et is een en al design wat de klok slaat bij de Hema e TUINEN Gipsverband ongezond voor verbandmeester en milieu LEVEN WELZIJN 23 Boek over boerderijtuinen li BOERDERIJ Nieuwste vliegensvlugge rage: skate-biking idaeSomo/nt WOENSDAG 20 MEI 1992 Iris sponhoff |inisch doet geen mo- klok meer voor de 2 onder; het mecha- I bestaat vrijwel in tijdmeter uit een t doosje met electro- I en een batterijtje. I onderscheid tussen 4ken betreft alleen tesign. irstelpende belangstel- >r de vijfde Hema-ont- istrijd 'Klok 91-92'. aan dat elk gebruiks- ;rp. ook een klok, de uiteenlopende vormen ijgen. Het winnende ontwerp uit de design- trijd van de Hema, is zijn ontwerper, Martin epers (27), 'Gnomon' lewijzer) gedoopt. Op de is iets terug te vinden deze oudste vorm van ipaling in de schaduw e grote wijzer op de wij- aat werpt. ichaduw die overigens al- decoratief is bedoeld. De irplaat, met een doorsnee 0 centimeter en een dik- n 15 millimeter, bestaat lat gelakt kersehout. De nkant van de klok schar en kan daardoor omge- 'orden, zodat de 'Gno- ook als tafelklok ge- kan worden. De jury iet ontwerp 'goed door- en zorgvuldig uitge- ;sign voldoet volgens de Irêrder aan de eis, dat er Licht moet zijn tussen j kwaliteit en vormge- f te ontwerpen klok- (nochten niet duurder i dan honderd gulden t k. 1 Scheepers, de ontwer- E vierdejaars leerling aan jademie voor Industriële Ring in Eindhoven. Hij J vijfduizend gulden ge len met zijn ontwerp. I klok-ontwerp de tweede [van de jury heeft gekre- il voorlopig een mysterie omdat de inzender rolgens de Hema niet aan Jglementen heeft gehou- Hij heeft zijn ontwerp Wijzerplaat Ontwerp nummer drie is een tamelijk traditioneel ogende klok, met een verdiepte wij zerplaat. De jury oordeelde dat het hier ging om een 'ar chetypische klok met mooie verhoudingen'. De bedenker is eveneens student aan de Academie voor Industriële Vorming Eindhoven. Eén van de twee eervolle ver meldingen is een klok die gro te eenvoud uitstraalt, 'Mr. Cool' gedoopt door zijn beden ker, Sven Heesterman (23). Deze klok bestaat is sober uit gevoerd en bestaat alleen uit een brede grote en kleine wij zer. De ontwerper rebelleert ermee tegen al het 'ge-design' van pródukten en wilde niet nóg 'een drukdoenerige klok in het jachtige westerse leven' scheppen. Heesterman is tweedejaars student aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem. Dat juist de Hema de motor is achter steeds bekender wor dende ontwerpwedstrijden is niet zo vreemd, legt een mede werkster van het winkelcon cern uit. „Onze inkopers zijn constant bezig om het assorti ment behalve op functionali teit ook op vorm te kiezen". Een huwelijk tussen handig en mooi, wordt samengevat in het Engelse woord design. Design is lang een onderge schoven kind geweest bij de producenten van gebruiks voorwerpen, vonden ze vijf jaar geleden bij de Hema. Daaruit ontstond het idee voor ontwerpwedstrijden, voor studenten aan academies voor industriële vormgeving en aanverwante ontwerp-op- leidingen. De eerste wedstrijd, vijf jaar geleden, betrof het ontwerpen van eet- en drinkgerei voor ba by's. De animo om mee te doen was wat magertjes. Er kwamen wel aardige ideeën uit voort, maar daar bleef het bij. De Hema koos na het baby-gerei voor een wedstrijd regenkleding-design. En het jaar daarna kon gestreden worden om het beste ontwerp voor een hobby/werklamp. De winnende ontwerpen uit deze drie eerste wedstrijden zijn E( T De Friteszak om op te eten, wat kleiner dan een plastic bakje. FOTO:PR Friteszak om op te eten doet 't goed op Floriade Op de Floriade worden er al duizenden per week van verkocht: de eetbare friteszak, die op de markt is gebracht. Het was eigenlijk de bedoeling dat dit nieuwe