EG-landbouwhervorming laat op zich wachten Streekvervoer binnen tien jaar winstgevend Beter beleid visserij ontwikkelingslanden nodig 1 I 1 ECONOMIE VNU-dagbladengroep schrapt 135 arbeidsplaatsen Tekort op cacaomarkt Drs. J.W. Rat: ^►nomische groei Nederland t Ier EG-gemiddelde Zuid-Afrika nog niet aantrekkelijk voor Nederlandse investeerders Westerterp lijdt nederlaag bij leden Optiebeurs ername Panocean door loed is bijna rond DAM De overname van tankop- d^drijf Panocean door het Rotterdamse nconcern Pakhoed is op een oor na ge- De besprekingen bevinden zich in een af- end stadium, zo heeft Pakhoed bekend- iakt. Pakhoed neemt Panocean Storage sport Ltd. over van de in Londen geves- jOcean Group Plc. Pakhoed heeft inmid- led( je betrokken vakbonden, ondernemings- I ien de SER-fusiecommissie op de hoogte ld. Panocean heeft in de Rotterdamse ha- inkopslaginstallaties in de Botlek en Per- Jaar werken ongeveer 220 mensen. In to- ).O0 eeft Panocean 500 mensen in dienst. Bui- be ederland slaat het bedrijf over in het Ver- ei Koninkrijk, de Verenigde Staten en Bel- 0 'anocean heeft opslagfaciliteiten voor ld icaliën, eetbare oliën, minerale produk- ,r j ismeeroliën. JidócQowumt DONDERDAG 21 MEI 1992 NIJMEGEN De VNU-dagbladengroep wil het personeelsbestand met 5 procent (135 arbeids plaatsen) inkrimpen. Vanaf heden geldt een personeelsstop, aldus heeft de directie gisteren bekendgemaakt. Gedwongen ontslagen zijn niet aan de orde. Volgens de VNU worden de dagbladen in Brabant, Gelderland en Limburg geconfronteerd met een aanzienlijke daling van het advertentieaanbod. De daling wordt volgens de directie veroorzaakt door conjuncturele ont wikkelingen en de toename van concurrerende reclame bij de nationale- en regionale omroep. Een aantal structurele kostenbesparende maat regelen moet een afbrokkeling van de bedrijfs resultaten voorkomen. De dagbladengroep om vat De Gelderlander, De Stem, De Limburger, Het Dagblad voor Noord-Limburg en de Bra bant Pers (Eindhovens-/ Helmonds dagblad, Brabants Dagblad en Het Nieuwsblad). De geza menlijke dagbladen hadden vorig jaar een opla ge van 770.000 exemplaren. Bij de dagbladen groep werken 2.750 mensen. Vorig jaar werd de dagbladen ook al een bezuiniging van vijf tot zes miljoen gulden opgelegd. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft met grote verontrusting kennis genomen van de personeelsreductie. Volgens de bond staan juist nu de dagbladen voor een grote kwaliteitsslag in hun concurrentie met commerciële en regio nale omroepen. Het is naar de mening van de NVJ daarom van groot belang dat in kwaliteit wordt geïnvesteerd. Uni-Invest redder vastgoedfonds VHS Postiljon in rode cijfers AMERSFOORT Vastgoedfonds Uni-Invest is mogelijk de red der van het noodlijdende onroerend-goedmaatschappij VHS in Amersfoort. De onderneming zou een controlerend belang in VHS willen nemen. Dat meldt vandaag het Financieele Dagblad. Uni- Invest is voor ruim een derde in handen van Piet Derksen, de op richter van Center Pares. Naar sinds kort blijkt is Derksen even eens geldschieter van Air Holland en aandeelhouder van Nevas, ook een onroerend-goedmaatschappij. VHS kwam in opspraak door de nauwe banden met R&R in Amersfoort, de belangrijkste aandeelhouder. De omstreden zakenman Robert Doorn had de constructie bedacht dat het belang van R&R in VHS zou worden betaald door inbreng van eigen vastgoed. Doorn werd eerder vast gehouden in Zwitserland op verdenking van aandelenfraude. De dekking bleek onvoldoende. Een aantal aan R&R verbonden on dernemingen werden onlangs door de rechtbank failliet ver klaard. Bovendien greep de Nederlandsche Bank in: zij zorgde eigenhandig voor surseance van betaling. Bovendien werd een on derzoek ingesteld naar het verlies van VHS. Dat was over 1991 ruim 2,3 miljoen gulden. De rechtbank stelde twee deskundigen aan, die moeten uitzoeken hoe het kan dat VHS in één jaar tijd zo veel verlies