Ge weet toch hoe smal die jechstrookskes daar zijn" ilajor zet Euro-sceptici onder druk Triadegeweld beheerst filmindustrie Hong Kong BUITENLAND 23 doden bij gevechten in Moldova 92 idaeSommit WOENSDAG 20 MEI 1992 ennedy toch vermoord ior één persoon - 500 n nooit '1 van ?t [VYORK - De artsen die de lijkschouwing »n uitgevoerd op het lichaam van president F Kennedy hebben verklaard ervan over- dte zijn dat deze is omgebracht door twee ko- die van achteren werden afgevuurd, zoals de •de regering ingestelde Warren Commissie in :iJr' i concludeerde. Beide artsen, James Joseph ju nes en J. Thornton Boswell, zeggen dit in het jo iwste nummer van het medische tijdschrift ial of the American Medical Association, dat mei verschijnt. „Beide kogels hebben Ken- van achteren hebben geraakt. Geen andere heeft de president getroffen. De ooggetui- /erslagen en het wetenschappelijk bewijs zijn eerlegbaar", aldus Lundberg. Hij omschreef jlm JFK van regisseur Oliver Stone als „vak- ige filmfantasie". Rebellen El Salvador vormen politieke partij SAN SALVADOR - Salvadoraanse guer rillastrijders hebben bekendgemaakt dat zij deze week op een bijeenkomst in de hoofdstad formeel een politieke partij zul len oprichten. Krachtens de termen van het in januari gesloten vredesverdrag had het parlement inmiddels bij decreet het Farabundo Marti Nationale Bevrijdings front (FMLN) dienen uit te roepen tot poli tieke partij. Aangezien het parlement dit tot dusver heeft nagelaten, hebben de guerrillastrijders besloten het dan maar zelf te doen. Juan Ramon Medrano, lid van het politieke comité van het FMLN, zei dat de organisatie de transformatie tot een po litieke partij aanstaande zaterdag in een sportstadion in San Salvador bekend zal maken. Gevangenisstraf voor betoger Oost-Timor JAKARTA - Een rechtbank in Jakarta heeft gisteren een man uit Oost-Timor tot tweeën eenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens zijn rol in een demonstratie in Jakarta, die op touw was gezet uit protest tegen het bloedbad door Indonesische soldaten in Oost- Timor in november vorig jaar. De rechtbank oordeelde dat de 26-jarige beklaagde, Virgilio da Silva Guterres, zich schuldig had gemaakt aan opruiing tegen de Indonesische regering door deelname aan een demonstratie voor het bureau van de Verenigde Naties in Jakarta op 19 november. Aan de betoging namen inder tijd minstens 70 Oosttimorezen deel, die spandoeken droegen met leuzen als „Beter dood dan integratie" en „Wij getuigen van In donesische wreedheden over 16jaar". CHISINAU Tijdens nachtelijke gevechten tussen Moldovaanse loy alisten en Slavische separatisten in het naar afscheiding strevende Trans-Dnjestrië zijn 23 doden en 87 gewonden gevallen. De zware ge vechten rond de belangrijke Trans- Dnjestrische plaats Doebossary be gonnen zaterdag en duurden dins dag voort. De strijd viel samen met een bezoek van de Roemeense pre sident Ion Iliescu aan Chisinau, het eerste bezoek van een Roemeense leider aan de hoofdstad van dit voormalige Roemeense gebied. Iliescu keerde dinsdagnacht naar Roemenië terug na een samenwer kingsverdrag met Moldova te heb ben gesloten voor onderwijs, cul tuur en medicijnen. Sommige van de door de separatisten afgevuurde raketten vielen nabij de Moldo vaanse plaats Criuleni, ongeveer 30 kilometer ten noordoosten van Chi sinau. Tijdens de gevechten zijn minstens acht burgers gedood. Het aantal slachtoffers sinds het uitroe pen van de afscheiding zes maan den geleden is gestegen tot 160. Vladimir Ryleakov, de bevelhebber van