„Cultureel besef bij orthodoxe christenen vaak onderontwikkeld" Nigeria is gewend aan godsdienstrellen Hervormde Kerk verwaarloost gemeente GEESTELIJK LEVEN OPINIE 'Katholikentag' stelt Drewermann ultimatum Islamitische Raad veroordeelt uitspraken Frits Bolkestein COMMENTAAR C^idócSouAorit CcidócSouAcmt WOENSDAG 20 MEI 1992 Euthanasie in VS steeds meer aanvaard CHICAGO - Er is toenemende steun voor euthanasie in de Verenigde Staten. Deze trend zal leiden tot nieuwe pogingen deze vorm van le vensbeëindiging in enigerlei vorm een wettelijke basis te geven. Dit staat in een gisteren gepubliceerd onderzoek. Onderzoekers van de Harvard-School voor gezondheidszorg in Boston zeiden dat de trend blijkt uit een recent gehouden peiling onder 1.004 mensen en uit het be studeren van overzichten van de openbare mening in het jongste verle den. „In 1950 vond maar 34 procent van de Amerikanen dat artsen toe stemming moeten hebben om het leven te beëindigen van patiënten met ongeneeslijke ziekten, als die en hun verwanten daar om vroegen", aldus de onderzoekers. In 1991 was het aantal voorstanders van eutha nasie gestegen tot 61 procent. „Gezien de grote mate van steun voor het idee dat men terminaal zieke of onomkeerbaar comateuze patiënten of hun verwanten toestaat een verzoek te doen het leven niet langer te ver lengen en gezien de openbare mening ten gunste van enigerlei vorm van gelegaliseerde euthanasie, kan men veilig voorspellen dat pogin gen het overheidsbeleid op dit punt te veranderen zullen doorgaan en vermoedelijk sterker zullen worden", aldus de onderzoekers. Het onderzoek is afgedrukt in het jongste nummer van de Journal van de American Medical Association. Dat is het voordeel van reizen: het verruimt de blik en scherpt ons in, hoe verrukkelijk het thuis is. Slmon Carmiggelt BONN Voor het Centraal Comité van Duitse Katholieken (ZDK), orga nisator van de Katholikentag in Karlsruhe, is de maat vol. Als de om streden theoloog Eugen Drewermann niet voor vrijdag definitief laat weten dat hij deelneemt, is hij niet welkom. De theoloog, aan wie de afgelopen maanden zowel de leerbevoegdheid als de uitoefening van het priesterambt is verboden, is terug gekomen van zijn toezegging tijdens de bij eenkomst in discussie te gaan met Hanna- Renate Laurien, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden van Berlijn. Drewermann is tot de conclusie gekomen dat hij bij nader inzien liever met een ander discussieert. Eerder stond zijn deelneming al op losse schroeven, toen hij van ZDK-voorzitter Rita Waschbusch eiste dat zij voor opheffing van de straffen tegen hem zou pleiten. Hoewel Waschbusch deze eis naast zich neerlegde, leek Drewermann, onlangs nog bij de mani festatie van de Acht Mei Beweging in Utrecht, toch bereid naar Karlsruhe te ko men. De 91e Katholikentag wordt van 17 tot 21 juni gehouden. Het thema is 'Onze geloofs belijdenis het opdreunen van vaststaande leerstellingen of getuigenis van een door leefd geloof DEN HAAG - „Wij voe len ons deel van de chris telijke gemeenschap, we staan daar positief tegen over. Wij willen stimule rend en opvoedend wer ken. In onze kring van 'bijbélgetrouwe christe nen' is het cultureel besef wel eens wat weinig ont wikkeld". Voorzitter Bert Hofman (60) van Sehrijvenderwijs, Vereni ging van Protestants-Christe lijke auteurs, betreurt het ten zeerste dat er de laatste 40 jaar een uittocht van literair talent in christelijk Nederland heeft plaatsgevonden. Hij spreekt van 'een enorme aderlating'. Auteurs als Maarten 't Hart, Jan Wolkers en Jan Siebelink namen afscheid van de gere formeerde mannenbroeders en kijken met negatieve ge voelens achterom. Hofman zet zich er met zijn ongeveer 100 collega-auteurs van Sehrijven derwijs voor in om jong talent een honk te bieden, waar ze zich kunnen thuisvoelen. Naast de categorie schrijvers die brak met het'christelijk ge loof, heeft