pilities gijzelen urgers Sarajevo Thaise studenten geven protest niet op «dace°M<wtBUITENLAND 25 doden bij aardbeving in Pakistan Democratie functioneert niet op Sint Maarten Presidents verkiezing Italië in impasse moties laaien op i onthulling Sharon fer luchtbrug Yemen Criminelen China na massaproces geëxecuteerd DONDERDAG 21 MEI 1992 ISLAMABAD Bij een aard beving met een kracht van 5,5 op de schaal van Richter zijn gisteren in het noorden van Pakistan 25 mensen omgeko men. Het epicentrum van de beving lag 70 km ten westen van Peshawar, de hoofdstad van de noordwestelijke grens provincie. De meeste slachtof fers vielen in het dorpje Sha- kar Khel. Volgens de Paki staanse televisie waren de meeste doden vluchtelingen uit Afghanistan. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. f 4 MBHT* «méhLJJB Graftombe Luxor heropend De echtgenote van de Egyptische president Mubarak heeft gisteren de graftombe van koningin Nefertari in Luxor heropend. Het graf, dat 3000 jaar oud is, is sinds de ontdekking in 1904 bijna altijd gesloten ge weest wegens restauratiewerkzaamheden. B foto: epa der Tamil Tijgers schuldigd van moord Rajiv Gandhi If DELHI - India heeft gisteren Vel- lai Prabhakaran, leider van de Sri- i aanse guerillabeweging Tamil Tij- beschuldigd van moord op premier Gandhi van India een jaar geleden, v het hoofd van de Tamil-inlichtin- 3 lienst, Pottu Amman en enkele an- Tamil-strijders zouden betrokken reweest bij de aanslag. Dit hfeeft het ise persbureau United News woens- bekend gemaakt. De regering in Delhi heeft Sri Lanka gevraagd de jchten te arresteren en uit te leve- Gandhi werd op 21 mei 1991 ver- 'lrd toen een vrouw hem en zichzelf enu es met een bom. WILLEMSTAD - De de mocratie heeft op Sint Maarten nauwelijks kans gehad. Nepotisme, ondemocratisch handelen en het ontbreken van duidelijke beleidslijnen waren de kenmerken van het bestuur van de Democraten, die onder leiding van Claude Wathey veertig jaar lang aan de macht zijn geweest. Dit blijkt uit het onderzoek dat de gemengde Nederlands/Ne- derlands-Antilliaanse commis sie namens de koninkrijksre gering heeft ingesteld naar het functioneren van de bestuurs organen op het eiland. Tevens, zo meldt het gisteren uitgelekte rapport verder, werd onder de Democratische Partij een sociale structuur ge schapen waarbij de gekleurde eilandbewoner nauwelijks kansen kreeg vooruit te ko men. De democratie functio neerde nauwelijks. Het be stuurscollege - in feite Claude Wathey - besliste wat er ge beurde, niet de gekozen ei landsraad. Die werd buiten tal van besluiten gehouden. Ook de oppositie werd nauwelijks geïnformeerd, waardoor kri tiek in de kiem werd ge smoord. De gevolgen van dit jarenlange wanbeleid op het eiland zijn catastrofaal. De in frastructuur is nauwelijks ont wikkeld, het grootste deel van de bevolking leeft op een be staansminimum, het eiland heeft 100 miljoen gulden aan schulden en tekorten. De over heidsdiensten functioneren niet doordat het ambtenaren apparaat is volgepropt met po litieke vriendjes, die vaak in capabel en incompetent zijn. Europeanen hebben geen schone handen BRUSSEL - Meer dan een kwart van de Eu ropeanen wast zijn handen niet als men van het toilet gebruik heeft gemaakt. Dat blijkt uit een onderzoek van de handdoekindus trie in de Europese Gemeenschap. De Euro pese bond voor bevordering van reine han den ondervroeg ongeveer 7700 mensen bij openbare toiletten in Nederland, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Vrouwen zijn iets hygiënischer dan mannen, zo blijkt uit het onderzoek. Van hen wast 22 procent de han den niet, van de mannen laat 32 procent deze reiniging na. Als de jeugd de toekomst heeft, is het perspectief bepaald slecht: van de ondervraagde schoolkinderen nam meer dan de helft niet de moeite de handen onder de kraan te houden. Oltmans weer weg uit ambassade Pretoria PRETORIA De Nederlandse schrij ver/journalist Willem