Van wodka naar zandkasteel 5 Muziek: Denemarken goed voor een muziek-vakantie theater: Zwervers dromen van het leven I Expositie: Galleria Propitia naar ander pand Film: Sharon Stone als mysterieuze vrouw De droom van Scheveningen: In Europa het Mekka worden van de bouwers van zandsculpturen. Of de bakermat, hoe je het hebben wil. Oranje-historie in Delft foto Jaques Zorgman Zo was 'zandkastelengoeroe' Gerry Kirk uit de Verenigde Staten vorig jaar op het strand in Scheveningen in actie. Ook dit jaar is hij weer van de partij. ganisatie is de enige afnemer en zegt daarvoor normale, redelijke prijzen te betalen. Te verge lijken met het prijskaartje dat aan speelbakken- zand hangt. Om het komende bouwwerk te kunnen maken is maar liefst 4.500 ton zand nodig. De helft daar van mag bestaan uit Schevenings zand, de rest moet dus vanuit het zuiden worden aangevoerd. Dat is geen kleinigheid: er zullen zo'n honderd ladingen moeten worden afgeleverd op het Sche- veningse strand. Daarvoor zijn drie binnen vaartschepen met zand vanuit het zuiden naar de Laakhaven gebracht om van daaruit met vrachtwagens naar Scheveningen te worden ge transporteerd. .Het Nederlandse team bestaat uit 25 mensen. Er zitten studenten bouwkunde en elektrotech niek tussen, evenals studerenden aan de kunst academie. Allemaal zeggen ze er graag de tijd voor te wilen nemen. De studie kan wel even wachten. Na afloop gaan we wel weer wat har der leren, zo verklaren de studenten in koor. Nederland is het enige land in Europa dat zich intensief met de bouw van zandkastelen bezig houdt. Ja, in Spanje is wel eens reliëfbouw op een strand waargenomen, maar dat is laag bij de grond. En ook in Zwitserland en Portugal zijn enkele bouwwerken ontwaard, maar die konden natuurlijk niet tippen aan Nederland. WINDKRACHT7 Vorige week al zijn de eerste voorbereidingen begonnen. Met een bulldozer werd de basisberg aangebracht van 30 bij 30 meter en 6 meter hoog. Het echte snijwerk begint op 23 mei. Op 29 mei is de officiële opening met veel vuurwerk. Twee weken blijft het daarna staan. Want, een zandsculptuur is altijd tijdelijk. Dat weten de bouwers, hoe triest het ook is. Het gaat er om dat in zes dagen iets heel moois kan worden ge bouwd. Dat is de kick. En niet vergeten de team spirit. Zo van: het is van óns. Angst dat het zandkasteel risico's zal lopen, is er niet. Het bouwwerk kan flink wat hebben. Pas als er windkracht 7 op komst is, is er sprake van dreiging. Maar dan, lachen de organisatoren, zijn ook de strandtenthouders de sigaar. De meeste schade zal worden aangebracht door nieuwsgierigen, die het niet kunnen laten om even te voelen. Maar, vorig jaar is alles goed verlopen. Alleen zullen er dagelijks kleine re paraties moeten worden aangebracht. Vorigjaar waren er 500.000 extra bezoekers buiten het normale strandbezoek. Voor de or ganisatie reden om te zeggen dat de zandkas- telensculptuur misschien wel de grootste toe ristische trekker in Scheveningen is. Dat is ook de droom van de badplaats: het Mekka worden van zandbouwend Europa. Of de ba kermat, hoe je het hebben wil. Het streven is ook dat in de toekomst allerlei Europese ploegen komen meedoen. Nu zijn er alleen echte wedstrijden in Japan, Californië, Taiwan en Florida, maar de organisatie re kent er op dat de opmars in Europa niet meer te stuiten is. Hoe zeker iedereen van zijn zaak is blijkt wel uit het feit dat het evenement de komende driejaren al gepland staat. Wie meer wil weten van zandsculpturen kan schrijven naar Innaxi, ter attentie van het se cretariaat ESSA, Postbus 18772,2502 ET Den Haag. VERDER OP DEZE PAGINA 'Lieutenant' Ernesto groeit in bravoure, dansen door de jeugd en de theateragenda voor Leiden en elders. Robin Williams speelt de volwassen Peter Pan in de film 'Hook'. UITGAVE LEIDSE COURANT, TÈLLFOON 071-122244/ DONDERDAG 21 MEI 1992 Zanger John Denver: 'Je kan niet genoeg aandacht vestigen op het milieu'. door John Stael uim één miljoen mensen ver gaapten zich vorigjaar aan een groot uitgevallen zandkasteel op het strand van Schevenin gen. Met pijn in het hart zag ie dereen een bulldozer een einde maken aan een voor ons land nieuw fenomeen: zandsculptu ren. Een wat duurder woord voor een van de oudste vormen ran strandvermaak. Maar, de zomer nadert en Scheveningen geeft ie zandkastelenbouwers weer alle ruimte. Van af zondag 24 mei gaat een Nederlands team aan om te werken aan een immens bouwwerk ran 30 bij 30 meter en ruim 12 V2 meter hoog. Was vorigjaar alleen de Boulevard-kant van het zandkasteel bewerkt, dit jaar heeft het bouw werk twee kanten. Thema dit jaar: 'Bouwen aan >en verenigd Europa'. Vanaf de Boulevard-zijde tomen alle Europese bouwstijlen aan bod en ranaf de zeezijde kan men allerlei beeltenissen n zand van mensen en dieren bewonderen. 