Schaken als meerwaarde voor het basisonderwijs Micro-organismen helpen bij afbraak van kunststoffen LEVEN WELZIJN Ruimteveer Hermes wordt vrijwel zeker geschrapt CeidaeSoiwtMit WOENSDAG 20 MEI 1992 Sluitende conclusies heeft hij niet kunnen trekken, zegt Karei van Delft voorzichtig, maar aan nemelijk heeft hij het wel ge maakt: het invoeren van schaakonderwijs op basisscho len kan gunstige effecten heb ben op overige leerprestaties. In zijn doctoraalscriptie 'Schaken als leervak op de basisschool?' hoopt Van Delft een nieuw stukje te hebben ge legd in een omvangrijke puzzel. Wan neer alle stukjes zijn ingepast moet duidelijk worden of schaken daad werkelijk heilzaam is voor school jeugd. „Schakers blijken gemiddeld betere leerlingen dan niet-schakers", con cludeert Karei van Delft. „Vooral in rekenen, en in wat mindere mate met betrekking tot probleemoplossen (in de vorm van 'informatieverwerken' danwel 'redeneren') en taal blijken zij beter te presteren dan niet-schakers. Met name de scores van de jongens dragen bij aan deze gevolgtrekking. Opmerkelijk is dat schakende meis jes zich vooral in rekenen onderschei den van de niet-schakende meisjes. Duidelijk lijkt wel dat er tussen Te kenvaardigheid en wel/niet schaken een bepaald verband bestaat". De zeshonderd uur die hij in de Vak groep Ontwikkelingspsychologie van de Faculteit der Psychologie aan de Universiteit van Amsterdam aan het onderzoek besteedde, zijn daarmee volgens de 35-jarige Apeldoorner dan ook goed besteed. „Nader onderzoek is mogelijk en wordt ook wenselijk geacht", stelt hij evaluerend. „Tot uit drukking is immers gekomen dat de vraag of schaaklessen iets zinvols kunnen toevoegen aan het basison derwijs, terecht gesteld kan worden. Een onderzoek op experimentele ba sis is dan ook zeker gewettigd". Waar aan hij toevoegt: „Op beleidsniveau zal op basis van dit onderzoek echter geen lans gebroken kunnen worden voor het onmiddellijk in stad en land invoeren van schaken als (facultatief) leervak". Oorzakelijk „Het zou prachtig zijn als iemand vijf tig mille beschikbaar stelde om de ge legenheid te geven een jaar lang met schaakonderwijs te experimenteren", zegt Van Delft, die ongeveer een jaar bezig was met zijn doctoraalscriptie. „Ik had bij mijn onderzoek zelf al wel Leren in een wereld van verschil Vanzelfsprekende waarden zijn ver te zoeken in de ontwikkeling van 'arbeiderskinderen' die gaan studeren. Wanneer zij gaan studeren, komen zij in aanraking met waarden en normen die zij van huis uit niet gewend zijn. Zij 'stijgen' weliswaar op de maatschappelijke ladder, maar ontstijgen daarmee tegelijkertijd hun ouderlijke milieu. Het leven van deze academici wordt getekend door een wereld van verschil. Dat zijn de belangrijkste uitkomsten van het promotieonderzoek van Jan Brands. Hij is onlangs gepromoveerd aan de Universiteit van Amsterdam. De titel van zijn proefschrift is: 'Die hoeft nooit meer wat te leren; levensverhalen van academici met laaggeschoolde ouders'. Een handelseditie is uitgegeven bij Sun in Nijmegen en kost 39,50 gulden. Brands heeft zeven academici, afkomstig uit 'lagere' milieus, interviews afgenomen en interpreteert deze gegevens. Deze 'arbeiderskinderen' profiteerden van een betere toegankelijkheid van het hoger onderwijs in de jaren zestig en zeventig. Gaandeweg wordt duidelijk hoe zij, ondanks alle twijfels en onzekerheden, een eigen plaats veroverden in een voor hen van huis uit vreemde omgeving. Daarnaast schetst de promovendus hoe hun verhouding met 'thuis' zich ontwikkelde. Deze verhouding is te kenschetsen als een mengeling van liefde, afkeer en proletarische trots. Van bacteriën hebben mensen vaak een nega tief beeld. Dat komt waarschijnlijk uit ver halen over hygiëne en besmetting die we alle maal met de paplepel ingegoten hebben ge kregen. Maar zonder bacteriën zou de wereld er beroerd aan toe zijn. Bij vertering zijn ze domweg onmisbaar. Zo zitten in één kubieke centimeter darminhoud van een