£eidóe <3owamt Intimidatie en slechte controle op Landbouw U CHEQUE/^ Al Andere koffie 4 Uitvoering plan-Simons nagenoeg stilgelegd 11 Thaise regering akkoord over vertrek van premier JHFI 1 Vervoersbond FNVatv in ruil voor loonmatiging 11 19 ianranding iiHuygpark rl4 Dagen Gratis^ £cidóe(3outci/nt Beklimming Mount Everest „heel gezellig" Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25346. Losse nummers 1,50. GEESTELIJK LEVEN Gezamenlijke boodschap tegen vreemdelingenhaat De stilte onder I woorden gebracht Man komt om bij ongeluk met F-16-schietstoel VOLKEL De 25-jarige M. Spelthan uit Uden is gisteren om het leven gekomen, nadat hij de schietstoel van een in de open lucht geparkeerd F-16-jachtvliegtuig van de luchtmacht in werking had gesteld. De precieze toedracht van het ongeluk is nog niet bekend, maar aangenomen wordt dat de man, die niet bij Defensie werkte, in de F-16 is geklommen waarna de schietstoel is geactiveerd, aldus het ministerie van defensie. Het slachtoffer beschikte over een toegangsbewijs voor de vliegbasis, waarmee hij gebruik kon maken van de recreatieve voorzieningen van de basis. Het was voor de man verboden om op het platform te komen waar de F-16 stond ge parkeerd. De marechaussee onderzoekt de toedracht van het ongeluk. DEN HAAG - De uitvoering van het plan-Simons voor een uitgebreide basisverzekering in de gezondheidszorg komt deze kabinetsperiode nagenoeg stil te liggen. Het kabinet, inclusief staatssecretaris Simons van volksgezondheid, heeft daar in hoofdlijnen een akkoord over bereikt. Zo zal per 1 januari volgend jaar niets wordt overgeheveld naar de nieuwe basisverzekering. Het jaar daarop zullen enkele kleine zaken overgeheveld worden zoals een deêl van de tandverzorging of de kraamzorg. Daar staat tegen over dat aan de vurige wens van het CDA om te komen tot een verplicht eigen risico door dit kabinet niet wordt tege moetgekomen. Dit is de neerslag van de nagenoeg afgeron de discussie in het kabinet. De Tweede Kamer krijgt over de voortgang van het plan-Si mons een brief nadat de definitieve tekst volgende week in het kabinet is behandeld. Dinsdag zal echter op verzoek van Groen Links reeds in de Tweede Kamer over de kwes tie gesproken worden. Volgens fractievoorzitter Beckers van Groen Links moeten staatssecretaris Simons en pre mier Lubbers nu de vraag beantwoorden of met het vrijwel stopzetten van het plan-Simons eveneens een einde komt aan het kabinet. Staatssecretaris Simons heeft herhaalde malen gezegd de 'vaart in de uitvoering' van zijn plannen te willen houden, ondanks de vertraging die door tegenstand in de Senaat is ontstaan. Gisteren liet Simons weten niet langer waarde te hechten aan het uitvoeringstempo. Hij er kende de maatschappelijke tegenstand ten aanzien van zijn plannen en de noodzaak tot vertraging van zijn plan nen. Pagina 3: Simons maakt van uitvoeringstempo geen dog- BANGKOK De vijf partijen in de Thaise regeringscoalitie heb ben overeenstemming bereikt over het vertrek van premier Su- chinda Kraprayoon. Diplomaten zeggen dat de vijf regeringspar tijen het vertrek van de Thaise premier beschouwen als een uit weg uit de crisis. De Thaise minister van buitenlandse zaken, Pongpol Adireksarn, verklaarde eerder vandaag dat de premier de verantwoordelijkheid voor het doodschieten van demonstran ten door legertroepen op zich moest nemen en dient af te treden. Pongpol ontving tevoren 61 buitenlandse ambassadeurs en he^ kelde het gebruik van geweld waar het leger deze week toe over ging. De minister van buitenlandse zaken liet duidelijk merkerv dat de Thaise regering waarde hecht aan de oordelen van het bui tenland over de gebeurtenissen in Bangkok. Pongpol kondigde aan dat een parlementaire commissie wordt ingesteld die naar het geweld in Bangkok een onderzoek zal instellen. Pagina 7: Thaise krant: 8900 doden bij oproer Het beste vaatje Hollandse Nieuwe van de eerste vangst is gisteren op de Scheveningse visafslag geveild voor 40.000 gulden. De opbrengst gaat naar Nederlandse Kanker bestrijding. Reder W.van der Zwan werpt een laatste keurende blik op de door zijn Scheveningen 303 gevangen Hollandse Nieuwe. Teun Hoek uit j Katwijk, de gelukkige eigenaar van het eerste vaatje, overtuigt zich van de 0 juistheid van zijn aankoop. Ondanks de tegenvallende vangst is de haring dit jaar van goede kwaliteit. Over de prijs van het maatje lopen de meningen uiteen. Waarschijnlijk ligt deze rond de vier gulden. FOTO: MILAN KONVALINKA Vredesplan minister Tapie voor Franse voorsteden UMUlfillMM leer mensen aan de slag dankzij Bollenproject SPORT Dierenverhalen [ooihaas uniek in de wereldliteratuur ESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 JNENIAND. 