de troepen uit Trans-Dnjestrië, verklaarde dat vrijwilligers uit Ti raspol gevraagd werd zich bij de mi litie te melden. Die heeft al onge veer 10.000 manschappen. Moldova is ook bezig een eigen leger op te zetten. Turkije zendt mogelijk troepen naar Nachitsjevan ANKARA - De Turkse president Turgut Özal heeft zich in Houston uitgesproken •voor het zenden van troepen naar de Azer- bajdzjaanse exclave Nachitsjevan, dat inge klemd ligt tussen Armenië, Iran en Turkije. Dat heeft het Turkse dagblad Hürriyet dinsdag gemeld. Het Turkse staatshoofd zei voor het inzetten van Turkse troepen te zijn om te voorkomen dat zich in Nachitsjevan dezelfde taferelen gaan afspelen als in Na- gorno-Karabach, dat al vier jaar het toneel is van gevechten tussen Azerbajdzjaanse en Armeense eenheden. Armeense 'vrijheids strijders' namen eergisteren een deel van Nachitsjevan rond het dorp Sadarak in bij een actie tegen Azerbajdzjaanse eenheden die Armeense grensdorpen hadden bescho ten. terug :ulr: ',-ier i de dan' SDEN De onzeker- houdt de hele dag Heusden, een dorp de rook van de Bel- ;he stad Gent, hunkert uur na het dramati- e busongeval bij Breda altijd naar nieuws. is er gewond, wat zijn de ien van de dodelijke htoffers? De chaos is com- t, vooral in het geimprovi de crisiscentrum waar de aiTte tiecommissaris, de pastoor een handjevol wethouders ie la< 'ar voor voeten lopen. Vlaamse journaille troept le loop van de middag sa- op het plein tussen het ge- 'v^ mtehuis en het politiebu- i. Vanaf datzelfde plein zijn dames van de Christelij- weging voor Vrouwen uit Middengroepen die och- bbpj, om half acht richting Ve- e vertrokken. Het uitstapje een jaar geleden ge- Het nieuws over het ongeval druppelt langzaam tot de gemeenschap van lgen isden-Destelbergen, een tjg0| leente met ongeveer 10.000 oners. In groepjes staat de Diking op straat. Geruch- verspreiden zich. „Het ;tl |nt dat..." Maar niemand er het fijne van. Chauffeur busongeluk vrijgelaten ULVENHOUT De politie heeft de 32-jarige Nederlandse chauffeur van de Belgische touringcar, die gistermorgen op de A58 Breda-Tilburg op een op de vluchtstrook geparkeerde vrachtauto klapte, vrijgelaten. Het dodental van het ongeluk is inmiddels opgelopen tot ze ven. De 43 gewonden zijn buiten levensgevaar. De chauffeur wordt grove schuld ten laste gelegd, al kon een woordvoerder van de politie niet vertellen waar die schuld precies uit bestaat. Volgens een ooggetuige was de chauffeur vlak voor de aanrijding een landkaart aan het bestuderen. Er is nog geen uitsluitsel van een technisch onderzoek naar on der andere de tachograaf. Burgemeester P. van der Velden van Ulvenhout kondigde gisteren aan bij het rijk te zullen aandringen op verlaging van de maximum snelheid op de A- 58 van 120 naar 100 kilometer per uur. Volgens hem over schrijdt de huidige verkeersintensiteit (60.000 voertuigen per dag) al ruimschoots de prognose van 55.000 voertuigen in 1999. kenhuis ulll villa annex pastorie van i dal oor Paul de Baere is het gekkenhuis. De telefoon roodgloeiend. Een vrouw 'aar t ongerust aan de voor- tenl deur. „Meneer de pastoor, weet ge al iets?" In Breda zijn op dat moment de namen van de dodelijke slachtoffers nog niet vrijgegeven. Pastoor De Baere heeft wel al namen ge hoord, maar wil eerst absolute zekerheid. De geestelijk adviseur van de vrouwenorganisatie heeft het nieuws vernomen van de huis arts Dierickx, wiens vrouw uit de verongelukte bus kon krui pen en onmiddellijk naar huis belde. De pastoor heeft de zorg op zich genomen om de fami