}roenoord woedend ver uitspraken wethouder Van Rij Steeds minder aangiftes van misdrijven De Peueraar strijdt voor verenigd Leiden LEIDEN OMGEVING 'Klanten' geven politie een dikke zeven hktganger ^slagen aakactie ëindigd ito in brand Leidse bejaardenhuizen ook tijdelijk 'hotel' ALLERLEIDS Opleidingen De Sosa, sector opleidingen sociale arbeid, houdt woens dag een informatieavond over de opleidingen op het ge bied van personeelswerk en arbeidsverhoudingen, en so ciale dienstverlening. Als vooropleiding geldt mavo oj vergelijkbaar niveau. Plaats: Sosagebouw, Boer- haavelaan 345. Tijd: 19.00 uur. Inlichtingen: 071- 171711. Borstvoeding De borstvoedingsgroep Lei den organiseert informatie- en praatavonden over borst voeding. De eerstvolgende bijeenkornst is woensdaga vond 20 mei om 20.00 uur. Plaats bij Ineke van dei- Leek, M. Jungiusstraat 7 in de Stevenshof. Informatie: $12967 Theaterfestival De Leidse jongerenvereni ging Augustinus houdt op woensdag, donderdag en vrijdag een theaterfestival dat ook voor niet-leden toe gankelijk is. Theatergroep Art-i-shock van Augustinus speelt woensdag 20 mei een deel uit Ayaya', een bewer king van de Odysseus door Thomas Franken. Die avond brengt Mylou Franken ook haar cabaretprogramma 'Waar zijn ze?' Donderdag 21 mei staat een lezing over theatergeschiedenis op het programma en vrijdag 22 mei speelt toneelgroep Wolfs- mond het stuk 'Kwartet' naar het boek 'Liaisons Dangereu- ses'. Het Augustinus a capel- lakoor voorheen 'Voor het zingen de Saint uit' brengt die avond haar nieuwste pro gramma. Alle activiteiten be ginnen om 21.00 uur, op woensdag en donderdag bij Augustinus aan het Rapen burg 24, op vrijdag bij K&O aan de Oude Vest 45. MAANDAG 18 MEI 1992 seum voor Volkenkunde 1 brug over Morssingel iEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde wil ide plan voor een Japanse bamboebrug over de jingel naar de ingang van het museum alsnog uitvoeren. Het museum wil de brug bouwen van- [et idee dat het dan beter toegankelijk is voor be- „>rs afkomstig van het nog aan het Pesthuis te ren Nationaal Natuurhistorisch Museum. Dat ;over enkele jaren opengaan. ikunde heeft bovendien plannen om het mu icomplex op te knappen en eventueel uit te brei- Het museum wil buiten bij het restaurant een aanleggen. Dit jaar al komt aan de achterkant iet complex een goederenlift. Daarnaast is er een voor de bouw van een fietsenstalling. Óver de >g van het terras, de fietsenstalling en de goede- ft is inmiddels al overeenstemming met de ge- Discussie-avond over centrumplan OEGSTGEEST - De plannen voor het dorpscen trum in Oegstgeest zijn aanleiding voor D66 in die gemeente om morgen een discussie-avond te hou den. D66 vindt dat er naast de optie voor de vesti ging van een nieuw raadhuis aan de Oegstgeester Lijtweg ook andere mogelijkheden moeten worden onderzocht. Daarnaast is de studie naar een grootse aanpak van het winkelcentrum Lange Voort onderwerp van discussie. Tegenstanders daarvan die voorname lijk in de omgeving van het raadhuis aan het Wil- helminapark wonen vinden de uitgangspunten te grootschalig. Daarbij is voorzien in de bouw van een nieuw gemeentehuis en de bewoners pleiten juist voor handhaving van het bestaande raadhuis. De disussiebijeenkomst begint om acht uur in het Multifunctioneel Centrum aan het Boerhaave- plein. Politie maakt einde aan ruig strandfeest KATWIJK - Een groep van 40 Engelsen heeft zaterdagavond een ruig feest gehouden op het Katwijkse strand. Zij hadden een kampvuur aangelegd met de be doeling daar een grote hoeveelheid drank te consumeren. Daarbij sloegen ze flessen aan scherven en maakten ze herrie. De politie