L Enige verwarring bij CDA-fractie door flexibiliteit Wallage iJS Uitgeknepen aftaaien Bonden zorgsectoifj woedend over brief van kabinet BINNENLAND Geen vergoeding van tolk voor dove cursusleidster Voor elfde keer een ton op staatslot maison de Bonneterie EXAMENS 1992 Ccidóc Goutout WOENSDAG 20 MEI 1992 H Dit jaar meer illegale videobanden opgespoord AMSTERDAM De Opsporingsdienst Buma/Stemra en de politie hebben de eerste drie maanden van dit jaar ruim 1700 illegale videocassettes in beslag genomen. Volgens de Stichting Video Veilig werd ongeveer een derde van het aantal illegale video's aangetroffen in woonhuizen, waarvanuit ze ook werden verhuurd. Naast de illegale banden werden tien videorecorders in beslag genomen waarmee de cassettes werden vervaardigd. De meeste illegale video's waren kopieën van recent uitgebrachte videofilms. Het aantal in beslaggeno men cassettes in het eerste kwartaal van dit jaar, is hoger dan over dezelfde periode van 1991. Toen werden onge veer 1500 banden opgespoord. Mr H.V. baron Bentinck van Schoonheten FOTO: ANP Nieuwe secretaris koningin Beatrix DEN HAAG - Mr. H.V. baron Bentinck van Schoonheten is per 16 mei benoemd tot alge meen secretaris van koningin Beatrix. De 52-jarige Bentinck van Schoonheten volgt jonkheer R.H. Loudon op die op de meest eervolle en onder dankzegging voor bewezen diensten ontheven is van zijn functie. Baron Ben tinck werd geboren in Band oeng. Hij trad in 1968 toe tot de buitenlandse dienst. Hij was on dermeer werkzaam in Moskou, Oost-Berlijn, Pretoria en Parijs. Sinds 1990 was hij chef van de Directie Europa op het ministe rie van buitenlandse zaken. UTRECHT - De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft bepaald dat een dove cursusleidster niet in aanmer king komt voor het vergoeden van een doventolk voor meer dan tien procent van haar werktijd. Met deze beslis sing heeft de raad een eerdere uitspraak van de Raad van Beroep in Den Haag ongedaan gemaakt. De volledig dove. 29-jarige cursusleidster werkte bij vormingswerk voor do ven en vervulde een voor haar niet passende functie, om dat het voeren van gesprekken met horenden er een zo belangrijk onderdeel van uitmaakte dat ze haar werk niet goed kon doen zonder de hulp van een doventolk. Volgens de raad is het afwijzen van de kostenvergoeding voor een doventolk dan ook redelijk, hoewel ze verder in haar func tie „bijzonder op haar plaats was". De Dovenraad heeft te leurgesteld op deze uitspraak gereageerd en concludeert er uit dat doven kennelijk wel gelijkwaardig maar niet ge lijk zijn aan horenden. ZWOLLE Voor de elfde keer in successie heeft een sigarenwinkelier in Zwolle een staatslot verkocht waarop een ton is gevallen. Bovendien ging bij de Zwolse middenstander, die zichzelf tot geluksma- kelaar heeft uitgeroepen, de laatste jaren ook twee maal een lot over de toon bank, dat goed bleek voor de hoofdprijs: een half mil joen. DEN HAAG - Bonden en werkgevers in de zorgsec tor hebben woedend gere ageerd op de brief van het kabinet waarin het vast houdt aan het plan loons verhogingen in de zorg sector te financieren met het verlagen van de pen sioenpremies. gezicht". Een woordvoe zei dat het perspectief voo ,r 500.000 werknemers in"* (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Wallage kwam gisteren het CDA, dat zich overigens ge steund wist door de WD en D66, op meerdere pun ten tegemoet. Zo toonde hij zich bereid de 240-norm in bepaalde gevallen te verlagen tot 180. Daarbij gaat het om kleine lbo- en mavo-scholen die nog geen aansluiting hebben kunnen vinden bij een scholenge meenschap. Zij krijgen mini maal vijfjaar uitstel van ophef fing. Voorwaarde is wel dat die school de enig