'Nog niet. eerder in ons land vertoond', laten de orga- ïisatoren weten. iet idee om Nederland te laten kennismaken net het verschijnsel zandsculpturen is van een narketingbureau in Den Haag, gespecialiseerd n toeristische aangelegenheden. Het was een frote wodka-fabrikant die het bureau vroeg een eclamecampagne te maken. De drank moest als ;omer- én winterdrank worden gepresenteerd, zo had de wodka-gigant in het hoofd. Het bureau swam toen met het idee om met ijs- en zand sculpturen te gaan werken. Heel leuk, vond de opdrachtgever, maar te gewaagd. Want, bij zandkastelen denk je toch aan kinderen en om die nu te verbinden aan een wodka-merk, dat Jjing te ver. Weg opdracht, maar het idee bleef *angen. Sterker, het zandkasteel bleef maar in het hoofd zitten. Toen later contacten werden gelegd met 'zand kastelengoeroe' Gerry Kirk uit de Verenigde ptaten, stond het vast: wij zouden hét zandkas- lelenland worden van Europa. Met de nodige ad- pezen van de Amerikaan en de hulp van de TU in Delft gaf ons land vorigjaar op het Scheve- hingse strand zijn visitekaartje af. Al snel fetroomden vanuit alle hoeken van Europa aan vragen binnen om het 'kunstje' te komen verto gen. De meeste verzoeken moesten terzijde wor den geschoven, simpel door tijdgebrek. Neder- and kent nog geen zandkastelencultuur zoals pe Verenigde Staten, waar het al 25 jaar een zeer gewaardeerde kunstvorm is en er ook veel geld ui omgaat. COMPUTER Wie dacht dat het maken van een zandkasteel een kwestie is van graven en stampen, vergist zich. Zo is het zand in Scheveningen helemaal hiet zo geschikt voor een behoorlijk bouwwerk. Door eb en vloed is het Noordzee-zand rondge- Blepen en dat stapelt niet, zo heet dat in het jar gon van de zandkastelenbouwers. Het beste Zand is rivierzand en liefst nog jong ook. Dat is pcherp en hoekig. Er is zelfs een bedrijf gevon den in Cuijk dat het zand kan leveren. Mét keur merk en absoluut schoon, want het zand is vier keer gewassen. Bij de keuze van de korrels is ge- kruik gemaakt van een computer. De Haagse or- David Cleveland als het spook in de musical 'The Phantom of the Opera'. VERDEROP DEZE PAGINA 'Broadway Tonight' in wereldpremière, de verwachte popconcerten en de muziekagenda voor de komende week. René van 't Hof en anderen brengen 'Koorts' in het LAK-Theater. EINDREDACTIE J«N KUNT VORMGEVING GlELVAN DE KOP onze natie. Na hem wordt aandacht be steed aan ieder van zijn opvolgers als stad houder èn later als koning en koningin van Nederland. De vormgeving van de ten toonstelling was in handen van een profes sioneel ontwerpster, mevrouw Peggy Osinga, die in 1991 afstudeerd aan de Aca demie voor Industriële Vormgeving in Eindhoven. Op geschakelde glazen pane len, gegroepeerd naar thema, zijn de tek sten en het beeldmateriaal aangebracht. De teksten zijn voor het overgrote deel ge maakt door een jong historicus, die tijde lijk verbonden is geweest aan het Delfts Stedelijk Museum Het Prinsenhof, drs. H.G.O. Boelema, en naderhand bewerkt door mr. R.M. Gallas, de oud-burgemees- ter van Delft. In verband met het grote aantal buitenlanders dat de Nieuwe Kerk bezoekt zijn naast de Nederlandse teksten ook vertalingen in het Engels uitgebracht. De tentoonstelling is tot november dage lijks, met uitzondering van zondag, te be zichtigen van 9 tot 17 uur. foto Hervormde Gemeente Delft Het grafmonument van prins Willem I in de Nieuwe Kerk. Delft en het huis van Oranje hebben al eeuwen wat met elkaar. Zoals de aan de Markt gelegen Nieuwe Kerk, ruim 600jaar oud de laatste rust plaats van vele leden van het huis Oranje-Nas- sau en ook het praalgraf van Willem van Oranje bevattend. In de kerk, die ieder jaar door meer dan 125.000 toeristen uit binnen- en buitenland wordt bezocht, opent de Delftse burgemeester mr. H.V. van Walsum morgen een nieuwe per manente tentoonstelling onder de titel 'Royal Monument'. Met als ondertitel: 'Oranje en de geschiedenis van de Nieuwe Kerk te Delft'. Op deze expositie wordt zowel de geschiedenis van de Nieuwe Kerk als die van het huis van Oranje belicht. De geschiedenis van de Nieuwe Kerk begint met het Visioen van broeder Simon, van wie het verhaal wil dat hij op 2 februari 1331 op het Delftse marktveld een visioen heeft van Maria, gezeten op een troon in een gouden kerk. Jaren later - in de herfst van 1381 - komt een houten gebouw met een rieten dak gereed op de plaats waar nu de Nieuwe Kerk staat. De geschiedenis van het huis van Oranje begint met Willem van Oranje, de grondlegger van VERDER OP DEZE PAGINA Het overzicht van de (nieuwe) films in Leiden en Den Haag plus de exposities in musea en galeries.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17