n Wenen: meer dan een walsje LEVEN WELZIJN 21 Stoomfestival Dordrecht op 23 en 24 mei Klassiek wandelen in Oostenrijks Ötztal Commit WOENSDAG 20 MEI 1992 Het was even schrikken; die uitno diging voor een persreis van het Oostenrijks Toeristenburo. We zouden er het 'Wenen voor jonge mensen' gaan ontdekken, maar we moesten vooral niet vergeten een colbert plus das in onze koffer te stoppen. Nodig voor het theater, waar we de (pop-)musical Freudia- na zouden gaan zien. Zo trek je toch geen jongeren over de streep. Wenen heeft op cultureel gebied een grote naam, maar trekt daar mee vooral de veertigplusser. De vele theaters, musea en niet te ver geten de klassieke componisten uit lang vervlogen tijden hebben hun sporen natuurlijk achtergela ten. De stad doet er sinds enkele ja ren van alles aan om het imago wat te veranderen. Dat schijnt, als we het hoofd van het plaatselijke VW-kantoor mogen geloven, aar dig te lukken. En die stropdas, ach, die bleken die meeste jonge We ners zelf ook al thuis te hebben ge laten... Wenen dus. Om te huilen, had een grappige collega in gedachten al boven z'n verhaal staan. Niet dus. Want Wenen is voor jongeren met een klein beetje culturele bagage een hele aardige stad om er een weekje rond te banjeren. Je moet dan wel de chagrijnige houding van een flink aantal uitbaters voor lief nemen en zeker ook de hoge prijzen van eten en drinken en niet te vergeten de souvenirs. De enige echte Sachertorte, formaat lilliput ter, kostte bij de familie Sacher aan de Kartnerstrasse 45 gulden (al wordt-ie daarvoor wel breukvrij verpakt in een kist-achtige doos) en het kopje koffie in het Kunst historisch museum kostte vijf gul den. Maar als geboren Zeeuw be taal je dat natuurlijk zonder met de ogen te knipperen. Arena-beweging Wenen krijgt steeds meer jongeren te verwerken. Die komen vooral uit omringende landen als Duits land en, heel veel ook, Italië. Met schoolklassen tegelijk komen ze naar Wenen, weet Traudl Lisey, perschef van de Weense VW. „Dat Oude en nieuwe gebouwen gaan harmonieus samen in het centrum van Wenen. FOTO: SP In Hollands oudste stad Dordrecht wordt zaterdag 23 en zondag 24 mei voor de vijfde maal de mani festatie „Dordt in Stoom" gehou den. Volgens organisatoren gaat het om „het grootste stoomfestival van Europa" met naar verwachting 150.000 bezoekers. Het in stoom wolken gehulde tweejaarlijkse evenement valt samen met de Na tionale Stoomvaartdagen, waaraan alle Nederlandse stoomschepen en enkele buitenlandse schepen mee doen. De stoom vaartuigen verzor gen vrijdag 22 mei een vloot- schouw op het drierivierenpunt (Oude Maas, Noord en Beneden Merwede) bij Dordrecht. Zaterdag 23 en zondag 24 mei speelt het stoomfestival zich voornamelijk in de Dordtse binnenstad af. Alles wat maar met stoom te maken heeft, is er te zien. Zo is onder meer een ritje per stoomtrein te maken vanaf het centraal station naar de Merwehal, waar tevens een modelbouwbeurs wordt gehouden. Verder zijn er rondvaarten met stoomschepen op de Dordtse wate ren. De treinrit en de vaartocht zijn te combineren als „rondje stoom". De prijs voor volwassenen is 19,50 en voor kinderen een tien tje. Rondom het historisch haven gebied van Dordrecht, de Wolwe- vershaven, het Groothoofd en de Merwekade zijn demonstraties te zien met stoomwalsen, locomobie len, stoom vrachtauto's en straatlo comotieven. Op de Merwekade wordt een heuse stoomkermis ge houden. Verder is er op tal van plaatsen in de stad livemuziek. Be halve