produkt van Aviko, waarover we al het een en ander meldden, veel eerder gelanceerd zou wor den, maar produktieproblemen bij de fabriek in Duitsland verhinderden dat. De eetbare friteszak, waar ook een proef mee wordt gedaan bij de Efteling, doet denken aan een ijs hoorntje. De nieuwe 'verpakking' blijkt ook even kwetsbaar te zijn, want als we de hoorns uit de (ste vige) verpakking halen, blijkt er nog maar één heel te zijn. M. Keijer, marketing-assistent bij Aviko, er kent dat het nieuwe produkt teer is. „Met de uitle vering wordt ook voorzichtig omgesprongen", al dus Keijzer. Bij een test blijkt de eetbare friteszak goed te vol doen. In combinatie met patat wordt de 'cone', die bestaat uit aardappelmeel, tarwemeel, plantaar dige olie en zout, niet slap en de smaak is goed. Het is de bedoeling dat de eetbare friteszak een milieu vriendelijk alternatief gaat vormen voor de 400 mil joen friteszakjes en -bakjes die in de vuilnisbak te rechtkomen. Keijzer weet niet of de cafetaria's, die eetbare fri- teszakken gebruiken hun prijzen verhogen. „De prijs van een cone ligt iets hoger dan die van een plastic bakje, maar er gaat ook iets minder frites in. Meer kan ik er niet over zeggen. De cafetaria's be palen hun eigen prijsbeleid", aldus Keijzer. Vormgeving Dat werd anders na wedstrijd nummer vier, vorig jaar, waar bij studenten vormgeving op dracht kregen een praktische en mooie fluitketel te ontwer pen. Het winnende ontwerp, 'Le Lapin', is daadwerkelijk door een fabrikant in massa gemaakt en is volgens de Hema nu een succesvol arti kel. Het blijft de bedoeling om design van gebruiksartikelen onder de aandacht van de op leidingen en een breed pu bliek te brengen, benadrukt de Hema-medewerkster. Linksboven: De Gnomon is aan de boven kant kantelbaar, waardoor er ook een tafalklok van gemaakt kan worden. Boven: Het beste design-ont werp volgens de jury is de Gno mon, met een wijzerplaat van kersehout en zwarte typisch ge vormde wijzers. Links: 'Mr. Cool' is een sober ontwerp dat uitsluitend uit twee wijzers bestaat: volgens de jury is dit ontwerp een eervolle ver melding waard. FOTO'S: HEMA Wat het aantal inzendingen betreft, is de laatste Hema- wedstrijd als een succes te be schouwen. De organisatie had niet bepaald op de 177 klok- ontwerpen gerekend die zijn ingestuurd. De ontwerpen, mogen wat het winkelconcern betreft, door hun bedenkers op eigen houtje aan de indus trie worden aangebodèn. De nummer één, de Gnomon vormt daarop echter een uit zondering, want die laat de Hema mogelijk voor haar ei gen winkels produceren. Alle klokken, waaronder heel veel curieuze, zijn tot en met 28 juni te bezichtigen in het Centraal Museum aan de Ag- nietenstraat in Utrecht. 'Iets anders', maar niet echt een aanvulling op tuingebied. Zo kan het boek 'Boerderijtuinen' van Arend Jan van der Horst (redactie) en Mar cel Malherbe (fotografie) misschien wel het beste worden omschreven. Het boek draagt als ondertitel 'Inspirerende tuinindeeën voor boerderijen en landelijke huizen' en geeft weer wat het beste met grotere lappen grond kan worden gedaan, zonder dat het landelijke ka rakter verloren gaat. Zo kan een hooimijt bij voorbeeld uit stekend dienen om een auto (die natuurlijk in het landelij ke beeld beslist niet past) te verbergen. Verder wordt aangeraden voorzichtig te zijn met orna menten in de tuin, want die kunnen wel eens te chique zijn voor de landelijke sfeer en die zelfs geweld aan doen. Behalve dit soort zaken wor den in 'Boerderijtuinen' ook dingen behandeld die interes sant kunnen zijn voor de be zitter van een 'stadstuin'. De informatie die wordt gegeven in de hoofdstukken over on der meer hagen, de bloemen tuin, snijbloemen en de krui- Omslag van het boek 'Boerderij Tuinen'. dentuin zijn zonder meer ook interessant voor mensen die geen boerderijtuin bezitten. Maar zij kunnen natuurlijk ook een gespecialiseerd boek FOTO:PR over één van deze terreinen raadplegen. 