heeft een eind aan het feest gemaakt en de drank in beslag genomen. Steekpartij in Leidschendam LEIDSCHENDAM - Een 19- jarige Zoeterwoudenaar is za terdagnacht in de rug gesto ken op de Leidschendamse Damlaan. Hij stond daar met een groepje voor een shoarma zaak, toen een andere groep van vijf jongens en twee meid- jes hen benaderden. Zij daag den hen zonder aanleiding uit voor een gevecht, maar hier ging de groep van de Zoeter woudenaar niet op in. Toen zij weg wilden lopen, werd de jon gen in de rug gestoken. Een andere 19-jarige Zoeterwoude naar liep een paar klappen op. De politie zoekt getuigen. Banden lekgestoken LISSE - Van rond de twintig auto's, die geparkeerd stonden op de route vanaf de Wester- dreef naar de Krelagestraat in Lisse, zijn zaterdagnacht de banden lekgestoken. Vermoe delijk heeft een van de daders zich aan zijn eigen mes gesne den, omdat aan een auto op de Krelagestraat bloedspatten werden aangetroffen. Een ge tuige heeft in de bewuste nacht een jongen met lang donker haar gezien, die bij een van de auto's gebukt zat. De jongen reed op de fiets weg in de richting van de Keukenhof- dreef. Plannen Slaaghwijk voor Raad van State LEIDEN/DEN HAAG - De plannen voor verbetering en en vernieuwing van het centrum van de Slaagh wijk, waarin zijn opgeno men verbreding van de Ke telmeerlaan, nieuwbouw van een flat met parkeerga rage en extra winkelruim te, dient morgenmiddag voor de Raad van State. De procedures zijn aangespan nen door de Club van Boze Buurtverenigingen. Vol gens secretaris J. Barendse vertegenwoordigt hij 1124 woningen uit de Slaagh- en Merenwijk. Beroving in Haarlemmerstraat LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van een be roving die donderdagavond plaatshad. Hij liep toen rond elf uur over de Haarlemmerstraat, toen vier mannen hem aan vielen en tegen een muur duwden. Ze stompen de man enkele malen in het gezicht en stalen zijn portemonneee, waarin ruim zeshonderd gul den zat. Tevens namen ze zijn sleu telbos mee. De mannen ver dwenen hierna in de richting van de Ceciliastraat. door STAN VAN HAASTEREN LEIDEN Leiden is een nieuw tijdschrift met een uitgesproken mening rij ker: het radicaal-linkse maandblad 'de Peueraar'. Strijdbare stelt het de ge meente aan de kaak, die volgens de acht redactie leden naar de pijpen van het kapitaal danst. De Peueraar wordt op dit mo ment door zo'n 300 mensen ge lezen en is een publiciteits campagne gestart om dat aan tal te vergroten. Zo hangen er door de hele stad posters en is een exemplaar van het blad gratis verkrijgbaar bij bijvoor beeld bibliotheken, café's en buurthuizen. Elke zaterdag in mei staat er een informatie stand van de Peueraar op de Haarlemmerstraat, bijgestaan door muzikanten en acroba ten. De Peueraar heeft zich tot doel gesteld de linkse groepen in de Leidse regio te verenigen, 'zo dat het een factor van politieke betekenis wordt waar niemand omheen kan'. „Er bestaan na melijk een aantal gesloten linkse circuits", zegt redactie lid Harry Provoost. „Die willen we met elkaar in contact bren gen". In het laatste exemplaar van de Peueraar wordt met heel wat gemeentelijke plannen de vloer aangeveegd. „Bijvoor beeld het stationsproject van de gemeente heeft maar één doelstelling", zegt Provoost. „Ze willen zoveel mogelijk be drijven aantrekken om mee te kunnen draaien in het Europe se éénwordingscircus. Men is bang een achterlijke provin ciestad te worden". Ook het plan van projectont wikkelaar MBO om een win kelcentrum te bouwen tussen de Aalmarkt en de Breestraat kan rekenen op kritiek. „Dit plan zorgt voor een tweede ling: tussen de rijken die in de luxueuze winkels gaan kopen