het „Rondje Stoom" zijn alle onderdelen van „Dordt in Stoom" gratis toegankelijk. is zo'n tien jaar geleden begonnen en mede te danken aan de Weense jeugd zelf, die de stad voor een deel geschikt heeft gemaakt voor jonge toeristen". Lisey doelt daarmee op de alternatieve cultuurscène, een decade geleden in gang gezet door de Arena-beweging, die een voor malige varkensslachterij kraakte om er een onderkomen te vinden voor haar activiteiten. Een textiel fabrikant had z'n zinnen ook op de slachterij gezet om er nieuwbouw te plegen en kreeg uiteindelijk ook z'n zin. Na acties van de jeugd kreeg Arena alsnog een oud pand toegewezen aan de Baumgasse. Inmiddels heeft Wenen meer acti viteitengebouwen voor jongeren, zoals het WUK (Wahringer Strasse) en Szene (Hauffgasse). Zij presen teren wekelijks veel popbands uit de underground-sector. Ook Me tropol (Hernalser Hauptstrasse) kent een uitgebreid programma, waarbij bezoekers zich, alvorens de voorstelling begint, tegoed kun nen doen aan een bord eten. Grieks, in ons geval, en dat had al les te maken met de voorstelling van die avond: een concert van ene George Dimou, die met zijn band een soort zuidelijke BZN vormt. Gelukkig gebeuren er ook artistiek meer verantwoorde dingen in Me tropol: onze eigen Nits en Hans Theessink, een Nederlandse blues gitarist die vanwege z'n populari teit aldaar in Wenen is gaan wo nen, waren er in het recente verle den ook. Ook de meer commercië le, wereldberoemde artiesten doen Wenen aan. Die spelen zomers vooral in het fraaie Praterstadion. Pretpark Ach, het Prater. Sinds 1766. Een wereldberoemd pretpark, maar het hoe en waarom is me niet echt dui delijk geworden. Ondanks het on vermijdelijke 'ritje' met het reu zenrad, dat met z'n maximale hoogte van 64 meter natuurlijk een aardige blik over de stad biedt. De rest van het pretpark wordt voor namelijk gevormd door attracties die ze bij het Ponypark Slagharen zo te zien jaren gelden afgedankt hebben. Ja, groot is het allemaal wel, maar met een stuk of tien botsauto-banen wordt al snel dui delijk dat het Prater vooral be doeld is om de kinderen van de jonge Weners op zondag bezig te houden. Wenen, met z'n ruim 1,6 miljoen inwoners zo'n twee keer zo groot als Amsterdam, beschikt over de modernste metro van de wereld. Ze rijden in vier lagen over en on der elkaar en worden volledig in werking gesteld met lichtsignalen. Eigenlijk alleen om psychologi sche redenen zit er eën machinist voorin. Metro, bus en taxi zijn hard nodig om de vele kunstschatten van de stad aan je voorbij te laten treken. Het aantal musea en thea ters is overweldigend, het aantal uitvoeringen van opera's, concer ten en musicals (wij zagen in het Theater an der Wien Alan Parsons' Freudiana, over het leven van de in Wenen werkzame 'uitvinder' van de psycho-analyse, Sigmund Freud) navenant. Indrukwekkend Het is denkbaar dat veel jongeren juist om die reden een bezoekje aan Wenen niet prefereren. Maar Wenen is een indrukwekkende stad, met z'n gigantische statige gebouwen uit de barok, Jugendstil en de Biedermeyer. Een stad ook met een karrevracht aan geschie- Steeds meer jongeren komen naar hoofdstad van Oostenrijk Boven: Ook de jeugd weet zich in Wenen te vermaken, al zullen de meesten nooit een stap zetten op de dansvloer van de Opera. FOTO AP Boven: Het reuzenrad van het Prater, van j waaruit je een prachtig gezicht hebt over de Oostenrijkse hoofdstad. Wie het allemaal vanaf de begane grond wil zien kan zich in een fiaker (onder) door de stad laten rijden. FOTO'S: AP denis. En wie met een beperkt his torisch besef zit opgescheept, kan altijd terecht bij meer eigentijdse kunstuitingen. De meest opvallen de zijn wel die van de kunstenaar Friedensreich Hundertwasser, die op uiterst kleurrijke wijze invul ling geeft aan zijn alternatieve denkbeelden. Niet alleen zijn schilderijen zijn inmiddelds we reldberoemd, ook zijn architecto nische creaties vallen op door een tamelijk onalledaagse aanpak. Een voorbeeldje is te vinden in het res taurant van z'n eigen KunstHaus- Wien (Untere Weissgerberstrasse). waar geen enkele stoel of tafel de zelfde is. Hundertwasser heeft in de loop der jaren van de gemeente Wenen een aantal opdrachten ge kregen om de stad te verlevendi gen, waarvan een sociale-woning- bouwproject (het Hundertwasser- haus aan de Kegelgasse) en nota bene, gezien de principes van Hun dertwasser, een afvalverbran dingsoven het meest in het oog springen. Erfenis Wie naar Wenen gaat ontkomt niet aan een bezoek aan de gebouwen, die de stad dat onmiskenbare ac cent van romantiek en nostalgie hebben gegeven, een erfenis uit het verleden. Barokke bouwwer ken als het werkelijk schitterende Kunsthistorisch Museum of het identieke, tegenover gelegen Na tuurhistorisch Museum, het paleis Schönbrunn, de Heldenplatz met het Hofburggebouwencomplex (al is de naam van die Platz wat onge lukkig gezien het feit dat president Kurt Waldheim er resideert) en ui teraard de zeshonderd jaar oude Stephansdom, het symbool van hartje Wenen. Maar wie Wenen ook eens van de andere kant wil zien kan zich vervoegen bij het Statt- werkstatt aan de Kolinggasse voor een rondrit met een alternatieve kijk op Wenen. Een grappig-cyni- sche gids, die zijn socialistische sympathieën nauwelijks weet te verhullen, neemt je mee op een in teressante trip langs Otto Wagner- gebouwen, werkstukken van Hun dertwasser, voetbalstadions, de woning van Trotzki aan de Rodler- gasse en het Karl Marx Hof, een ki lometer lange blokkendoos uit de jaren twintig en het symbool van de korte periode (in 1934 namen de fascisten de zaak over), waarin de stad een socialistisch stadsbestuur had. Fiets Wenen kan tegenwoordig ook op de fiets verkend worden. Hoewel voor Nederlandse begrippen nog vrij beperkt wordt er een toene mend aantal fietspaden aangelegd. maar dat is nauwelijks de verdien ste van de overheid. Die geeft slechts geld uit voor autowegen. Voor fietspaden moeten elke keer sponsors worden gevonden, die vervolgens hun naam met koeie- letters op de betreffende paden aanbrengen. De belangrijkste winkelstraat van Wenen is de Karntner Strasse, al is de zeven kilometer lange Mariahil- ferstrasse voor jongeren wellicht aantrekkelijker. Virgin Megastore bouwt er momenteel een van de grootste cd-zaken van Europa. Voor café of discobezoek kun je on der meer terecht in het zogenoem de Bermuda Dreieck, een van de horeca vergeven buurt waar je de weg (en je gezelschap) zoals de naam al vermoedt makkelijk kwijtraakt. Verwacht daar overi gens geen al te eigentijdse muziek: house-party's zijn in Wenen een nog onbekend fenomeen. Toen we een van onze gidsen daar naar vroegen, antwoordde ze met een frons op het voorhoofd: „House party's? Willen jullie bij de mensen thuis een feestje meemaken...?" Maakt niet uit hoor. Bovendien, we voelden ons het meest thuis in café Hawelka aan de Dorotheengasse 6, waar de 81-jarige Leopold Hawelka nog immer zelf de biertjes rond brengt. De oude baas verschafte