ftekelenburg aalt uit naar dwarsliggers' ANWB steunt onderzoek smart card „Bungelende minister is nu Van den Broek" BINNENLAND IbvaKabo stemt in met cao-akkoord ambtenaren Keurmerk voor planten Een kaart Tweede Kamer wil prostitutie door vrouwen van buiten EG uitbannen 1 twaalfenhalfjaar O met succes! Ook netwerken Korting maatschappelijke activiteiten voor minima WOENSDAG 20 MEI 1992 ftll RECHT De AbvaKabo, de gro- ;e ambtenarenbond van de FNV, v ft gisteren in Utrecht ingestemd an t het cao-akkoord dat de ambte- encentrales eind april met mi- i]q ter Dales bereikten. -ambtenarenbonden, die samenwer- de ACOP, samen met de AbvaKabo i en eindoordeel vellen. De ABOP. de on- huni rijsvakbond, heeft een negatief stand- ie lai 'van bestuur op tafel liggen. ende week woensdag zal in afrondend met Dales blijken of het akkoord oldoende steun kan rekenen. Ze heeft eginsel een meerderheid van de cen- vioo ts (ACOP, CCOOP, AC en CMHF) no- die ru ERSFOORT - FNV- 'e rzitter Stekelenburg, ergd door enkele re- te kritische uitingen uit zijn achterban, n" ift gisteren teruggesla- uptii een bijeenkomst ter gele- it oo ie'b van het 75-jarige be- van de Bouw- en Hout- FNV in Amersfoort haal- (j uit naar de FNV-bonden n de openbaarheid het be- van de vakcentrale en voorzitter ter discussie jpen en. De FNV is de laatste in p herhaaldelijk onderwerp U1jl eest van kritiek van enkele de aangesloten bonden, ndag nog beklaagde de idend voorzitter van de gezi dig, maar kan bij het staken der stemmen de knoop doorhakken. Helemaal duidelijk is het beeld nog niet, maar met de Abva Kabo heeft ook de CFO, de ambtenaren bond binnen de CNV-ambtenarencentrale CCOOP, Ja" gezegd. De CCOOP (naast de CFO onder meer politie en onderwijs) be slist maandag. AbvaKabo en CFO gaan weliswaar ak koord, maar zijn niet tevreden. De onder handelaars moeten van hun achterban de vut-verslechtering (uitkering van 75 pro cent in plaats van 80 procent nu) nog eens aankaarten bij Dales. Ook de loonsverbe tering, die achterblijft bij het bedrijfs leven (3,65 procent tegen 4,25 tot 4,5 pro cent), wordt eigenlijk onvoldoende gevon den, maar tevens beschouwd als het maxi maal haalbare. Het Ambtenarencentrum (100.000 leden) hakt volgende week dinsdag de knoop door. Het Rijkspersoneel, met 21.000 le den één van de grootste groepen binnen deze centrale, stemde vorige week even eens morrend in. Het resultaat wordt daar als „beroerd" omschreven, vooral vanwe ge de verlaging van de vut-uitkering. De CMHF (50.000 leden), de centrale voor middelbaar en hoger personeel die woens dag 75 jaar bestaat, zal kort voor de festivi teiten „neen" zeggen tegen het akkoord. De middelbare en hogere ambtenaren moeten al jaren toezien dat er niet of nau welijks iets extra's wordt gedaan voor hun achterban. De inkomens van deze ambte naren lopen achter bij vergelijkbare ba nen in de bedrijven. In i teit van de Bouw- en Houtbond FNV. „Ik kan mij voorstellen dat er binnen uw bond wel eens af en toe stemmen op gaan om ook wat minder loyaal te zijn", zei hij. „Ik zou daar voor willen waarschuwen. Niet alleen omdat het de gang van zaken binnen de vakcentrale verder en zelfs in aanzienlijke mate zou compliceren, maar ook en vooral omdat ik denk dat het uw invloed binnen het totaal op de langere termijn geen goed zou doen". Bonden die „wat vaker dwarsliggen of zich menen te moeten profile ren door zich af te zetten" roe pen irritatie op, zo betoogde Stekelenburg. „En irritatie is geen goede voedingsbodem voor invloed". AALSMEER - De Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer werkt aan een keurmerk voor planten. Dit najaar