Italië vraagt hulp bij opvang Bosniërs Gratis Zon Bii mnel Leger Thailand opent opnieuw vuur op betogers Examens LJiiimi 2 7 12 17 Israël wil joden uit Yemen halen Lubbers ziet Brinkman nog steeds als opvolger aringvoor ederlandse ootnog ivindbaar Pearle Militairen dragen luiers Opgaven eindexamen circuleerden al dagen Ministerie onderzoekt stationsplannen Leiden I~l4 Dagen Gratig i Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. CeUWSoutti/rit WOENSDAG 20 MEI 1992 (c slamitische Raad veroordeelt {spraken Bolkestein londen zorgsector loedend over brief van kabinet IGE Ge weet toch hoe smal die chstrookskes daar zijn" lOEN OMGEVING Manifestatie ondheidszorg in Leiden Britse schrijver aham Swift twijfelt n het bestaan van een vrije wil toncurrentie schrikt i Vossen niet af LEVEN WELZIJN Aristocratische Siorgetti komt met slimme ontwerpen rjc STELIJKLEVEN/OPINIE Enland -,ler: ienland en/regio de nstverlening hefs ist/rtv B naa- lprogrammas Jltaï fi/puzzeumenu welzijn bow Is de VOETBAL OP TV Ceidóc 0ouumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25344. Losse nummers 1,50. Heldere nacht en minimum temperatuur omstreeks 11 graden. Morgen zonnig, maar later in het.zuiden wat bewolking. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 25 graden. Oostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. JERUZALEM - Minister van huisvesting Ariel Sharon heeft gisteren onthuld dat Is raël probeert 1600 joden uit Yemen naar Is raël te halen. Sharon deed zijn uitspraak tij dens een verkiezingsbijeenkomst en is in middels beschuldigd van het laten uitlek ken van een-staatsgeheim. Het 'Coördine rende Comité voor de Bevrijding van de Ye- menitische joden' reageerde geschokt. „Sharon misbruikt de levens van de nog in Yemen wonende joden voor zijn eigen poli tieke doeleinden", zei een woordvoerder. Sharon zou hebben willen scoren in de aan loop naar de parlementsverkiezingen van 23 juni. In 1949 en 1950 heeft Israël via een luchtbrug al 30.000 Yemenitische joden uit Aden naar 'huis' gehaald. Celstraf voor voormalige penningmeester Petrusparochie LEIDEN/DEN HAAG - De 67-jarige voormalige penningmees ter van de Leidse Petrusparochie is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Ook moet de man zich onder toezicht stellen van het CAD voor zijn gokverslaving. Hij is schuldig bevonden aan fraude en verduis tering van 1,6 miljoen gulden uit de parochiekas. Twee weken geleden eiste de officier van justitie J. van Ek nog een celstraf van drie jaar. Hij verwonderde zich erover dat de penningmees ter 25 jaar lang carte blanche had gekregen van het kerkbestuur. Ook het bisdom Rotterdam had nagelaten de boekhouding goed te controleren. In 25 jaar had een accountant slechts drie keer de boeken nage keken. De ex-penningmeester liep vorig jaar tegen de lamp toen zijn taak werd overgenomen door zijn opvolger. Justitie onder zoekt ook nog de rol van de pastoor. Hij zou een gift van 25.000 gulden buiten de boeken hebben gehouden. DEN HAAG - CDA-fractievoorzitter Brinkman wordt definitief de nieuwe partijleider. Minister-president Lubbers zegt dit van avond in Reporter, een tv-programma van de KRO. In Brinkman ziet Lubbers een 'evenwichtig, rustig en snel' politicus. De aan wijzing van Brinkman als zijn opvolger deed Lubbers overigens al ruim twee jaar terug. De opmerkingen in het tv-programma worden gezien als een bevestiging dat Lubbers in Brinkman nog steeds het volste vertrouwen heeft. Als mededingers naar de hoogste partijfunctie werden voorheen oud-minister Ruding en minister Van den Broek genoemd. Ruding heeft inmiddels een topfunctie bij de Amerikaanse commercïele bank Citicorp. Lub bers zegt vanavond dat de 'kroonprinsenstrijd' in het CDA voor bij is, hetgeen duidt op het feit dat hij ook Van den Broek kans loos acht als zijn opvolger. Brinkman toont zich in reactie op Lubbers' voordracht blij met diens opvattingen, maar zegt te vens dat hij de keuze aan de partij wil laten. Feyenoord lonkt naar Wim van Hanegem ROTTERDAM - Willem van Hanegem is met Feyenoord in onderhandeling om het komende seizoen als elftalbegeleider te fungeren. De ex- international is momenteel trainer van de ama teurclub Holland. Technisch directeur Wim Jansen van de Rotterdamse voetbalclub heeft inmiddels bevestigd te hebben gesproken met Van Hanegem, die