Busongeval bij Breda: zes doden Btw wellicht al in oktober procent lager BoLeero 2 14 Vanaf maandag acties in kruiswerk Smart card lapt foute automobilist erbij Nieuw bloedbad in Bangkok !~14 Dagen Gratig CeidócSouumt dinsdag 19 mei 1992 16 PAGINA'S in twee katernen foicL&e (Bowta/ni Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25343. Losse nummers 1,50. Heldere nacht en minimum temperatuur omstreeks 11 graden. Overdag zonnig en middagtemperatuur onge veer 24 graden, maar in het noordelijk kustgebied enke le graden lager. Wind uit oost tot zuidoost, matig, kracht 3 a 4. »H§ Toekomst kerk [geert deelnemers Kerkendag ajavo zwaar onder ondanks bestand fijff moet Barcelona verlossen Eerst nieuwe Irkeergarage dan t<«|toluw centrum in Leiden iden Palm Cannes ec r 'Den goda viljan' ran Bille August dei TELIJK LEVEN/OPINIE2 INLAND3/4 NLAND5/6/12 |5 Verlening STVE i~ OM! r/RTV HOGRAMMA'S afc/PUZZEL/MENU tterdamse Hbtenaren eten in egel kijken ;e' ERDAM - Ook de I Rotterdamse ambtena- 15 itsnappen niet aan de so- vernieuwing. Zij krijgen het boekje 'In de spiegel sociale vernieuwing' als liddel bij zelfonderzoek iun eigen functioneren, ctleider sociale vernieu- G. de Kleijn hoopt dat ze en procent van de ambte- aan de vragen aandacht edt in het dagelijks werk- :bl 'g- De ambtenaren kun- am ich dan buigen over za- W Is: „Heeft u de afgelopen maanden de papieren eei ilomp kunnen verminde en „Welke regels voor u o( fi voor de burgers wilt u ■n nog afschaffen?" De gaat er vanuit dat socia- nieuwing de opdracht is alle Rotterdammers en •v ok voor alle ambtenaren oor Rotterdammers wer- Het boekje bestaat uit en nderwerpen. Elk daarvan te raakvlakken met de uit- de ig van de sociale vernieu- De onderwerpen varië- laif30 een bijdrage aan het !ren van de Rotterdamse ,rer trs> het meer betrekken •ht n'granten bij het werk, de irpi cten tussen ambtenaren ;ar,urgers en de samenwer- hissen diensten. Hoogheemraadschap eist riolering onder rijksweg Idoor EDITH BROER RIJNEVELD Aanleg van riolering moet voorkomen dat het oppervlaktewa ter langs rijkswegen wordt verontrei nigd door het autoverkeer. Het Hoogheemraadschap Rijnland eist daarom dat onder de nieuwe Rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Leiden een riolering wordt aan gelegd. Rijnland is het eerste hoogheemraadschap dat een dergelijke maatregel eist om verontreini ging door auto's te beperken, zo bleek gisteren bij de vergadering van de speciale commissie die zich in Rijneveld met de aanleg van de weg bezighoudt. Rijkswaterstaat betwijfelt echter of de hoge kosten daarvan opwegen tegen het resultaat. Uitlaatgassen komen niet alleen via het water maar ook via de lucht in het milieu terecht. In plaats van afvoeren is het volgens Rijkswater staat beter verontreiniging te voorkomen door bijvoorbeeld katalysatoren in auto's. Bij Rijksweg 11 wordt gebruik gemaakt van 'open asfalt'. Twee voordelen daarvan zijn de geluiddempende werking en de goede afwate ring. Het van het wegdek afgevoerde water com centreert zich echter vlak naast het wegdek en komt. verontreinigd door uitlaatgassen, in de grond terecht. Mocht inderdaad blijken dat, zoals gesteld door het Hoogheemraadschap riolering noodzake lijk is om vervuiling van het oppervlaktewater door verkeer te voorkomen, dan wordt de aan leg van nieuwe wegen veel duurder. Politie in actie tegen nachtmerrie KATWIJK - De nachtmerrie van een Katwijkse was van nacht reden om de politie te hulp te roepen. Een bewoner van de Noord wij kseweg in Katwijk aan den Rijn werd kort na een uur wakker van een ijselijke kreet uit de woning van zijn buurvrouw. Hij vreesde dat daar vreselij ke dingen met haar gebeurde en alarmeerde de politie. Oor zaak van het kennelijk bloed stollende geschreeuw was echter een nachtmerrie. Van lijfelijk geweld was geen sprake. UTRECHT De onderhandelingen over een nieuwe cao voor het kruiswerk (20.000 werkne mers) zijn gisteravond binnen een uur mislukt. De bonden willen vanaf maandag acties hou den. De werkgevers zagen er gisteren van af om een salarisverhoging