omputers moeten 50.000 udieboeken vervangen osten van aidszorg verviervoudigen KEMA wil snel duidelijkheid over'zelfontbrandende' tv's Minister Pronk draagt bijna niets bij aan hulp voor Oostbloklanden idacGouocwit BINNENLAND Drinkwater uit IJsselmeer soms maandenlang te zout lï g- ;che DINSDAG 19 MEI 1992 OV: forensen moeten ten de stad parkeren pJluAAG - Er moeten parkeergarages rondom de entra worden gebouwd en parkeertarieven n in bepaalde gevallen omhoog. Dat vindt het Ko- jke Nederlandse Ondernemersverbond (KNOV) gisteren gepubliceerd rapport. Forensen nemen oorti 1S het verbond, dat de belangen behartigt van de geen en middelgrote ondernemers, onnodig veel par- staal aatsen in beslag en dat is slecht voor de noodza- doorstroming van het andere verkeer. Zij van het KNOV hun auto buiten het centrum ~r*en in daarvoor te bouwen parkeergarages. Dit ie ok voor mensen die langere tijd willen winkelen. naar oeten de^e parkeerplaatsen goed te bereiken zijn ?was >t openbaar vervoer. Het KNOV reageert hierbij wem parkeerbeleid van het kabinet, dat auto's zo veel n Eu Ük uit de binnenstad wil weren en het openbaar >rwil stimuleren. Surséance Tijdens een redactievergadering van de Krant op Zondag werd gistermiddag het personeel geïnformeerd over de procedure bij het arbeidsbureau. Afgelopen vrijdag werd bekend dat de krant surséance van betaling heeft aangevraagd. Op de achtergrond staan uitgever Pieter Storms (I) en directeur Ton van Grieken (tweede links). FOTO: ANP Banken verliezen stille reserves DEN HAAG De Nederlandse banken moeten met ingang van 1998 hun stille reserves openba ren. Minister Kok van financiën stelt dit in de memorie van ant woord op een wetsvoorstel voor de wijziging van jaarrekeningen van de banken. De banken zouden de stille reser ves al in 1994 moeten afschaffen, maar er geldt een zogeheten over gangsregime tot 1988. Kok stelt dat de maatregel nodig is door de Eu ropese eenwording. Van de twaal lidstaten hebben alleen banken in Nederland en Duitsland nog stille reserves. HAARLEM/ANDIJK Het drinkwater uit het IJsselmeer heeft de afgelopen jaren soms maandenlang de normen voor natrium en chloride overschreden. Het ministerie van volksgezondheid en milieu heeft de maximaal aanvaardbare concentraties moeten verruimen, maar ook deze 'opgerekte' grenswaarden zijn inmiddels genaderd. De Noordhollandse waterleidingbedrij ven. die drinkwater voor circa twee miljoen mensen uit het IJs selmeer betrekken, meten elk jaar tussen september en februari stijgende concentraties chloride, natrium en landbouwgif in het drinkwater. Technische voorzieningen konden niet voorkomen dat het ministerie de maximaal aanvaardbare concentratie voor zout noodgedwongen moest verruimen van 120 naar 150 milli gram per liter water. Overschrijding van de 150 milligram-norm is verboden. Natrium is schadelijk voor de gezondheid van men sen, die wegens te hoge bloeddruk zijn aangewezen op zoutarme voeding. Stijgende concentraties chloride leiden tot meer roest- vorming in metalen waterleidingen. kom iet ïplic r Slo IER G. SMIT ?rk vergelijkbare computer lingen in het middelbaar be- beschikken. Huiswerk wordt roepsonderwijs lekker te kun- iERDAM De muis edda°P scherp, de anti-vi- van »ftware is alert. Het de,l- en huiswerk be lief één druk op de waai' ?d. Brit! toekomstmuziek maar tastbaar gereedschap e 21e eeuw, meldt het T al Projectenbureau Be- e iderwijs (CPB). Dat d st< randaag in Amsterdam r de euw, grootschalig com- Hen roject voor het middel- >as ti beroepsonderwijs da ehouden onder de swin- naam BoLeero (Be- nderwijsLeerobject). t thuisgebruik van com- door studenten te sti- ?n is m, biedt het CPB een es il pakket van software Kro iputers aan om te kopen j? j isen. ;taat var^n§en van het CPB iat het leerproces stag- ils leerlingen op school