niet over de vereiste papie ren beschikt om in het betaalde voetbal actief te kunnen zijn. In een vergelijkbare functie werkte Frank Arnesen zonder papieren bij PSV, 'leunend' op de papieren van trainer Bob by Robson. Bij Feyenoord brengt Wim Jansen de papieren in. Volgens Jansen is er bovendien geen probleem omdat de oud-prof van onder meer Feyenoord inmiddels is toegelaten tot de cursus trainer/coach betaald voetbal. ROME De Italiaanse re gering eist hulp van wes terse landen bij de opvang van vluchtelingen uit Bos nië die massaal de grens oversteken. Volgens de Verenigde Naties zijn inmiddels 1,3 miljoen mensen gevlucht voor de ge volgen van de Joegoslavische burgeroorlog. De huidige volksverhuizing is de ernstig ste vluchtelingencrisis in Eu ropa sinds de Tweede Wereld oorlog. Van de geschatte 1,3 miljoen vluchtelingen hebben meer dan 230.000 toevlucht gezocht in andere Europese landen. In Italië doemt het visioen op van een nieuwe invasie zoals die van de Albanezen vorige zomer. Maar in tegenstelling tot de Albanezen zal Italië de voor het oorlogsgeweld vluch tende Bosniërs niet de toegang weigeren. De regering heeft gisteren op verschillende plaatsen in het land opvang centra laten openen. Volgens de minister van immigratieza ken, Margherita Boniver, kan Italië in de komende dagen en kele duizenden mensen her bergen. Maar het land heeft ook duidelijk laten blijken dat het niet als enige voor de las ten wil opdraaien. Minister van buitenlandse zaken De Mi- chelis heeft bij EG-voorzitter Portugal aangedrongen om een buitengewone vergade ring var. de lidstaten bijeen te roepen. Daarin wil Italië de buitenlandse partners vragen om mee te delen in de kosten van de operatie en een deel van de vluchtelingen op te ne men. Premier Andreotti vraagt in een brief ook de president Bush van Amerika om een substantiële bijdrage. Een eerste groep van 830 vrou wen, kinderen en bejaarden uit moslimdorpen op de grens van Bosnië en Kroatië is zon dag na een vier dagen durende treinreis bij Triëst de Italiaan se grens overgestoken. De uit geputte en totaal berooide vluchtelingen hadden er zelf geen idee van dat zij in Italië terecht zouden komen. Na het oversteken van de Sloveense grens zijn zij in de trein opge sloten. Toen enkelen van hen probeerden uit te stappen in Cesena, het laatste station voor de Italiaanse grens, sloten de militairen de wagons van bui ten af. In de komende dagen wordt de komst van nog eens duizenden Bosniërs verwacht. Even buiten Zagreb staat een trein met duizend vluchtelin gen te wachten op toestem ming om naar Italië te vertrek ken. De Sloveense regering wil pas een doorreisvergunning verstrekken als er voldoende garanties zijn dat de vluchte lingen niet in Slovenië zullen uitstappen. Pagina 5: VN pessimistisch over vluchtelingen in Joego slavië erland 3, 20.05 uur, BRT 1, 20.00 Duitsland 1, 20.00 uur, BBC 1, uur: Barcelona-Sampdoria, Eu- iur(f Cup l-finale in Londen, Wembley. HEVENINGEN -= De ha- 'angst valt verschrikke- tegen. Dit meldt Schipper >nk van de Scheveningen 6, grootste trawler van de Ne- landse vloot. 'nu toe heeft de Schevenin- 6 nog maar 750 kantjes 1) gevangen. Dat is dertig I t minder dan vorig jaar I d deze tijd. Ook andere bo- 0 1 van de Nederlandse en i| er>se vloot blijken grote I kite te hebben de haring op •oren. De Scheveningen 6 terdag uitgevaren naar het •rdwestelijke deel van de kdzee. Omdat daar nauwe- ts haring aanwezig bleek te is schipper Pronk verder het zuiden afgezakt. Toezeggingen Wallage trekken CDA nog niet over de streep IC 1 DEN HAAG - Ondanks een aantal belangrijke tegemoet komingen van staatssecretaris Wallage van onderwijs is de CDA-fractie in de Eerste Ka mer gisteren (nog) niet ak koord gegaan met de wet op de basisvorming. Fractieleider Kaland van het CDA wilde de toezeggingen eerst binnen zijn fractie nader bespeken, alvorens een eind oordeel over het wetsvoorstel te geven. Tijdens het debat in de Eerste Kamer eiste het CDA dat Wallage de opheffings norm voor scholen zou verla gen naar 180 leerlingen, dan wel kleine scholen meer moge lijkheden zou bieden om als nevenvestiging van een scho lengemeenschap verder te gaan. De fractie meent dat hiermee „kaalslag", met name in het lager beroepsonderwijs en onder de kleine mavo-scho len, kan worden voorkomen. Het CDA