'louseau bouwt een feestje Amersfoort experimenteert met interactieve televisie Gerard Reve gebrandmerkt in bibliotheek Bunschoten 11 •m\dM<3owiamt Instwerk Gina Lollobrigida in Sevilla is "aanfluiting" officieel afscheid actrice Ann Hasekamp KUNST/RTV "s warm Sir nantiek Relatieproblemen van Kortom boeien maar matig - „Een aanflui- Een nutteloze ver- Een belediging de nationale cul- (StéeJDat is volgens acht parlementa- Bee- iet kunstwerk van ^^jormalige filmster Lollobrigida. Het "ilen van de grootste ies van het Italiaan- iljoen op de Wereld- Eunstelling in Sevilla oeten worden. Kamerbreed verdeeld Bee- MAANDAG 18 MEI 1992 HEERING over christen-democraten, so cialisten en linkse democraten hebben premier Andreotti, die ad interim de portefeuille van Cultuur beheert, gevraagd om het beeld onmiddellijk te laten verwijderen en een onderzoek in te laten stellen naar het tot stand komen van die „krank zinnige keuze". Het gewraakte voorwerp is getiteld 'De schoonheid van het samenzijn' en bestaat uit een 500 kilo zwa re bronzen adelabr met een vleugelwijdte van drie meter met op zijn nek een engeltje dat de armen ten hemel spreidt. Inderdaad een draak van een ding dus, waar Italië weinig eer mee in kan leggen. 'La Lollo' zelf, die overigens wel een zekere bekendheid ge niet als beeldhouwster, is een andere mening toegedaan. Zij is woedend over de „onfat soenlijke" vragen van de volksvertegenwoordigers. „Hebben ze soms niks beters te doen? In plaats van dat de blij zijn dat een beroemde landgenote zich inzet voor Ita lië moeten ze me met alle ge weld beledigen!", brieste de 63-jarige diva die bezweert dat ze voor haar werk geen cent heeft ontvangen. „We hebben mevrouw Lollobrigida niet persoonlijk willen beledigen", verklaarde gisteren een van de acht parlementariërs, de chris ten-democrate Silvia Costa in een wat venijnige poging tot verzoening. „Het valt te be wonderen dat een vrouw als zij na de film een nieuwe carrière wil starten. Het enige wat we willen weten is volgens welke criteria de kunstwerken zijn uitgekozen en waarom andere, wellicht meer interessante werken buiten beschouwing zijn gebleven. Het beeld van Lollobrigida kon best worden geëxposeerd als toegevoegde aardigheid, maar op deze ma nier is het een extravagantie waaraan veel mensen van cul tuur aanstoot hebben geno men". UTRECHT - De actrice Ann Hasekamp sluit zaterdagavond in de Stadsschouwburg in Utrecht officieel haar toneelcarrière af. Ze gaat met pensioen. Na afloop van de voorstelling 'Ballet' van Toneelgroep Amsterdam reikt minister d'Ancona haar de ko ninklijke onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau uit. Ann Hasekamp begon haar carrière als volontaire bij de toenma lige Haagsche Comedie. Na het Rotterdams Toneel (1954-1962) speelde zij bij Toneelgroep Centrum onder meer in Sartre's 'Huis Clos' en 'De Tuiskomst' van Pinter. Zij werkte regelmatig met haar echtgenoot Ton Lutz. In 1969 ging zij naar Zuidelijk Toneel Globe. Voor haar rol van Waija in 'De Kersentuin' van Tsjechov kreeg zij een Arlequino. Vanaf het seizoen 1975-76 was zij verbonden aan het Publieks- theater. Toen dat gezelschap overging in Toneelgroep Amster dam (TGA) ging zij daarin mee. Bij TGA speelde zij rollen in on der meer 'Bakeliet'. Met de voorstelling 'Ballet' was de Toneel groep Amsterdam onlangs present op de Wereldtentoonstelling in Sevilla. Hasekamp zal ondanks haar officiële afscheid zeker in gastrollen op het toneel blijven verschijnen. Stripalbum van Windig/De Jong bekroond