leidóeQowumt LEVEN WELZIJN Aristocratische riorgetti komt met slimme ontwerpen Alison Beauchamp ontwerpt koninklijke en draagbare hoeden Indianen maken vrolijke, trendy meubels Idoor IDA BROMBERG Zowel de winkel in Amsterdam als de spullen uit de Amerikaanse staat New Mexico die er worden verkocht mogen uniek worden genoemd. Een winkel als de Turn Pike Santa Fe Store kent zijn gelijke niet in Nederland. De Santa Fe stijl zelf is zeer oorspronkelijk, herkenbaar en niet te vergelijken met iets anders. Uniek is het zeker", zegt eigenaar Simon Spier, die de deuren van zijn store in de Amsterdamse Waterloopleinbuurt kort geleden opende. De winkel heeft een hoofdingang aan de Jodenbreestraat en één aan het Waterlooplein, waar voornamelijk kleine artikelen worden verkocht. De Turn Pike Santa Fe Store verkoopt van alles: van kopjes tot bedden en alles wat daartussen zit. „Kleden, stoelen, tafels en lampen, maar ook t-shirts, sieraden en spullen voor in de keuken", noemt Simon Spier op. „Je kunt het zo gek niet verzinnen of het is er in Santa Fe stijl". Santa Fe kenmerkt zich door warmte, kleuren en afbeeldingen van bijvoorbeeld dieren als bizons, vogels en prairie-wolven en voorstellingen uit de dagelijkse belevingswereld van de kunstenaars voornamelijk Indianen die de meubels beschilderen. „Het is een vrij primitieve manier van interpreteren, maar waanzinnig mooi en heel betaalbaar", stelt Spier, die zijn winkel duidelijk toegankelijk voor een breed publiek wil houden. Kopjes kosten bij voorbeeld een tientje, de duurste en grootste kast tweeëneenhalf duizend gulden. Spier moet alles wat hij verkoopt zelf vanuit New Mexico naar Nederland laten verschepen. Materialen De spullen zijn gemaakt van natuurlijke materialen. Ze worden voornamelijk van hout gemaakt, maar er wordt ook veel met wol en leer gewerkt. Kunststof komt er niet aan te pas. „En de warme kleuren staan in schril contrast met de kilte die uit Italië komt", zegt Spier. „Je ziet fel turquoise en roze maar ook meer afgezwakte kleuren". Hoewel Santa Fe in ons land een nog tamelijk onbekend begrip is, worden bijvoorbeeld de felbeschilderde kasten die nu in de Amsterdamse store zijn te zien, al eeuwenlang gemaakt. In Santa Fe zitten verschillende cultuurelementen. De belangrijkste invloed is die van de Navajo-indianen, maar ook Spaanse kolonisten, Mexicanen en Amerikanen zoals de Pueblo-indianen laten hun sporen na sinds men in 1928 in New Mexico begon handel te drijven. Simon Spier zegt nu al te weten dat Santa Fe potentie heeft om een trend te worden. „Dat merk ik aan de reacties van klanten. Iedereen vindt het waanzinnig". Bovendien komen kleur en warmte terug in de interieur-mode en daar sluit Santa Fe natuurlijk mooi bij aan. „Zelfs Jan des Bouvrie is ervan overtuigd dat invloeden uit regionen als New Mexico en India steeds meer hun weg naar de Europese woonkamers vinden", weet Spier. Ook zijn vader, de architect Edo Spier, merkt aan de opdrachten die hij krijgt dat kleur en warmte het binnenkort helemaal zijn. Andere trendy artikelen die binnenkort naar de Turn Pike Santa Fe Store komen zijn uitgevoerd in de Lodge-stijl, zoals te zien in de tv-serie Twin Peaks. Het zijn meubelen waarvan het hout zo is verwerkt dat de bast er omheen kan blijven zitten. De leuningen van de stoelen lijken zó uit het bos te komen. WOENSDAG 20 MEI 1992 Sportieve en kleurrijke badmode Carnavaleske, tropische kleuren staan mooi bij een