van 4,5 procent uit hun ei gen budgetten te betalen. De bonden hebben de Landelijke Vereniging voor Thuiszong (LVT) nog wel een ultimatum gesteld, dat donderdag ochtend afloopt. In de loop van deze week ver wachten ze al spontane werkonderbrekingen. Over georganiseerde acties in het Leidse kruis werk worden binnenkort beslissingen geno men. De LVT heeft begrip voor de eisen van de bonden, maar ze zit in een uiterst benarde situa tie, zei directeur Clevers. Het kabinet „dat ons met handen en voeten bindt" zal het probleem moeten oplossen. De LVT zal deze week op nieuw een beroep doen op het kabinet en de Tweede Kamer. Onderwijl heeft de AbvaKabo aangekondigd dat de acties voor een betere cao voor de 80.000 werknemers in de bejaardente huizen worden opgevoerd. Voor morgen en overmorgen staan bij in totaal 34 bejaardente huizen zondagsdiensten, stiptheidsacties en stakingen door ondersteunende diensten op stapel. Er zijn veel acties in Zuid-Holland. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) ge looft dat een cao voor het ziekenhuispersoneel succesvol kan worden afgesloten zonder dat de pensioenvoorzieningen worden aangetast. Si mons heeft dit gisteren in Assen gezegd tegen ongeveer 150 verpleegkundigen van diverse ziekenhuizen die hem daar met spandoeken en sirenes opwachtten. Belgische touringcar botst op vrachtauto BREDA Bij een ongeval met een bus op de A58 on der Breda zijn vanochtend zes doden en twintig ge wonden gevallen. Het on geluk gebeurde toen een touringcar uit het Belgi sche Gent een vrachtauto raakte die om nog onbe kende reden stil stond op de vluchtstrook richting Tilburg. Door de aanrijding werd de rechterzijde van de bus over nagenoeg de gehele lengte opengereten. Vervolgens kan telde het voertuig. Sommige passagiers zaten be kneld en moesten worden be vrijd door de brandweer. Uit de wrakstukken van de bus wer den zes doden geborgen. Over de aard van de verwondingen van twintig gewonden had de rijkspolitie aan het begin van de middag nog geen zeker heid. De gewonden zijn naar verscheidene ziekenhuizen in de omgeving gebracht. Alle passagiers van de bus wa ren vrouwen. Over het lot van de bestuurder van de vracht auto bestaat nog onzekerheid. Door het ongeluk ontstond een verkeerschaos. Het verkeer op de rijstrook richting Tilburg was lange tijd geheel ge stremd. DEN HAAG Het ministerie van justitie werkt aan de ont wikkeling van de zogenaamde smart card voor een betere handhaving van de verkeers- wetgeving. De smart card is een kleine computer die de auto's wordt gemonteerd en via een micro golfverbinding de auto's kan controleren op overtredingen zoals fout parkeren, door rood licht rijden, apk-keuring en betaling van de wegenbelas ting. Dat blijkt uit een publika- tie van raadsadviseur ir. G. J. de Raaf van het ministerie van justitie in het tijdschrift Justi tiële Verkenningen van het Wetenschappelijk Onder- zoeks- en Documentatie Cen trum dat morgen verschijnt. Het onderzoek naar de ontwik keling van de smart card werd volgens De Raaf ingegeven door de bestaande problemen van de massale overtreding van de maximum snelheid, de fraude met nummerborden, het geknoei met de tachograaf en het fout parkeren. Bij het onderzoek zijn ook het minis terie van verkeer en waterstaat en het Utrechtse onderzoeks bureau Intercai betrokken. De autokaart kan volgens De Raaf worden gebruikt als iden tificatiemiddel, als geheugen en als 'rekentuig'. Hij kan een belangrijke rol gaan spelen bij plaatsgebonden verkeersover tredingen. Ook het registreren van parkeertijden en controle op maximumsnelheid en het automatisch innen van de bij behorende boetes behoren tot de mogelijkheden. Een kamer meerderheid van WD, PvdA en D66 heeft het automatisch innen van boetes al geoorloofd geacht. De wet Mulder legt er volgens de adviseur echter nog enige beperkingen aan op. De voordelen van de smart card zitten volgens De Raaf in de verhoging van de opbrengst van boetes door effectievere controle, automatische inning en in efficiëntere aanhouding. De politie houdt