Zilveren jubileum voor brand Brussel Russische immigranten twijfelen aan verkiezingen EeidócSomatit BUITENLAND 12 'Doe in Nigeria geen zaken met sjacheraars' DINSDAG 19 MEI 1992 BRUSSEL Het moet een verschrikkelijke erva ring zijn geweest voor het personeel en de klanten die zich op die 22e mei 1967 in Les Grands Maga- sins L'Innovation in Brus sel bevonden. In korte tijd stond het warenhuis door nog altijd onbekende oor zaak in lichterlaaie. Pas jaren later kon de defini tieve balans worden opge maakt: 251 doden en 67 gewonden. De Inno, zoals de populaire korte benaming voor de wa renhuisketen Innovation luidt, is qua uitstraling en assorti ment vandaag de dag nog het best te vergelijken met de Ne derlandse Bijenkorf. Het bete re warenhuis, zeg maar. Het belangrijkste filiaal van de Inno bevindt zich in de be kendste winkelstraat van Brussel, deNieuwstraat. Dat was ook 25 jaar geleden zo. Op maandag 22 mei 1967 om 13.25 uur maakte de ochtendploeg zich op om te gaan eten. Op dat moment rinkelde de bel. voor het personeel het signaal om aan tafel te gaan. Maar het schelle geluid van de bel bleef dit keer aanhouden. Het bleek de brandbel te zijn. Kort daarvoor had een ver koopster van de afdeling kin derkleding op de eerste verdie ping een sterke brandlucht ge roken. Een moment later zag ze een grote vlam opstijgen. De vrouw alarmeerde onmiddel lijk politie en brandweer. Toen de brandweer tien minuten la ter arriveerde was het waren huis reeds één grote vlammen zee. Het nablussen van de brand duurde een week, de sloop van het pand en het op ruimen van het puin bijna acht maanden. Inferno In het inferno onstond uitzin nige paniek. Er bevonden zich die middag zo'n duizend men sen in het gebouw aan de Nieuwstraat. Een ooggetuige zat in het restaurant te eten. Tegenover verslaggevers be schreef hij hoe het warenhuis zich in korte tijd vulde met rook en honderden zich een uitweg zochten door de hel van vlammen. „Langs de diensttrap duwden we elkaar naar beneden. Ik kwam buiten en wilde weer naar binnen om andere men sen te helpen, maar een van de directeuren verhinderde dat. Er was niets meer aan te doen", zei hij. „De Brusselse brandweer, die toch al moeite had om in de smalle Nieuw straat te komen, stond voor een bijna onmogelijke opgave. De brand greep zo snel om zich heen en de hitte was zo ver schroeiend, dat zelfs een brandweerwagen vlam vatte. Vluchtende mensen renden kris kras door elkaar, half Brussel liep uit om het lugube re spektakel gade te slaan". Drama's De brand in de Inno roept beel den op, zoals we die kennen uit Amerikaanse actiefilms. Maar 25 jaar geleden waren die beel den in Brussel werkelijkheid. Mensen stonden met angstige en hysterisch gezichten tegen de ramen gedrukt, met achter zich de opdringende vlammen. Buiten zinnen van wanhoop sprongen ze uit de ramen van de hoger gelegen verdiepingen en vielen op straat te pletter. Anderen, die met veel moeite het gebouw hadden kunnen verlaten, bezweken toen ze eenmaal de uitgang hadden bereikt. Toegesnelde familie leden en andere aanwezigen konden slechts hulpeloos toe kijken hoe de vlammen hun verwoestende werk deden. Gil lend van verdriet zochten moe ders naar hun kinderen. In het nabijgelegen warenhuis Au bon Marché werd in allerijl de kindercrèche van het perso neel ontruimd. Gebouwen in de omgeving werden gesloten, bewoners geëvacueerd. Toen de brandweer na drie uur de vuurzee langzaam meester leek te zijn geworden, stortte het pand als een kaartenhuis in elkaar en sloegen de vlam men opnieuw alle kanten op. De Inno braakte brandend puin en papier uit, wat direct gevaar betekende voor de om geving. Torenhoge wolken dreven traag oostwaarts over de stad en waren kilometers buiten Brussel zichtbaar. De hitte van de brand was tot op een kilo meter van de Inno voelbaar. Oorzaak onbekend De oorzaak van de ramp is nooit precies duidelijk gewor den. In de dagen na de brand ging het gerucht van een sabo- tage-actie. In de Inno werd im mers een zogenaamde Ameri kaanse Week gehouden. De Amerikaanse