Geld is in Brazilië eventjes bijzaak r1 bussen op eigen kracht de winter door If Ceidóc Commit BUITENLAND ei WOENSDAG 20 MEI 1992 U Straathandel in Moskou. Het water staat veel Russen, vooral bejaarden, tot aan de lippen. MOSKOU - Het oude vrouwtje is de waterlan ders niet langer de baas. „Ik weet het niet... Ik weet niet hoe ik verder moet... Ik wil niet aan de dag van morgen denken, hoe ik morgen aan eten kom...". Op de Danilov Markt, maar ook elders in Moskou, probe ren oude vrouwen tot hun ei gen lepels en borden toe te ver patsen om aan geld voor voed sel te komen. „Kom eens, vrouwtje", zegt een boerin, zelf ook niet meer de jongste, „hier, pak aan". Ze stopt een stokoude vrouw wat groene ui en sla toe. „Voor niks, neem het nou maar", dringt ze aan als het vrouwtje aarzelt, „het komt uit een goed hart". „Uit een goed hart?", zegt de Mos- koviete vertwijfeld. Dan steekt ze toch maar haar hand uit om de groente aan te pakken. „Ik heb zo'n meelij met onze ge pensioneerden", zucht de boe rin, terwijl het oude vrouwtje wegloopt. Alle doemvoorspel- lingen ten spijt is Rusland heelhuids, zonder echte hon gersnood, door de winter geko men. Is dat dank zij de wester se hulp of waren de noodkre ten overdreven? „Op eigen kracht", zegt Aleksej Beden- kov, „op eigen kracht hebben we het gered". Bedenkov is ad junct-directeur van het Cen traal Economisch Instituut. Ooit ressorteerde zijn instituut onder Gosplan, het Staatsplan bureau oftewel het voornaam ste bolwerk van de communis tische planeconomie. Nu valt het onder het Russische minis terie van economie. „Westerse hulp? Nee, daar moeten we het niet van hebben. Nu niet en in de toekomst niet. In feite zijn wij het juist die jullie helpen". De econoom glimlacht sardo nisch. Hij verduidelijkt: „Op westerse banken staat min stens 40 miljard gulden aan Russisch kapitaal. Sommige bronnen spreken zelfs van 90 miljard. Die kapitaalvlucht heeft te maken met de onzeke re economische, sociale en po litieke situatie in ons land. Onze ondernemers geven er daarom de voorkeur aan hun geld in het Westen te bewaren. Dat is veiliger. Door ons geld daar onder te brengen helpt Rusland in feite West-Europa. Amerika, Canada en Japan. Dit bedrag komt ruwweg overeen met de kredieten die wij van het Westen hopen te krijgen". Scherpe randjes Bedenkov haast zich te verkla ren dat Rusland natuurlijk wel dankbaar is voor de westerse hulp. „Die hulp heeft de scher pe randjes van de schokthera- pie er een beetje afgeslepen. Maar laten we wel wezen, Rus land is met bijna 150 miljoen inwoners zo kolossaal dat wes terse hulp nooit meer dan een druppel kan zijn op een gloei ende plaat. We moeten het zelf zien te rooien en dat lukt ook wel. Neem de volgende cijfers. In ons land leeft 3 procent van de wereldbevolking, maar wij produceren 6 procent van de wereldgraanproduktie, 30 pro cent van al het gas en 20 pro cent van de olie. Zuiver econo misch bekeken bestaat er dus geen enkele reden voor hon ger. Helaas bepaalt niet alleen de economie onze levensstan daard. De sociale spanningen spelen ons danig parten". Die sociale spanningen zijn volgens Bedenkov het gevolg van de veranderde maatschap- pijvorm. „Vroeger waren we al lemaal tamelijk arm, nu zijn sommigen zeer arm en ande ren rijk. Daar komt ontevre denheid van, zoals je ziet aan de vele stakingsdreigingen. Dat de overgang naar de markteconomie tot terugval in de produktie zou leiden, had ons instituut voorspeld. Die trend duurt nog wel even voort, maar dat is geen ramp. Als door stakingen de produk tie echter te sterk terugvalt, kan