lieleden van de slachtoffers bij te staan. Op het politiebureau kan com missaris Michel Vercruyssen de ongeruste familieleden en kennissen ook niets concreets melden. „Ik wacht op een fax uit Breda", klinkt het veront schuldigend uit zijn mond. De commissaris is de rust zelve. Hij tovert zelfs iets van een glimlach op zijn gezicht als de cameraploeg van het BRT- journaal binnenkomt. Onbegrip Op het dorpsplein neemt de paniek en het onbegrip toe.' „Waarom horen we niets, waar om geven ze geen namen?" Pastoor De Baere komt even later met een velletje aangelo pen, waarop de namen van vijf tien lichtgewonden. Maar over de andere buspassagiers heeft hij geen nieuws. Een vrouw staat zeker al an derhalf bij het gemeentehuis te wachten, ver van de drukte. Haar moeder zit op de bus, ze heeft een naar voorgevoel dat ■er iets mis is. Een man in korte broek vertelt dat zijn vrouw graag zou zijn meegegaan. Hij heeft haar er van kunnen weerhouden aan het uitstapje deel te nemen. „Het was veel te mooi weer. Ik zeg nog, kom, laten we gaan fietsen. Dat is haar geluk ge weest". Een oudere Heusdenaar, Jero me Demeester heet hij, komt bij de politiecommissaris voor zichtig informeren of hij al iets weet over zijn vrouw. Ze is voor de eerste keer mee op reis. Vele uren later heeft hij nog steeds geen nieuws. Het drama van Jeróme Demeester tekent zich af, als hij radeloos met zijn dochter en schoon zoon de parochiezaal komt bin nenlopen op het moment dat daar om kwart over vijf 's mid dags de eerste twintig overle venden van het ongeluk zijn gearriveerd. Mevrouw De meester is er niet bij. Boos meldt de familie zich bij de ge meentesecretaris. „We hebben wel vijf keer naar Nederland gebeld en we weten nog altijd van niks. Hoe is dat nou moge lijk?" Pastoor De Baere moet Jeröme Demeester het slechte nieuws vertellen. Zijn vrouw is. overleden. Ontzet, zich nauwe lijks realiserend wat er is ge beurd, verlaat de familie De meester de parochiezaal. Er za ten meer vrouwen met dezelf de naam in de bus. Daarom bleef het zö lang onduidelijk welke Demeester tot de slacht offers behoorde. Kritiek Bij het ongeluk gistermorgen op de A58 bij Breda werd de rechterzijkant van een Belgische touringcar opengereten. tiek. Vooral op de Nederlan ders, die de Heusdenaars zo lang in het ongewisse lieten. Maar wellicht geldt de kritiek ook het zogenoemde crisis team in Heusden zelf. Daar lijkt de coördinatie ver zoek. De burgemeester, die in derge lijke omstandigheden leiding moet geven aan het crisisteam, is naar Nederland afgereisd. De achtergebleven ambtena ren hebben zich wel gehaast om de Belgische driekleur halfstok te hangen en het spandoek voor de parochie feesten te verwijderen. De feesten zijn onmiddellijk afge blazen. In het gemeentehuis vertelt Roger De Swaef, de di recteur van het touringcarbe- drijf waarmee de midden standsvrouwen op reis waren, dat zijn 32-jarige chauffeur Frank Vaes nog maar pas terug was van vakantie. „Hij was uit gerust en had eergisteren al leen maar kinderen naar school gebracht". Het ant woord dringt niet door tot het dorpsplein, waar druk wordt gespeculeerd over een over vermoeide chauffeur. De bus waarmee Vaes reed, was nog maar vier maanden uit en had 20.000 kilometer op de teller. Een gemeenteraadslid denkt •te kunnen verklaren wat de oorzaak is geweest van het on- FOTO: EPA geval. De stilstaande vracht wagen stond volgens hem te ver op de rijbaan. „Ge weet toch hoe smal die pechstrooks- kes zijn in Holland, hè". Als om kwart over vijf de bus met circa twintig lichtgewon den bij het parochiezaaltje ar riveert, groeit de spanning. Even later vallen familieleden elkaar huilend in de armen. Het zijn tranen van intens ver driet en blijdschap. ;e labani verklaart ™:h winnaar van Tirdische £en pkiezingen ierk AHUDIN - Jalal Talabani, de kan- iat die zich keerde tegen onderhan- gatu ngen met de Iraakse president Sad- 'oesi i Husayn, heeft gisteren naar eigen en n >en de verkiezingen voor het leider- ip van de Kurden in het noorden van gewonnen. 