gewoon mens zo'n hon derd miljard bacteriën, en wanneer die er niet zouden zijn, worden we ziek. En de afbraak in een rioolwater zuivering verloopt alleen maar zo goed omdat er bac teriën aan meewerken. Wordt het toilet met chloor gereinigd, dan is de kans groot dat het verstopt raakt: nagenoeg de complete bac teriebevolking wordt ver moord. Dit betekent natuur lijk niet dat bacteriën altijd mensvriendelijk zouden zijn. Denk maar aan voed selvergiftiging, die opgelo pen kan worden door welig tierende bacteriekolonies. Zo'n dertig jaar geleden dacht iedereen dat een ef fectieve barrière tegen bac teriën toch wel mogelijk was. Moet een vloeistof ge vrijwaard worden van hun aanwezigheid, dan leg je er maar een laagje tolueen overheen of een andere stof met op aardolie-basis en geen bacterie die daar le vend doorheen komt. Tot op een bepaald moment werd ontdekt dat er bacteriën wa ren die dat wel lukt. Sterker nog, er zijn bacteriën die juist graag tolueen eten. Ze gebruiken dit 'gif als enige bron voor hun energievoor ziening en als bouwstof. Aardolie Natuurlijk hebben ze ook andere voedingsstoffen no dig voor de opbouw van ei witten en koolhydraten, maar aardolie is in principe de energiebron. Onderzoek leerde dat olie-etende bacte riën ook in olie zelf aanwe zig waren. Zonder bijvoeren met andere voedingsstoffen groeien ze echter langzaam. En dat eten van olie blijkt ook buiten het laboratorium te lukken. Na de olieramp ih Alaska, ruim drie jaar geleden, werd op een paar plaatsen in zee, voor .het strand, een blok bacterievoedsel opgehan gen aan een paal. De zee spoelde daarvan met elke golf iets over het vervuilde strand. Bacteriën konden zich daar dus vermeerderen en tegelijk het strand schoonmaken. Luchtfoto's van de kust drie maanden na start van het experiment, lieten zien dat de bijgevoer de stukken strand heel dui delijk beter schoon waren geworden dan de niet be handelde delen strand. Aan de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) wordt on der leiding van hoogleraar B. Witholt (biofysische che mie) met dergelijke bacte riën onderzoek verricht, en wel aan Pseudomonas Oleo- vorans. Ze worden ge kweekt in een oplossing van water en benzine-achtige stoffen bij een geschikte zuurgraad en temperatuur, terwijl er zuurstof doorheen wordt geroerd. Blok ijs Bij een aantal koolwater stoffen blijkt de bacterie bij verschillende concentraties voortreffelijk te groeien. Een vraag is natuurlijk wel wat de bacteriën met de olie doen. Daarom wordt de zo genaamde 'vriesbeek'-tech- niek toegepast. Een kolonie bacteriën wordt ingevroren in ijs, en dit blok ijs wordt vervolgens gespleten. Daar bij scheuren de bacteriën die in het breukvlak van het blok ijs zitten. Worden die 'stukken' bacterie vervol gens onder de eletronenmi- croscoop bekeken, dan wordt een aantal 'paddes- toeltjes' zichtbaar, die be vestigd zitten op het onder stuk van een celwand. Het bovendeel van de celwand is bij het breken wegge scheurd. Nader onderzoek leerde dat die paddestoeltjes uitgerek te bolletjes polyester zijn. Ze worden bij het van elkaar trekken van de delen van de celwand uitgerekt als kauw gom en wanneer ze aan één kant los zijn geraakt, veren ze weer gedeeltelijk terug. Dat levert hun paddestoel- vorm op. En ze bestaan uit in de natuur geproduceerde polyesters. Aangezien we weinig polyesters in de na tuur aantreffen, zullen deze polyesters dus ook relatief gemakkelijk afgebroken worden. De mogelijke toepassingen liggen voor de hand. In de eerste plaats wordt gedacht aan het kweken van bacte riestammen, die bij uiteen lopende omstandigheden aardolie 'opeten'. Deze kun nen ons uitstekend helpen bij opruimwerkzaamheden. Verleidelijk Aan de andere kant is het verleidelijk om te zeggen dat ze dan meteen polyes ters voor ons kunnen ma ken. Als dat zomaar zou luk ken zou dat prachtig zijn, maar dan moet je die ook nog kunnen oogsten. Dus onderzoekt men aan de RUG een aantal bacteriën op hun mogelijkheden