en de armen die er tegenaan moeten kijken maar niets kun nen kopen", zegt Provoost. De mogelijke verhuizing van het LVC schiet de radicaal-linksen al helemaal in het verkeerde keelgat. Over het onderwijsplan het Leidse Ei is de Peueraar al niet positiever. Het plan om alloch tone kinderen met een taalach terstand vier jaar apart onder wijs te geven, getuigt volgens de Peueraar van 'blanke arro gantie'. Ook het laten ontstaan van een 'ghetto in de Slaagh wijk' wordt aan de kaak ge steld. De Peueraar heeft grootse plannen. Van het gratis mei nummer zijn maar liefst 4500 exemplaren gedrukt. Alle arti kelen zijn geschreven in mo derne spelwijze. „We doen aan een betrokken vorm van jour nalistiek", zegt Provoost. „Ja, we zullen ook verslagen gaan maken van raadsvergaderin gen". De naam de Peueraar is af komstig van een scheldwoord, dat vroeger tegen arme Leide- naren werd geroepen. In tijden van crisis aten zij palingen die ze uit de grachten 'peurden'. „De reacties tot nu toe zijn heel positief', zegt Provoost. „Men sen die we op straat aanspra ken waren heel verbaasd en re ageerden zo van 'goh, dat links dat nog durft'. In dit 'yuppie tijdperk' zijn wij blijkbaar zeldzaam geworden". F01 1 stij DEN Het buurtco- Groenoord is laaiend uitspraken van wet- :sen der T. van Rij over het i voor casco-herstel de huizen in de wijk. Rij zei afgelopen don- 4dag in een informatie- raadsvergadering dat vijk mogelijk binnen tot vijftien jaar het moet ruimen voor iwbouw van kantoren ude duurdere huizen. Het nhijen Links-raadslid J. rier heeft het college B en W inmiddels neens om opheldering ■aagd. zitter Emile van Aelst van g uurtcomité schrijft in een aan het gemeentebestuur 'r( ewoners die hun huis wil- verkopen door die uit- ik de waarde daarvan het open weekeinde tiendui en guldens hebben zien Voor degenen die vol ;ie plannen maken voor jpknappen van hun wo- en(j waar ze zelf ook veel geld >Lo ken, is de uitspraak de- 5edj /erend. buurt'comité verwijt de Duder dat er wel erg laks ^[gemeenschapsgeld wordt ïsprongen als zijn uitspra- vorden bewaarheid. De af ten jaren zijn in de wijk ve rioleringen aangelegd, een buurthuis gekomen ils -een speeltuin. Nu het casco-herstel dat de stj'feente wil subsidiëren uit )t voor stadsvernieuwing. st|. troject is bijzonder omdat opgezet door individuele culiere huiseigenaren, hadden begrepen dat de k" lente Leiden niet zó rijk is lg| e zich dit soort investerin- roor een periode van tien a jsr ig jaar kan permitteren", ch; Huizen Groenoord moeten 35 jaar blijven staan LEIDEN Het casco-herstel van de woningen in Groenoord kan alleen doorgaan als de ge meente uitspreekt dat de ge meenteraad uitspreekt dat de wijk nog minstens 35 jaar blijft bestaan. Een bepaling van die strekking wordt opgenomen in het contract tussen de bewo ners van het proefproject Jan Lievensstraat en de stichting die het gezamenlijke project gaat uitvoeren. Tegelijk met deze aanvulling sturen de deelnemers aan het proefpro ject ook een brief aan de ge meenteraad waarin wordt aan gedrongen op het aannemen van een motie van die strek king. Dat zou dan voor 15 juni moeten gebeuren. Aanleiding voor de brief aan de raad en de aanvulling in het contract zijn de uitspraken die wethouder Van Rij heeft gedaan over mo gelijke sloop van de wijk. Het comité merkt in zijn brief op dat de wethouder „slechts in één ding uitblinkt. Een per fect gevoel voor slechte ti ming". De uitspraken over mo gelijke sloop van de wijk ko men namelijk precies op het moment dat de eerste contrac ten voor de uitvoering van het casco-herstel na jaren van voorbereiding zijn getekend. In de brief wordt er aan herin