Russische dominantie tijdens halve finale Lisztconcaurs Bedrijfsleven en kunst vinden elkaar in Kunsthal EeidócSoivtcmt KUNST/RTV Grafische Prijs Haarlem voor 'Zoo Informatie' Twee ton voor tekening Picasso Theater van het Oosten houdt protestbijeenkomst Achtdaags» festival op Rode Pleii Gemeente bepaalt bestemming frequentie lokale omroep3 Procedure verkoop museale topstukke Brieven aan Reve geveild Nominaties De Gouden Strop bekendgemaakt DONDERDAG 21 MEI 1992 HAARLEM - De Grafische Prijs Haarlem, die is bedoeld voor uitmuntende prestaties op het gebied van vormgeving, is giste ren toegekend aan Koos Staal. Hij krijgt de prijs, waaraan een bedrag van 10.000 gulden is verbonden, voor de vormgeving van het blad 'Zoo Informatie', de kwartaaluitgave van het Noorder Dierenpark in Emmen. De jury is eensluitend van oordeel dat 'Zoo Informatie' zich dui delijk onderscheidt „in ons met bladen en tijdschriften bijkans bedolven landje". Koos Staal is er volgens de jury in geslaagd een tijdschrift over dieren en hun omgeving vorm te geven, „zo dat de grafische communicatie zijn plaatsje eerlijk verdient". Naast het bekroonde blad waren de maandelijkse uitgave van het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam, de 'NFM-Thema- reeks' genomineerd, evenals 'Blad', een tweemaandelijks tijd schrift over communicatie in tijdschriften, en het tijdschrift voor kunst en fotografie uit Rotterdam „perspectief'. AMSTERDAM Een gouache (La Promes se uit 1950) van de Belgische schilder René Magritte (1898-1967) heeft op een veiling bij Christie's in Amsterdam 230.000 gulden op gebracht. Eenzelfde bedrag werd neergeteld voor een pen- en inkttekening uit 1933 van Pablo Picasso. Deze prijzen lijken een teken van voorzichtig herstel van de markt voor moderne en hedendaagse kunst, aldus een woordvoerder van het veilinghuis. Voor een groot doek (Droompaardje uit 1956) van de nog levende kunstenaar Kees Verwey werd 138.000 gulden betaald. Tijdens de 'Herden kingstentoonstelling van 5 mei 1957' in Mu seum Boymans-Van Beuningen werd het schilderij nog op 2.000 gulden getaxeerd, al dus Christie's. Jan Nelissenprijs voor Trudy Kuyper AMSTERDAM - De Jan Ne- lissenprijs 1992 voor poppen spel is toegekend aan Trudy Kuyper. Dat heeft het Amster dams Fonds voor de Kunst gis teren bekendgemaakt. De prijs bedraagt 15.000 gulden. Vol gens de jury maakt de hand- poppenspeelster Kuyper al vijftien jaar voorstellingen die opvallen door ogenschijnlijke eenvoud waar een enorme per fectie achter schuil gaat. Bij zondere waardering is er voor haar nieuwste voorstelling 'Jutte', een spel waarin haar poppen met grote vaardigheid een eigen karakter krijgen. ARNHEM Theater van het Oosten houdt morgen een protestbijeen komst tegen de voorgenomen bezui niging van 75.000.- gulden. De pro testmanifestatie vindt plaats in Thea ter aan de Rijn in Arnhem. In aanwe zigheid van de leden van de Vaste Ka mercommissie Welzijn en Cultuur en provinciale en lokale politici zullen M. Louppen-Laurant (Gedeputeerde van de Provincie Gelderland), Rik van Hulst (directeur van de schouw burg Arnhem) en de schrijver Kees Holierhoek een pleidooi houden voor het niet laten doorgaan van de voor genomen bezuiniging. Voor deze pro testbijeenkomst zijn ook tal van schrijvers, regisseurs en acteurs uit genodigd. Theater van het Oosten, met Agaath Witteman als artistiek lei der, heeft de steun van onder meer de provincies Gelderland en Overijssel, de gemeenten Arnhem en Nijmegen en de Stichting Oostelijke Schouw burgdirecties. „De subsidiebezuini ging voor Theater van het Oosten komt nog eens boven een algemene bezuiniging en de zogenaamde 20 procent inkomsteneis voor alle podi umkunstinstellingen. Daardoor ver mindert het budget van het gezel schap van 4,2 tot 3 miljoen", stelt The ater van het Oosten. Het