er een kettingreactie ont staan die tot gevaarlijke socia le explosies leidt. Het is zeer de vraag of Jeltsin de zaak dan nog in de hand kan houden". Op Jeltsins economische rech terhand Gajdar heeft Beden kov de nodig kritiek: te jong en 10 V te zeer een kamergelee Dei „De makers van het 500 n B genplan hebben het nooit dti had over een terugval van levensstandaard", zegt de junct-directeur, die met ziji I c< jaar slechts zo'n tien jaar ou »es is dan Gajdar, „maar jo iws Moskovieten hadden n« na maanden geleden al door 7n er in het economische vat pv Anders was het aantal gebt el 1 ten vandaag de dag niet zo| tër geweest". Bedenkov prijst eei geduld van de Russische volking. „Welk ander volk een regering in het zadel ben gelaten bij een teruj van de levensstandaard nu tot 8 procent?" Toch staat water veel Russen, vooral jaarden, aan de lippen. Mc vieten hebben het over de zelfmoorden onder tot hoop gedreven Russische deren. Het Staatsbureau de Statistiek gelooft dat zo'n vaart niet loopt: het aa zelfdodingen is over het laai jaar met tien procent toege men, een tendens die volg ior dit bureau ook in andere den waarneembaar is. 'e k RT m delegatieleden te laat zi d arriveren in het vergaden plex veertig kilometer bt L de stad, hetgeen de agenf® hoorlijk in de war zal s pen. Woekerprijzen Voor de horeca van Rio ma echter de pret niet druk Eco-92 vindt maar één er miter J'1 t met rug, redeneert zij. Reden het onderste uit de kan teüe len, temeer omdat de ink ®r sten uit het toerisme de la< jaren flink in het slop zijn raakt. Woekerprijzen voeren dep ventoon. De vraag oven |J het aanbod van 12.000 bed ruimschoots. Hotelkamers doorgaans niet meei tig gulden kosten, voor minimaal het dubbeli deur uit. De huurperiode draagt minimaal zestien dj en de gast is alleen verzei van een bed wanneer hij vo J"1 betaalt. Ondanks waarschuwingen de overheid dat krachtig o 'ee treden zal worden, vooi men dat de prijzen op di waarop de conferentie b v met vijftig procent sti Restaurants zullen, naar vreest, massaal de menu aanpassen en taxi's zulle leen maar die passagiers voeren die accepteren da DC meter op non-actief blijft. Niet alleen de toeristische tor tracht munt te slaan t Eco-92. Alles waar buitenl se behoefte aan bestaat, gebukt onder nietsontz winstbejag. Consul Smee li kan erover meepraten. sinds het vierde kwartaal tl 1990 werkt hij aan de vex /I reiding van het verblijf va ongeveer 75-koppige natio 11 afvaardiging. Grijze h i heeft Smeeman gekregen fJ het onderhandelen. Voor gebruik van de 156 vierk Al meter grote werkruimte at de vaderlandse delegati jg, het congrescentrum moesl i na 25.000 gulden worden geteld. De huur van een fax voo "g( duur van de conferentie 19- tweemaal zoveel als de schaf van een gloednieuw u-d paraat. En voor het get 5 van een kopieermachine jyi de men het schandalige or drag van 25.000 gulden te gen. Reden waarom Den I lan heeft besloten zoveel mog 1 1 kantoorbenodigdheden va jsc Nederland mee te nemen. RIO DE JANEIRO - Bra zilië maakt zich op voor het milieuspektakel van de eeuw. Over twee weken is het zover. Dan zullen naar schatting 130 rege ringsleiders en staats hoofden met hun gevolg uit alle windstreken van de wereld neerstrijken in de miljoenenstad Rio de Janeiro om een reddingso peratie voor onze planeet op te stellen. Hoewel het allemaal erg ambi tieus klinkt, is de topconferen tie vanwege de grote economi sche belangen die in het ge ding zijn, nog lang niet verze kerd van succes. Oók niet voor Rio de Janeiro, wier schoon heid de afgelopen jaren in de schaduw is komen