Senator staat op de bres voor lbo Rechtshulp wordt duurder Blindenvereniging krijgt in actieweek weinig hulp Geschiedenis best te doen BINNENLAND EXAMENS 1992 Nederlandse drugsbende tegen de lamp 3 CöidócSoUACMlt DINSDAG 19 MEI 1 Reizen naar Thailand nog niet afgeraden DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken en het ver bond van reisondernemingen ANVR hebben gisteren besloten nog geen negatief reisadvies af te geven voor reizigers naar Thai land. In dat land en met name in de hoofdstad Bangkok zijn bloedige rellen aan de gang, gericht tegen het bewind van premier Suchinda. Het besluit wordt voornamelijk in gegeven door gegevens van de Ne derlandse ambassade ter plaatse. De ANVR adviseert toeristen die in hotels verblijven die in een 'on- rustgebied' liggen wel om binnen te blijven of de rellen zoveel als mogelijk te omzeilen. r Prof.dr. J.A. van Kemenade. A Van Kemenade pleit voor grootstedelijke gemeenten HAARLEM - Nederland telt op den duur wel licht drie of vier provincies, die opgedeeld zijn in grootstedelijke gemeenten. Dat is de visie van prof.dr. J.A. van Kemenade (55). Hij zei dit gisteren tijdens zijn rede in het Haarlemse pro vinciehuis, waar hij werd geïnstalleerd als com missaris van de koningin in Noord-Holland. Volgens de nieuwe commissaris ligt het voor de hand dat er een gemeentelijke herindeling komt. Gemeenten zouden moeten opgaan in een grootstedelijke gebiedsautoriteit. Dit is no dig omdat bestuurlijke schaalvergroting vol gens hem op deze wijze het meest eenvoudig en staatsrechtelijk zuiver kan worden geregeld. De nieuwe Noordhollandse commissaris van de ko ningin is opvolger van drs. R. J. dé Wit, die met pensioen is gegaan. De Wit heeft dit ambt zes tienjaar lang bekleed. Fout in cryptogram In cryptogram nr.19 van jongstleden za terdag heeft het zet- duiveltje ons parten gespeeld. Regel 20 ho rizontaal ontbrak he laas. Het antwoord van 20 horizontaal is derhalve het woord 'Enige'. Onze excuses voor de fout. De in zendtermijn van cryptogram nr.19 is daardoor een dag ver lengd, namelijk tot donderdagmiddag Gewonden na botsing tussen sportvliegtuigen OUDENBOSCH Bij een botsing tussen twee dalende sportvliegtuigen zijn gistermiddag op het vliegveld Seppe in West-Brabant vier perso nen gewond geraakt, van wie één ernstig. Een Nederlands toestel van het type Grob raakte tij dens het landen de lager vliegende Cessna uit België. Beide toestellen kwamen met de neuzen in de grond van de landingsbaan terecht. Piloot P.O. uit Terheijden, zijn passagier G.V. uit Waalwijk en inzittende P.V. van de Cessna uit Antwerpen zijn met de zwaargewonde Belgi sche piloot M.L. uit het Belgische Brasschaat naar het St. Fransiscus-ziekenhuis in Roosen daal vervoerd. De brandweercorpsen van Hoe ven en Roosendaal verleenden assistentie in verband met brandgevaar en om de twee Bel gen uit het wrak van de Cessna te bevrijden. DEN HAAG - Ze loopt moeilijk door een hernia en bij een val brak ze on langs een paar tanden, maar senator Toos Grol- Overling uit Hengelo moet vandaag in topvorm zijn. In een debat kruist de christen-democrate de degens met staatssecreta ris Wallage (PvdA) over de basisvorming in het voort- gzet onderwijs. Crisissfeer sluit Grol niet uit. Toos Grol-Overling. opvoed kundige van huis uit. heeft het niet zo begrepen op de stok paardjes die ze op het - door sociaal-democraten beheers te ministerie van onderwijs berijden. „Je moet niet alleen kijken naar de ideologie maar ook naar het leven. Het gaat om de kinderen, niet om de in stituten en de structuren". De lastige CDA-fractie in de Eerste Kamer verzet zich te gen de aanpak van Wallage om het voortgezet onderwijs in grote scholengemeenschap pen met zeker 240 leerlingen onder te brengen. Vooral scho len in het lager beroepsonder wijs (lbo) dreigen daardoor buiten de boot te vallen. Het gaat om een interpretatie verschil van het regeerak