LEIDEN OMGEVING Schorsingsverzoek afgewezen voor flat Kopermolen 1 I ii Q0 :e Betere controle nodig op academische ziekenhuizen Uitnodiging 1 CeidócSou/io/rit Struikelend over uitstallingen op zoek naar winkel idócSommit DEN HAAG/LEIDERDORP Het college van Gedeputeer de Staten is niet buiten zijn boekje gegaan bij het verstrek ken van een bedrag van één miljoen gulden ten behoeve van het herstel van kaden langs de Zuidzijdervaart en de Stingsloot in Alkemade. Het geld werd beschikbaar gesteld aan waterschap de Veen- en Geestlanden. Dat gebeurde ,rj echter voordat de commissie Groen daar zijn goedkeuring aan hechtte, volgens statenlid mevrouw C. van Laar (Groen LinksHet waterschap zou weken voordat de commissie in vergadering bijeenkwam al zijn begonnen met het gebrui ken van het geld van de provincie dat was bedoeld als af- Qne koopsom van het onderhoud van de Zuidzijdervaart. Vol gens GS heeft het waterschap het geld echter pas gekregen nadat de commissie had ingestemd met de subsidie. De toe zegging was wel gedaan, onder voorbehoud van toestem ming van provinciale staten. nd WOENSDAG 20 MEI 1992 GS passeerde commissie niet Manifestatie voor gezondheidszorg in centrum Leiden LEIDEN - Werknemers van gezondheidszorginstellingen uit Leiden en omgeving hou den volgende week woens dag, 27 mei, vanaf 13.00 uur een demonstratie in Leiden. De Abva/Kabo, de grootste vakbond in de zorgsector, verwacht dat enige honder den werknemers komen op dagen. Het Leiderdorpse Elisabeth- ziekenhuis draait die dag zondagsdienst. Werknemers van dit ziekenhuis kwamen met het initiatief om een de monstratie te houden. Het Leidse Diaconessenhuis en het Rijnoord-ziekenhuis uit Alphen aan den Rijn hebben die dag werkonderbrekin gen. Ook de Leiderdorpse verpleeghuizen Leythenrode en Dillenburg doen aan de ac ties mee. De Abva/Kabo zal andere instellingen eveneens peilen over de acties. Het Leidse AZL maakt geen deel uit van het conflict, omdat het onder een andere cao valt. Mogelijk zullen AZL-werkne- mers echter als blijk van soli dariteit meedoen met de ac ties. De acties hebben als thema 'Lijdens verzet'. Voorafgaand aan de demonstratie kunnen belangstellenden zich op het Vrouwenkerkplein over de acties informeren op een in formatiemarkt. Hier zullen ook actie-pamfletten worden uitgereikt. Voorts wordt in formatie gegeven over het werk in de gezondheidszorg sector. Eigenlijk wilde de Ab va/Kabo haar leden oproepen op het Stadhuisplein te de monstreren, maar daar is dan een markt. Het Vrouwen kerkplein wordt waarschijn lijk de alternatieve lokatie. Bavo Bij de psychiatrische instel lingen Bavo en Langeveld in Noordwijkerhout worden vrijdag zondagsdiensten ge draaid De werkgevers wor den verantwoordelijk gesteld voor de bedrijfsvoering. De acties worden ondersteund door de Abva/Kabo, CFO en NU'91. De medewerkers die het werk neerleggen, gaan naar een manifestatie in Rot terdam. Zij zullen daarbij ook een tocht langs het huis van staatssecretaris Simons ma ken. Hij wordt verantwoorde lijk gesteld voor het vastlo pen van de CAO-onderhande- lingen. De werknemers in de gezondheidszorg eisen een loonsverhoging van 4Vfe pro cent. Het kabinet wil echter niet verder gaan dan 3Vè pro cent, waarvan het grootste deel nog wordt gefinancierd uit het eigen pensioenfonds van de sector. De vakbonden hebben dit voorstel, dat al eerder op tafel lag, gisteren volstrekt afgewezen. Om het geld bij het pensioenfonds los te krijgen, wordt de pen sioenpremie met vijf procent punt verlaagd. Daar zal ech ter een premieverhoging van één procent tegenover moeten staan om de gederfde inkomsten terug te verdie nen. en subsidie ;emade voor ia! in Leiden emade/leiden - emeente Alkemade is van plan een bijdrage letalen voor het in Am Ihouden van de IJs- ceni n Leiden. Dat blijkt en concept-brief aan J lichting Schaatscen- Leiden en het Dis- ibestuur van de Volgens de ge- zw nte