Bruisend Jangkok nu pookstad VN pessimistisch over vluchtelingen in Joegoslavië li BUITENLAND Ross Perot maakt ook indruk bij voorverkiezingen in Washington •nsument niet gebaat bij tegenstrijdige reisadviezen Vrouwen en kinderen in Bosnië gegijzeld idócSoutont r^evige gevechten 7iiiH.T ihQtiAn dvo« I VOO! Zuid-Libanon iJAYOUN Strijders van de pro- ise Hezbollah hebben gisteren in -Libanon een post in de door Israël lerste bufferzone in Zuid-Libanon evallen. Daarbij zijn volgens de Liba- politie en veiligheidsfunctionarissen je VN vier leden van de met Israël Miden SLA-militie gedood. De aanval geleid tot hevige beschietingen over eer. Volgens een communiqué van de lollah in Bayrut hebben de guerrilla- ■rs „verscheidene vijandelijke ele- ■n gedood en verwond, en veel ande- vangen genomen". De post werd be door zowel Israëlische soldaten als ieleden van het Zuidlibanese Leger al tiefl r dat ging WOENSDAG 20 MEI 1092 PORTLAND - George Bush en Bill Clinton cieel, maar zijn wel een politiek signaal dat er hebben de Republikeinse en Democratische grote ontevredenheid heerst over de huidige voorverkiezingen in Oregon en Washington ge- kandidaten. Bush had al na het tellen van het wonnen, maar Ross Perot behaalde als onafhan- eerste gedeelte van de stemmen in beiden sta- kelijke kandidaat ook een aanzienlijk aantal ten een grote voorsprong op zijn tegenstander stemmen. Buchanan. Ook bij de Democraten bleek snel dat de kiezers Clinton verkozen boven Brown De zogenaamde 'write-in ballots' of voorkeur- en Tsongas. Beide overwinningen waren te stemmen voor een niet op het verkiezingsbiljet voorspellen, maar het succes voor Perot kwam staande kandidaat, werden op de verkiezingsa- onverwachts. Hij maakt nu een goede kans pre- vond niet geteld. Het televisiestation CNN sidentskandidaat te worden op de verkiezingen meldde echter dat 11 procent van zowel de Re- 3 november. Zijn aanhangers in Oregon zeggen publikeinse als de Democratische kiezers in al genoeg handtekeningen te hebben om hem Oregon voor de miljardair Perot hadden ge- te kunnen plaatsen als onafhankelijk kandi- stemd. De stemmen voor Perot tellen niet offi- daat. 230 Palestijnse meisjes slachtoffer mysterieuze ziekte JERUZALEM - Op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever zijn 230 Palestijnse meisjes in de plaats Shuyukh onlangs het slachtoffer geworden van een geheimzinnige ziekte. Een Palestijnse en een Israëli sche arts spraken gisteren van een geval van collec tieve hysterie. De meisjes, van 12 tot 16 jaar oud, lij den een misselijkheid, maagpijn, flauwtes en pijn aan het hoofd en de benen. Het afgelopen weekeinde zijn ze onderzocht in ziekenhuizen in Hebron en el ders. Onder de plaatselijke bevolking ging het ge rucht dat de meisjes waren vergiftigd, maar volgens een toxicoloog zijn alle tests negatief uitgevallen. In het Alya-ziekenhuis in Hebron zei dokter Daoud al- Obeidi dat hij geen verklaring had voor de kwaal. Bij een soortgelijk geval waren in 1983 900 Palestijnse schoolkinderen onwel geworden. Dit leidde tot ge ruchten dat de Israëliërs waterputten op de westelij ke Jordaanoever hadden vergiftigd. C0BBEN vere it bei volg om gkOK Bangkok is fii^ïkok niet meer. Da- ran ongekend geweld een nog onbekend iatie al slachtoffers heb- iN de doorgaans zo brui- iO ei e Thaise hoofdstad iderd in een spook- i hei niei raten in centrum bie- febr b'j bet invallen van de een verlaten aanblik. Sukhunvid, een van de te verkeersaders van de raar vrijwel continu files kunnen we nu met een van *00 kilometer voort- beta n. De taxichauffeur, ,e nde Chinees, heeft haast. ..,.d 'bijna