heeft gemaakt. DEVENTER - De hotellerie- en party-service- groep Postiljon Beheer is in de rode cijfers te recht gekomen. Doordat de omzet, mede door de Golfoorlog, achterbleef bij de verwachtingen en de kosten sterker zijn gestegen dan was ver wacht ontstond vorig jaar netto een verlies van 986.000. Over 1990 was er een nettowinst van 2,5 miljoen. Dat blijkt uit het gisteren versche nen jaarverslag van Postiljon. De omzet steeg van 72,6 miljoen tot 75,1 miljoen en het be drijfsresultaat verminderde van 7,2 miljoen tot 6,3 miljoen. De onderneming heeft maatrege len getroffen om de kosten te drukken. Op grond daarvan verwacht zij voor dit jaar herstel van het resultaat. Postiljon maakt zich zorgen over de groei van het hotelkameraanbod in Ne derland, omdat de marktvraag daar geen gelijke tred mee houdt. Zodoende neemt het gevaar van vermindering van de gemiddelde opbrengsten en dus van krimpen van de marges toe. moet SLOM- J ren schadeloos len e e er> 5SEL - De Europese Ge- schap hangt een forse fi- he ële tegenvaller boven het He door de uitspraak van uropese Hof dat zij zoge de SLOM-boeren schade- 1 ïoet stellen voor hun in- 2ltenverlies in de periode i 1984 en 1989. In een s der Nederlandse boeren vr< ngig gemaakt proces eis- k. ize veehouders compen- adg iroor het feit dat het hen lp i periode door de Ge- t lai ichap onmogelijk was !oa ikt opnieuw melk te pro- 'i en. De financiële gevol- ani van deze compensatie fit" Ie Gemeenschap worden 6e|is een eerste ruwe bere- becijferd op circa 1,2 're d gulden. Volgens een ldi eerder van de Commis- ecjhet niet gezegd dat alle SLOM-mers voor deze er' nsatie in aanmerking komen. In Nederland nre gerekend op een com- i ongeveer 100.000 een SLOM-boer. i i mt I. 'ÜL BRUSSEL - De EG-land- bouwministers waren er vanmorgen na drie dagen vergaderen in Brussel nog niet in geslaagd volledige overeenstemming te be reiken over de voorstellen voor eeb hervorming van het Gemeenschappelijk landbouwbeleid. Tegen het ochtendgloren leg de het Portugese voorzitter schap de laatste hand aan een aangepast voorstel, waarin ook de prijzen voor het komend verkoopseizoen waren opgeno men. De verwachting is dat daarin ondermeer de voorge stelde korting op de melkquo ta van drie procent zal worden verzacht of zelfs geschrapt. De ministers kwamen in de ochtend formeel bij elkaar om het voorstel te bespreken. Oor spronkelijk was deze zitting al gisteravond om tien uur voor zien. Maar de Portugese voor zitter gebruikte de nacht voor bilaterale gesprekken met de verschillende bewindslieden. Struikelblok Grootste struikelblok blijft de controverse over het ontdui ken van de superheffing door enkele zuidelijke lidstaten. Mi nister Bukman van landbouw had halverwege de nacht te genover de Portugese voorzit ter Arlindo Cunha nog eens herhaald dat Nederland eerst duidelijkheid wil hebben over de ontduiking van de super heffing op te veel geproduceer de melk in deze lidstaten. Vol gens een woordvoerder van de raad, zou Bukman niet van plan zijn met de voorstellen in te stemmen, als deze zaak niet eerst wordt opgelost. Bukman zelf zegt in. zijn opstelling te worden gesteund door onder meer het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, België en Lu xemburg. Italië Het gaat de Nederlandse be windsman daarbij vooral om de houding van de Italianen, die samen met de Grieken en de Spanjaarden, de superhef fing nog steeds niet hebben in gevoerd. Italië voelt er echter weinig voor om alsnog honder den miljoenen guldens aan achterstallige superheffing aan de EG af te dragen en wil een verhoging van het toege wezen melkquotum met an derhalf miljoen ton. Voor Buk man is een dergelijke premie op het ontduiken van de EG- regelgeving echter onaan vaardbaar. Dat kan hij aan zijn eigen melkveehouders en de melkverwerkende industrie niet verkopen. Een tweede punt dat het bereiken van een akkoord kan ophouden is het zogenaamde boodschappen