Eerst parkeergarage dan autoluw centrum LEIDEN OMGEVING 'Van Rij legt bom onder renovatie van Groenoord' li Vierde garage moet in binnenstad Taxistandplaatsen midden in de stad Hou 't droog! CcldócSouoant wil eidwOowuvnt ijwel ik izing DINSDAG 19 MEI 1992 INAAM DER WET Irank gendf aan 'ran^ maakt meer kapot t an je lief is. Dat bleek gis- eren weer eens toen een .eidenaar bij kantonrech- Van Leeuwen moest oorkomen vanwege open- are dronkenschap. De pan was flink door het lint egaan, omdat hij die dag i horen had gekregen dat t zijn ön vrouw van hem wilde a de geiden. Iet df ierbij had zich zo la~ inter" gaan' dat de P0,itie van em kruipend over de hij de Lammer- in k ïarkt aantrof. „Drank ir salai501 °Pl°ssing' meneer" ee[ prak rechter Van Leeu- en vaderlijk. „Het is al en maar een probleem bij". Om de problemen olge 'et verder °P te laten lo- ;n, bleef de boete beperkt a it35 gulden, en veel hogere boete loet een Ghanees beta- n. De man moet voorko en omdat hij in Neder- nd verbleef zonder dat gens te hebben gemeld, weken geleden tiphoest zijn vrouw al voor Dmen omdat zij hem, als egale buitenlander, on- irdak had verleend. Al en al het feit dat hij hier ico Eèrblijft heeft het justitieel iparaat dus al aardig aan :t werk gehouden. De an heeft inmiddels een srblij fsvergunning om it het paar in het huwe- k is getreden. Toch vindt rechter dat de man er f3.7. tér aan had gedaan om i7org in verblijf even aan te S (5-i elden. Daarom moet hij >quie 0 gulden boete betalen. RAi gen 10H ini zijn niet de enige zeld- me gevallen die bij de ihter voorkwamen. Een ge stuurder van een mini is dagvaard vanwege het den met bevroren rui- De kachel van zijn wa- n n deed het namelijk niet goed. Volgens de politie d de man totaal geen :ht op de weg, maar dat 3e pfcl wel mee, zo bracht de 1 in hier tegenin. Officier rt justitie Van Nederpelt nd het echter maar ge- 25 arlijk. „U rijdt in een 10i, maar ik vraag een axi-boete", grapte ze. :n eis waar de rechter •h ook in kon vinden. >etes zijn vaste prik bij kantonrechter, gevan- inisstraf wordt minder ak opgelegd. Maar voor e niet betaalt, kan het larop uitdraaien, zo eek gisteren weer eens. in man zonder rijbewijs in een niet verzekerde ito rondreed was daar- tor al vaker gepakt en eeds zat hij dan liever, in dat hij betaalde. „Maar is het leven", relativeert Leidenaar. man had eigenlijk een vocaat willen meebren- n, maar zegt telefonisch horen hebben gekregen it die niet mocht komen, edereen is hier welkom zegt Van Leeuwen, laar het is inderdaad et verplicht om je door n advocaat te laten ver- idigen voor de kanton- chter". akfiets man zegt te hebben ge lden zonder rijbewijs om- it'hij spullen moest ver- )eren. „Ik kan moeilijk n bakfiets nemen, want in trap je je een beroer- Rechter Van Leeuwen engt hier tegenin dat en dat vroeger wel deed. ja, maar we leven in een oderne tijd", antwoordt man. „Tegenwoordig DERJ jdt iedereen in een auto' ten9* 'mdat iedereen koen wijs heeft", zegt Van noogs «uwen weer. De man gt geen rijbewijs te kun- halen omdat hij anal- et is. Ook de mogelijk- :id voor mensen met lee- iroblemen om het theo- eexamen te halen was >or hem geen oplossing, s officier van justitie an Nederpelt suggereert at hij tegenwoordig nog el eens auto rijdt, be rijdt de verdachte dat fel. ij geeft aan zijn leven te ibben gebeterd, at ook merken maar wei- g op te hebben met rech- rs en officieren van justi- „Want ik ken dat spel- tje hier", zegt hij. Uitein- -lijk wordt hem twee we- -n gevangenisstraf opge- 5.70 j en Leidse vrouw kwam er pter van af,: zonder straf, i zegt zelf niet de auto te £bben bestuurd, die door 3® >od heeft gereden. „Dat [as een man met wie ik in 'e tijd een verhouding ad", zegt ze. Onder de oorwaarde dat ze de naam J *n haar ex-vriend bekend 5.00 laakt, is dé officier van istitie bereid de zaak aan 'houden. De la Mar bereid om vergistingsinstallatie