betrokkenheid bij de oorlog in Vietnam leidde in heel Europa tot felle protes ten en aanslagen op alles wat met Amerika te maken had. Weer anderen houden het bij een ontploffing in de keuken. Jean Deneus, technisch direc teur van de GIB-groep waartoe de Innovation behoort, denkt dat de oorzaak kortsluiting is geweest. Zeker is in ieder ge val dat het ontbreken van vol doende veiligheidsvoorzienin gen mede de omvang van de ramp heeft bepaald. Het warenhuis Innovation was destijds een klassiek grootwin kelbedrijf, ontworpen door de bekende Belgische Art Nou- veau-architect Victor Horta. De Inno had een grote open ruimte met een glazen koepel, en daaromheen galerijen. In de loop van de jaren was er nogal wat aan vertimmerd en waren er roltrappen aange bracht. Maar aan de veiligheid was niet gedacht. „De brand is van grote beteke nis geweest voor verscherping van de veiligheidsvoorschrif ten in België", zegt technisch directeur Deneus. Zo werd een sprinkler-installatie verplicht, moesten er in warenhuizen brandwerende muren en deu ren komen en werd de toegan kelijkheid van de nooduitgan gen nauwkeurig voorgeschre ven. De brand had ook tot gevolg dat bij alle filialen van de Inno vation. en later ook alle andere bedrijven van de GIB-groep, een algemeen rookverbod werd ingesteld. Er kwamen te vens rampenplannen. De nieu we Innovation, op dezelfde plek in de Nieuwstraat, werd in 1971 geopend. Deneus vindt dat het veiligste gebouw dat hij kent. Verzekering Bij de brand kwamen 57 perso neelsleden om het leven. De verzekeringsmaatschappij van de Innovation keerde zonder problemen een schadebedrag uit aan de nabestaanden. Voor de klanten die in de brand om het leven kwamen of invalide waren geworden, was er aan vankelijk het probleem wie hiervoor aansprakelijk gesteld kon worden. De verzekering van de Inno heeft de financiële en morele schade voor 80 pro cent vergoed. De rest kwam uit een solidariteitsfonds; dat door de Brusselse warenhuizen en de stad Brussel in het leven was geroepen. Het precieze aantal slachtof fers van de ramp is pas na ja ren vast komen staan. De poli tie moest alle verdwijningen, waarvan aangifte was gedaan, natrekken. Sommige van de als vermist opgegeven perso nen bleken op vakantie, ande ren waren verhuisd naar verre oorden. Op de algemene begraafplaats van de stad Brussel, in Evere, heeft de GIB-groep een monu ment opgericht ter nagedach tenis aan de slachtoffers van de brand. Daar heeft vrijdag een korte herdenkingsplech tigheid plaats. Op 23 juni worden in Israël algemene verkiezingen gehouden. Voor de eerste keer, sinds ruim twee jaar geleden de massale joodse immigratiegolf uit de voormalige Sovjetunie op gang kwam, zal de 'Russische Stem', die nu ongeveer 10 van de 120 Israëlische parlementszetels vertegenwoordigt, van wezenlijke invloed zijn op de uitslag van de verkiezingsstrijd. De Russen zelf hebben zich politiek nog niet voldoende kunnen oriënteren. Maar een ding is velen van hen duidelijk: niet meer de Likoedpartij van premier Yitschak Shamir. Een gesprek met een paar verbitterde, nieuwe burgers in het ontwikkelingsstadje Afula in Noord-Israël. einde kader weinig overgelaten". Yitschak Shamir kan als Is- raëls premier, en als leider van de regerende Likoedpartij het Zionistische succes op zijn naam schrijven, dat de massa le Russische immigratiegolf voor Israël betekent. Hij had, tot voor kort, samen met zijn partij-apparaat als vanzelf sprekend aangenomen, dat hij in de vervroegde verkiezings strijd, die hij begin dit jaar uit schreef, de nieuwe Russische burgers aan zijn zijde had. Maar één van de schokken van de recente opiniepeilingen is het vooruitzicht, dat Yitschak Shamir op 23 juni de rekening zal worden gepresenteerd van de ernstige tekortkomingen rondom de integratie van de bijna 400.000 Russische joden uit de voormalige Sovjetunie, die met z'n allen de bevolking van Israël met maar liefst tien procent hebben uitgebreid en naar verwacht de Likoed met moeite een zetel in de Knesset, het parlement, zullen geven. AFULA - Ilya Khazano- vitz was als laatste de ka mer binnengeslopen. Zijn gezicht stond op onweer. Hij schoof stil in een hoek je en keek rond. Verkie zingen? „Ik weet niet of ik wel mee zal doen", zei hij somber. „Wat maakt het allemaal uit? Het is toch allemaal dezelfde ellende". Er volgde een lange klaagzang. Een lijst van ont goocheling en bijna wanhoop, uit de mond van een nieuwe immigrant, wiens betrokken heid met zijn nieuwe vader land alleen nog maar bleek uit zijn Israëlische identiteitspa pieren. 