lijstje dat verschillende lidsta ten hebben ingediend. Daar naast heerst nog onduidelijk heid over de financiële gevol gen van de plannen. Ook hier zijn het weer voornamelijk de noordelijke lidstaten die de grootste problemen hebben. Zij willen een cijfermatige on derbouwing van de bewering van de Europese Commissie en de Portugese voorzitter dat de plannen binnen voorziene begroting blijven. Centrum Brussel versperd Duizenden werknemers van de Belgische gas en elektriciteitsbedrijven, die nu nog staatseigendom zijn, legden gisteren het verkeer in het centrum van Brussel geruime tijd lam. Zij protesteerden tegen de mo gelijke consequenties van privatisering van de bedrijven, waardoor zij vrezen voor banenverlies. FOTO: EPA ïdel- iej oon' |ie' com URK Ontwikkelinssamen- werking moet beter beleid voor visserijprojecten maken. Tot nu toe ging de aandacht vooral naar kleinschalige vis serij, waarbij vooral de positie van vrouwen werd bekeken. Maar er is veel meer onder zoek nodig naar de processen die de armoede in ontwikke lingslanden versterken, het milieu schaden en overbevis- sing veroorzaken. Dit zei K. Kuiper van het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking gisteren in Urk op de conferentie 'Niet alleen halen' over visserij in ontwik kelingslanden. Hij hield een toespraak namens minister Pronk die door een ingelast ministerberaad verhinderd was te komen. Een groot aantal belangstel lenden dat betrokken is bij vis serijprojecten in met name Etiopië wisselde gisteren op de conferentie hun ervaringen uit. Steeds meer wordt de band tussen de visserij in Europa en in ontwikkelingslanden duide lijk. De belangen van milieu en natuur zijn overal voorop ko men te staan. „Visserijbeleid mag niet ondergeschikt zijn, maar moet gelijkwaardig zijn aan andere belangen," zei H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer (CDA) op de conferen tie. Hij was een van de vele sprekers die de problemen van met name overbevissing in de Etiopië De conferentie was georgani seerd door de gemeente Urk in samenwerking met o.a. de Landbouw Universiteit Wage- ningen, het Internationaal Agrarisch Centrum, de Inter kerkelijke Stichting Etiopië in Urk en de Interkerkelijke Or ganisatie voor Ontwikkelings samenwerking in Zeist. De aandacht was vooral gericht op de visserijprojecten in Etiopië, waarbij met name Urk al vele van visserij en Tesfaya Wud- neh van de Universiteit, bei den uit Addis Abeba, gaven een actueel inzicht in de stand van zaken. De opbrengst van de binnenlandse viproduktie in Etiopië is nog ver beneden het potentieel dat voor exploi tatie beschikbaar is. Mevrouw Mebrat Alem: „Er is gebrek aan van alles in ons land. Er is geen doeltreffende markt-af- zet, er zijn onvoldoende mate rialen, geen boten, te weinig vistuig, er is een ernstig tekort aan logistieke gegevens en er zijn onvoldoende goed opgelei de mensen en tenslotte moet er nodig onderzoek gedaan worden". Zij somde in haar betoog nog een groot aantal andere gebre ken van projecten in haar land op: „Maar zouden we de fouten die gemaakt zijn verzwijgen dan zouden we er ook niet van LONDEN Het aanbod van cacao in het oogstjaar 1991/92 (oktober - septem ber) zal voor het eerst in tien jaar kleiner uitvallen dan de vraag ernaar. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde ramingen van het Brits handelshuis Gill and Duffus. Het tekort komt uit op 107.000 ton. In januari was een tekort voor zien van 177.000 ton, maar de ramingen voor de oogst in Ivoorkust zijn naar boven toe bijgesteld en in het Gemene best van Onafhankelijke Sta ten (GOS) worden dit jaar 70 procent minder cacaobonen verwerkt wegens tekort aan deviezen. De oogst in alle belangrijke productielanden zal dit jaar kleiner zijn dan voorgaande ja ren, rnet uitzondering van die van Indonesië. In Ivoorkust, veruit de grootste cacaoprodu- cent, komt de cacao-oogst dit jaar uit op 750.000 ton tegen 822.000 ton