3/4/5 IfTENLAND 6/7 DEN/REGIO 9/10/11 ïNSTVERLENING 10 "0RT 13 IONOMIE 14/15 URS 15 ND EN TUINBOUW 16 BKDIENSTEN 16 iNST/RTV 17/18/19 ITO .18 1EKEN/PLATEN .20 V-PROGRAMMA'S21 ■ER/PUZZEL/MENU21 eukenbedrijf pgelicht BDEN - Een 35-jarige ver- ber van Houtwerf Keukens h de Lammerschansweg pft bij de politie aangifte ge- fen van oplichting voor tien- Izend gulden. Op 19 mei had [telefonisch een koelkast en Ignetron verkocht aan een pit. Deze werden 's middags pr hem opgehaald. De af pak was dat de klant een pr dagen later zou betalen, iineer de overige vier bestel- :eukens bij hem afgeleverd den worden. Toen het be- f die wilde afleveren bleek adres niet te kloppen. Vol- hs de politie is het al vaker ingekomen dat leveranciers [geefs met spullen naar dit res zijn gegaan. uDEN Een 26-jarige Leid- I vrouw heeft vanochtend Pgifte gedaan van de aan- pding van haar vriendin. De pe vrouwen fietsten van- pht rond half één door het Pygpark, toen een man haar [endin benaderde en haar pedel ijk betastte. De 26-jari- I vrouw kwam meteen te Jjp, waarna de man de benen jbi- Volgens de politie gaat ft om een man van ongeveer jaar met een zwarte hond. door HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG De top van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij krijgt keiharde kritiek van een commissie die onderzoek heeft ge daan naar het functione ren van het ministerie. Er is sprake van 'hard' mana gement, gebrekkige stu ring door bewindslieden en intimidatie van werk nemers bij zowel de AID als het ministerie in Den Haag zelf. Dit staat in het vandaag ver schenen rapport dat onder voorzittersschap van oud-mi- nister mevrouw Kroes is ge schreven. Het onderzoek heeft aangetoond dat de belangrij le ste problemen op landbouwge bied sinds 1978 tot op heden niet voldoende worden aange pakt. Over de mestproblema tiek zegt de commissie dat de problemen eerst werden ont kend, vervolgens werden ge bagatelliseerd en uiteindelijk halfslachtig zijn aangepakt. Ook ten aanzien van het visse rijbeleid is tot op heden nau welijks iets veranderd, on danks de val van minister Braks over dit onderwerp. Er zijn weliswaar nota's versche nen over de aanpak van de vangstoverschrijdingen, maar de praktische controle is nog steeds onvoldoende. De belangrijkste kritiek richt zich op de leiding van het de- SCHIPHOL - „Je verwacht de top in eenzaamheid te berei ken, maar wij troffen er nogal wat mensen aan. Achteraf ge sproken is dat misschien jam mer, maar het was wel heel ge zellig". Dat zei de Hagenaar Ronald Naar (37), leider van de expedi tie naar de Mount Everest van morgen bij zijn terugkeer op Schiphol. Naar behaalde op 12 mei samen met cameraman Edmond Öfner (33) uit Sassen- heim en twee Nepalese sher pa's de top van 's werelds hoog ste berg. In totaal stonden er op die dag 32 mensen, onder wie Russen, Amerikanen en Nieuwzeelanders, op de top. Volgens het Nepalese ministe rie voor toerisme is dat het hoogste aantal dat daar op één dag in is geslaagd. Op weg naar de top was er zelfs sprake van filevorming, vertel de Naar. Dat kwam omdat de Nepalese regering het gevoel heeft dat men expedities niet kan weigeren, zo zei hij. Er wa ren in totaal twaalf ploegen. Op een gegeven moment be vonden zich dan ook 600 men sen in het basiskamp. Voor deel hiervan was dat de kosten van de expeditie konden wor den gedrukt door samenwer king. De Nederlandse expeditie heeft in totaal 1,1 miljoen gul den gekost, waarbij bij voor- partement. Terwijl op de lage re niveaus voldoende wordt ge communiceerd en overlegd, blijkt op de hoogste niveau's sprake te zijn van een 'harde managementstijl' die plaats vindt in een sfeer die doet den ken aan de 'survival of the fit test'. De