Zilveren Kruis op zoek naar partners Spel rond overneming Fokker op de wagen CeidaeSotncmt ECONOMIE Promovendus: kaas is sneller te bereiden Oase van pure luxe sfeer en geur Van der Giessen bouwt twee supervracht schepen voorNSF Aardgasproduktie omhoof Met een autotelefoon gaat je werk gewoon door WOENSDAG 20 MEI 1992 P C groep verwacht een lagere winst RIJSWIJK - De P C Groep (Peek Cloppenburg, Mac Mag gie) verwacht voor het op 1 februari 1992 begonnen boekjaar een lager resultaat. Het bestuur zegt in het jaarverslag wel positieve vooruitzichten op langere termijn te hebben. Voor het komende jaar wordt echter een afnemende groei van de bovenkleding- markt voorzien. De mate waarin de marktgroei zal afnemen, zal mede afhangen van de lastenverzwaring die de overheid heeft aangekondigd voor burgers en bedrijven. In de eerste maanden van het lopende boekjaar was al sprake van een terughoudend koopgedrag van de consument. De grootste divisie van de groep, Peek Cloppenburg, bevindt zich thans in een overgangsfase. Door vergroting van de winkeloppervlakten wil P C op langere termijn een omzet- en winsttoeneming bewerkstelligen. Daar mee hangen grote verbouwingen samen. Gezien de grootte van de aanpassingen zullen drie filialen een groot deel van het jaar gesloten zijn. P C zag in 1991/92 de omzet stijgen met 10 pro cent van 426 miljoen naar 468 miljoen. De nettowinst ging met 22 procent omhoog van 13,4 miljoen tot 16,4 miljoen. Bierproduktie vorig jaar licht omlaag AMSTERDAM De bierproduktie in ons land is, door verminderde export, vorig jaar licht gedaald tot 19,9 miljoen hectoliter. Een jaar eerder was dat nodig 20 miljoen hl. De produktiedaling doet zich ook in ons omringende landen voor. Dat staat in het gisteren ver schenen jaarverslag 1991 van het Produktschap voor Bier. Het aantal brouwerijen in ons land bedroeg vo rig jaar veertien, het aantal vestigingen zestien. Er werkten vorig jaar 8.532 mensen in de brouwindus- trie. De export daalde van 7,21 miljoen hectoliter in 1990 tot 7 miljoen vorig jaar. Binnen de EG'steeg de export met 6,8 procent, maar de (omvangrijke) export naar de VS en Canada (2,75 miljoen hectoliter) liep met 12,8 procent terug. In totaal gaat twee derde van de export naar landen buiten de EG. De bierinvoer, in totaal 680.000 hectoliter, kwam voornamelijk uit de EG met als koploper België en Luxemburg, die 600.000 hectoliter voor hun rekening namen. GRONINGEN - Kaas kan in principe sneller worden bereid. Dat blijkt uit het onderzoek door drs. P.S.T. Tan waarop hij vrijdag aan de Gro ningse universiteit hoopt te promoveren tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen. Tan ontdekte dat de toevoeging van be paalde enzymen aan nog hele jonge kaas het rij pingsproces versnelt en de smaak kan beïnvloe den. Voor Nederland als grootste kaasexporteur ter wereld kan het onderzoek van Tan van groot economisch belang zijn. Tan onderzocht welke biochemische processen een rol spelen bij de rijping van kaas. Aanleiding hiervoor was het feit dat er bij de rijping wel eens iets mis gaat en de kaas een bittere smaak krijgt. Tijdens de rij ping worden melkeiwitten afgebroken door bacteriën. Daarbij worden zij gesplitst in kleine re eenheden, peptiden en aminozuren ge naamd. Tevens scheiden de bacteriën daarbij stoffen uit, waaronder enzymen. Deze enzymen zijn biochemische stoffen die ieder organisme in zich heeft om bepaalde processen in het li chaam in gang te zetten. Tan ontdekte dat de sa menstelling van de