in 1990/91. UTRECHT Binnen tien jaar is het streekvervoer volledig geprivatiseerd en winstgevend. Dat zegt drs. J.W. Rat, lid van de raad van bestuur van de NV Streekvervoer Nederland in het vakblad „Openbaar Vervoer". Nederland (SN) is het sa menwerkingsorgaan van 13 grote streekvervoerbe- drijven met in totaal 15.000 werknemers. streekvervoer. Sinds medio 1990 is SN risicodragend voor de exploitatiekosten. Tot 1988 werden de uitgaven en ont vangsten achteraf gecontro leerd en legde het rijk bij. Nu worden tevoren vergoedingen afgesproken. Vorig jaar be droeg de rijksbijdrage 680 mil- Streekvervoer ioen ®u,^en°p «n omzet van circa 1,4 miljard. Nu nog is de staat de enige aandeelhouder in het streekvervoer. Rat wil dat de streekvervoer- bedrijven met behulp van overheidsvergoedingen en commerciële activiteiten ge heel zelfstandig gaan draaien. Bedrijfseconomisch is het ook beter om naast het openbaar vervoer commerciële activitei ten te ontplooien, omdat het materieel dan beter wordt be- Het concern wil financieel op drie pijlers gaan staan: puur commerciële activiteiten, openbaar vervoer en grootver bruikerscontracten. Rat denkt aan privatisering omdat de rijksoverheid steeds minder nut. Nu staan buiten de spits extra geld over heeft voor het veel bussen werkeloos in de Rat verwacht niet dat de streekvervoerders op de lange duur het openbaar vervoer zul len afstoten en alleen nog maar commercieel vervoer gaan verzorgen. Niet alleen is in de statuten van SN vastge legd dat het concern een maat schappelijke functie heeft. Bo vendien denkt hij dat open baar vervoer normaal rende ment kan opleveren. „Wegen bouwers werken ook bijna uit sluitend voor de overheid en toch zijn dat commerciële be drijven. De overheid stelt kwaliteitsei sen en er is sprake van enige concurrentie tussen de bedrij ven onderling omdat er aanbe steed moet worden. Zo zou het met het openbaar vervoer ook kunnen gaan", aldus Rat. sec ;we ERDAM De economische groei in de jaren idi( ot 1996 zal in Nederland met gemiddeld 2,4 pro- 3r(} ets onder het EG-gemiddelde van 2,6 procent lig- FOpe inflatie in Nederland beloopt in die jaren ge ld 5,3 procent tegen 3,7 procent als EG-gemiddel- t (j orspelt het Nederlands Economisch Instituut in zijn Ere- J ie Europa in 1996 die deze week is gepubliceerd. Het NEI m( elt dat de wereldeconomie zich geleidelijk herstelt. De la caanse economie klimt uit het dal van de jaren 1990-1991 ]omt tot 1996 uit op een gematigde groei van 2 procent. Ja- andere geïndustrialiseerde Aziatische landen blijven roeien, en de Europese economie plukt daar de vruchten e trekkers van de Europese economie zullen Spanje en 3njind zijn met gemiddeld achtereenvolgens 3,3 en 3,1 pro- oei per jaar. atie voor die landen komt uit op respectievelijk 3,5 en 2,3 t per jaar (gemiddeld). De landen in het voormalige Oost- jr illen pas vanaf 1994 economische groei te zien geven, en g in zeer bescheiden vorm. De olieprijs zal nog lange tijd )ee jven, voorspelt het NEI (niet meer dan 25 dollar per vat). ajuwerijen willen energie besparen tAAG - De Nederlandse brouwerijen willen ten opzichte 89 hun energieverbruik tot de eeuwwisseling met 20 pro- rugdringen. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van ntraal Brouwerij Kantoor en het ministerie van economi se' iken die gisteren is ondertekend door directeur-generaal i (energie) van EZ en directeur Jonker Reolants van het Rjjkantoor. in de bedoeling halverwege dit jaar meerjarenafspraken en waarin deze intentie wordt uitgewerkt. Die uitwerking rden begeleid door de Novem, de Nederlandse maatschap- renergie en milieu. *c~: jj W«gg 1ÉP kLJt -^t§ I ijWt"- 1 i 1 j Elektronisch 'notitieboekje' Sony heeft gisteren op de Business Show in Tokyo zijn eerste elektronische palmtop computertje geïn troduceerd. Met dit 16 bit machientje, waarop het normale toetsenbord ontbreekt, kan met een speciale pen worden geschreven, waarna