zelf te realiseren LEIDEN De Leidse milieuwethouder H. de la Mar is bereid om een schei - dings- en vergistingsinstallatie zelf te bouwen als de collegagemeenten in het samenwerkingsverband van de Gevulei niet langer achter hem staan. Hij zei dat gistermiddag bij een vergadering van de Gevulei. Vooral de Wassenaarse wethouder A. Pruijs greep de gelegenheid aan om opnieuw te pleiten voor het overdragen van verantwoordelijkheid aan de Rijksoverheid. Volgens hem zijn lagere overheden niet in staat gebleken een groot project als de vuilverbran dingsinstallatie op Ypenburg te realiseren. Hij zette daarom meteen vraagte kens bij de realisatie van de scheidings- en vergistingsinstallatie. De la Mar re pliceerde met de opmerking dat de prijzen van vuilverwerking in Rotterdam, bij de AVR, aanmerkelijk hoger liggen dan bij de SVI. „Ik ben daarom bereid het risico te nemen". Parkeermeters verdwenen LEIDEN - Vanaf de Nieuwe Rijn is tussen vrijdag en maandag een parkeermeter van zijn paaltje verdwenen. Ook op het Rapenburg ver dween een parkeerme ter maar hier werd het apparaat compleet met sokkel verwijderd. Op het Rapenburg werd gisteren eveneens ge probeerd een parkeer meter open te breken. Dat mislukte. Granaat gevonden LEIDEN - In het struikgewas op de hoek van de Willem de Zwij gerlaan en de Kooilaan hebben jongelui gister morgen rond half elf een explosief gevonden. Het gaat waarschijnlijk om een oefengranaat. Na raadpleging van de Explosievenoprui mingsdienst heeft de politie de oefengranaat meegenomen. Rioolgemaal uitgeschakeld LEIDEN - Het Hoogheemraad schap, mensen van civiele wer ken, de gemeentelijke directie milieu en de politie zijn gister middag opgetrommeld na klach ten van bewoners van het Vliet- park. Hun toiletten en douches liepen over. Later bleek dat de pomp van het rioolgemaal was uitgeschakeld. Het hoogheem raadschap onderzoekt nog hoe het mogelijk is dat het. rioolge maal niet werkte. Bewoners slui ten sabotage door de eigenaar van het park, met wie zij al lange tijd overhoop liggen over perma nente bewoning, niet uit. Aanrijding VOORSCHOTEN - Een 21-jari ge Voorschotenaar kwam gister avond met de schrik vrij nadat hij was aangereden op de Voorscho- terweg in Voorschoten. De man had getankt bij het Mobil pomp station. Bij het wegrijden zag hij een naderende automobiliste over het hoofd, een 22-jarige in woonster van Zwammerdam. De Voorschotenaar werd van achte ren aangereden en letterlijk over de weg gelanceerd. Hij kwam in de vangrail terecht op de andere weghelft. Daar reed op dat mo ment niemand. Beide auto's wer den zwaar beschadigd. Er raakte niemand gewond. LEIDEN Voordat de binnenstad autoluw wordt, moet er een vierde parkeergarage komen. Nu wordt onderzocht of zo'n garage bij het Hoogheem raadschap aaan de Boom- markt kan komen. „Als dat niet kan, dan moet er een lokatie in de directe omgeving worden ge zocht", aldus wethouder J. Walenkamp (verkeer, economische zaken) gis teravond. Hij sprak tijdens een debat met leden van de Leidse afde ling van het KNOV, het Ko ninklijk Nederlands Onderne- mersverbond. Walenkamp was uitgenodigd om zijn voorstel len voor een autoluwe binnen stad, verschuiving van de koopavond en een stadsdistri butiecentrum toe te lichten. „Als je extra dingen doet zoals een Sleutelhof (luxe winkel centrum - red) of een verschui ving van de koopavond, neemt* de parkeerdruk verder toe. En ik neem geen maatregel zon der een oplossing te hebben", lichtte hij de noodzaak van de garage in de binnenstad toe. De suggestie om een parkeer garage onder Sleutelhof te bouwen, moest hij van de hand wijzen. „Dat is onmogeljk. Het Hoogheemraadschap heeft ook dieper willen gaan dan de die ene laag. Maar het is tech nisch onmogelijk, dan komt de rest van de omgeving om- Boterham Walenkamp gaf de onderne mers gisteravond ook te ken nen dat zij de problemen dik wijls al te gemakkelijk op