'Zij', de Israëli's, en 'wij', de Russen. Twee jaar geleden had hij zijn geboortestad Leningrad verla ten, „omdat ik daar de stinken de jood was". Hier, is zijn con clusie, „ben ik de stinkende Rus". Zonder werk, zonder respect, en voorlopig zonder uitzicht. Hij is 34 jaar. Machine-inge nieur van beroep. Erg veel ide alen om naar het historische joodse vaderland te emigreren had hij -net als de meeste nieuwe Russische immigran ten in Israël - nooit gehad. Al leen maar de wens om een nieuw, en hopelijk beter leven te kunnen beginnen. Hij kwam met zijn vrouw Yula en zijn zoontje Boris. Bereid om hard te werken en om van de vrijheid en de overdaad te proeven. Maar werk bleek er niet voor hem te zijn en van die vrijheid en de overvolle super markten blijft, zegt hij, niet zo veel over als je geen geld hebt om ervan te genieten. „Yit schak Shamir", zegt hij, terwijl zijp sigaret achteloos tussen zijn duim en zijn wijsvinger bungelt, „heeft van mijn hoop Sovjet-immigranten arriveren op luchthaven Ben Gurion in Israël; ze zullen bij de verkiezingen een duide- lijk stempel op de uitslag drukken. FOTO: EPA Problemen De golf kwam eind 1989 op gang, nadat onder de druk van de wereldopinie de inmiddels ex-president Gorbatsjov de poorten van zijn Sovjet-impe rium voor de joden had geo pend. Israël vierde feest. Het land ontving de nieuwe immi granten met vlaggen, muziek en glaasjes limonade. Maar de liefde en de zorg, waarmee de Russen werden opgevangen was niet genoeg. Er waren niet genoeg huizen, niet genoeg ba nen, niet genoeg scholen. Er was ook geen planning, en geen coördinatie. Terwijl de vliegtuigen af en aan vlogen, en Israël ongelimiteerd pas poorten uitdeelde aan haar nieuwe burgers, kwamen de economische en de sociale pro blemen. Scènes van Russische immigranten, die een onder komen moesten vinden in ten ten, in primitieve hotelkamer tjes en zelfs in trappenhuizen, legden een beschamende smet op de vervulling van de Zionis tische droom. Ook nu, meer dan twee jaar later, hebben 85 procent van de nieuwkomers nog steeds geen permanente behuizing gevonden, en wo nen tienduizenden in cara- De totaal onvoorbereide op vang slokte miljarden op en Jeruzalem moest bovendien de tegenslag opvangen van Washingtons weigering de ga ranties te verlenen, die nodig waren om op lange termijn en tegen draagbare rente interna tionale leningen af te sluiten. En onder de pijnlijke gevolgen vielen het teruglopen van de sociale uitkeringen en de groei van de werkloosheid tot een kwart miljoen mensen. Voor Israëls nieuwe immigranten, die de economische nachtmer rie van hun voormalige vader land ontvlucht waren, werd de nieuwe slogan: 'Lechem we- avoda, brood en werk'. Op straathoeken staan nu ope razangers en muzikanten met een lege hoed op het trottoir en de hoop op wat muntjes van de voorbijgangers. In Tel Aviv slapen zwervers op bankjes in het park en heeft de politie de handen vol aan de Russische mafia. Het aanvankelijk als hoopvol geziene symbool van de Russische professor, die be reid was als straatveger de kost te verdienen, werd trieste er kenning van de mislukte inte gratie. Verbitterd Ilya en zijn tegen alles in vriendelijk glimlachende echt genote Yula waren in het een voudige flatje in Afula, waar de goedkope wafelkoekjes rond gingen en de melancholische Russische muziek uit de oude cassettespeler voor wat gezel ligheid zorgde, de stem van de verbittering. „Van de politiek hier begrijp ik nog niet veel", zegt de machine-ingenieur, „maar als ik naar de stembus