Fokker ontkent gesprekken met Aerospatiale en Alenia Bukman wil van EG garanties over naleving superheffing ECONOMIE 13 nton Dreesmann idernemer met wat legalomane trekjes Coberco 'scoort' laagste melkprijs Problemen over cao voor de grafische industrie Schoonmaak branche floreert leen GATT- oorbraak pOESO- ■rgadering tGomant DINSDAG 19 MEI 1992 ;n tvj t De RIJS - De gisteren be- inen tweedaagse vergade- itenli s van Organisatie voor ffl inomische Samenwer- g en Ontwikkeling *e b SO) zal nog niet leiden -)al «het doorbreken van de „jasse in het wereldhan- ioverleg. iten je Verenigde Staten in de rge van de bijeenkomst op niveau zaken zouden iien doen, maar de Ameri- delegatie blijkt daar- eva®te licht. was rekening gehouden de komst van minister Ba- van buitenlandse zaken, 3r die bleek gisteren niet 2ak«de partij. Ook de speciale idelsgezant van de VS, Car- ills, bleef thuis. Van het n-achte overleg met het wel wezige lid van de Europese eerH nmissie voor buitenlandse tu>g" rekkingen, Frans Andries- is het dan ook niet geko- Andriessen zelf hulde 11 desgevraagd in mist over d°! iende contacten met de VS. 24 industrielanden van de 50 hebben het al jaren sle- Alri ide handelsoverleg binhen Algemene Overeenkomst llsk ake Tarieven en Handel ITT) wel aan de orde 111 o d De noodzaak tot afron- ?r w g werd algemeen onder- »'j ept, maar van onderhande- m s was geen sprake. Dat zal in e* w eerste plaats mo.eten gebeu- door de EG en de VS, die )k°n ^1 overhoop liggen over de zak( jbouwsubsidies. lark unci kwestie leverde tijdens de ■rtelfdi van de in Parijs gehou- OESO-vergadering een t drige discussie op. In reactie ijk 2 een uiteenzetting van |T-directeur Arthur Dun- noemde de Amerikaanse nkel gatie het landbouwbeleid EG obsceen, zo is ver- ;en van deelnemers. De EG Andi haar kant wees de VS erop ra er het bij de impasse in het •rsii T-overleg niet alleen gaat landbouw, maar ook om lienstensector en de ig tot markten. Dat htojten de Amerikanen later rkennen. ter Andriessen van i omdfsche zaken, de Neder- delegatieleider, is on- is deze schermutselingen sali lijk optimistisch dat len enkele weken een [braak komt. De EG en de n hebben zich ten doel ge- voor eind juni concrete terd uitgang te boeken, t EG-gids voor btw-stelsel BRUSSEL De Europese Commissie heeft gisteren een btw-gids uitgegeven die bedoeld is als een 'praktische en vereenvoudigde' toe lichting voor iedereen die vanaf volgend jaar met het nieuwe btw-stelsel moet gaan werken, zo zei EG-commissaris voor fiscale zaken Christiane Scrivener. Het nieuwe stelsel treedt op 1 januari 1993 voor vijf jaar in werking, wan neer de EG-binnengrenzen verdwijnen. De dertig bladzijden tellende handleiding, die in alle EG-talen gratis zal worden verspreid, geeft een overzicht van de veranderingen die dat met zich meebrengt. De vereenvoudiging van het btw-systeem en het wegvallen van de grenscontroles bevrijden het bedrijfsleven van een hoop papieren rompslomp. Volgens com- misaris Scrivener scheelt het jaarlijks zo'n 60 miljoen documenten die niet meer hoeven te worden ingevuld. Internationale transacties worden daardoor stukken goedkoper. Gratis lid vakbond werknemers START UTRECHT De Stichting Uitzendbureau START biedt haar personeel gratis het lidmaat schap aan van de AbvaKabo of de CFO. De twee bonden hadden dadr bij de cao-onderhandelin gen om gevraagd omdat maar 15 procent van de ruim 1.100 werknemers is georganiseerd. Het overleg heeft volgens CFO-bestuurder E. Beek man een redelijk resultaat opgeleverd. De cao heeft een looptijd van 1 juli 1992 tot 1 juli 1993. De salarissen gaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1992 met 3,5 procent omhoog, onder meer om een achterstand in te halen. Op 1 janua ri 1993 komt daar 2 procent bij. Het ziekteverzuim wordt alleen met 'positieve prikkels' aangepakt. Het is nu 7 procent en als het op 