koord dat spreekt over 'brede re' scholengemeenschappen. Wallage wil echter per se scho len waarin lbo, mavo, havo en vwo vertegenwoordigd zijn. Dat gaat het CDA te ver. Een school met 180 leerlingen, bij voorbeeld met lbo en mavo, moet genoeg zijn. „Gymnasium en lbo liggen veel te ver uit elkaar", vindt Grol. „Je moet leerlingen de mogelijkheid geven om één stap te maken. Ik weet het toch van mijn eigen kinderen". Opgeheven hoofd Wallage, die al moest inbinden met zijn plannen voor het spe ciaal onderwijs, is niet gerust op de afloop van het debat. Gis teren sommeerde de bewinds man zijn chauffeur hem naar Hengelo te brengen voor een laatste poging om Grol te over reden. Het lukte niet. Grol, die ruim tien jaar lid is van de Eerste Kamer, wil in elk geval met opgeheven hoofd de arena verlaten. Ze maakte het al eens mee dat ze tegen haar overtuiging in voor de Harmo nisatiewet stemde omdat de toenmalge minister en partij genoot Deetman binnenska mers met een crisis dreigde. Als het machtswoord gespro ken moet worden, dan maar in de vergaderzaal. Zoals vorig jaar door Lubbers in het debat over het Plan Simons waarin streekgenoot Peter Boorsma uit Delden („de horzels komen uit Twente", lacht Grol) de hoofdrol vertolkte. Daarop bond het CDA toch in. Mag de Eerste Kamer nog wel zo'n politiek oordeel geven? Grol: ..Wij vinden dat dat mag. Zelfs dat het moet. Het gaat hier om zo'n majeure verande ring dat we er wel wat van moeten zeggen. Ik vrees dat Nederland, dat nu zo'n goed onderwijssysteem kent, door de plannen van Wallage ge woon ontschoold wordt. Dat kunnen we niet over onze kant laten gaan. Het gaat ons niet meer om de details. Over de ei genlijke Wet op de Basisvor ming zal ik bijna niets zeggen. Dat kan ik op anderhalf kantje af'. „Vroeger kon je in het lbo ge woon timmerman worden of elektricien. Je leerde een vak en kon doorleren als je wilde. Dat kan nu niet meer. Lbo wordt voorbereidend beroeps onderwijs (vbo). Het verschil lijkt niet groot, maar dat is het wel. Het bedrijfsleven vraagt om vaklieden. Maar het lbo heeft te veel uitvallers. Na tuurlijk, een elektricien moet in de toekomst ook een Engel se gebruiksaanwijzing kunnen lezen. Dat begrijp ik ook wel. Maar de kinderen in het lbo hebben handen die jeuken. Die moet je niet in zo'n grote school neerzetten". Maar de scholen hoeven toch niet per se op één locatie te zit ten? „Nee, maar dat is wel moeilijk. Leraren moeten dan steeds van hot naar her vliegen. Het zal er toch op neerkomen dat het weer allemaal hele grote scholen worden". Heeft de politiek dan niets ge leerd van de fouten die in het hoger en middelbaar beroeps onderwijs met mammoetfusies zijn gemaakt9 „Dat kun je je inderdaad afvra gen. We weten natuurlijk dat het daar niet zo goed is gelukt. Maar ja, we leren nu eenmaal langzaam". Grol voorziet grote praktische en emotionele problemen bij het samenvoegen van leraren korpsen. „De ene school heeft een relatief oude groep. Die zal bij afvloeiingen 'op de oudste rechten kunnen bogen. Dat le vert natuurlijk geweldige spanningen tussen bloedgroe pen op. Daarvoor zou de staats secretaris ook eens wat meer oog moéten hebben". Het is niet dat de Tweede Ka mer zoals bij het Plan-Si- mons waarbij Boorsma voor het eerst met een gedegen ana lyse kwam voor het nieuwe stelsel van ziektekostenverze kering het werk zo slecht heeft gedaan, zegt Grol. „Nee, maar nu pas weten we welke scholen als muurbloempjes zullen overblijven. Dat is voor ons onverteerbaar". Veel scholen zien nu de oplos sing in grote gemeenschappen waarin ook verschillende rich tingenvan bijzonder onderwijs samenkomen. Hoe staat u daar als CDA tegenover? „Niet erg positief. Zo gauw het gaat om een echte ontmoe- tingsschool zullen we geen be zwaar hebben. Maar ik vrees dat de meeste schoolbesturen handelen uit pragmatische en niet uit ideologische overwe gingen". Zendmast Een bedrijf uit Hengelo