er een „nog grotere ramp plaats gehad". Dat zijn, aldus Hofman, de jongeren die het orthodoxe geloof inwissel den voor vrijzinnige waarhe den. „Vooral deze vrijzinnige christenen hebben ons van culturele media beroofd en hebben ons in het defensief ge drongen. Wat over is, is niet meer dan een rest". Discussies over wat nu een christelijk gedicht of een chris telijke roman is. zijn niet van vandaag of gisteren. Prote stantse jongeren die zich ver zameld hadden rondom het tijdschrift Opwaartsche Wegen (1922-1940), voerden er al felle discussies over. Midden in leven Een christelijke auteur moet midden in het leven staan, vindt Hofman. Alleen maar streven naar schoonheid is zijns inziens uit den boze. De voorzitter van Sehrijvender wijs hekelt de formalistische literatuurbeschouwing van cri tici als Tom van Deel (Trouw) die alleen het exclusief literai re positief wil waarderen. Over de inhoud van het werk van christelijke auteurs merkt Hofman verder op: „In het werk speelt het godsdienstig leven uiteraard een grote rol. Het zijn de geloofswaarheden zelf, de heilsfeiten, die vaak van een verhaal de kern vor men". „Talrijke verhalen en gedich ten zijn ontstaan uit de diepten van het leven, in het donkere dal waardoorheen het leven van mensen vaak geleid wordt. Het betreft dan: verlies van ou ders en kinderen, gemis, de dood, eenzaamheid en ziekte, ..stimulerend en opvoedend bezig zijn. het eigen geestelijk bestaan, communicatieproblematiek. Daarover laten auteurs dan het licht schijnen van Gods Woord". De leden van Sehrijvenderwijs komen uit de Gereformeerde Bond (de behoudende vleugel van de Hervormde Kerk), de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt, evangelische kringen en ook wel uit de Gereformeer de Kerken. De ledenlijst ver meldt klinkende namen als Nel Benschop en Co 't Hart. Woordwerk Hofman is ook redactielid van het christelijk literaire tijd schrift Woordwerk dat door Sehrijvenderwijs uitgegeven wordt. Het blad telt tussen de 900 en 950 abonnees. Het blad probeert het hele veld van de Nederlandse christelijke lite ratuur te bestrijken. De redac tie selecteert volgens literaire maatstaven. Om een christe lijk cultureel woordje mee te spreken moet je topklasse bie den. Christelijke auteurs als Jaap Zijlstra die de doelstel ling van Sehrijvenderwijs niet kunnen onderschrijven, zijn wel welkom in het blad. Volgens Bert Hofman bestaat FOTO-.SP er voortdurend spanning tus sen de literaire fantasie en de gebondenheid aan de Schrift. Hij signaleert dat er nogal wat christen-auteurs zijn die vin den dat een verhaal of gedicht in de allereerste plaats aan lite raire normen moet voldoen. Het christelijke komt op de tweede plaats. „Wat ons als christenen voor in de mond moest liggen, waarin de red ding ook van de moderne mensheid is gelegen - waar onze traditionele poëzie zo overtuigend van weet te getui gen blijft in de moderne litera tuur teveel onuitgesproken". Frits Bolkestein I FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG De uitlatin gen van WD-fractieleider Bolkestein over polyga mie onder moslims zijn gebaseerd op vooroorde len en bestaan uit halve waarheden en verdacht makingen. De Islamitische Raad vindt dat Bolkestein niet alleen de gren zen van politiek fatsoen over schrijdt, maar ook sommigen op de gedachte brengt van te gen de moslims gerichte ac ties. Dit kan leiden tot bedrei gingen, vreemdelingenhaat en aanslagen op moslims en mos keeën, waarschuwt de raad in een persverklaring, waarin Turkse, Marokkaanse en Suri naamse moslims samenwer ken. De raad nodigt Bolkestein, die zelf heeft erkend geen kennis te hebben van de islam, zich over deze godsdienst te laten informeren. Dan zou hij heb ben geweten dat de islam in principe monogamie voor schrijft en dat het gehuwd zijn met meer dan één vrouw in Turkije, Tunesië en Suriname verboden is. Vrijwel alle mos lims in