arajavo zwaar onder luur ondanks bestand BUITENLAND L Instructeurs in Cambodja willen zelf mijnen ruimen VS akkoord met GOS over naleving START JeidaeSouAcwit nkel volgt koers Genscher Israël krij gt regering van nationale eenheid jjS - Duitslands nieuwe minister van buiten- se zaken, Klaus Kinkel, heeft gisteren ver- rd dat hij de politieke koers van zijn voorganger j-Dietrich Genscher zal voortzetten. Kinkel, voormalige medewerker van Genscher en tot jren minister van justitie, deed zijn verklaring n-ijs enkele uren nadat hij officieel tot minister buitenlandse zaken was benoemd. Het was zijn e buitenlandse bezoek in zijn nieuwe functie, scher kondigde eind vorige maand geheel on zacht aan dat hij zijn ambt na een periode van 18 zou neerleggen. De kersverse minister van bui- Ie indse zaken noemde na een gesprek met zijn se ambtgenoot Roland Dumas de Frans-Duitse ïdschap de „hoeksteen" van de Duitse buiten- politiek en zei dat daarin geen verandering iv komen. Dumas bestempelde de relatie tussen en Parijs tot een „belangrijke as in de Europe- ilitiek". 1 0, Timkl don: t DINSDAG 19 MEI 1992 TEL AVTV Tijdens de algemene verkie zingen in Israël, die op 23 juni moeten plaatsvinden, zal waarschijnlijk noch de regerende Likoudpartij, noch de Arbei derspartij voldoende stemmen winnen om een haalbare regeringscoalitie te kunnen vormen. Het ziet er nu naar uit, dat een re gering van nationale eenheid de uitkomst zal zijn van de inmiddels op gang geko men Israëlische verkiezingsstrijd. Dit ver klaarde gisteren Israël's bekendste opi niepeiler Chanoch Smith. Hij waarschuw de dat de aanzienlijke voorsprong die de Israëlische Arbeiderspartij, onder leiding van Yitschak Rabin, nu heeft op de Li koudpartij van Yitschak Shamir, net als bij voorgaande verkiezingscampagnes kan teruglopen in de komende weken. Volgens de laatste opiniepeilingen zou het politieke blok van de Arbeiderspartij 46 procent van de stemmen bemachtigen en het blok van de Likoudpartij 37 procent. „Gebeurtenissen kunnen, zoals we gezien hebben, het kiespatroon veranderen", zei de Israëlische opiniepeiler. Zonder in de tails te willen gaan, refereerde hij daarbij aan de in Israël bestaande verwachting, dat bijvoorbeeld een indrukwekkende ac tie van het Israëlische leger of een door braak in het vredesproces de verkiezings kansen van de Likoudpartij aanzienlijk kan verbeteren. Pagina 12: Russische immigranten twij felen aan verkiezingen Regeringspartij Generaal Gratsjev Ecuador verliest minister defensie QUITO De kiezers in Ecuador hebben gisteren naar het zich laat aanzien de sociaaldemocratische regering van president Ro- drigo Borja weggestemd. Aan de tweede stemronde op 5 juli nemen de rechtse Republikeinse Eenheid spartij en de Sociaal Chris telijke partij deel, en twee conservatieve kandidaten gaan uitmaken wie Borja zal opvolgen. De regeren de partij Democratisch Links behaalde volgens de voorspellingen minder dan 10% van de stemmen. MOSKOU - De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren generaal Pa vel Gratsjev per decreet benoemd tot de nieuwe minister van defensie. Gratsjev volgt Jeltsin op die fungeerde als interim minister nadat hij in maart de oprichting van een Rus sisch leger had aangekon digd. Hij wordt tevens eer ste vice-premier. Gratsjev was sinds 7 mei al belast met de leiding van de gewapende Russische strijdkrachten. -rtiRAJEVO Servische tpen hebben in de af- k ipen nacht de Bosni- hoofdstad Sarajevo imbardeerd, ondanks eerder in de avond ge en bestand. !e|mortieren werden burger- in in het centrum be et, evenals de omgeving de redactie van het dag- Oslobodjenje, aldus Radio ijevo. Op het door de Ser- 5 bezette vliegveld brak id uit. Ook werd voor het de Westbosnische stad i-^c bestookt. :ns een akkoord met de ische autoriteiten moest èderale leger vandaag en- kazernes in Sarajevo en c ontruimen. Het