nerd dat bijna op de kop af een jaar geleden, daags voor He melvaartsdag, een aantal buurtbewoners werd opge schrikt met een niet aange kondigde brief dat hun huis waarschijnlijk zou moeten worden afgebroken. Bij de ge meente was na het bezorgen van die brief gedurende vier dagen niemand bereikbaar. Later bleek dat het aantal hui zen dat echt te slecht was om op te knappen veel minder was dan de gemeente had voor speld. In de brief wordt ook ingegaan op de voorgeschiedénis van het casco-herstel. De plannen daarvoor ontstonden nadat twaalf jaar geleden grote on rust was ontstaan door sloop- voornemens van de gemeente. De rust keerde weer nadat de verzekering was gegeven dat die niet zouden worden uitge voerd. Toen de voorbereidin gen voor het casco-herstel gaande waren, hetgeen ge paard ging met intensief over leg met Van Rijs voorganger Tesselaar, kondigde Van Rij aan dat er toch flink wat ge sloopt zou moeten worden. Na een bezoek aan de wijk kon digde hij echter weer aan dat snel met het herstel moest worden begonnen. Hij zou toen hebben ingezien dat zijn ideeën over sloop te drastisch waren. Zinloos Het buurtcomité schrijft nu schoon genoeg ervan te heb ben steeds weer met sloop- plannen te worden geconfron teerd. Het opnieuw uitnodigen van de wethouder voor een ge sprek heeft volgens het comité geen zin. „Wij kunnen onze tijd en energie beter besteden aan het daadwerkelijk opknap pen van de onze wijk dan aan een zinloos beleefdheidsge- sprek met een wethouder die toch iedere keer terugkomt op zijn uitspraken". Volgens het comité valt het zwaar tegen dat een PvdA-wethouder die op zou moeten komen voor de be langen van arbeiders hun wij ken wil slopen bovendien zegt geen ruimte meer te zien in Leiden voor sociale woning bouw. Bijen erbij op kinderboerderij Wethouder Hans de la Mar van onder andere milieuzaken (mid den), opende zaterdag officieel de nieuwe bijenstal van kinder boerderij Merenwijk. Hij deed dat door een raam bij de stal te plaat sen. De stal herbergt verschillen de soorten bijenkasten, waaron der één observatiekast met gla zen zijkanten. De wethouder leg de bij de opening de nodige voorzichtigheid aan de dag. Aan vankelijk was zijn angst om door de bijen gestoken te worden gro ter dan zijn drang te kijken naar het wel en wee van de nijvere diertjes. Niettemin raakte zijn nieuwsgierigheid uiteindelijk toch zodanig geprikkeld dat hij toch nog een ouderwetse bijen korf ter hand nam om het leven daarin in ogenschouw te nemen. Een imker blies daarbij rook langs de korf om de dieren uit de buurt van de wethouder te hou den. De nieuwe bijenstal is ge bouwd door Aad Wolvers uit Warmond, lid van de Imkersvere niging Leiden en omstreken. Eerder bouwde hij een soortge lijke stal in Noordwijkerhout. Naar aanleiding van de opening is er tot 6 juni in de kinderboer derij een tentoonstelling over bij en en bijenteelt. FOTO: WIM VAN NOORT Kindertekening op Leidse vuilnisauto LEIDEN Een Leidse vuil nisauto wordt in de loop van dit jaar opgesierd met een enorme kindertekening. Veer tig Leidse baisscholen doen op het ogenblik mee aan een kleurwedstrijd die de winnen de tekening moet opleveren. De wedstrijd is opgezet in het kader van de invoering van de gescheiden inzameling van groente- fruit en tuinafval (gft) van hoogbouw en bovenwonin gen. Deelnemers aan de wed strijd moeten een schetsmati ge tekening van een gft-auto naar eigen idee afmaken met kleuren of een illustratie. Tot 29 mei kunnen tekeningen worden ingeleverd. Daarna buigt een jury bestaande uit wethouder Hans de la Mar, vormgeefster Puck Gescher, het hoofd van natuur- en mi lieu-educatie Frits van der Sluis en