begint een experi ment met een kwaliteitslabel voor palmen. Het ontwikkelen van een keurmerk is een onderdeel van 'het kasproject'. Het doel daarvan is afnemers - exporteurs, importeurs, detailhandel en consument - meer inzicht te geven in de kwaliteit van de plan ten. De palmen worden op de traditionele manier getest in een uitbloeiruimte en transportsimulator. Aangezien dat in verband met ruimtegebrek onmogelijk kan met alle aanvoer op de vei ling, wordt een nieuwe manier van testen uitgeprobeerd. In een laboratorium wordt de 'inwendige kwaliteit' van de plant geme ten. „Zeg maar de conditie waarin de plant verkeert. Als die goed is kunnen we voorspellingen doen over doorgroeien en uitbloei en van de plant. Mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan natuurlijk", legt F. van Andel, hoofd kwaliteitsontwikkeling van de Aalmeerse veiling, uit. Hij verwacht dat deze nieuwe manier van testen pas over twee tot driejaar volledig in gebruik kan wor den genomen. Terug Motorfanaten in afwachting van het moment dat zij een petitie aan kamerleden mogen aanbieden. Een groep motorrijders kwam gisteren terug naar Den Haag om het ludieke protest van zaterdag, toen er meer dan vierduizend motorrijders vanuit het hele land naar de residentie togen, een officiéél tintje te geven. De motorrijders protesteren tegen EG-voorstellen met betrekking tot regelgeving voor motorrijders. FOTO: ANP ban lingsbond FNV, G. Lubbi, over het gebrek aan steun de vakcentrale tijdens de istei 'nëen in de suikerverwer- le industrie en de zuivel- istrie. langer geleden maakte de e P' istriebond FNV amok. Ste- kok nburg had gezegd dat de gs sverhoging die de bond bedongen in de metaal- irheid (4,75 procent in de kans op werkgelegen- safspraken verkleint. Dat egen het zere been afw nersfoort roemde de FNV- ïnia zitter allereerst de loyali- ig.V kan Idoor HANS LEBER DEN HAAG - Directeur mr. P.A. Nouwen is op voorhand niet tegen elek tronische handhaving van de verkeersregels, maar stelt dat voorkomen moet worden dat de handha ving 'ontmenselijkt' wordt. treding wel mee blijven tellen. „Wat gebeurt er bijvoorbeeld met iemand die te hard rijdt om een leven te redden?, aldus de ANWB-directeur. Nouwen zegt dit in reactie op het onder zoek dat door het ministerie van justitie wordt gedaan naar de elektronische handhaving van verkeersregels door mid del van een 'smart card' die de auto voor computers herken baar maakt. Nouwen wil, net als de Algemene Verkeers dienst in Driebergen, eerst meer weten van het onderzoek alvorens uitgebreid commen taar te leveren. „Maar we zijn voor verbetering van de hand having van de verkeersregels. Nederland loopt daarmee ach ter in vergelijking met enkele andere landen. Voordat een systeem met een smart card wordt ingevoerd, zal de Tweede Kamer garan ties moeten inbouwen voor de privacy, vindt Nouwen. „Er moet geen klimaat ontstaan waarin electronica de overtre ding waarneemt en afhandelt zonder dat de verdachte kan uitleggen waaróm hij de over treding maakte". Ook wil Nouwen tevoren stel len dat de card die op de auto wordt bevestigd, niet fraude gevoelig mag zijn. „De autoge bruiker is inventief, laat ik het zo maar zeggen". De ANWB-di recteur ziet in het systeem met de smart card vooral voordelen voor het milieu, als daardoor de maximumsnelheid beter kan worden gehandhaafd. „In het algemeen vind ik dat het werken met van die lussen on der het wegdek vooral ge schikt is om bestaande techno logie te vervangen, zoals de fo tografiebij stoplichten". ^^0 door BERT JANSMA Toen ik rond de tien jaar was, werd ik geobsedeerd dooreen boekje in de