het bord van de gemeente schui ven. „Ondernemers zullen zelf moeten investeren. Een hoop doen het wel, maar een hoop doen het ook niet. Dat moet veranderen". Het stadsdistributiecentrum verdedigde hij met als argu ment dat het in het belang van de ondernemers was. „Als je in de Haarlemmerstraat een voorraad wilt aanhouden, ben je duur uit met je vierkante meters. Daar kun je beter ver koopruimte van maken. Waar het autoluw maken van de bin nenstad goed is gedaan, werkt het economisch goed uit, stijgt de omzet met tientallen pro centen. Het gaat om jullie bo terham in de binnenstad". Toch werden zijn plannen niet even enthousiast ontvangen. Slechts een enkeling uitte be zwaren tegen het stadsdistri butiecentrum. Walenkamp had becijferd dat voor de bouw een bedrag van zestien miljoen gulden nodig is, en voor de ex ploitatie jaarlijks vijftien mil joen gulden. Een vlugge reke naar kwam uit op 7500 gulden eigen bijdrage per onderne mer. Volgens A. Keijsers, di recteur van HOM Consultan cy, het bedrijf dat het onder zoek naar en de uitvoering van het SDC op zich neemt, is de fi nanciering echter niet het pro bleem. „Het scheelt meer dan twintigduizend vrachtwagen kilometers in de stad, die de ondernemer niet meer hoef te betalen". De ondernemers liepen giste ren ook te hoop tegen de voor genomen verschuiving van de koopavond van donderdag naar vrijdag. De ondernemers willen niet: zij vrezen dat het publiek jarenlang moet wen nen aan een nieuwe koop avond, waar nu een teer even wicht is bereikt met de regio. De consument heeft echter volgens wethouder Walen kamp wel te kennen gegeven iets te zien in verschuiving van de koopavond, mits die samen gaat met een markt. Eén van de aanwezigen stelde dat „je zeker gaan markt a la zaterdag krijgt. Als die markt niet vol- komt, heeft het geen zin". Dat moest Walenkamp beamen. Hij bezwoer gisteren plechtig dat hij geen experiment zal ne men met verschuiving van de koopavond. „Ik ben dol op proefnemingen, maar niet met dit. Hiermee wordt niet geëx perimenteerd". Walenkamp beloofde dat hij met nadere ge gevens zou komen om de on dernemers te overtuigen van de wenselijkheid van ver schuiving. I FOTO: WIM VAN NOORT Buurtcomité blijft strijdvaardig LEIDEN - Midden in de stad, naast het Dat zei wethouder Walenkamp gister- bij het centraal station. Volgens Walen- stadhuis, komt een taxistandplaats. Bo- avond bij het KNOV. Daarmee wordt te- kamp wordt ook nagedacht over invoe- vendien kunnen taxi's voortaan ook een gemoet gekomen aan de wens om de taxi ring van een streektaxi. Onderhandelin- plekje vinden bij het station Lammen- dichter bij de mensen te brengen. De eni- gen hierover zijn gaande met het taxibe- schans. ge plaats waar taxi's nu mogen staan, is drijf De Groot. Zondag geen trein Den Haag-Leiden LEIDEN - Tussen zaterdaga vond 22.05 uur en maandag morgen 5.40 uur zullen er geen treinen rijden op het traject Leiden-Den Haag Mariahoeve. Dit weekeinde worden de nieu we, verhoogde, sporen op het traject iri gebruik genomen. Datzelfde gebeurt met de nieu we perrons op de stations De Vink en'Voorschoten. Tijdens de werkzaamheden rijden er rechtstreekse bussen tussen Leiden en Den Haag. Daar naast zijn er bussen die de sta tions De Vink en Voorschoten aandoen. Gedurende dezelfde periode is het fietspad langs de Stevenshofdreef afgesloten. Voetgangers en fietsers kun nen gebruik maken van de Stevensbrug of van de spoor wegovergang bij De Vink. Tevens is de spoorwegover gang Voorschoten in de nacht van zaterdag op zondag afge sloten. De spoorbomen worden dan in de richting van Wasse naar verplaatst. De stremming duurt van zaterdagavond 22.05 uur tot zondagmorgen 7.00 uur. Met de ingebruikname van het vernieuwde spoorwegtraject wordt ook een begin gemaakt met de aanpassing van de spoorwegovergang tussen de Haagweg en de Rijndijk. Ei genlijk zou dat pas over twee jaar worden gedaan, als