zeven uur en wie s hei aarna n08 °P straat be daar is vogelvrij verklaard. De ng heeft de noodtoe- afgekondigd. Winkels, •ants en cafés sluiten :uren. Zelfs in het be- uitgaanscentrum Pat waar je normaal gespro- auwelijks een stap kunt zonder door schaars f dames van plezier te benaderd, is het na het ;n van de duisternis ake- Wie niet per se de straat •ft blijft binnen. De angst de gezichten van de wei voorbijgangers te lezen, euwige glimlach het erk van de Thai en en heeft plaats ge- voor een schichtige ostte moeite om een taxi- feur te vinden die ons het centrum van de stad rijden. Op Bangkok Air- lebben we na zeven po gingen pas succes. Maar de chauffeur vraagt dan wel een waanzinnig hoog bedrag voor de rondrit. Vanwege het ge vaar, zegt hij in gebrekkig En gels. Op de Superhighway, die de luchthaven verbindt met de stad, staan we al gauw stil. Een legertank blokkeert de weg. Militairen met vervaarlijk uit ziende geweren leiden een lan ge stoet van afgeladen auto bussen het terrein van de poli- tie-academie op. Een nieuwe lading arrestanten. Bij de regeringswijk stuiten we op een militaire colonne. Doorrijden is onmogelijk. Sol daten hebben het gebied waar ze de nacht tevoren een bloedi ge slag met ongewapende de monstranten hebben geleverd, hermetisch afgesloten. Een be vriende Italiaanse geestelijke heeft het over honderden en misschien zelfs wel duizend doden. „Een kennis van mij heeft vanuit zijn kamer in het Royal Hotel gezien hoe de mili tairen gericht op demonstran ten schoten. De straten kleur den rood van het bloed. Overal lagen lijken, zo vertelde hij mij". Witte plekken De media zijn nu door de rege ring aan banden gelegd. Som mige Thaise kranten verschij nen met witte plekken. Op het Thaise tv-journaal zien we slechts soldaten die in de lucht schieten en jeugdige demon stranten die molotov-cocktails gooien en auto's in brand ste ken. Maar wie over een schote lantenne beschikt en CNN of IBC ontvangt, ziet hoe solda ten hun geweren afvuren op zittende, jeugdige demon stranten. En hoe een vastge- BELGRADO Judith Kumin is zichtbaar moe en aangesla gen. Moe, omdat ze als hoofd van het bureau van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen in Belgrado voor de onmogelijke taak staat onder dak en hulp te vinden voor de grootste stroom vluchtelingen in Europa sinds de Tweede We reldoorlog. Meer dan één mil joen ontheemden telt het voor malige Joegoslavië nu al. De VN verwachten dat er nog een half miljoen bij zullen komen. Maar Kumin is professioneel genoeg om zich door deze ge tallen niet uit het veld te laten slaan. Dat ze aangeslagen is geraakt komt door de dood van Frederick Maurice, medewer ker van het Rode Kruis. Het konvooi waarin hij op weg was naar zijn post in Sarajevo, kwam bij het passeren van de laatste blokkade onder vuur te liggen. De wagen van Maurice werd door een mortiergranaat getroffen. „Ik heb ons hoofdkantoor ge adviseerd een voor vrijdag ge pland voedselkonvooi naar Sa rajevo af te zeggen. Een bere deneerd risico lopen is één, ding, gokken en maar hopen dat je erdoor komt is wat an ders. Ik waag mijn mensen er niet meer aan", zegt ze. „Ieder een schiet op iedereen. Een toch haast heilig symbool als het Rode Kruis biedt geen be scherming meer, garanties over vrije doorgang betekenen niets. Het is gekkenwerk ge worden, temeer daar we met een paar honderd ton voedsel en medicijnen de situatie toch niet oplossen". Medicijnen De drie partijen zullen eerst zelf tot rede moeten komen. En dat nu kan nog jaren duren, zo realiseert Kumin zich na drie 'tropenjaren' in Belgrado maar al te goed. Ze is dan