„Voor sociale zekerheid doet het er echt niet toe of iemand gevangen zit" ELSEVIER d0ENI BINNENLAND Kaland haalt weer uit naar Tweede Kamer 1 Kamervragen over wao voor gevangenen Scheikunde en de beschermingsfactor in zonnebrandcrème Diep in de pimpelmees CcidócSoirumt DONDERDAG 21 MEI 1992 Aspirant-speurhond vindt 25 kg cocaïne SCHIPHOL - Speurhond- in-opleiding Brando heeft op Schiphol tijdens een oe fenprogramma 25 kilo co caïne onderschept. Brando moet zijn speurhondendi ploma nog behalen, maar ging tijdens een oefentoch tje door een vrachtloods razendsnel af op een partij handelsgoederen uit Vene zuela. Een gediplomeerde collega van Brando contro leerde de vondst op juist heid waarna de douane de verpakking van de goede ren opende en cocaïne aan trof met een straatwaarde van 2,5 miljoen gulden. CDA-senator Kaland. DEN HAAG - Voorzitter Ad Kaland van de Eerste- Kamerfractie van het CDA heeft wederom felle kritiek geuit op de hou ding van de regeringspar tijen in de Tweede Kamer. Deze zouden zich nog steeds „veel te veel" ver eenzelvigen met de rege ring. I FOTO: SP „Ik sta zeer huiverig tegenover deze vorm van democratie waarbij men in kleine kring al allerlei beslissingen neemt en vastlegt. Naarmate ik hier lan ger meeloop heb ik het idee dat de democratie in normale omstandigheden slecht func tioneert. Maar de grote waarde ervan is dat volksvertegen woordigers tenminste kunnen ingrijpen als het werkelijk de spuigaten uitloopt", zegt Ka land in een interview met NRC Handelsblad. In een eerder vraaggesprek, met het weekblad HP/De Tijd, haalde de CDA-senator ook al eens'uit naar leden van de Tweede Kamer. Toen had hij het vooral gemunt op zijn par tijgenoten. die geen stevige kritiek zouden durven uiten op 'eigen' ministers en staats secretarissen, uit angst voor hun carrière. Kaland betitelde deze CDA'ers als „stemvee", een term waarvoor hij later zijn excuses maakte. Maar de volwaardige volksver tegenwoordigers zitten toch vooral in de Eerste Kamer, zegt Kaland nu. Hij maakt zich kwaad over opmerkingen van PvdA-fractievoorzitter Wölt- gens in de Tweede Kamer. Deze zei onlangs dat senatoren te weinig contact hebben met de achterban van hun partij. Sommigen zouden „nog nooit een kiezer hebben gezien. „Dat slaat toch helemaal ner gens op", briest Kaland. „Ik loop al veertig jaar rond tussen de kiezers. Ik denk dat ik er meer heb gezien dan Wöltgens. Die opmerking is stijlloos". Kaland, die nu 70 jaar is, ver trekt volgend jaar uit de Eerste Kamer. Maar hij is ervan over tuigd dat de „fighting spirit" van de senaat zonder hem niet zal afnemen. IC DEN HAAG - Gedeti neerden kunnen een ziek tewet-, arbeidsonge schiktheids- of aow-uitke- ring krijgen dan wel hou den. De wet maakt in deze gevallen geen onder scheid tussen mensen die wel en niet gevangen zit ten. De enige voorwaarde is dat de persoon in kwestie normaliter ook voor de uitkering in aan merking zou zijn gekomen, zeggen woordvoerders van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) en het ministerie van sociale zaken. Uitkeringen krachtens de werkloosheids- en bijstands wet worden wel stopgezet op het moment dat iemand ge vangen wordt gezet. Dat is om dat de betrokkene in dat geval beschikbaar moet zijn voor werk en dat zijn gevangenen niet. Maar voor wao-, aaw- en aow-uitkeringen geldt die