Uit £eidóe (Sowiamt Woede in Bangkok blijft na concessies Milieuheffingen worden op 1 juli toch verhoogd Post in reserve 12 14 De mooie droom van Ronald Koeman af- MUSEA Heel Amerika in rep en roer om onwettig kind EWR wil klanten laten betalen voor adviezen ï~l4~Dagen Gratig "1 DONDERDAG 21 MEI 1992 24 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN Franciscanessen van Munster na ruim een eeuw uit ons land LEIDEN OMGEVING Duizend kinderen trekken toeterend door Leiden Van Breukelen wil herinnerd worden als record-international Brieven aan Reve geveild in Leiden 8 PAGINA'S ÏEESTELIJK LEVEN/OPINIE .2 BINNENLAND3/4 BUITENLAND 5/6 •CONOMIE 7 £IDEN/REGlO .9/10/11 BIENSTVERLENING 11 SPORT 12/13 BEURS 12 KUNST/RTV 14 BTV-PROGRAMMA S 15 VEER/PUZZEL/MENU 15 ÜITBIJLAGE 17T/M24 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25345. Losse nummers 1,50. Vannacht weinig bewolking. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden. Morgen vrij zonnig. Tegen de avond in het zuidoosten mogelijk een lokale onweersbui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zwakke tot mati ge oosten wind, rond kracht 3. Protest verkeers politie tegen opheffing DEN HAAG - Ongeveer driehonderd agenten van de verkeersonderdelen van rijkspolitie en gemeentepolitie uit het hele land hebben vandaag in Den Haag gedemonstreerd tegen het onderbren gen van de verkeerszorg bij de basispoli tiezorg. Zij boden petities aan aan de vaste kamercommissies voor politie en verkeer, minister Maij van verkeer en waterstaat en voorzitter Pieter van Vol lenhoven van de Raad voor de Verkeers veiligheid. De Centrale Verkeersonder- delen van het korps Rijkspolitie, vroe ger verkeersgroepen, vrezen dat bij de overheveling van de verkeerszorg naar de regio-korpsen geen plaats meer zal R°na'd Koeman viert zijn treffer in zijn voor het verkeersspecialisme. de Eur0Pa Cupfinale. FOTO: EPA LONDEN In de zwoele nacht van Wembley dacht Ronald Koeman terug aan de hete zomer van 1988. Winnaar van de Europa Cup I met PSV, enkele weken later Europees kampioen met het Nederlands elftal. „Zo juist had ik een droom", glimlachte Ronald Koeman. Koeman won gisteravond in London met Barcelona de Europese beker voor landskampioenen. Samp- doria werd verslagen, in de verlenging, door een prachtige vrije trap van de Groninger: 1-0. Maandag meldt hij zich in Noordwijk. Om zich met Oranje voor te bereiden op, jawel, de Euro pese titelstrijd in Zweden. „Waarom ik bij Bar celona beter speel dan bij Oranje"? Ronald Koe man. de centrale man in de ploeg van Johan Cruijff, hoefde er niet lang over na te denken. „Hier ben ik meer de leider. Is het spel ten dele op mij afgestemd. Dat is geen verwijt aan wie dan ook. Bij het Nederlands elftal hebben we te maken met meer belangrijke mensen. Heel lo gisch allemaal". Ronald Koeman is wat afgemaakt, de laatste tijd bij het Nederlands elftal. In Nederland was het vooral Ajacied Jonk die prestige oogstte. Gisteravond voerde Koeman Barcelona naar de grootste triomf ooit. Hij verloste de Catalanen van een trauma. Nooit eerder werd de belang rijkste trofee van het clubvoetbal gewonnen. Real Madrid, de aartsrivaal, won de „beker met de grote oren" (citaat Leo Beenhakker) zes keer. Dat maakt nu niet meer uit. De laatste is altijd de mooiste. „Deze is voor de supporters, de president en al die mensen die zich druk hebben gemaakt voor de club", zei Koeman. Pagina 13: Koeman legendarisch in Barcelo- Den Haag stevent af op artikel 12-status DEN HAAG De kans dat de gemeente Den Haag onder financiële curatele van het Rijk wordt geplaatst wordt steeds groter. De regering lijkt niet bereid, zo liet burgemeester Haver- mans gisteren weten, om de stad op een andere manier te helpen. Den Haag wil in plaats van de zogeheten 'artikel 12-status' liever dat het Rijk geld beschikbaar