gezelschap heeft het volgende becijferd: tezamen met de bezuinigingen op het Noord Nederlands Toneel in Groningen (dat in het Kunstenplan van de minister nog slechts 1 miljoen overhoudt om voorstellingen te maken) en het bud get van 4 miljoen voor het Zuidelijk Toneel in Eindhoven, zal I voornemens van de minister uitgevoerd - tot 1997 nog sle miljoen gulden beschikbaar zy repertoiretoneel buiten de rai tegen 12 miljoen in de vorige stenplanperiode. Het gezel voorspelt, dat door de opgeleg komsteneis en de extra bezuu het Theater van het Oosten r staat zal zijn de oorspronkelijk* stelling te handhaven.Andere schappen zullen die taak niet o men. Repertoiretoneel wordt meer een zaak van de Rand w Aansluitend op deze protest! il komst is de première van 'De van het hoogste woord', een th project van vijftig schrijvers, v gisseurs en vijftien acteurs. Eén van de fascinerende dingen aan het momen teel het eindstadium na derende Utrechtse Lisz- tconcours is, dat de kaar ten van de deelnemers steeds opnieuw weer even anders worden geschud. Deelnemers, die in beide voorronden matig over tuigden, stijgen in de hal ve finale ineens boven zichzelf uit, of stellen als nog teleur; twijfelgevallen redden het niet, of vinden net nog genade. Om het even of het om geves tigde reputaties gaat of om - jong talent, elke pianist, die in dit geval louter Liszt speelt, goed of slecht, eigen- zinnig of schools, routineus qf met het nodige risico, geeft daarmee of hij wil of niet een antwoord op de uitdaging, die in deze grote werken uit de pi anoliteratuur besloten ligt. Geen compositie is veilig bezit. Men kan niet in gelijke termen spreken over de Liszt van d'Al- bert, Horowitz en Perahia. De geijkte opvatting is, dat er vroeger veel minder perfect en nauwkeurig werd gespeeld. We weten, dat Clara Schu mann de Handelvariaties van Brahms onuitvoerbaar achtte en dat vijftig jaar geleden Ba- lakirefs Islamey, dat nu bijna letterlijk als toegift door Pogo- relich uit de mouw wordt ge schud, onspeelbaar werd ge acht. In zoverre is van vooruit gang sprake, dat afstuderen- den aan een conservatorium tegenwoordig dergelijke „on mogelijke" werken in hun re pertoirebagage moeten heb ben. Waarbij wel de intrigeren de vraag openblijft, of Carl Tausig destijds toch niet meer presteerde dan Shura Cher- kassky voor kort en wie weet de Utrechtse winnaars in de nabije toekomst. Want duidelijk is wel, dat ze aan het begin van hun eventuele loop baan al tot verrassend veel in staat zijn. Oosteuropa De conditie van de dag, zenu wen, voorbereiding en toevals- momenten spelen zeker een rol. Maar er is wel een duidelij ke rode draad te herkennen: Oosteuropa, nu geheel ontslo ten, lijkt de rest van de wereld te verslaan. Bovendien blijkt juryvoorzitter Henk Suèr als „talent hunter" vooral op het Lisztconcours in Boedapest vorig jaar een goede neus te hebben gehad voor potentiële winnaars. Aan hem is het te danken, dat bij voorbeeld Eve lina Borbély. Ethella Chupryk en Naoya Seino meededen en op de onterecht in de tweede voorronde afgevallen Chupryk na, die in Boedapest derde werd. de finale haalden. Het enige gemeenschappelijke werk en daarmee de enige di recte vergelijkingsmogelijk heid in die halve finale bood de pianosonate. Het moet een soort revanche zijn geweest, toen Liszt zijn enige pianoso nate aan Schumann opdroeg, want die had eerder zijn Fanta sie op. 17 voor Liszt geschre ven. Schumann was maar 16 maanden ouder dan Liszt, maar stierf 30 jaar eerder. De eerste, die de 760 maten omvattende kolos van deze ééndelige sonate in het open baar voordroeg was Liszts leer ling Hans von Bülow. Bij die gelegenheid werd de eerste Bechsteinvleugel ingewijd. Dat waren andere tijden dan die van latere maatgevende be roemdheden in dit werk als Horowitz, Richter, Gilels, Brendel en Pollini. Het