met NZH stripprijs HAARLEM 'De groote Dick Bosch Almanak', een stripboek van René Windig en Eddy de Jong is bekroond met de NZH stripprijs. De prijs werd zaterdagavond uitgereikt tijdens de Haarlemse Stripdagen. De makers van het winnende stripalbum kregen een geldbedrag van 5.000 gulden. Het is de eerste keer dat de Noord-Zuidhol landse Vervoersmaatschappij (NZH) een stripprijs uitlooft. Het album was samen met twee andere stripwerken genomineerd voor de prijs. Dat waren 'Ton Carbon 1: In goed gezelschap' van het duo Luc Cromheecke en Laurent Letzer en het album 'Moe- sashi' van Bert van der Meij Wie van de drie genomineerde albums de uiteindelijke prijswin naar werd, is bepaald door zowel professionals uit het stripvak, als de bezoekers van de Haarlemse Stripdagen. De stripdagen in Haarlem duren nog tot en met zondag. Er zijn een groot aantal exposities in de stad, er is een groots opgezette ruilbeurs en een veiling. Organisator is de Stichting Beeldverhaal Nederland, die de strip onder de aandacht van het grote publiek wil brengen. 'n ^Clouseau. Met Koen Wauters ris Wauters (toetsen, gitaar, .b Savenberg (drums), Karl iasgitaar), Paul Poelmans en Chris Peeters (gitaar). <-'aP ieater, Den Haag. Voorpro- s*aA!Pizza Quick Band. Gisteren. PIET het moment dat de be- sdienst van het Mu- ,:re( ater in Den Haag alle cini van de roodpluche 1.45, heeft gehaald, vraagt ejr( ju-zanger Koen Wau- "61 het publiek zin heeft in ,p< itje swingen. „Met dit -r moet het dak eraf, .30 ^rac 1 van Westerop (piano) en Do- ,a° Zwartelé: werken van 1 Debussy, Messiaen en n. Gehoord in Jazzcafé The den, gistermiddag. Wan den wijngaard dus iedereen op de stoelen en meezingen", laat hij weten. Even later kan de bewakings dienst opnieuw beginnen Clouseau in de Residentie bouwt een feestje, dat door zijn gasten puberaal oogt, maar dat puur muzikaal zijn volwassen heid allang heeft bereikt. Me nig artiest kan bij deze Belgen een lesje nemen in het bespe len van het publiek Koen Wau ters regisseert met strakke hand, sleept er een paar mooie samenzangen uit, verhoogt on dertussen de algemene feest vreugde en houdt iedereen te vriend. Niet een keer voert het publiek in al zijn enthousias me de boventoon. Daar zorgt Koen wel voor. Het concert balanceert tussen rockmuziek en balladen, tus sen plezier voor twee en emo tie. Bij Clouseau is het allang niet meer alleen 'Ik wil van nacht bij je slapen'. Natuurlijk worden de herinneringen aan de eerste liefdes-ervaringen van het publiek voorzien van een prachtig muzikaal scena rio, maar het werk van de Bel gen heeft ook een wat meer se rieuze ondertoon gekregen. Zo draagt het in een rockjasje ge stoken 'Alarm' een boodschap met zich mee namelijk; als je vrijt, vrij dan veilig, en gaat de wonderschone ballade 'Af scheid van een vriend' over het verlies van een goede kennis. Koen wordt bij dit nummer slechts begeleid op akoesti sche gitaar, terwijl een muis stille zaal met aanstekers in de hand luistert. Uitblinken Clouseau blinkt vooral uit in zijn samenzang. Hiermee wor den nummers zoals 'Louise', 'Verlangen' en 'Zo zalig' naar een hoger plan getild. Steeds weer weet de groep te verras sen, wordt het publiek op het verkeerde been gezet en ne men Wauters co muzikale ri sico's. Zo maken ze van 'Wil niet dat je weggaat' een stevig rocknummer en krijgt 'Domi no' een reggae uiterlijk. Het concert kreeg gisteravond nog een aardig staartje toen bleek, dat ook de televisie aan wezig was. In verband met een uitzending voor latere datum