stelt om de oude tekorten weg te werken en andere stedelijke problemen aan te pakken. Er is gevraagd om een 'overbruggingsbijdrage'^ van een half miljard gulden. Gesprekken van! verschillende Haagse wethouders met leden van., het kabinet, hebben echter tot nu toe niets opge leverd. Na de zomer wordt definitief duidelijk wat het Rijk gaat doen. BANGKOK - De omstre den Thaise premier Su- chinda Kraprayaoon heeft de vrijlating aangekon digd van zijn rivaal, oppo sitieleider Chamlong Sri- muang. De woede onder de bevolking houdt echter aan. Suchinda zei voor de Thaise te levisie dat Chamlong en alle andere bij de rellen gearres teerde personen op vrije voe ten worden gesteld. Cham long. die naast Suchinda zat, riep de demonstranten op af te zien van enig geweld. De onge wone gebeurtenis volgde op een audiëntie van beiden bij koning Bhumibol, die hen op droeg te werken aan beëindi ging van de politieke crisis in het land. Maar uren na de televisieuit zending legden duizenden mensen in Bangkok het uit gaansverbod naast zich neer en werden nog altijd barrica des bewaakt bij de Ramkam- heang universiteit in het noordoosten van de hoofdstad. De betogers eisen nog steeds het aftreden van Suchinda, die in februari 1991 een militaire coup leidde en niet deelnam aan de verkiezingen in maart en daarna tot premier werd be noemd. Suchinda zei dat hij en Cham long het erover eens waren dat de problemen in het parlement moeten worden opgelost en dat hij wijzigingen van de grondwet steunt waarbij de premier voortaan door het par lement zou worden gekozen. Zelfs indien de wijzigingen op de grondwet worden goedge keurd is nog onduidelijk of Su chinda zal buigen voor de ei sen van de demonstranten en zijn ontslag zal indienen. Niet alleen zijn positie staat op het spel, maar ook die van het le ger als overheersende kracht in de Thaise politiek. Volgens officiële cijfers zijn er tot nu toe veertig doden geval len, maar onofficiële opgaven gaan uit van meer dan hon derd doden en honderden ge wonden. Gedurende de nacht, waarin de spanning hoog bleef, konden nog steeds ge weerschoten worden gehoord en jeeps met soldaten reden door de straten van Bangkok op jacht naar overtreders van de avondklok. Vanmorgen werd het rustiger, waarop de Thaise autoriteiten het uit gaansverbod ophieven. Pagina 5: Thaise studenten geven protest niet op Boerderij Hoogmade verwoest Een felle, uitslaande brand heeft gisterochtend de boerderij van de familie G. van Leeuwen aan de Doespolderkade in Hoogmade compleet verwoest De korpsen van Woubrugge, Leimuiden en Rijpwetering rukten even na elven uit om de brand te blussen Zij konden echter niet verhinderen dat het woonhuis en de kaasmakerij met de grond gelijk werden maakt. Het weliswaar historische pand 4 stond niet op de monumentenlijst. Waarschijnlijk is kortsluiting de oorzaak van de brand die ontstond in de kaasmakerij. Rond kwart voor een was de brandweer de brand - meester. Er vielen geen gewonden, ook niet onder de dieren FOTO: WIM VAN NOORT Pagina 11: Alleen de fotoboeken gespaard li DEN HAAG - De brand stofheffingen worden per 1 juli van dit jaar toch ver hoogd, met ongeveer 600 miljoen gulden tot in to taal 1,5 miljard. Hierdoor worden alle fossiele bran- stoffen (olie, gas, benzine, diesel) een fractie duur der, benzine gemiddeld een halve cent per liter. Om te voorkomen dat de las tendruk voor burgers en be drijven te hoog oploopt, wordt 1 oktober het hoge btw-tarief verlaagd van 18,5 naar 17,5 procent, zo heeft het kabinet gisteren besloten. Aanvankelijk wilde het kabi net de verhoging van de brand stofheffingen uitstellen, om dat de collectieve lastendruk (belastingen en premies) bo ven het door het rijk vastge stelde plafond van 53,6 procent van het nationaal inkomen dreigde uit te stijgen. Dit be zwaar is door de