In Algerije is veel geld weg Intifadah heeft nu ander gezichf Oostduits milieu blijft nog jaren een duur probleem Êctdóe Souro/nt BUITENLAND „VS rampzalig voorbeeld wereldmilieuconferentie" L MAANDAG 18 MEI 199j ALGIERS Waar is al ons geld gebleven?, vra gen de Algerijnse burgers zich steeds luider af. Goe de vraag, want financieel staat het potentieel rijke land er slecht voor. De cijfers spreken voor zich. In 1988 bedroeg het gemiddelde inkomen per hoofd van de be volking nog 2360 gulden. In ja nuari van dit jaar was dat ge zakt tot minder dan 1700 gul den. De schuldenlast van 26 miljard gulden drukt zo zwaar dat de Algerijnse premier Gho- zali eind vorig jaar zelf moest besluiten de rente- en aflos singsbetalingen te staken. Al gerije verklaarde zichzelf daar mee in feite failliet en het heeft heel wat onderhandelingen ge kost om de zaak weer in het reine te brengen. Bijna 70 procent van de olie- en gasexporten, Algerije's voor naamste deviezenbron, gaat op aan de afbetaling van de natio nale schuld. Wat daarna aan harde valuta overblijft is nau welijks voldoende om in het buitenland het eten te kopen dat de Algerijnen nodig heb ben om te overleven. Welis waar staan de kredietkranen nu weer open Italië heeft Algerije bijvoorbeeld een gi gantisch krediet van 7,2 mil jard gulden verstrekt - maar de problemen blijven bestaan. Zij zijn hoogstens naar de toe komst verschoven en dat is geen verblijdende ontwikke ling. Wat Algerije draaiende houdt is het 'zwarte economische cir cuit', dat voor een belangrijk deel gefinancierd wordt door overmakingen van de ruim 1 miljoen Algerijnse gastarbei ders in Europa. „Werken kun nen wij wel degelijk, kijk maar naar onze landgenoten aan de overkant van de Middellandse Zee", zeggen de Algerijnen zelf. „Het is de regering die ons het werken hier onmoge lijk maakt. Potentieel zijn we een heel rijk land, maar die po tentie is nooit benut. Wij zijn jarenlang bestuurd door een stelletje dieven en we willen nu graag precies weten hoe dat zit". Goed leven Want dat er in Algerije geld is, daarover bestaat bij niemand enige twijfel. In de luxe woon wijk Hydra, tegen de bergen boven de baai van Algiers, zijn de grondprijzen inmiddels ge stegen tot boven de 1000 gul den per vierkante meter. De garages en parkeerplaatsen staan er vol met luxe Merce- dessen en BMW's. Er is geen huis of het is voorzien van een dure paraboolantenne, zodat de bewoners zich 's avonds zor geloos kunnen ontspannen met het bekijken van het Euro pese televisie-aanbod. In de winkels hangt dure kleding, de supermarkten zijn uitbundig voorzien: in Hydra is het leven bepaald niet slecht. Stukken beter in ieder geval dan in de arme volkswijken, waar soms tien mensen een kamer moeten delen en bij toerbeurt wordt geslapen omdat er geen ruimte is. De voorzitter van de regerende staatsraad, Mohammed Boudi- af beloofde bij zijn aantreden. 3 januari van dit jaar, de nodi ge klaarheid in dit soort zaken te scheppen. Dat dreigt een zeer omvangrijke operatie te worden. Want dat er aan de top van de Algerijnse maatsschap- pij nogal wat corruptie heerst, daar is iedere Algerijn van overtuigd. Het inmiddels ver boden verklaarde Front voor het Islamitische Heil (FIS), dat in januari van dit jaar de parle mentsverkiezingen dreigde te winnen, had een deel van zijn populariteit zeker te danken aan zijn belofte zo'n onderzoek naar corruptie te zullen gaan uitvoeren. Vandaar dat de ge loofwaardigheid van het nieu we bewind nauw samenhangt met een dergelijk onderzoek: het boven water brengen van de corruptie verschaft het bewind een legitimiteit die het verder niet echt heeft. Terugkrabbelen Inmiddels lijkt Mohammed Boudiaf, die zelf 28 jaar lang in Frankrijk en Marokko in bal lingschap leefde en dus abso luut schone handen heeft, ech ter weer wat terug te krabbe