voorwaarde niet en dus wordt het geld gewoon door- of uitbe taald, aldus het GAK en het de partement. „Wordt iemand tij dens zijn gevangenschap 65 jaar, dan heeft hij, net als ieder ander Nederlands burger, recht op een aow-uitkering", aldus Sociale Zaken. En als een gedetineerde bij voorbeeld vóór zijn veroorde ling reeds in de ziektewet zat, houdt hij zijn uitkering. Na een jaar komt hij, ook wanneer hij nog steeds achter de tralies zit, 'gewoon' in aanmerking voor een wao-uitkering. Raakt de gedetineerde in een later stadium, dus tijdens zijn ge vangenschap, arbeidsonge schikt, bijvoorbeeld doordat hij 'door z'n rug gaat', dan kan hij in aanmerking komen voor een aaw-uitkering. Het aantal gedetineerden dat een wao- of aaw-uitkering krijgt, is onbekend, doordat niet geregistreerd wordt of de gerechtigden wel of niet in de gevangenis zitten. Tbs Het bericht dat mensen die ter beschikking van de regering gesteld zijn (tbs'ers) op basis van hun psychische stoornis in aanmerking komen voor een wao-uitkering, wordt ontkend door de woordvoerster van het GAK. Volgens haar moet men de zaken niet omdraaien. Als een gedetineerde, tbs-gesteld of niet, recht heeft op een ar beidsongeschiktheidsuitke ring, krijgt hij die. „Dan moet er echter wel meer aan de hand zijn dan alleen terbeschi kkingstelling. Alleen 'tbs' kan nooit een grond zijn voor het toekennen van de uitkering. Maar wel dus een andere ern stige lichamelijke of psychi sche handicap". Tbs'er hebben zware misdrij ven begaan, zoals moord of verkrachting. Door hun psy chologische gesteldheid wor den ze niet toerekeningsvat baar geacht. Van de 520 tbs-ge- stelden in Nederland ontvangt volgens het ministerie van jus titie ruim vjjftig procent een uitkering wegens arbeidsonge schiktheid. Het grootste deel van deze groep krijgt een aaw- uitkering en slechts een enke ling, ongeveer vijf procent, een wao-uitkering. Volgens Justitie gaat het hier bij alleen om tbs-gestelden in speciale klinieken. Na een jaar moeten zij, zoals de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) voor alle psychiatrische patiënten in een inrichting voorschrijft, gaan bijdragen aan de kosten van hun verple ging. Ook worden zij, net als alle andere wao-gerechtigden, regelmatig herkeurd. „Daarop wordt geen uitzondering ge maakt", aldus een woordvoer der van het ministerie van jus titie. Na het eerste jaar houden tbs'ers van hun uitkering netto driehonderd gulden per maand over. Dit bedrag is ge lijk aan het bedrag dat niet- tbs-gestelde gedetineerden krijgen aan kleed- en zakgeld. Van een verschil tussen de in komens van gedetineerden is na een jaar dus geen sprake meer. „En zoveel geld is driehonderd gulden niet", zegt de justitie- woordvoerder. Om aan te to nen dat er weinig te sparen valt, geeft hij een voorbeeld: Als de gedetineerde rookt, is hij de helft van het geld al kwijt aan sigaretten, van spa ren zal dus niet veel sprake kunnen zijn". Met deze uit spraak ontkent de woordvoer der meteen het gerucht dat ge detineerden, doordat zij geen kosten voor huisvesting en le vensonderhoud hebben, een flink spaarpotje kunnen aan leggen voor later. Er gaan ge ruchten dat sommige gedeti neerden „forse vermogens", oplopend tot tienduizenden guldens of een ton, kunnen op bouwen. Zelfs zou het zo zijn dat tbs-gestelden met terug werkende kracht