fijn- chemicaliën te produceren. Dit kunnen grondstoffen zijn voor de polyesterberei ding, maar ook aminozuren of vitaminen. Overigens moet niet worden gedacht dat dit de eerste 'biologisch afbreekbare kunststoffen zijn. Al langer kennen we polymelkzuur, afbreekbaar en gebruikt in hechtdraden bij operaties en als botplaten bij breu ken. Biopol, dat soms ge bruikt wordt als verpak kingsmateriaal is een ande re soor afbreekbaar plastic. De politiek wordt, zoals be kend steeds gevoeliger voor het afvalprobleem. Zo zijn in Italië de niet-afbreekbare plastic draagtassen duurder dan de afbreekbare. Dene marken wil plastic verpak kingen zelfs helemaal ver bieden. Bezwaren Uit het bovenstaande mag niet een-twee-drie worden geconcludeerd dat het ei van Columbus is gevonden. Een biologisch afbreekbare fles is niet binnen een dag verdwenen. Een dier kan er dus nog steeds aan dood gaan wanneer hij hem op eet. En een tweede aspect is, dat grondstoffen op die ma nier definitief éénmalig worden gebruikt. Van recy cling en het bewust omgaan met materialen is in dat ge val geen sprake meer. Het is dan ook de moeite waard af breekbare plastics te ont wikkelen, maar evenzeer om de mensen op te voeden tot zorgvuldigheid. het idee om te proberen aan te tonen dat het kennelijke verband tussen re kenen en schaken oorzakelijk is, maar mijn begeleiders (dr. Jan Hoeks en dr. Ad Udink, red.) hebben me dat uit het hoofd gepraat. Ze waren bang dat alles dan te omvangrijk zou wor den". „Schaken zou bijvoorbeeld goed te gebruiken zijn bij remidial-tea- ching", is Van Delft van mening. „In wijken met een duidelijke achter stand, zoals De Pijp in Amsterdam, zou je volgens mij aardige resultaten kunnen boeken. Ik ken een jongetje dat op de basisschool in één jaar vier rekenboekjes verder ging toen hij eenmaal met schaken was begonnen. En Cor van Wijgerden, de bonds coach, heeft weieens gezegd dat hij dacht een matige leerling te zijn, maar dat hij daar op terugkwam na dat hij met schaken was begonnen. Als het één inderdaad door het ander wordt veroorzaakt, dan kan schaken een enorme meerwaarde voor het on derwijs betekenen". Het Europese ruimteveer Hermes wordt vrijwel zeker geschrapt uit het lange ter mijnprogramma van het Eu ropese ruimte-agentschap ESA. Hoewel de ESA-lidsta- ten formeel pas in november een beslissing nemen, wordt er in de meeste landen reeds nu op gerekend dat het zeven tien miljard gulden kostende project van tafel verdwijnt. Vooral Duitsland vindt Her mes te duur. Een woordvoer der van ESA in Parijs ontkent dat afstel vaststaat. Hij wijst erop dat een werkgroep nog bezig is de toekomst van het Europese lange termijnpro gramma door te lichten. Dat bestaat naast Hermes uit het vrijvliegende polaire platform en het laboratorium Colum bus. De werkgroep houdt in het ergste scenario rekening met het verdwijnen van Hermes en het polaire platform, dat zonder het ruimteveer geen toekomst heeft omdat het re gelmatig door Hermes moet worden bezocht. Andere mo gelijkheden zijn: uitstel van de eerste lancering tot na het nu geplande jaar 2002 of het gebruik als reddingsvliegtuig voor het internationale ruim testation Freedom, waarvan Columbus deel uit maakt. De onzekerheid rond Hermes drukt ook op het besluit over het te vormen astronauten korps. ESA hoopt na diverse keren uitstel nu binnen tien dagen de namen van de eerste drie 'Euronauten' bekend te maken. Tot de kandidaten be hoort ook de Amsterdamse arts André Kuipers. Nadia Comaneci schittert nu in ondergoed en badkleding Haar charme is gebleven, maar dat is ook het enige. Na- dia Comaneci, inmiddels der tigjaar, doet in vrijwel niets meer denken aan de bevallige turnster, die bij de Olympi sche Spelen van Montreal in 1976 goud en de wereld vero verde. Tegenwoordig schittert de voormalige Roemeense, mooi opgemaakt en met trendy kapsel, in glamour-adverten- ties op posterformaat voor on dergoed, lingerie en badkle ding. Het is even wennen, maar in haar huidige woon