Onenigheid in België over kiesrecht migranten ,Burggraaf graast op weilanden van Le Pen BUITENLAND Playboykoning Swaziland kan hervormingen niet stoppen 'Dirty Harrt gaat Manili1 uitmesten Doden bij religieus geweld in Nigeria Stoppen met Jager 90 kost duizenden banen Ccidóc Qowuvnt DINSDAG 19 MEI 1991 t Meisje vrij na doden neo-nazistische vader DOUAI - Een negentienjarig Frans meisje dat haar neo-nazistische vader had doodgeschoten is gisteren vrijgesproken. De man terroriseerde zijn vijf dochters en dwong hen Hitier te vereren. Een jury van negen leden sprak Ida Beaussart vrij na een zitting van een dag, die achter gesloten deuren plaatshad omdat zij nog minderjarig was toen zij bijna drie jaar geleden haar vader doodschoot. De openbare aanklager had drie jaar voorwaardelijk geëist. Haar vader, Jean-Claude Beaussart (42), was een plaatselijke leider van de Partij van Franse en Europese Nationalisten (PFNE), die eerder in de gevangenis had gezeten wegens het aanzetten tot rassenhaat. „Tot mijn zeventiende dacht ik dat Hit- Ier mijn oom was", zei Ida in de krant France-Soir; „Thuis wemelde het van afbeeldingen van adelaars en van Hitier. Zelfs in mijn slaapkamer stond een borstbeeld van 'oom'". Poolse minister van defensie afgetreden WARSCHAU De Poolse minis ter van defensie, Jan Parys, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden naar aanleiding van een affaire die hem in botsing had gebracht met president Lech Walesa. Premier Jan Olszewski accepteerde het ont slag en benoemde Parys' plaats vervanger, Romuald Szeremie- tiew, tot waarnemend minister van defensie. Een parlementaire on derzoekscommissie constateerde vorige week vrijdag dat beschuldi gingen van Parys, dat de prille de mocratie in Polen werd bedreigd door bepaalde politici die samen met het leger een coup voorbereid den, ongegrond waren. Duitse 'eco-bom' in Roemenië Chevron ontwikkelt olievelden Kazachstan BUKAREST Roemenië is geschrokken van de ontdekking van honderden tonnen Duits giftig af val in en rond een kleine pittoreske stad in Trans- sylvanië. De vondst heeft geleid tot angst over mo gelijke gevaren en een roep om maatregelen om de invoer van gevaarlijke chemicaliën te verbie den. De Roemeense minister van milieu, Marcian Bleahu, maakte gisteren bekend dat tot nu toe in vijf dorpen in de regio Sibiu in Transsylvamë 450 ton chemisch afval is gevonden. Daarbij gaat het om lakken, verfsoorten, oplosmiddelen en bestrij dingsmiddelen. Een krant noemde de affaire in Si biu een ecologische bom. Een vertegenwoordiger van de milieu-organisatie Greenpeace, Andreas Bernstorff, zei dat sinds het midden van het vorig jaar zeker 600 ton chemisch afval uit voornamelijk de Duitse deelstaten Saarland en Sachsen naar Roemenië is uitgevoerd. Minister Bleahu wees ie dere verantwoordelijkheid van zijn ministerie voor de affaire van de hand. WASHINGTON Het Amerikaanse olie concern Chevron gaat twee reusachtige olievelden in de republiek Kazachstan in het Gemenebest van Onafhankelijke Sta ten ontginnen. Het concern en de republiek hebben daar toe een gezamenlijke onderneming opge richt. Het project krijgt een looptijd van veertig jaar. In die tijd worden investerin gen van 20 miljard dollar verwacht. Chevron bereikte al in juni 1990 een ak koord met het Sovjet-ministerie van ener gie, maar dat kwam op losse schroeven te staan door het uiteenvallen van de Sovjet unie. Van de verwachte miljardenwinst van de gezamenlijke onderneming gaat 80 procent naar Kazachstan en 20 procent naar Chevron. Ieders belang in de onder neming bedraagt 50 procent. Het Ameri kaanse concern zal de voormalige Sovjet republiek tevens een handje helpen bij de bouw van