staan van de explosief toegenomen cri minaliteit. De buitenlandse vakantiegan gers die de oogstrelende strandmetropool in vervlogen tijden zo massaal overspoel den, kiezen heden liever voor veiliger oorden. De malaise in de horeca is dan ook alom. Dat kwam duidelijk naar voren tij dens het afgelopen carnaval, ooit Rio's toeristische klapstuk bij uitstek. De bezettingsgraad van de hotels lag ditmaal op slechts veertig procent. Poetsen Daarom is het nu of nooit. De Brazilianen beseffen dat zij niet snel een tweede kans zul len krijgen om het verbleekte imago van de stad op te poet sen. Immers het komt niet elk jaar voor dat de stad als gast heer optreedt voor de naar schatting dertigduizend bui tenlandse bezoekers die ver wacht worden. Niets is de Brazilianen te dol om Rio tijdens Eco-92 aan de wereld te presenteren als het aanlokkelijke tropische para dijs van weleer. In totaal is bij na vier miljard gulden in open bare werken gestoken om de metropool van het aangezicht van een Derde-Wereldstad af te helpen. Kon Rio enkele jaren geleden maar net van een bankroet ge red worden, Eco-92 heeft in het chronische geldgebrek veran dering gebracht. De knip ging open en plotseling lag daar de Linha Vermelha, een snelweg die als een rood lint de stad doorklieft. Het project zat al twintig jaar in de pen, maar het bleef bij een voornemen omdat er simpelweg geen geld voor beschikbaar was. Met hulp van de federale over heid ligt er nu een heuse race baan van - zeven kilometer langs, en in sommige gevallen dwars dóór de oneindige slop penwijken. De presidenten en regeringsleiders hebben straks tijdens ECO-92 geen last van opstoppingen. In snel treinvaart zullen zij van het vliegveld naar het vergader complex Rio-centre vervoerd worden. En om hen het idee te geven dat het allemaal wel meevalt met de armoede zijn de meest in het oog lopende sloppenwijken langs de Linha Vermeina achter levensgrote reclameborden verstopt. Er is méér vertimmerd aan Rio. Het plegen van een lokaal telefoontje levert dank zij de aanstaande milieutop geen blauwe vingers meer op. De re gering in Brasilia kwam over de brug met een krediet van een half miljard gulden. Daar door konden ultramoderne communicatiesystemen uit Frankrijk geïmporteerd wor den. Ook aan het visuele aspect is gedacht. Parken en pleinen ondergaan een grondige op knapbeurt. Afgebladderde kerken en monumenten krij gen een lik verf, de tienduizen den gaten in het wegdek wor den afgestreken met een kwak teer. Fonteinen die sinds men senheugenis droog staan, spui ten plotseling weer en licht masten krijgen nieuwe lam pen ingedraaid. En om aan de wereld het goede RIO DE JANEIRO WIL TIJDENS ECO-92 IMAGO OPPOETSEN milieuvoorbeeld te geven, krijgt de Baai van Guanabara, die als open riool fungeert voor Rio en haar slaapsteden, met hulp van de Interamerikaanse Ontwikkelingsbank (BID) en Japan een grootscheepse schoonmaakbeurt. Officieel zal de benodigde 1,3 miljard gulden voor de eerste etappe van het project tijdens de mi lieutop vrijgegeven worden, maar in werkelijkheid heeft het startschot van de omvang rijke reinigingsactie al geklon ken. Zwerfkinderen Rio wil zich op zijn paasbest aan de wereld tonen. Niet ie dereen is echter gebaat bij de promotiecampagne. Mensen rechtenorganisaties vrezen dat een derde deel van de 13.000 zwerfkinderen (van de zeven miljoen inwoners die de stad telt) op transport worden ge steld naar oorden waar geen buitenlander tijdens de Eco-92 zijn gezicht toont „Let maar op mijn woorden. Óp het traject van het vlieg veld naar Rio-Centre valt straks geen