len. Volgens hem mag het on derzoek naar corruptie niet uitdraaien op een heksenjacht en ook niet op een politieke af rekening, waarin iedereen ie dereen beschuldigt. Dat laatste is niet zo moeilijk. De Algerijnse politiek is er sinds de onafhankelijkheid in 1962 een geweest van 'cliënte- lisme', waarbij politieke loyali teit werd beloond met allerlei materiële gunsten. In zo'n sy steem heeft op een gegeven moment praktisch iedereen boter op het hoofd. Boudiaf wil nu eerst echte bewijzen zien, voordat de grote corruptie-pro- cessen kunnen beginnen. Zo heeft de in Londen verblijven de Algerijnse ex-premier Ibra- himi gezegd dat er maar liefst 25 miljard dollar, een bedrag ongeveer gelijk aan de hele staatsschuld, zou zijn zoekge raakt. Naast medewerkers en familieleden van de in januari afgetreden president Chadli Benjedid, waaronder de voor malige stafschef van het leger, worden aan de tand gevoeld. De oud-president zelf wordt binnenkort verhoord, en-de Al gerijnse procureur-generaal heeft het onderzoek gelast naar grootscheepse malversa ties bij de nationale Kamer van Koophandel. Politieke tegen standers van premier Chozali zijn bezig met een fluistercam pagne, waarin ze suggereren dat de premier zelf, ooit de di recteur van de staatsoliemaat schappij Sonatrach en een tijd lang minister van financiën, meer van de zaak weet dan dat hij doet voorkomen. Chozali op zijn beurt beschuldigt de Alge rijnse pers ervan een laster campagne te voeren met als doel het vertrouwen in het nieuwe bewind te ondermij nen. Volgens Chozali is de fluistercampagne op touw ge zet door zijn voorganger, ex- premier Mouloud Hamrouche, die op zijn beurt luidkeels be weerde dat de premier aan ver gevorderde paranoia lijdt. De deksel van de beerput gaat elke dag knarsend een stukje verder open", aldus een Alge rijnse journalist. „Laten we ho pen dat Mohammed Boudiaf weet te voorkomen dat die deksel niet met een klap weer dichtvalt. Het beste wat we kunnen doen is hem daarbij veel succes toewensen". WASHINGTON - In het midden van de vorige eeuw strekte zich schier eindeloos een uniek oer woud uit over het noord westen van de Verenigde Staten. De Europese pio niers konden dagen ach tereen in volle vaart met hun houten wagens door de bossen racen. Vandaag de dag is er niet veel meer over van het oerwoud ten westen en oosten van de Cas cade bergrug, die van noorde lijk Californië door Oregon naar de staat Washington loopt over een afstand van bijna dui zend kilometer. Honderden miljoenen hectaren bos zijn gekapt en hebben de vorm ge kregen van deuren en raamko zijnen. Het noordwesten van Amerika heeft nu een desta- streuze aanblik. Het is over dekt met jong naaldhout, door kliefd met sporen van vracht wagens en bekaaid met enor me kale plekken waar onlangs is geoogst en herplant. En wat er nog over is van het oerbos (dat pal langs de westkust overgaat in - wat er nog over is van - de fameuze red woods), dat moet volgens het kabinet- Bush nu eveneens goeddeels ten prooi kunnen vallen aan de kettingzaag. Deze week heeft de Ameri kaanse regering beslist dat, ter behoud van banen in de hou tindustrie in het noordwesten, nog eens een miljoen hectaren mag worden 'opgeruimd'. De ministers van Binnenlandse Zaken, Manuel Lujan, en van Landbouw, Edward Madigan, maken daartoe gebruik van een juridische ontspappings- mogelijkheid in de milieuwet die het bos beschermt. Ameri kaanse wildernisgebieden die buiten de onaantastbare 'na tional parks' liggen, worden niet rechtstreeks maar indirect beschermd door de wet op de bedreigde diersoorten. In het restant van het noordwestelijk oerwoud leeft de 'noordelijke gevlekte uil', een vogel die ner gens anders ter wereld voor komt en die dreigt uit te ster ven als het oerwoud nog ver der wordt aangetast. De Ameri kaanse milieubeweging had tot