compenseren de btw-verlaging voorlopig weggenomen. De btw-verla ging kost de schatkist dit jaar 200 a 300 miljoen en in 1993 cir ca 1,7 miljard gulden Hoe de btw-reductie in 1993 gefinan cierd moet worden, beslist het kabinet later deze zomer. De komende dagen zal het ka binet een wetsvoorstel indie nen om per 1 januari 1993 mi lieuheffingen te leggen op wa ter en afval. Er komt geen ech ter geen heffing op mest en be- trijdingsmiddelen. De groot verbruikers worden overigens volgens plan ontzien. Daar voor was het fiat nodig van de Europese Commissie die heeft laten weten de uitzondering voor grootverbruikers niet te zien als een gevaar voor de eer lijke mededinging. Voor de staalproducenten moet vol gens de Europese Commissie nog wel een oplossing gevon den worden, omdat die onder een andere regeling vallen. Geen feest na missen examen handelskennisdoor foutje schoolleiding J"~ y\ ZUTPHEN - Balen, hartgrondig balen. Een andere uitdrukking is er niet voor de stemming van de negentien lbo-leerlingen van de Scholengemeenschap Zutphen die door een foutje van de schoolleiding het examen handelskennis misliepen. De school meende dat het examen gisteren was, maar het bleek vrijdag al geweest te zijn. Voor de examenkandidaten zit er maar één ding op: meedoen aan de tweede ronde op 19 juni en daarna eventueel een herkansing in augustus. „Zo mis je ook nog alle leukigheid rond de diploma-uitreiking", aldus een van de negentien pech vogels. Pas toen de leerlingen al in de klas zaten, kwam de schoolleiding erachter dat de rest van Nederland het bewuste examen allang had gemaakt. Volgens de adjunct-directeur is de verwarring ontstaan doordat het ministerie de datum voor het examen verschillende keren veranderd heeft. Pagina 4: Scheikunde en de beschermingsfactor in zonne brandcrème MuseumladdeR IEW YORK - Miljoenen Amerikaanse televisiekijkers agen maandag in een televi- ieserie de geboorte van een uitenechtelijk kind. Inmid- lels nemen alle 248 miljoen Amerikanen deel aan een pu- iliek debat over de gebeurte- lis. Het is een politiek heet langijzer geworden na kritiek an vice-president Dan Quay- op de gebeurtenis in de se- kleii )eze veroordeelde tijdens een ;en erkiezingstoespraak in Los led (ngeles het feit dat de titel- leldin in de populaire serie Murphy Brown', gespeeld loor Candice Bergen, besluit Heen een kind te krijgen, iuayle zei dat de tv-vermaak- industrie niet het 'echte Imerika' weerspiegelt. )iverse Amerikaanse dagbla- len openden vervolgens gis- eren met de kwestie en rege- ingswoordvoerer Marlin Fit- 'ater moest alle zeilen bij- ietten om de schade te beper- cen. De pers stelde het Witte luis de vraag of de Ameri kaanse regering, die tegen het recht op abortus is, er tegen is dat een alleenstaande vrouw er voor kiest haar zwanger schap niet te laten afbreken. Zelfs president George Bush noest er aan te pas komen. Hij verklaarde gisteren het net Quayle eens te zijn dat het uiteenvallen van families een verwoestende invloed heeft op de Amerikaanse sa menleving. Maar hij zei, ken nelijk geschrokken van alle opwinding, dat een gezin met twee ouders „niet altijd moge lijk" is. In zijn verkiezingstoespraak bekritiseerde Quayle de serie. „Het belang van de vaders wordt belachelijk gemaakt door alleen een kind te krij gen en simpelweg te roepen dat het een andere stijl van le ven is. Hier werd door Holly wood eigenlijk de lof gezon gen op de onwettigheid en dat moeten we niet doen". Woordvoerder Fitzwater steunde gisteren aanvanke lijk Quayle. „Ongehuwd moe derschap is niet goed". Enkele minuten later riep hij de ver zamelde pers echter weer te rug en sprak de waardering uit dat Murphy Brown het moederschap stelde boven af breking van de zwangerschap. „Feit is dat zij voor het leven kiest, wat volgens ons goed is. Zij krijgt de baby, dus we wil len