alleen die au to's aan die door het systeem worden gesignaleerd. Fotoca mera's en parkeermeters wor den overbodig. Het lik-op- stukbeleid zou praktisch wor den verwezenlijkt. De bereik bare pakkans van honderd procent zou volgens De Raaf waarschijnlijk tot een onhoud bare situatie leiden. Om dat te voorkomen zou Justitie zelf kunnen beslissen op welke plaatsen wordt gecontroleerd. De Raaf constateert op voor hand wel een aantal algemene en juridische problemen met de smart card. Het ministerie van verkeer en waterstaat moet bereid zijn de benodigde electronische lussen die met de autokaart moeten commu niceren in het wegdek aan te brengen en die op het systeem van Justitie aan te sluiten. Daarnaast moet worden nage gaan of de huidige privacy wetgeving genoeg garanties biedt voor een zorgvuldig ge bruik van de gegevens uit de smart card. De buitenlandse auto's vallen buiten de controle als geen speciale maatregelen worden getroffen. Buitenlandse auto mobilisten zouden zoals bij het Zwitserse vignet voor tolhef fing aan de grens een smart card moeten kopen, waardoor ook zij controleerbaar worden. Duizenden betogers weerstaan het Thaise leger, dat vanmorgen het vuur opende en 2000 betogers arresteerde. BANGKOK - Thaise soldaten hebben gisteravond in Bang kok opnieuw geschoten op een menigte van 35.000 demon- .stranten die het aftreden eis ten van premier Suchinda Kra- prayoon. Ongeveer 2000 beto gers die een hotel binnen wa ren gevlucht werden vanmor gen door de soldaten gearres teerd. Sinds het verzet tegen de in vloed van het leger op het poli tieke leven in Thailand zondag in geweld ontaardde, zijn min stens 15 mensen om het leven gekomen en 350 gewond ge raakt. Het waren de ernstigste onlusten sinds 16 jaar. Solda ten met automatische geweren openden gisteravond het vuur op duizenden betogers bij het Royal Hotel aan de Rajdam- nern Avenue waar barricades waren opgeworpen om te ver hinderen dat de demonstran ten zouden optrekken naar het Monument voor de Democra tie en regeringsgebouwen. Verslaggev -s zagen tientallen mensen met verwondingen, maar de betogers wilden van geen wijken weten en de solda ten moesten na een kwartier het veld ruimen. De aandelen aan de effecten beurs Van Bangkok kelderden vandaag met 8,9 procent. De beursindex verloor 65 punten om te sluiten op 667,8. Van de verhandelde fondsen sloten er 262 lager en maar 3 hoger. Pagina 5: Thais hotel lijkt op veldhospitaal DEN HAAG Zowel het kabi net als de regeringspartijen CDA en PvdA willen de btw al in oktober met 1% verlagen tot 17,5%. Minister Kok van Financiën zei gisteren in Leeuwarden dat dan wel de lonen moeten wor den gematigd. De btw-verla- ging zou oorspronkelijk op 1 januari 1993 ingaan. Kok riep op tot een centraal overleg tussen kabinet, werk gevers en werknemers, waarin loonmatiging onderwerp van gesprek moet zijn. FNV-voor- zitter Stekelenburg zei van ochtend daar veel voor te voe len. De werkgeversorganisatie VNO staat echter afwijzend te genover een centraal overleg. Kok zou nog voor de zomer om de tafel willen gaan zitten met de sociale partners. PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens en diens CDA-collega Brinkmnan steunen Koks voorstel van har te. De verlaging van de btw met 1% kost 1,7 miljard gulden. Daarvoor moet nog dekking gevonden worden. Het kabinet buigt zich de komende weken over de mogelijkheden. PvdA- fractievoorzitter Wöltgens liet gisteravond desgevraagd we ten de aftrek voor het midden- en kleinbedrijf te willen schrappen. Dat zou een bespa ring opleveren van bijna 700 miljoen. Daarnaast ziet de PvdA mogelijkheden voor een eerste begin met de invoering van energieheffingen. Samen met de zogenaamde inverdie neffecten (besparingen door terugdringing van de inflatie) zou dat voldoende moeten zijn de BTW-verlaging van 18,5 naar 17,5 procent te realiseren. CDA-fractieleider Brinkman zei tijdens een spreekbeurt in Oldenzaal dat de btw-verla- ging een alternatief is voor het plan van Kok om de milieuhef fing op brandstof drie maan den later te laten ingaan. Kok