ook niet optimistisch over het lot van steden als Sarajevo, Mos- tar, Tuzla en Bjelina en ver wacht nog veel meer vluchte lingen. „Veel mensen zitten nu in kelders. Zo gauw het even rustig wordt zullen ze vluch ten", is haar voorspelling. Gisterochtend maakte het commissariaat zich bijvoor beeld op voor de opvang van 12.000 vluchtelingen die te voet vanuit Bosnië onderweg zijn naar Servië. Tegelijkertijd maakten kranten melding van een tien kilometer lange rij vluchtelingen die met bussen en auto's richting Kroatië pro beren te ontkomen. En dat ter wijl deze republiek in totaal al meer dan 540.000 ontheemden telt. Kroatië en Slovenië hebben la ten weten dat ze niet in staat zijn om nog meer Bosniërs op te nemen. In de afgelopen we ken hebben zij het merendeel opgevangen van de honderd duizenden mensen die de oor logshaarden in Bosnië-Herce- govina zijn ontvlucht, zodat er nu niet alleen een tekort is aan onderdak maar ook aan voed sel en medicijnen. Een deel van de vluchtelingenstroom zal daarom onvermijdelijk in de richting van Italië worden geleid. Vredesplan Overal in Kroatië zijn de vluch telingen ondergebracht. On danks de pogingen zoveel mo gelijk accommodatie vrij te houden voor de (schaarse) toe risten, zitten veel hotels aan de kust vol. Op andere plaatsten worden de mensen opgevan gen in onderkomens die die naam nauwelijks waard zijn. Voor wie afkomstig is uit Bos nië is er helemaal geen zicht op snelle repatriëring. Voor de Kroaten die eind vorig jaar de oorlog rond Vukovar en Osijk ontvluchtten, is er op papier meer hoop. Onderdeel van het VN-vredesplan voor die regio is de terugkeer van alle vluch telingen. Zelfs voor hen ziet Judith Kumin echter geen en kele oplossing. „Ik ben maan dag nog in Vukovar geweest. Dat staat sinds dit weekeinde onder VN-gezag. Officieel kun nen de mensen daar dus terug keren. Maar waar moeten ze wonen, er staat geen huis meei overeind". bonden arrestant door drie ge üniformeerde mannen in el kaar wordt getrapt en gesla gen. De Engelstalige Bangkok Post lijkt als enige krant aan de censor te zijn ontsnapt. Op vier pagina's bericht de krant uitvoerig over de 'bloody battle in the city'. Een van de verslag gevers van de krant meldt dat een toegesnelde arts koelbloe dig door een soldaat werd neer geschoten toen hij eerste hulp trachtte te verlenen aan een gewonde student. sche hervormingen zijn over- Even na zevenen stopt de taxi - geslagen naar andere Thaise chauffeur bij ons hotel. Over steden. In Chiang Mai, Suratt- hahani en Khon Kaen gingen tienduizenden mensen de straat op om het aftreden te ei- de toestand in Thailand wil hij nauwelijks iets vertellen. „Ik ben bang, elk woord dat ik zeg één te veel". Hij gaat sen van premier Kraprayoon vroeg naar bed, zegt hij, en ad- BEDEIMS HAAG - De Neder- ambassade in ;kok adviseert Neder- ;rs die Thailand wil- •zoeken hun reis uit ;llen. Het ministerie buitenlandse zaken, kANWB en de overkoe- nde reisorganisatie JR, die samen het rlegplatform Calami- vormen, zeggen dat alleen Vei centrum van Bangkok goe eden moet worden. pn Consumentenbond vindt dde en slechte zaak dat de Ne- eei indse ambassade in Bang- ?n a en het Overlegplatform moi chillende adviezen geven, kexs consument weet op deze •egei ier niet waar hij aan toe", con seen woordvoerder. zegsman van de Neder- ïitgejse ambassade in Bangkok ut: „Gezien de onzekere, gespannen situatie achten wij het niet wijs om naar het explo sieve Bangkok of de rest van het land te komen". In Thai land zijn al weken bloedige rel len aan de gang tegen het bewind van premier Suchinda Kraprayoon. De Nederlandse ambassade