Nederland hebben slechts één vrouw, houdt de raad Bolkestein voor. Bolkestein zei vorige week te gruwen van de gedachte dat polygame gezinshereniging van allochtone minderheden in ons land wordt toegestaan. Een mogelijke uitspraak van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens dat poly game gezinshereniging moet worden aanvaard, betekent voor hem dat een grens in de multiculturele samenleving wordt overschreden. DEN HAAG - De rellen tussen moslims en chris tenen in Kaduna in het noorden van Nigeria, die inmiddels aan ongeveer 300 mensen het leven heb ben gekost, staan niet op zichzelf. Het land, met 110 miljoen inwoners het dichtstbevolkte land van Afrika, heeft al diverse uitbarstingen van reli gieus geweld meege maakt. In maart dit jaar kwamen in de noordoostelijke stad Jalingo nog vijftien mensen bij rellen om het leven. Vorig jaar okto ber kwamen eveneens onge veer 300 mensen om het leven bij rellen in Kano, de grootste stad in het noorden van het land. De rellen hebben vooral plaats in het noorden van Nigeria, waar de moslims in de meer derheid zijn. De christenen, die 35 procent van de bevol king vertegenwoordigen, zijn vooral in het zuiden te vinden. Vaak leidt een kleinigheid tot onlusten. In Kagunda ging het om het bezit van een stuk grond. De moslims in Kano wa ren verontwaardigd door de aankondiging dat de Duitse fundamentalistische evange list Reinhard Bonnke in de stad zou preken. Enkele we ken eerder hadden de autori teiten van de stad de komst van een Zuidafrikaanse imam verhinderd. Privé-zaak Een groot deel van de Nigeri- aanse moslims hangt de 'Afri kaanse islam' aan die gods dienst als een privé-zaak be schouwt en tolerant is tegen over andere godsdiensten. In de noordelijke deelstaten Bau- chi en Sokoto komt echter een agressievere vorm van islam voor, die, zo schreef het tijd schrift 'West Africa', „de twin- tigste-eeuwse problemen van het land met de middeleeuwse recepten wil oplossen die op het Arabische schiereiland werden ontwikkeld". Vorig jaar ontstonden hevige ge vechten in Bauchi, toen shi'iti- sche moslims de invoering van de islamitische wetgeving (Sharia) wilden afdwingen. Onder christenen zijn funda mentalistische sekten actief die in onverdraagzaamheid niet onderdoen voor hun isla mitische geestverwanten. Eind dit jaar moet in Nigeria een nieuwe grondwet van kracht worden die een einde moet maken aan het militaire regime van president Ibrahim Babangida. Dit door de militai re leiding geregisseerde demo cratiseringsproces verloopt mede door de godsdienstige twisten bepaald niet vlekke loos. Aan de vooravond van de verkiezingen voor de gouver neurs en parlementen in de dertig deelstaten ontvluchtten in december 1991 honderden christenen Kano uit angst voor onlusten. Om rellen te voorko men waren ongeveer 120.000 politieagenten op de been. Compromis Bij de voorbereiding van de grondwet kwam het tot een conflict tussen de moslims en christenen. De moslims en christenen accepteerden niet langer het compromis over de invoering van de Sharia uit 1978. Dit compromis hield in dat de islamitische wetgeving enkel van toepassing zou zijn in de deelstaten die dit wen sten, en uitsluitend op mos lims die dit wilden. De mos lims eisten echter later dat de Sharia geldig zou zijn in ge heel Nigeria. De christenen kwamen terug van hun toezeg ging dat er in sommige deel staten volgens de islamitische wet zou worden geregeerd. Babangida besloot het debat over de grondwet op te schor ten. Hij verklaarde dat de reli gieuze onverdraagzaamheid „niet enkel een hinderpaal is bij de overgang naar een bur gerlijk bewind, maar ook een gevaar betekent voor ons na tionaal leven". Ondanks de felheid van de ge vechten, waarbij menige kerk en moskee het moet ontgel den, zijn de godsdienstrellen nooit uitgelopen op een natio nale opstand. Dat is een gevolg van de uitgestrektheid van het land en de grote verscheiden heid aan godsdienstige groe pen binnen zowel de islam als het christendom. Deze groe pen opereren onafhankelijk van elkaar. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Haatten (toez.) G. Was- Sinkmaat te Oene. Aangenomen naar 's-Gravenhage J. van der Meijden te Bleijswijk; naar Meteren en Est G.H. Nij- land, I I zendingspredikant te Peru, wo nende te Rijssen Gereformeerde Kerken Benoemd te Westbroek tot pastoraal assistent M Schreuder te Zevenhoven en Woerdense Verlaat Beroepen te Rockanje H. Gilhuis te Curagao (Vere nigde Protestantse Gemeente van Cu rasao) die dit beroep heeft aangeno- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Emmeloord H G. Gunmnk te Schildwolde Bedankt voor Groote- gast G. Treurniet te Waardhuizen c a Aangenomen naar Alblasserdam i.c.m Nieuw Lekkerland R van der Wolf, kandidaat te Gees die bedankte voor Deventer, voor Doesburg i.c.m. Doetmchem, voor Drogeham, voor Garrelsweer i.c.m. Ten Post, voor Gees, voor Hoek, voor Siegerswoude-Frie- schepalen, voor Sneek-Koudum, voor Wetsinge-Sauwerd en voor Zevenber- Vrije Evangelische Gemeenten Beroepen te Amersfoort P. Vreugden- hil, predikant in buitengewone dienst, wonende te Zwolle, die dit beroep heeft aangenomen. Secretaris Gereformeerde Bond: NIJKERK - De Neder landse Hervormde Kerk heeft de plaatselijke ge meente verwaarloosd, vindt de secretaris van de Gereformeerde Bond, ir. J. van der Graaf. Er is iets grondig mis, als de kerk zich op alle terreinen van het leven openbaart als een machtig bolwerk en zich over van alles druk maakt, maar de gemeente laat verkommeren of wegkwijnen, zei Van der Graaf vanmorgen tijdens de jaarvergadering van de Bond in Nijkerk Van der Graaf ging uitvoerig in op het boek 'Een huis om in te wonen schetsen en bouwste nen voor een Kerk en Kerkor de van de toekomst' van dr. G.J. Dingemans, hoogleraar praktische theologie aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen. Dingemans pleit voor een herwaardering van de plaatse lijke gemeente. De classis, pro vinciale kerkvergadering en synode nemen voor hem een ondergeschikte plaats in. Zo stelt Dingemans voor dat de synode als een soort groot con gres van bezinning slechts een dag in het jaar bijeenkomt. Hoewel Van de Graaf het met de Groningse hoogleraar eens is dat de nadruk binnen de kerk moet liggen op de plaat selijke gemeente, kan hij diens visie niet onderschrijven. Din gemans ziet de kerk vooral als een beweging in wier gemeen ten plaats is voor allerlei opvat tingen. Hij gaat er bij voorbaat van uit dat de gemeenteleden één in Christus zijn. Fundament De Gereformeerde Bond stelt daar haar opvatting tegenover dat de kerk gebaseerd moet zijn op het fundament van de apostelen en de profeten. Het eigene van de kerk ligt niet in leerstellingen en belijdenissen alleen, maar die zijn er wel een onontbeerlijk onderdeel-van. De kerk en de gemeente beho ren bij elkaar, meent Van der Graaf. Hij had kritiek op de sterker wordende neiging in kringen van de Bond om de ge meente zoveel mogelijk los te maken van het kerkverband. De groep wint het dan van de gemeente, wat de secretaris van de Bond beschouwt als puur modernisme. De Gereformeerde Bond zal zich ondanks het ongunstige getij blijven inspannen voor de ene ongedeelde gereformeer de kerk, onderstreepte Van der Graaf. Daarin is plaats voor een gemeente die in vrijheid kan functioneren en niet voortdurend wordt geconfron teerd met ingrepen van boven af die onrust veroorzaken. Als voorbeelden van dergelijke in grepen noemde Van der Graaf onder meer de dreigende maatregelen tegen kerkeraden die bij een kwestie als homo seksuelen opzicht en tucht naar bijbelse maatstaf willen oefenen en het opdringen van vrouwelijke consulenten aan gemeenten die de vrouw van de kerkelijke ambten uitslui ten. De gemeente kan niet al leen staan, betoogde Van der Graaf. Zij ontmoeten