ga, zal ik niet voor Shamir kie zen". Ilena Goldman, een 50-jarige wiskundige, die een half jaar geleden uit Moskou was aan gekomen, is nog te vers in het land om hardop kritiek te ui ten, maar uit haar gebrekkig Hebreeuws werd duidelijk, dat zij in andere woorden in feite hetzelfde bedoelde. „Ik werk hier als arbeidster in een naai atelier. „Telkens wanneer mijn baas komt tellen hoeveel stuks ik genaaid heb schrijft hij een lager aantal op dan ik in werkelijkheid heb gedaan. En als ik iets over het werk zeg, wordt me gezegd, dat ik mijn mond moet houden. „Atzevel, jij bent een stuk afval", wordt me telkens gezegd. Desillusie De desillusie van de Russische immiganten in Israël heeft al geleid tot de vorming van een paar Russische partijtjes. Eén daarvan is 'Da', een afkorting van de Hebreeuwse woorden voor democratie en immigra tie. De leider van die partij, ex- dissident Yuli Kasharovsky, zegt: „Wij volgen geen politie- ke doctrine, maar hoe kunnen we spreken van een echte de mocratie, wanneer tien pro cent van de bevolking in feite niet meer dan burgers-op- voorwaarde zijn?" 'Da' hoopt de stemmen op zich te kunnen verenigen van de teleurgestel de Russen in Israël. Afgaande op ons discussie-groepje in Af ula lijkt die hoop niet meer dan een illusie te zijn. „Wij willen in Israël integreren", zegt Olga Rogachova, een 30-jarige jour- inaliste uit Baku. „Wij willen een stem hebben als nieuwe burgers in ons nieuwe land". Da krijgt volgens recente opi nie-peilingen onder de Russi sche immigranten niet meer dan driekwart zetel en de an dere immigrantenpartijtjes zelfs niet meer dan een paar duizend. Opiniepeilingen Een knallend ja-woord van Is raëls nieuwe immigranten dus voor de belangrijkste rivaal van de Likoed, de Arbeiders partij onder de nieuwe leiding van Yitschak Rabin? De opi niepeilingen spreken zelfs van vier tot vijf mandaten. Maar Olga Rogachova, die ruim twee jaar geleden in Israël aan kwam, waarschuwt dat vele van haar Russische landgeno ten ook met de socialisten moeite hebben. Niet dat ze in staat zijn bezwaren op te bren gen tegen hun politiek, maar omdat „alleen al het woord Ar beiderspartij ons afstoot", zegt Olga. „Dat is onze Sovjet-erfe nis. Wij werden daar doodge gooid met de leuzen voor de ar beiders. Niets dan leuzen, wa ren het. We weten, dat het hier anders is. Maar de meesten van ons hebben nog niet de kans gehad het verschil te ont dekken tussen het socialisme van de Sovjetunie en het socia lisme hier". Olga, Ilya, Yula en Ilena zullen samen met de rest van de Is raëlische bevolking de komen de weken de regen van de ver kiezingspropaganda over zich heen laten gaan. En hoewel er in de komende weken nog veel kan veranderen, zou op de dag, waarop het Israëlische volk naar de stembus gaat, wel eens kunnen blijken, dat Yitschak Shamir de prijs moet betalen, die hem het hardst valt. De Russen, die onder zijn bewind in massa's naar Israël kwa men, zullen hem bij de stem bus even massal laten vallen. LAGOS Buitenlandse zakenmensen die op het vliegveld van Lagos aan komen, krijgen te horen dat ze toch vooral uitslui tend met regeringsfunc tionarissen in zee moeten gaan. „Doe geen zaken met sjacheraars", schalt het uit de intercom. „Geef nooit uw ticket, paspoort of geld aan een sjacher aar." Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Hoe onderscheid je een echte regeringsdienaar van een witte-boordencrimi- neel als deze oplichter je onder legerescorte van het vliegveld ophaalt? De oplichtingsprak tijk steekt in Nigeria zo ver fijnd in elkaar dat buitenland se zakenlieden er telkens weer intrappen. Er gaan miljarden dollars in om. De oplichters moeten connecties hebben tot op het hoogste niveau, zeggen diplomaten. Zakenlieden worden naar Ni geria gelokt met de belofte van enorme winsten, die gemakke lijk zouden zijn op te strijken. Het afgelopen jaar zijn ze voor tientallen miljoenen opgelicht, aldus de Amerikaanse ambas sade. Twee Britten en een Fransman werden gedood. Een westerse diplomaat, die anoniem wilde blijven, vertel de