nieuw gevormde peptiden en aminozuren de smaak van de kaas bepaalt. Door de structuur van de afbraak van melkei witten te beïnvloeden, kan dus de smaak van kaas worden beïnvloed. Daarnaast isoleerde Tan verschillende soorten enzymen die bij dit proces ook een grote rol spelen. Daarbij ontdek te hij ontbitterend enzym dat er voor zorgt dat de bittere smaak van kaas wordt afgebroken. Voor de resultaten van Tan's onderzoek daad werkelijk toepasbaar zijn, is er nog veel studie in de praktijk nodig. Ook is nog niet te zeggen hoe groot de besparing in bereidingstijd precies zal zijn. „Toch kan dit een aardige besparing op leveren", aldus Tan. „Oude kaas bijvoorbeeld moet negen maanden rijpen. Het bewaren van een kilo kaas kost iedere week een dubbeltje. Zo kun je dus uitreken wat de besparing is als je het rijpingsproces twee keer zo snel maakt". IBM neemt belang in Buil PARIJS - IBM neemt voor ruim 100 joen dollar een belang van 5,68 procei de Franse Cie. des Machines Buil, de dermaatschappij van het computerbe Buil SA. De voorwaarden voor de det ming zijn gisteren goedgekeurd doord rectie van Buil, aldus The Wall Street! nal. Volgens Bull-president Francis rentz zal de transactie eind juni plaat) den, gelijktijdig met een reeds voor? uitbreiding van het aandelenkapitaal Buil. De Europese Commissie moet nog over de plannen buigen in verl met mogelijk onrechtmatige overhj steun. Lorentz voorziet echter geen be ren. „Volgens ons heeft Brussel geen damentele kritiek op de uitbreiding het aandelenkapitaal". NOORDWIJK - Of de stelselherziening van staatssecretaris Simons voor de gezondheidszorg nu wel of niet doorgaat, ook Zilveren Kruis Verze keringen moet strategi sche keuzen maken en partners zoeken. Zij wordt daartoe gedwongen door de op gang gekomen con centratietendenzen in verband met Europa en de internationalisering van de financiële markten. Hiervan uitgaande en van de vaststelling, dat het „schot" tussen particulier verzekerden en ziekenfondsverzekerden in ieder geval zal verdwijnen, is het daarom gekomen tot fusie- besprekingen met het Zieken fonds Spaarneland en Zieken fonds Rotterdam. Na deze fu sie moet midden dit jaar een innige samenwerking tot stand komen met Avéro Cen traal Beheer AVCB). Het is de bedoeling dat AVCB de leiding krijgt over alle scha de- en levensverzekeringsacti viteiten van Zilveren Kruis en .deze van de ziektekostensec tor van AVCB. Daarbij komen er financiële kruisparticipaties tussen de twee moederbedrij ven. Op deze manier hoopt Zil veren Kruis een extra groei- impuls te Verkrijgen voor de nog kleine schade- en levens ector. Contacten Bij de nieuwe onderneming kunnen zich ook anderen aan sluiten. Bij de presentatie van het jaarverslag 1991 maakte mr. P. Overmars, hoofddirec teur. gewag van contacten met nog elf ziekenfondsen. „Maar dat is allemaal nog lang niet uitgekristalliseerd", aldus Overmars. Hij is niet bang dat de overheid bezwaren zal gaan maken in verband met mogelijke kartel vorming. Het is eerder zo dat er straks drie a vier combina ties zullen zijn die elkaar fel beconcurreren, aldus Over mars. De cliënten krijgen vol gens hem zo niet alleen meer duidelijkheid, maar - doordat de combinaties een groot aan tal pakketten zullen aanbie den - ook veel keuzemogelijk heden. Ondanks de stap die Zilveren Kruis heeft gemaakt op de schade- en levensverzeke- ringsmarkt is zij nog overwe gend een ziektekosteverzeke raar. De omzet in deze sector steeg vorig jaar van 1100 mil joen naar 1179 