plaats Montreal, waar ze sinds 1990 verblijft, kijkt niemand meer van haar op. Als fotomodel en mannequin is ze volledig door de Canade zen geaccepteerd. Een deel van het geld dat Comaneci met haar prestigieuze werk verdient, staat ze af aan een goed doel: het onderbrengen van Roemeense weeskinde ren bij pleeggezinnen in Que bec. Comaneci heeft in haar twee de vaderland afgerekend met haar roerige verleden en een nieuwe toekomst opgebouwd. Terugkijken doet de oud kampioene niet graag, maar soms voelt ze de behoefte om, wat ze zelf noemt, het misver stand over haar vlucht uit Roemenië in 1989 uit de we reld te helpen. Van haar tries te belevenissen is inmiddels een filmscenario gemaakt. De kans, dat Comaneci de hoofd rol zelf zal vertolken is gezien haar emotionele betrokken heid uiterst klein. Het voormalige wonderkind houdt vol door haar vertrou wensman én manager Con- stantin Panait mishandeld en misbruikt te zijn, zoals ze eerder door een zoon van de ex-dictator Ceaucescu zou zijn verkracht en gemarteld. De Roemeense emigrant uit Florida hielp Comaneci de grens naar Hongarije over en loodste haar de Verenigde Staten binnen. Hij ontving voor die vriendendienst 10.000 gulden. „Ik wist, dat Panait getrouwd was", bekent Comaneci, die in het oude Roemenië een on draaglijk leven had. „Hij sloeg me en week geen minuut van mijn zijde. Ik kon niemand om hulp vragen. Vluchten kon ik evenmin, want ik had in Florida niemand om bij te schuilen. Ik heb overigens nooit het bed met hem ge deeld. Hij zei telkens: „Jij denkt, datje een ster bent. Maar ik ben de ster, omdat ik je hier heb gebracht". Kwelgeest In februari 1990 liep Comane ci alsnog weg bij haar kwel geest. Ze kreeg daarbij hulp van een oude kennis: Alexan- dru Stefu, een voormalige Roemeense rugbycoach, die in 1978 in Montreal was ach tergebleven. „Alexandru ken de me. Hij voelde aan, dat er iets met mij niet in orde was nadat ik met Panait naar Flo rida was gevlucht. Hij belde Panait en beloofde hem geld indien hij mij naar Montreal zou brengen. Dat geld heeft hij nooit gekregen". Panait reisde met Comaneci naar Montreal, niet wetende dat Stefu voor Panait was ge waarschuwd en op hem wraak wilde nemen. Panait stapte in de eerste nacht hals-over-kop in een taxi, toen hij het spel besefte. Van de drie ton, die Cotnaneci met interviews en fotosessies in de Verenigde Staten had verdiend, heeft ze geen cent teruggezien. Panait woont nu weer in Roe menië. Stefu kwam vorig jaai september om het leven bij een duikongeluk. Comaneci leeft nu samen met de wedu we van Stefu in Montreal. Spagaat In de afgelopen twee jaar kwam de ex-turnster flink aan. In 1990 kon ze zelfs de spagaat niet meer uitvoeren. Onder leiding van de Ameri kaanse turner Bart Conner, die in 1984 bij de Zomerspe len goud veroverde, ging ze weer voorzichtig in training. Thans geeft de afgeslankte Comaneci met haar vriend, die reclame maakt voor het zelfde merk ondergoed, af en toe turndemonstraties. Op 3C mei verzorgt het paar in Houston een benefiet-optre den voor de turnschool van Bela Karolyi, de voormalige coach van Comaneci. Les in leven „De beste manier van leren, is wan neer kinderen zelf conclusies gaan trekken", meent Van Delft. „Schaken is een creatief gebeuren waarin je dat juist moet doen. Er zijn voor bepaalde situaties meer oplossingen voorhan den, zodat je zelf een oplossing moet kiezen". „In het onderwijs heb je juist te ma ken met algoritmen, problemen met één oplossing. Het leven omvat ech ter meer. Schaken kan daarom heel zinnig zijn. Je leert initiatief te ne men. Zie het als een les in het leven. Schaken is de metafoor voor het le ven. Je merkt dat alles niet zo is als op het eerste gezicht lijkt. Zulke levens lessen kun je direct aan schaakles koppelen". Het bekendste voorbeeld van wat er met schaakonderwijs kan worden be reikt is de Hongaarse familie Polgar. Vader slaagde er in om zijn drie doch ters als piepjonge meisjes tot interna tionale toppers te laten