-Schetsen van ileutelhof zijn rg voorbarig" LEIDEN OMGEVING Vergaande versobering nodig van stationsplan ionale Straatspeeldag ;en in de Morswijk jicbcSouoont Succesvol onderwij s-project 'Op Stap' heeft een onzekere toekomst L PvdA niet blij met referendum inwijk Duizend kinderen trekken toeterend door Leiden Zestig roodrijders op de bon geslingerd Persoonlijk cadeau 'I 1 I I I I 1 TT fieidóeSou/io/fit Mogelijk nieuwe woningen in de Sleutelhof DONDERDAG 21 MEI 1992 £IDEN - De oorstelling 'De lucht', een solo- oorstelling voor ingeren door 'heo Fransz, van et Muztheater ïorgen in de «eidse Schouw- urg gaat niet oor. anleiding voor e afgelasting is en blessure van 'heo Frans. LEIDEN - De eerste twee jaar van het onderwij s-project 'Op Stap' zijn succesvol verlopen. Gisteren bij de afsluiting van de proefperiode bleek, dat ouders en leerkrachten duidelijk resultaten zien bij de kleuters. De toekomst van dit project voor alloch tone ouders en leerlingen ziet er ech ter allerminst rooskleurig uit omdat de subsidie over twee jaar niet meer verzekerd lijkt. Gisteren reikte wet houder A. van Bochove (welzijn) aan 25 kleuters een diploma uit voor het volbrengen van de twee jaar. Een trotse moeder: „In het begin zag ik wel tegen die twee jaar op, maar om dat mijn zoon enthousiast was werd ik het ook. Uiteindelijk viel het best nog wel mee". In september 1990 stapten vier basis scholen in Leiden-Noord in het pro ject: De Mariënburch, de Marnix, de Singel en de Merenwijkschool. Ou ders van de leerlingen uit de eerste twee groepen kregen de gelegenheid om mee te doen met het project. Der tig allochtone ouders - vijf vielen tijdens het project af werkten sa men met hun kind na schooltijd aan het 'huiswerk' voor de Nederlandse taal. Hierbij werd gebruik gemaakt van de speciaal voor thuisgebruik ont wikkelde leesmethode 'Veilig leren lezen'. Het doel was tweeërlei: naast de voorbereiding van de kinderen op de derde groep van de basisschool moesten ouders meer betrokken ra ken bij de school. Volgens de wet houder lijken beide doelen bereikt. Het succesvolle verloop van het pro ject verklaart hij vooral door de goe de samenwerking tussen de wel- zijnsstichting SKIL en de scholen. SKIL zorgde gedurende de periode voor vijf 'buurtmoeders', die de deel nemers thuis opzochten en hen be geleidden bij het lesgeven. Van Bo chove: „Bij dit soort projecten is het altijd afwachten hoe de samenwer king verloopt tussen het welzijns werk en de scholen, omdat beiden hun eigen vakgebied hebben. Maar hier is het gelukkig prima verlopen". Volgens de wethouder is ook het di recte contact met de moeders thuis positief ervaren. „Ik ben vooral blij met het grote aantal Marokkaanse vrouwen dat intensief meedoet met Opstap. In de praktijk blijkt dit na melijk de moeilijkst bereikbare groep te zijn". De toekomst van Op stap is echter nog onduidelijk. Voor het project had het ministerie van WVC aanzienlijke subsidie aan de gemeente verleend, met als achter liggende gedachte dat de gemeente de betaling zelf zou overnemen. Ge zien de dreigende wolken boven de sociale vernieuwing kan de gemeen te hier nu nog geen uitspraak over doen. „We moeten het niet zien als een permanente voorziening. Als het niet meer blijkt te werken dan is het ook niet meer nodig", zegt Van Bo chove. Feit is wel dat het ministerie volgens M. Taal, coördinator van het Onderwij svoorrangsgebied, voor de komende twee jaar nog subsidie heeft toegezegd. „Het staat in ieder geval vast dat Op Stap voorlopig doorgaat, ongeacht een subsidie. Al leen de leesmethoden zullen mis schien worden aangepast. Dat hangt nog af van de resultaten van het on derzoek naar de