was deze sonate als ver plicht werk, die meer dan de flankerende vrije keus compo sities van de kandidaten de toetssteen voor hun kunnen vormde. Die kortere vrije wer ken met hun overdreven bra- vour, hun betrekkelijke in houdsloosheid, hun lege vir tuositeit, hun gewilde poëzie hadden slechts een betrekke lijke meerwaarde, waarmee men zich kon profileren. Temperament Wie van de negen was niet op gewassen tegen de experimen tele extremen, wie toonde te weinig struktureel inzicht, had te weinig techniek in huis en kon het werk niet in één grote boog interpreteren? De En gelsman Simon Conning raak te de draad even kwijt, de Pool se Jeanna Brezinska greep hier duidelijk boven haar macht en de Amerikaan Paul Leavitt ontstak alleen maar emotieloos koud vuur. Het werd hen fataal. Zij vielen in het terechte juryoordeel dus af. Ook de resterenden ver toonden verschillen van tem perament, benadering en kun nen, maar hadden tenminste grondig vooronderzoek ge daan en aan royale voorberei ding gewerkt. Ze hadden in de tail pasklare conclusies en toonden de vereiste gecontro leerde impulsiviteit. Hoewel Naoya Seino en Zbig- niew Raubo het werk in zijn luidste passages soms bijna f geweld aandeden en Thomas Haberlah de muziek in het An dante sostenuto bijna liet stol len, toonden alle deelnemers veel gevoel voor grote structu ren. Ze hielden de spanning erin. Elk op hun manier zorg den de kandidaten voor een goede timing, veel gloed en op winding, maar ook poëtisch gevoel. Beide Russische dames weer den zich kranig, hoewel bij hun het gamma van de combi natie vuur, kracht en drive wat beperkter was. Des te meer brachten ze nuances aan; ze zorgden voor filosofische ver stilling in de aarzelende recita tieven, waar de mannelijke col lega's meer uitblonken in rhe- toriek met magistrale, soms bijna agressieve staccato (dub bel) octaven en akkoordreek sen. Gelukkig was geen van de fi nalisten de misvatting toege daan, dat het hier louter om een virtuoos stuk ging. De in vulling van begrippen als waardigheid, opwinding, na druk, ontspanning, vinger vaardigheid en charme binnen een hecht samenhangende structuur overtuigde telkens, zij het in wisselende mate. De eerste finale-ronde met drie deelnemers wordt morgen avond gehouden, en wordt via radio en televisie uitgezonden. MOSKOU - Het Rode PI J Moskou is van 4 tot 11 ju toneel van een festival da moet opleveren voor de in Rusland. De Russiscln gering, een van de spolf heeft dat gisteren laten w Een regeringswoordv* |j zei dat er meer dan 500.0 zoekers worden ven >i Voor een groot aantal tri plaatsen zal in harde moeten worden betaald, bij de prijs kan oplopen t dollar voor een kaartje. 11) schouwers kunnen ond deren de zanger Jose Ca en solisten van het Bolsji let aan het werk zien. SS spatroon van het festi president Boris Jeltsin publiek kan ook mode zien, volksmuziek, een veiling en een videopro ma over de geschieden c de Russische kunst. De sche regering probeert n festival tevens buitenl - beerde op 1 mei in het van de Dag van de Arbe vertentieruimte te ver op het Rode Plein, maar reisorganisatoren maakt billboards reclame voor 5 narische Eilanden. Het li zou op 31 mei het p' moeten zijn van Joan Jet. Animals, Andreas Volh der en andere westerse tiesten tijdens een grool concert, maar de orgai" lijkt nog niet rond. De in aanbouw zijnde kunsthal in Rotterdam (midden) FOTO: ANP ROTTERDAM - Het is geen museum want er is geen vaste collectie te be heren. Toch krijgt Rotter dam er eind oktober 3275 vierkante meter nieuwe expositieruimte bij in drie hallen en een galerie. Die bevinden zich in de Kunsthal Rotterdam, waarin commercie en kunst elkaar hebben ge vonden. „Er moet een economische ba sis zijn om je op het gebied van kunst en cultuur te profileren. De zakelijke achtergrond van het stichtingsbestuur draagt