elkaar in de classis (regionale kerkver gadering). Vooral de manier waarop in het herenigingspro ces van hervormden, gerefor meerden en lutheranen de structuur van de classis wordt geregeld, is voor Van der Graaf toetssteen voor het antwoord op de vraag of er in de hereni gde kerk nog een plaats is waar de onderlinge gemeenschap tussen de gemeenten kan functioneren. Vernieuwers De tweede voorzitter van de Bond, ds. A. van Brummelen, keerde zich tegen de vernieu wers binnen de kerk die ervan lijken te gaan dat de mens au tonoom is en niet gebonden aan wetten die hem door God zijn gegeven. Hij vergeleek de noodlottige invloed van ver nieuwers met die van muskus ratten, die aanvankelijk klein in aantal waren, maar nu zo veel in onze streken voorko men dat de rat de doodsvijand van de dijken is geworden. Op dezelfde manier sijpelt het kwaad de gemeente binnen. Er moet volgens Van Brumme len niet worden gestreefd naar verruiming van de grenzen van het christen-zijn, maar juist naar handhaving ervan. Gezien het „gemakzuchtig le venspatroon" van deze tijd is het noodzakelijk de tien gebo den stipt na te leven. „Wij moeten ons leven, gedachten, woorden en werken alzo schik ken en richten dat Gods naam om onzentwil niet gelasterd, maar geëerd en geprezen wordt", hield Van Brummelen de leden van de Bond voor. „Europa gaat ten onder zonder joods- christelijke waarden" UTRECHT - „De Europese Gemeenschap (EG) heeft een uitgesproken morele achter grond. Zonder een gemeen schappelijke, in joods-christe lijke waarden gefundeerde cultuur, zou het nooit tot die EG zijn gekomen. En waar schijnlijk is het met de EG af gelopen als dat fundament aan normen en waarden ver dwijnt". Dat zei drs. A.M. Oostlander gisteren tijdens de algemene ledenvergadering van de Ne derlandse Christen Vrouwen bond (NCVB) in Utrecht. Oost lander is lid van het Europees parlement voor het CDA. Oostlander waarschuwde voor het verdwijnen van joods- christelijke waarden als ge rechtigheid en solidariteit uit de EG. Mede door het succes van de EG dreigen de waarden en normen van de markt alles overheersend te worden. „Als de economie niet is inge bed in normen en waarden die het economische leven te bo ven gaan, verliest de maat schappij zijn doel. Een maat schappelijke orde die op het streven naar het bekrompen eigenbelang gericht is, zal steeds meer het type mens voortbrengen dat van bekrom pen eigenbelang vervuld is", aldus de Europarlementariër. Als voorbeeld noemde hij het buitenlands beleid van Neder land. Vanwege het eigenbe lang vecht Nederland wel voor een „hoogst onsympathiek re giem" in een ver weg gelegen olieland, maar niet voor „een dapper en constructief naar vrede strevend landje dichtbij: Bosnië-Hercegovina" Tussen Rangoon en Manil MET het bloedbad in Bangkok schaart de Thaise 'si man', generaal Suchinda Krapayoon, zich in de rijen van weinig eerbiedwaardige collega's die met harde hand d( wegingen voor meer democratie in bloed smoorden. He neel van soldaten die het vuur openen op betogers is aio voerd in-Seoel in 1987, in Peking in 1989, in Rangoon in| De strijd voor democratie in Azië is hard en pijnlijk. Dew verandering van het volk botst met gevestigde ideologi met clans die hardnekkig hun belangen verdedigen eni taire kasten die niet bereid zijn zonder slag of stoot hum verde posities op te geven. In de meeste Aziatische lai zijn het generaals of als burgers vermomde generaals di dienst uitmaken. Thailand maakt daar geen uitzonderin Ook nadat eerste minister Kriangsak Chomanan in 19! een bloedige staatsgreep ten val werd gebracht, hebben g raals steeds, voor of achter de schermen, de eerste vioo speeld in Bangkok. SLECHTS een enkele keer is het volk erin geslaagd een tator ten val te brengen, namelijk in 1986 op de Filipi Maar de People's Power kon slechts de overhand krijgen dat een aantal top-generaals van kamp verwisselde en di