vroeger menige arme kunstenaar voedsel en onderdak, in ruil voor een kunstwerkje. Die hangen aan de muur van het etablissement en vertegenwoordigen inmiddels een aardige waarde. Kunstenaars, stu denten en andere (halve) intellec tuelen bevolken dit gemoedelijke bruine café, dat iedere jonge toe rist verplicht in zijn programma moet opnemen. Die zal zich er na melijk beter thuis voelen dan in een van de duizend koffiehuizen, waar bovenmodale dames van an tieke leeftijd zich tegoed doen aan Apfelstrudel en hompen taart. En daarmee het theatrale beeld van het walsende Wenen nog een beet je instandhouden. Meer informatie is te verkrijgen bij het Oostenrijks Toeristenburo Stadshouderskade 2. Amsterdam, tel. 020-6129682; Austrian Airlines. Kerkstraat 44. Amsterdam. 020- 6742390; de VW Wenen. Obere Au- gartenstrafie 40, A-1025 Wien, tel. 09-431211140 en de Jugendinfo Wien. Dr. Karl Renner Ring/Bella- ria Pasage. A-1010 Wien, tel. 09- 4315264637. Persoonlijk weer HERMAN JANSEN 'Jakarta: 35 graden, onbewolkt'. Leuk, denk je dan als je thuis in je bed ligt. Dan weten wij in Holland ten minste dat de Indonesiërs zich vandaag opnieuw niet dik hoeven aan te kleden. Nuttige informatie tochHet weerbericht wordt steeds uitgebreider, steeds internationaler. Maar zou het juist niet wat dichter bij huis moeten? De kans dat je een keer in Jakarta moet zijn is al niet groot, en als je al gaat komt dat weerbericht toch een dag te vroeg. Nee, zo zou het moeten: het jaar 2000, maandagochtend 6.55 uur. De wekker gaat, je hoort geen regen tegen het zwaar geïsoleerde, zwarte raam en de air-conditioned slaapkamer voelt vertrouwd koel aan. Niets verraadt wat voor weer het buiten is. Een klerenkast propvol dikke wol en dun katoen en laarzen en sandalen wacht geduldig bij de muur om te worden geopend door een weifelende slaapkop. Textiel a la carte, maar wat neem je? Op zo'n moment tover je je superpersoonlijke weerbericht tevoorschijn. Je duwt je floppy met je adres, je garderobe- gegevens, je dagprogramma en je privacy- inbreukcode in je huiscomputeren luistert naar een stem die klinkt als die van je favoriete actrice of acteur. Beelden en een print-out van het gesproken woord begeleiden het geheel. .Beste H.zegt de favoriete actrice. ..het wordt vandaag een warme dag in jouw wijk. gemiddeld 25 graden, met om drie uur kans op regen in de Kerkstraat tussen de huisnummers 23 en 97. Dus trekje witte katoenen broek aan, met daarop dat Hawaii-shirt datje voor je veertigste verjaardag hebt gekregen. Neem ook een vlot jasje mee, want om één uur moetje lunchen met een nieuwe klant. Draag waterdichte schoenen, omdat je pas na drieën via de Kerkstraat weer naar huis loopt. De kinderen kunnen vanochtend rustig gaan zwemmen in de grote vijver, maar laten ze zich goed insmeren. Factor 6 is heden op z'n plaats, vooral voor Beppie. Je partner kan beter in huis blijven, want er staat geen wind en dan is het voor haar te warm. Rood T-shirt, witte huisbroek en blauwe slippers zijn voldoende. Met het oog op het avondmaal stokbrood en knoflookboter, spaghetti in tomatensaus en twee flessen rode wijn tijdig omkleden in niet-besmettelijke kleren of een schort aantrekken. In verband met een opkomend griepje je hoest lelijk vanavond om tien uur naar bed in een wollen pyjama. Oh ja, morgen moetje inderdaad naar Jakarta. Het is daar overmorgen 35 graden en onbewolkt. Watje voor speciale kleren mee moet nemen? Geen. Koop daar toch eens wat nieuws; het kost