dusverre met succes het be houd van de uil aangepakt om het oerwoud verboden gebied voor de houtwinning verklaard te krijgen. De zogeheten 'northern spot ted owl' is in de loop der jaren het dier geworden dat nu bij uitstek symbool is voor de strijd in de VS tussen milieu behoud en economische ont wikkeling. En in het noord westen is voor de ongeveer 100.000 mensen die recht streeks in de houtsector wer ken, de gevlekte uil het meest gehate schepsel in hun omge ving. Meer dan 30.000 arbei ders zouden in de komende ja ren hun inkomen verliezen als het nu door de regering aange wezen gebied taboe zou blijven voor menselijke exploitatie. Er hebben in het gebied al regel matig letterlijke vuistgevech ten plaatsgehad tussen arbei ders en milieului. De kabinetsleden die volgens de wet op de bedreigde dier soorten de mogelijkheid heb ben om bepaalde dieren (die economische belangen in de weg staan) van bescherming uit te zonderen, worden in de VS wel spottend de 'God Squad' genoemd, omdat zij be slissen voor welke levensvor men wel en geen plaats is in de schepping. De kans lijkt groot dat het Congres in Washing ton, ondanks het wettelijke al leenrecht terzake van het kabi net, alles in het werk gaat stel len om het regeringsbesluit ongedaan te maken. En mi- De Verenigde Staten gaan tijdens de milieuconferentie in Brazilië een beroep doen op de Derde Wereld-landen om de regenwouden te FOTO: AFP voor gezag kan Bush nog spre ken? Hij wordt weggehoond. De bewuste moord op de ge vlekte uil, draagt zo extra sterk bij tot de moord op het het hele wereldmilieu. We geven een rampzalig voorbeeld", aldus Ralph Sparks van Oregons be- langrijste natuurbescher mingsorganisatie. De Ameri kaanse regering was er de af gelopen dagen in vooronder handelingen al in geslaagd een 'dreigend' internationaal ak koord in Rio over strikte maat regelen tegen lozingen in de atmosfeer af te zwakken tot wat nu een onverplichtende in tentie-verklaring zal worden. lieugroepen hebben een agres sieve campagne in 's lands rechtzalen beloofd om hetzelf de te bereiken. Maar hoe de uiteindelijke uit komst van het conflict ook zal zijn, voor veel milieubezorgde Amerikanen is één van de zwa re consequenties nu al de nog verder aangetaste geloofwaar digheid van de VS als presi dent Bush (die zichzelf ooit 'de milieupresident' noemde) over twee weken naar de wereldmi lieuconferentie in Rio de Ja neiro gaat. „Amerika gaat er daar bij Derde-Wereldlanden op aandringen het tropisch re genwoud te ontzien. Met wat De intifadah begon als een massale stenengooierij naar de Israëlische bezettingtroepen, maar werd een intensief machtsspel tussenl, raëli's en de Palestijnen. FOlf TEL AVIV Een van de interessante verschijnse len in het Midden-Oosten is lugubere grapjes ma ken over je eigen benarde situatie. Een soort schaamte ongetwijfeld, iets van zelfbescherming, en ook een beetje zelfont kenning. Zo noemen de Palestijnen in de door Israël bezette gebie den hun onafhankelijkheids strijd, de intifadah, tegenwoor dig spottend 'intifawda'. Faw- da betekent in het Arabisch chaos. En door die ene 'w' aan hun Intifadah toe te voegen, geven ze hun wanhopige ver warring aan over de toekomst van hun meer dan vier jaar ge leden begonnen strijd tegen de Israëlische bezetting. Begin december 1987 brak de Palestijnse opstand uit in de Gaza-strook en op de Westelij ke Jordaanoever. Een opstand tegen of, als we het woord intifadah precies vertalen, een 'van zich afschudden van' - de Israëlische bezetting, die met de Zesdaagse Oorlog van 196? begon. Die intifadah, aan vankelijk een massale stenen gooierij naar de Israëlische be zettingtroepen, werd een in tensief machtsspel tussen de Israëli's en de Palestijnen. Terwijl de Israëliërs militaire en economische maatregelen namen, die hen het leven nog moeilijker maakten