maken de inwo- lUX hi daarvoor niet genoeg flegs ujk van de hal aan de Vondellaan. De ept-brief wordt maan- loor de gemeenteraad besproken. e-acl isten nelar ns de secretaresse van 'Vrajib Alkemade, B. van der Verlaan is de baan echter ng inbaar voor die vereni- Wekelijks schaatsen 85 ilaats »ren uit Alkemade op za- gmorgen van half zeven t in i gen uur op de overdekte en ei neter-baan. Voor 85 vol- hel ?nen wordt de baan zelfs he g eer per week afgehuurd, doorjenteel wordt de baan ge- voor jeugd-clubkampi- ïgselchappen. ormt *t m J paar lotel iedere dag DEN HAAG/LEIDEN - De voorbereidingen voor de bouw van een torenflat bij winkelcentrum De Ko permolen in de Merenwijk kunnen doorgaan. De Raad van State heeft van morgen een verzoek afge wezen van buurtbewoners om de uitvoering van het plan te schorsen in af wachting van de behande ling van hun beroep. Ook mag de gemeente verder gaan met de uitbreidingsplan nen voor De Kopermolen en met de reconstructie van de Ketelmeerlaan, de ringweg rond de Merenwijk. De schorsingsverzoeken wer den gisteren behandeld door voorzitter J. van der Does van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Volgens J. Barendse, secreta ris van de Club van Boze Buurtverenigingen die zei te spreken namens de bewoners van 1100 huizen, is er geen be hoefte aan de nieuwbouw. „De bewoners van de Merenwijk zijn tevreden met de wijkge richte Kopermolen, verscholen achter de Ketelmeerlaan. En van al dat gezeur over woning nood hebben we onze buik vol". Bewoner M. Logtenberg zei te vrezen dat de woontoren voor ernstige horizonvervuiling zal zorgen. „De flal zal zichtbaar zijn tot in Katwijk en zijn stem pel drukken op de Kagerplas- sen". Wethouder T. van Rij vroeg voorzitter J. van der Does van de afdeling rechtspraak van de Raad van State de bouwver gunning niet te schorsen. „Het is de bedoeling de Slaaghwijk, die door autowegen wordt om geven, te integreren in de Me renwijk. Daartoe wordt de ringweg afgebroken en komt er een evenementenplein tus sen de twee wijken. De hoge flat moet het herkenningspunt worden," aldus de wethouder. Hij twijfelde aan het grote aan tal bewoners dat Barendse zei te vertegenwoordigen. „Er zijn maar drie of vier bezwaren in gediend tegen deze bouwver gunning." gemeentelijke concept- is een antwoord op een zalm nenlijk schrijven van het iet Sassenheim van de Stichting spe itscentrum Leiden, waar- digd rd gevraagd om een bij- In totaal kregen 24 ge- ïaakl ten in de regio Leiden de Er staat onder meer in le na ïede dankzij de al het dis- voo Jassenheim van de KNSB ran de grootste is gewor- I net ongeveer 6500 georga- il ba rde sporters van 23 vere- vast gen. Wekelijks trainen verantwoordelij k heid ddoéde verenigingen en het ehoi ct ongeveer duizend idpieden en 1200 volwasse- op de baan in Leiden, ja naast zijn er trainingsu- k Hl roor jeugd (met ruim 350 rn ïemers) en volwassenen iet district Aar en Amstel Alphen tot en met Nieuw- e diiBovendien maken veel iet ef anten gebruik van de as F Lon eidse raad ging onlangs volj het eerst in de zestienjari- •k eschiedenis van de nood- Mil nde ijshal akkoord met burg structurele jaarlijkse sub van 70.000 gulden. Dat neer op 65 cent per inwo- per jaar. Zonder subsidie [de sluiting van de hal. en weigerde eerder subsi- iroj inder andere omdat de ijs- weliswaar op Leids idgebied staat, maar dat de artaa uikers vooral uit de regio terie en- subsidie is onder andere uikt voor investeringen in jspréparatie, de ijsmachi- de dweilmachine en het enstelsel. „Maar 70.000 en is niet genoeg om de to- voorziening op de lange lijn veilig te stellen" aldus riefschrijvers. ALLERLEIDS Jubilaris De afdeling Leiden van de gra fische FNV-bond Druk en Pa pier houdt vrijdag haar jaar lijkse jubilarisavond. Dan worden de leden gehuldigd die 25, 40, 50, 60 en 70 jaar bij de bond zijn. Aanvang: 20 uur. Plaats: clubhuis s.v. Prinses Beatrix, Schubertlaan