1 juli 1993 tot onder de 6 procent is gezakt krijgen alle werknemers een eenmalige uitke ring van 1 procent van het jaarsalaris. Elf investeert miljard gulden in Nederland DEN HAAG - Elf Aquitaine, de grootste Franse oliemaatschappij, gaat een miljard gulden investeren in Nederland. Het betreft hier investeringen voor boorplatforms en pijpleidingen op de Noordzee. Eén van de orders gaat naar scheepswerf de Schelde in Vlissingen. Volgens president directeur S.B. Weymuller staat Elf voor nog grotere inves teringen in Nederland. „Het miljard is voor bestaande projecten. We hebben aanvragen ingediend voor de exploratie van 11 nieuwe blokken. Daarvoor moeten weer miljarden geïnvesteerd worden". De vergunningen worden eind van het jaar afgegeven. Elf hoopt op een gunstige uitslag voor het con cern. De oliemaatschappij wil de produktie van aardgas de komende jaren opvoeren van 4,7 miljard kubieke meter in 1989 tot 6 mil jard aan het einde van het jaar. Opnieuw overleg tussen autofabrieken Japan en VS OAKBROOK De leiders van de grootste Japanse en Amerikaanse autoconcerns hebben gisteren als vervolg op hun over leg in Japan in januari opnieuw de koppen bij elkaar gestoken. Tijdens de bijeen komst in Oakbrook (nabij Chicago) beslo ten zij een werkgroep te vormen „om ver dere samenwerking te bestuderen" over handelszaken binnen hun branche. In ja nuari hebben de Amerikanen vooral ge ëist dat Japan meer auto's en auto-onder delen uit de VS^ op zijn markt toeliet. De werkgroep wil zich onder meer buigen over de toezeggingen van de Japanse auto industrie in januari om de export naar de VS te verminderen. Volgens deskundigen in deze branche valt er voor de VS nog wel iets bij de Japanners te bereiken. Staking Duitsland kostte meer dan 500 miljoen mark FRANKFURT - De recente staking in de publieke sector in Duitsland, die elf dagen heeft geduurd, heeft de economie meer dan een half miljard mark gekost. Dat staat in het jongste rapport dat het in München gevestig de Instituut voor Economisch Onder zoek (Ifo) gisteren heeft gepubli ceerd. Het is volgens het Ifo erg moei lijk om de kosten precies te bereke nen. Een deel van de produktie is ten tijde van de stakingen immers over geheveld naar de particuliere sector en een deel van de verloren produktie kan de publieke sector alsnog inha len. Het ging bij de staking om elf da gen en om 200.000 werknemers. AMSTERDAM - Vlieg tuigbouwer Fokker ont kent stellig dat het bedrijf naast de geprekken met Deutsche Aerospace ook praat met de Franse Ae rospatiale en de Italiaanse Alenia over samenwer king binnen de Europese civiele-vliegtuigbouw. Uitspraken van die strekking van Aerospatiale-topman Hen ri Martre zijn volgens Fokker slechts ingegeven door de wens om ook tot het consorti um te gaan behoren dat Fok ker en Deutsche Aerospace in de maak hebben en dat vol gens Fokker binnen enkele weken een feit zal zijn. Volgens Fokker is het uitgeslo ten dat Deutsche Aerospace mede namens Aerospatiale en Alenia met Fokker praat. Een woordvoerder van Aerospatia le zegt dat dit wel het geval is. Het doel is volgens hem dat de Duits-Frans-Italiaanse combi natie 51 procent in Fokker ver werft. Dasa zou 26 procent in De Nederlandse vliegtuigfa brikant krijgen en Aerospatia le en Alenia elk 12,5 procent, waarmee de verdeelsleutel binnen het consortium is be paald op 50-25-25. Regioliner Volgens diezelfde verdeelsleu tel is ook het Duits-Frans-Itali- aanse consortium opgezet dat - straalvliegtuigen in de klasse van de Fokker 100 wil gaan bouwen, de zogenoemde Re- gioliner. De toenadering tus sen Deutsche Aerospace en Fokker zet die plannen echter op de helling. Dasa heeft zich als leider van het consortium wel al bereid verklaard de pro jecten, die regelrechte concur rentie betekenen voor het lo pende Fokker-programma, voorlopig in de ijskast te zet ten. In de luchtvaartwereld