uitgroeien, waarvan werd gezegd dat de eerste vrouwelijke wereldkampioen in aan tocht is. Terwijl de oudste van het drietal inmiddels ook vloeiend acht talen spreekt. „Wat met de zusjes Pol gar bereikt is, is fascinerend", vindt Karei van Delft. „De manier waarop vader Polgar zijn dochters heeft opge voed, heeft bijvoorbeeld de jongste grootmeester aller tijden opgeleverd. De kritiek die op hem is geuit, dat die meisjes alleen met schaken bezig mochten zijn, vind ik kortzichtig. tieve kanten", is de psychologiestu dent van mening. „Je kunt een kind ook onderbelasten, terwijl dSar geen enkele reden voor is. De twee procent best presterende kinderen zitten op iedere school onder te presteren. Sommige kinderen ontdekken in de brugklas dat het leren hen moeite kost. terwijl 't ze op de basisschool heel gemakkelijk afging. Die kinde ren hadden ook op de lagere school een uitdaging moeten krijgen. Als kinderen ergens goed in zijn en iets zelf leuk vinden, dan mag je best meer van ze vragen. Ik doe dat ook met mijn zoon. Niet in de exacte zin van Polgar, maar niettemin probeer ik hem te fascineren van schaken. En dat heeft er al toe geleid dat hij het is die mij schaakproblemen uitlegt in plaats van andersom. Zou hij van daag echter zeggen dat hij wil stop pen, dan leg ik hem niets in de weg. Ton Sijbrands heeft mij namelijk ooit weieens voorbeelden gegeven van dammers in de toenmalige Sovjetu nie, die onder een ijzeren regime wer den opgevoed en in hun sport nu in derdaad aan de top staan. Of dat hun persoonlijkheid ten goede is geko men, is echter een tweede. De Polgar- zusjes zouden nooit zo zijn geworden als nu wanneer ze er zelf niet achter stonden. Ze komen nu over als heel normale meiden". „Misschien moeten wij wel toe naar een systeem met vroegtijdige specia- lismes", speculeert Van Delft. „Wan neer kinderen ervaren dat ze ergens goed in kunnen zijn, kan dat voor zelfwaardering en zelfvertrouwen zorgen. Voor het zelfbeeld is dat heel goed. Al heeft dit natuurlijk wel een grens. Wanneer Roemeense turnster- tjes op hun twintigste in een rolstoel zitten, gaat het te ver. Maar mis schien is het een idee om tien procent van de beschikbare tijd voor dat spe cialisme te reserveren". Speels „Zelf probeer ik mijn kinderen opti- Schaakles op school zou een gunstig effect heb ben op leerprestaties. FOTO: SP male mogelijkheden te bieden om zich ergens op te storten. Zijn kinde ren jong, dan doe je dat heel speels. Je laat je zoon bijvoorbeeld een partij correspondentieschaak spelen met iemand uit de topklasse. Of je organi seert een leuk logeerpartijtje met an dere talentvolle schakers. Als volwas sene weet je gewoon beter welke mo gelijkheden er zijn en die biedt je de kinderen dus. Een goed schaakboek hoeven ze niet gratis te krijgen. Maar je kunt het wel binnen bereik bren gen, door te zeggen dat zij een rijks daalder moeten betalen en dat jij de rest wel bijpast. Ik vergelijk het met een duif: als je die loslaat vliegt hij eerst in een kringetje om zijn richting te bepalen en vindt dan zijn weg", al dus Karei van Delft. „Nieuwsgierig heid is de motor van de mens". Uitdaging „Zijn werkwijze heeft een aantal posi- Hoeveel kinderen op de wereld zijn er niet de hele dag bezig met één ding, bijvoorbeeld schapenhoeden? Polgar heeft gewoon aangetoond dat men sen meer potentieel hebben dan over het algemeen benut wordt. In kinde ren zit een enorm potentieel, de kunst is slechts om dat eruit te halen. Als kinderen ergens achter staan, kunnen ze heel veel behappen". „Polgar is voor mij niet heilig", ver volgt hij. „Maar ik bewonder zijn non- conformisme. Hij heeft het aange durfd nieuwe paden in te slaan. En zouden zijn dochters in Hongarije meer toekomstperspectief hebben gehad wanneer ze een 'brede' opvoe ding hadden genoten? Dat denk ik niet. Ze reizen nu nota bene de hele wereld over. Zouden ze dat op een an dere manier kunnen hebben be reikt?"

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20