Leiden. Residentie-Orkest Het laatste concert van de Meesterserie van K&O wordt vrijdag gegeven in de Leidse Stadsgehoorzaal door het Resi dentie-orkest. onder leiding van de Duitse dirigent Ross- berg. Op het programma staan hoogtepunten uit de opera's van Borodin, Tsjaikowsky en Verdi. Het concert begint om 20.15 uur, toegangskaarten zijn dagelijks te koop op het uitbureau van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. (141141) Brons Vanaf vrijdag is in het Rijks museum van Oudheden de ten toonstelling Brons uit de Oud heid' te zien. Ruim 270 voor werpen, variërend van Egypti sche godenbeelden tot pron- kwapens uit Irak tonen een voorbije wereld. Eerste diploma's voor hosts en hostessen Dertig leerlingen van het Holtland College hebben gisteren op de school aan de Flevoweg als eersten in Nederland een certificaat gekregen omdat ze een opleiding tot host of hostess hebben voltooid. De opleiding is onderdeel van de middelbare beroepsopleiding voor toerisme en recreatie. Het Holtland College speelt met het certificaat in op de vraag die er vanuit het bedrijfsleven, bij reisorganisaties, instellingen bij eve nementen is naar professionele gastheren en -vrouwen. Docent S. Soepboer van de host-opleiding vertelt dat de school regelmatig gevraagd wordt of leerlingen bij evenementen als host of hostess kunnen optreden. Zo waren leerlingen eerder al present bij het optreden van Pavarotti in Rotterdam en op de Vakantiebeurs. FOTO- WIM VAN NOORT Idoor MONIQUE R0S0 leken gestolen 5 )EN Uit een kleding- aan de Stevensbloem zijn irnacht maar liefst 75 spij lroeken gestolen. Ook wer- 25 bloesjes ontvreemd. De ekers waren de winkel bin- [ekomen door de etalage- met een sleen in te gooien. IRGERLIJKE STAND utrouwd: H. T A. Lucas en M Kok; P. Rietveld en G. Mens; C. T. van der Hoek, H. E. len C. D H. Griep; O. J. Nieuwen- n M. A B Helversteijn; M. van JWeijden en W. van der Plas, M. i J shoorn en K Olijerhoek; R.P J I ters en M F M. Habraken, R J. J i see en MM Korteland; G. J. 1 en M. H. van Soest; R. van der wen D G. Podda; H D. Alayande M. Apeldoorn, S J. V. van Leeu- en M Mulder; D van den Ouden [C. M. van Oosterbos; S K. Ang en -hen; H. van Wirdum en M. T. J As- ;H.J. A. M. Staats en I. Vlot, M. C. j «ïemans en A. A. Nuhn; J. B. C. P. 1 M. J. M de Bolster; W. P. der Linden en R. W M van Trier; R inkman en K. A. Breen. LEIDEN Een wande ling met Marga Zwanen burg van de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden door het centrum van Leiden bete kent struikelen over vuil nisbakken, fietsen, uit stallingen en auto's. Lei den doet veel voor visueel gehandicapten, maar er kunnen nog genoeg ver beteringen worden aange bracht. „Ik wist niet eens dat hier rib beltegels lagen". We willen de Oude Rijn oversteken in de richting van de Hooglandse Kerkgracht. „De gemeente is •soms zo voortvarend bezig dat wij niet meer kunnen bijhou den waar al een blindengelei- destrook wordt aangelegd", al dus Marga Zwanenburg. An derhalf jaar geleden werd echt werk gemaakt van de aanleg van een blindengeleidestrook, de ribbeltegels. De belangrijk ste plekken waar ze nu liggen zijn bij het NS- en busstation en in de Breestraat. Maar in middels liggen de herkenbare tegels ook bij de Waaghoofd- brug en bij de Kerkbrug. Zij het dat de tegels bij de Hoog landse Kerkgracht doodlopen op een ongelukkig neergezet verkeersbord. Stond dat er echter niet, dan liep een blinde pardoes de Oude Rijn in. Ook bij de Waaghoofdbrug moet je als blinde ook niet aan de ver keerde kant van de tegels lo pen, anders gebeurt hetzelfde. „Heel Leiden voorzien van rib beltegels en rateltikkers kost ontzettend veel geld, en dat heeft Leiden gewoon niet", zegt Zwanenburg. „Deson danks doet Leiden er veel aan om de stad toegankelijk te ma ken voor blinden. De gemeen ten in de regio blijven daar be hoorlijk bij achter". Dat heeft volgens haar vooral te maken met het geregeld