effectiviteit". Het vervolgproject Overstap, dat aansluit op de derde groep van de basis school, mag zich overigens verheu gen in een overweldigende belang stelling: alle desbetreffende 145 leer lingen van de vier scholen doen er aan mee. LEIDEN - De PvdA wijst de mogelijkheid om ook een refe rendum in een wijk of straat te houden, af. Volgens een meer derheid in Üe fractie is het' moeilijk om onderwerpen te vinden die alleen één wijk of straat aangaan. Bovendien worden tegenstellingen in wij ken er alleen door verscherpt. Dat werd gisteravond duide lijk tijdens een vergadering van de raadscommissie voor bestuurlijke vernieuwing. h LEIDEN Mensen die in de buurt van de Willem de Zwijgerlaan wonen, wor den morgenavond door vrolijke muziek opge schrikt. Bijna duizend kinderen trekken dan zin gend en begeleid door een muziekkorps naar de Groenoordhallen voor de slotmanifestatie van het 'Toeterroute-project'. De kinderen zijn al vanaf no vember bezig met het Toeter route-project. Onder de bezie lende leiding van docenten van de Streekmuziekschool kregen ze les over de verschil lende blaasinstrumenten. Ook waren er soms muziekcorpsen aanwezig die stukjes blaasmu ziek voorspeelden. „De kinderen vonden het na tuurlijk hardstikke leuk als ze zelf mochten blazen op bij voorbeeld een trompet", zegt Mijke de Ru, die het project namens de Streekmuziek school coördineert. „Het grap pige is dat veel kinderen al di rect aardig konden blazen", gaat docent Hesselien Bulens verder. Tijdens de lessen werd het 'Toeterroute-lied' met bijbeho rende dans ingestudeerd. Voor de dans is zelfs een professio nele choreograaf, Geert Huls hof, in de weer geweest. Ook bekende marsnummers als 'Jan Klaassen was trompetter' en 'Het land van Maas en Waal' horen tot het repetoire dat de kinderen morgen uitvoeren. Sommige kinderen zullen dan een zelf gemaakt instrument meenemen. „Ze maakten van limonaderietjes een blaasin strument", vertelt Mijke de Super „De kinderen zijn echt super enthousiast", gaat De Ru ver der. „Maar de jongere kinde ren iets meer dan de ouderen", vult Hesselien Bulens aan. „De ouderen willen soms een beetje stoer zijn". De bedoeling van het project is om de kinderen voor muziek te interesseren. „Er waren er al twee die les wilden nemen of bij een muziekcorps wilden spelen", zegt De Ru. „Wie weet volgen er meer. Helaas is mu ziek op scholen normaal ge sproken een ondergeschoven kindje. Men is verplicht mu ziekles te geven, maar in de praktijk komt daar weinig van". „Sommige leerkrachten vinden het namelijk eng om voor de leerlingen te zingen", vult Bulens aan. Volgens Bulens vonden de kinderen de muziek van de fanfares en harmoniekapellen helemaal niet 'ouderwets'. „Dat is juist muziek waar je vrolijk van wordt en waarbij je niet stil kunt staan. Nee, er wa ren er niet veel die zeiden dat ze liever 'house' wilden zin gen". Met de slotmanifestatie wordt het hele project morgen waar dig beëindigd. Vanaf acht ver schillende locaties lopen de verschillende 'muziekstoeten' richting Groenoordhal. Daar zal van zeven tot negen uur een muzikaal programma wor den afgewerkt waarbij idereen welkom is. Mijke de Ru is er niet bang voor dat aldaar het programma in de soep loopt omdat de honderden kinderen alle kanten op stuiven of te vroeg, te laat of verkeerd be ginnen. „We hebben flink ge oefend, dus dat moet goed gaan". Daarin kwam de referendum verordening aan de orde. aan de hand daarvan wil Leiden het mogelijk maken vaker een referendum te houden volgens de regels. De mogelijkheid van een wijkreferendum wordt na drukkelijk opengehouden. Be halve de WD, die bijna princi pieel tegen een referendum is omdat het