'Boerderijtuinen' is prachtig uitgevoerd, met een groot aantal kleurenfoto's en is verkrijgbaar voor 49,90. Verzorgende pródukten van Cutex voor de nagels Het cosmeticamerk Cutex presenteert dit keer een Natu ral Nails nagelverzorgings- programma, dat bestaat uit een nagelverharder, twee Strong Nail nagellakken en de Nailtip White. De verzorging van de nagels begint met het opbrengen van de Nail Strenghtener. Bij regelmatig gebruik moet deze lak voorko men dat de nagels splijten en breken.. Nadat de lak is opge droogd, kan de Nailtip white worden opgebracht op het wit te topje van de nagel. Op die manier wordt het wit van de nagel geaccentueerd en ziet hët geheel er extra verzorgd uit. Het is overigens wel zaak de Nailtip White nauwkeurig aan te brengen; anders wordt al snel het tegenovergestelde effect bereikt. Na de Nailtip White kan de Cutex strong nail 106 worden gebruikt, een crèmekleurig roze nagellak of de strong nail 155 die een sa tijn witte kleur heeft. De Strong nail collectie is ver krijgbaar bij drogisterij en wa renhuis. De nail strengthener is 8,95, de Nailtip white kost en de Strong nail nagellak kosten beide 9,50. Nieuwe geur van Chloë Het Franse modehuis Chloë brengt een tweede geurlijn op de markt. De eerste droeg alleen de naam van het huis dat ooit door Jacques Lenois en Gaby Aghton is opgericht. De nieuwe lijn heet Narcis- se en bestaat uit een par fum 145,00), een eau de toilette (vanaf 45,00) en een bodylotion 59,00). De nieuwe lijn heeft een jonge, bloemige geur. Cartier voor mannen Cartier heeft een idee voor een (duur) geschenk voor Vaderdag. De nieuwe par- fumlijn van Cartier heet Pasha, is pittig van geur en zit in een mooie flacon. Be halve voor mannen, zou de lijn ook heel geschikt kun nen zijn voor vrouwen. En kele prijzen: een navulba- re flacon van 50 ml kost 295,00 en vaporisateur van 100 ml 145,00. In de Pasha-lijn is ook een verzachtende aftershave verkrijgbaar (100 ml) voor 95,00een scheergel voor 40,00 en een deodorant stick van 75 ml die ook 40,00 kost. 'Koffertje' Het is geen doos bonbons (al lijkt het er wel erg veel op) en de meeste 'testers' ter redactie vinden de in houd van de 'moederdag doos' van Moschino niet bepaald lekker ruiken. In de goudkleurige doos bevinden zich een klein flesje eau de toilette, een lait parfumé een bain moussant parfumé en een (hartvormig) Zeepje, waar op 'Moschino loves you' staat. De flesjes zijn uitge voerd in de kleuren roze en goud en zien er nogal kitscherig uit. De prijs van het koffertje is 24,95. Dbbert-Jan, Thomas en Mi ll lopen voorop in nieuwe ziet ze steeds meer. Op as twegen, in winkelcentra en lege schoolpleinen. Overal ar de straat een beetje glad duiken ze op. De skate-bi- die jongens bewegen zich egensvlug op éénwielers en 'en er de gekste dingen mee Skate-biking is de aller- euwste rage en skate-biking 'cool'. Robbert-Jan Pierik 0) en de broertjes Thomas (10) en Michiel (12) zijn hele maal gek van skate-biking. Michiel: „De skate-bike is een fietswiel dat ondersteund wordt door skate-board-wiel- tjes. Het is de bedoeling datje zo snel mogelijk je evenwicht vindt". De skate-bike komt oorspronkelijk uit Amerika en is al een paar jaar in Neder land te koop. „Ik heb 'm een jaartje terug van mijn ouders gekregen. Maar de laatste paar maanden heb ik er pas echt veel op gefietst", vertelt Robbert-Jan enthousiast. Ook Thomas heeft de afgelopen weken veel gefietst: „Je leert het dan steeds beter. Je kunt. er ook meer mee". Skate-biking