een uitke ring van tienduizenden gul dens kunnen krijgen. „Onzin", zegt Justitie. Ook achteraf wordt gekort op de uitkering wegens de verplich te eigen bijdrage. „Uiteinde lijk houdt de tbs-gestelde er en dan moet hij echt lang gezeten hebben - maar enke le duizenden guldens aan over". Een gevangene in zijn cel. Een aantal gevangenen blijkt een uitkering te ontvangen wegens arbeidson geschiktheid. Idoor verliezen. Deze kamerleden zijn vooral benieuwd te horen RIK IN 'T HOUT hebben schriftelijke vragen of ook mensen die tbs-gesteld gesteld. zijn (ter beschikking van de re gering gesteld) uitkeringen Het WD-kamerlid Robin Lin- krijgen of kunnen krijgen. En schoten gaat de zaak volgende zij willen weten of het waar is maand „prominent" aan de dat tbs-gestelden een uitke- orde stellen tijdens een verga- ring wegens arbeidsonge- dering met staatssecretaris schiktheid kunnen aanvragen Ter Veld, liet hij gisteren we- op grond van het enkele feit ten. De liberale afgevaardigde dat zij door de rechter vermin- heeft vijf a zes jaar geleden ook derd toerekeningsvatbaar ver- al eens aandacht gevraagd klaard zijn. En kloppen de be- voor deze situatie. Toen kreeg richten dat de tbs-gestelden op hij echter geen meerderheid die manier „forse vermogens" voor zijn standpunt dat elke kunnen opbouwen? Zo ja, wat sociale uitkering gestopt moet gaat de staatssecretaris daar worden op het moment dat ie- dan tegen doen, vragen Kals- mand achter de tralies gaat. beek. Zijlstra en Beijlen. De drie genoemde PvdA'ers DEN HAAG - PvdA en WD in de Tweede Kamer hebben verontrust gerea geerd op berichten dat een aantal gevangenen in ons land een uitkering krijgt wegens arbeidson geschiktheid. De PvdA'ers Kalsbeek, M. Zijl stra en Beijlen willen van hun. 'eigen' staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) weten wel-' ke sociale uitkeringen gevan genen behouden en welke zij EXAMENS 1992 NAALDWIJK - Aard rijkskunde voor het vwo was gisteren „dikke mik om het zo eens te zeggen". Tenminste volgens leraar W. Bouritius van het West- landcollege in Naaldwijk. Ook bij de examens En gels en scheikunde zat het volgens zijn collega's wel snor. Voor zowel havo als vwo staat voor de ochtend aardrijkskun de op het examenmenu. De leerlingen krijgen stevige kost voorgeschoteld, maar het is volgens Bouritius en zijn colle ga mevrouw T. Hendriks (die de havo-eindexaminandi on der haar hoede heeft) goed ver teerbaar. De leerlingen erva ren het werk over het alge meen als behoorlijk pittig. Te recht, volgens Hendriks. „Maar ik vind dat het wel te doen was". De meeste leerlin gen hebben tijdens de twee en een half uur durende zit nau welijks problemen met de on derdelen bevolkingsgeografie en Frankrijk. 'Nederlands landschap' en 'ruimtelijke or ganisatie en inrichting' wor den als veel moeilijker erva ren. De onderwerpen wisselen elk jaar. „Dat is wat lastig voor mensen die zakken", zegt Hendriks, „want die krijgen met nieuwe onderwerpen te maken". Zelf vindt ze het wis selen van de onderwerpen erg leuk. „Het is zalig om steeds andere onderwerpen te bestu deren. Elk jaar zijn er daarvoor cursussen, vier keer een avond. Ik geniet er van zo be zig te zijn met mijn vak". De vwo'ers krijgen met onge veer dezelfde en toch duidelijk verschillende onderwerpen te maken. Bij ruimtelijke organi satie en bij