zongebruine huid. Heldere, frisse sterren, stre pen en kleurblokken in combina tie met stralend wit geven een sportieve uitstraling. Een voor beeld daarvan is een zwart-wit- rood badpak gesigneerd door Pa loma Picasso. Je zou het mis schien niet verwachten, maar dit zijn de basis-ingrediënten van de badmode-collectie van de van huis klassieke, degelijke fabri kant van ondermode Schiesser. Het bedrijf heeft haar produktlijn de laatste jaren aanzienlijk uitge breid. Het gaat allang niet meer Paloma Picasso, dochter van de be roemde Spaanse schilder, heeft zich nu ook op het ontwerpen van bad pakken gestort. Eerder bracht ze een geur en make-up uit. om witte ondermode en klassieke pyama's voor heren. Behalve badmode voor dames is er nu-ook een complete kindermo delijn. die vrolijk en fris aandoet. De fabrikant profiteert tevens van de geleidelijke overgang van on dermode in bovenmode. Stretch body's, eigenlijk ook ondergoed, wordt onder een colbertje een ge woon kledingstuk. Ook de man wordt door Schiesser bij alle ver nieuwingen niet vergeten. Zo is er een nieuw model bedacht, de zo genaamde shortama. Deze nieuwe shorts voor mannen zijn geschikt als onderbroek, als vrijetijds- short, als zwembroek en ook nog als pyama. Voor elk model is een bijpassend hemd en shirt. Voor de 'body-bewuste' heren zijn er ver der halftransparante stoffen en zelfs ingeweven, glanzend lurex. iMsÉi. Kleding voor jeugdige intellectuelen Wie denkt dat populaire strips en trendy kleding niets met elkaar te maken hebben vergist zich. Uitge verij C.I.C van stripteke naars Eric Schreurs Joop Klepzeiker) en Hein de Kort (Eikels) laat sinds kort ook strips afdrukken op trendy kleding. Deze collectie 'voor jeugdi ge intellectuelen' bestaat voornamelijk uit sportkle- ding en is te bestellen bij C.I.C in Amsterdam. Al leen de strip-t-shirts zijn ook te verkrijgen in ver schillende kledingzaken in Nederland. vreemde personen zoals mode-ontwerpers storten zich tegenwoordig op het ontwer pen van meubels. Met zijn ontwerpen moet Scolaro een intellectualistische uitstraling toevoegen aan de doorgaans klassieke Giorgetti-meubel- loot: de meubels moeten net even iets slimmer in elkaar zitten. Een van de twee nieu we ontwerpen heet Aladino. Het gaat hier niet om één stoel of lamp, maar om een installa tie van twee sofa's. Elke sofa zit met een messing scharnier vast aan een kielvormig ele ment, dat weer de basis vormt voor een tafel en een flexibele lamp. Door deze constructie kan de plaats van de sofa's ge makkelijk worden veranderd. De basis en de poten van de sofa's zijn van kersehout ge maakt. Zelf beschrijft Scolari de Aladino als 'een kompas, om een ruimte mee te vor men'. Daar moet je dan wel een bedrag van 25.000 voor neertellen. Het andere, voor de consu ment beter te betalen 2650) ontwerp van de hand van Sco lari is een armstoel. 'Spring' heet hij, en hij garandeert het 'absolute zitcomfort'. Spring staat voor veer, vering, elasti citeit en comfort. De armleu ningen zijn onzichtbaar ver end verbonden met de voorste poten. Door dit mechanisme stelt de stoel zich automatisch in op de meest comfortabele positie. De rugleuning is door twee draaipunten verbonden met de armleuningen. Daar door wordt de rug in alle mo gelijke zitposities onder steund. Als ie de stoel van de zijkant bekijkt lijken de arm leuningen - oneerbiedig ge zegd op beenderen. De Spring is gemaakt van mas sief gepolijst kersehout met ebbehouten