en ook de ambassa des van andere EG-landen zijn niet of nauwelijks meer in staat consulaire diensten te verrichten. Honderden Volgens de ambassade zijn er tot op heden geen Nederlan ders in Thailand door de onlus ten in de problemen gekomen. In Thailand verblijven op dit moment enkele honderden Nederlanders. Verder wonen er ongeveer duizend Nederlan ders min of meer permanent in Thailand. Het inderhaast in het leven ge roepen Overlegplatform Cala miteiten Thailand - bestaande uit vertegenwoordigers van de ANVR, Buitenlandse Zaken, de ANWB en de reisverzeke- raars - gaat minder ver dan de ambassade. Het platform advi seert alleen het centrum van Bangkok te mijden. „Daarbui ten is de situatie volledig on der controle. Het vliegveld functioneert normaal, de ver bindingen van daaruit zijn in orde en de situatie op overige bestemmingen is rustig", al dus een woordvoerster. Op grond hiervan ziet het plat form dan ook geen aanleiding een negatief reisadvies te ge ven. Ook hoeven er geen toe risten teruggehaald te worden. Voor vakantiegangers die als bestemming Bangkok hebben adviseert het platform de reis organisatoren deze reizigers de mogelijkheid te bieden hun reis gratis om te boeken naar een andere datum of bestem ming. Ook wordt reisorgani satoren geadviseerd om in Bangkok verblijvende toeris ten buiten de onlustgebieden te houden en waar nodig in ho tels buiten die gebieden onder te brengen. Belangenafweging Het advies van het platform, dat op grond van een belan genafweging tot een oordeel komt, is voor reisorganisato ren niet bindend. „Maar de praktijk leert dat onze advie zen over het algemeen keurig opgevolgd worden. Reisorga nisatoren die zich er niet aan houden zijn meestal op de vin gers van één hahd te tellen", aldus de woordvoerster. Een woordvoerster van het mi nisterie van buitenlandse za ken meldt dat er niet al te veel verontruste telefoontjes bij het departement binnenkomen. Het ministerie heeft een apar te afdeling die zich bezighoudt met dit soort zaken. Tot op he den is het niet nodig om een apart crisiscentrum in te rich ten. „Helaas is dit soort zaken min of meer aan de orde van de dag. Net hebben we nog Libië gehad en onlusten in een aan tal Afrikaanse landen. Het is druk, maar niet uitzonderlijk". De woordvoerster benadrukt dat het advies van de Neder landse ambassade in Bangkok slechts één van de overwegin gen is die het Overlegplatform meeneemt in zijn uiteindelijke advisering. Het ministerie wint ook inlichtingen in bij identieke platforms in het bui tenland, de internationale reis organisatie IFTO, luchtvaart maatschappijen en agenten en reisleiding van de betrokken reisorganisaties. Bernd M. Schötz, directeur van touroperator A-Reizen, te vens voorzitter van de Orange Group of Travel waarvan der tig reisorganisaties lid zijn, heeft weinig goede woorden over voor het advies van de Ne derlandse ambassade. „Het is verschrikkelijke nonsens van zo'n ambassadeur. Met zo'n advies brengt hij duizenden banen in de toeristenindustrie in gevaar. Het ene moment kan het daar gevaarlijk zijn, morgen kan het weer voorbij zijn. Je moet daar heel voor zichtig mee zijn. Let wel: ik praat niet alleen uit commer cieel belang, ik denk in eerste instantie aan de veiligheid van de reizigers", aldus Schötz. Hij is gisteravond met een collega vertrokken naar Thailand om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie. Directeur Poolse televisie af gezet Premier Jan Olszews ki van Polen heeft gisteren het hoofd van het staatscomité voor radio en televisie, Janusz Zaorski, afgezet. Officieel zijn geen redenen bekendge maakt. De