Oltmans, die gis teren de Nederlandse ambassade in Pretoria was binnengevlucht, heeft gisteravond het gebouw verlaten. Olt mans zocht zijn toevlucht bij de diplo matieke vertegenwoordiging omdat hij vreesde voor zijn leven. De Zuidafri- kaanse Nationale Inlichtingendienst zou hem ervan hebben beschuldigd voor de Amerikaanse CIA te werken. Toen de inlichtingendienst echter schriftelijk tegenover de ambassade had verklaard geen beschuldigingen tegen Oltmans te koesteren, verliet de schrijver/journalist zijn toevluchts oord. Idoor AART HEERING ROME Ook de twaalfde ronde van de Italiaanse presidentsverkiezing is zonder resultaat geble ven. Doordat de twee grootste par tijen, de christendemocrati sche DC en de Democratische Partij van Links (PDS) zich van stemming onthielden, werd ook deze ronde een droe vige farce. De enige serieuze kandidaat, de socialist Giuliano Vassalli. haalde met 189 stemmen bij lange na niet het vereiste quo rum van 508. De verkiezing be gint hoe langer hoe meer een 'opera buffa' (komische opera, red.) te worden. Na de vecht partij in de vergaderzaal en het bedrog bij de stemming van zaterdag bleek gisteren zelfs een stem uitgebracht op een dode, de Sardijnse patriot Emi- lio Lussu. De stemming is vol ledig geblokkeerd doordat de grote partijen het niet eens kunnen worden over een ge meenschappelijke kandidaat. Na de beide rondes van zater dag, waarbij DC-partij secreta ris Arnaldo Forlani het net niet haalde, zijn de parlementaire wandelgangen en de restau rants in het centrum van Rome het toneel van felle onderhan delingen, gelegenheidsak koorden en intriges. Maandag is een poging van de PDS en de socialistische PSI om een ge meenschappelijke linkse kan didaat naar voren te schuiven uitgelopen op een grandioze mislukking. De socialistische leider Bettino Craxi sprak zijn veto uit over elk voorstel van zijn PDS-collega Achille Oc- chetto. Craxi, die eerder Forlani had gesteund, geeft de voorkeur aan een christendemocraat als president, omdat hij dan zelf het premierschap op kan ei sen. Voor hem was het onder houd met de PDS dan ook vooral een formaliteit die zo snel mogelijk diende te mis lukken om aan te tonen dat er geen alternatief is voor Forlani of Craxi's eigen kandidaat, oud-minister van justitie Vas salli. Omgekeerd is Vassalli onaanvaardbaar voor de PDS, omdat hij als minister heeft ge probeerd de politieke invloed op de rechtbank te vergroten. Ook de DC heeft geweigerd om Vassalli te steunen omdat zij als grootste partij recht meent te hebben op het president schap. Maar de kandidaten die zij zelf kan opstellen, zullen het evenmin halen. Demissio nair premier Andreotti en par tijsecretaris Forlani zijn welis waar formeel aanvaardbaar voor DC, PSI. liberalen en soci aaldemocraten samen heb ben die een meerderheid van 532 stemmen binnen het 1014 man tellende kiescollege maar door interne partijvetes kunnen zij lang niet op alle stemmen van de vier-partijen- coalitie rekenen. Toch zal er binnen niet al te lange tijd een oplossing uit de bus moeten komen. Al was het maar omdat steeds meer volksvertegenwoordigers be ginnen te klagen over de onge makkelijke hotels, waar zij ver weg van hun familie en zonder schone shirts de tijd tussen de verkiezingsrondes moeten zien door te komen. En daar door worden de kaarten van de republikeinse ex-premier Gio vanni Spadolini als compro mis-kandidaat weer sterker. DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI niet gevoed door een batterij en er zijn ook geen voedingskabels te vinden. Taaie Toon neemt er één mee en het ding blijft ononderbro ken branden. Een half uur lopen ze door. Dan horen ze in de verte vreemde geluiden; het knarst en rommelt alsof er een graafmachine aan het werk is. "Wees op je hoede!", waarschuwt Rob, terwijl hij zijn revolver trekt. lie - lva ,GRAD O/S AR A JE V O eer dan 7.000 burgers, arieal vrouwen, kinderen tijc bejaarden, zijn ook e z laag