de tekst kan worden opgeslagen en eventueel in schrijfmachineletters kan worden geprint. Het computertje is verder voorzien van verschillende woordenboeken, die zijn opge slagen in het 80 kb interne geheugen. foto: ap JOHANNESBURG Nederlandse investeerders zullen voorlo pig geen geld steken in Zuid-Afrika. Door de aanhoudend hoge inflatie, de relatief hoge lonen, het politieke geweld, het gepraat over mogelijke nationalisaties en investeringscodes zullen de Nederlandse ondernemers nog wegblijven. Dit heeft VNO-voorzitter Alexander Rinnooy-Kan gisteren ver klaard voor zijn vertrek uit Zuid-Afrika, waar hij een week heeft doorgebracht op uitnodiging van de Zuidafrikaanse regering. Rinnooy-Kan sprak onder meer met politici, vakbondsleiders en zakenmensen. Ook Zuidafrikaanse ondernemers hebben de afgelopen tijd nau welijks geïnvesteerd in hun eigen economie, merkte de VNO- voorzitter op. Uit gesprekken met het Congres van Zuidafrikaan se vakbonden (Cosatu) bleek dat dit voorstander is van investe ringen die gekoppeld zijn aan bedrijven die veel mensen in dienst hebben in plaats van in ondernemingen die met weinig personeel toekunnen. Dit zal de Nederlandse ondernemers ze ker niet aanmoedigen. Hoge kosten Ook de hoge kosten die in Zuid-Afrika gemoeid zijn met de zeer uitgebreide overheidsdienst - kosten die met een coalitierege ring nog verder zullen groeien - houden buitenlandse investeer ders buiten de deur, aldus Rinnooy-Kan. Bovendien is er nog het probleem van de hogé inflatie, ongeveer 16 procent. Die maakt het voor de regering aantrekkelijk om op hetzelfde pad door te gaan, omdat zij daarmee extra inkomsten uit belasting kan in nen. Bij het vaststellen van het belastingtarief wordt in Zuid- Afrika geen rekening gehouden met de inflatie, zoals in Neder land het geval is. Maar het besef groeit in Zuid-Afrika en in de buitenlandse za kenwereld dat het land de opening is tot de rest van de regio en dat wanneer investeringen eenmaal beginnen, de economie in het gebied snel zal groeien, aldus de VNO-voorzitter. Idoor HANS LEBER AMSTERDAM - Het bestuur van de EOE-Optiebeurs heeft gisteravond op een ledenver gadering een dividendvoorstel moeten intrekken. EOE-direc- teur Westerterp had voorge steld 30.000 gulden contant en een obligatie van 30.000 gul den (met recht om op de beurs te handelen) uit te keren. Veel leden waren tegen. Het bestuur van de Optiebeurs trok daarom het voorstel in voor het tot een stemming kwam. Het intrekken van het voorstel is een gevoelige ne derlaag voor Optiebeurs-direc- teur Westerterp. De afgelopen weken ondervond het voorstel al tegenwerking uit kringen van leden, zeker toen een Commissie van Goede Dien sten zich tegen de plannen keerde. Normaliter moeten le den van de optiebeurs een be drag van ongeveer vier ton betalen voor een zetel op de beurs. De vrees bestond dat buitenlanders in de toekomst in bezit van obligaties konden komen en zo goedkoop een plaats op de Nederlandse op tiebeurs konden verwerven. De leden zagen het liefst dat zij 60.000 gulden dividend con tant ontvingen. Het bestuur van de optiebeurs besloot ech ter slechts 30.000 gulden uit te keren en schoof de discussie over de obligatie door naar een buitengewone ledenvergade ring in het najaar. Een EOE- woordvoerder zegt dat het voorstel sterker beargumen teerd nogmaals door het be stuur naar voren gebracht zal worden. Het voorstel van Westerterp moet worden gezien in het licht van diens voornemen de 'drempel' tot de beurs te verla gen. Zo wil hij in de toekomst onder meer de handel via beeldschermen mogelijk ma ken. De ledenvergadering van de EOE-Optiebeurs van gister avond koos J. Streppel van Ae- gondochter Van Haften La- bouchère als bestuurslid. De voorgestelde kandidaat J. van marle van Credit Suisse First Boston stuitte op verzet omdat het iemand van een buiten landse onderneming betreft.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7