heeft er gisteren ruim zeven uur over gedaan om een zendmast voor de PTT van de Havenstraat in Lochem naar de telefooncentrale aan de Slootwijkersteeg te vervoeren en daar op zijn plaats te zetten. Dat kwam omdat het onderweg af en toe millimeterwerk was. Voor het vervoer van de hoofdmast bestond grote publieke belangstelling en vooral in het centrum van Lochem stonden honderden mensen nieuwsgierig te kijken het gevaarte van dik twintig ton naar de plaats van bestemming werd gebracht. FOTO" VINCENT JANNINK DEN HAAG - Vanaf ja nuari volgend jaar wordt de gesubsidieerde rechts bijstand anders georgani seerd. De uit 1957 dateren de 'Wet op de rechtsbij stand voor on- en minver mogenden' zal dan wor den vervangen door een nieuwe wet, waarvan het ontwerp gisteren door mi nister Hirsch Ballin en staatsecretaris Kosto bij de Tweede Kamer is inge diend. Volgens de nieuwe wet wordt de eigen bijdrage verhoogd van 50 tot 60 gulden voor de laagste inkomensgroepen en van 595 tot maximaal 950 voor iemand die 2900 gulden netto verdient. Voor alleenstaanden gaat het daarbij om een maxi mum van 70 procent van dit netto-maandinkomen. Onacceptabel De Vereniging voor Rechts hulp vindt de verhoging van de eigen bijdrage voor iemand die een beroep doet op rechts bijstand onacceptabel. „De verhoging is in strijd met de Grondwet en het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens, omdat de toegang tot de gefinancierde rechtshulp ernstig wordt belemmerd", al dus de vereniging. Alle burgers met een inkomen tot 2900 gulden netto per maand hebben recht op een door het rijk gesubsidieerde advocaat. Dat is ongeveer 70 procent van de totale bevol king. Als iemand uit deze groep een advocaat nodig heeft hoeft niet het volle advo- catentarief te worden betaald, maar kan worden volstaan met een beperkte bijdrage. Door het rijk betaalde rechtshulp kan vanaf 1 januari alleen ver kregen worden bij de nieuw te vormen 'stichtingen voor rechtsbijstand', die de huidige bureaus voor rechtshulp gaan vervangen. Verder komen er verspreid over het land vijf bu reaus voor rechtsbijstands- voorziening, die zich bezig zul len houden met de werving en betaling van advocaten en de beoordeling van aanvragen om rechtsbijstand. UTRECHT - Het zit de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slecht zienden (NSVB) niet echt mee met de organisatie van de landelijke actie week 'Laat zien dat u ons ziet'. Enkele plannen die deze week meer bekendheid moeten ge ven aan de problemen die blin den dagelijks op straat onder vinden, zijn zonder pardon de kop in gedrukt. Voor een 'verkeersongeval' in Den Haag. waarbij de blinde voorzitter van de NSVB Frans Tak op een kruispunt door rood licht zou lopen omdat er bij de stoplichten geen ge luidssignaal is aangebracht, kan Tak niet meer rekenen op de medewerking van gemeen te en politie. De medewerking zou bestaan uit het geven van een bekeuring voor het door rood licht lopen. Medewerking is hard nodig, want zonder be keuring aan het adres van de voorzitter kan geen proefpro ces uitgelokt worden. Volgens Joop Kruisselbrink van de NSVB is de gemeente bang voor negatieve publiciteit De politie heeft nu toegezegd wel een politie-agent ter plekke neer te zetten die Tak dan een aanmaning zal géven. „Maar daar hebben we niets aan", al- dug Kruisselbrink. Den Haag was gekozen voor het aan de kaak stellen van de afwezig heid van geluidssignalering, omdat de residentie uitblinkt in slechte voorzieningen voor blinden. Grootwinkelbedrijf Albert Heijn, dat positief reageerde op de enquête die onder blin den is gehouden over de toe gankelijkheid van supermark ten en winkels, wil geen mede werking verlenen, bij het groots presenteren van de uit slag. Albert Heijn is van me ning dat het concern eigenlijk niets te maken heeft met het onderzoek. Wel beloofde de su- permarktketen door te gaan met 'blindvriendelijke' voor zieningen. Gewoon