de voorlichtster van de reiniging Ada Kraft zich over de inzendingen. Eind juni wordt de uitslag bekend en wordt ook bekend welk ont werp wordt uitgevoerd op de vuilnisauto. Die tekening wordt met behulp van compu tertechnieken uitvergroot en op een auto aangebracht. LEIDEN - Steeds minder mensen in de politieregio Mid den-Holland doen nog aangifte van misdrijven. In de hele poli tieregio gaat nog ongeveer 42 procent van de slachtoffers naar de politie, landelijk ligt dat op 51 procent. In Leiden blijft het percentage nog ver der achter. Daar ligt het op 34. De slachtoffers zijn bovendien ontevreden over de afhande ling door de politie. Dat blijkt uit een groot onderzoek dat is gedaan in opdracht van de po litieregio. Elders zijn soortge lijke onderzoeken gedaan. Aanleiding is de reorganisatie; waarbij gemeente- en rijkspo litie worden samengevoegd. Uit het onderzoek, blijkt dat slachtoffers van misdrijven ontevreden zijn over de ma nier waarop de politie met hun aangifte omspringt. Ze vinden LEIDEN - De politie in de re gio Midden-Holland krijgt van een aantal direct betrokkenen een dikke 7,3 als rapportcijfer. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gedaan onder een groep van belangrijke 'klanten'. Het gaat daarbij om onder andere justitie, burgemeesters, scho len, maar ook de openbaarver voerbedrijven. Het openbaar ministerie deel de met 6,2 het laagste punt uit. De water- en recreatieschap pen i opsporingsdiensten en beveiligingsbedrijven gaven het hoogste punt 7,9. Veel van de ondervraagden leggen in hun oordeel begrip aan de dag leggen voor de beperkingen die de politie ondervindt bij het uitvoeren van haar taken, zoals personeelsgebrek. Wel moet er meer aandacht worden besteed aan criminaliteitsbe strijding en milieuzaken. Met name dat laatste onderwerp staat nog in de kinderschoe nen. De. reorganisatie waarbij gemeente- en rijkspolitie wor den samengevoegd roept ge mengde gevoelens op. het optreden van agenten vaak niet erg efficiënt. Bovendien zou er onvoldoende tijd en aan dacht aan hen worden besteed, moeten ze lang wachten en hebben ze vaak de indruk dat de politie niets deed of kon doen. Buitenlanders hebben boven dien nogal eens de indruk dat de politie onverschillig is en discrimineert. Ook bij mensen die niet te maken hebben met misdaad is het geloof in de zin van het doen van aangifte niet altijd groot. Van de totale be volking zegt slechts 85 procent bij voorbaat dat ze aangifte zal doen als ze slachtoffer wordt, vijftien procent ziet" daar al geen heil in. Maar terwijl slachtoffers van misdrijven ontevreden zijn over de politie, valt dat voor de hele bevolking nog mee. Bijna driekwart van de inwoners van Midden-Holland is tevreden tot zeer tevreden over het functioneren van de handha vers van recht en orde. De poli tie in Leiden kan zich niettemin aantrekken dat de bevolking daar een duidelijk negatiever oordeel heeft over de Hermandad. De onderzoe kers adviseren de politie in de regio iets te doen aan het con tact met de bevolking en te zorgen voor goede dienstverle ning aan de balie. Opvallend is dat met name de animo niet erg groot is om aan gifte te doen van geweldsmis drijven. Relatief veel wordt aangifte gedaan van diefstal len en inbraken, zeker als er ook een bewijs van aangifte nodig is voor verzekeraars. Over het algemeen hebben vooral jongeren onder de 25, met name mannen, veel met criminaliteit te maken. Maar opvallend genoeg voelen zij zich niet erg onveilig. Huis vrouwen en ouderen zijn juist minder dan gemiddeld slacht offer. Maar met name de oude ren, en jonge vrouwen, blijken zich onveilig te voelen. )EN - Een 23-jarige