een uiting van be stuurlijke onmacht zou zijn, was ook de PvdA geen voor stander van een volkstemming op buurtniveau. „Wij vrezen dat de tegenstellingen binnen een wijk verscherpen. Mensen kunnen slechts voor of tegen zijn, en er is geen ruimte voo alternatieven. Het wijkrefe rendum bevordert de eenheid binnen een wijk niet", aldus PvdA-woordvoerder E. van Veen. Die stellingname ontlok te T de Graaf van D66, de par tij die de aanzet tot het referen dum in Leiden gaf, een snij dende opmerking: „Dit getuigt werkelijk van een paternalis me waar ik van achteroversla: er zouden wel eens mensen voor en mensen tegen kunnen zijn". Verantwoordelijk wethouder J. Walenkamp toonde zich ver der niet van zins in te gaan op de wens van zowel CDA als PvdA om een gewone meerder heid in de gemeenteraad een referendum te laten aanvra gen. Volgens het voorstel kan dat nu als een derde deel van de raadsleden de aanvraag on derschrijft. Het risico dat een raadsminderheid daardoor een besluit kan dwarsbomen, acht te hij nihil. Ook wenste hij geen geld structureel te reser veren voor de volksraadplegin gen. „Het is al vaak als het één keer in de pakweg zes jaar plaatsvindt". LEIDEN - Vrijwel alle fracties in de Leidse ge meenteraad voorzien een vergaande versobering van het Leiden Centraal Project, de herinrichting van de stationsomgeving. De mededeling van het minis terie van verkeer en waterstaat dat de huidige plannen te duur zijn, kan volgens hen nergens anders toe leiden. De fracties spraken hun ongerustheid gis teren uit tijdens een vergade ring van de raadscommissie economische zaken en ver keer. Dinsdag ontving de ge meente een brief van het mi nisterie waarin werd bericht dat de plannen zoals ze op tafel zijn gelegd, te duur zijn. Het ministerie stelde wel 100.000 gulden beschikbaar voor on derzoek naar goedkopere al ternatieven. Maar volgens wet houder J. Walenkamp bestaan die niet. „Het onderzoek zal aantonen dat de alternatieven in feite de afgelopen twee jaar uitgezocht en uitgebeend zijn. Het is een bijna voorspelbaar traject. Wat voorligt is een goed plan en re latief het beste van wat we tot nu toe aan snee hebben ge had". Hij verwacht daarom dat ook het ministerie tot de con clusie zal komen dat het pro ject uitgevoerd moet worden zoals het is voorgesteld. „We taxeren onze kansen om het project overeind te houden als reëel". Zijn hoop wordt ook in gegeven door de belofte van het ministerie om een ton be schikbaar te stellen voor nader onderzoek. Volgens Walen kamp is zo'n gebaar 'uitzon derlijk' en nog niet vertoond bij vergelijkbare projecten. PvdA CDA, WD, Groen Links en D66 waren aanmerkelijk minder positief. „Ik kan het optimisme van de wethouder er niet uithalen", zei WD- raadslid J. Kradolfer. „De toon van de brief stemt mij vrij som ber". Ook J. Laurier (Groen Links) was die mening toege daan. „Ik vind dit toch een vrij zware uitspraak". PvdA-raads- lid E. van Veen het zich in de zelfde bewoordingen uit: „Ik ben een beetje geschrokken van de brief. Ik hoop dat het optimisme bewaarheid wordt maar ik vrees dat dat moeilijk zal zijn". CDA-woordvoerder L. van Velzen sloot een bijstel ling van de plannen niet uit. „Maar dat is moeilijk want dit is wel het beste voorstel". D66'er T. Graaf sloot de gele deren, met een wel zeer sombe re schets. „Dit doet mij meer denken aan uitstel van execu tie. En executie komt eraan als er geen ander plan op tafel komt". Van een serieus onderzoek naar alternatieven voor het huidige uitgebreide vernieu wingsproject wilde wethouder Walenkamp echter niet weten. „Ik ga een beetje onderhande len over andere oplossingen. Dat is mij een stapje te snel. We hanteren