kwam in een extra lange toe gift opnieuw een aantal num mers van de nieuwe elpee 'Doorgaan' voorbij. Koen dan ste met de camera-man, zweepte het publiek nog wat extra op, maar maakte er na een uur en vijfendertig minu ten toch een einde aan. In de hal wachtten de handdoeken. T-shirts, speltjes en foto's. Clouseau is muzikaal allang volwassen ibruari dit jaar organi ek Wansink, bijgestaan MN arc Brookhuis, in zijn The Duke in Leiden lerde zondag Leiden Klassiek'. Klei- djmbles spelen uiteenlo- muziekstijlen, waarbij :r moderne repertoire rdt overgeslagen. Het moet er nog een beetje itralfnnen, het is nog niet iiaaruk geweest. Maar Wan- at zich echter niet zo da9 i zijn stuk brengen en EKt it dat de loop ,jien izoen wel wat meer in b en. Het verbaasde hem wof khuis niet dat er gister- P° nauwelijks iemand op c h aantrekkelijke pro- ■ken1 was afgek°men: te- 't Le k weer valt niet op te Daarom bleven de lui- deuren ook maar open, g het concert een nog karakter dan al de ïgwas. Bas van Westerop en •tl tiste Dominique Zwar- en er een beetje moeite hebben. Hoewel het nergens echt mis ging, de opperste concen- rat vooral in de toon e a^artelé terug te horen ia at valse lucht hier en 19. soms een ongecontro- inzet. Westerop hield de vlakte. Hij vermeed g]!je miskleunen, maai ikte zijn spel enigszins Opvallend genoeg wa- vooral de romantische irm^ die hierdoor uit hel geslagen werden. Sonate in f kleine Schumanns Fantasies- da{- stukken die weinig nodig hebben om g $en - knalden er me- nd® 1 onverwacht stevig uit. y's Premier Rapsodie zichzelf, be daren evenwichtiger. Het MS was echter de klarinet- n - lit Olivier Messiaens 'J? rP°ur le f"m du temps'. juist tijdens dit stuk "(j'Jnoer van in- en uitlopen- en ('O, mogen we niet Dan gaan we toch onontkoombaar was. Zwartelé de concentra- 0 >m de dartele passages, het meer malen te- ha* ende, schitterende cres- vo1 >p één toon, heel open te 0-1 Iets om voor binnen te losi Gerard Reve is omstreden in Bunschoten Sï« 3log BUNSCHOTEN - Het complete oeuvre van Jan Wolkers heeft het. Vrijwel alle boeken van Gerard Reve, Maarten 't Hart en Jan Siebelink zijn ervan voorzien. Ja, zelfs de on volprezen roman 'Het Ste nen Bruidsbed' van Harry Mulisch prijkt ermee. De blauwe stip. In de ogen van de christelijke openbare bibliotheek in Bun schoten zijn deze werken con troversieel. Iedereen mag ze lenen, maar de lezer zij ge waarschuwd. Er kunnen pas sages in voorkomen die- grof taalgebruik bevatten, godslas terlijk zijn dan wel het idee van pornografie kunnen ge ven. Dat riekt naar discriminatie of op zijn minst naar betutteling. „Maar dat is het niet", vindt J. Caan, voorzitter van het be stuur van de bibliotheek. „Wij zien het als* een service aan de lezer. Het is nu eenmaal een feit dat sommige zaken in Bunschoten zeer gevoelig lig gen. „Er wonen hier veel gelovige mensen, die bepaalde boeken eenvoudig niet in handen wil len hebben. Zij verwachten van een christelijke biblio theek dat er voor hen geselec teerd is. Dan probeer je een grens aan te geven wat voor sommige mensen controver sieel kan zijn." Caan benadrukt dat er geen criteria zijn waarop een boek al dan niet een blauwe stip krijgt. „De grenzen zijn niet duide lijk. Het is elke keer weer een kwestie van afwegen. Wanneer is een boek pornografisch? Dat is moeilijk te bepalen. Het is in elk geval niet zo dat elk boek waar een seksuele passage in voorkomt, wordt voorzien van een stip." Gegriefd De boeken worden in Bun schoten niet tevoren door een speciale