Nederlands land schap moest dit jaar een ande re regio c.q. een ander thema (zeeklei en veenlandschap) worden bestudeerd. Frankrijk was verwisseld voor Marokko en 'extra' voor het vwo was de vroegere Sovjetunie. Bouriti us: „Voor wie zijn stof geleerd had, was het dikke mik. Goed te maken, niet extreem moei lijk". Verrassingen zijn er wel. „Bij demografie blijkt geen en kele tabel, grafiek of kaart ver meld te staan; er is gekozen voor teksten en citaten. Dat is niet verkeerd hoor, maar ik heb mijn leerlingen tijdens het jaar wel getraind met figuren en dergelijke", schetst Bouriti us achteraf. „Er zit ook een soort trucvraag in. Vraag 10 gaat over een kaartje van Am sterdam waarbij sprake is van hoofden van gezinnen met kinderen. Juist in het centrum SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Ik ken de gebruiken van deie stam, dus herkende /k onmiddelluk de (dl Óen sihorp/oen toen ik thuis de kof/, openmaakte, daarom sloeg mu de angst om het hart 2-v/ -1i Ja/rem?L Ve gouden sihorpioen is het sumbool van de Tien- UHaai en jeer gfttig Vie een steek hrügt van haar siherpe an- del is ten dode opgesihreven 1 - Standaard Uitgeverïj/Wavery Productions wonen veel één- en tweeper soonshuishoudens, waardoor het percentage van die gezin nen onverwacht laag is". Hij is niet zo te spreken over de eer ste vraag. „Moeilijk, geen lek kere binnenkomer, al is die maar een punt waard". De omstandigheden tijdens de examens voor de 81 havo- en 123 vwo-leerlingen op de havo- vwo-school in het centrum van het Westland zijn ook „dikke mik". De examens worden in de twee gymlokalen afgeno men. Het gebouw dateert van 1976 en heeft geen kapel, ter wijl de aula een niet af te slui ten ruimte is. De school is dus aangewezen op de gymzalen, maar dat is een goed alterna tief. Het blijft er koel en pro blemen met geluidsoverlast zijn er niet. Zelfs met de licha melijke opvoeding van de niet- examenkandidaten komt het in de examenperioden nog goed. Door het fraaie weer kan er buiten gymles worden gege ven. En in minder mooie perio den wijken de gymleraren uit naar een zwembad of iets der gelijks. Behoorlijk pittig Waar elders in den lande het lbo-mavo zich waagt aan 15 (C- niveau) en 13 (D-niveau) Fran se teksten, daar krijgen de havo-leerlingen een „behoor lijk pittig" zevenluik Engels voorgeschoteld. Lerares Ver- weij steekt haar goedkeuring over het niveau van de teksten niet onder stoelen of banken. „De leerlingen vonden het niet makkelijk, maar gingen niet ontmoedigd naar huis", schetst ze. „De teksten waren soms zwaarwichtig en soms luchtig en bovendien geva rieerd en actueel. Onderwer pen als verandering van tele foonnummers, ongewenste post in je brievenbus, milieu en pretparken staan dicht bij leerlingen. Vorig jaar was het een saaier examen". Hulde heeft ook scheikunde- collega A. Kerkstra. Zijn 'kroost' krijgt 's middags een lang examen te maken. Geen leerling verdwijnt voor half vijf. „Ik vind het in meerdere opzichten een goed examen. Er waren zes vragen. In voor gaande jaren waren dat er drie en daardoor kwamen er toen te weinig onderwerpen aan bod", vertelt hij. „De zwakkeren, de mensen die trouw hun lesjes hebben geleerd, kwamen goed aan hun trekken, want de eer ste opgaven bij elke vraag had een leerling uit eind vierde, be gin vijfde klas vwo kunnen be antwoorden. De