59-jarige Talabani, leider van de Pa- Itische Unie van Kurdistan, ver- euw irde zich winnaar op grond van g van de stembureaus. Hij sprak in neaymaniya van een sterke opkomst concludeerde dat het Kurdische volk nelijk gereed is voor democratie en en 1 angend dit in de praktijk te brengen, ogi i voornaamste rivaal, de 45-jarige v4soud Barzani van de Kurdistaans nocratische Partij, bracht zijn stem in een school in Salahudin. Het was luidelijk welk gewicht moest worden lecht aan de verklaring van Talabani, {5 gezien hij niet zei uit hoeveel stem- eaus zijn gegevens afkomstig waren, i officiële uitslag van de verkiezin- gele| wordt niet verwacht voor vanavond. Kurden gingen naar de Stembus c uit honderd leden bestaand parle- nt, de Iraaks-Kurdische Nationale roefd, te kiezen en een nieuwe leider presidentiële macht. Het bewind Ti o; i Saddam Husayn verklaarde de ver- oof zing onwettig. In een televisie-uit- ijke iding werd gezegd dat de Kurden niet :ont ke domme speeltjes moeten spelen, oen Massoud Barzani, een van de belangrijkste Kurdische guerrilla-I een teken op hun hand krijgen onuitwisbaar is. 08 VAN HUËT daai dat erkl NDEN - De Britse premier de lor heeft Conservatieve iet a ro-sceptici' onder druk ge- eigd Een dertigtal partij geno de heeft gedreigd tegen de re- ied ing te stemmen in het zoge- ran en 'Maastricht-debat' dat drei 'daag is begonnen in het Serhuis. lom1 erin er *e2en de zin van premier 3(jei ®or blijft de anti-EG-lobby zoal lnen Tories amok maken v fr de voorgenomen verster- Itof lf* van Europese Ge nschap. Gesterkt door een r$e diatribe van oud-premier irgareth Thatcher vanuit n Haag zijn de tegenstan- 5raz ^errr»inst van plan in te R nden-. Vorige week laaide kritiek op na het bezoek van koningin Elizabeth aan het parlement in Straatsburg, waarvoor Margareth Thatchei overigens nimmer toestem ming had willen geven. De Euro-discussie binnen de To ries gaat op het scherpst van de snede want met een meer derheid van 'slechts' 21 zetels in het Lagerhuis zouden de te genstanders het kabinet theo retisch ten val kunnen bren gen. De kans daarop is echter klein, aangezien de liberalen van Paddy Ashdown hebben aangekondigd consequent te zullen zijn in hun steun aan 'Maastricht'. Bovendien stuurt Labour aan op stemonthou- ding, officieel uit protest tegen Majors reserves bij het sociale chapiter. De Britse socialisten hopen zo een schijn van een heid hoog te houden. Ook in hun gelederen heerst ver deeldheid tussen voor- en te genstanders van de EG. Niet zeker Honderd procent zeker van de uitkomst van het debat is pre mier Major door dat alles niet. Wanneer de rebellie in eigen gelederen zich uitbreidt, zou de oppositie wel eens kunnen gaan geloven in het wonder dit kabinet meteen beentje te lich ten. Het doel heiligt de midde len, zo vinden sommige pro- Europese Labour-afgevaardig- den. Politieke waarnemers me nen dat als premier Major dit Euro-debat overleeft, hij de rest van zijn ambtstermijn pro bleemloos uitzit. Voor Labour zou het dus een zeldzame kans zijn de regering te vloeren. De