commissie gelezen op mogelijke aanstootgevende zinsneden. Caan: „Het perso neel bepaalt dat zelf. Soms ko men ze naar mij toe voor een advies en dan praten we daar samen over. Een andere keer is de klacht van een lezer aan leiding om anderen voor dat boek te waarschuwen. „Ik herinner me de keer dat ie mand ontzettend boos werd over een boek waarin, naar zijn mening, heel cynisch over geestelijk gehandicapten werd geschreven. De man had zelf een gehandicapt kind en voel de zich zeer gegriefd. Wij heb ben het boek daarop ook gele zen en kwamen tot de conclu sie dat de schrijver juist zeer betrokken was bij geestelijk gehandicapten. Zo zie je maar hoe verschillend boeken te in terpreteren zijn. Ik weet helaas niet meer of dat boek nu een blauwe stip heeft gekregen of niet." Omzeilen A. van der Bijl, leraar Neder lands op de christelijke mavo Sytwende in Bunschoten, heeft dagelijks te maken met de blauw bestipte boekén. Hij verbiedt ze niet, maar moedigt het lezen ervan ook niet aan. „Ik probeer dergelijke romans te omzeilen. Je hebt nu een maal te maken met ouders die vinden dat bepaalde romans schadelijk te zijn voor de op voeding van hun kinderen. Dat respecteer ik. Het is hun goed recht. „Aan de andere kant ga ik ook niet alles uit de-weg wat con troversieel zou kunnen zijn. Een boek als Het Behouden Huis van W. F. Hermans, waar in onomwonden kritiek wordt geleverd op het geloof, behan del ik uitgebreid in de klas. Boeken van Gerard Reve zal ik niet zo een-twee-drie bespre ken. Ik weet zeker dat ik dan heel veel vragen en opmerkin gen van ouders zou krijgen." Autonoom Het NBLC, de overkoepelende vereniging van openbare bi bliotheken in Nederland, heeft nog nooit gehoord van stickers op controversiële romans. „Naar mijn mening wordt dat ook in geen enkele andere bi bliotheek gedaan", zegt woord voerder Karin Ottenhoff. „Maar de instellingen zijn au tonoom. Ze hebben alle vrij heid om bepaalde boeken te merken. Wat niet wil zeggen, dat het NBLC er achter staat. Wij zullen dergelijke activitei ten zeker niet stimuleren". AMERSFOORT - In Amersfoort begint op 22 mei een experiment met interactieve televisie. Het is een systeem waarbij de kijker zich door middel van een speciaal kastje en een afstandbediening kan 'bemoeien' met televisie uitzendingen. De kijker,' die tot nu toe zijn mening moest opzouten, kan di rect met een antwoord re ageren. Dat juist Amersfoort voor dit experiment is uitgekozen, komt volgens Rob van der Made, directeur van de Amers- foortse Stadsomroep, omdat in de Keistad „een interessante dwarsdoorsnede uit Nederland woont". Het experiment, gaat van start juist op een moment dat een Limburgse variant ge luidloos ter ziele is gegaan. Voorlopig kunnen achthon derd Amersfoortse gezinnen een maand lang deelnemen aan deze proef, waarbij kijkers bij voorbeeld kunnen reagerei op vragen die door de pro grammamakers worden ge steld. Maar er kan nog meer. Zo kunnen de gezinnén die een interactief kastje krijgen ook meedoen aan spelletjes als 'Boggle' (van KRO, AVRO, NCRV), 'Rad van Fortuin' en 'Hitbingo' (RTL4). Ook kun nen ze, vanuit hun luie stoel, 'meepraten' met 'Kieskeurig' en 'In Kort Geding' (TROS). Het is straks uit met de erger nis over de kandidaat die een woord niet kan formuleren, tij dens een letterspelletje. De taalgevoelige kijker kan direct zelf toeslaan. In een apart vak je op het scherm verschijnt even later de juiste oplossing. Zo kan de deelnemer aan een spelletje controleren hoe hij heeft gescoord. Het is niet