vreest dat de voor stellen van Wallage om al bij minder dan 240 leerlingen een school op te heffen met name op het platteland tot „ontschö- ling" leidt. Wallage wil brede en grotere scholengemeenschappen waarin zowel het lbo, het alge meen vormend onderwijs en het vwo zijn verenigd. Alleen zo kan de basisvorming, waar in elke leerling twee jaar lang een basispakket van vijftien vakken krijgt alvorens hij een definitieve schoolkeuze maakt, goed gestalte krijgen, meent hij. Pagina 4: CDA in verwarring door flexibiliteit Wallage (ADVERTENTIE) Buiten Misschien hebben ze wel examen gedaan vanmorgen, mogelijk staat hen nog meer op dat gebied te wachten. In elk geval nemen ze het er nu maar even van. Nu het nog kan. Schoolmeisjes met of zonder ijsjes. Zittend of liggend op de stoep van de fontein. Lekker buiten op het Binnenhof. FOTO: MILAN KONVALINKA Doe Mee Aan De Pearle Prijsvraag En Maak Kans Op Negen Dagen Florida wor Twee. Pearle Is Kijkplezier. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZOETERMEER - Bij het eindexamen geschiedenis voor mavo en lbo is een ernstige fraude geconsta teerd. De opgaven hebben al enkele dagen tevoren onder kandidaten gecir-, culeerd. F j de onderwijsinspectie is" nog niet bekend hoeveel leer lingen de opgaven hebben ge zien. Staatssecretaris Wallage (on derwijs) beraadt zich nog over de vraag of alle 16.000 kandida-1 ten het examen over moeten doen. zo heeft het ministerie van onderwijs en wetenschap pen vanmorgen meegedeeld. De examenopgaven waren al enkele dagen voor dinsdag, de dag van het examen, bekend bij de leerlingen van een ni^t nader genoemde school. De opgaven zijn ook aan de redac tie van De Telegraaf aangebo den, die de onderwijsinspectie op de hoogte stelde. Staatssecretaris Wallage, die gisteren van de fraude op de hoogte werd gesteld, beraadt zich nog over de vraag of alle kandidaten het examen over moeten doen. Volgens zijn woordvoerder ligt het eraan, op welke schaal de opgaven zijn verspreid. De staatssecre taris heeft alle betrokken scho len een brief geschreven, waar in hij aankondigt dat hij uiter lijk maandag beslist over de te nemen maatregelen. Hij heeft wel alvast 2 juni gereserveerd als nieuwe examendag. De onderwijsinspectie had vanmorgen nog geen idee waar het „lek" zit. De woordvoerder van het ministerie vreest dat het zoeken is naar een speld in een hooiberg. Op 6 mei is het examen naar de scholen ver stuurd" en dan liggen de opga ven dus over het hele land ver spreid. „Misschien zijn de op gaven bij een of andere school gestolen. De enveloppen zijn wel verzegeld, maar misschien is het wel mogelijk dat zegel weer dicht te lakken zonder dat iemand het merkt". Pagina 4: Uitgeknepen aftaai- li 'T HARDE Personeel van de Spar-supermarkt in de Overijsselse plaats 't Harde stond even raar te kijken toen een groep mi litairen gisteren papieren luiers kwamen kopen. Er gingen 32 pakken van dertig gulden over de toonbank. De militairen van de Luite nant-kolonel Tonnetkazerne zamelden luiers in voor vluch telingenkampen in Irak. Al leen de bedrijfsleider van de supermarkt wist ervan, die had alvast maar een voorraadje aangelegd. Met gepoetste schoenen meld den de militairen zich bij de winkel. Ze daagden na hun aankoop het korps mariniers uit om knuffelbeesten te ko pen voor de kinderen in de vluchtelingenkampen. De actie van de militairen is gehouden voor twee Neder landse moeders die op 1 juni met hulpgoederen naar Irak afreizen, N. Smit-de Kroon uit Andijk en E. Bovelander uit Alphen aan den Rijn. Dat de militairen zelf ook vonden dat voor een hele kazérnebevol- king 32 pakken niet al te veel wós, moge blijken uit het feit dat de manschappen tegen over de winkelier verklaarden misschien nog terug te.komen. LEIDEN/DEN HAAG - De gemeente Leiden heeft vanmorgen te horen gekregen dat het ministerie van verkeer en \yaterstaat een aantal deelprojecten in het kader van de stationsplannen na der zal onderzoeken. „Dat betekent nog niet dat wij het geld bin nen hebben, maar wel dat het ministerie wil meewerken aan de plannen. De onderzoeken worden namelijk uitgevoerd op kosten van het ministerie", aldus coördinerend wethouder T. van Rij. Het ministerie heeft nog niet bekend gemaakt om welke deel projecten het gaat. „Het is in elk geval duidelijk dat het ministe rie wil weten of het goedkoper kan". Leiden heeft circa 150 mil joen gulden nodig om de herinrichting van de stationsomgeving te kunnen bekostigen. Vijftien miljoep gulden kan de gemeente zelf opbrengen. De rest moet van de ministeries van verkeer en waterstaat, ruimtelijke ordening en economische zaken komen. (ADVERTENTIE) AANBOD VOOR SNELLE BESLISSERS Kwaliteit, design, voordelig fauteuil diverse kleuren 695,- (Jencikova) "holsteeg 12. hk Spuistraat 020-6259666 Amsterdam Willem van Weldammelaan 11, Gelderlandpl 020 - 6440510 LeWen Haarlemmerslr. 