straatkind te ont dekken. Die worden ergens weggemoffeld in de periferie. Ook de duizenden bedelaars zullen elders hun bivak moeten opslaan". Dit voorspelt Nederlander Nanco van Buur- en. Hij woont al zes jaar in Rio en is directeur van het IBISS, een organisatie die zich inzet voor het lot van jonge zwerver tjes. Volgens Van Buuren is de overheid sinds kort als een ra zende in de weer om opvangte huizen voor de ontheemde jeugd uit de grond te stampen. „Opvallend, hè", zegt de 42-ja- rige psychiater, Jarenlang is er weinig actie ondernomen en plotseling zijn daar dan 24 al- bergues. En weet je waarom alle scholen tijdens Eco-92 dicht zijn? Dan zien de buiten landers niet hoeveel kinderen hier van onderwijs verstoken zijn". Circus Een gesprekje met een groepje zwervers op een plein in de buurt van het Flamengo Park waar het Global Forum, de pa rallelle conferentie van de niet-gouvernementele organi saties (NGO's) plaatsvindt, be vestigt de bange vermoedens van de psychiater. Uit hun woorden blijkt dat verscheide ne van hun collega's inmiddels op 'vakantie' zijn naar een mo del-tehuis vijftig kilometer buiten Rio de Janeiro. Volgens Van Buuren is een heimelijke campagne van start gegaan, waarin daklozen wordt voorge spiegeld dat zij een buskaartje cadeau krijgen wanneer zij naar hun geboorteplaats terug keren. Even verderop in het plant soen zitten tien mensen te kaarten. „Wat wij van de mi lieuconferentie denken?", her haalt een van hen, „een circfrs waarbij met miljoenen wordt gesmeten!", is het antwoord van een van de mannen. Zijn standpunt krijgt alom bijval. „Mijn vrouw is verpleegster in een van de arme noordelijke buitenwijken. Ga daar maar eens een kijkje nemen, dan zie je de Braziliaanse realiteit van alledag. Zieken en zwaarge wonden liggen urenlang in de rij op de gang op hun behande ling te wachten. Laat ze daar maar eens wat aan doen". Schoonmaak Alle kritiek ten spijt komt lui tenant-kolonel Castro van de militaire politie, een van de verantwoordelijken voor uit voering van de omvangrijke veiligheidsmaatregelen, met een ander verhaal op de prop pen. Hij ontkent ten stelligste dat zijn manschappen Rio zul len onderwerpen aan een soci ale schoonmaak. „De Brazili aanse grondwet garandeert recht op bewegingsvrijheid. Wij opereren binnen de wet en die zegt onomwonden dat de portatie verboden is", ant woordt Castro kortaf op de vraag wat Rio's tienduizenden daklozen te vrezen hebben van het evenement. Een poging om achter zijn me ning te komen over excessieve overheidsinvesteringen om zeilt hij. „Het is toch logisch dat wij onze gasten niet ont vangen in een vies en romme lig huis. Brazilië is een af spraak aangegaan met de hele wereld en die komen wij na", verweert hij zich. Spraakzamer is Castro om trent de voorbereidingen die getroffen worden om de veilig heid van de buitenlanders te garanderen. „Met man en macht wordt er aan gewerkt om het hele evenement zo vlekkeloos mogelijk te laten verlopen. We zijn er op ge brand om de wereld te tonen dat Rio echt niet zo gevaarlijk is als jullie van de buitenland se pers doen geloven. Jullie journalisten blazen de boel graag op en geven een verte kend beeld van de werkelijk heid. Hoeveel Braziliaanse toe risten worden niet beroofd tij dens hun vakantie in Europa? Daar wordt nooit iets over ge meld in de Europese media", werpt Castro tegen. Naar zijn zeggen zullen tijdens het milieufestijn twintigdui zend soldaten, mariniers en politieagenten instaan voor het welzijn van naar schatting dertigduizend buitenlandse gasten. Zij zullen voorname lijk