icht omgaan met maar zich thuis moeten KroJen met traditionele boe- tste 'er verhoging van het doo dement is het noodza ng lat leerlingen thuis over gedaan met behulp van speci fieke courseware (cursus op de computer) en daarop toegesne den studieboeken". Dat is pas efficiënt werken, vindt het CPB. Bovendien bevordert de invoering van één standaard computer thuis en op Neder landse scholen de ontwikke ling van leermiddelen. „In het Nederlands beroepsonderwijs zijn onvoldoende leermidde len voorhanden om leerlingen optimaal een vak te kunnen la ten leren. Nederland kan zich, mede uit concurrentie-overwe- gingen, in een verenigd Euro pa geen opleidingsachterstand permitteren". Vele stimuleringsregelingen van de overheid ten spijt is het in Nederland droef gesteld met het gebruik van computers in het onderwijs, laat staan thuis. Slechts één op de 22 leerlingen beschikt over een PC. Een schril contrast met andere lan den zoals Duitsland (één op de twee leerlingen) en de Vere nigde Staten. In dit laatstge noemde land is zelfs sprake van twee computers voor één leerling. Het CPB wil meer 'Amerikaan se toestanden' en denkt een groot deel van de 500.000 leer- nen maken. Daarom is het 'Bo- Leero-project' ontwikkeld. „De renaissance in het onderwijs", aldus de peptalk van initiatief nemer CPB en de makers Oli vetti Systems Networks Ne derland en Widenhorn Indus triële Automatisering. Dit con sortium van onderwijs en bedrijfsleven streeft ernaar in het eerste jaar 10.000 leerlin gen en docenten te voorzien van een BoLeero-PC, die spe ciaal voor onderwijsdoelein den is ontworpen. Volgens een voorzichtige schatting van het CPB kan het aantal deelne mers in drie jaar oplopen tot 50.000. Het project biedt voor een prijs van ongeveer 1800 gulden niet alleen een j86-sx (snelle) computer aan met anti-virus-software, een muis en extra geheugen, maar ook relevante, reeds geïnstaleerde software en speciale onder- wijsboxen met courseware en daarbij behorende studieboe ken. Onder meer zijn onder wijsprogramma's voor ontwer pen, tekening lezen, en simu latie in voorbereiding. Vinger in de pap Dat het PC-project meer kans van slagen heeft dan z'n voor gangers, komt volgens de initi atiefnemer omdat regelingen in het verleden te veel gericht waren op scholen als geheel en niet op de leerlingen zelf. Op school wordt wel prachtig acht uur informatica-onderwijs ge geven voor het bijbrengen van basiskennis, maar het ont breekt aan mogelijkheden om deze kennis thuis in de prak tijk te brengen. „De aanpak van het BoLeero-project ver schilt dan ook wezenlijk met eerdere informatica- stimule ringsprojecten". Zowel in de benadering van de leerling als in de opzet. Het onderwijs heeft bij de voorbereiding een flinke vinger in de pap gehad. „Het is voortgekomen uit het onderwijs, waarbij zowel het bedrijfsleven als het onderwijs zelf heeft meegedacht over de randvoorwaarden". Inmiddels hebben zes grote onderwijsin stellingen in Nederland zich bij het BoLeero-platform aan gesloten: het Twentse mbo in Enschede, de Streekschool Emmen, het Damlandcollege in Zaandam, het RIVB in Eind hoven, het Zeelandcollege in Middelburg en de Streek school Elandstraat Amster dam. Besprekingen met scho len in Den Haag en Rotterdam zijn in een vergevorderd stadi um. Brandweerjuweel Het pronkstuk op de beurs voor brandpreventie, brandweer en rampenbestrijding, die in de Rai in Amsterdam wordt gehouden, is de Ahreng Fox uit 1927. Deze brandweerauto van Amerikaanse herkomst werd tot 1971 in Rotterdam gebruikt. De brandweerbeurs duurt nog tot en met zaterdag 23 mei. FOTO ANP Winters van KEMA in Arnhem FOTO RON NAGTZAAM ARNHEM - Bij KEMA in Arnhem stonden ze mid den vorige week met de mond vol tanden toen de eerste telefonische vragen binnenkwamen over het verschijnsel 'zelfontbran- dende