dan voor heen, probeerden de Palestij nen zoveel mogelijk hun lot in eigen handen te nemen. Ze gingen bijvoorbeeld Israëli sche produkten boycotten. Ze besloten ook tot winkelstakin gen. Boemerang Maar langzamerhand moesten de Palestijnen erkennen, dat hun zelf opgelegde ontberin gen als een boemerang op hen zelf terugkaatsten. Palestijnse arbeiders, die hadden gewei gerd nog langer in Israëlische bedrijven te werken, raakten door hun spaargeld heen. De zelf gemaakte Palestijnse siga retten bleken minder lekker te zijn dan de Israëlische. En de winkelsluitingen bezorgden niet alleen de klanten last. maar dwongen uiteindelijk zelfs sommige winkeliers zeil hun op verlies draaiende zaak jes te sluiten. Er ontstond dus een soort inti- fadah-moeheid, niet op zijn minst aangewakkerd door de belabberde economische situa tie in bezet gebied en het op vallende gebrek aan Financiële steun vanuit de Arabische we reld. „Wij snakken naar een beetje normaal leven", merkte een Palestijn in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever, wanhopig op. Niet, dat hij twijfels kreeg over de opstand tegen de Israëli sche bezetters, maar omdatje toch niet altijd stenen kunt blijven gooien", zoals hij zei. „En bovendien", vond hij, „het wordt toch tijd dat mijn kinde ren ook eens weten, wat een speeltuin is?" Aan de stenenregen kwam dus min of meer een einde en kort geleden heeft het ondergrond se Palestijnse leiderschap in bezet gebied ook besloten, dat de winkels in het vervolg ge woon open mogen blijven. In Oost-Jeruzalem zijn zelfs bord jes op de winkels te zien, die de klanten opgelucht vertellen: „Open tot middernacht". De intifadah op een lager pitje dus? Geenszins! Wanneer we naar de cijfers kijken die hét Israëlische leger verschaft. Daaruit blijkt bijvoorbeeld, dat het aantal gewapende aansla gen van de kant van de Pales tijnen in bezet gebied van 1987 tot en met 1991 van 100 tot bij na 450 incidenten per jaar is opgelopen. In de afgelopen maand tot bijna 30. „De intifa dah heeft een ander gezicht ge kregen", zegt legerwoordvoer- der Moshe Vogel in Jeruzalem. „De grote meerderheid van de bevolking vertoont weliswaar intifadah-moeheid, maar de extremen worden extremer. En gewelddadiger". En waarom die trend? Omdat de nog steeds aanhoudende impasse in het vredesproces in de handen speelt van de groe peringen, die zich vanaf het begin van het vredesproces in het Midden-Oosten tegen on derhandelingen met de Israë liërs hebben verzet. Harnas, de Fundamentalis tisch Islamitische Verzetsbe weging bijvoorbeeld, het De mocratische Front voor de Be vrijding van Palestina en het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina vinden namelijk dat Israël weer plaats moet ma ken voor het verloren vader land en dat er met de Israëliërs dus helemaal niet gepraat moet worden. Hun aanhang in de bezette ge bieden groeit, naarmate de desillusie over het vredespro ces toeneemt en de militaire maatregelen van de Israëli sche bezetters verscherpen. Kortgeleden bleek dat 1 meer uit de overwinniil de Hamas-kandidaten f kiezingen, die gehoudel den onder de zevenha werknemers van hetï stijnse al-Mokassed-zf huis in Oost-Jeruzalem. 1 Ook in de verkiezingen Kamers van Koophanf Hebron en Ramallah de Palestijnse nationf het van Harnas verlieze|| derlagen, die zonderm<T kenend zijn voor de erif de aanhang van de pnr sche PLO-lijn. Niet voor niets staan f Hoesseini en Hanan Af twee topfiguren die if ken zijn bij de Palestijip derhandelingen met der li's en algemeen bekendk spreekbuis van de PLOF zet gebied - aan steedr kritiek bloot van hunl mensen. Niet voor moeten ze tegenwoordig beschermd worden dor wachten, die niet alleenr moeten zijn op de haat v' treme Israëli's, maar <r die van extreme Palestiji Yassir Arafats PLO eraa mee ook de overgrote F derheid van de