Tory Whips, degenen die waken over de Conservatieve partijdiscipline, nemen het ze kere voor het onzekere en ma ken overuren om 'sceptici' als nog te overtuigen. Door ka merleden begeerde commis siebenoemingen zijn in dat verband verbonden aan een 'loyale' opstelling in het EG- debat. Uitgesproken EG-te- genstanders als Michael Spi- cer, coördinator van de Tory- rebellen, en Bill Cash, voorzit ter van de 'Vrienden van Brug ge' (Thatchers anti-Brussel- lobby), zijn daarvan niet onder de indruk. Thatchers laatste doemvisie van een 'Europese mega-staat vol onveiligheid, werkloosheid, nationalisme en etnische conflicten' wordt door Spicer en Cash gedeeld. Ze maken zich nu sterk voor een 'parlementaire guerrilla' om de ratificatie van 'Maastricht' ten minste zo lang mogelijk uit te stellen. Elke twijfelaar zou spreektijdmoeten claimen voor elk van de afzonderlijke punten van het verdrag. De 'zomer van ontevredenheid' gedoopte operatie geeft al aan hoeveel tijd men hieraan denkt te besteden. Het Hoger huis, de Britse Eerste Kamer, moet de fakkel overnemen on der aanvoering van de binnen kort in de adelstand te verhef fen Margareth Thatcher. Met het oog op het aanstaande Britse EG-voorzitterschap is premier Major er veel aan gele gen die obstructie-tactiek in de kiem te smoren. Het zou zijn positie tegenover EG-collega's bepaald versterken. Een reeks Tory-kamerleden is daarom naar Whitehall geroepen voor persoonlijke 'briefings' over Europese aangelegenheden. Nieuw gekozen kamerleden zou dringend zijn geadviseerd goed na te denken over het vervolg van hun carrière. HONG KONG - De moord op Wong Long Wai was net een scène uit een van zijn eigen gangsterfilms. De filmbons werd in een particulier zieken huis in Hong Kong behandeld aan een verrekte elleboog toen een gewapende man zijn ka mer op de achtste verdieping binnendrong en hem, terwijl hij sliep, door het hoofd schoot. De moord is de meest recente geweldsdaad die de uiterst lu cratieve filmindustrie van de kolonie in beroering heeft ge bracht. Drie weken geleden stapte producent Choi Chi Ming uit een lift in een druk kantoorgebouw en werd neer geschoten door twee mannen die vermomd waren als bewa kers. De politie heeft ontdekt dat beide moorden executies wa ren die op contractbasis wer den uitgevoerd voor georgani seerde misdaadsyndicaten, de zogenaamde 'triades'. De greep van de triades op de filmindustrie is vaster dan ooit. De activiteiten van de syndicaten zijn dramatisch toegenomen in de laatste jaren van het Britse bewind. In januari hielden de grote na men van de Hongkongse showbusiness, onder wie soft- pornokoningin Amy Yip, een protestmars door het centrum van Hong Kong naar het hoofdkwartier van de politie. Zij protesteerden hiermee te gen het gewelddadig en intimi derend optreden van de tria des. De actie vermocht even wel niet de activiteiten van de triades terug te dringen. Sterren worden nog steeds, soms met een pistool in de rug, gedwongen in bepaalde films te spelen; jonge actrices zou den verkracht worden om hun aanwezigheid op de set te ga randeren. De triades zijn al sinds jaar en dag betrokken bij de filmindustrie. Ze terrorise ren de acteurs en gebruiken de industrie om geld wit te was sen. Ze lopen nauwelijk gevaar gearresteerd te worden omdat de slachtoffers vaak te bang zijn om te getuigen. De politie schrijft de toename van het geweld toe aan een machtsstrijd tussen twee tria degemeenschappen. Het gaat om de Sun Yee On, met 47.000 leden de machtigste van Hong Kong, en de United Bamboo