miljoen. In feite echter trad een kleine da ling van de premie-ontvangst op, doordat er steeds meer bij dragen WTZ (Wet Toegang Ziektekostenverzekering) door de maatschappij worden geïnd. De bijdrage WTZ houdt verband met het steeds op gro tere schaal invoeren van goed kope wettelijke standaardpo lissen. Stijgende kosten Bij deze eigenlijk iets lagere inkomsten bleven vorig jaar de kosten voor de gezondheids zorg stijgen. Met name de zie kenhuiskosten namen ex treem toe, hoewel de frequen tie en de duur van de opnames afnamen. Dat werd veroor zaakt door het systeem van budgettering, waaronder de ziekenhuizen hun lege bed den, dus hun overcapaciteit, mogen doorberekenen aan de klanten. „Goed gedrag wordt daarmee bestraft", aldus Over mars. Uiteindelijk zag Zilveren Kruis de nettowinst bij ziekte kosten dalen van 41,7 mil- Amsterdamse hotel 'The Grand geopend li Het hoofdkantoor van Zilveren Kruis Verzekeringen in Noordwijk. joen naar 35,2 miljoen. De to- 1992. Er zal echter wel sprake tale winst van de groep nam af zijn van „een duidelijk positief van f 41,3 miljoen naar 36,5 resultaat", miljoen bij een omzet van 1,3 In de gezondheidszorg ver miljard. Gezien de onzekerhe- wacht Zilveren Kruis een ver den was Overmars erg voor- dere kostenstijging van 6 pro- zichtig met uitspraken voor cent, in tegenstelling tot het FOTO PR ministerie van WVC. Dat or gaan gaat daarmee volgens het Zilveren Kruis door met een stelselmatige onderschatting van de ontwikkelingen. „De Zwarte Piet komt daarna altijd bij ons terecht". ROTTERDAM - North Sea Ferries (NSF) heeft bij scheepswerf Van der Gies- sen-De Noord een order geplaatst voor de bouw van twee 'supervracht schepen' die per stuk 100 miljoen gulden gaan kos ten. De order is goed voor 1000 manjaren werk. NSF en Van der Giessen heb ben dat gisteren in Rotter dam bekendgemaakt. Volgens NSF-topman Russ Pe ters kunnen de nieuwe vracht schepen het hoofd bieden aan de mogelijke bedreiging die de Kanaaltunnel gaat vormen voor de veermaatschappijen. Met de nieuwe schepen wil NSF meer service bieden en de reistijd tussen Europoort en Huil bekorten. De service schuilt vooral in de mogelijk heid van chauffeur-begeleid vrachtvervoer en latere ver trektijden, waardoor chauf feurs gemakkelijker kunnen inschepen. Volgens Peters is deze combinatie „superieur boven hetgeen de Kanaaltun nel mogelijkerwijs kan bie den". Vaart ijd De pure vaartijd wordt met de nieuwe schepen teruggebracht van 11 naar 8 uur. Met deze tijdwinst en de directe aanslui ting op de routes naar Noord- Engeland en Schotland, waar bij de verkeersdrukte in Zuid- oost-Engeland wordt omzeild, moet de dagelijkse vracht- dienst die NSF met de schepen uit wil gaan voeren „de concur rentie met de Kanaaltunnel met gemak aankunnen". Het eerste schip moet in het laatste kwartaal van volgend jaar van stapel lopen. Dat gaat varen onder Nederlandse vlag. Het tweede schip wordt in het eerste kwartaal van 1994 opge leverd en vaart onder Britse vlag.'Namen werden dinsdag door NSF niet genoemd. De huidige vloot van North Sea Ferries telt vier passa giers/vrachtschepen en zes vrachtschepen met een be perkte mogelijkheden voor vervoer waarbij de chauffeur met zijn eigen vracht mee vaart. Volgens NSF-topman Peters groeit de markt voor vrachtvervoer, ondanks de re cessie, nog steeds. Het door chauffeurs begeleide vervoer groeide vorig jaar zelfs met 16 procent. AMSTERDAM - Alle be langhebbenden rond de overneming van Fokker hebben zich de afgelopen week