uit gesloten dat er later prijzen worden uitgekeerd aan de win naars van een spel. Amerikaanse vinding Interactieve tv bestaat dankzij een Amerikaanse vinding, die het mogelijk maakt om, tege lijk met de normale tv-uitzen- ding, een tweede signaal mee te zenden. Daarmee kunnen teksten op het beeldscherm worden getoverd, die bij voor beeld door een lokaal tv-sta- tion kunnen worden gezon den. De antwoorden of kreten die de interactieve tv-kijkers daarop geven, worden opge pikt door de computer van het experimenterende bedrijf Veil Benelux in Amsterdam, dat de rechten van het syteem heeft verworven. Het is mogelijk om de kijkers direct over de me ningen van hun medeburgers te informeren of veel later op papier, via een printer die ook kan worden geleverd. Het ex periment in Amersfoort is naar eigen zeggen het eerste in z'n soort in Europa. De naam Veil is een afkorting van Video En coded Invisible Light. De Amersfoortse Stadsomroep staat te popelen om alle moge lijkheden uit te proberen. Di recteur Rob van der Made: „Je kunt bij voorbeeld na een uit zending over graffitti direct peilen hoe de kijker daar over denkt". Van der Made, voorziet een gouden toekomst voor interac tieve tv. Het experiment wordt door hem daarom met hoog ge spannen verwachting tege moet gezien. „De kijker wordt nog sterker aan de buis ge kluisterd, omdat hij sterk wordt betrokken bij de uitzen ding". Ook de adverteerders zien vol gens hem veel in de mondig geworden televisie-kijker. De Amersfoortse vestiging van Mc Donalds maakt al tijdens het experiment gebruik van de interactieve mogelijkheden. Als de Interactief-deelnemer via de afstandsbediening op de aanbieding 'Twee hamburgers halen, één betalen' ingaat, komt er even later een geprin te voordeelcoupon van het res taurant uit het kastje. Plaatse lijke garagebedrijven, een win kel, een pizzeria, een verzeke ringsbedrijf en een bank is de voorlopige oogst aan adver Kijkers kunnen straks direct reageren op televisie-uitzendingen van de Amersfoortse Stadsomroep. foto: koos smid teerders, die het interactieve medium tijdens het experi ment willen gaan uitbuiten. De eerste interactieve-proef duurt van 22 mei tot 20 juni. Binnen die periode wordt op woensdag-, vrijdag-, en zon dagavond, direct na het NOS- journaal van 18.00 uur inge haakt met een lokale uitzen ding van één uur. Dat worden uitzendingen waarin de acht honderd Amersfoortse huis houdens zullen worden ge prikkeld om te reageren via het kastje en de afstandsbedie ning. Deelname aan het expe riment is gratis. Mocht de interactieve televisie aanslaan, dan zal er voor het kastje, dat de sleutel tot de computer van Veil in Amster dam vormt, moeten worden betaald. Hoe veel, kan noch door Veil noch door Van der Made in Amersfoort ook maar enigszins worden becijferd. De kosten hangen af van de mate van deelname en van de aan tallen adverteerders. Boven dien biedt het systeem ver schillende diensten en spelle tjes, waar de abonnee een keus uit kan maken en die mis schien apart kunnen worden betaald. Raakvlakken Hoewel niet helemaal verge lijkbaar, heeft het Amersfoort se experiment raakvlakken met een grootschalige poging in Limburg om televisie-kij kers meer uit hun toestel te la ten halen. Dat was Totaalnet, een experiment dat in 1985 met interactieve televisiedien sten in Heerlen, Kerkrade en Maastricht is gestart. Het in teractieve van Totaalnet be stond onder meer uit het be stellen van een film op een be paalde tijd of het reserveren van een boek in de lokale bi