maatregel vormt on derdeel van de controverse tussen de regering en verschil lende politieke groepen over de leiding van de televisie. SARAJEVO - Meer dan duizend vrouwen en kinderen uit de Bosnische hoofdstad Sarajevo die op weg waren naar de Kroati sche havenstad Split, worden sinds gistermiddag vastgehouden in het Servische bolwerk Ilidza. De Servische milities die hen gegijzeld hebben, eisen in ruil voor de vluchtelingen een vrije aftocht voor de Joegoslavische militai ren uit de Maarschalk-Tito-kazerne in Sarajevo. Ongeveer 300 voertuigen waaronder vijf bussen vol wouwen en kinderen werden tegengehouden in de voorstad Ilidza, op onge veer 10 kilometer afstand van Sarajevo, zo constateerde een ver slaggever van het Franse persbureau AFP. Een Servische politieman verklaarde dat het konvooi pas kan doorreizen „als onze soldaten en hun families de Maarschalk- Tito-kazerne hebben verlaten". Aan het begin van de middag eis ten ze de teruggave van hun doden die bij de gevechten zijn om gekomen en stonden ze erop dat voor ieder moslim-kind een Ser visch kind de stad kan verlaten. Servische boeren uit de omgeving kwamen de gegijzelde kinde ren melk en de vrouwen warme thee brengen. De Serviërs in Ilidza overlegden ook over onderdak voor de vluchtelingen. Ondanks een maandagavond gesloten bestand bombardeerden Servische troepen gisteren opnieuw de Bosnische hoofdstad Sa rajevo. Met mortieren werden burgerdoelen in het centrum be stookt, evenals de omgeving van de redactie van het dagblad Os lobodjenje. Ooggetuigen meldden een enorme uittocht uit de hoofdstad. Honderden mensen verlieten de stad te voet, met au to's en bussen. pIPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - Rob en Taaie Toon weten natuurlijk niet, dat zij het aan Yo- ongelukkige val hebben te danken, dat zij zijn ontsnapt aan een gevaar. Zij kunnen nu rustig hun plan, om de vrouwen en kin- ®n van het eiland te evacueren, ten uitvoer leggen. "neer dat is gebeurd en de vliegboot is verdwenen, zeilen ze te- naar de fjord, die het eiland in tweeën splitst. Zij leggen de "Vrij heid" met werpankers in de rotsspleten vast en camoufleren het schip met oude zeilen, die ze aan elkaar naaien. Met de rubberboot zullen ze de omgeving beter verkennen. Dan onttrekt een dichte ne vel de steile'berghellingen aan het gezicht: Lupardi's toestellen zijn weer klaar en als eerste voorzorgsmaatregel heeft hij Yóto een dikke mist rondom het eiland laten leggen. Tyrannosaurus Rex ingepakt door FBI NEW YORK - De Amerikaan- se Federale Recherche (FBI) heeft het skelet van een Tyran nosaurus Rex in beslag geno men bij een handelaar in fos sielen, nadat een Indianen stam in Zuid-Dakota het 15 meter hoge fossiel had opge ëist. Dit kennelijk omdat de enorme knekels bij verkoop aan een museum waarschijn lijk miljoenen opbrengen. On derzoekers kochten destijds voor 5000 dollar de grond waar in het skelet lag. De Indianen beweren dat deze grond onder toezicht van het bureau van In diaanse zaken valt. Het skelet van „Sue", bijnaam van de best geconserveerde en groot ste Tyrannosuarus Rex, werd in 1990 gevonden. De FBI heeft alle botteh van Sue voor zichtig ingepakt en in afwach ting van een rechtszaak tijde lijk opgeborgen. Op de bodem van de Loire Een vrouw vult een emmer met zand van de droge bedding van de Loire in Frankrijk. Noodmaatregelen zijn getroffen in zes regio's in het westen van Frankrijk in verband met de extreme droogte. In het westen van Frankrijk is de laatste drie jaar veel minder regen gevallen dan normaal het geval is. FOTO EPA

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5