wordt wel algemeen aangenomen dat de Duitsers hun Franse en Ita liaanse partners zullen moeten compenseren als zij met Fok ker in zee gaan. De Italianen hebben inmiddels al een be lang van zes procent in Fokker om te voorkomen dat zij bij de vorming van een nieuw Euro pees vliegtuigbouwconsorti- um langs de kant komen te In de Londens bankwereld werd volgens een beleggingsa nalist van County Natwest gis teren aangenomen dat de uit spraken van Martre vooral moeten worden gezien als een signaal dat de Fransen zich niet willen laten passeren door een Nederlands-Duitse samen werking. Deutsche Aerospace (Dasa), is ontstaan uit een aantal grote Duitse fusies eind jaren tach tig en overtreft in omvang alle andere Europese lucht- en ruimtevaartproducenten. Dasa is een dochteronderneming van Daimler-Benz, het groot ste industriële bedrijf in Euro pa. Volgens financiële analisten is het toch het meest waarschijn lijk dat Dasa aanstuurt op een exclusief meerderheidsaan deel in Fokker omdat het moe derbedrijf Daimler in het ver leden slechte ervaringen heeft opgedaan met een minder heidsaandeel in de Duitse vliegtuigfabriek Dornier, te genwoordig een werkmaat- schanii binnen Dasa. De vliegtuigfabriek van Fokker op de luchthaven Schiphol. BRUSSEL Minister Piet Bukman van land bouw wil van de Europese Commissie opheldering over het bestaan van een ambtelijk rapport over ontduiking van de super heffing in enkele zuidelij ke lidstaten van de EG. De bewindsman liet gisteren in Brussel via zijn woordvoe der doorschemeren niet mee te zullen werken aan een verdere verlaging van de melkquota als de Commissie geen garan ties kan geven voor een goede naleving. Bukman heeft vrijwel de gehe le week uitgetrokken voor overleg met zijn EG-collega's over de hervorming van het Europees landbouwbeleid en de prijsvoorstellen voor het overgangsseizoen '92-'93. Tij dens een half uur durend ge sprek met het Portugese voor zitterschap zou Bukman vol gens zijn woordvoerder de na druk hebben gelegd op de ver ontrustende publikaties over ontduiking van de superhef fing in Spanje, Italië en Grie kenland. Hervorming Volgens Bukman kan hij aan zijn achterban geen verdere verlaging van de melkquota verkopen als de Commissie niet eens in staat is naleving van de superheffing op te veel geproduceerde melk af te dwingen. De verlaging van de melkquota met drie procent maakt onderdeel uit van de voorstellen van landbouwcom missaris Ray MacSharry voor een hervorming van het ge meenschappelijk landbouwbe leid. Het tweede harde punt voor Bukman vormde de voorgeno men introductie van inko menssteun voor boeren ter compensatie van een forse ver laging van de graanprijzen. De bewindsman maakte duidelijk niets te voelen voor volledige compensatie, omdat dit als ge volg van verbeterde produktie- technieken zou kunnen leiden tot overcompensatie. Bukman wil niet verder gaan dan com pensatie van de netto-inko mensachteruitgang die het ge volg is van dit onderdeel van de hervormingsvoorstellen. Hiermee stelt de minister zich overigens wel soepeler op dan voorheen het geval was. Tot voor kort wilde Bukman eigen lijk helemaal niets weten van inkomenssteun, of deze moest afnemend en eindig zijn. Hij. vreest dat de voorstellen van de Commissie eerder duurder dan goedkoper zullen uitval len voor de landbouwbegro ting. De bewindsman werd gisteren overigens 'onverwacht gecon fronteerd' met de mededeling van de Portugese voorzitter. Cunha. dat deze een onderons je met Bukman wilde hebben zonder de aanwezigheid van ambtelijke ondersteuning. De Nederlandse delegatie toonde zich bijzonder geïrriteerd over de aanpak van de Portugezen. Volgens Bukman's woordvoer der hebben ministers van noordelijke lidstaten wel wat beters te doen dan een half uurtje biechten bij de funge rende EG-voorzitter. „Dit heeft weinig meer te maken met se rieuze onderhandelingen. Er