kast van m'n vader: Edward Bellamy's 'In het jaar 2000'. De vertaling was van de socialist Frank van der Goes, het boekje stamde uit 1890 en het was waar ik toen nog nooit van gehoord had: de beschrijving van een Utopia. Bij stukjes en beetjes las ik 't - stiekem, alsof het iets verdachts was - en het bleef lang een rol spelen in m'n denkwereld. Of misschien beter: in m'n fantasie. Want de ideale maatschappij van Bellamy wilde maarniet komen. In zijn visie op het jaar 2000 bestond er geen privé-kapitaal, werd handel gedreven zonder geld, werd geen misbruik gemaakt van macht en bestrafte het kwaad zichzelf. (Tussen haakjes: voorde kosten van de krant draaien bij hem de lezers op, die ook hun eigen redacteuren kozen). Ons Utopia ziet er anders uit dan dat van Bellamy. Als we al zo'n utopische toekomstvisie hebben. Ik niet meer, moet ik bekennen. Elke keer wanneer ik met ideëen word geconfronteerd die voorbodes zijn van een zogenaamde ideaalmaatschappij krijg ik het spaans benauwd. Gisteren nog. In de krant lees ik dat een hoge ambtenaar van justitie, ingenieur De Raafeen artikel heeft gepubliceerd over de 'smart card'. Een mini-computer in de vorm van een kaart die eens in al onze auto's wordt gemonteerd en die precies registreert wanneer we te hard of door rood licht rijden, fout parkeren, geen wegenbelasting betaald hebben, knoeien met de tachograaf, enzovoort. Een doodeng idee. Ziet u zich al uit vrije wil rondrijden met zo'n verklikker in uw auto? Die noteert wat je fout doet en dat doorgeeft aan Big Brother StaatAlsjeblieft met. Het heeft iets van Orwells '1984'. Het rare van onze niet ideale, maar wel redelijk vrije maatschappij is dat we tegen de openbare orde kunnen zondigen. Waarvoor we hopelijk gestraft worden door ons eigen systeem. Maar met je eigen strafblad rondrijden op je bumper? Nee toch. Dan kwéék je stiekemerds. Ik weet zeker dat de techniek het idee van ingenieur De Raaf toch wel inhaalt. In de kortste keren is er op de zwarte markt een tegen-computertje te koop dat de geniepige staatsverl inker buiten werking stelt. En voor het zover is hebben we er zelf al tijdelijk iets overheen geplakt, of er de botte bijl in gezet. Ideaal worden we niet, ook al belanden we straks in het jaar 2000. De vraag is trouwens of we het willen. Imperfectie is ons lot. Al bijna tweeduizend jaar. En in al die jaren zijn we van onze overtredingen gaan houden. Wij geloven. Maar niet in: "eigen schuld dikke bult!' Veld: onderzoek eergeldpraktijken •kse keuringsartsen HAAG - De indicaties smeergeldpraktijken van kse keuringsartsen zijn zo dat de Sociale Verzeke- ,'sraad daar in opdracht van tssecretaris Ter Veld van ale zaken een onderzoek moet instellen. De Turkse en moeten ruim driedui- 1 landgenoten met een Ne- andse arbeidsongeschikt- Isuitkering herkeuren. De ;ring had de in de Turkse leen schap wijd verbreide lichten over smeergeld als iwaarde voor een afkeu- over het hoofd gezien in lere kabinetsstandpunten de positie van migranten Ie wao. In december 1991 ikte het Inspraakorgaan ken de staatssecretaris op leemte attent in een advies minderheden in de wao. inspraakorgaan had geïn- tariseerd dat er zeer veel :hten zijn over corrupte art- van het Sosyal Sigortalar umu, de organisatie die op lerlands verzoek medisch erzoek verricht. ivee agenten ingereden NK - Rond het plaatsje nderen is de rijkspolitie een fie ei factie begonnen naar een derlar umobilist die in de afgelo- Svn nacht twee rijkspolitie- 1 nsen bij een alcoholcontro- v eeft aangereden. Beide po- mannen raakten daardoor rond. Bij de zoekactie wordt helicopter gebruikt. Eén wji de agenten