52a-54, 071 - 127509 Vberdlngen-C Korte Hoogstr 41, 010 - 4346267 Oen Hug Denneweg 4, 070-3106314 Utrecht Gitdenkwartier 173 (Hoog Catharijne), 030 - 328869. Binnenkort opening Grontngen-EIndhoven BANGKOK - Het Thaise leger heeft vandaaag op nieuw het vuur geopend op zo'n 2.000 betogers in het centrum van Bang kok. Volgens de politie maakten de demonstran ten zich schuldig aan ge welddadigheden. Het is nog onbekend of er slacht offers zijn gevallen. Het Royal Hotel, het hoofd kwartier van het anti-rege- ringsverzet waar het leger dinsdag tientallen betogers doodschoot, staat in brand. Vanmorgen vroegen verzamel den zich naar schatting 80.000 mensen bij de Ramkham- haeng-universiteit. Zij eisten wederom het aftreden van pre mier Suchinda. Tienduizen den studenten wierpen gister avond barricades op op de na bijgelegen, grote doorgaande weg. Volgens Thaise en diplo matieke bronnen dreigt door de politieke onrust een schei ding binnen het leger. Gema tigde militairen zouden op het punt staan de omstreden pre mier af te zetten. Washington besloot gisteren tot opschorting van de deelna me van Amerikaanse troepen aan een gezamenlijke legeroe- fening. De VS hebben het ge welddadige optreden van de Thaise strijdkrachten niet di rect veroordeeld, maar zeiden de gebeurtenissen te betreu ren. Japan toonde zich ernstig verontrust over de situatie in Thailand. De Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Willy Claes gaat de EG voor stellen de Thaise crisis nader te bestuderen. In een zeldzame verklaring door een lid van de Thaise koninklijke familie riep prinses Siridhorn op tot beëindiging van het geweld. Een globaal overzicht van di verse bronnen geeft zeker hon derd doden en vele honderden gewonden aan. Er zijn meer dan 3.000 arrestaties verricht onder de demonstranten. Premier Suchinda stelde giste ren in een televisierede de communisten verantwoorde lijk voor de ongeregeldheden. Zijn aanval zou gericht zijn op oppositiepartij van de voorma lige stafchef Chaovalit Yong- chaiyudh. Deze werd eergiste ren net als oppositievoorman Chamlong Srimuang opge pakt. Chaovalit was bij de ver kiezingen van maart een van de kandidaten voor het pre mierschap. Suchinda stonds destijds niet op een van de kieslijsten, maar werd in april wel als premier aangesteld. Pagina 5: Bruisend Bangkok nu trieste spookstad De examens zijn in volle gang en dank zij de Leidse Courant kan iedereen dagelijks meeleven met de kandidaten. Er zitten altijd wel een paar bekenden tussen uit de familie of de straat. Vandaag een kijkje bij het examen kantoorpraktijk op een christelijke scholengemeenschap. Terwijl havo- en vwo- leerlingen zich na het Duits tijdens de ochtend buigen over handelswetenschappen en recht en Nederlands samenvatting, weren de mavo- en lbo-kandidaten zich bij het Engels. Wie 's morgens een lang praktijkexamen heeft gehad, krijgt gaandeweg gegarandeerd moeite met de concentratie. Gelukkig kunnen ze dan thuis allés van zich af zetten met de Leidse Courant. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor J slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. i De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Voorl: Straat: I Postcode/Plaats: I Telefoon: Dow Jones sluit op nieuw record NEW YORK - Op de effectenbeurs van New York is gisteren de Dow Jones-index weer op een nieuw record gesloten. Deze index van 30 industriële fondsen wist met een winst van 21,97 te slui ten op 3398 punten en liet daarmee op een haar na het vorige re cord van 3397,58 van 11 mei achter zich. I (Indien daon Bei 071- 313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^J?501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) I I 711848 003000 iiii,iiigfiinin»ini

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1