scholen en ziekenhuizen en de aanleg van andere infrastructuur. De nieuwe onderneming, die Tengizche- vroil is gedoopt, zal het Tengiz- en het Ko- rolev-veld ontginnen. Chevron raamt de winbare reserves van de twee velden op zes tot negen miljard vaten (van 159 liter), waarmee zij tot de grootste ter wereld be horen. Beide velden bevinden zich nabij de Kaspische Zee. De Sovjetunie was de grootste olieprodu cent ter wereld. De olieproduktie is in 1990 en 1991 echter sterk afgenomen, vooral door de slechte apparatuur en de ineffi ciënte methoden waarmee wordt gewerkt. Westerse investeringen en kennis zouden de produktie weer op een hoger peil kun nen brengen. BRUSSEL Binnen de Vlaamse christen-demo cratische CVP is onenig heid ontstaan over actief en passief kiesrecht voor mensen van buiten de Eu ropese Gemeenschap. De Vlaamse minister van wel zijn en gezin, Wivina Demees- ter, vindt dat ook mensen van buiten de EG politieke invloed moeten kunnen uitoefenen in de gemeente waar zij wonen. Haar eigen partij, de CVP, is daar tegen. De Europese Poli tieke Unie. waarvoor in decem ber op de top van Maastricht de contouren zijn getekend, houdt onder meer in dat EG- burgers in beginsel actief en passief kiesrecht moeten krij gen bij gemeenteraadsverkie zingen. In België moet daar voor de grondwet worden ge wijzigd. Op het Festival van de Immigrant in Antwerpen, zei de Vlaamse minister Wivina Demeester afgelopen weekein de dat allochtonen ook in aan merking moeten kunnen ko men vöor overheidsbetrekkin- gen. De minister wil daarnaast voorkomen, dat na de Europe se eenwording er een onder scheid bestaat tussen mensen van binnen en buiten de EG. Mevrouw Demeester zei in Antwerpen dat, als wordt geko zen voor integratie en gelijke kansen, er geen politieke on gelijkheid mag bestaan. Ook niet-EG-onderdanen zouden daarom invloed moeten kun nen uitoefenen op het gemeen telijk beleid, vindt de minister. Zij staat daarmee lijnrecht te genover het standpunt van haar eigen Christelijke Volks partij, die al moeite genoeg heeft om de besluiten van Maastricht over het kies recht voor EG-onderdanen - bij de achterban te verdedigen. Naturaliseren Wie in België politiek wil mee praten, moet Belg zijn, of zich laten naturaliseren. Door een nieuwe wet worden kinderen van de derde generatie buiten landers in België sinds 1 janu ari van dit jaar automatisch Belg. Achterliggende gedachte is dat deze kinderen, van wie de ouders ook in België zijn ge boren. toch niet meer terugke ren naar hun land van oor sprong en dus geïntegreerd moeten worden in de Belgi sche samenleving. Van de 40.000 'nieuwe Belgen' die er op die wijze op 1 januari bij kwamen, koVnt 90 procent uit Europese landen. Het aantal Marokkanen en Turken dat automatisch Belg is geworden, bedraagt amper 1 procent. Het is met name deze laatste groep migranten die door rechtse politieke groeperingen in België wordt gevreesd, als het gaat om het verlenen van politieke rechten. Nederland heeft sinds 1985 ervaring met actief en passief kiesrecht voor allochtonen. In de praktijk blijkt dat slechts in 25 van de 650 Nederlandse gemeenten buitenlanders in de gemeente raad zitten. Sommigen haken al snel weer af, omdat zij er niet in slagen wegwijs te ralfèn in het Nederlandse politieke en democratische systeem. Koning Mswati III danst temidden van zijn krijgers. Idoor RICHARD ELLIS MBABANE - Makhoseti- ve Diamini, of 'Mac' zoals hij op school in het Engel se Sherborne werd ge noemd, leidt een leven waar zijn oude schoolka meraadjes met afgunst naar kijken. Hij is nog maar 24 jaar oud, maar heeft zes vrouwen en bezit onnoemlijke rijkdommen. Hij resideert in twee paleizen, waarvan een met