Palestijf bezet gebied hebben dr slist reden tot ongerusthr' En tot verwarring. War vuur van de intifadahF. dend houden en toch dl cessies op kunnen bif voor de onderhandeling^ de Israëli's, is reden totlf chaos. Zeker, als de Isir' dan ook nog van die chr bruik maken door, zoalsj woordvoerder Moshe ViL een uiting van ijdele hf1 zeggen: „Over een jaad van die intifadah weinilj over". Staking Bangladesh mondt uit in geweld DHAKA - In de Bengalese hoofdstad Dhaka is het vandaag tij dens een algemene staking tot ongeregeldheden gekomen tus sen honderden activisten van de oppositie en de politie. Volgens ooggetuigen braken de gewelddaden uit toen aanhangers van de staking, die de doodstraf eisten voor een islamitische fundamen talist, bussen aanvielen die onder zware politiebewaking hun rit ten maakten. Passagiers stroomden de bussen uit en zochten dekking. Ver- scheidenen werden getroffen door stenen, aldus een ooggetuige. De politie voerde charges uit met de wapenstok. De staking bracht het openbare leven in Dhaka vrijwel tot staan. De meeste winkels bleven dicht, studenten bleven thuis van col lege en in de kantoren van de overheid kwamen maar weinig werknemers opdagen. Slechts enkele auto's en de gemeentebus sen waagden zich op straat waar veel betogers op de been waren die de dood eisten van Golam Azam. BONN 'Voorzichtig, drink water'. Cynischer kan het haast niet, maar helaas is het in de voormalige DDR geen overbodige waarschuwing. Naast de zichtbare lucht- en bodemverontreiniging in het meer dan veertig jaar milieu technisch verwaarloosde oos telijk Duitsland is ook de kwa liteit van het drinkwater een grote zorg voor de landelijke, de regionale en plaatselijke overheden. Een jaar geleden nog dronk zestig procent van de Oostduitsers water dat naar EG-maatstaven helemaal niet uit de kraan had mogen ko men: zwaar verontreinigd, ronduit gevaarlijk voor de ge zondheid. Omdat de Oostduit- se autoriteiten en technici dat ook wel wisten, konden ouders van baby's en jonge kinderen op staatskosten mineraalwater in flessen aanschaffen. Westelijke wetenschappers en bestuurders zijn er al langer achter dat hun collega's in het oosten niet achterlijk waren. Ze beseften heel goed dat er met het milieu en de volksge zondheid geknoeid werd, maar ze zagen geen weg om die 'dui velskringloop' te doorbreken. Als meer aandacht aan het mi lieu geschonken werd, ging dat ten koste van de produktie en arbeidsplaatsen. Werd daar entegen keurig volgens het rooster van de heersende plan economie gewerkt, dan moest het milieu wel aangetast wor den. Duitsland, dat er met reden trots op is in de wereld mee voorop te lopen als het om mi- lieubeschermende maatrege len gaat, ziet zich sinds de Duitse hereniging van die voortrekkersplaats verdron gen. De milieu-omstandighe den in de nieuwe deelstaten hebben het totale Duitse beeld hoogst'ongunstig beïnvloed en doen dat nog. Zelfs de meest optimistische experts schatten dat het zeker vijf tot tien jaar zal duren alvorens de Oost- duitse milieuverontreiniging is teruggedrongen tot het Westduitse niveau. En dat het nóg meer tijd en vele miljarden zal gaan kosten om niet alleen de bestaande in dustrieën milieu-acceptabel te maken, maar ook om de schoonmaak van bodem en water te voltooien. Oppervlakte- en grondwater, rivieren en meren zijn dermate sterk vervuild, dat het eigen lijk niet meer dan onverrftijde- lijk was dat veel waterleiding bedrijven een hoogst bedenke lijk produkt afleveren. In de somberste prognoses zal het nog 25 jaar duren alvorens ie dere Oostduitser onbekom merd leidingwater zal kunnen drinken. In dat scenario zijn dan ook inbegrepen de om vangrijke herstelwerkzaamhe den van de huidige deplorabe le waterleidingen: slecht on derhouden, van belabberde kwaliteit, waardoor gemiddeld 30 procent van het water in