macht van van het mi nisterie ligt nagenoeg volledig in handen van secretaris-gene raal Joustra die volgens de commissie veel te invloedrijk is. Daarnaast vindt de commis sie-Kroes dat minister Buk man en staatssecretaris Gabor van Landbouw onvoldoende bij dat management zijn be trokken. Ook opmerkelijk is dat het onderzoek aan het licht bracht dat het ministerie is vastgelopen in een bureaucra tisch bolwerk dat sterk defen sief de landbouwbelangen ver dedigt en onvoldoende beleid ontwikkelt. Dat heeft mede te maken met het feit dat op het ministerie al sinds 1982 alle aandacht is gericht op reorga nisatie. Bovendien bestaat er een 'ijze ren driehoek' van het ministe rie, het landbouwbedrijfsleven en de fractiespecialisten in de Tweede Kamer die het (gebrek aan) beleid volledig afdekken. Op dit moment blijkt dat de top vrijwel doof is voor andere en kritische geluiden buiten de landbouwwereld om. Volgens de commissie kan de functie van staatssecretaris op het ministerie in een volgende kabinetsperiode vervallen. De commissie oordeelt dat het be ter is het ministerie van land bouw onder een éénhoofdige politieke leiding te plaatsen. beeld de kosten van de sher pa's zijn inbegrepen. Voordat er nog maar één stap is onder nomen, moet bovendien een bedrag van tienduizend dollar worden betaald aan de Nepale se overheid. De overheid overweegt een tweejarige stop in te lassen omdat de bergbeklimmers te veel afval achterlaten. Volgens Naar is het meeste afval nu weggehaald. Alleen liggen er nog zo'n zevenhonderd zuur- Idoor DICK HOFLAND UTRECHT - De Vervoers bond FNV vindt dat er de ko mende jaren alleen sprake van loonmatiging kan zijn, als er op grote schaal arbeidstijdver korting (atv) wordt ingevoerd. Als daarover in de gehele FNV geen afspraken zijn te maken, zal de bond de looneisen met één a twee procent opschroe ven. De Vervoersbond FNV ziet atv als de enige mogelijk heid om in de toekomst meer banen te scheppen, omdat de economische groei uiterst ma- stofflessen a duizend gulden per stuk. De expedities leveren de rege ring een aanzienlijk bedrag aan inkomsten. De twaalf ploe gen hebben zo'n tien miljoen' dollar gespendeerd, aldus Naar. Volgens hem was het een voor Nederlandse begrippen bijzon dere expeditie omdat het voor al „heel gezellig" was. Dat was een grote verdienste. De groot- ger zal zijn. De bond wil daar voor ook ongeveer 1,5 procent van de loonruimte beschik baar stellen. Ze voelt echter niets voor looneisen die niet hoger zijn dan de inflatie, zo zei de nieuwe voorzitter Wou ter Waleson vanmiddag tijdens een vergadering van de bonds raad in Utrecht. Waleson, acht jaar cao-coördinator van de bond, werd gekozen als opvol ger van Ruud Vreeman, die vice-voorzitter van de PvdA is geworden. Waleson negeerde de recente oproep van voorzit ter Stekelenburg van de vak centrale FNV om de lonen te ste verdienste noemde hij de veilige terugkeer van de hele ploeg. Naar zei zelf geen plan nen te hebben om een nieuwe expeditie te ondernemen. „Maar", zo voegde hij eraan toe, „dat zei ik na mijn derde expeditie in 1986 ook al". De AVRO-televisie zendt op 6 juni een vijftig minuten du rend programma uit over de bergbeklimming. Zaterdaga vond zijn er beelden in het pro gramma Sport Panorama. matigen. „Ik ben niet tegen het voorstel van Stekelenburg, maar alleen als we er ook iets voor terugkrijgen. Voor wat hoort wat", aldus Waleson, die er voorstander van is dit punt te bespreken in een centraal overleg tussen de sociale part ners en de overheid. Waleson stelde verder dat de loonstijging in de vervoerssec tor het totaal moet zijn van de inflatie en de stijging van de produktiviteit in de diverse sectoren, voor 1993 naar ver wachting zo'n 7 procent. Als er in de FNV op een breed terrein afspraken over atv zijn te ma- CDA stelt grenzen aan gen-technologie DEN HAAG De overheid moet wettelijk vastleggen dat bij in vitro fertilisatie niet meer embryo's ontstaan dan noodzakelijk is voor het op wekken van een zwanger schap. Het doen ontstaan van een embryo voor andere doel einden moet worden verboden. Dat geldt ook voor onderzoek met een embryo, tenzij dit ten goede komt aan het betreffen de embryo met het oog op de zwangerschap. Dit