een habbekrats en dan kun je je floppy ook weer eens aanpassen aan de laatste mode. Want zeg nou zelfje draagt bijna altijd hetzelfde, weer of geen weer". Wandelen in de bergen is populairder dan ooit. I FOTO: ARCHIEF Na de biking-, rafting-, climbing- en vele andere rages die de Alpen regio overspoelden, zou men er vanuit hebben kunnen gaan dat de klassieke wandeltochten geheel uit de mode zijn. Maar niets is min der waar: meer mensen dan ooit te- voren lijken van plan in de vakan tie de stappers aan te willen trek ken. Het zal ook niemand verbazen dat de wandelaars gemiddeld aan zienlijk jonger zijn dan zo'n tien jaar geleden. Het Tiroler Ötztal komt op vele wegen tegemoet aan de nieuwe wandelaars. Uitgebrei de wandelroutes door het dal ver binden plaatsen als Ötz. Sautens, Umhausen en Langenfeld. Ook plaatsen als Solden, Hochsölden, Zwieselstein, Vent en Gurgl heb ben een uitgebreid net aan wandel wegen. Een tip zijn de wandeltoch ten van het begin van het dal tot aan het einde. Zestig kilometer he melsbreed, maar te voet een flink stukje langer. De informaties voor berg- en daltrekkers zijn gratis verkrijgbaar bij: Ötztal-Informa- tion (V.V.V.), A-6433 Ötztal Tirol. Nederland telt fietstochten voor alle rijwielen, zelfs voor de antieke. FOTO:ANP Fietstochten gebundeld Zo'n achtduizend fietstochten staan vermeld in het zojuist verschenen Fiets Evenementen Program ma (FEP) voor Nederland. Die tochten zijn bedoeld voor zowel de recreatieve als de prestatieve fietsers en worden door de bij de Nederlandse Toer Fiets Unie aangesloten fietsclubs georganiseerd. Ook kunnen 29 meerdaagse tochten worden gereden. Het FEP is gerangschikt op datum, geeft informa tie omtrent vertrekplaats, afstand, soort tocht en of de route is uitgepijld. Gekozen kan worden uit vrij- etijdstochten, vrije toertochten, sterritten, avond- meerdaagsen, dagmeerdaagsen en andere ritten. Op 8 juli begint in acht verschillende steden een negendaagse 'fietstocht door Nederland en een stukje België. Er zijn routes uitgezet van zo'n hon derd kilometer per dag. De route voert langs steden als Assen. Deventer of Zutphen, Eindhoven, Ant werpen, Middelburg, Den Haag, Amsterdam en Kampen of Zwolle. Elke avond wordt in een andere stad doorgebracht. Meer informatie: Nederlands Toer Fiets Unie, Postbus 326,3900 AH Veenendaal; tel.:08385-21421. Unieke beurs huis en tuin Na het succes van de tweede Home Garden Fair in het voorjaar 1991 met meer dan 15.000 bezoe kers, wordt ook dit jaar een Home Garden Fair georganiseerd. Op dinsdag 26, woensdag 27 en don derdag (Hemelvaartsdag) 28 mei 1992, dagelijks van 10.00 uur tot 21.00 uur. is het cultuur-histori sche landgoed Kasteel Beeckestijn te Velsen-Zuid het decor voor deze Fair, waarop interieurarchitec ten, decorateurs, bloemisten, antiquairs, kwekers van bijzondere planten, tuinarchitecten en beel dende kunstenaars zich presenteren. De bezoekers kunnen met hun vragen op groengebied terecht op speciale tuinvragenspreekuren, waar gerenom meerde tuinarchitecten aanwezig zullen zijn om deze te beantwoorden. Verder is er een speciaal Home and Garden restaurant, waar men kan lun chen of dineren en wordt elke middag in het Home and Garden restaurant een Afternoon Tea geser veerd. Maar ook een broodje kaas en een bekertje koffie behoren tot de mogelijkheden. De entree prijzen voor deze expositie bedragen 12,50 voor volwassenen en kinderen t/m 12 jaar 7,50 p.p..

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21