luidkeels in de pu bliciteit gemengd. Aerospatiale, Alenia, Dasa en Fokker hebben zijn druk bezig een rookgordijn op te werpen omtrent de uitkomst van de onderhandelingen. Wie Fok ker uiteindelijk overneemt is niet belangrijk, zolang er maar goede afspraken over het be houd van kennis en werkgele genheid gemaakt worden. De knuppel werd afgelopen za terdag in het hoenderhok ge gooid door Henri Martre, de baas van de Franse vliegtuig bouwer Aérospatiale. Hij maakte bekend dat Aérospati ale en het Italiaanse Alenia deel zullen nemen in het 51 procent belang dat Dasa van Fokker wil kopen. Fokker ont kende de berichten en zei al leen met Dasa te onderhande len. Dasa zelf houdt zich op de vlakte, maar een verdeling van het belang in Fokker over de partners lijkt wel steeds waar schijnlijker. Ingewikkeld De zaak is ingewikkeld door dat er zoveel partijen bij be trokken zijn met tegengestel de belangen. Dasa zit met de Fransen en de Italianen in een consortium dat een concurrent ontwikkelt voor de Fokker 70 en Fokker 130. Fokker is ech ter verder met de ontwikkeling en kan minimaal twee jaar eerder dan de concurrentie met een vliegtuig op de markt komen. Vandaar dat Dasa, dat al de rompen voor de Fokker 100 maakt, de concurrent graag inlijft. Fokker wil wel samen met de Duitsers, maar wil de ontwik keling van de eigen toestellen doorzetten. Dasa moet wel zeg gen dat zij ook doorgaan met het ontwikkelen van hun ei gen vliegtuig, omdat anders de partners Aerospatiale en Ale nia forse schadevergoedingen gaan eisen. Om alle partijen tevreden te stellen zijn er nu twee varian ten van een compromis in om loop. In de eerste variant neemt Dasa 51 procent van Fokker over en verdeelt dat be lang onder Dasa, Alenia en Ae rospatiale. Fokker kan dan doorgaan met de ontwikkeling van de Fokker 70 en 130. De Fokker 130 kan nog een aantal jaartjes mee, maar zou dan ver vangen moeten worden een nieuw vliegtuig dat de Duit sers, Fransen en Italianen al aan het ontwikkelen zijn. Hier aan zou Fokker ook mee mo gen doen. Deze optie schijnt voor de Nederlandse staat, met 32 procent de grootste aandeel houder binnen Fokker, het meest aantrekkelijk. Dwarsligger Toch lijkt het er nu op dat juist de staat de grootste dwarslig ger is. Nu puntje bij paaltje komt is de staat bang een bë- langrijk bedrijf als Fokker in buitenlandse handen te laten komen. Om de tegenstribbe lende overheid te omzeilen is een tweede variant bedacht. Dasa. met in haar kielzog de overige partners, zou een be lang van 51 procent in Fokker Aircrafts nemen. Aircrafts is de grootste werkmaatschappij van Fokker, die goed is voor 90 procent van de omzet; Op die r zou Fokker gewoon op de beurs blijven, maar worden de aandeelhouders eigenaren van een lege huls. Zo kan Fok ker de tegenstribbelende staat omzeilen en krijgt Dasa toch wat het hebben wil. De zorgen van de staat om het behoud van de technologie van Fokker zijn niet onterecht. Bij Dasa wordt al meesmuilend gesproken over de technisch verouderde Fokkers. De groot ste belangstelling hebben de Duitsers voor het uitstekende marketing- en verkoopnet dat Fokker heeft opgebouwd. Via dat kanaal kunnen ook de Duitse en Franse vliegtuigen verkocht worden. Fokker zou zo gedegradeerd worden tot de verkoper van andermans vliegtuigen en dat ziet de staat niet zitten. Het is niet uitgesloten dat er nog verrassende ontwikkelin gen plaatsvinden de komende weken, maar waarschijnlijk is dat niet. De president van Fok ker, E.J. Nederkoorn heeft al meermalen