patrouilleren langs de veertig kilometer lange weg die het vliegveld scheidt van het congrescentrum en in de luxe wijken, waar de buiten landers hun hotel hebben. Om alles gladjes te laten verlo pen zullen zo'n honderd duide lijk zichtbare commandopos ten worden ingericht, die via radio met elkaar in verbinding staan. Naast het verlenen van allerhande assistentie zullen deze 'eilandjes' vooral dienen als vogelverschrikkers voor zakkenrollers en andere crimi nelen. Niets wordt, volgens luitenant kolonel Castro, aan het toeval overgelaten, getuige het feit dat de militaire politie tijdens het milieuspektakel logistieke ondersteuning krijgt van heli kopters en pantserwagens. Voorts zullen speciale video circuits in de tunnels van de stad worden geïnstalleerd. Dit alles om het gevaar voor ont voeringen vorig jaar wer den alleen al in Rio 83 mensen gekidnapt tot een mini mum te reduceren. Ondanks alle initiatieven om Rio de Janeiro's wereld beroemde Copacabana- strand. De stad, waar over twee weken een wereld conferentie over het milieu wordt gehouden, kampt zelf met talrijke problemen. Door de toenemende criminaliteit mijden toeristen de stad. FOTO: AFP Rio om te vormen tot een bun ker, vrezen velen dat de metro pool zich voor menig buiten landse bezoeker zal openbaren als een tropische verrassing, maar dan in negatieve zin. Consul H. Smeeman is een van hen. Op zijn kantoor met magnifiek uitzicht op het wereldberoem de achterland van Rio, ver klaart de Nederlandse zaakge lastigde openlijk dat hij be zorgd is over de veiligheid van de Nederlandse delegatiele den. „Vooral wanneer men 's avonds even eruit wil, ben ik bang dat de narigheid toe slaat", verzucht hij. De angst van de consul lijkt niet ongerechtvaardigd, want Rio is berucht als een van de; gevaarlijkste oorden ter we reld. Nergens leven rijk en arm zo dicht op elkaar. „Om die re den", zo verklapt Smeeman, „tracht ik 's avonds zo weinig mogelijk buiten de deur te ko men". Maar niet alleen de veiligheid van de delegatie bezorgt de Nederlandse consul hoofdbre kens. Hij voorspelt dat het file probleem zich tijdens Eco-92 in alle omvang zal doen gel den. Vooral tijdens het vervoer in de ochtend van de hotels naar het centrum van Rio ver wacht hij chaos. Nu al voorziet hij dat de vele buitenlandse Geldzucht Met zoveel gewetenloze zucht is het niet vreemd ook de organisatie haar opeist. Twee maanden gele w voelde de directeur van GTN, een instantie die ciaal door de Braziliaanse gering in het leven is geroe id, om Eco-92 van de grond te len, zich gedwongen om 0| stappen. De man schoof zir vrienden tegen vorstelijke loningen allerlei vette cont ke ten toe. Geruchten doen ronde dat op die manier b dertig miljoen gulden heidsgeld onder de tafel dween. Twee weken geleden liet rechter alle werkzaamhedfl het Rio-Centre stilleggen eiste dat het corruptiesd daal tot op de bodem zout j®j den uitgezocht. In een daal ÖB volgend kort geding dat overheid aanspande, verkl NI de een andere rechter de slissing nietig omdat het meen belang gevaar dreigd lopen. Daarmee dreef de over en dat is maar goed want de oplevering van vergadercomplex dreifd; spaak te lopen. Inmiddels zijn de verboin gen bijna achter de rug vertraging lijkt geen spra maar of de werkzaam heda 0j lemaal zijn uitgevoerd zoal bouwtekeningen het v ng schrijven, daaraan wordt op lijk getwijfeld. Maar wie zal dat een zorg Wat telt is dat de gasten vangen kunnen worden, vuile was houden de Bi nen nu het liefst binnen, naam is al genoeg besmet ,d, ;n.I i„

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6