het verhaal van een zaken man uit het Amerikaanse Houston. Die kreeg in april het aanbod vier miljoen vaten olie te kopen voor een bedrag dat per vat 2,50 dollar onder de prijs op de wereldmarkt lag. Of hij wel eerst vijftien miljoen dollar als aanbetaling wilde overmaken. Had hij dat ge daan, dan was hij die zeer waarschijnlijk kwijt geweest; in dit geval ging de zwendel niet door. Eerlijk De zakenman was er nochtans van overtuigd dat de deal eer lijk was. Hij was immers uitge nodigd voor besprekingen in het gebouw van de staatsolie maatschappij. En hij kreeg of ficiële papieren van de centra le bank onder ogen, werd voor gesteld aan legerofficieren en kreeg bovendien de tanker te 'zien waarin de olie op hem lag te wachten. „Deze mensen hebben toegang tot alles en iedereen in dit land", zei de westerse diplo maat over de oplichters. Naar schatting zijn er 50 tot 70 zwen- delorganisaties actief. Oplich ters kunnen aan handtekenin gen komen of indrukwekken de stempels en paperassen van het ministerie «van defensie, het ministerie van finariciën en de centrale bank, aldus de diplomaat. Nuhu Aliyu, directeur van de inlichtingen- en recherche dienst van de politie, beschul digde de centrale bank er vorig jaar al van documenten ter be schikking te stellen om de fraudeurs een handje te hel pen. De bank ontkende dat haar werknemers iets met de oplichting te maken hebben. Het ging bij die oplichting steeds om „hebzuchtige en buitenlanders". zei de bank in een officiële klaring. „Aan elk verhaal zitten t» kanten" stelt Patrick Cole, politicus, zakenman i universitair docent. Buitenlj ders, zegt hij, „sturen ons a deren die ondermaats zijn" produkten die in andere b den zijn afgekeurd. Dat beurt onder het motto van wij toch maar Nigerian zijn", aldus Dele Cole. Nigerian en zeggen dat somn ge zakenlieden die over ting klagen zelfbij zaakjesb trokken waren om de Nige aanse regering op te lichten Bonafide Diplomaten schatten dat het 20 procent van de gevall gaat om westerlingen die e kele tienduizenden invested met de verwachting er milji nen uit te slepen. In de overi 80 procent gaat het om zak waarbij de buitenlander t onrechte denkt dat hij met| nafide regeringsfunctionai sen te maken heeft. Carl Weaver, hoofd van eem portbedrijf voor vliegtuigc derdelen in Kansas, kreeg e contract aangeboden met ministerie van defensie waarde van 4.6 miljoen doll Weaver, die vier jaar in 1 gambique had gewoond dacht te weten hoe je in Afii zaken doet. vroeg advies v het Amerikaanse ministe van handel. Het ministeriel derzocht het voorstel en cludeerde dat het zuiver Hij kreeg te horen dat hij a Nigeria kon komen om z handtekening onder het a tract te zetten. Binnen een dag na aankon in Lagos vroegen zijn 'zaki partners' of hij 5000 dollar k voorschieten om een fund naris om te kopen. Hij vertel dat tegen de Amerikaanse a bassade. Die gaf hem het dr gende advies onmiddellijk koffers te pakken en naar ambassade te komen. Daarz hij veilig zijn. Aanvankel was hij verbijsterd over dat; vies. Later begreep hij dat veel geluk had gehad. Andi zakenlieden komen zodra er de ogen van hun oplichtersi fout gaat vaak in levensgev^ Veel buitenlanders wor beetgenomen met de visil ruc. Het beoogd slachto wordt naar Nigeria uitgei digd en krijgt te horen geen visum nodig heeft, hij zaken doet met de regerir Een goedgeklede gastheer,! geleid door bewapende, sali rende soldaten, ontvangt bezoeker op het vliegveld brengt hem per limousine n h' een hotel. De telefoon van bezoeker wordt afgeluisterd hij krijgt een lijfwacht, voor zijn bescherming, om te voorkomen dat hij vandoor gaat. Dan krijgt buitenlander te horen dat Nigeria niet uitkomt zon een hoog losgeld te beta! omdat hij zonder visum isl nengekomen. Een zakenman uit Florida telde dat hij in totaal 50 dollar voor zijn vrijheid moeten betalen als hij niet weten te ontsnappen. Een plomaat liet weten dat hi heel wat zakenlieden over brandtrap van hotels in La heeft gesmokkeld om hen handen van oplichters te

Leidse Courant | 1992 | | pagina 12