liep een gebro- been en een zwaar ge- vertai !usde schouder op, de an- diverse kneuzingen en aafwonden. li Voot DEN HAAG - Niet de PvdA'er Pronk maar de CDA'er Van den Broek is nu de 'bungelende minis ter'. Deze honende con clusie trok het oppositio nele kamerlid Weisglas gisteren in de Tweede Ka mer uit de zojuist gepre senteerde Nota Buiten land-Uitgaven van het ka binet. De WD-afgevaardigde doelde erop dat Pronk als minister van ontwikkelingssamenwer king maar heel weinig hoeft bij te dragen aan de hulp voor de vroegere Sovjetunie: 18,3 mil joen gulden. En Weisglas had voor ogen dat het kabinet, zo als ook uit de Nota blijkt, so- wieso weinig geld overheeft voor de GOS-republieken: honderd miljoen in plaats van de door minister Van den Broek van buitenlandse zaken geëiste ruim één miljard. Aanvankelijk was het Groen Links dat de regering over de buitenland-uitgaven had wil len ondervragen. Maar nadat Pronk en Van den Broek vrede hadden gesloten en duidelijk was geworden dat de PvdA'er aan het langste eind had ge trokken, trok mevrouw Sipkes haar interpellatieverzoek in. „Wij hebben ons doel bereikt". De WD nam de interpellatie echter graag over, om nog maar eens aan te tonen dat het in het kabinet en de coalitie echt een grote troep is. Weis glas hoonde nu vooral de ma nier waarop Pronk en Van den Broek de laatste tijd met el kaar waren omgegaan. Hij wees op de hevige conflicten tussen beide bewindslieden over de taak van de minister van ontwikkelingssamenwer king (mag deze zich wel of niet met mensenrechtenbeleid be moeien? - kan hij niet beter vervangen worden door een staatssecretaris?) en over de manier waarop de hulp aan Oost-Europa gefinancierd moet worden. „Kunnen deze twee bewindslieden nog wel door één deur?". Spijt Ook bracht de WD'er in herin nering dat de CDA-fractie eni ge tijd geleden een 'gele kaart' had getoond aan Pronk, van wege diens Indonesië-beleid. Weisglas veronderstelde dat het CDA nu wel spijt heeft dat het van Pronk een 'bungelen de' minister had gemaakt. „Want Van den Broek slaagde er vervolgens niet in Pronk in het openbaar financieel en qua competentie uit te kleden". Integendeel, meende de WD'er. „Pronk opereerde veel behendiger". Hij gebruikte zijn eigen 'bungelen' om met een kabinetscrisis te kunnen dreigen, waarin hij nog slaag de ook töen PvdA-leider annex vice-premier Kok zich aan zijn zijde schaarde. En als klap op de vuurpijl ging CDA-fractie- leider Brinkman maandag naar het kantoor van minister Pronk en prees hem na afloop DEN HAAG Vrouwen van buiten de Europese Gemeenschap zullen van af 1994 niet meer in offi ciële seksclubs of raam- bordelen als prostituée mogen werken. Een seks-exploitant die toch dergelijke vrouwen in dienst heeft of een kamer aan hen verhuurt, riskeert een jaar ge vangenisstraf of een fikse boe te. Dit is de consequentie van het wetsontwerp over prostitu tie en vrouwenhandel waaro ver de Tweede Kamer van avond en morgenochtend de batteert. Het wetsontwerp, waarmee een ruime meerder heid van de Kamer het in grote lijnen eens is, bestaat uit twee delen. Ten eerste wordt het uit 1911 stammende bordeelver bod opgeheven omdat dit ver bod na de oorlog is verworden tot een dode letter. De exploi tatie van sekshuizen en raam- prostitutie wordt over het alge meen al jarenlang gedoogd. Volgens de nieuwe wettelijke regels mag elke gemeente voortaan zelf bepalen of zij ge organiseerde prostitutie al dan niet toestaat. Als een gemeen te besluit dat prostitutie zal worden toegelaten, moet zij daarvoor een vergunningstel sel ontwerpen. Dit houdt in dat elke exploitant van een seks club of een