zijn enkele van de vele aan bevelingen uit het rapport „Genen en grenzen" van het Wetenschappelijk Instituut voor het CDA dat vanmiddag is gepresenteerd. In het rapport wijst het CDA erfelijkheidsonderzoek als voorwaarde voor de toegang tot arbeid af. Hetzelfde moet volgens de partij gelden voor de toelating tot collectieve pensioen- en arbeidsonge schiktheidsregelingen. Afwijzend staat het CDA ook tegenover een erfelijkheidson derzoek als voorwaarde voor de toegang tot een aanvullen de verzekering. Een duidelijk verbod eisen de samenstellers van het rapport op het klonen van menselijk erfelijk materi aal en het maken van hybriden (uit twee diersoorten). Ook het gebruik van genen van dieren of gesynthetiseerde genen voor gen-therapie bij de mens is ongeoorloofd. Ten slotte moet de overheid, volgens het rapport, de instel lingen waar met menselijk ma teriaal wordt gewerkt, ver plichten medisch-ethische commissies in te stellen. ken, wil Waleson daarvoor 1,5 procent inleveren en een loonsverhoging eisen van 4,5 procent. Zijn er geen centrale afspraken over atv te maken, dan zal de Vervoersbond FNV de looneis opschroeven naar 5,5 procent of mogelijk zelfs 6,5 procent. Een half procent moet dan worden gebruikt voor zaken als kinderopvang. Het pleidooi voor een nieuw 'atv-offensief zal naar ver wachting weinig steun krijgen van collega-bonden. Zo is de machtige Industriebond tegen gedetailleerde centrale afspra- HET WEER Heldere nacht met een mini mumtemperatuur van onge veer 12 graden. Morgen zon nig, een middagtemperatuur van ongeveer 25 graden en in de avond in het zuiden van het land een kleine kans op een lo kale onweersbui. Oostelijke wind, toenemend tot matig, kracht 3, aan de kust later tot vrij krachtig, 5. ken. Hij wil het aan de bedrij ven en bedrijfstakken overla ten om atv eventueel te rege len. De vakcentrale FNV staat niet afwijzend tegenover atv, maar beschouwt het niet als enige middel voor het schep pen van banen. De Vervoers bond CNV voelt niets voor ver dere atv, en met de werkgevers is tot nu toe geen gesprek over dit onderwerp mogelijk. Pagina 14: Waleson: „Af en toe moet je vechten, moet je el- kaars nieren proeven" Acht van de tien Nederlanders vinden dat er niet overal in de horeca sprake is van zuivere koffie. Veertig van de honderd gasten voelen zich er als het ware op de koffie komen. Reden om er niet meer terug te keren. Andersom gaat de helft van Nederlandse koffiedrinkers juist wél terug naar het betreffende etablissement omdat de kwaliteit van de koffie er zo goed is. Om te weten of de koffie ergens al of niet goed smaakt moetje hem er natuurlijk wel eerst gaan proeven. Wat dal betreft wijkt het allemaal niet veel af van het lezen van bijvoorbeeld de Leidse Courant. De proef die je daarmee kunt nemen is bovendien gratis en duurt twee weken. Om dan te merken, dat dat héél andere koffie is. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) CJ kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr:Voorl; Straat: Telefoon: Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) Miljoenenschade bij brand koelcomplex WASPIK Bij een uitslaande brand in een koelcomplex in de Brabantse gemeente Waspik is in de afgelopen nacht voor enke le miljoenen schade aangericht. Omdat bij de brand ook het ge vaarlijk freon-gas vrijkwam, evacueerde de brandweer uit voor zorg de bewoners van zeker twintig huizen. Nadat om 03.50 uur de brand onder controle was, konden de omwonenden rond 06.00 uur terugkeren naar hun woning. Volgens de brandweer kwam er bij de brand wel freon-gas vrij, maar verdween de wolk door het windstille recht omhoog in de lucht. Het leverde daardoor nooit direct gevaar op. Freon wordt in koelcomplexen gebruikt als verdampingsmiddel. Het kan ademhalingsmoeilijkheden veroorzaken. 'Kaartje opera kan 13 duurder' DEN HAAG - Een kaartje voor de Nederlandse Opera kan vol gens minister Hedy d'Ancona van WVC zonder enig bezwaar ge middeld dertien gulden duurder worden. Op die manier zou de subsidiekorting van twee miljoen gulden volgens de minister goeddeels gecompenseerd kunnen worden. De minister zegt dit in een interview met het Algemeen Dagblad.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1