nog in Sarajevo Tc Servische milities in ont ling gehouden. De 'ed ^es ^e^e^en de bur- 'ieV! evolking de stad uit i uchten. t i t Servische bolwerk Ilid- in buitenwijk van Saraje- Hverden bovendien nog •uim duizend vrouwen en ren voor de tweede dag Jehouden door Servische sbj es. Zij waren eergisteren [s*{ ie op weg waren uit Sara- ,ro« iaar de Kroatische haven- zin Split aangehouden door 's z rviërs, die in ruil voor de P d itelingen een vrije aftocht raa voor de Joegoslavische ht liren uit de Maarschalk- dld azerne in Sarajevo. Twee i he uigen van de vredes- he t van de Verenigde Na- vijk rerden gisteren bij terug- -r uit Ilidza getroffen door n0|ten, nadat zij tevergeefs Tle'sn geprobeerd de gegij- sugn te hulp te schieten. De asii i rt> Zware wapens Ook moslim-milities beletten vanaf gisteren de bevolking de straat op te gaan. Volgens de islamitische leiders zal deze blokkade worden voortgezet zolang het konvooi in Ilidza geen toestemming krijgt de reis naar Split te hervatten. De evacuatie van de Joegoslavi sche militairen uit Sarajevo was gisteren echter nog steeds niet op gang gekomen vanwe ge de verschillende interpreta ties door de betrokken partijen van het akkoord dat door de VN maandag werd gesloten. De militairen mogen alleen hun persoonlijke bagage en lichte wapens meenemen en moeten hun zware wapens in de kazerne achterlaten. Dat willen ze niet, omdat ze bang zijn dat de wapens in handen van de moslim-milities komen. Het voedsel in Sarajevo is zeer schaars geworden. Brood en melk zijn niet meer te krijgen en de bewoners verbranden hun meubelen om het eten dat zij wel hebben kunnen be machtigen te koken. Er is geen water en electriciteit. Oogge tuigen meldden gevallen waar bij twee overleden vrouwen in de muur waren gemetseld om ontbinding voor te zijn en epi demieën te voorkomen. Landingsrechten De VS hebben gisteren de lan dingsrechten voor de door Ser vië beheerste Joegoslavische luchtvaartmaatschappij JAT opgeschort. Woordvoerster Margaret Tutwiler van het mi nisterie van buitelaandse za ken zei dat de VS met de Euro pese landen zullen overleggen over eventuele verdere sanc ties tegen Servië. In Wenen wordt vandaag een internatio nale conferentie gehouden over het lot van de vluchtelin gen uit Bosnië-Hercegovina. Het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken heeft voor de conferentie functiona rissen uitgenodigd uit Zwitser land. Duitsland, Hongarije, Italië, Kroatië, Slovenië en van het Hoge Commisariaat voor de Vluchtelingen van de VN en het Rode Kruis. Een gevangene schudt de hand van een Thaise soldaat bij zijn vrijlating vandaag uit de politieschool. Eerder op de dag vond een ontmoeting plaats tussen permier Suchinda en King Adulyadej, waarop de vrijlating van de gevangenen werd gelast. FOTO: afp BANGKOK - „Als ze denken dat ze ons met de kogels uit hun geweren kunnen stoppen, dan heb ben ze het mis. Hun dom me reactie speelt ons juist in de kaart. De hele wereld heeft nu kunnen zien wat voor een bruten het in Thailand voor het zeggen hebben". De jongeman, die niet met zijn naam in de krant wil, praat met ingehouden woede. Hij staat met enkele tientallen anderen in éen tent, vlakbij de Ramk- hamhaeng universiteit. Een oudere student schreeuwt door een megafoon bevelen naar zijn toehoorders. De bar ricades moeten opgehoogd, zegt hij, want als de oproerpoli tie kan die het universiteitster rein nog tè gemakkelijk berei ken. Op de campus hebben zich de afgelopen dagen ondanks het verbod van de regering meer dan 20.000 betogers verza meld. Er heerst een bizarre sfeer. Er wordt gedanst en ge zongen, en tegelijkertijd is de spanning intens voelbaar. Het leger heeft gedreigd doodses kaders in te zetten tegen op roerkraaiers. Intimidatie? „Wis en waarachtig niet", zegt de student. „Je hebt de afgelo pen dagen kunnen zien, waar toe ze in staat zijn". Om er ge lijk aan toe te voegen dat niet iedereen bij de Thaise