televisietoestellen'. „We hadden er nog nooit van gehoord", bekent staf medewerkster Mirjam Winters van de divisie tes ten en certificatie van KEMA. Het Arnhemse instituut heeft zich gemengd in de door de Haagse brandweer aangeslin- gerde discussie over het ge vaar van moderne televisie-ap paraten met een zogenoemde 'wachtstand'. Het toestel ver toont bij die stand weliswaar een zwart beeld, maar staat ge woon onder spanning en kan met één druk op de afstands bediening weer geactiveerd worden. De Haagse brandweer veronderstelt op basis van een serie televisiebranden dat die wachtstand ervoor kan zorgen dat het toestel spontaan in brand vliegt en adviseerde vo rige week om het apparaat voortaan weer, net als vroeger, 's nachts uit te zetten. De Con sumentenbond vond dat de Haagse brandweer onnodig paniekzaaiend bezig is, omdat het verschijnsel nauwelijks voorkomt. Philips daarente gen adviseert nu toch maar om de televisie 's nachts voor de zekerheid uit te schakelen om dat het risico van kortsluiting op de stand-by stand niet 100% te voorkomen is. Proporties Voor KEMA (Keuring van Electrotechnische Materialen) was de discussie aanleiding een onderzoek te beginnen. Er werd een 06-nummer geopend waar consumenten wier televi- sie-met-wachtstand ooit spon taan in brand is gevlogen, zich kunnen melden. Gisteren werd er al 130 keer over gebeld en daaronder zaten 80 serieuze klachten. Het is de eerste keer dat KEMA zoiets doet, vertelt medewerkster Winters. „We zijn er niet toe verplicht, maar we willen meehelpen om de paniek weg te nemen en de zaak in de juiste proporties te zetten". Zowel in het belang van de consument als KEMA zelf, voegt ze er meteen aan toe. „Toen wij de eerste tele foontjes binnenkregen naar aanleiding van de publicaties, voelden we ons eigenlijk in ons hemd staan omdat we het ant woord ook niet wisten. We voelden ons dus ook een beetje verplicht". Bij KEMA is zelfontbranding van televisies een onbekend verschijnsel. Het opmerkelijke is dat KEMA alle mogelijke huishoudelijke apparaten, van strijkijzers tot magnetrons en van diepvriezers tot broodroos ters aangeboden krijgt voor de (niet-verplichte) keuring, met uitzondering van televisietoe stellen en aanverwante appa ratuur. „Simpelweg omdat ze niet ter keuring worden aange boden door de fabrikanten, die daartoe immers niet verplicht zijn. Bij andere elektrische ap paraten zie je dat fabrikanten het KEMA-keur gebruiken om zich te onderscheiden van an dere merken, maar bij televisies is daarvan vreemd genoeg geen sprake", aldus Winters. Dat betekent overi gens niet dat KEMA niet de kennis in huis heeft om dit verschijnsel te onderzoeken. „We keuren namelijk wel heel veel televisies voor de interna tionale markt". Gissen Of de wachtstand op het tele- visietoestel de oorzaak kan vormen van het spontaan in brand vliegen van het appa raat, daarover is volgens Win ters nog geen zinnig woord te zeggen totdat het onderzoek is afgerond. „Het kan natuurlijk zijn dat aan die stand-by knop zoveel electronica opgehangen is dat er een keer kortsluiting kan ontstaan, maar dat is op dit moment puur gissen. Daar voor is het onderzoek ook be doeld: om inzicht te krijgen in de omvang en mogelijke oorza ken van ontbranding van televisies. En daarvoor hebben we concrete gegevens nodig, want aan alleen maar specula ties heeft niemand iets". En dat geruchten al snel een eigen leven kunnen gaan lei den, weten ze bij KEMA maar al te goed. „Zo kregen we in de tijd dat de magnetrons in op komst waren, veel verontruste telefoontjes van mensen die gehoord hadden dat de stra ling van magnetronovens ge vaarlijk was voor mensen met een pacemaker. Daar bleek achteraf niets van te kloppen". De mensen die zich op het spe ciale 06-nummer van KEMA melden krijgen een enquête formulier toegestuurd