overgebleven school in de directe omgeving is die die specifieke vorm van onderwijs geeft. ..Ik wil dit al leen doen in gebieden waar een gat in de onderwijsvoorzie ning dreigt, om kaalslag te voorkomen", aldus de staats secretaris. Hij tekende er bij aan dat die scholen wel worden geacht naarstig te blijven zoe ken naar samenwerking met scholengemeenschappen Lukt dat niet, dan is uitstel met nog eens vijf jaar moge lijk. Wallage wil het scholen tevens makkelijker maken om als ne venvestiging door te gaan van een scholengemeenschap, iets waarom het CDA ook nadruk kelijk had gevraagd. Scholen op het platteland kunnen als nevenvestiging van een school in stedelijk gebied verder, als de laatste ten minste aangeeft tot een besturenfusie te willen komen. Die intentieverklaring is voor Wallage voldoende. Hij wil op die manier toch komen tot de vorming van bredere scholengemeenschappen, waarin alle vormen van mid delbaar onderwijs aanwezig zijn en de basisvorming vol gens hem beter tot zijn recht komt. De staatssecretaris ging overi gens niet op alle punten door de bocht. Zo houdt hij vast aan zijn eis dat nevenvestigingen normaliter alleen bij zeer bre de scholengemeenschappen mogelijk zijn. Het CDA wil dat ook voor scholengemeen schappen met minder onder wijsvormen nevenvestigingen mogelijk worden. Volgens Wal lage leidt dat tot een tweede ling, met aan de ene kant lbo- /mavo-scholengemeenschap- pen en aan de andere kant het algemeen vormend onderwijs. „Als wij deze mogelijkheid kiezen, leidt dat onherroepe lijk tot een scherpe tweedeling tussen het lager beroepsonder wijs aan de ene kant en avo- vwo-onderwijs aan de andere", zo meende hij. Hoongelach De tegemoetkomingen van de staatssecretaris, vooral opval lend omdat hij bij de schrifte lijke voorbereiding geen enke le flexibiliteit had getoond, zorgden voor enige verwarring bij het CDA. Fractieleider Ka- land vroeg om een week schor sing, om het antwoord van Wallage nog eens goed te be studeren en in de fractie te be spreken. „Niet iedereen van mijn fractie was bij deze be handeling aanwezig", zo hield hij zijn collega's van de andere kamerfracties voor, die daarop reageerden met hoongelach. Ze vonden het maar een „raar en ongebruikelijk" verzoek, vooral omdat Wallage het CDA Het kabinet wil het slepende cao-conflict in de zorgsector uit de wereld helpen door de pensioenpremies in de zorg sector tijdelijk te verlagen met 5 procent. Zelf zit het kabinet te krap bij kas om de loonsver hoging uit eigen zak te finan cieren, zo blijkt uit een brief die de bewindslieden De Vries van sociale zaken en D'Ancona en Simons van WVC gisteren aan de werkgevers in de zorg sector hebben verstuurd. Blijkens de brief wil het kabi net geen lening afsluiten met het PGGM (waar eerst sprake van was) maar een tijdelijke premieverlaging die vanaf '93 weer in fasen omhoog gaat om de verlaging te c(0npenseren. Het kabinet wil de premie dit jaar met 5 procent verlagen ties in de zorgsector volge van 7,3 naar 2,3 procent. Vanaf week een massaal kara)va '93 zou de premie dan weer in zullen krijgen, vijf jaarlijkse stappen van maximaal 1 procent omhoog kunnen gaan. Daarna - in het zesde jaar - zou de premie zo nodig nog iets meer omhoog kunnen gaan. Dit om te voor komen dat de pensioenver plichtingen in het gedrang ko men. Het kabinet herhaalt in zijn brief dat het bereid is de aan vankelijk voorziene loonruim te van drie procent te vergro- zorgsector somberder is ooit. De claim op het pensioenfo is nog groter dan de v< keer. Volgens de CFO is onmogelijk om de premi één klap met 5 procent te lagen. Het gevaar van eeni komstige verslechtering de pensioenrechten is te j en de bond heeft geen vertrouwen