strijd krachten tegen het volk is. „De marine heeft ons geholpen. Ze lieten veel demonstranten ont komen via de Pinklao-brug toen de soldaten het vuur openden. Anders waren er nog veel meer slachtoffers geval len". Hij zegt dat de protesten van de studenten zullen doorgaan totdat premier Suchinda Kra- prayoon verdwenen is. Is dat geen hopeloze opgave, gezien de onbuigzaamheid van het militaire gezag? „Misschien wel, maar we zijn het verplicht aan al degenen die deze week het leven hebben gelaten in de strijd voor democratie". Hij vertelt dat de actievoerende studenten steunbetuigingen krijgen uit heel het land. Rec toren van andere Thaise uni versiteiten hebben inmiddels opgeroepen tot een intensive ring van het vreedzame pro test om de omstreden eerste minister tot aftreden te dwin gen. De middenstand in het centrum van Bangkok hield gisteren uit solidariteit met de betogers de winkels gesloten. De toegangswegen tot de Ramkhamhaeng-universiteit zijn door de actievoerders ge barricadeerd. Zandzakken lig gen zes rijen dik opgestapeld. Daarvoor blokkeren vrachtwa gens de weg. Voorlopig laten de oproerpolitie en het leger zich nog niet zien. Elders in de stad, nabij het onafhankelijk heidsmonument, hebben de gewapende troepen zich na een betrekkelijk rustige nacht grotendeels teruggetrokken. Slechts een handjevol militai ren is er nog te zien. Op de Raj- damnoen Avenue begint de oranje brigade van de gemeen tereiniging met puin ruimen. Er staat een lange rij van uitge brande personenwagens en vernielde autobussen. Vlak bij het monument zijn nog duide lijk opgedroogde bloedplassen te zien. Her en der liggen san dalen en t-shirts op de grond. Bij het Royal Hotel, sinds het uitbreken van de ongeregeld heden het verzamelpunt van de pro-democratiebeweging, heeft zich alweer een behoor lijke groep gevormd. Een oud vrouwtje, met een hand in de mitella, vertelt hoe ze maan dagavond door een soldaat in elkaar werd geslagen, terwijl ze naar de demonstratie stond te kijken. Somchai Fangchola- chit, advocaat en een van de activisten, zegt dat premier Suchinda het bloedbad niet langer kan ontkennen. „Hij is verantwoordelijk voor de dood van onze medeburgers. Daar voor moet hij met zijn eigen le ven boeten". Slachtoffers Over het precieze aantal slachtoffers valt ook nu nog geen duidelijkheid te krijgen. Een zuster in het Sirir^j-hospi- taal barst in snikken uit als we haar daarnaar vragen. „Het is verschrikkelijk, en het zijn al lemaal onschuldige mensen". Maar een arts van het staats- ziekenhuis dat op een steen worp afstand ligt van het Royal Hotel, meent dat het allemaal wel meevalt. „Sinds maandag hebben we honderdnegentien gewonden opgenomen. Daar van zijn er drie overleden". Voor het hotel zijn heel andere verhalen te horen. Hoe legert rucks dinsdagochtend vroeg wegreden met stapels lijken. Een van de omstanders zegt gehoord te hebben dat de le venloze lichamen buiten de stad met benzine overgoten en in brand gestoken zijn. Maar ook van dit gruwelverhaal is nergens bevestiging te krij gen. Wat wel waarneembaar is, zijn de lange lijsten met na men die bij de ingang van het Siriraj-ziekenhuis hangen. Het zijn de namen van perso nen die vermist zijn. De lijsten worden elke dag langer. "jPITEIN ROB - velj Hi - Na lang zoeken vinden Rob en Taaie Toon in de fjord een t. die toegang geeft tot het hoger gelegen plateau. Een moeilij- mpartij begint, maar wanneer zij halverwege zijn, ontdekken zij lang, die schuin naar beneden leidt. Het lijkt wel een kunstmatig 5 tunnel en dat dit inderdaad mensenwerk is, ontdekken Puwens spoedig, want de gang wordt hier en daar fel verlicht Jsterke lampen. Maar wat zijn dat voor rare lampen? Ze worden ngUZALEM - In Israël rJeëmotioneerd gerea- hai|l op de onthulling licljle minister van huis- leijng, Ariel Sharon, Zijl plannen alle joden tre|emen naar Israël over plengen, eej nrnj>n wordt er niet alleen jeschuldigd een