is volgens de jongens een sport want je hebt er een goede conditie voor no dig. Je hele lichaam is name lijk tijdens het 'biken' in be weging. „Allereerst moet je je evenwicht vinden, dan moet je vaart maken. Je lichaam be paalt steeds welke richting je op gaat. Je beweegt je dus veel meer dan op bijvoorbeeld een mountain-bike", legt Michiel uit. Asfaltwegen zijn het fijnst om op te skate-biken. Thomas: „Die zijn glad. Met bobbels in de weg kom je veel moeilijker in evenwicht". „In Nederland is nog geen echte club voor skate-bikers. Er zijn wel demonstraties. Die jongens, di£ kunnen echt veel. Als ik dan zo'n super- sprong zie op één van die de monstraties, dan denk ik: zo goed wil ik ook worden", ver telt Michiel. Robbert-Jan heeft dat niet: „Nee hoor, ik doe het gewoon voor m'n lol. Ik denk dat iedereen kan ska te-biken. Maar je moet je er voor interesseren, je best er voor doen". Met de skate-bike mag je niet op de weg fietsen. Robbert- Jan: „Dat is veel te gevaarlijk. Wanneer je bijvoorbeeld van de trapper afglijdt dan klap je voorover. Als er dan een auto of een fiets voor je rijdt, kun je 'behoorlijk naar terecht ko men.' Het leuke van de skate- bike is datje maar op één wiel fietst. Michiel: „Ómdat je geen stuur hebt, kun je rustig een ijsje eten of het bandje van je walkman omdraaien. Sommige mensen kijken je na als je langs fietst. Dat vind ik wel grappig. Anderen willen het ook 'ns proberen. Dat ska te-biken is gewoon cool!". Niet zeuren voor de spiegel ft door RENE DE COCQ Als we in de spiegel van de kapper kijken, zien we onszelf, omhangen met een laken. Om ons heen draait de kapper m/v) die met allerlei hulpmiddelen en gereedschappen (kam, schaar, spelden, föhn, lak) probeert onze weerbarstige haardos een modieuze eigentijdse uitstraling te geven. Een echt verheffende aanblik is het niet. Zeker niet als je bijziend bent en daar brilloos en min of meer hulpeloos die schim in de spiegel ziet zitten, in de bange hoop dat de haardesigner er geen onherstelbare puinhoop van knipt. Toch schijnt het aanbeveling te verdienen. Kijk eens wat vaker in de spiegel van je kapper, roept de Algemene Nederlandse Kappers Organisatie al een paar jaar indringend in het rond. Een niet geheel van eigenbelang ontblote slagzin, uiteraard, want elke keer dat je de salon binnenstapt rinkelt de kassa. Onlangs hebben de samenwerkende Algemene Nederlandse Kappers een heus public-relations- adviesbureau in de arm genomen. Want ze weten vanuit hun jarenlange conversatie-ervaring in de salon natuurlijk wel alles over de grillen van het Nederlandse weer, de sport van het afgelopen weekeinde, de nieuwste vakantiebestemmingen en de modale automobiel, maar als er voorlichting over het eigen kappersvak moet worden gegeven is een buitenstaander nodig. Vandaar dat iedereen die iets weten wil over welk aspect van haarverzorging in het bijzonder ook, dan wel het kappersvak in het algemeen (vakmanschap, opleidingen, milieu- en gezondheidsaspecten) zich voortaan moet melden bij het ingehuurde bureau, en daar de kapper niet mee moet lastigvallen. Die moet kammen, wassen, krullen, knippen en spuiten, en heeft liever niks anders aan zijn en uw hoofd. Voorde volledigheid: het bureau zit in Amsterdam, heet Van Assendelft Kroone Communication Consultants (jawel) en heeft als telefoonnummer 020-6649484. Wanneer iemand iets breekt, dan komt hij of zij terecht in het zieken huis en daar wordt been of arm in het gips gezet. Elk ziekenhuis heeft daarvoor vaak in de polikliniek een aan tal gipsverbandmees- ters in dienst. Uit een onderzoek van de Wetenschapswinkel van de Technische Universiteit (TU) Delft blijkt dat dit geen ongevaarlijk beroep is. De resultaten van