een disco theek met een doorzichtig dak dat tegelijk fungeert als ver warmd overdekt zwembad. Een keer per j'aar dansen jonge maagden topless voor hem in de hoop zijn volgende bruid te worden. Het is een levensstijl die de laatste koning van een volk in het zuiden van Afrika past. Diamini, volgens zijn oude schoolvrienden goed in voet ballen en gek op popmuziek, is sinds zes jaar koning Mswati III, de absolute heerser van de kleine, door andere landen om sloten Afrikaanse natie Swazi land. Ondanks zijn officiële ver plichtingen en zijn playboy imago - hij werd eens de ko ninklijke Michael Jackson ge noemd toen hij in het open baar verscheen in een chique pak en witte handschoenen - iS de koning zijn Engelse schoolvrienden niet vergeten. Toen twee met rugzakken be pakte oude klasgenoten voor de deur stonden bij een van zijn paleizen, werd het bezoek vastgelegd door de hoffoto- graaf. De foto van de twee Brit ten in spijkerbroek naast zijne majesteit werd later gebruikt voor een officiële postzegel ter gelegenheid van het vijfjarig koningschap van Mswati III. Mogelijk zal er echter spoedig een einde komen aan Mswati's goede leventje en zijn traditio neel bewind. De wind van de mocratische verandering die over Afrika waait heeft ook zijn koninkrijk niet onberoerd gelaten. Studenten en activis ten vephten het recht van de koning aan om politieke partij en te verbieden, mensen zon der proces gevangen te zetten en wetten uit te vaardigen. Voor het eerst sinds Swaziland 24 jaar geleden onafhankelijk wérd van Engeland en de eeu wenoude monarchie weer werd ingevoerd durft de bevol king zich uit te spreken. Landverraad Aangestoken door de ontwik kelingen in de buurlanden Zuid-Afrika en Mozambique gaan bijna iedere weekend jongeren de straat op in de hoofdstad Mbabane en anderé steden. Ze zingen verboden liederen en eisen een meerpar- tijen- democratie. De onder grondse partijen die officieel verboden zijn, zijn boven gronds gekomen en hebben zichzelf legaal verklaard. Brie ven vol kritiek worden gepu bliceerd in de particuliere krant The Times of Swaziland. Mswati, die nu de voorkeur geeft aan luipaardvellen boven westerse mode, is wel gewend aan aanvallen op zijn bewind. De zes jaar dat hij aan de macht is werden gekenmerkt door constante intriges en machtsstrijden; tot twee keer toe heeft hij oudere familiele den gearresteerd wegens ver raad. Hervormingen De roep om hervormingen in het uiterst traditionele land, waar bij een vijfde van de 800.000 inwoners koninklijk bloed door de aderen stroomt, is evenwel zo luid dat Mswati niet in staat is geweest de de mocratische beweging de kop in te drukken. Verscheurd tussen zijn conser vatieve adviseurs, die hele maal geen veranderingen wil len, en de hervormingsgezin- den, heeft Mswati onlangs een commissie ingesteld die aan bevelingen moet doen hoe Swaziland democratischer kan worden. Volgende maand wordt het rapport van de com missie verwacht. „Alles wijst erop dat hij denkt dat een zekere mate van veran dering onvermijdelijk, is, dat een meer representatief sy steem noodzakelijk is", aldus een westerse diplomaat in Mbabane. „Ik ben er echter niet zeker van hoe ver hij wil gaan". Velen geloven dat Mswati zal kiezen voor open verkiezingen voor een van de Kamers van het parlement, maar dat hij de andere zelf wil blijven benoemen en zelf de regering wil vormen. Uitvluchten Anderen zijn echter wantrou wend en beschuldigen de ko ning ervan dat hij tijd rekt en niet begrijpt dat het volk een constitutionele monarchie wenst. „Tot nu toe roept nie mand, zelfs niet de meest radi cale Swazi, om de algehele af schaffing van de monarchie", zegt een activist. „Maar hoe langer hij