wordt meer prullebakvulling geproduceerd dan inhoudelij ke vulling". De minister kon na het korte overleg weer naar huis. Hij hoeft pas dinsdag in de loop van de middag weer in Brussel te zijn voor de voltallige verga dering van de landbouwraad. Verwacht wordt dat het Portu gese voorzitterschap dan zijn vijfde compromisvoorstel over de landbouwhervorming op ta fel zal leggen. Bukman zal van deze extra vrije tijd gebruik maken om eerder dan gepland met de Tweede Kamer van gedachten te wisselen over deze raad. Oorspronkelijk stond dit be sloten overleg met de vaste Ka mercommissie voor morgen geagendeerd. Volgens een woordvoerder van de Commis- sie zullen de problemen van de raad zich vooral toespitsen op de hoogte van de prijsdaling voor granen en de extra kor ting op de melkquota. MacS harry ziet het liefst een daling van de graanprijs met 35 pro cent. Voor de meeste lidstaten is dit echter onverteerbaar. Het Portugese voorziterschap heeft al een daling met 27 pro cent voorgesteld, maar ook dat zal waarschijnlijk nog te hoog iTerlingen: 'Anton Dreesmann macht en miljoenen'. Uitgave Iholt. Prijs/34,90. 11 ET VOGELS 1 HAAG - Prof. dr. Anton Dreesmann, de die twijfelde tussen baan als minister of {leraar, maar uitein- ijk de V&D warenhui- deed uitgroeien tot internationaal con ti met een omzet van 17 Ijard gulden. De man Arie van der Zwan in- luceerde als zijn opvol- om enige maanden la- weer uit te roepen in der Zwan gaat eraan, naak hem kapot". Over kleurrijke en omstre- ondernemer is een tk verschenen van Vrij (Ierland journalist Je in Terlingen, getiteld U Hon Dreesmann moed, F* cht en miljoenen'. boek behandelt het ont- de opkomst en de bijna- ;ang van het familiecon- De geschiedenis begint le trek van Duitsland naar brland van Anton Drees- senior, de oprichter van concern. Na de pensione- Ivan Anton senior neemt r:-i i Willem het roer in han- tegen wil en dank. Het i schetst een beeld van 'm als een warmhartige dige man die pas geluk- ïs als hij op zijn kamer tus- zijn kunstcollectie zit. chts de tomeloze ambitie zijn vrouw Anna houden "op het zakelijke pad. oonpretendent zaak bemoeit, krijgt hij van broer-Willem te horen „Jongen loop niet te klieren, ga terug naar je boeken". Pas na een tragisch verkeers ongeval van Willem krijgt An ton het voor het zeggen bij V&D. Aan de avond voor de be grafenis van Willem sluit An ton een overeenkomst met de overige aandeelhouders, zodat hij de absolute baas wordt van V&D. Vanaf dat moment gaat het hard met V&D. Anton koopt bedrijven bij de vleet en oefent de absolute macht uit binnen het concern. Omzet en winst groeien, dus de aandeel houders klagen niet. Mensen die op zijn riskante expansie politiek wijzen kunnen hun boeltje pakken. Anton ver- klaart zijn expansiedrift als de vervulling van een langge koesterde wens. „Ik ben een vlinder die uit zijn cocon is ge kropen", verklaart hij zijn ge drag na de machtsovername. Anderen verwijten hem aan grootheidswaanzin te lijden. Slechts een paar beroertes we ten Anton te stoppen. Hij haalt tot ieders verrassing Arie van der Zwan binnen als zijn op volger, in een tijd dat de eerste moeilijkheden in het impe rium opduiken. Nadat een nieuwe beroerte hem treft maakt Van der Zwan al plan nen om de zwaar verliesgeven de activiteiten in Brazilië te verkopen en de warenhuizen te gaan saneren. Dat gaat Dreesmann te ver en hij hij 'hijst zich aan zijn grafzerk omhoog' om wraak te nemen op de man die zijn levenswerk wil vernietigen. Coup Hoewel de reorganisatie van de V&D warenhuizen als offi ciële reden voor het ingrijpen wordt gegeven, blijkt het de verkoop van de Braziliaanse activiteiten te zijn die Drees mann tot zijn daad doen be sluiten. De afbraak van zijn ZUTPHEN Van achttien Ne derlandse zuivelondernemin gen komt Coberco Zutphen met de laagst uitbetaalde melkprijs over 1991 uit de bus. Het verschil