Gang in Taiwan. Katalysator De katalysator voor het geweld was een reeks gangsterfilms waarin de helden de corrupte politiemannen en drugsbaron nen uit de oude wetteloze da gen van Hong Kong zijn. Met de aan de gebroeders Ma toe bedeelde hoofdrollen hebben zij een oude familievete van vijftien jaar geleden weer doen ontbranden. In 1977 werd een van de ge broeders Ma, de oprichter van de grootste krant van Hong Kong, de Oriental News, be schuldigd van drugsmisdrij- ven. Hij kwam op borgtocht vrij en vluchtte naar Taiwan, waar zijn broer 'Wit Poeder' Ma al was ondergedoken. De krant is nu in handen van Ma's oud ste zoon. De familie Ma lijkt aanstoot te hebben genomen aan de gangsterfilms omdat deze het dubieuze verleden van de familie weer in herinne ring brengen. De Oriental News heeft advertenties voor de films met de acteurs die de gebroeders Ma spelen (een van hen is afgebeeld met een krant onder zijn arm) geweigerd. De zaak wordt nog gecompli ceerder door het feit dat de Ma- films geproduceerd zijn door Heung Wah Sing, wiens vader 71 jaar geleden de Sun Yee On triade stichtte. Volgens een vertrouwelijk politiedossier onderhoudt de Sun Yee On contacten met prominente za kenlui en politici. De activiteiten van de triades blijven niet beperkt tot de filmindustrie. De triades zijn ook betrokken bij prostitutie, drugshandel en het nachtle ven. Zelf het nieuwe vliegveld van Hong Kong, dat 25 miljard gulden heeft gekost en het grootste bouwproject ter we reld is, is doelwit geworden van de afpersingspraktijken van de triades. Met 10.000 werknemers en veel kostbare apparatuur zijn er miljoenen aan 'beschermingsgeld' in het geding. Vorige maand stuurde com missaris van politie Li Kwan Ha een vertrouwelijk rapport naar gouverneur Wilson, waar in hij schreef bang te zijn dat de triades door China zullen worden gebruikt voor politieke doeleinden. Van de Sun Yee On is bekend dat de triade nauwe banden heeft met de Communistische Partij van China. De commissaris achtte het noodzakelijk actie te onderne men nadat een Chinees politi cus. minister van openbare veiligheid Tao Siju, in een commentaar steun had be tuigd aan de geheime genoot schappen van Hong Kong. De commissaris is onlangs terug gekeerd van een bezoek aan China. Hij probeert de steun van de Chinese politie in de strijd tegen het geweld te wer ven. Er heerst evenwel bezorgdheid dat een overeenkomst die Chi na in staat zou stellen in Hong Kong een permanente politie macht te vestigen in de vorm van een klein verbindingsbu reau, misbruikt zou kunnen worden om Peking informatie te leveren die de Chinese rege ring na 1997 zou helpen. De ironie van de situatie is dat, terwijl de moord op Wong en Choi de invloed van de triades op de filmindustrie voor het voetlicht heeft gebracht, door hun dood ook het enthousias me van het publiek voor steeds gewelddadiger gangsterfilms is toegenomen. Een film over 'Kreupele Ng'. een van de meest notoire drugsbaronnen van Hong Kong, is een groot kassucces In hun strijd tegen de autori teiten en gebonden aan de ere code van de triade zijn Kreupe le Ng en zijn triadegenoten op het witte doek helden voor de gewone mensen die gefrus treerd zijn dat zij niet over hun eigen lot kunnen beschikken. „De mensen hebben sombere voorgevoelens bij het jaar 1997", aldus een organisator van het filmfestival van Hong Kong. „Deze helden van de oude wetteloze tijd laten zien dat mensen kunnen overleven, en zelfs slagen, in een slechte situatie". The Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7