bij aan dat profileren. Er ko men uitsluitend tentoonstel lingen, multifunctioneel en verscheiden en op niveau", zo luidde voorzitter Neelie Kroes van de overkoepelende stich ting gisteren de introductie van de Kunsthal in. De kunsthal wordt bestuurd door toplieden van grote be drijven, aangevuld met direc teur E. van Straaten van Rijks museum Kröller-Müller. De stemmen van Kroes en de an dere sprekers verdwenen ove rigens regelmatig in snerpen de bouwvakgeluiden in de nog kale ruimten van de Kunsthal, een ontwerp van architect Rem Koolhaas. De drie grote expositieruimten gaan plaats bieden aan „grote manifestaties met een kort stondig karakter", aldus voor lopig directeur W. van Krim pen. Het idee voor deze nieuwe loot aan de cultuurstam ont stond door de problemen die het organiseren van mam moet-tentoonstellingen in mu sea als Boymans-van Beunin gen opleverden. Maandenlang verdwijnt dan de vaste collec tie in de kelders en honderd duizenden bezoekers worden door gangen geperst die daar voor niet zijn ontworpen. Beurzen Behalve kunstexposities ko men er ook beurzen, bij voor beeld één voor niet-westerse antiek. Maar volgens van Krimpen zou ook een nieuw model van Ferrari in de hal tentoongesteld kunnen wor den: „Nee, geen Volkswagen om het gewenste niveau aan te geven". De gemeente Rotterdam heeft 20 miljoen gulden en het Rijk 5 miljoen gulden neergeteld voor de ingerichte hal. Na vol tooiing van de bouw wordt het gebouw overgedragen aan de stichting die vervolgens met een drie jaar lang' door de ge meente gegarandeerd budget van 1,5 miljoen gulden per jaar de hal moet beheren. Het is de bedoeling dat na die aanloop fase de exposities en sponsors voldoende geld opleveren om personeel, onderhoud en ten toonstellingen te financieren. Op 1 november opent de Kunsthal met een tentoonstel ling over de Indonesische hof cultuur, de derde Indonesië- tentoonstelling dit jaar in ons land en deze keer met veel goud en edelstenen. Verder zijn vanaf die datum tentoonstellingen te zien als „Het Koninklijk Paleis", een imaginair paleis compleet met ingerichte kamers, een ten toonstelling van Rotterdamse kunst uit de collectie van Boy- mans-van Beuningen en een fototentoonstelling over Rot terdam in de jaren '50. AMSTERDAM - Het gemeen tebestuur mag in de toekomst beslissen of een frequentie voor lokale omroep commer cieel of publiek moet worden aangewend. Dat is gisteren na mens de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur tijdens de opening van het achtste Kabel-tv Congres ver klaard. Voor elke gemeente wordt een radio-frequentie gereserveerd. Volgens top-ambtenaar Y. Kra mer is het niet te rechtvaardi gen dat in iedere gemeente bij voorbaat een frequentie voor publieke omroep wordt vrijge houden. Naar zijn mening zijn lokale omroepen op een groot aantal plaatsen ook al volop bezig zich te ontwikkelen tot commerciële omroep. De ge meente Amsterdam is daarvan een voorbeeld. Bij het plaatse lijke tv-station At-5 is naar de mening van Kramer sprake van een vergaande belangen verstrengeling tussen lokale omroepinstellingen, uitgevers en kabelexploitanten. De fi nanciering moet enkel en al leen uit reclameinkomsten ko men. Volgens Kramer is daarom het moment gekomen uitspraken te doen of zo'n lokale in een commercieel jasje omroep de steun verdier het om publieke omroep De rijksoverheid kan claims op allerlei frequ. voor publieke omroep vaardigen als het in fei 3 commercieel gefinan omroep gaat. Volgens 1 het daarom beter de afv tussen publieke en co ciële omroep op het lok veau te leggen. LEIDEN - Bij veilinghuis Burgersdijk en Niermans in Leiden zijn gisteravond verschillende collecties van brieven aan de au teur Gerard Reve geveild. Vierentwintig brieven en briefkaarten van Simon Carmiggelt brachten 2.800 gulden op, elf brieven van Adriaan