met de Neder landse nummer één, De Goede Verwachting in Workum, be draagt 6,63 per honderd kilo melk. Dat scheelt per middel groot melkveehouderijbedrijf al gauw zo'n tvhntigduizend gulden opbrengst per jaar. Een en ander blijkt uit een vergelij kend onderzoek van het Agra risch Dagblad. Coberco betaalde zijn 11.500 le- denboeren vorig jaar gemid deld 74,24 per honderd kilo uit. Dat was bijna vijf gulden minder dan de zogenaamde prestatieprijs van 79 gulden die de oostelijke zuivelcoöpe- ratie zelf naar buiten bracht. Volgens het Agrarisch Dag blad trekken veel zuivelbedrij ven rookgordijnen op om de werkelijk uitbetaalde prijs te verdoezelen. Sommige poet sen hun melkprijs op door er allerlei zaken bij op te tellen, zoals toevoeging eigen vermo gen, ledenreserve en de waar de van leverantiecertificaten. Coberco is daar een duidelijk voorbeeld van, aldus de krant. Bovendien 'vergeet' Coberco de vaste kosten van haar melk prijs af te halen. Door de inlijving bij Coberco vorig jaar van Heino Krause, Ormet in Enschede en Hovo in Raalte hebben de ledenboeren anderhalve cent per kilo moeten 'inleveren'. De Cober- co-directie maakte onlangs be kend dat de melkprijs dit jaar „dichter in de buurt komt van andere ondernemingen". Fusiepartner Friesland Frico Domo deed het vorig jaar met 76,03 per honderd kilo min der slecht dan Coberco, even als de derde Nederlandse zui- velgigant, Campina Melkunie, die op 74,84 uitkwam. Ge drieën bungelen de grote coöp eraties onderaan de ranglijst, waarvan de eerste zes plaatsen worden ingenomen door aan merkelijk kleinere, noordelij ke kaascoöperaties. Pfof. dr. drs. Anton Dreesmann op één van de V&D-personeelsverga- derlngen woedend reagerend, omdat hij het woord eiste, maar niet kreeg. foto:ANP derdeel krijgen of baar geld. Eén miljard gulden leent Dreesmann om de familiele den van de vierde generatie uit te kopen, maar ze vinden zijn bod te laag. Anton wilde de le ning aflossen door het hele be drijf in onderdelen te verko pen. Liever nog vernietigde hij zijn eigen levenswerk dan de macht aan Van der Zwan ce gunnen. Zakelijkheid De coup mislukt, maar Van der Zwan moet wel het veld rui men. De vierde generatie Dreesmannen, Vrooms en Vehmeijers' heeft maar weinig familiegevoel met het bedrijf en denken vooral aan geld. Daarom worden er voor het eerst buitenstaanders de baas bij Vendex en doen de externe aandeelhouders hun intrede, Joep van den Nieuwenhuijzen en de baas van Blokker bij voorbeeld. Nieuwe topman werd J. Hessels, een voormali ge Akzo-directeur. Nu is Vendex in een rap tempo bedrijven aan het verkopen om de boel op orde te krijgen. Of het niet te laat is zal de naaste toekomst uitwijzen. Terlingen schetst in zijn boek heel aardig alle familieverwik kelingen, ruzies en samenzwe ringen bij de Dreesmannen. Het is een goedgeschreven prettig leesbaar boek, dat meer de menselijke dan de economi sche kant van de zaak bena drukt. Af en toe is Terlingen ir ritant bewonderend over de katholieke ondernemer Anton Dreesmann. „Onmatig in za kendoen en onmatig in de lief de voor zijn gezin", is de slechtste kwalificatie die Ter lingen voor Anton Dreesmann over heeft. Anton schijnt een overweldi gende en overheersende per soonlijkheid te zijn, die geen tegenspraak duldde. Dat leid de ertoe dat hij zich omringde met jaknikkers en er geen te genwicht kwam voor zijn to meloze ej^Dansiedrift. Ook de familie-aandeelhouders durf den geen kritiek te geven. „Hij had je de kop van de romp ge draaid", zoals een aandeelhou der de algemene angst ver woordde. Behoudens wat details heeft Terlingen geen schokkende nieuwe feiten aan het licht ge bracht. Dat neemt niet weg dat het boek een goed overzicht geeft van de opkomst en het verval van een katholiek fami lie-imperium. Nu is het wach ten op het boek over de andere aansprekende familie, de Brenninkmeijers vam.C&A. UTRECHT Er