te kennen gegeven de besprekingen binnen een paar weken te willen afronden. Veel nieuwe trucs zullen er daarom niet meer bedacht kunnen worden. AMSTERDAM Amster dam is opnieuw een luxe vijf sterren hotel rijker, het zestiende in het cen trum van de hoofdstad. Vandaag heeft hotel 'The Grand' aan de Oudezijds Voorburgwal met veel fan fare officieel de statige deuren geopend. Het historische pand, waarin vroeger onder meer de Admi raliteit en het stadsbestuur ze telden, is na een grondige re novatie omgebouwd tot een luxe hotel, geheel opgetrokken in art-deco stijl. Het hotel moet de wereldwijd „beruchte" Wal len meer aanzien geven. De renovatie, die bijna 85 mil joen gulden kostte, duurde twee jaar en is uitgevoerd in nauwe samenwerking met Mo numentenzorg. De meest his torische ruimten als de Trouw kamer en de Raadzaal, waar in 1966 prinses Beatrix en prins Claus in het huwelijk traden, zijn in hun oude glorie her steld. In de zalen kunnen nu conferenties en bijeenkom sten worden gehouden. Luxe Het hotel heeft vele luxueuze voorzieningen. Naast 138 roya le kamers en 28 suites, waar van er niet één hetzelfde is, zijn er kleinere vergaderruim tes, een uitgebreid fitnesscen trum met luxe baden, een sau na, Turks bad, zonnebank en massagefaciliteiten. Binnen kort komen er 16 appartemen ten beschikbaar die voor lan gere termijn kunnen worden gehuurd. De hotelkamerprijzen variëren van 525 tot 625 gulden per per soon per nacht, terwijl voor een suite 675 tot 2000 gulden moet worden neergeteld. En kele suites zijn vernoemd naar hoge gasten zoals prins Willem van Oranje en Maria de Medi ci, die ooit in het gebouw ver bleven. De drie burgemeester:suites werden vandaag door hun naamgevers in gebruik ge steld. Het zijn dé drie laatste iel burgemeesters van Am dh dam; Van Thijn, Polak enS n kalden. Behalve een 24-uurs roon vice is een belangrijke rol 1 voor het exclusieve J taurant The Admiralty, i 'D de befaamde chefkok Stf B Doherty de scepter zw it Chefkok Albert H. Roux hi c toezicht op de eet| den in 'The Grand'. Muurschildering In het meer brasserie-acl Café Roux kunnen gasten zen uit drie speciale melar >n: De muurschildering 'Vra ib de Kinderen' van Karei A uit 1949, dat jarenlang ii sb vergetelheid is geraakt, I nu een prominente plaati trt kregen in het restaurant, gr nieuwe hotel grossiert in luxueuze voorzieningen e nt tiviteiten. De kamers hel in een aparte aromatische die wordt verspreid door e speciaal voor 'The Grand' d maakt potpourri-mengsel :h hoge plafonds en enormi g men geven het interieur, i Engels-Franse stijl in zalm ne of blauwe kleuren, een stijlvollere indruk. Het mi i lair en de stoffen zijn spe it voor het hotel vervaardigd r< De kamers worden twee per dag schoongemaakl tt Avonds worden ze speciaal I reed gemaakt voor de na Dan wordt een kleedje vooi 5a bed uitgelegd en een paar r ciale slippers klaargezet. I zwart-witte Jugendstil ba r mers met marmeren wast gi hangt een badjas klaar en r den de grote witte handdot dt op temperatuur gehoi ici door een verwarmd handplt kenrek. In 1991 kocht La Compaèn; Internationale Phénix Ht ro (CIP) het hotel aan, waarn ie renovatie kon beginnen. Grand' is het tweede hotel f de Demeure Hotels, de dii luxe hotels van CIP. Het e$a oude en luxe hotel Seven Park Street in Lon e Andere aankopen die volj 1 deze formule moeten pi) es vinden, zijn gepland in Mil nt Genève en Sint Petersburg si DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar lag de proor tie van aardgas