bliotheek. Ook kon gebruik ge maakt worden van een electro- nische Gouden Gids. Het experiment, waaraan het ministerie van Economische Zaken en de provincie Lim burg voor 59 miljoen gulden in de vorm- van een 'zachte' le ning deelnamen, is eind vorig jaar in zekere zin als een nachtkaars uitgegaan. De le ning van de overheid wordt vrijwel zeker nooit terugbe taald. Er werd door Totaalnet gemikt op 90.000 aansluitin gen. maar in 1988 waren dat er niet meer dan een paar dui zend. De extra mogelijkheden van de televisie spraken veel mensen in de provincie niet genoeg aan. p- >ec eden Jstralië actrice I tfell is I in een ooi uis in aan verleden, lell in meer ig Duits en ionale I speelde nd idway en in g i «eries in 151 jaar. Kortom Produkties speelt op lokatie 'Langsheen een brokkelig pad', twee dialogen van Simone de Beauvoir en Martien Douw. Regie: Kees Epskamp. Met Ping Cleton, Wilco Maas, Servaas Coumans, Lisette van Hulst en Henry Verboket. Gezien op 15 mei. Herhalin gen op 19, 20, 29, 30 en 31 mei. Start bij café 'De Burcht'. Lokatieprojecten hebben zo hun eigen charme. In Leiden worden we daar niet al te veel mee verwend, maar nu is er weer eens een groepje dat the ater maakt op een karakteris tieke plaats. Kortom Produk ties heet het, en de regie is in handen van. Kees Epskamp, niet de eerste de beste als het om Leidse produkties gaat. Langsheen een brokkelig pad begint in De Burcht. De vijfen twintig mensen die een plaats kunnen krijgen worden daar ontvangen en naar het geïm proviseerde theater gebracht. Dat is inderdaad een plaats van werk in uitvoering: na een korte wandeling komen de kij kers terecht in een soort op slagplaats die is omgebouwd tot een atelier. Een schilder staat er op een trap zijn visie op een stukje Sixtijnse kapel te geven, een schrijver zit te werken bij een kaars in een fles en een drummer drumt. Later voegen zich een paar da mes bij het gezelschap. Dat is van groot belang, want het zal een uur lang gaan over de rela ties van kunstenaars en kun stenaressen. De basis voor de voorstelling vormen twee dia logen, van Simone de Beauvoir en van de mij onbekende Mar tien Douw. Het leven is niet eenvoudig, dat is snel duidelijk. „Het is een vloek om onsterfelijk te zijn" is een van de eerste zin nen van de voorstelling. De kunstenaars lijden aan het kunstenaarschap, dat het aan gaan van relaties kennelijk niet makkelijker maakt. Ze voelen zich verdrevenen uit het paradijs, zoals in het schil derij van Michelangelo dat de schilder namaakt, en zien zich steeds weer voor de taak ge plaatst dat paradijs op aarde te herscheppen. En dat is zwaar werk. Verder zijn het gewone mensen, die zich aan- en uit kleden, tobben over hoe het moet in het leven, met wie ze wat wel of niet willen en veran deren van mening. Het leven zelf dus. De enscenering is levendig, het spel is lang niet slecht en het door elkaar heen spelen van de dialogen werkt op zich ook. maar mijn bezwaar is dat je zo weinig van deze worste lende mensen weet dat het wel erg veel gevraagd is om je bij hen betrokken te gaan voelen. Waar komen ze vandaan? Waar gaan ze heen? Wat maken ze precies? Wij weten het niet. Wat er dan overblijft is de tekst. Voor mij had die te wei nig schoonheid of algemene geldigheid om te blijven boei en. Wel klinkt hij nogal banaal, zo hier en daar. Een kijker als ik vond het dan ook niet zo erg om de mooie ruimte te verla ten en de tijdelijke bewoners daarvan aan hun lot over te la-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9