overleg dat de Leidse gehandi captenorganisaties met de ge meente hebben. „In de omlig gende gemeentes is dat aan merkelijk minder goed gere geld. Maar daar zijn de gehan dicapten zelf ook minder geor ganiseerd". Door beter onder ling overleg zouden gehandi capten in de regio veel meer kunnen bereiken, is Zwanen- burgs overtuiging. „Alleen in de De Kempenaerstraat in Oegstgeest is ook een blinden geleidestrook aangelegd. Maar daar staan nog steeds lantaarn palen op". Languit De gemeente Leiden heeft de straten wat beter ingericht. Er staan in elk geval geen lan taarnpalen in de weg. Toch valt het op de Breestraat niet altijd mee. Een wandeling tus sen V D en het postkantoor levert bij na-botsingen op met geparkeerde fietsen, uitgestal de borden van respectievelijk een fotozaak, een antiekwin kel en een modeconcern, ver schillende auto's en enkele vuilnisbakken, die allemaal precies naast de blindenstrook zijn gezet. Zwanenburg: „Men sen laten de blindenstrook meestal keurig vrij, maar zet ten veel dingen er net naast.' Dat is ook vervelend, want je hebt met een blindenstok meer ruimte 'nodig en je loopt wat scheef'. De Haarlemmerstraat is rond elf uur 's morgens een zee van ruimte. „Een geleidestrook over het midden van de Haar lemmerstraat zou mooi zijn. Maar dan wordt het weer moei lijker om je te oriënteren als je op zoek bent naar een winkel. Wat dat betreft zijn muziek winkels nooit moeilijk te vin den, die hóór je. Als je die al thans niet verwisselt met een boetiek, dat onderscheid is steeds moeilijker te maken". Een blinde in de Haarlemmer straat is genoodzaakt hét mid denpad te nemen, waar hij niet het risico loopt tegen uitstal lingen op te lopen. „Hier en nu valt het nog mee. Maar op het Diamantplein, waar ik in de buurt woon, is het soms een ramp. Vooral tegen kersttijd, als overal kerstbomen staan. Voor je het weet, lig je languit. Ik begrijp ook wel dat je je wa ren zo aantrekkelijk mogelijk moet uitstallen om klanten te trekken. En dat werkt ook bij mensen die het kunnen zien. Maar voor ons is het knap las tig"- „Over de medewerking van de gemeente Leiden hebben we weinig té klagen, ze doen wat ze kunnen. Maar ik zou lang zaamaan wel eens wat willen Marga Zwanenburg in de Breestraat Reclameborden, fietsen, vuil nisbakken en auto's zijn in de binnenstad struikelblokken voor- slechtzienden. FOTO: WIM VAN NOORT zien van die belofte van wet houder Walenkamp om de winkeluitstallingen te beper ken". Oppassen Ter hoogte van de kruising met de Stille Mare doen zich wat problemen voor: een con tainer met puin en een vracht wagen blokkeren de weg. Voor voetgangers blijft nog een smal pad over. Voor 'zienden' een fluitje van een cent, al is het wat krap. Voor blinden echter gevaarlijk, want een buitenspiegel op ooghoogte is ook niet met een blindenstok te voelen. „In dit soort geval len word ik vaak geholpen. Soms ben ik daar wel blij mee, maar soms ook niet". Dat laatste is het geval wan neer op de Hooglandse Kerk gracht een vrachtwagen na dert. Ruim voordat de wagen binnen gehoorafstand is, roept een man 'Pas op!' en duwt Zwanenbrug naar de kant. Se conden later passeert de vrachtwagen. „Dit bedoel ik nou: iemand roépt dat ik moet oppassen maar ik w^et niet eens waarvoor. Maar ik weet wel dat het goed bedoeld is". ..Ik woon nu acht jaar in Lei den en ken de binnenstad aar dig. Maar het blijft soms moei lijk op de plekken waar je links- of rechtsaf moet. Dan weet je dat je de weg moet oversteken om aan de andere kant van de gracht te komen, maar waar ligt die brug? Op die plekken moet je eigenlijk een markering hebben". Rub bertegels geven overigens wel de plaatsen aan waar zich een kruispunt van wegen bevindt. Onaangekondigde plaatsingen van bomen, fietsklemmen en bushaltepalen zijn eveneens onaangename verrassingen voor visueel gehandicapten, die zich noodgedwongen ori ënteren op vaste punten. Eén verandering in die situatie en jje zoekt je suf waar je was". 