inlegwerk. Gevoel Heeft Scolari geen moeite met het kappen van bomen voor het uitvoeren van zijn ontwer pen? „Welnee. Hout heeft le ven, is warm. Metaal is ver schrikkelijk koel en voelt on aangenaam aan. Het grote verschil tussen architectuur en meubels is, dat je je bij meubels steeds moet realise- De Aladino, een van de twee nieuwste ontwerpen van de Italiaanse meubelfabrikant Giorgetti. De so fa's kunnen naar elkaar toegedraaid wprden. ren dat er sprake is van licha melijk contact. Plastic voelt onaangenaam aan, heeft ook een onplezierig geluid. Ik ge loof niet zo in het idee dat jc de natuur spaart als je geen bomen kapt, maar andere ma terialen als plastic gebruikt. Bij dat proces spelen zich an dere milieu-onvriendelijke processen af'. Met originele ontwerpen, zo als de twee nieuwe meubels, heeft Giorgetti altijd al aan de weg getimmerd. „We hebben ons altijd gericht op het ont wikkelen van geheel nieuwe ontwerpconcepten. We maken niet alleen wat de markt vraagt. En voor die vernieuwing heb ben wel een groep architecten ingeschakeld, die niet gehin derd wordt door enige kennis van meubelproduktie", ver telt commercieel-directeur Gi useppe Maraschi. „En het markt is gebracht, wordt het gekopieerd. Wij maken ons daar niet druk om, beschou wen het meer als een compli ment". Ambachtelijk Naast de vernieuwende ont wikkelingen in de meubel branche. waarmee het bedrijf pas vier jaar bezig is, wordt de produktie van de klassieke modellen gewoon voortgezet. „De kwaliteit van het produkt staat daarbij voorop. Dat is al zo sinds de familie Giorgetti in 1898 in de buurt van Milaan met het bedrijf begon", zegt Maraschi. „Alle meubels wor den door vakmensen in eigen huis en voor een groot deel met de hand gemaakt. Daar door kun je ingewikkelde houtverbindingen uitvoeren, waardoor de meubelen bijzon der sterk zijn. Meubels van Giorgetti zijn daardoor onver slijtbaar. en inderdaad niet goedkoop". Als je naar de trends op inte rieurgebied kijkt, krijgt het Italiaanse familiebedrijf steeds meer de wind mee. Ita lië is op 'design-gebied nog' steeds toonaangevend. Maar wat er nu bijkomt is de 'eco- trend': steeds meer mensen willen af van hun zwart-grijs- witte, met veel aluminium in gerichte high-tech huis. Hout rukt op, en we kiezen weer voor kwaliteit. En dat is nu precies het sterke punt van Giorgetti. Giorgetti-meubelen zijn ver krijgbaar bij de betere inte rieurzaken. CHRISTA VAN DER H0FF e Haagse Pleingarage as helemaal afgehuurd. Italiaanse ambassa- eur was opgetrommeld, et Mauritshuis, was eer steren even privéter- »in van de familie Gior- >tti. Er is de Italiaanse t* eubelfabrikant dan ook iel aan gelegen om Ne erland kennis te laten laken met het nieuwe ederland moet weer weten it ergens in Italië een fabri- int zit, die klassieke, bijna istocratisch aandoen ie meubelen verkoopt die op am bachtelijke manier gemaakt worden. En hoe maak je de mensen wakker? Laat wat modellen ontwikkelen, die misschien commercieel ge zien niet zo interessant zijn, maar die wel vernieuwend en spraakmakend zijn. En omdat er in Nederland geen grote meubelbeurs is zoals in Mi laan of Keulen, werd er voor de Benelux een aparte presen tatie gehouden. Aladino Giorgetti liet twee nieuwe zit meubelen en een lamp ont wikkelen door een ontwerper, die van huis uit architect is: de zeker in Italië bekende Massi mo Scolari. Een niet zo erg on gebruikelijk verzoek: veel ar chitecten en andere branche- Ruimteveer