bestand :k Sarajevo dat gisteren tus- ïger, Servische milities en losnische leiding moest minste drie weken" van :ht blijven. Een van de drie vertegenwoor digers van het Rode Kruis in Sarajevo is gisteren overleden aan verwondingen die hij had opgelopen. De man, een 32-ja- rige Zwitser, was met zijn twee collega's verwond toen zij gis teren een konvooi begeleidden naar het ziekenhuis in Saraje vo. De andere twee Rode Kruis-medewerkers zijn bui ten levensgevaar. In Noord-Bosnië is het zich te rugtrekkende konvooi van de VN-vredesmacht uit Sarajevo op weg naar Belgrado bescho ten. Daarbij zijn drie voertui gen beschadigd. Bij zijn terug tocht uit Tuzla in dezelfde re gio heeft het federale leger zijn luchthaven opgeblazen. Vertegenwoordigers van de Partij voor Democratische Ac tie en van de Kroatische De mocratische Gemeenschap, de belangrijkste partijen van moslims en Kroaten in Bosnië, zijn het eens geworden over nauwe politieke en samenwer king, aldus de Kroatische tele visie. Behalve voor de strijd te gen de „Servische agressor" zullen zij zich inzetten voor de soevereiniteit van Bosnië-Her- cegovina. Een statenbond met Kroatië sloten zij niet uit, al dus een kort communiqué van beide partijen. In Kroatië werden vanmorgen sporadische bombardementen gemeld van Serviërs op Kroati sche stellingen rond de stad Sunja, zo'n 70 kilometer ten zuidoosten van Zagreb. Bij een artillerie-aanval op de kust plaats Zadar vielen gisier- avond zeker vijf doden en tien gewonden en werd het stedelij ke ziekenhuis getroffen. Ook aan de Dalmatische kust ten noorden van Dubrovnik wer den aanvallen van Servische milities en het federale leger gemeld. [restatiebevel tegen Imelda Marcos uitgevaardigd 1ILA - Tegen Imelda :os, die op een voorlopige e plaats is geëindigd bij de ijnse presidentsverkiezin- 1 van 11 mei, is gisteren een I itatiebevel uitgevaardigd - it zij geweigerd heeft te :hijnen voor een recht waar zij aangeklaagd zou wegens fraude. De we duwe van ex-dictator Ferdi nand Marcos had gedreigd de meer dan 80 civiele en crimine le zaken tegen haar met een „persoonlijke campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid" te zullen boycotten uit woede over de fraude bij de verkiezingen. Volgens zegslie den kan het nog wel enige da gen duren voordat Imelda Marcos daadwerkelijk wordt gearresteerd. Na een week van tellen is nog steeds geen dui delijke winnaar van de verkie zingen van verleden week uit de bus gekomen. Een kwart van de stemmen is pas geteld. dtserland ia aagt snel Hcllmaatschap jaar ti EG aan 3e A wa IN Zwitserland vraagt korte termijn" het lid- aan van de Europe- Vol voornemen staat in een )pst|muniqué dat de voorlich- kkelsdienst van de regering in mefi gisteren heeft uitgege- gi Al in oktober vorig jaar rderj de Zwitserse regering be lassen toetreding tot de Ge- ethfnschappelijke Markt tot t lai van haar buitenlands be- hetjte verklaren. Zij vindt dat heropu tijd is geworden om een allefcreet verzoek tot toetre den!! te doen. Bij referendum voo[°ot een meerderheid van n rëïwitserse bevolking zondag msejhun land kan toetreden tot 1 iel Internationale Monetaire ookjds en de Wereldbank. De over het EG-lid- vogtschap van Zwitserland genfven moeilijker te worden tevl die met de andere EVA- igers Oostenrijk, Zwe- ovej en Finland. EG-ambtena- ijzen erop dat de nèutrali- van Zwitserland, het ge- van het land bij de onder- «delingen over de Europese ll(pomische Ruimte (EER, grootste handelsgebied ter ?ld) en de transitproble- voor vrachtauto's van EG- in slechte voortekenen voor soepele onderhande- in over het lidmaatschap jBern. imige EG-landen, die voor :iding van de Gemeen- ip van de twaalf zijn, en an- aanvragers van het lid zijn bang dat de ;erse aanvraag zal leiden in vertraging in de toetre- andere landen tot de Frankrijk wapent zich tegen droogte PARIJS - Frankrijk heeft gisteren