primair als uit gangspunt het handhaven van de bestaande oplossing". De wens van verschillende frac ties, en met name van Groen Links, om zelf op zoek te gaan naar alternatieven, wees hij dan ook resoluut van de hand. „Dat komt op mij over als pa niekerig reageren in een fase waarin dat niet noodzakelijk is". Hij voerde daarbij aan dat het slechts om een voorlopig standpunt van de minister ging, en dat ambtenaren van de provinciale directie Rijks waterstaat 'uiterst positief over het project' hadden geoor deeld. Ook het 'cadeautje' van de minister in de vorm van 100.000 gulden bestemd voor onderzoek bevestigde in zijn ogen zijn stelling dat een defi nitief 'nee' nog niet aan de orde is. Hoeveel goedkoper het Leidse stationsproject zou moeten worden, kon Walenkamp niet zeggen. Daarover is het minis terie niet duidelijk. De vier partners in het Leiden Cen traal Project - gemeente, AZL, NS en NZH - hebben in middels in een officiële verkla ring laten weten dat ze het aan bod van het ministerie accep teren. Ze eisen wel dat het on derzoek nóg dit jaar wordt af gerond zodat de planning van de bouw niet in gevaar komt. LEIDEN Zestig automobi listen die door rood reden zijn gisterochtend op de bon geslingerd bij een controle op de kruising van de IJssel- meerlaan en de Willem de Zwijgerlaan. Aangezien de politie nog geen twee uur controleerde is de vangst aanzienlijk te Inbrekers gepakt bij Leidsch Dagblad LEIDEN - Twee inbrekers zijn vannacht gearresteerd in het pand van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. De Leidse mannen, van 21 en 24 jaar, waren uit op de vergulde wereldbol die op het pand staat. Toen zij daar niet via de gevel bij konden komen, sloegen ze een ruit in en gingen naar binnen. Deze originele Parker Rollerpen. waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant.de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: 1 Telefoon:(voor omrol.- b./orging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 I kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Op de pen moet staan: noemen. Volgens politie woordvoerder D. Graveland wordt de laatste tijd rood licht steeds massaler gene geerd. Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ I i <nden erg gemakkelijk afgeschreven LEIDEN - In de Sleutelhof moet behalve voor winkels ook een grote rol weggelegd zijn voor woningen. Dit zei projectleider N. Smulders gisteravond tijdens de informatieavond over het winkelcentrum in de binnenstad. Op dit moment bevinden zich woningen boven de winkels, al dan niet in monumentale pan den. „Het gemeentelijk beleid is er op gericht om de woonfunctie binnen het gebied te handhaven en te versterken, mede gelet op de levendigheid buiten de winkeluren". Hij sluit daarom zelfs niet uit dat er nieuwe woningen gebouwd worden. Wat voor type woningen er in dat geval zouden komen kon hij nog niet zeggen. rantie dat het een goed onder zoek is", zei een buurtbewo ner. „Ik woon aan de Aalmarkt in een pand dat vier jaar gele den gerestaureerd is. Nu wordt het als vervallen betiteld. Dat vind ik erg voorbarig". Ook winkelier Van Berge Henegou wen toonde zich geschrokken: „Ik zie een paar panden van mij aan de Aalmarkt weggete kend in de schetsen omdat de onderhoudsstaat slecht zou zijn. En dat terwijl ik nog nooit iemand van de gemeente of de TU in mijn winkel heb gehad". Projectleider Smulders gaf toe dat het slechts om een globale inventarisatie gaat. „Er is al leen naar de gevel gegeven en op basis daarvan is er een be oordeling gegeven. Die kan best wel eens fout zijn. Ik denk dat in de vervolgfase een diep gaander onderzoek nodig is en het rapport aangepast moet worden". Teleurgesteld