eerste vraag vormde een makkelijke en dus goede binnenkomer. Verderop in de opgaven kwamen de ster kere leerlingen aan bod. Dertig van de negentig punten kon den met chemisch rekenen worden behaald". Opgave 3 heeft zijn hart gestolen. „Maat schappelijk relevant", oordeelt hij. En bovenop de zomerse ac tualiteit. De vraag gaat over zonnebrandcrème en de be schermingsfactor erin. En thousiast is Kerkstra over de vraag om te beredeneren bij welke UV-absorberende stof opnieuw insmeren nodig is en de vraag om de beschermings factor uit te rekenen. „Zo steek je tijdens het examen nog wat op". Examenvragen Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeu- ze-opgaven van de centrale schriftelijke eindexamens lbo/mavo, havo en vwo ge houden op dinsdag 19 mei 1992. De gegevens zijn ver strekt door het Centraal Insti tuut voor Toetsontwikkeling (CITO), verantwoordelijk voor de produktie van de exa- VWO Duits 1 D 2 C 3 C 4 D 5 A 6 C 7 B 8 A 9 C 10 D 11 C 12 A 13 B 14 A 15 C 16 C 17 C 18 B 19 D 20 E 21 A 22 A 23 A 24 C 25 A 26 B 27 B 28 C 29 B 30 C 31 D 32 A 33 B 34 A 35 C 36 C 37 B 38 D 39 D 40 A 41 B 42 A 43 C 44 B 45 D 46 E 47 A 48 D 49 C 50 D HAVOVHBO Duits 1 D 2 C 3 B 4 B 5 C 6 B 7 B 8 A 9 A 10 A 11 A 12 C 13 A 14 C 15 B 16 C 17 B 18 C 19 C 20 C 21 D 22 C 23 A 24 C 25 D 26 A 27 A 28 A 29 B 30 A 31 A 32 C 33 D 34 B 35 A 36 D 37 A 38 D 39 B 40 C 41 E 42 C 43 A 44 D 45 C 46 B 47 C 48 B 49 C 50 B LBO(C) MAVO(C) Engels 1 B 2 C 3 B 4 B 5 B 6 A 7 B 8 D 9 C 10 A 11 B 12 C 13 B 14 C 15 C 16 B 17 C 18 D 19 A 20 B 21 B 22 C 23 C 24 A 25 A 26 A 27 C 28 C 29 A 30 D 31 D 32 A 33 C 34 A 35 C 36 A 37 C 38 A 39 C 40 D 41 A 42 B 43 B 44 B 45 A 46 C 47 C 48 A 49 E 50 C LBO(D) MAVO(D) Engels 1 A 2 B 3 A 4 B 5 C 6 A 7 C 8 D 9 C 10 C 11 B 12 C 13 C 14 A 15 A 16 A 17 C 18 C 19 A 20 D 21 D 22 A 23 B 24 C 25 B 26 A 27 C 28 D 29 A 30 C 31 C 32 B 33 B 34 A 35 A 36 A 37 B 38 A 39 B 40 B 41 B 42 C 43 C 44 C 45 A 46 B 47 B 48 B 49 C 50 C MAVO(C) Geschiedenis/S 1 2 C 3 4 - 5 6 D 7 D 8 C 9 - 10 C 11 A 12 13 A 14 B 15 B 16 17 B 18 A 19 - 20 - 21 22 - 23 B 24 - 25 - 26 B 27 C 28 C 29 A 30 A 31 C 32 c 33 - 34 C 35 - 36 - 37- 38 A 39 - 40 D LBO(D) MAVO(D) Geschiedenis/S 1 2 B 3 4 A 5 6 D 7 D 8 9 C 10 B 11 12 A 13 C 14 B 15 16 - 17 C 18 D 19 A 20 - 21 22 23 D 24 B 25 - 26 27 B 28 C 29 B 30 A 31 B 32 C 33 C 34 - 35 - 36 A 37 38 - 39 C 40 - 41 42 UIT DE WEEKBLADEN Idoor WIM BUNSCHOTEN Anton Koolhaas. Einde lijk heeft-ie de P.C. Hooftprijs te pakken. Midas Dekker schrijft over hem in Vrij Neder land: „Dieper kan een mens niet in een pimpel mees doordringen. Al leen Koolhaas geeft de dieren hun gedachten terug". Elsevier en De Groene blijven niet ach ter en steken de loftrom pet. HP/De Tijd vergeet Koolhaas, maar sabelt Jan Blokker neer. De wereld lost een van zijn morele schulden af. Volgens Elsevier moet de VN-opera- tie in het zo lang vergeten Cambodja in dat licht wor den bezien. Ook Nederland draagt bij door de soldaten te leren hoe ze mijnen onscha delijk moeten maken. ïn het grensgebied bij Thailand worden mariniers ingezet. Nederland heeft aan vlag vertoon willen doen, maar de mannen lopen volgens Else vier intussen wel risico's, vanwege de gevreesde Rode Khmer en onbehandelbare malaria bijvoorbeeld. De criminoloog Chris Ruten frans vindt het hoog tijd dat er meer aandacht komt voor jongens