'Ziendenkunnen zaterdag aan den lijve ondervinden wat het is om door een drukke win kelstraat te lopen zonder iets te zien. De Nederlandse Vereni ging voor Blinden en Slecht zienden staat dan met een kraampje op de Breestraat. „Op de geleidestrook, dan moet je er wel tegenaan lopen". ZOETERMEER/LEIDEN Academische zieken huizen moeten beter ver antwoording afleggen over hun wetenschappe lijke taak. De ziekenhui zen krijgen een ruime bij drage voor de „werk plaatsfunctie" die zij heb ben voor de medische fa culteiten, maar er wordt te weinig gecontroleerd of dat geld wel aan het goede doel wordt uitgegeven. Dat is het advies dat de Com missie Profilering Klinische Research, onder voorzitter schap van prof.dr. D. de Wied. dinsdag aan minister Ritzen (onderwijs) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft aangeboden. De commissie vindt dat acade mische ziekenhuizen het we tenschappelijk onderzoek een zwaarder accent moeten ge ven. Ze hebben daarin immers een cruciale rol. Nu krijgen deze ziekenhuizen daar wel ex tra geld voor. maar het is niet duidelijk of dat in de praktijk ook aan dat doel wordt besteed en niet aan bij voorbeeld pa tiëntenzorg. Zo'n academisch ziekenhuis heeft immers ook gewone ziekenhuistaken. De commissie-De Wied stelt voor een instantie in het leven te roepen die de academische ziekenhuizen op dit punt gaat controleren. Nu is het zo dat universiteit en ziekenhuis sa men elk jaar een plan opstel len; dat plan zou voortaan door zo'n instantie moeten worden gecontroleerd. Dat orgaan moet dan bekijken of de spe ciale voorzieningen goed wor- Lawaaimaker tot stoppen gedwongen LEIDEN Een aan de Klik- spaanweg wonende 21-jarige Leidse student vond gister middag zijn muziek zo goed dat hij de hele buurt wilde la ten meegenieten. Daarom zet te hij zijn boxen, die met volle kracht speelden, in zijn open staande raam. Omwonenden wisten zijn muziek niet te waarderen en belden de poli tie. Die liep zijn kamer in en zette de muziek uit. Geschrok ken door de plotselinge stilte protesteerde hij. Als student rechten meende hij te kunnen stellen dat de politie buiten haar boekje was gegaan. den gespreid over het land. Op gezette tijden moet het vervol gens controleren of het geld ook echt aan die voorzieningen is uitgegeven. In het advies,van de commis sie-De Wied. die haar bevin dingen overigens de komende tijd nog verder zal uitwerken, staat ook dat de academische ziekenhuizen tot een betere wetenschappelijke taakverde ling moeten komen, zodat ze niet allemaal dezelfde specia lismen ontwikkelen. Ook moet binnen het ziekenhuis verschil worden gemaakt. Afdelingen die hoogwaardig wetenschap pelijk onderzoek doen moeten daarvoor meer geld krijgen dan de afdelingen die niet aan die hoge normen voldoen. De commissie-De Wied was door minister Ritzen en staats secretaris Simons in septem ber 1991 ingesteld. In de on derwijsbegroting had minister Ritzen daarbij vermeld, dat op termijn bekeken moest wor den of wel alle academische ziekenhuizen de academische status moeten behouden. Vol gens een woordvoerder van Onderwijs is dat idee nog niet van tafel. Het advies van de commissie-De Wied speelt bij de beantwoording ervan een belangrijke rol. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 e 15.00 uur, telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film- beelden, die OMNIVERSUM geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt i een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis Dhr./Mevr.: Voorl.: -1 Straat: 1 Postcode/plaats: 1 Telefoon: liinj Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 CJ kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Straat Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar dei Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNi| ■HIlllilWniHMlIflIllj

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9