in de toezeggii van het kabinet op dit punt Ook bestuurder J. Benscl de AbvaKabo vreest dat brief van het kabinet zal ken als „een rooie lap op stier". Hij zei dat over de niet eens valt te overleggen, Het staat voor de Abval vast dat het pensioenfonds' gend jaar al in grote prol men komt als de premie 5 cent daalt. Bovendien is voor het waarborgen van pensioenverplichtingen no dat de PGGM-reserves zesde jaar weer op het vere niveau komen. Wat dat het houdt het kabinet volg Bensch teveel slagen om q arm. Hij voorspelde dat de .i. Imp ir, /-l r> Ar 1 clr r De werkgeversorganisatie ll het ziekenhuiswezen (Njde de welzijnszorg (FWW) ei e bejaardenoorden (VNB) len in een gezamenlijke klaring dat de brief van het binet geen wezenlijk nie elementen bevat vergele met het voorstel van febr |'J dat ze in april al definitiefl ben afgwezen. NZF, VNB en FWW zijn er: teleurgesteld over dat in ten met nog eens 0,56 procent jongste kabinetsvoorstel zo ver tegemoet gekomen was. „De staatssecretaris was toch glashelder. Dit lijkt me een on derschatting van het bevat tingsvermogen van uw eigen fractie", meende PvdA-fractie- leider Schinck. Maar Kaland R6ddiflQ Anf* Aandachtig kijken reddingswerkers toe hoe collega's een actie met een brancard volbrengen. Op het ter rein van de Mobil-raffinaderij in Amsterdam werd gisteren een dag lang geoefend. Onder meer werd een chemische ontploffing in scène gezet. FOTO: ANP hield voet bij stuk. „Laat ons dan ook maar eens raar doen", vond hij. Na afloop vertelde CDA-onder- wijsspecialist Grol-Overling ei genlijk van de staatssecretaris te verwachten dat diens toe zeggingen worden vastgelegd in een beperkte wetswijziging. In dat geval moet Wallage met die novelle terug naar de Tweede Kamer. Wallages woordvoerder wees er echter- op dat alle toezeggingen pas sen binnen het huidige wets voorstel, en dat er voor eeri no velle geen enkele noodzaak is. De staatssecretaris zelf zei er van uit te gaan dat de wet op de basisvorming volgende week alsnog in de Eerste Kamer wordt aanvaard. „Ik begrijp dat de fractie van het CDA mijn antwoorden nog eens wil bespreken. Blijkbaar is men het intern nog niet helemaal eens. Ik vind niet dat je dit in een sfeer moet trekken van wantrouwen, daar schiet nie mand iets mee op", aldus Wal lage. zodat de totale loonruimte in de zorgsector uitkomt op 3,56 procent, hetzelfde percentage dat in de overheidssector des tijds met de ambtenarenbon den is overeengekomen. Somberder De CNV-bond CFO noemde de brief van het kabinet in een eerste reactie „een klap in het sprake is van een lening waarborgen voor terugbeta n- op termijn. Tijdens het ove n[ met de betrokken bewind den op 7 mei is volgens he indruk gewekt dat het daar om zou gaan. Ze vallen er ook over dal „extra" 0,56 procent afhai lijk wordt gesteld vaarden van een verlaging e de pensioenpremie. MAISON DE BONNETERIE MAAKT HET KOPEN NU EXTRA VOORDELIG. Bij aankopen vanaf heden tot en met 30 mei a.s. ontvangt u ter waarde van 20% van het bestede bedrag een waardecheque. De minimum besteding is 25,-. Met deze cheque kunt u van 1 tot en met 10 juni 1992 uw aankopen bij ons betalen. Amsterdam, Kalverstraat, 020 6262162 en Beethovenstraat, 020 6761191 Den Haag, Buitenhof, 070 - 3656844 PTT start met 'wandeltelefoon' AMSTERDAM - PTT Tele com is vandaag van start ge gaan met de 'wandeltelefoon' Greenpoint. Er zijn bij de start tweeduizend zogenoemde Greenpointstations, met een apart logo, geplaatst. Niet al leen in Amsterdam, zoals aan vankelijk het plan was, maar in geheel Nederland. Dat heeft PTT Telecom vanmorgen in Amsterdam bekendgemaakt. Bezitters van een zeer kleine Kermit-telefoon (190 gram, kosten 495 gulden) kunnen binnen een straal van 150 me ter van een Greenpointstation bellen. Men kan niet zelf wor den gebeld, maar er komt een Kermit-telefoon met sema- 'foon, zodat men kan worden 'gepiept'. Greenpoint is het eerste op landelijke schaal werkende Telepoint-systeem in Europa; Engeland en Frank rijk zullen volgen. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Cjh beórup uu reditu, munheerlambih, tn r neem het u met Kualuh ha alle - ellende die ih u beiortd hebvrienden. ben th jullie een verklaring schuldig -ar-5 Da's al beter1 1 toT/A Zelfstandig werken blijkt erg lastig te zijn. „Mehees". „Meester, hoe sla ik op?". „Ja mees, nou weet ik het echt niet meer". „Al mijn pijltjes zijn weg". Reijkens gaat uiterlijk onaangedaan rond. Hij vindt examens af nemen moeilijker dan lesge ven. „Je mag niet alles ver klappen. Ze horen het te we ten, maar je mag ze niet hele maal vast laten lopen, anders kunnen ze geen produkt le veren. En in de praktijk kun nen ze ook af en toe wat aan een collega vragen". Hij beaamt dat een groot deel van de vragen voortkomt uit onzekerheid. „Ik kan bij Hu- lya de hele dag wel zeggen: goed Hulya. Ze weet het best". Dat blijkt ook, Hulya slaat zich er prima doorheen. „Maar ja, je vraagt omdat je het toch zeker wilt weten", zegt Hulya tussen de bedrij ven door. „Maar kantoor praktijk vind ik wel leuk en ik kan het ook wel". „Alles is weg", klinkt het achterin. Reijkens moet con stateren dat het een geval van 'moedig opnieuw begin nen is'. Door een stroomsto ring is zijn leerling het werk van een uur kwijt. „Je wist dat je je gegevens had moeten opbergen op de schijf', zegt hij en verklaart dat zijn leerlingen wel móeten leren werken met computers. „Je komt geen kantoor meer tegen zonder". Volgende week mogen de zes hun kunnen met het tekstverwerkingprogramma WordPerfect tonen. DEN HAAG - Zes tie ners, vijf meiden en een jongen, zitten te ploete ren achter een laptop. Dat is een kleine maar razendkriappe computer. Er moeten een rekening en een kettingbrief wor den geproduceerd. Het gepuf en gevraag is niet van de lucht; leraar Bob Reijkens loopt af en aan. Een kijkje bij het exa men kantoorpraktijk op de christelijke scholen gemeenschap Kagawa aan de Beresteinlaan in Den Haag. Examen doen op een school voor individueel beroepson derwijs (ibo) en lager be- roepsonderwijs (lbo) is een speciale gebeurtenis. Waar in het regulier voortgezet on derwijs de papieren, pennen en tabellenboeken een hoofdrol spelen, daar wappe ren de handen op het ibo en lbo. De handen van de zes leer lingen van Reijkens zoeken zich een weg door een woud van computerfuncties en programma's. Na vier uur moeten de rekening voor een boekhandel en de brief aan klanten van postorder bedrijf Neckermann plus adreslijst af zijn. Afhanke lijk van het examenniveau zijn moeilijkheden inge bouwd. Het A-niveau komt er bij de rekening met een totaalbedrag vanaf, waar het B-niveau een sub-totaal, het btw-bedrag en het totaalbe drag moet leveren en het C- niveau van elke post het btw- bedrag moet uitrekenen. Met de Neckermann-brief doet zich hetzelfde ver schijnsel voor in de vorm van een selectie van de lijst namen en het maken van eti ketten. Reijkens loopt heen en weer in het lokaal dat door de bu reaus, computers, kapstok en planten erg op een echt kantoor lijkt. De onzeker heid is troef, al proberen de zes examenkandidaten dat met scherpe opmerkingen te camoufleren. De leerlingen van scholengemeenschap Kagawa laten hun handen wapperen tijdens het examen k« IT toorpraktijk. FOTO: STEPHEN EVENHlfcj Zendeling Elders in de fusieschool in zuid-west Den Haag zijn an dere praktische examens aan de gang. „Het Kagawa is een van de weinige lbo-ibo- scholen