waarop ze de technische gegevens en de omstandigheden waaron der het apparaat in brand is ge vlogen, kunnen melden. Win ters en haar collega's realise ren zich dat het onderzoek wel eens een enorme klus kan wor den voor KEMA. „Dat nemen we op de koop toe". Energierekening Consumentenbond-woord- voerder J.L. de Ridder zegt blij te zijn dat KEMA dit onder zoek begonnen is, maar vindt alle opschudding enigszins overtrokken. „Uit de statistie ken blijkt dat televisiebranden niet of nauwelijks voorko men." Het gebruik van de wachtstand is volgens De Rid der eigenlijk overbodig. „Zet dat ding toch gewoon uit als je 's avonds naar bed gaat. Scheelt je nog 27 gulden per jaar op je energierekening ook. En het argument dat het beter voor de televisie is om de aan- /uitschakelaar zo weinig moge lijk te gebruiken, is absolute onzin. Dat dateert uit de tijd dat de schakelaar nog wel eens kapot ging als gevolg van slij tage. Tegenwoordig echter is die techniek zo goed dat dat nauwelijks meer voorkomt". Electronicaverkopers in de re gio zijn de afgelopen dagen overspoeld met wagen van klanten „De telefoon stond en staat nog steeds roodgloei end", aldus een verkoper. „Zelfontbrandende televisies? Onzin. Wij blijven gewoon ad viseren de wachtstand te ge bruiken. Het is een vrij on schuldig systeempje dat des tijds geïntroduceerd is om vochtvorming in de televisie te voorkomen. Als je die wacht stand niet gebruikt, verstoor je het hele systeem van de huidi ge televisietoestellen". HAAG De kosten, le gezondheidszorg tvoor aids-patiënten van 20 miljoen gul- n 1988 tot ongeveer iljoen gulden in het L H 000 stijgen. Dat bete- meer dan een ver- mdiging. jkt uit het rapport van de J [roep Toekomstscena- ïezondheidszorg (STG), n 11 Klaag in Den Haag is ge- van teerd op het congres rgh n Nederland tot 2000'. )port verkent de ontwik- ?n rond de aidsepidemie istrijding tot het jaar lond die tijd zal het aan- jfs, spatiënten bij gelijkblij vende ontwikkelingen zijn op gelopen tot achtduizend, tegen 160Ü begin 1991. In het jaarv2000 zullen vanaf 1979 in totaal naar schatting 17.000 mensen met HIV geïn fecteerd zijn. Tegen die tijd zijn mogelijk ruim 6500 men sen aan aids overleden. Gecompliceerder Internist dr. J. Lange, hoofd van het Nationaal Therapie en Evaluatie Centrum, stelde dat de ziekte aids veel gecompli ceerder is geworden door de toegenomen levensverwach ting van patiënten. Immers, nu krijgen patiënten last van infecties en ziekteverschijnse len 'waar ze voorheen niet aan toe kwamen' omdat ze overle den. Deze verschijnselen (on der meer kanker) hebben vaak invaliderende gevolgen, zoals blindheid en verlamrhing, en vragen intensieve zorg en spe cialistische behandeling. Bo vendien meldt een HIV-geïn- fecteerde zich sneller aan om zich te laten testen met het oog op vroege behandeling. „Het beslag dat aids doet op de in tramurale zorg, zal de komen de jaren niet verminderen, maar de Nederlandse zieken huizen zullen er nu ook weer niet door overspoeld raken", verwacht Lange. Dr. F. van den Boom, één van de onderzoe kers die het rapport hebben sa mengesteld, meent dat die kosten hooguit een half pro cent uitmaken van de in het Fi nancieel Overzicht Zorg (FOZ) vastgestelde uitgaven van de zorg. „Het is te hopen dat juist waar in de zorgverlening rond aids door artsen, hulpverleners en de betrokkenen zelf zoveel vernieuwing is bereikt, nu ook de uitvoerders van dit soort re gelingen de bezem eens halen door hun eigen bureaucratie", zo zei C. Smit van de Neder landse Vereniging van Hemo- fïliepatiënten. Een groot aan tal patiënten is indertijd door bloedtransfusies besmet ge raakt met het aidsvirus Hrv. Deze patiëntenvereniging, maar ook de HIV Vereniging Nederland, werden geroemd door dr. E. Simons, vice-voor- zitter van de Nationale Com missie Aids-Bestrijding (NCAB). „Ons is geen voor beeld bekend van een zo grote, constructieve en invloedrijke patiëntenparticipatie", aldus Simons. Over thuiszorg zei Simons dat die, zeker in gebieden met veel aidspatiënten, in staat moet zijn nieuwe technologie zo als het geven van infusen - zelf #ter hand te nemen. Ook andere sprekers meldden dat de thuiszorg een steeds grote re rol bij de zorg voor aidspa tiënten krijgt. De huisarts heeft verder een belangrijke rol bij de opspo ring en begeleiding van HIV- geïnfecteerden, vindt de NCAB. Deze organisatie werkt momenteel aan een advies over seropositieven die tevens drugsverslaafd zijn. SPERENHOBBES DOOR BILLWATERSON „Dagbehandeling vaker toepassen" UTRECHT - Zo'n 40 procent van alle patiënten die voor een volledige opname in de psychi atrie worden aangemeld, kan met een dagbehandeling wor den geholpen. Jaarlijks gaat het in Nederland om 11.000 mensen. Gevolg hiervan is dat het personeel en het geld die nu voor 4.000 bedden in de psy chiatrie worden ingezet, op een andere manier zijn te be steden. Dat staat in het boek „Opnamevervangende dagbe handeling in de psychiatrie" dat staatssecretaris Simons gisteren in Assen in ontvangst heeft genomen. DEN HAAG Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking hoeft slechts 18,3 miljoen bij te dragen aan de hulp aan het vroegere Oostblok. Het gaat dan alleen om dé zuidelijke lidstaten van de Gemenebest van Onaf hankelijke Staten, de vroegere Sowjetunie. Op merkelijk genoeg gaat de minister wél 75 miljoen inleveren om de bezuini ging van minister Ritzen van Onderwijs te verlich ten. Dit deelt Pronk mee aan de Tweede Kamer in het spoedde bat dat vandaag wordt gehou den op aanvraag van Groen Links. De bijdrage aan onder wijs is nogal opmerkelijk, aan gezien premier Lubbers en vice-premier Kok aanvanke lijk deden voorkomen als zou de onderwijsbegroting enigs zins zijn ontzien ten koste van Defensie. Dat blijkt niet het geval te zijn. Aanvankelijk moest Ritzen van Onderwijs volgend jaar 400 miljoen bezui nigen op zijn begroting, maar dat is nu verlicht tot 300 mil joen. Ritzen gaf gisteravond desgevraagd toe aanvankelijk nogal verbaasd te zijn geweest over de bijdrage van Ontwik kelingssamenwerking aan zijn begroting. Pronk moet verder nog 50 miljoen gulden extra op zijn begroting vrijmaken voor interantionaal milieubeleid. De hogere bijdragen aan VN- vredesmachten is afhankelijk van de internationale.politieke situatie. Volgens minister Pronk was de 75 miljoen voor onderwijs nog net verteerbaar, maar was het te veel gevraagd ook nog voor de hulp aan het vroegere Oost blok geld van zijn begroting weg te halen. Het bedrag van 100 miljoen dat daar voor no dig is, is opgesplitst in twee de len. Voor de zuidelijke lidsta ten als Turkmenistan en Tadz jikistan is 18,25 miljoen gere serveerd dat Pronk van zijn ei gen begroting wil betalen. De andere 82,75 miljoen is be doeld voor de noordelijke lid staten van de vroegere Sovjet unie en Oost-Europa. Dat laat ste bedrag wordt volledig door Defensie betaald. Opgelucht Pronk zei zich gisteravond in Leeuwarden opgelucht te voe len. Hij noemde het resultaat voor de begroting van volgend jaar echter geen overwinning op minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken die veel meer geld van Ontwikkelings samenwerking voor het Oost blok had willen gebruiken. „Deze aanval op de begroting hebben we afgewend, maar elk jaar zal het gevecht opnieuw beginnen. Ik ben in elk geval blij dat CDA-fractievoorzitter Brinkman zich nu eveneens heeft neergelegd bij het resul taat en eveneens vindt dat de kou uit de lucht is. Dat zie ik toch als een belangrijk politiek signaal", aldus Pronk. Hij zegt zich geen moment als 'aange schoten politiek wild' te heb ben gevoeld.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3