wil op die manier de tegenval lende stijging van belasting en premies compenseren. Vice-premier Kok sloot zich gisteravond aan bij de oproep van Wöltgens een centraal overleg te hebben. Hij ver wacht dat het kabinet daar zelf het initiatief voor zal nemen. De komende weken zullen Lubbers, Kok. minister An- driessen van Economische Za ken en minister De Vries van Sociale Zaken met elkaar over leggen over hun inzet van het centraal overleg. Wöltgens prees gisteravond FNV-voor- zitter Stekelenburg die voor volgend jaar een vergaande loonmatiging heeft bepleit. De FNV-voorman denkt daarbij aan een looneis die niet boven de inflatie uitkomt. Volgens de PvdA-fractievoorzitter moet dat aanbod met beide handen aangegrepen worden. Hij denkt aan een overleg dat al binnen twee maanden moet plaatsvinden. Monsterse slager beste van Europa DEN HAAG Ton Oosterveer uit Monster en Theo Houtkamp uit Mijndrecht hebben zaterdag in Frankfurt (Duitsland) de Eu ropacup voor Vleesmeesters gewonnen. Deelnemers uit negen Europese landen deden mee aan de wed strijd die bestond uit verschillende disciplines. Op het program ma stonden het uitbenen van een varkenspoot, de achtervoet van een rund en een lamsbout. Vervolgens moesten deze worden schoongemaakt, het zogenaamde afvliezen. Daarna werden de stukken vlees op een speciale, vernieuwende manier bereid en gepresenteerd. Oosterveer en Houtkamp bedaehten nieuwe be reidingswijzen als_ het runder-croissantje, een gevulde varkens fricandeau en een taugé-entrecöte. De prijswinnaars zijn beiden als consulent verbonden aan de "Slagersvakschool in Rijswijk. Theo Houtkamp is twaalf jaar sla ger geweest, Ton Oosterveer 14 jaar. Rusland verhoogt energieprijzen MOSKOU -r De regering van Rusland heeft gisteren besloten de energieprijzen fors te verhogen. Olie en gas worden vijf tot zes keer zo duur voor grootverbruikers. Consumenten blijven de zelfde prijs betalen. De regering houdt nog controle op de prij zen. Pas in een later stadium wordt de totstandkoming ervan vol ledig overgelaten aan de markt. Minister Vladimir Lopoechin van energie en minister Andrej Netsjajev van economische za ken zeiden dat de maatregelen het fiat 'hebben van het Interna tionale Monetaire Fonds, hoewel het IMF liever had gehad dat de prijzen meteen waren geliberaliseerd. BoLeero heet het. Geen nieuwe versie van een aloude dans, maar een swingende naam voor een nieuw leerproject. Speciaal bestemd voor het beroepsonderwijs. Steeds meer wordt er op school bij de studie gebruik gemaakt van computers. Om dan thuis over 'oudewetse' studieboeken geboden te zitten, dat is toch een hele stap terug, vindt men in onderwijsland. Vandaar dat computers te koop of te huur worden aangeboden om de leerlingen thuis met speciale software, coursware genoemd, te laten studeren. De tijd lijkt niet ver 'meer of de krantebezorger stopt floppy's met de Leidse Courant erop bij u in de bus. Maar waar zou je zijn met een floppy in de trein? I Ik wil C3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Rode Kruis Prinses Juliana woonde vandaag, samen met haar dochter Margriet, de opening van de Europese Rode Kruisconferentie in Den Haag bij. Op het congres staat de problematiek van de voormalige Oostbloklan den centraal. Zo'n 200 medewerkers overleggen over de opvang van kwetsbare groepen in de jonge GOS-republieken, maar ook over een betere samenwerking tussen West-Europese verenigingen bij ram pen. FOTO: PETER VAN MULKEN (ADVERTENTIE). Dhr/Mevr: I Straat: Voorl: I Postcode/Plaats: I Telefoon Tinbergen Mode en Kleding organiseert op 27 mei een grote modeshow. Aanvang 20.00 uur, in het Sociaal Cultureel Centrum 'De Naald' Naaldwijk. Kaarten h f 10,- verkrijgbaar bij de ad ministratie Maarsbergenstr. 169. Telefoon 070 - 329 31 56 JAARLIJKSE WERVELENDE MODESHOW I (Indien doarloe oanlejding besloot, kon een ven Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^J?501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000 i-iiiiwiWiiiiiMlliiyiHII

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1