die er nog zijn in dit deel van de stad", zegt stu diebegeleider en leraar Het- to Zijlstra. „We halen de leer lingen uit de directe omge ving, maar ook uit de bin nenstad en Wateringen, Monster en Naaldwijk". Volgens hem is de persoon lijke begeleiding van leerlin gen een sterk punt van de school. Het ibo ligt hem na aan het hart. „We sluiten goed aan bij wat het ministe rie wil met de nota 'Samen naar school'. De ibo-leerling heeft vaak een achterstand in taalontwikkeling, heeft dyslexie, concentratiepro blemen, is sociaal-emotio neel geremd of heeft andere leermoeilijkheden". Die groep en de lbo-leerlingen kunnen op het Kagawa (ge noemd naar een Japanse zendeling) terecht voor de richtingen mode kleding, uiterlijke verzorgirig, kan toorpraktijk, verzorging, elektrotechniek, bouw, me chanische techniek „en een speciale algemene voorbe reiding op maatschappij en beroep, avmb". Het avmb-lo- kaal heeft vier afdelingen: 'repro' met een computer en een kopieerapparaat, de keu ken. het winkeltje en een technische hoek met werk banken. „Avmb is bedoeld voor de ibo'ers die moeite hebben met het kiezen van een beroepsrichting, maar wel een verzorgende en dienstverlenende instelling hebben. Ze krijgen een basis mee en worden weerbaar ge maakt. Door de opleiding kunnen ze terecht als bij voorbeeld huismeester, con ciërge en hulp van een lood gieter", licht Zijlstra toe op de gang bij het lokaal. Bin nen zweten eenlingen in de keuken en de repro-hoek op hun examen. Mark Spitz 's Middags gaat het op Ka gawa toe als op alle scholen voor voortgezet onderwijs. Waar havo- en vwo-leerlin- gen zich na het Duits tij dens de ochtend - buigen over handelswetenschappen en recht en Nederlands sa menvatting, daar wijden mavo en lbo zich aan het En gels. De 53 examinandi krij gen 14 (C-niveau) en 13 (D- niveau) teksten voorgezet; drie lange en een serie stuk jes in de vorm van adverten ties, berichten en brieven. 'The second coming of Mark Spitz' siert beide examens. Zowel leerlingen als docent Kees Verduin vinden na af loop dat de teksten langer en moeilijker zijn dan voor- fl gaande jaren. „Maar als je d tekst goed doorhebt, zijn c vragen niet moeilijk meer' menen de leerlingen. Vesce duin aanvullend: „Wie goe e had geoefend met de exi menbundel, had geen pro C( blemen. De meesten hadde ei tijd genoeg; slechts één leei in ling had niet alle vragen al De leerlingen die 's mol :h gens een lang praktijkexa c men hadden gehad, kregel ie gaandeweg moeite de const centratie vast te houden. Di taaiden om half vier uitge se knepen af'. Goede antwoorden examenvragen Hieronder volgen de goede antwoorden van de meerkeuze-oi gaven van de centrale schriftelijke eindexamens LBO/MAVO HAVO en VWO gehouden op maandag 18 mei. De gegevens zijn verstrekt door het Centraal Instituut voor Toetsontwikke ling (CITO), verantwoordelijk voor de produktie van de mens. LBO (C) MAVO (C) Nederlands tekst IA 2 - 3 - 4 - 5 B 6 B 7D 8A 9-10 11 D 12 E 13 B 14 C 15 - 16 - 17 - 18 A 19 A 20 21 D 22 D 23 - 24 A 25 D 26 C 27 C 28 B 29 31 A 32 - 33 - 34 D 35 B 36 E 37 A 38 A 39 C 40 41 F LBO (D) MAVO (D) Nederlands tekst IA 2D 3D 4 A 5D 6C 7C 8B 9B10 11 A 12 - 13 A 14 C 15 - 16 B 17 D 18 - 19 21 C 22 D 23 B 24 B 25 B 26 D 27 D 28 - 29 A 30 31 - 32 - 33 - 34 B 35 A 36 C 37 B 38 A 39 LBO (C) MAVO (C) Natuurkunde 1B 2 A 3D 4 - 5 C 6A 7D 8B 9 11 - 12 - 13 B 14 B 15 - 16 - 17 - 18 - 19 B 20 21 - 22 - 23 C 24 A 25 A 26 D 27 - 28 - 29 B 30 31 C 32 C 33 - 34 B 35 C 36 - LBO (D) MAVO (D) Natuurkunde 1B2A3F4-5D6A 11 C 12 D 13 - 14 A 15 - 16 - 17 - 18 - 19 B 20 i 21 - 22 - 23 - 24 C 25 F 26 D 27 - 28 B 29 31 B 32 C 33 - 34 B 35 -

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4