Herntes vrijwel zeker geschrapt 20 Klassiek wandelen in Oostenrijks Ötztal 21 Hoteliersliep naast deur om vierde ster te houden LOCHEM - Hotel 't Hof van Gelre in Lochem moet haar vierde ster terugkrijgen. Dat zegt het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB) uit Den Haag. Het hotel zakte twee jaar geleden van vier naar drie sterren, omdat er 's nachts geen wakkere portier aanwezig was. Het Bedrijfsschap voor het Hotelwezen stelde vanaf oktober 1990 een wakkere nachtportier verplicht voor alle vier sterren-hotels met meer dan vijftien bedden. Om aan deze eis te voldoen was de hotelier van 't Hof al naast de toegangsdeur gaan slapen. Maar volgens het bedrijfsschap voldeed het hotel hiermee nog niet aan de door haar gehanteerde normen, 't Hof van Gelre stapte daarop naar het CBB en eiste haar vierde ster terug. Het hotel, dat plaats biedt aan 55 overnachtenden. voerde aan dat zij te laat op de hoogte was gesteld van de aanscherping van de normen. Bovendien zou het grote onduidelijkheid scheppen voor de toeristen. Omdat de hotels met minder dan vijftien bedden zonder nachtportier mogen werken, weten de bezoekers niet meer wat zij precies in een viersterren hotel kunnen verwachten, meende 't Hof. Het CBB vindt het ook vreemd dat de kleinere hotels niet aan de nieuwe eis hoeven te voldoen. Daarom werd 't Hof van Gelre ten onrechte een ster afgenomen zijn. door GWEN VAN LOON „Mijn liefde voor hoeden komt voort uit mijn jeugd. Ik zat als klein meisje in Enge land op school en het was ver plicht om in uniform naar school te gaan. Bij het tenue hoorde ook een zomer- en een winterhoedje. Bovendien vond ik als klein kind de ver kleedpartijen» bij mijn oma al tijd erg interessant. Met de 'juwelen' en de hoeden van oma kon ik uren voor de spie gel staan". Aan het woord is de Rotter damse ontwerpster Alison Beauchamp (27). Het was een tijdje stil rond de bekende ontwerpster, maar nu werkt ze aan haar 'come-back'. Ze rolde min of meer bij toeval in het hoedenmakersvak. Na een jaar kunstacademie in Rotterdam was ze de school een beetje zat. Een vriend bracht haar op het idee om hoeden te gaan ontwerpen, omdat ze in haar tekeningen op de academie de modellen altijd voorzag van een hoed. Ze zocht contact met Marie- Eugénie die twintig jaar gele den een eigen hoedenzaak in Rotterdam had. Anderhalf jaar was ze bij haar in de leer, voordat ze in 1988 haar eerste eigen hoeden op de markt bracht. Ze etaleerde haar hoe den in de etalage van een kle dingzaak en in korte tijd wa ren ze allemaal verkocht. Ze kan anderhalve dag kosten, maar soms weet ze binnen tien seconden precies weet wat ze gaat maken. Het ma ken van een hoed kan Alison een dik uur kosten, maar ook een dag. Hoe ze precies te werk gaat wil ze niet verklap pen, want haar atelier is voor iedereen verboden terrein. Particulieren Hoewel Alison voorheen voor namelijk aan sjieke modewin kels en jeugdige kledingza ken leverde, heeft ze tegen woordig steeds vaker recht streeks contact met particu lieren. „Dat is eigenlijk leuker. Om dat je weet wie de hoed gaat dragen, kun je het ontwerp precies aanpassen aan die per soon. Zo had ik een keer een kale jongen aan de telefoon. Die benaderde me heel direct: 'Hallo, je spreekt met Jurri- aan. Ik heb een kaal hoofd en daarom wil ik graag een mooie hoed. Kan dat?'