de van het protesterende volk koos. In Rangoon, Sec Bangkok was dat niet het geval. Het gevolg is een bloei Ook de figuur van Chamlong Srimuang, generaal en gouverneur van Bangkok, die het Aquino-recept in Thai wilde uitproberen, kon het bloedbad niet verhinderen.' land scheen toch goed op weg naar een open democra zijn. De Thais zijn normalerwijze een vreedzaam, tol volk dat kan leven met het feit dat 'sterke mannen' aan d geringstouwtjes trekken, op voorwaarde dat zij in alle ru kalmte hun eigen zaken kunnen beredderen. Bij de ve zingen van 22 maart bijvoorbeeld gaven de kiezers hurq 'keuring aan de partijgangers van de militaire junta die dien eerste minister Chatichai Choonhavan - alweei oud-generaal definitief met pensioen stuurde. De nu junta, met als sterke man generaal Suchinda Krapaj kreeg het groene licht omdat hij had beloofd de corruptii de leidende kringen in de eerste plaats de militaire! dus - hard aan te pakken. Toen al spoedig bleek dat oo chinda Krapayoon niet bereid of niet in staat was de tom corruptie van zijn companen in te dijken, verloor hij zijn go van man met de schone handen. En meteen zijn legi teit. De Thais zijn niet vies van zaakjes doen. Ze knijpen oogje dicht wanneer ministers en ambtenaren hun p monnee spekken, als het maar niet de spuigaten uitl Eerste minister Suchinda had bovendien deze keer de dat een man het ongenoegen en het protest in zich w kristalliseren, de oud-gouverneur van Bangkok Chan Srimuang. Zijn spectaculaire hongerstaking, in de kledi een nederige burger, dreef het volk de straat op in een v zaam protest. Maar door zijn eis dat de eerste ministei verkozene zou zijn, lanceerde hij een directe uitdaginj generaal Suchinda, waarbij geen compromis, alleen gezi verlies mogelijk was. De afloop van het vreedzame pi stond dus van te voren vast. Het bloedbad van Bangkok geen goed aan de naam en faam van Thailand. De jongs ren had het land zich ontwikkeld tot een 'jonge draak van die landen in Zuidoost-Azië die pijlsnel de \fceg van i dustrialisering zijn ingeslagen, een land waar investee en toeristen met hele drommen naar toe trokken. Tha speelde de laatste jaren een steeds grotere rol in de afw ling van de conflicten die Zuidoost-Azië de decennia hebben geteisterd. Dat staat nu allemaal op de helling. V kant gaat Thailand op: de kant van Rangoon of de kan Manila? Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie Apothekersdijk 34. Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden Telefoon 071 -122 244 Telefax 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon: Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. v Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redact F Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs R Koldenhof. M Kroft, T Pietersi M Roso. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel 070 - 3190815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs R. Edens, drs. Chr. van der Hoff, A. v Holstem, E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coördinator), B Jansma, H Piët, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-! (tel. 070-3190 819): T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlan België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swii M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome). B van Huet (Londen), M de Komr (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voon (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem). G (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) 8 30 tot 17 00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr van 18 00 tot 19.00 uur. op z 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905 Voor uitsluitend hi ?even van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. elefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 28,20 82,80 318,65

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2