maatregelén aangekondigd om water te besparen. Minister Ségolène Royal van milieu wil boeren verplichten hun gewassen alleen 's nachts te bevloeien om verdamping van water tegen te gaan. Voorts komen er boetes voor het vervuilen van rivieren met giftig afval en zullen de bur gers worden aangespoord geen auto's te wassen, gazons te be sproeien of kranen open te laten staan. Royal waarschuwde voor de televisie dat dit jaar net zo'n droogte dreigt als in de vorige drie jaren. Het westen van Frankrijk, van oudsher het natste deel van het land, is dit jaar zwaar getroffen door de droogte. Het departement Loire-Atlantique kreeg afgelopen winter maar tien procent van de gebruikelijke neerslag. Qok delen van Bretagne en Normandië, Parijs, de valleien van de Loire en de Garonne, het midden van het land, het Massif Central-gebergte, Poitou- Charentes en de Middellandse-Zeekust krijgen het deze zomer hard te verduren. Bewaking Twee Kurdische guerrillastrijders bewaken het kantoor van de PDK (de democratische partij van Kurdis tan) in Zhako, Irak. In Noord-lrak, waar de Kurden de macht hebben, zijn vandaag voor het eerst verkie zingen gehouden. De verkiezingen waren twee dagen uitgesteld omdat de inkt, waarmee de kiezers wer den bestempeld, uitwisbaar bleek te zijn. FOTO: EPA Thais hotel lijkt veldhospitaal PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Geboeid wordt hongerstaker en 'aanstichter' van de protesten Chamlong Srimuang c militaire politie. (Vervolg van de voorpagina) BANGKOK - Veel gewonden van de nieuwe schietpartij in de Thaise hoofdstad Bangkok werden binnengedragen in het Royal Hotel, dat al snel het aanzien kreeg van een veld hospitaal. Een arts, Pradya Chotiya, zei dat in het hotel meer dan 100 mensen waren behandeld, van wie ongeveer 80 procent met kogelwonden. Anderen waren zo hevig geslagen dat zij drin gend medische zorg behoef den. Pradya zei dat in de hotel lobby zes mensen waren over leden. Bij de betogingen van zondag waren acht mensen ge dood. Vanmorgen vroeg waren nog duizenden mensen op de been bij het hotel. Furieuze beto gers staken gebouwen, waar onder het ministerie van pu blieke betrekkingen en het be lastingkantoor, in brand. Mo torrijders sloegen met lange stokken straatverlichting stuk en beschadigden auto's. Bij het aanbreken van de dag kwamen de soldaten opnieuw in actie. Met schoten in de lucht dreven zij de demon stranten voor zich uit, waarbij enkele duizenden het hotel binnenvluchtten. Soldaten be gonnen daarop het vier verdie pingen tellende gebouw kamer voor kamer te doorzoeken. Zij trapten deuuren in en sleepten ongeveer 2000 mensen naar buiten. Daar werden de arres tanten, de handen achter de rug gebonden, op hardhandige wijze in legervrachtwagens ge duwd. Een hoge politiefunctionaris die later het hotel kwam in specteren uitte scherpe kritiek op het legeroptreden. „Deze mensen weten niet hoe zij een boodschap moeten overbren gen. Ze weten alleen hoe ze moeten doden". Chamlong Srimuang, een voormalige legergeneraal die op 6 mei een hongerstaking begon uit protest tegen de re gering en daarmee de aanzet gaf tot de opstand, is gisteren geboeid door de politie afge voerd. Zes andere organisato ren van de betogingen werden nog gezocht. Maar dit keer verloopt de actie niet volgens Lupardi's plan potvis doet zijn aanval weliswaar, maar de vis ontploft in de en ongehinderd vaart het zeilschip terug. Lupardi is woedend. nel|tisjouw stomme schuld!", blaft hij tegen Yoto, "vlug, ontketen een Laat het hagelen en regenen. Onweer! Een orkaan! Dat schip t la||9_niet ontkomen". Yoto, bevreesd voor de uitbarstingen van zijn 'er, holt weg om de bevelen uitte voeren, maar in zijn zenu wachtigheid struikelt hij over een kabel. De gevolgen zijn verschrik kelijk. Een ontploffing dreunt. Het licht slaat uit en wanneer eindelijk de lampen weer aangloeien blijkt dat