uitvluchten blijft zoeken, hoe moeilijker het wordt". De mensen vrezen dat Swazi land, een van de weinige eco nomische succesverhalen van Afrika, geconfronteerd zal worden met een terugslag in de investeringen als Mswati niet snel ingrijpt. „Maar ik denk dat de koning over tien jaar nog steeds in zijn paleis zit", zegt verslaggever Jabu Matsebula van The Times of Swaziland. „Misschien heeft hij wat meer vrouwen, mis schien danst hij niet meer zo veel in zijn disco, en misschien heeft hij niet de helft meer van zijn huidige macht. Maar hij zit er nog wel". The Sunday Times Belgische moslimpartij tegen Turken en Marokkanen ANTWERPEN - Het lijkt een Belgenmop, maar dan wel een wrange. De onlangs in Antwer pen opgerichte Moslim Volks partij (MVP) wil niets te maken hebben met Turken en Marok kanen. De islamitische partij zegt zelfs openlijk achter de standpunten te staan van het Vlaams Blok over allochtonen. De Moslim Volkspartij is opge richt door een Belgische vrachtwagenchauffeur en een slager uit Hoboken. De partij richt zich op Belgische mos lims, die zich in de Antwerpse moskeeën niet thuis voelen, omdat daar geen Nederlands wordt gesproken. De MVP heeft twintig leden. Turkse en Marokkaanse moslims zijn niet welkom. Een woordvoer der zei gisteren zelfs dat de in België verblijvende Turken en Marokkanen naar hun vader land moeten worden terugge stuurd. De moslimpartij is ook tegen politieke rechten voor de allochtonen in België. Filip Dewinter van het Vlaams Blok heeft minister Tobback van binnenlandse zaken ge vraagd de Belgische moslim partij te verbieden. Volgens Dewinter is dè oprichting van de partij de zoveelste stap in een poging van de moslims om een grote greep te krijgen op de Europese wetgeving. MANILA - In de Fill1 se hoofdstad Manila 0 verkiezingsstrijd om burgemeesterschap ren gewonnen door 4 do Lim, die als politic bekend werd onder d$il naam 'Dirty Harry'. Als burgervader wil hij eerst een eind maken aa imago van Manila als sek voor toeristen. Daarom z om te beginnen alle ve ningen intrekken voor cocktail bars en mass: Ions die als dekmantel vt prostitutie dienen. Zijn ai hoofdtaak zal de bestijg van de drugshandel ziji politiechef, eerst van ft en later van de nationale dankte Lim zijn bijnaam Harry aan zijn keiharde den. Zijn vijanden bescl gen hem ervan mis<" koelen bloede te hebbe 1 dood, naar hun zeggen overheid de kosten vai proces te besparen. Maa gens Lim is deze aanl deel van een „lastercaij?1 ne" tegen hem. Landelijk De stafchef van het Fil leger, generaal Lisandrc dia, zei gisteren dat het' van de stemmen die w week bij de landelijke v zingen zijn uitgebracht doorgaan. Presidentskaial te Miriam Defensor SafJ had stopzetting van de geëist wegens verrn fraude. Volgens de laats r, ling heeft Santiago's b rijkste rivaal, de voon minister van defensie Ramos, zijn voorsprong groot. De langzame telli de vele beschuldiginge fraude hebben bezoi doen ontstaan over mcf' ingrijpen door het leger; verkiezingsproces vastlo 1 Stalen ringen om toren van Pisa Arbeiders hebben gisteren twee stalen ringen om het onderste deel van de toren van Pisa gelegd. De rin gen moeten voorkomen dat de 800 jaar oude Italiaanse toren omvalt. Het gaat om een tijdelijke oplos sing. Uiteindelijk moet de toren overeind worden gehouden door een 600 tot 800 ton wegend loden te- gengewicht. De toren van Pisa hangt bijna vier meter uit het lood. Hij werd twee jaar geleden gesloten voor bezoekers omdat het gevaar van plotseling omvallen te groot werd geacht. foto ap LAGOS Gevechten l christenen en moslims ht gisteren in het noorden v it geria mogelijk 100 lever ëist. Het etnische geweld zich voor in en rond d( Kaduna. Al