alle vier de sporen zouden zijn ver hoogd. Afsluiting van de Haag- sche Schouwbrug heeft aan passing van de overweg echter aanzienlijk versneld. Door af sluiting van de brug, noodza kelijk door (je slechte techni sche staat, is de Stevenshof moeilijker bereikbaar. Feest bij Zijloever Een poffertjes- en pannekoekenmaaltijd langs de Zijloever was gisteren een van de programma-onder delen van h'ët kenningsmakingsfeest van het ouderenproject Zijloever/Rondedans. De feestelijkheden duren de hele week en zijn bedoeld om de bewoners van De Kooi, Noord, Groenoord en de Zeehelden buurt kennis te laten maken met het ouderenwerk. Behalve de pannekoekenmaaltijd stonden gisteren ook een viswedstrijd en het optreden van de troubadour De Speelvrouw op het programma. De hele week zijn er bovendien presentaties van de activiteiten van het dienstencentrum en de projecten zorg en wonen. De feestelijkheden werden gisteren geopend door wethouder S. de Vreeze. FOTO TEJO RINGERS LEIDEN - Wethouder T. van Rij van volkshuisves ting en ruimtelijke orde ning kan sinds afgelopen donderdag geen goed meer doen bij bewoners van de Groenoordwijk. Zijn uitspraak dat sloop van deze wijk over een jaar of vijftien 'een reële mogelijkheid' is, heeft veel kwaad bloed gezet. Die uitspraak staat haaks op de gedurende jaren voorberei de grootscheepse renovatie van de buurt. „De mensen ste ken zelf geld in het herstel van het casco van hun huis met het idee dat ze er dan weer zo'n dertig jaar tegen kunnen", zegt buurtcomité-lid Koos Los. „Juist nu een aantal bewoners op het punt staat de contracten te tekenen, krijgen ze te horen dat de wijk misschien al over vijftien jaar gesloopt gaat wor den". Van Rij stelde vorige week dat de renovatie de wijk maar voor zo'n vijftien jaar uit de problemen helpt. Daarna zouden hier bedrijven en ap partementen kunnen worden gebouwd. Onrust Volgens Los is er sinds de uit spraak van Van Rij veel onrust ontstaan in deze wijk tussen de Willem de Zwijgerlaan, de Schipholweg en het slacht huis. De bewoners, tevens ei genaren van de huizen, eisen duidelijkheid van de gemeen te voordat ze in zee gaan met het renovatieproject. „We gaan bij de gemeenteraadsleden lobbyen om voor 15 juni een duidelijk antwoord te krijgen", zegt buurtcomitélid Emile van Aelst. Die eis hebben de bewo ners ook in de renovatiecon tracten vastgelegd. „Als we die die duidelijkheid niet krijgen, bestaat er een gro te kans dat het hele renovatie project op losse schroeven komt te staan", gaat Los ver der. „De mensen die erover denken om met een flinke sub sidie hun huis te laten herstel len, moeten al 200 gulden beta len voor een architect die even naar hun huis komt kijken. Dat is natuurlijk een hoge drempel voor een plan waar van het uiteindelijke nut zo onduidelijk is. Van Rij heeft nu zoveel onzekerheid gescha pen, dat er een bom ligt onder de hele renovatie". Volgens Los en Van Aelst is het afblazen van het project mis schien juist wat Van Rij wilde bereiken met zijn uitspraak. „Het gaat de gemeente natuur lijk een aardig bedrag aan sub sidie kosten", zegt Van Aelst. „Bovendien; als de wijk niet wordt opgeknapt wordt sloop natuurlijk een nog waarschijn lijkere optie". Het wijkcomité heeft in ieder geval besloten het hoofd niet in de schoot te leggen. Bewo ners wordt geadviseerd om vooral door te gaan met de re novatieplannen. „Dan worden de huizèn meer waard en zal de gemeente hen meer aan Plezier Volgens Los is het idee om be drijven te bouwen in Groe noord planologisch gezien geen slecht idee. „We zitten vijf minuten van het station én van het centrum. Maar je kunt er niet omheen dat die wijk ér nu al ligt. Misschien liggen we dan ingesloten tussen de Groe- noordhallen en het slachthuis, maar de mensen wonen hier met veel plezier. Die willen hier helemaal niet weg, ook niet als ze een schadeloosstel ling krijgen". Ook mensen die erover