enkele der voornaamste toe stellen zijn vernield. Er is geen sprake van, dat Lupardi het zeilschip nu nog kan achterhalen. Hij weet niet eens meer, waar het schip zich bevindt, want de tele-communicatie is verbroken. Mussolini's gatenkaas 59 jaar door AART HEERING ROME - Ver buiten het centrum van Rome ligt een van de wonderlijkste delen van de stad. De nu 50 jaar oude wijk EUR moest een parel aan de kroon worden van het fascistische regime en dat is te zien ook. Romeinse tempels en middeleeuwse basilieken, uitgevoerd in streng graniet en gewapend beton, triomfzuilen, monumentale trappen en immense pleinen, alles is een pompeuze herinnering aan de grootse tradities van het Italiaanse volk. Hoog boven de wijk uit troont hetPaleis van de Italiaanse Beschaving', een massief blok blinkend witte travertin, waarin 216 Romeinse bogen zijn uitgespaard. Door de zó ontstane donkere holen staat het gebouw dat in reisgidsen wel wordt aangeduid als het 'vierkante Colosseum', in de volksmond bekend als 'La Grovierade Gruyère oftewel gatenkaas. Op defagades van de gatenkaas wordt de glorie van de natie andermaal vorm gegeven in afbeeldingen van noest zwoegende mensen en een stukje bondig proza van Mussolini: 'Een volk van dichters, van kunstenaars, van helden, van heiligen, van denkers, van zeevaarders, van landverhuizers'. De duce was een druk bezet man, zodat hij de arbeiders en boeren die toen nog 90 procent van de Italiaanse bevolking uitmaakten, in de haast maar had vergeten. EUR is het waarschijnlijk het grootste overgeleverde complex van typisch fascistische bouwkunst. De afkorting staat voor Esposizione Universale di Roma. omdat het hele complex oorspronkelijk was bedoeld als decor voorde Wereldtentoonstelling, waarmee in 1942 op 'oogverblindende' wijze de 20e verjaardag van de fascistische machtsovername gevierd had moeten worden. De opdracht ging naar de bekendste architect van het regime, Marcello Piacentini, die zich voornam om in zijn ontwerp 'het corporatieve stelsel, de Romeinse traditie en het Italiaanse ras te eren'. Dat was in 1938, vlak nadat Hitleren Mussolini de As Rome Berlijn hadden gesmeed, en veel van Piacentini's ontwerpen ademen dan ook dezelfde geest als het beruchte Neurenbergse stadion van zijn Duitse collega Albert Speer, dat de nazi-partijdagen herbergde. In 1939 iperd met het werk begonnen op braakliggende terreinen een kilometer of tien ten westen van de stad. Vierduizend man werd ingezet en Mussolini sprak de historische woorden dat Italië zeker niet aan zo'n immense onderneming zou zijn begonnen als er een oorlog in het verschiet lag. Een jaar later kreeg hij ongelijk en toen in mei 1942 EUR officieel geopend had moeten worden, waren ertussen de tonnen zware marmerblokken nog altijd een paar honderd bouwvakkers aan het werk, terwijl de radio oorlogsbulletins uitzond in plaats van feestmuziek. Pas na de oorlog zijn de lege ruimtes tussen de marmeren paleizen volgebouwd met woningen en kantoorgebouwen en tegen woordig geldt EUR als een tamelijk riante buitenwijk. Het 50-jarig jubileum van EUR is door polemieken omgeven. Illustere architecten en kunsthistorici wijzen EUR ook nu nog af als een verzameling van 'monumenten vgn papier maché' en van 'nazi-fascistische propaganda'. Maar Paolo Portoghesi. de uitvinder van de postmoderne architectuur, vindt datje bijna een halve eeuw na de oorlog best wel eens positiefs mag zeggen van de fascistische bouwkunst. Volgens Portoghesi heeft EUR weinig van de holle pathos die de architectuur van de nazi's kenmerkte, maar straal t het een dromerige atmosfeer uit die doet denken aan de schilderijen van Giorgio De Chiricco. Zelfgevoel ik in EUR. met zijn quasi-klassieke bouwsels en zijn lege zuilengalerijen, meerde beklemming van de werken van Carel Willink, vooral wanneer de wolken langs de hemel razen en ik in een ietwat bevindelijke staat verkeer. Maar mooi of niet mooi, EUR is in ieder geval fascinerend en een welkome afwisseling voorde Rome-ganger die de heksenketel van het centrum eens wil ontvluchten. Met lijn B van de metro ben je er zo. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben overeenstem ming bereikt met de vier kernmachten van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) Rusland, Wit-Rusland, Oe kraïne en Kazachstan - over de naleving van het START-ver- drag ter beperking van de strategische kernwapens. Komend weekeinde wordt in Lissabon een extra protocol onder tekend en aan het akkoord toegevoegd. De Portugese hoofdstad is het toneel van de tweede internationale hulpconferentie voor de voormalige Sovjetunie. Een Amerikaanse functionaris kwam met het nieuws kort voordat de Kazachstaanse president Noer- soeltan Nazarbajev voor een bezoek in Washington zou arrive ren. „Wij menen dat wij een akkoord hebben met Kazachstan", aldus de zegsman, „en wij denken tevens de problemen met de overige twee republieken (Rusland en Wit-Rusland) te hebben opgelost". Hij wees er op dat de Oekraïnse president Leonid Kravtsjoek en Bush op 6 mei in Washington al overeenstemming hadden bereikt inzake de naleving van START. Kazachstan, met naar schatting 1080 kernkoppen op het eigen grondgebied, was de voornaamste dwarsligger voor het extra protocol. De repu bliek eiste veiligheidsgaranties in ruil voor ontmanteling van de eigen kernwapens. B ATT AM BANG - De veertien Nederlandse mij- neninstructeurs in Cam bodja willen van Den Haag toestemming krij gen zelf mijnen en explo sieven te ruimen en on schadelijk te maken. De groep Nederlandse militai ren zit sinds vorige week zon der werk. De cursus mijnen- ruimen aan Cambodjaanse sol daten is stopgezet, nadat een generaal van het regeringsle ger een salarisverhoging voor de soldaten had geëist van de huidige 70 dollar tot 1050 dol lar per maand. Dit verklaarde kapitein Walter Vermeulen, die met zes collega's van de Ex plosieven Opruimingsdienst Dienst (EOD) van de land macht in Battambang is gesta tioneerd. In Siem Reap, even eens in het noordwesten van Cambodja, zit een team van ze ven mijnenexperts van de ma rine. De huidige opdracht van de Nederlandse mijnendeskundi- gen in het kader van de VN- vredesmacht in Cambodja (UNTAC) beperkt zich strikt tot het instrueren van Cam bodjaanse militairen in het on schadelijk maken van mijnen. Zelf mogen zij niets doen met 'levende' mijnen, noch met de grote hoeveelheden rondslin gerende munitie en wapens. De zeven EOD-ers in Battam bang ergeren zich eraan dat zij met de handen op de rug moeten toezien hoe de inwo ners van Cambodja gevaar lo pen door overal verspreid lig gende-mijnen, wapens en mu nitie. Kapitein Vermeulen: „Het frusteert enorm dat wij niet zelf explosieven mogen ruimen, vooral als je ziet hoe veel werk er te doen is. Al was het alleen maar aan verzame len en opslag". Zijn groep houdt zich dan ook niet strikt aan de orders uit Den Haag. Als vriendendienst aan de Nieuwzeelandse mij- nenploeg en zogenaamd als „springstofproefje" zullen ze vandaag een hoeveelheid mij nen laten ontploffen. Verder zijn ze door westerse hulporganisaties benaderd met het verzoek hun te leren hoe je mijnen kunt herkennen en wat te doen als je in een mij nenveld terecht komt. De VN onderhandelen nu met het regeringsleger over de sa larissen van de 'gediplomeer de' Cambodjaanse mijnenrui- mers, maar naar verluidt is de salariseis, die inmiddels is ge daald tot 500 dollar per maand, nog te hoog. Gisteren meldden zich bij de Nederlandse groep militairen in Battambang twaalf ex-cur- sisten die het leger te hebben verlaten. Zij zijn bereid op VN- voorwaarden aan het werk te gaan. Vermeulen verwacht pas na 13 juni de cursussen te kun nen hei-vatten met gedemobili seerde soldaten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5