sinds zondaa tend zijn verscheidene erft lijke kerken in brand ges of met de grond gelij j maakt. In de stad, een be m lijk centrum voor noord ria, geldt sinds zondaj i nachtelijk uitgaansverbos' gevechten braken zaterd toen leden van de overwf islamitische Hausa-gei schap uit Zango-Kataf voor het grootste deel cl A lijke Kataf-gemeenschai elkaar slaags raakten. A ding voor hun conflict w; k geschil over grond. MUNCHEN - Als Duitsland zich inderdaad terugtrekt uit het Europese projekt voor de bouw van een gevechtsvlieg tuig gaan in de Bondsrepu bliek 20.000 arbeidsplaatsen verloren. De ondernemingsraad van Deutsche Aerospace, de lucht en ruimtevaartdochter van gisteren. Volgens de onderne mingsraad is het besluit niet slim, ondoordacht en boven dien gebaseerd op uitsluitend populistische motieven. De officiële beslissing van de regering in Bonn over de Jager 90, zoals het gevechtsvliegtuig in Duitsland is gedoopt, wordt eind deze maand verwacht. Daimler Benz, verklaarde dat Het niet in produktie nemen van het toestel zou bij de be- zouden verloren gaan bij volking goed vallen, omdat de veranciers. De ondernerr regering ermee laat zien dat zij bereid is prestigeprojecten op te geven om meer geld over te hebben voor de Duitse hereni ging. Bij Deutsche Aerospace zou den volgens de ondernemings raad 8000 arbeidsplaatsen ver dwijnen. De overige 12.000 raad wees op berekeninge c het niet in produktie n( van het jachtvliegtuig dui kan zijn dan doorgaan mtfo projekt. Bij de produkt Duitsland zouden 62 pr< van de kosten terugvl di naar de schatkist via de 1 tingen. PARIJS - „Fransman zijn, dat is bereid zijn om te sterven voor je vader land". De formule is van Philippe le Jolis de Vil- liers de Saintignon, in het dagelijks leven Philippe de Villiers, een van de wei nige Franse politici die kunnen zeggen dat ze nog sympathiek gevonden worden. De 'vicomte' (burggraaf) lan ceert dezer dagen een politie ke beweging, 'Combat pour les Valeurs' (Gevecht voor de waarden). De nieuwe partij van de streng-katholieke ultra-li beraal gaat in Frankrijk door voor de linkervleugel van het Front National, maar kan reke nen op een grote populariteit. De 43-jarige Philippe de Vil liers houdt niet van halve maatregelen. Van hem is on der meer de zin: „Als Le Pen een bepaald thema heeft aan geroerd, wil dat nog niet zeg gen dat het daardoor taboe is geworden". De Villiers graast op de weilanden van Jean-Ma- rie le Pen. Hij gruwelt bij de gedachte alleen al van een multi-cultureel Frankrijk. „We hebben gezien wat dat in Los Angeles voor gevolgen had". Zijn 'Combat pour les Valeurs' moet de ontwikkeling van de Franse melting-pot een halt stampvolle zalen sprak over de 'eeuwige waarden' die van Frankrijk 'een grote en geres pecteerde natie' hebben ge maakt, de familie, het werk, het Vaderland en de verdien ste. Enerzijds wordt hij door zijn vrienden binnen het libe rale UDF bewonderd, omdat hij de conservatieven, die zich aangesproken voelden door de lokroep van Le Pen, terug weet te halen binnen het 'respecta- bel-rechtse' kamp. Anderzijds boezemt hij angst in, want in de leuzen van De Villiers kan een deel van het gedachten- goed van het Frankrijk van Vi chy worden gelezen en dat van Jean-Marie le Pen. Maar voor de vicomte is dat helemaal niet erg. Want: „Iemand die op Le Pen stemt, is veelal een oud aanhanger van de socialisten bij wie drie keer is ingebroken. Na de eerste inbraak stemt hij nog christen-democratisch, na volutie vrat ook in die tijd niet de tweede op de gaullisten en na de derde keer stemt hij Front National". Philippe de Villiers is van het type 'ideale schoonzoon'. Hij is netjes gekapt, heeft een intelli gent