den ken hun huis te verkopen zit ten volgens Los en Van Aelst met de gebakken peren. „Zij zien de prijs van hun huis nu kelderen", zegt Van Aelst. „Welke potentiële koper be taalt nu een hoge prijs voor een pand dat misschien gesloopt gaat worden?" De beide Groenoordbewoners menen dat de gemeente te veel 'ambitieuze en grootschalige plannetjes' heeft. „Ze willen zo'n belangrijke moderne Eu ropese stad worden, maar den ken daarbij niet aan de gewone bewoners", zegt Van Aelst. „Leiden denkt een soort Man- hattan te worden, maar komt nog niet verder dan Stap- Dag van de muziek LEIDEN - Aanstaande zater dag wordt in Leiden de dag van de muziek gehouden. De Streekmuziekschool (Rapen burg 22) houdt dan van 10.00 uur tot 17.00 uur een open dag. Hier kan iedereen zich infor meren over het brede scala aan lesmogelijkheden dat de mu ziekschool het komende jaar biedt. Voorts is het mogelijk om diverse instrumenten on der begeleiding uit te probe ren. De dag heeft ook een fees telijk karakter, want op een terras op een in het Rapenburg drijvende dekschuit spelen de hele dag ensembles. Drie mille premie voor winkelier die rolluik vervangt LEIDEN - Een winkelier in de binnenstad die zijn gesloten rol luik vervangt voor een open rolluik, krijgt een premie van drie duizend gulden. Daarnaast komt hij in aanmerking voor subsidi ëring van een open rolluik. Ook het aanbrengen van veiligheids glas wordt gesubsidieerd. Dat staat in de nieuwe Rolluikenverordening, die volgende week in de raadscommissie ruimtelijke ordening wordt besproken. Door de vervanging van rolluiken op deze manier te stimuleren hoopt de gemeente vooral de Haarlemmerstraat na sluitingstijd een wat vriendelijker karakter te geven. Het streven is om medio volgend jaar het aantal gesloten rolluiken met 25 procent te heb ben teruggedrongen. Met name rolluiken die voor 1988 zijn aan gebracht, zijn het doelwit van de stimuleringsregeling. Vanaf dat jaar mochten nieuwe winkels op grond van de bouwverordening alleen open rolluiken aanbrengen. Toch slipte een aantal win kels in de binnenstad nog door deze regeling. Het ligt dan ook in de bedoeling nieuwe zaken daar beter op te controleren. Een winkelier mët rolluiken die niet ouder zijn dan tien jaar, kan rekenen op een premie van drieduizend gulden. Een ouder rol luik levert 1500 gulden op. Wie slagbestendig glas aanbrengt, krijgt een subsidie van maximaal drieduizend gulden. Het in stalleren van open rolluiken wordt tot maximaal 15.000 gulden gesubsidieerd. Winkeliers moeten wel binnen drie maanden nadat hun de bij drage is toegekend, actie hebben ondernomen. Zo niet, dan ver valt hun recht op subsidie. n ALLERLEIDS Kookles De Arabische Vrouwenorga nisatie begint morgen weer met internationale kookles sen voor vrouwen van alle nationaliteiten. Iedere woensdagochtend tussen 9.30 uur en 11.30 uur wordt een recept behandeld. Deelname kost een rijksdaalder per les. Ook starten binnenkort naai- lesssen. Opgaven voor beide cursussen bij Promïl, 230553 of bij de organisatie, 223035. Concert De pianiste Willeke Krapels houdt donderdag om 12.45 uur een lunchconcert in de K&O Kapelzaal aan de Oude Vest 45. Ze speelt werken van Pijper, Beethoven, Chopin, en Mozart. Toegangskaarten kunnen aan de zaal gekocht worden. Amerika Met als thema 'mis pasos per- didos' (mijn verloren stap pen) organiseert de Stichting America Latina donderdag een Latijnsamerikaanse cul turele avond in sociëteit de Burcht, Burgsteeg 14. Een schrijver, fotograaf en schil der uit Latijns Amerika spre ken hier over hun werk. Mu zikale omlijsting ontbreekt niet. Aanvang 20.15 uur. Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr Telefoon: (voor controle bc/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de paraplu naar: Naam. Straat: Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw k zorgd. Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9