zijn grote problemen ontstaan tussen de vakbonden en de werkge vers in dé grafische indus trie. Aanleiding is de weige ring van de vereniging van kleine grafische onderne mingen VKGO om de cao te ondertekenen. Volgens de grafische bond van de FNV, Druk en Papier, tonen de werkgevers zich met hun opstelling „zeer onbetrouwba re" onderhandelingspartners. De VKGO heeft grote proble men met de absolute bedragen waarmee de lonen en de va kantietoeslagen minimaal moeten stijgen; de zogenoem de 'vloeren'. De bonden willen daarmee ook de lagere inko mensgroepen volop laten mee profiteren van de loonsverho gingen. De VKGO, die circa 1.000 bedrijven met 25 werkne mers en minder organiseert, wil op dat punt de onderhande lingen heropenen. De bonden zijn dat absoluut niet van plan. Volgens een woordvoerder van Druk en Papier hebben de 'kleine' werkgevers in de cao onderhandelingen niets laten merken van een voorbehoud over de vloeren. De vakbond vindt dan ook dat zij gebonden zijn aan de afspraken. Komen de vrijdag zal de bondsraad van Druk en Papier zich bui gen over de vraag wat er nu moet gebeuren. C Brandstof hamsteren in Moskou Een inwoner van Moskou vult nog snel even twee jarrycans met die selolie bij een benzinestation. President Boris Jeltsin heeft namelijk aangekondigd dat de brandstofprijzen de komende dagen met maar liefst vijfhonderd procent zullen stijgen. foto ap Garant Schuh naar Oost-Europa - Garant Schuh, het grootste Europese samenwerkingsverband van de onafhankelijke detail handel in schoenen, verwacht de verdere expansie vooral in Oost-Europa te kunnen verwerkelijken. In het westen van Euro pa voorziet het bestuur een stabilisatie. In Nederland, na de Bondsrepubliek het belangrijkste land voor de organisatie, steeg het aantal léden van 441 tot 455. In februari van dit jaar begon Garant in Tsjechoslowakije een winkel in Praag. AMSTERDAM - De schoon maakbranche floreert. Neder land doet zijn naam een proper land te zijn eer aan. In vergelij king met tien andere EG-lan- den blijkt in Nederland het vaakst een professionele schoonmaker te worden inge schakeld. Verder blijkt dat in Nederland, in tegenstelling tot wat vaak wordt aangenomen, slechts 10 procent van de schoonmakers migrant is. In België is dit percentage met 55 het hoogst. Dit blijkt uit onderzoek van de European Federation of Clea ning Industries (EFCI), waar van de resultaten gisteren in Amsterdam werden bekendge maakt in het kader van de vak beurs voor bedrijfsmatig schoonmaakonderhoud en ge bouwendienstverlening. De cijfers hebben betrekking op 1990. Vandaag is in het RAI tentoonstellings- en congres centrum deze tweejaarlijkse vakbeurs geopend. Uit het onderzoek blijkt dat ook het percentage vrouwen onder de schoonmakers (62) in Nederland relatief laag is in vergelijking met andere Euro pese landen. Bovendien wordt het .meeste schoonmaakwerk (70 procent) in Nederland in de avonduren verricht. In de meeste andere landen wordt meer werk overdag of 'smor- gens verricht. Europa telt ruim 30.000 schoonmaakbedrijven die ge zamenlijk 32 miljard gulden omzetten. Ongeveer 1,7 mil joen mensen vinden er werk. De schoonmaakindustrie kampt in vele Europese lan den met een toenemend tekort aan arbeidskrachten. De schoonmaakbedrijven willen het beroep daarom aantrekke lijker maken door een beter en uniform Europees sociaal be leid te ontwikkelen. De schoonmakers moeten beter betaald worden, de arbeidsom standigheden moeten'verbete ren en er moet meer aandacht komen voor beroepsopleidin- gert. De eenwording van Euro pa per 1993 heeft verscheidene gevolgen voor de schoonmaak bedrijven en de producenten voor schoonmaakmaterialen- en middelen. Producenten moeten zich houden aan nieu we uniforme wetgeving op het gebied van etikettering en de informatie op verpakkingen van produkten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13