staatsge- haite hebben onthuld, maar igdfiet lot van de Yemeniti- ggjoden te hebben gebruikt weyerkiezi ngsdoeleinden na%i, die tijdens een verkie- 30rjbijeenkomst van de Li ft Hartij uit de school klapte vaJ vergevorderde plannen ^hele 1600 zielen tellende gemeenschap uit Ye- h h5 'te bevrijden', riep met -Ei de woede op van premier ïr tek Shamir, die hem giste- telefonisch terecht wees. rliftn verdedigde zich door ^rklaren, dat zijn critici aan lelijke verklikkerij jen schuldig gemaakt en pk onnodig hadden opge- de censuur in Israël lenlang een streng ver- i gelegd op iedere pu- over Israëlische plan de Yemenitische joden raël over te brengen, a de opmerkingen van r Sharon toch in de Is- an&he pers terecht, nadat eesjureau van premier Sha- hoofdcensor had laten dat de berichten niet tegengehouden konden s nu de vraag of de ge- e luchtbrug, waarbij vol- Jerichten buiten Israël F- een aantal Is raëlische burgervliegtuigen boven de Rode Zee moesten begeleiden, nog plaats kan vin den. Als de Yemenitische auto riteiten, waarschijnlijk tegen een grote financiële vergoe ding, al met de luchtbrug had den ingestemd, zouden zij nu hun toestemming wel eens kunnen intrekken. Hetzelfde gebeurde een aantal jaren ge leden, toen een geheime lucht brug van Etiopische joden van uit Sudan bekend werd. Bijbelse tijden De joodse gemeenschap in Ye men, die in Jeruzalem wordt geschat op ongeveer 1600 men sen, maar waarover ook wel ge tallen tot zelfs 6000 worden ge noemd, stamt nog uit bijbelse tijden. Onmiddellijk na de ver woesting van de Tweede Tem pel in Jeruzalem door de Ro meinen, aan het begin van de christelijke jaartelling, kwa men joden in Yemen terecht. Ze hebben daar door de eeu wen heen beroepen uitgeoe fend als handelaar, goudsmid, pottenbakker, wever en leer- bewerker. De Yemenitische jo den zijn van hun islamitische landgenoten te onderscheiden door hun langs het oor vallen de pijpekrullen. Deze traditie is terug te voeren op een 300 jaar oud bevel van de Yemeni tische heersers, die op deze wijze hun joodse onderdanen konden onderscheiden van hun islamitische. Bij'het uitroepen van de staat Israël in 1948 leefden in Ye men ongeveer 70.000 joden. Vanaf het begin van deze eeuw hadden al ongeveer 15.000 jo den te voet via de woestijn het toenmalige Palestina bereikt. In 1949 kregen de Israëlische autoriteiten toestemming van Imam Ahmed tientallen dui- De Israëlische minister van huis vesting Ariel Sharon. FOTO: AP zenden Yemenitische joden in de operatie 'Magic Carpet' naar Israël over te vliegen. De ope ratie indertijd droeg een der mate chaotisch karakter, dat honderden kinderen zoek raakten en tientallen families gescheiden raakten. Onder de Yemenieten die in Israël wo nen, bijna een kwart, zijn er nu nog velen wier ouders, kinde ren of broers en zusters in Ye men zijn achtergebleven. Vooral zij hebben geschokt op de onthulling van minister Sharon gereageerd. Tot enkele jaren geleden wa ren de Yemenitische joden in Israël volkomen afgesloten van hun familieleden in Ye men. Pas sinds kort kunnen brieven, foto's en videocasset tes van de joden in Yemen langs indirecte weg Israël be reiken. Uit de berichten blijkt, dat de Yemenitische joden een zeer armoedig bestaan lijden en dat zeer velen al of niet ge dwongen tot de islam over gaan. Van een réligieus joods gemeenschapsleven is in Ye men al vele jaren geen sprake meer. BEIJING China heeft 25 criminelen geëxecuteerd die gisteren in massaprocessen ter dood waren veroordeeld. Dat hebben plaatselijke media gemeld. De executies in de zuidelijke provincie Guangdong maken deel uit van een campagne tegen misdaad. Van de 25 terdoodveroor- deelden waren er vijftien schuldig bevonden aan drugshandel. De anderen zouden vrouwen en kinderen als slaven hebben ver kocht. In Guangdong, dat grenst aan Hong Kong, stonden woensdag 304 mensen in massaprocessen terecht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5