in de leeftijdsgroep 15-25. „Ik maak jongens mee die stuk voor stuk te verle gen zijn om een bankreke ning te openen, maar als groep er niet voor terugdein zen een bank te overvallen". De jongens moeten tegen zichzelf in bescherming wor den genomen, meent de cri minoloog. Reportage over Den Haag, een stad in de financiële pro blemen. De rasechte Hage naar is of ordinair of elitair, weet Elsevier. En tijdens een wandeling midden in die armlastige stad ontmoet El sevier Peter Berger, hoofd van de afdeling letteren op het ministerie van WVC. Wat een toeval. In het café van de Kunstkring trekt Berger van leer tegen de in de Voorjaars nota aangekondigde bezui nigingen op cultuur. „Een stad zonder culturele dyna miek is ten dode opgeschre ven". Na de tirade wandelt Elsevier verder, raakt onder meer in de Poeldijksestraat verzeild en is aldaar getuige van een moord. In Amsterdam is het al niet veel beter. 'Schandaal in Amsterdam; zo "verloedert een stad', kopt Vrij Neder land. De ondernemingslust van de ambtenaren bij bouw en woningtoezicht is groot. Zo groot dat de recherche van het ministerie eraan te pas moest komen om een nog geheim onderzoek in te stellen naar corruptie en knoeierij. De verantwoorde lijke wethouder zegt dat-ie er niets tegen kan onderne men. VN beschrijft de lotge vallen van een hoge ambte naar die huisjesmelker werd. Hij is niet de enige. „En de stad legt het af'. Gaat schaker Jan Timman straks een tweekamp aan om de wereldtitel? Als-ie eerst de Brit Nigel Short verslaat wel. Aan beide grootmees ters stelde Max Pam 84 vra gen. Vraag 33: 'Hoe belang rijk is geld?' Timman: „Ik ben meer van het Heer Bom mel-principe: het speelt geen rol". Vraag 56: 'Belas ting?' Timman: „In sommi ge landen veel te hoog. Ik kan mij voorstellen dat ik Nederland zou verlaten van wege de belastingen". Prince, muzikale vernieu wer, oversekste sater en mystieke reli-freak, is na een kleine inzinking weer opge staan. Op 26 en 27 mei begint hij in Rotterdam aan een we reldtournee. Behalve over God zingt hij ook weer over aardse zaken als de Golfoor log en de zwarte getto's. Vrij Nederland portretteert Prin ce als muzikale messias van een verloren generatie. HI>DETIJD 'Doorgeleerd' hebben ze. De vraag is hoe 'academische arbeiderskinderen' de kloof tussen achtergrond en uni versitair milieu ervaren. Bij na allemaal voelen ze zich re latieve buitenstaanders in de 'hogere' milieus, zo leert het boek, tevens proefschrift, van Jan Brands. En aan on zekerheid geen gebrek. Hij voorspelde de krach in 1929 en de koersen daalden dramatisch. Hij voorzag dat de 'have-nots' in opstand zouden komen en Los Ange les stond in brand. HP/De Tijd ging op de thee bij tope conoom John Kenneth Gal- braith. De emeritus hoogle raar woont in een huis van een miljoen dollar, maar bereid een groter deel vu, zijn inkomen af te staan aai de belastingdienst. Dat overigens precies wat 1 predikt en dan in combinal met verlaging van de defen sie-uitgaven. Maar de Nieu we Zelfgenoegzamen in d< VS zijn doof voor die bood schap. Jan Blokker, scenarioschrij vert columnist en sinds kor hoogleraar persgeschiedeni in Rotterdam, komt er in eer portret van HP/De Tijd nie echt genadig vanaf. Vee hoogdravende praatjes maar zo gespleten als wa „De zeldzame reportages di Blokker heeft geschrever zijn geen schoolvoorbeelder van de door hem bejubeld! 