het leidingennet weglekt. De milieuverontreiniging in oostelijk Duitsland is veelom vattend en veelsoortig, maar de bruinkool is met de chemi sche industrie een van de grootste zondaren. Niet alleen vreet de kolossale dagbouw enorme gebieden weg en ver anderen daardoor hele land schappen. Maar om de bruin koolwinning gladjes te kun nen laten verlopen moeten miljarden kubieke meters grondwater worden opge pompt. Uitgegraven en verla ten groeven worden vaak on gecontroleerd als vuilstort plaatsen gebruikt en de bruin kool zelf zorgt bij verbruik voor angstaanjagende lucht verontreiniging. Er ligt nog ze ker voor veertig jaar gemakke lijk te ontginnen bruinkool te wachten. Het is een energie voorziener die ook volgens de concepten van minister Mölle- mann van economische zaken niet van vandaag op morgen kan en zal worden afgebouwd. Het zuidoostelijk deel van Oostduitsland ligt in de zoge naamde 'zwarte driehoek': het grensoverschrijdende indus triegebied van de voormalige DDR, Polen en Tsjechoslowa- kije. Het is, volgebouwd als het is met alle mogelijke zware en chemische industrieën, een gebied waar de lucht- en bodemverontreiniging een bloedstollende omvang heeft aangenomen. Opiniepeilingen hebben aangetoond dat de helft van de Westduitsers ver goelijkend meent dat het met het Oostduitse milieu goed tot heel goed gesteld is. Een me ning die de Oostduitsers zelf niet delen. Die kijken met be wondering en afgunst naar het 'schone' West-Duitsland. Is de Duitse hereniging met alles wat daarbij komt kijken voor oost en west het belangrijkste hedendaagse probleem, het milieu en de verbetering daar van komen in Oost-Duitsland niet meteen op de tweede plaats, zoalfc in de oude Bonds republiek. Materiële welvaart bijvoorbeeld telt in het oosten van de Bondsrepubliek nog al tijd zwaarder dan het welzijn in een milieuvriendelijke om geving m'aar dan zonder baan. Voor de omvangrijke bodem verontreiniging zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen. De onbeperkte en indrukwek kende bemesting uit de staats boerderijen bijvoorbeeld en de Sovjetrussische militaire een heden die zich veertig jaar lang nooit om het milieu be kommerd hebben. Maar ook de gigantische vuilstortplaat sen hebben een sterk veront reinigend gevolg gehad, met name op de grondwaterstand. De Duitse hereniging heeft daarin tot nu toe weinig veran dering gebracht. Nog altijd blijkt Oost-Duitsland de vuil nisbak voor het welvarende westen, Nederland inbegrepen dat nog altijd tientallen tonnen vuil per jaar naar Oost-Duits land transporteert. De stort- prijzen zijn intussen opgetrok ken, maar dat remt de stroom afval nauwelijks af. Meer dan 5 miljoen ton per jaar van west naar oost, heeft Greenpeace onlangs becijferd. Het blijft goedkoop om de rotzooi op Oostduitse stortplaatsen te gooien, om van de illegale stor- ters maar niet te spreken. De Duitse regering heeft ter stond na de hereniging een omvangrijk plan opgesteld om de veelsoortige milieuveront reiniging in het oosten aan te pakken. Drinkwaterverbete ring, een smog-waarschu- wingssysteem, het stopleggen van gezondheidsgevaarlijke bedrijven, betere afvalverwer king zonder dat schadelijke stoffen vrijkomen en bodem- zuiveringsprojekten staan bo venaan de lijst van spoedmaat regelen. Vaak blijkt vervan ging van installaties en bedrij ven de enige keus omdat sane ring vaak ingewikkelder en nauwelijks goedkoper is. Bonn beseft terdege dat een grondige aanpak van het pro bleem een kwestie van lange adem. Keizer Wilhelm I terug in Koblenz Het beeld van de Duitse keizer Wilhelm I is weer terug op z plaats: de 'Deutsches Eek' in Koblenz tussen de Rijn en de M Afgelopen vrijdag werd het beeld in de haven van Düsseldt] scheept. Op de achtergrond de televisie-toren van Koblenz.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6