in Nederland op 29,1 miljard kubieke meter. Dat is 1,5 miljard kuub meer dan in het eerste kwartaal vanv jaar. De produktie van aardolie beliep in het eerste kwartaa u miljoen kubieke meter, zo blijkt uit cijfers van het ministerie e! economische zaken. Snelheidsmonster van Chrysler Dit is het nieuwe snelheidsmonster van de Chrysler Corp. in Detroit, de Dodge Viper RT/10s. De sportwagen, die gisteren de fabriek uit kwam, is uitgerust met een acht liter motor en kan een snelheid beha len van ruim 270 km per uur. Chrysler beweert dat de wagen in 4,5 seconden optrekt van 0 tot 100 km per uur. FOTO: AP Benzine en diesel morgen goedkoper ROTTERDAM Benzine en diesel worden morgen 1 cent per liter goedkoper. Dit hebben marktleider Shell en de Novok,-de organisatie van zelfstandige pomphouders bekendgemaakt. De advies prijs voor Euro loodvrij wordt 1,86 gulden, voor super lood vrij 1,90 gulden, voor super 2,02 gulden en voor diesel 114,4 cent per liter. De prijsdaling is het gevolg van de ontwikkeling van de in ternationale produktnoterin- gen omgerekend in guldens, aldus Shell. Maij blij met uitspraak over Duitse tolheffing DEN HAAG Minister Maij (verkeer) heeft met instem ming kennis genomen van de uitspraak van het Europese Hof, dat de voorgenomen Duit se tolheffing in strijd is met de Europese regelgeving, aldus liet zij gisteren weten. De uit spraak betekent dat de plan nen voor invoering van tol op Duitse autowegen en autosnel wegen van de baan zijn. Neder land heeft de door de Europese Commissie gevoerde bodem procedure actief ondersteund. Het Europese Hof oordeelde dat de Duitse wet van 30 april 1990 over de invoering van tol, voor zowel Duitse als buiten landse vrachtwagens van meer dan 18 ton, in strijd is met het EG-verdrag. CD O "O c O 0) O (J 'c E o (j 0) Uw eigen mobiele Handsfree de wereld eenheid aan uw voeten Met de Siemens marathon Met de Siemens N92 zaktelefoon bent u zonder autotelefoon ligt vanuit heel opladen of batterijen verwisselen Nederland de wereld aan uw 48 uur stand by en kunt u zelfs voelen. En dankzij de unieke 2 uur aan één stuk bellen digitale full duplex handsfree is gelijktijdig spreken en luisteren de gewoonste zaak van de wereld Bereikbaar van Leeuwarden tot Luxemburg Met de Siemens N42 kent uw Althans niet binnen de Benelux De kleinste ATF2 portable autotelefoon met de beste Bereikbaar van Amsterdam tot Brussel èn Berlijn De Siemens C3 is het toestel waarmee u vanuit heel Duitsland wereldwijd mobiel kunt communiceren In combinatie met de N42 bent u zelfs bereikbaar in Duitsland, en de hele Benelux Bereikbaar van Lissabon tot Lapland De Siemens P1 is de autotelefoon van de toekomst U communiceert van waar dan ook in Europa met de hele wereld. Leverbaar zodra de infrastructuur daarvoor Met een Siemens autotelefoon van CarVoice bereikt u meer Siemens is producent en leverancier van kwalitatief hoog waardige auto- en zaktelefoons. Siemens levert alleen via kwalitatief hoogwaardige dealerorganisaties, die denken en vooral handelen vanuit uw belang als klant. CarVoice is zo'n dealer, die u op basis van jarenlange ervaring datgene adviseert wat in uw specifieke situatie de beste oplossing is. Verder mag u rekenen op een perfecte inbouw en afwerking, alle nazorg en jarenlange Siemens/CarVoice garantie. Als het u gaat om toekomstvaste kwaliteit waarmee u meer bereikt, dan neemt u contact op met CarVoice Maarssen 030-411582 Rijswijk 070-3987250

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8