Roland Holst tweeduizend gulden en 223 brieven van Josine Meijer vierduizend gulden. Een collectie van 481 brieven van uitgever Johan Polak werd ge veild voor zesduizend gulden. Reves levenspartner Joop Schaft huizen bood de brieven aan het veilinghuis aan. De collecties werden verkocht aan belangstellenden, die een schriftelijk bod hadden uitgebracht. Dat er vanuit de zaal niet geboden werd, verklaart woordvoerder Steenkamp van het veilinghuis uit de onbekendheid van het publiek met veilingen van dergelijke brievencollecties. DEN HAAG - Minister D'Ancona van WVC is voor verkoop van museale topstukken mits daarbij rekening wordt gehouden met zorgvuldige procedu res. Zij schrijft dit in een brief die deze week aan de Tweede Kamer is ver stuurd. D'Ancona kiest bij de verkoop voor een zogenoemde ,ja, mits" houding en meent daar mee recht te doen aan de denk beelden en opvattingen in de museumwereld en bij de over heden, zo schrijft ze. „Zo be houdt iedereen de vrijheid om het eigen standpunt in de praktijk te brengen. Wie prin cipieel tegen verkoop is kan naar dit principe blijven han delen. Wie daar anders over denkt ook, maar wordt dan ge acht rekening te houden met procedures die de zorgvuldig heid en de grenzen van de ver koop bewaken". Dat laatste be tekent dat in bepaalde geval len geen verkoop kan plaats vinden. In de voorgestelde procedure fungeert de Rijksdienst Beel dende Kunst (RBK) als i matiepunt bij eventuel1 koopvoorstellen. De RI beoordelen of een ve voornemen aan een on i kelijke verkoopcommis: de Raad voor het Cult J heer moet worden voorj Moet inderdaad advies verkoop worden gevraaj zal de Raad dat advies minister uitbrengen. Vrijwillig Deelname aan de advii cedure is vrijwillig. Vol{ Ancona mag verwacht worden dat de adviesvr. partij het advies van de zal opvolgen. Mocht de b kene daar toch van afwij! besluiten tot de verkoo een museumtopstuk, dü de minister ingrijpen d( verkoopbesluit aan de ter schorsing of vernif voor te dragen. Wanneei culiere musea afwijke het advies van de Raad 1 die mogelijkheid van sing en vernietiging nie kan gebruik worden j van de spoedprocedure mee een voorwerp op van de Wet Behoud Cult zit kan worden geplaatst i AMSTERDAM - De Stichting De Gouden Strop heeft giste ren in Amsterdam de namen onthuld van de vier auteurs die zijn genomineerd voor De Gouden Strop 1992. De win naar van deze prijs, waaraan een bedrag van 25.000 gulden is verbonden, wordt op 14 okto ber bekendgemaakt. De geselecteerde auteurs zijn Martin Koomen met de roman 'Geen pardon voor Portland', Dirkje Kuik met 'De N.V. Do- piflex', Chris Rippen met 'Playback' en Peter de Zwaan met 'Dietz'. Deze boeken, die afkomstig zijn uit de catego rieën thrillers, detectives, hor ror, avontuur, oorlog en spio nage. zijn tussen mei 1991 en mei 1992 verschenen. De Gou den Strop werd in 1986 in het leven geroepen door het Ge nootschap Nederlandstalige Misdaadauteurs. Vorige jaar ging het genootschap een sa menwerking aan met de win kelketen Bruna. Om de aandacht voor het span nende boek te bevorderen heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek (CPNB) de maand juni uitgeroepen tot 'De Maand van het Spannende Boek'. Ter gelegenheid daar van verschijnt een korte ro man getiteld 'Dolan's Caddi- lac' van de Amerikaanse au teur Stephen King. Het boekje is voor het luttele bedrag van vijf gulden te koop. Tegelijker tijd verschijnt in een oplage van 1,1 miljoen exemplaren een speciale „misdaad' aan-huis krant. Volgens de CPNB ga goed met de verkoop spannende boek. In 199 33 procent meer boeken verkocht dan jaar daarvoor. In geld ge bedroeg de omzetstijgi procent. In boeken uitg betekent dit dat de cons in 1991 5,7 miljoen boek dit genre aanschafte. Oi miljoen exemplaren me in 1990.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14