het onder zoek zijn onlangs gepubli ceerd in het wetenschapsma gazine Delft Integraal. Uit het onderzoek van de TU Delft blijkt dat een een niet onaanzienlijk deel van de gipsverbandmeesters last heeft van huidklachten. Van hen kampt 23 procent met 'duidelijke huidklachten', terwijl 28 procent 'vage huid klachten' heeft. De beroeps groep heeft tien keer zoveel last van eczeem aan de han den als het landelijk gemid delde. Bovendien zijn gips verbanden waarin kunststof is verwerkt beslist milieu onvriendelijk te noemen. Zowel de produktie als de af valverwerking van verban den zijn belastend voor het milieu. Gebruikt gipsver band blijkt niet goed voor hergebruik en de componen ten zijn niet afbreekbaar. Gebroken Jaarlijks belanden vele tien duizenden (winter)sporters en verkeersslachtoffers met gebroken benen, armen en erger bij de gipsverband- meester. Die legt voor elk type breuk de geëigende ver- bandcombinatie aan: na- tuurgips met katoen/cellulo se verband; natuurgips met melaminehars en katoenen verband; of poiyurethaan- schuim. De patiënt heeft zeker baat bij een 'gips'-verband, de verbandmeester daarente gen niet. Iedere combinatie brengt specifieke gezond heidsrisico's met zich mee, aldus Delft Integraal. Het natuurgips maakt de huid overgevoelig omdat de huid daardoor uitdroogt. Gips met melaminehars scheidt bij natmaken formaldehyde- damp af, waarvan wordt ver moed dat het kankerverwek kend is. Het polyurethaan (PUR- schuim) ontstaat door sa menvoeging van twee com ponenten. Het wordt ge bruikt in dubbelwandige kousen voor loopgips, die snel om het gebroken lede maat worden dichtgeritst. Het gezwollen schuim hardt daarna in enkele minuten uit. Bij dat proces komt iso- cyanaat vrij. De weekma kers, brandvertragende mid delen en kleurstoffen in het 'PUR-gips' leiden tot aller gieën en ontstekingen aan luchtwegen en ogen. Bij vijf tig procent van de verban den wordt PUR-schuim ge bruikt. Ook het werken met ontvettingsmiddelen als ether en wasbenzine voor be tere hechting van plakband op de huid, levert een gevaar op voor de gezondheid van de gipsverbandmeesters. Ontsteking De Delftse onderzoekers constateren dat de risico's niet alleen ontstaan bij het aanleggen van het verband, maar evengoed bij het ver wijderen ervan. Het aanleg gen veroorzaakt namelijk huidklachten en irritatie aan ogen en luchtwegen, bij het verwijderen zijn de gezond- heidsrisisco's vooral het ge volg van stofvorming door zagen. Een zaagklus kan op lopen tot tien minuten, waar bij er in de helft van de ge vallen nog wordt gewerkt met apparatuur zonder sto fafzuiging. In korte tijd wordt dan een grote hoeveelheid stofdeel tjes ingeademd, met als ge volg irritaties aan luchtwe gen en ogen. Regelmatige blootstelling aan dergelijke hoeveelheden stof kan onder meer leiden tot astmatische bronchitis en tot ontsteking van het oogbindvlies. Hoewel alle stoffen een ze ker arbeidsrisico opleveren, is niet met zekerheid te zeg gen welke stof welk aandeel in de problematiek heeft. Uit onderzoek blijkt dat de gips verbandmeesters redelijk op de hoogte zijn van de risico's van de gipsverbanden, maar minder van het werken van de ontvettingsmiddelen. Het leggen van de relatie tussen klacht en produkt wordt door al die factoren moeilijk. Het is echter zeker dat de klachten verband houden met de uitoefening van het beroep. Als de verbandmeesters en kele dagen niet werken, ver minderen de klachten bij de helft van hen. De aanbeve lingen liggen voor de hand: handschoenen dragen, zaag- apparatuur met stofafzui ging en zeer goed ventileren. De lucht in de verbandka- mer moet ten minste vijf keer per uur worden ver verst.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23