De verdere organisatie van de actieweek gaat volgens de NSVB van een leien dakje. De activiteiten bestaan onder meer uit de opening van het nieuwe landelijk telefonisch meldpunt voor klachten, infor matiestands in de diverse ge meenten, een tandemwed strijd die aan het eind van de week wordt gehouden en de demonstratiebanen. Op de de- monstratiebanen kunnen mensen geblinddoekt een rou te afleggen. Via een tandem fietsroute door de gemeenten wordt de aandacht gevestigd op de aanwezige of vaak niet aanwezige plaatselijke voor zieningen voor blinden en slechtzienden. De NSVB heeft de actieweek georganiseerd omdat er nog steeds ontzettend veel mensen zijn die absoluut geen notie hebben van de problemen waar blinden dagelijks mee te maken hebben. Reclamebor den en kledingrekken op straat, vuilniszakken die niet aan de kant staan, fietsen die midden op de stoep neergezet zijn, het is het straatbeeld van alledag en voor zienden niets bijzonders. In de actieweek draait het er om de mensen aan den lijve te laten ervaren hoe het is om blind te zijn. De NSVB hoopt op deze manier eveneens meer vrijwilligers te krijgen die blinden op hun soms moeizame tochten kun nen begeleiden. Idoor ERIK HUISMAN DEN HAAG - De af stand tussen ernstige stilte en ontlading van opgekropte spanning is één deur dik. Meteen buiten de examenzaal van het Sint Janscollege aan het Colijnplein 7 in Den Haag begint het el kaar uithoren over het geschiedenisexamen van gisteren. „Oh natuurlijk, ik wist het. Dat ik er bij die vraag niet aan heb gedacht", schalt het door het gangetje direct bui ten de vroegere kapel. Gauw praat Fred Timmermans, conrector en leraar geschie denis aan de rooms-katholie- ke school, een twintigtal leerlingen de achthoekige examenzaal uit. „Er zitten er nog twee die een half uur ex tra krijgen jongens, ik neem de examens wel mee. gaan jullie maar vast naar bui ten". Al snel zit de deur weer dicht en kunnen de twee overblijvers ongestoord ver der werken. In het gangetje neemt het gepraat snel toe. De bijna ex-leerlingen zien er niet geschokt uit. Zowel het havo als het vwo heeft zich rond het middag uur door de vragen over de onderwerpen 'Nederland en het interbellum' en 'Europe se integratie' gewerkt. Mi reille Gelauf en Nathalie den Duik hadden geen proble men met deel 1over Neder land tussen de beide wereld oorlogen. Mireille: „Het tweede deel over de Europe se integratie was moeilijker. Open vragen over veel tek sten en spotprenten. Maar het was al met al wel wat ik had verwacht. En je had tijd zat". „Eigenlijk ging het niet om je leerwerk, maar om alge mene o'ntwikkeling", meent Nathalie. „Al had je de leer stof wel nodig bij de vragen". Ze geeft volmondig toe dat het in praktijk brengen van het geleerde de bedoeling zal zijn geweest van de opstel lers van de vragen. „Feitjes die je heb geleerd invullen is alleen wel makkelijker". Pakketten Rens Binken vindt het ge schiedenis voor vwo na af loop „betrekkelijk gemakke lijk". „Je kon veel afleiden uit de teksten en figuren, je werd gewoon gestuurd. Ze ker het eerste deel had ie mand met een beetje alge mene ontwikkeling makke lijk kunnen maken". Saai vond hij het deel over „dat interbellum" wel. „Ik zag de invloed op de tijd van nu niet zo. Dan sloot de Europese in tegratie veel beter aan bij de actualiteit". Over het geheel was hij bijzonder tevreden. „De schoolonderzoeken wa ren ook uitgevoerd met veel teksten, tabellen en figuren. Hele pakketten waren dat. Ik vind dat wel een voor deel". Robin Teske vindt het examen na afloop „makke lijk, leuk en actueel". Hij vergelijkt het met vorig jaar. toen hij ook examen deed. „Vrouwen-emancipatie en Nederland voor en na de Tweede Wereldoorlog z< ik toen maar saaie onde ar pen. Wel een geluk dj s dit jaar interessanter ie want ik kreeg natuur! st maken met twee nieuwtk' derwerpen". De school die Robin, Mireille en Nathalie anderen