eigenlijk niet betrokken worden bij kritiek op haar show". Quayle gooide later op de dag gisteren echter weer olie op het vuur. „Murphy Brown ver tegenwoordigt niet de 'pro- life' waarden", hield hij vol. De actrice Candice telijke kind. als Murphy Brown met haar buitenech- LEIDEN - De EWR (energie- en watervoorzie ning Rijnland) wil bepaal de diensten, die nu nog gratis zijn, voortaan in re kening brengen. Zo zullen klanten voortaan voor bij voorbeeld veiligheidsin specties moeten gaan betalen. Ook voor advie zen over isolatie, zuinig stoken, verlichting en ventilatie zal een reke ning worden gepresen teerd. Om de mening van de klanten over dit plan te peilen houdt de EWR een grootschalig markt onderzoek. Verspreid over de vier distrikten wordt aan 3200 willekeurige klanten gevraagd wat ze ervan zouden vinden als een veiligheidsinspectie 75 gulden zou kosten. „We willen de verantwoordelijkheid voor het de gas- licht en waterinstal laties nadrukkelijker bij de klanten leggen", zegt EWR- woordvoerder J. van der Erf. Voorts is het onderzoek erop gericht om te weten te komen in hoeverre het klantgericht werken uit de verf komt. „We willen weten of de klant tevre den over ons is", zegt Van der Erf. Zo zullen vragen worden gesteld over de bereikbaarheid van de EWR en over de snel heid waarmee klachten wor den verholpen. Daarnaast wil de EWR de mening van de klanten peilen over energie zuinige ketels. Het onderzoek wordt verricht door het Leidse onderzoeksbe- drijf Research voor Beleid. In middels zijn 3200 vragenlij sten verstuurd. Naar verwach ting zal het onderzoek eind juni worden afgerond. Re search voor Beleid zal dan ook haar conclusies opstellen. De conclusies zullen meewe gen in de beleidsbeslissingen die de directie zal nemen. „Als blijkt dat in de diverse distric ten verschillende wensen be staan, zal het beleid in die dis tricten daar misschien op wor den afgestemd", zegt Van der Erf. Fietswedstrijd loopt uit op valpartij LEIDEN - Een 37-jarige Leidse man is gisteravond ernstig ten val gekomen tijdens een wedstrijd op de fiets met zijn zoon. De voet van de man raakte van de trapper waarna hij het evenwicht kwijt raakte. Hierna reed hij tegen de stoep en kwam ten val. De politie van Purmerend, bezig met een onderzoek, heeft een vreemde ontdekking in een garagebox gedaan: een enorme stapel post. Tweeduizend brieven, briefkaarten, kranten en weekbladen die een reserve-postbode daar al jaren in reserve hield. Er zaten zelfs rouwbrieven tussen. Dat de man gewoon te lui was om ze te bezorgen en toch zijn geld opstreek, staat niet in het bericht. Wel dat het motief voor het niet bezorgen 'nog onduidelijk' is. Het motief om de Leidse Courant elke dag juist wèl te laten bezorgen wordt overigens vanzelf duidelijk bij een gratis proefabonnement van een paar weken. Reden waarom wy u zonder enige reserve tot het invullen van de bon willen motiveren. I Ik wil 3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. /levr:Voorl: I Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Liever een bus dan een kus ROTHERHAM Een Britse vrouw heeft na negen maanden een einde gemaakt aan haar huwelijk vanwege de obsessie van haar man voor bussen. De 29-jarige Mark Smith organiseerde als hu welijksreis een tour langs busgarages, maar werd woest toen zijn wauw zijn verzameling van 36.000 busfoto's niet wilde schoon maken. De druppel die de emmer deed overlopen was een ongeluk dat Mark veroorzaakte, doordat hij naar een bus keek. De 38-jari- ge Ann Smith die nu met hoofdwonden in het ziekenhuis is opge nomen wil hem zelfs daar niet meer zien: ..Hij is meer geïnteres seerd in bussen dan in mij. Ik heb schoon genoeg van hem". Bel 071 - 313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag £eidóe0ou/ta/nt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1