Lei- heeft zaterdagavond klappen opgelopen, hij ruzie kreeg met twee ?nden van een personen- Rond kwart over acht de Leidenaar met zijn i ndin over het zebrapad op teenstraat, ter hoogte van lorsstraat. Een personen- stopte midden op de ze- [De Leidenaar liep om de 5n heen, waarbij de he rder van de wagen vroeg i enkele klappen wilde. Op laiiwpoortsbrug haalde de de Leidenaar en zijn idin in. De bijrijder gaf ^toen enkele klappen in IEN De politie heeft chtend vroeg twee man- op heterdaad betrapt bij traken van een woning ie Smidssteeg. De omwo- en hoorden rond drie uur acht vreemde geluiden e woning komen en bel de politie. Bij aankomst i de agenten dat de voor- geforceerd was. Ze hoor- n het pand een hond blaf- ïij nader onderzoek bleek m twee woningzoekenden ian, die het pand waren engedrongen. Ze zijn aan- uden egens de vernie- 'an de deur. pERDORP - Op de snel- «4 in de richting van Am- lam stond gisteravond een P in de brand. De bestuur sman het brandende voer- vist zijn auto op tijd op de jhtstrook te zetten en uit te Ipen. De politie denkt dat pluiting de brand heeft P ontstaan. Pop tussen de boeken De Leidse band Isis demonstreerde zaterdagmiddag in de hoofdves tiging van de Leidse openbare bibliotheek hoe popmuziek wordt ge maakt. De band doorliep in hoog tempo uiteenlopende muziekstij len. 'House-specialist' Mike, links op de foto, gaf een indruk van de manier waarop in de housemuziek wordt omgesprongen met com puters. Een meisje uit het publiek mocht zelf ook een stukje meespe len met de computer. Daarbij werd ze gehandicapt door haar piano lessen. Want terwijl ze eerder had laten blijken aardig uit de voeten te kunnen op de piano ging het goochelen met drie noten op de key boards haar toch moeilijker af. Ze kon daarbij troost putten uit opmer kingen van Mike die tussen zijn muzikale activiteiten door liet blijken dat het maken van house geen kwestie is van scholing, maar vooral van behendigheid en timing. ,,lk kan zelf geen noot lezen en volgens sommigen kan ik ook geen house maken". De demonstratie werd gehouden in het kader van de viering van 100 jaar bibliotheekwerk in Nederland en sloot bovendien mooi aan bij het feit dat de bibliotheel deze maand in het teken staat van 'popsterren en videoclips'. De vie ring werd gisteren voortgezet met een extra zondagopenstelling en een optreden van pianist Jan Vayne. FOTO-WIM VAN NOORT LEIDEN - Twee Leidse ver zorgingshuizen zijn begonnen met een 'hotel'-dienstverle- ning aan hulpbehoevende ou deren. Deze ouderen kunnen voor kortere tijd woonruimte huren in het verzorgingshuis Rijn- en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan en in Robijn- zicht aan de Robijnhof. De bejaardenhuizen bieden al langer de mogelijkheid van kortdurende opname voor ou deren na bijvoorbeeld een zie kenhuisverblijf. Maar de sub sidiemogelijkheden daarvoor zijn beperkt. In de praktijk kan er door ongeveer 100 men sen per jaar gebruik van wor den gemaakt. Ongeveer even veel mensen valt buiten de boot. Diegenen die niet voor de subsidie in aanmerking ko men. krijgen nu de mogelijk heid zelf een tijdelijk onderko men in het bejaardenhuis te betalen. Voor een bedrag van 55 gulden per dag krijgen ze de beschik king over een woon-slaapka- mer met een keukentje, toilet en douche. De kamer is inge richt en voorzien van een alarm-aansluiting en even tueel telefoon. Inbegrepen in de prijs zijn en een warme maaltijd volgens het menu voor de bewoners van het ver zorgingstehuis. Tegen meer prijs van 30 gulden per uur is het mogelijk extra verzorging te krijgen met een maximum van drie uur per dag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7