met een 'bewij goed examengedrag' 1 te verlaten, is een bel school voor havo en y zuidwest,Den Haag. leerlingen komen vo melijk uit Houtwijl Vruchtenbuurt en een deel van het Westl; schetst Timmermans, niet alle leerlingen ziji tholiek, maar, oneerbP- gezegd, onze grotere ranciers zijn toch wel k )j lieke scholen. De s heeft al enige jaren eei biele populatie". De examen-omstand den zijn goed. Het Sint college „drie jaar vierden we het veertij ei bestaan", aldus Tin k' mans - beschikt ovei zalige examenzaal. Octogoon De 'Octogoon' is dooi t gangetje gescheiden v< ic rest van hét gebouw. 1 e van de zeshonderd 'ge li leerlingen dringt nauw fe door. Zelfs het rumoe het winkelcentrum o ic hoek van de Thorbeck en de Laan van Mei le voort en van de af en a^B dende vrachtwagens di i centrum bevoorraden nauwelijks voor overlas venal is het er heerlijk Timmermans deelt T ning van zijn leerlinge het wel goed zit. „Gemi n slaagt 80 a 85 procent kandidaten. Voor dit ben ik erg optimistisch het dus maar op 85 proe Een deel van de 59 w en de 46 havo-einde nandi buigt zich 's mii over wiskunde A, de laire' vorm van wiski die dit jaar officieel vo( eerst op alle scholen geëxamineerd. Docer van der Meer heeft half uur nodig voor „1 delijke stuk werk", dj gens hem net zo moö was als vorig jaar. „Hel Jans heeft het experi gevolgd, dus vorig jaar I den we ook wiskunde A geleken met toen wadi examen van vandaag m sprankelend", oordeel ti na afloop. „Het kwam ie gekunsteld over". Vo hem hadden de opst n het vorig jaar makki omdat toen slechts me i methode rekening den hoefde te wordei moest het examen passer alle wiskunde A-meth|n „Dan is het dus wat las om te bepalen wat het worden". Volgens heml™ het de leerlingen alle:r nogal mee. „Er gingen elk geval nogal wat voc 01 einde weg". De term re w was volgens de menseh' het Sint Jans, zowel led I gen als docenten, ookd: toepassing op het werl11 de vwo'ers kregen va schoteld. ,De leerlingen over het algemeen tevi weg en ook de docenteivr ren best te spreken ove niveau van het werk". Tijdelijke oplossing taxiconflii» ROTTERDAM Delegaties van de actievoerende Rottei taxichauffeurs en de houders van zogenoemde pretverg gen hebben gisteravond een tijdelijke oplossing gevondi de gerezen spanningen tussen beide groepen. Onder h ziend oog van de Rotterdamse politie hebben beide partije sproken dat de 'pretvergunninghouders' hun vergunnin onbepaalde tijd niet gebruiken. Het actiecomité van de gelr de chauffeurs gaat op zijn beurt bepleiten dat de 'kleintjes)ri hen (houders van één vergunning) wel de straat op mog hun taxi. Dat zijn er ongeveer vijf. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Uitgeverij/Wavery Productions MADRID De Spaanse poli tie heeft een Nederlandse drugsbende opgerold. In de provincie Galicië zijn drie Ne derlanders aangehouden en werd voor bijna 3,5 ton aan hasj in beslag genomen. De drugs hadden een straatwaar de van rond de 25 miljoen gul den. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) in Den Haag heeft dit gisteren bevestigd. Met een koeltransportbedrijf als dekmantel vervoerde de bende de drugs naar Neder land. De hasj was afkomstig uit Marokko en werd per schip naar Spanje gebracht. Daar werden de drugs overgeladen in een vrachtwagen en naar Nederland gereden. Ronnie Tober v rechter wegens dreiging met ai TWELLO/ZUTPHEN zanger Ronnie Tober juni voor de politien Zutphen moeten vei omdat hij dreigde agei aids te besmetten, vriend en manager chems wordt vervol] het weigeren van de en verzet tegen de pol ber en Jochems raakt februari dit jaar sla< twee agenten van de tie Twello, die Jochems] aanhouding op van rijden onder invli chems verzette zich tej aanhouding, waarop zich met de zaak bemoe de daaropvolgende scl seling verwondde h hand, waarna hij beid ten met bloed besmet opgestapeld in de vrachtwagen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4