gezicht, weet over alles mee te praten. Draagt keurige double-breasted kostuums, met een goed bijpassende stropdas. Vader van zes model kinderen. De 'burggraaf komt uit de Vendée, de Westfranse streek ten zuiden van Nantes. Die regio heeft tijdens de Fran se revolutie, als was het het dorp van Astérix zelf, lange toeroepen. Gedurende een jaar tijd stand gehouden tegen de heeft hij een Tour de France gemaakt waarbij hij voor bende Bolsjewieken'-, en vindt dat de politieke schandalen een teken zijn van de laatste stuiptrekkingen van de 'ultie me Sovjet-clan'. Niet inconsequent Toch is Philippe de Villiers al lesbehalve inconsequent. Tot 1981 was hij onderprefect (commissaris van de repu bliek) in zijn Vendée. Bij de verkiezing van Francois Mit terrand tot president trok hij zich uit die respectabele func tie terug. „Ik heb geen zin om dit regime te dienen", aldus de toen op één na hoogste ambte naar in zijn provincie. Hij toog de politiek in en werd in de ka merbankjes gekozen. De Vil liers was de belangrijkste op richter van het spektakel van de Puy-du-Fou, een licht- en theatershow die de opkomst en afslachting toont van de verdedigers van het Konink rijk Frankrijk ten tijde van de Revolutie in de Vendée. Hij Die bloedige historie was de toonde zich verder een fervent achterstallige belasting len. wachten van zijn ultra-rechtse 'collega'Villiers. fotO:ANP alleen zijn eigen kinderen, maar ook zijn tegenstanders aanleiding tot de landelijke kruistocht van Philippe de Vil liers. In 1988 begon hij zich te verzetten tegen de in zijn ogen veel te uitbundige viering van de Revolutie. Als enige schreeuwde hij in de kamer bankjes tegen de socialisten, die in zijn ogen niet alleen de Revolutie zelf, maar ook de Terreur-periode verheerlijk tenHet boek dat hij in die pe riode schreef werd een bestsel ler. De Villiers heeft een af schuwelijke afkeer van de so cialisten. Hij omschrijft de Franse regering als de 'laatste voorstander van de vriend schap met de christenen in Li banon en richtte een ultra-con servatieve radio op, Radio Alouette. Zijn fractiegenoten in de Tweede Kamer moesten hem regelmatig tegenhouden als hij weer eens letterlijk de socialisten te lijf wilde gaan. Zijn vasthoudendheid rond de schandalen van de socialisti sche regering kwam hem op een beschuldiging wegens be lastingfraude met zijn spekta kelshow te staan. De Puy-du- Fou moest vorig jaar enkele honderdduizènden franken Binnen de Franse draagt hij de nodige bijna de ayatollah van de Vend#*0 kleine markies en de reee,' hand van Le Pen. Met zijn abortus kruistocht en zijn a: ge pleidooien tegen het baar onderwijs spreekt hPr groot deel van de conser ven in de provincie aan. 1 ratificatie van de akkoi°s van Maastricht in Fran vrijwel een feit is, heel twee nieuwe kapstokken:1 stemrecht voor buitenlan dat in zijn ogèn een ni 'j aantasting is van de eei waarden van de Republie de Europese munt, die vo hem de Franse frank tot gen maakt van de D a] mark. Philippe de Villier a biliseert met die thema' meer ontevreden conser ft ven, die vinden dat de ga v tische RPR en het lib UDF slappe partijtjes maar die nog altijd moeitafs ben met de vulgaire Le Pefcn Vicomte Philippe de Jol j Villiers de Saintignon hi ft zijn politieke familie nog g] te veel. Hij mag zijn gangi ft want hij brengt wellicht n van het weggelopen elect ri, terug. Maar als zijn poli a beweging een succes zou hij zich best wel eens nen presenteren als kanci el bij de komende president io kiezingen. Dan zouden d< 3d te bazen van UDF en RPR card d'Estaing en Chirac or wel eens meer last van kunnen krijgen dan ze m len toegeven. poll

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6