'great reporting', het zijn ui gewalste cursiefjes, rijk meningen, arm aan feiten' Ook met zijn columns word de vloer aangeveegd. Hi heeft vaak een aardige inval maar komt tijdens de uitwer king hopeloos in de knoei. Veel geschreven over Marle ne Dietrich de laatste tijd Veertien jaar lang leefde zi in afzondering in Parijs. Tc de weinigen die ze wel onl ving behoorde de schrijve Michael Thornton. Hij geef HP/De Tijd een exclusiev terugblik. „Doodgaan makkelijk. Leven, dat moeilijk", zei Dietrich. ..Jk ben geen onredelij mens". Cultuurminish Hedy d'Ancona in De Gro< ne. En: „Ik weet wat er zii dert". Heel wat dus, sinds z met haar cultuurnota op d proppen kwam. Alles draa om de Randstad. Hoe he daarbuiten is gesteld wild De Groene ook weten en he blad ging op zoek naar he culturele leven in Steen wijl „Voor mevrouw Vos is er haar eigen bioscoop toch n veel te genieten. De allei mooiste film? Haar man sug gereert The Sound of Musk maar ze houdt stand: Dirt Dancing". Terug naar het interviei met de cultuurminister. D gezelschappen moeten twin tig procent van hun budg< via eigen verdiensten bii nenhalen. „Het is absoluu niet de bedoeling om kaa slag en vernietiging tewee te brengen. Nee, het is om d zaak een beetje te stimuli ren en veel en veel meer t; kunnen doen. Want het i ,geen ordinaire ombuiging regel zoals velen denken". De Texaanse miljardair I Ross Perot doet als onafhai kelijk kandidaat wellicl een gooi naar het Amer kaanse presidentschap. Zij politieke stijl: de overtre fende trap van populism! De Groene vraagt zich af o of hij erin slaagt op tijd ee echt verkiezingsprogramm te schrijven. Verder het trieste verha. van Bondsdagafgevaa: Gerhard Riege, grondleggï van de Oostduitse grondwe De politicus uit de voormal ge DDR werd tot zelfmoor gedreven. De kritiek van d Westduitsers, de sfeer va haat, onverzoenlijkheid e de vooroordelen werden Ri( ge te veel. Hij voelde zich b voorbaat veroordeeld. „F voor een wetenschapper niets erger dan onterecht geloofwaardigheid verlie zen". Niet dat linkse mensef slecht zijn, maar laksheid! toch wel het minste wat z| verweten kan worden. De pj is eruit. Doreen Hazel, vooj zitter van de hervormde pw jectgroep pluriforme samen leving naar aanleiding va het synoderapport 'Racism) is zonde': „Misschien hanf het samen met de tijdgees nu het socialisme is ven, maar voor mij is het et raadsel dat daarmee ook strijd tegen- het racisi wordt begraven". Niet christendom, maar weid is de werkelijke religi' van het Westen. Geweld i waar het om draait, anal) seert de Amerikaanse thee loog Walter Wink in He) vormd Nederland. „Gewei schijnt normaal te zijn. Ht is de ethiek en de spiritual teit van de moderne were! Het werkt. Het lijkt onve mijdelijk, het laatste en vaa ook het eerste hulpmidd bij conflicten. We hebben g leerd op de bom te vertro wen om ons vrede te gara deren". En het christendo heeft dat nimmer weten bereiken. Veel vooraanstaande led< van de Amerikaanse vro! wenbeweging waren afkoi stig uit de evangelische weging. HN portretteert pioniersters. En lang twijfelde de Palj stijnse schrijver Emile Habj by of hij een Israëlische pru zou aanvaarden. Uiteind! lijk stemde hij toe. Want J ben ook tegen het nationals me van de Palestij nen"

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4