andersoortig bor deel een vergunning moet aan vragen. Deze vergunning be vat allerlei bepalingen (onder meer over de hygiëne, de grootte van de 'werkruimten', de sanitaire voorzieningen, de werktijden en de administra tie) waar de exploitant zich aan moet houden. De clubs en bor delen zullen regelmatig wor den gecontroleerd om te zien of de regels worden nageleefd. Een zeer belangrijke eis is dat de exploitant uitsluitend nog vrouwen uit Nederland en de andere EG-landen in dienst mag hebben. Vrouwen uit an dere landen mogen derhalve in Nederland na 1994 niet meer in de prostitutie werken. De kans bestaat natuurlijk wel dat dergelijke vrouwen in ille gale circuits terechtkomen. De Kamer realiseert zich dat ter dege, maar kiest toch voor het verbod op prostitutie door vrouwen van buiten de EG om dat juist deze vrouwen heel vaak het slachtoffer zijn van vrouwenhandel. In Nederland werken duizenden prostituées uit Derde-Wereldlanden die onder valse voorwendselen naar Nederland zijn gehaald en tegen hun wil in de prostitu tie zijn beland. In Den Haag zitten bijna alleen niet-EG- vrouwen. Het tweede onderdeel van he wetsontwerp pakt die vrou wenhandel hard aan. De wette lijke bepalingen hieromtren zijn zodanig aangescherpt da personen die zich schuldig ma ken aan vrouwenhandel of vrouwen dwingen tot het be drijven van prostitutie veroor deeld kunnen worden tot vangenisstraffen die kunnen oplopen tot acht jaar. Minister Pronk kijkt wat rond, terwijl minister Van den Broek in de Tweede Kamer het woord voert. Na een reeks openlijke conflicten hebben de ministers hun onenigheid bijgelegd. FOTO: ANP als een „goed en actief' minis ter. „De gele kaart is kennelijk ingetrokken. Wil het CDA dat nu ook in de Kamer doen?" vroeg Weisglas. Het CDA had daar niet de min ste behoefte aan. De fractie zweeg in alle talen. Premier Lubbers koos voor dezelfde strategie door niet inhoudelijk op de zaak te willen ingaan. Volgens hem is het nu „prima gesteld" met de relatie tussen Pronk en Van den Broek. De laatste merkte op dat het de oppositie helemaal niet gaat om welke minister het moei lijk heeft. „Het gaat de WD om een heel bungelend kabi net". Weisglas constateerde gretig dat volgens de minister van buitenlandse zaken het hele kabinet in een uiterst moeilijke positie verkeert. Organisatie,software&computers 4A7A Steenplaeisstraat 18 4 AAI H/H R'jsw'jk (Plaspoclpolder) HH/ ,w,v Tel.070- 3990015 IVtfh ASPER EN HOBBES DEN HAAG - Gemeenten mogen mensen die van een zeer laag inkomen moeten rondkomen, of het nou een uitkering is of loon, korting geven op abonnementen voor maatschappelijke, cultu rele en sportieve activiteiten. Dat is een noviteit in de nieuwe richtlijn voor het gemeentelijke minimabeleid die staatssecreta ris Ter Veld gisteren, kort voor haar vertrek naar Ierland, naar de gemeenten heeft gestuurd. Het uitgangspunt blijft dat van 1985, toen werd bepaald dat gemeenten met hun minimabeleid geen inkomensbeleid mogen gaan voeren waardoor mensen met lage inkomens in de ene gemeente beter af zijn dan in de andere. Dat geldt met name voor kwijtschelding van gemeentelijke belastin gen, waarvoor landelijke regels gelden. Als er geld beschikbaar komt, bijvoorbeeld voor medische voorzieningen waarvoor geen enkel ander potje of subsidie valt aan te boren, moet zoiets van geval tot geval worden bekeken. In deze actie werken samen: Stichting Oecumenische Hulp, Mensen in Nood, Cebemo, Icco, Memisa, Vastenaktie, hervormde en gereformeerde Zending en Werelddiakonaat. Actiesecretariaat: Postbus 13077, 3507 LB Utrecht.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3