. "Dat vond ik zo leuk, zo spontaan". Omdat een hoed vrij prijkig is - een hoed van Alison is te koop vanaf 69 gulden en kost gemiddeld 180 gulden - ko pen de meeste mensen er een tje die je met veel dingen kunt combineren en die niet te op vallend is. „Nederlanders dra gen vaak zwarte hoeden. Ik zou graag willen dat daar eens verandering in komt, want die kleur ben ik ontzettend beu Niet dat zwart niet mooi is maar een rode of een groene hoed, bij mijzelf favoriet, kun je net zo goed vaak opzetten. Vaak staat een zwarte hoed niet. Vooral in de winter. Vee) mensen zien dan bleek en zo'n zwarte hoed versterkt dat". „Ik maak geen hoedjes voor mensen die naar de kerk gaan, maar richt me op een modieus publiek. Daarom ga ik v.aak naar concerten, kroe gen en dansgelegenheden en geef ik mijn ogen voortdurend de kost. Vooral op zaterdag en koopavond kun je veel inspi ratie opdoen, want dan lopen er veel mensen op straat en zie je de meest aparte creaties. Er is een duidelijk verschil tussen de diverse steden. Rot terdammers zijn bijvoorbeeld veel meer recht-toe-recht-aan - doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg - dan Hage naars, die vaak sjieker ge kleed gaan. Dat verschil is duidelijk merkbaar. Daarom zou ik voor een Rotterdam mer een ander soort hoed ont werpen. Hoewel generalise ren natuurlijk lang niet altijd op gaat". De koninklijke hoedencollec- tie van ontwerpster Alison Beauchamp is tot 25 oktober te zien in een vitrine van het Schielandshuis, Korte Hoog straat 31 in Rotterdam. Voor meer informatie of het bestel len van een hoed kunt u te recht bij Alison zelf: 010 - 414 8151. e Spring, een armstoel met verende arm- en rugleuning, ontwor- in voor een 'maximaal zitcomfort'. FOTO'S: PR kreeg daarna verzoeken van modebladen als Elle en Marie- Claire om hoeden te ontwer pen bij de modereportages. Zo verwierf ze landelijke bekend heid. Gekkenhuis Ruim een jaar geleden zette Alison het ontwerpen op een laag pitje om alle adpdacht te kunnen richten op haar pas geboren zoontje. „Het was echt een gekkenhuis. Tot vlak voor de geboorte was ik vier entwintig uur per dag met mijn gedachten bij de hoeden en op drukke dagen maakte ik acht hoofddeksels per dag. Toen ben ik bewust de anoni miteit in gedoken. Maar in het modewereldje word je verge ten als je niet voortdurend iets van jezelf laat horen". In het Schielandshuis in Rot terdam is nu een vitrine met de hoeden uit haar koninklij ke collectie ingericht, die be staat uit hoeden met namen als 'Queen going hunting', 'Queen Mum' en 'King Fred dy'. Daarmee kreeg ze meer publiciteit dan ze haql ver wacht. De ontwerpster wil vooral draagbare hoeden maken. „Er is in Nederland vrijwel geen belangstelling voor uitbundi ge exemplaren", legt Alison uit. Ze werkt het liefst met vilt, maar ook materialen als stro en stof verwerkt ze in haar creaties. „Iedere hoede- nontwerpster vindt het het makkelijkste om met vilt te werken. Bovendien is er naar dat soort hoeden de meeste vraag". In haar collectie heeft ze ook hoeden die op meer manieren te dragen zijn. Haar hoeden geeft ze namen van mensen die ze voor zich ziet bij het ontwerpen en bij wie de hoed goed zou staan Zo noemde ze een zomerhoed met rozenknopjes Rosie. waarbij ze een landelijk type met lang krullend, rossig haai voor zich zag. Het ontwerpen Twee hoeden uit de koninklijke collectie van Alison Beauchamp. De hoed op de voorgrond heeft geen naam, de hoed met de veren en het kroontje heet Alison Queen the Opera' genoemd. FOTO: PR

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17