Het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) toonde zich diep teleur gesteld dat de gemeente voor lopig nog geen mogelijkheid ziet om het centrum te laten zitten waar het zit. In de schet sen is het huidige LVC-pand aan de Breestraat ingetekend als een winkelpassage in de Sleutelhof. De gemeente on derzoekt nu of het LVC geïnte greerd kan worden met de Stadsgehoorzaal. Het LVC is hier tegen omdat ze vreest voor verlies van haar identi teit. Mocht het huidige pand plaatsmaken voor een passage, dan eist ze van de gemeente dat er een vervangend pand in de binnenstad komt. Volgens Smulders richt zich het onder zoek op de mogelijke integra tie. We zijn op dit moment niet bezig met mogelijke alterna tieve panden". Minerva-praeses F. Kist meen de dat het Sleutelhof-projekt voornamelijk voor het winke- liersplezier bedoeld is en dat de bevolking helemaal niet vraagt om een duur winkelcen trum met 'specialty shops'. Volgens E. Nozeman, hoofd marktonderzoek en ontwikke ling bij MBO, gaat het juist om het algemene belang. „De Leidse binnenstad is gecon fronteerd met een functiever lies ten gunste van de regio. Het is in ieders belang dat het centrum weer interessant wordt. En dat moet breed aan gepakt worden, samen met de cultuur en horeca. Die combi natie vindt het publiek leuk". dan honderd kinderen vermaakten zich gisteren op de Topaaslaan met springtouwen, hoepels en rwf)EN - Winkelpan en woningen aan de .ïarkt zijn bij een on- Jgj )ek in opdracht van ictontwikkelaar MBO erg gemakkelijk als allen afgeschreven, wil in het gebied tus- Mandenmakerssteeg ijesjrouwensteeg een luxe (elcentrum bouwen. VC is volstrekt onte- :n omdat omdat de RBl eente niet van plan is ken naar alternatie vak!voor huidige on- omen. 454 leek gisteravond tijdens informatiebijeenkomst le plannen voor het win- ïtrum tussen de Man- akersteeg en de Vrou- Projectontwikke- O heeft de Technische rsiteit in Delft een on- "zrtek laten houden naar de and ische staat van de bebou- in het gebied waar het iBBi gieuze winkelcentrum verrijzen. Volgens dat i'zoek zijn veel gebouwen re aan een opknapbeurt toe a^'oeten ze plaats moeten n voor winkelpanden. De aten van het onderzoek in juni door de gemeen- rden meegewogen in het t om al dan niet in zee te MBO. 1S de bijeenkomst bleek ikele bewoners de paar dpn waarin de TU het heeft verricht, te om een gefun- visie te hebben op de de panden. „Dat de onderzoek heeft uitge- biedt absoluut geen ga Topaaslaan vermaakten meer dan honderd kinderen zich met hoepels, stelten en spring touwen. Het goede weer kwam de kinderen natuurlijk goed uit. Ook wethouder J. Walenkamp van verkeer was aanwezig. Hij kreeg een 'knelpuntenkrant' aangeboden die door kinderen uit de buurt was gemaakt en waarin problemen tijdens het spelen stonden beschreven. Zo werd de wethouder geatten deerd op onveilige speelplek ken, bijvoorbeeld door een ge brek aan onderhoud. Ook plekken waar verkeerd gepar keerde auto's het spelen ver hinderen worden genoemd. Walenkamp gaf aan het sig naal serieus te nemen en zei dat de gemeente al druk bezig was om veilige speelplaatsen voor kinderen te creëren. Om te testen of Walenkamp iets van de knelpuntenkrant had opgestoken moest hij ook een Elektrospel spelen. As hij een bepaald knelpunt door middel van stokjes in contact bracht met de bijbehorende foto, ging een belletje rinkelen. Dit lukte hem een aantal malen. - Alleen bij het 'de Mors' speel kinderen op het kader van de Straatspeeldag. de Pan- 33, Vogelvlucht Slaaghbuurt had- aanvankelijk wel maar zagen af van de or de pret zeker niet in Op de afgezette

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9