ederlandse militairen veilig in Belgrado machtsstrijd bedreigt ANC Italië nog steeds zonder president Australische sekte beschuldigd van misbruik kinderen BUITENLAND Georgië eist deel van Zwarte-Zeevloot op „We moeten strijden tegen dictatuur" jdaeSou/ta/nt MAANDAG 18 MEI 1992 51 rijs bekeurt poep de stoep streng nten in [JS - Vijftig agenten in bur- t rouwe ien er vanaf vandaag in Pa- veinigi p t°e dat de 200.000 honden ;n tege ir hun behoefte in de goot te paki Worden zij op het tegendeel n Akel pt en ruimt hun baas of ba- Buitenje uitwerpselen niet op, dan er een boete tussen de 600 iOO franc opgelegd (tussen op de 3 en 439 gulden). De maatre- oof, on genomen omdat de Franse n illeg; ;ingsdienst slechts 4.000 maar le jaarlijks geproduceerde de aai kilo hondepoep kan oprui- Akel. Volgens de regering beland- e overl larlijks zeshonderd mensen llingei ongelukken met hondepoep ziekenhuis. MOSKOU Georgië eist een deel op van de Zwarte-Zeevloot, die Rusland en Oekraine el kaar betwisten. Dat heeft de Georgische vice- minister van defensie Georgadze gezegd. „Na tuurlijk eisen we niet het belangrijkste deel van de vloot op, maar alleen dat deel dat Georgië no dig heeft om zijn territoriale integriteit en de onschendbaarheid van zijn grenzen te waarbor gen", aldus de vice-minister. Als argumenten haalde hij aan dat Georgië 320 kilometer kust aan de Zwarte Zee heeft en dat de vlootbases Poti en Osjamsjira zich op zijn grondgebied be vinden. Volgens Interfax hebben de comman danten van de Georgische vloot zondag een uit nodiging ontvangen om deel te nemen aan de conferentie over de verdeling van de Zwarte- Zeevloot in Sevastopol van 25 tot 27 mei. Opinieonderzoek: Perot verslaat Bush en Clinton WASHINGTON - De Texaanse miljardair Ross Perot die als onafhankelijke kandidaat aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen wil meedoen, behaalt voor het eerst volgens een opinieonderzoek meer stemmen dan president George Bush en diens Democrati sche rivaal Bill Clinton. De resultaten van het onderzoek dat in op dracht van de Amerikaanse tv-zender CNN en het tijdschrift Time is gehouden, werden dit weekeinde bekendgemaakt. Volgens het onderzoek zou Perot 33 procent van de stem men halen, Bush 28 procent en Clinton 24 procent. Vorige maand haalde Bush volgens een peiling nog 40 procent, tegen 25 procent voor Clinton en 21 procent voor Perot. De presidentsverkiezingen worden op 3 novem ber gehouden. De Amerikaanse president George Bush ontvangt een onderschei ding van de Notre Dame-universiteit in South Bend. FOTO: EPA -- 1 f VAN WIJLAND RRADO - Na veertien leizen is het comman- j Hans Vermaas die Irste Nederlandse mi- I uitstapt om in Bel- de witte busjes en ftwagens de parkeer- s van het hotel op te sportv^et reëelen door toont landim h opgelucht dat de terug- op ziin vanuit Sarajevo uiteinde- on(ter onoverkomelijke aan imen is verloPen- „Ik ben i it we heel zijn aangeko- i'ootk,h0°p da\he} d®a,c7V;r- •.pctoi, s te zijner tijd ook lukt -veel barricades plus het ij behorende oponthoud n zijn, was verwacht en ilculeerd. Dat er omgere- lioest worden, kwam op lok niet als een verras maar dat de route over kleine weggetjes zou lei- i dat grote vrachtwagens T mee konden, was niet V/ w en: „Drie Nederlandse hebben we moeten ach- weede in, die konden niet door e wil nnel waar we door moes- n van !r komt nog een groot konvooi, daar zullen de is zich bij aansluiten", n voo rermoeide soldaat kijkt Naarioe de wagens één voor ao smparkeren. Tot hij wordt natuu roepen om met uitladen tot an pen. wil hij graag zijn en voc il kwijt: „Het was wel ieslui1 etje te gek de laatste da- t te w aar. We werden opeens irganait. We voelden ons niet zo (e wa<het was behoorlijk uitkf lig. Toen we vanmorgen de kken moesten we de wa- bevri net mortieren en artille- schermen". het i gaan. Als er werd geschoten kropen we in de kelder, dan konden we niets zien* alleen maar luisteren". Eenmaal ging ze in het centrum op verken ning en stemde haar niet vro lijk: „Ik heb genoeg gezien, dankjewel". Als militair commandant laat overste Vermaas zich niet in- met de politiek, maar de vraag of de VN zich vergist heeft door het hoofdkwartier in Sa rajevo te vestigen wordt op merkelijk eerlijk beantwoord: „Als de VN nu concludeert dat driekwart van het hoofdkwar tier verplaatst moet worden, dan kun je zeggen dat er een verkeerde keuze is gemaakt". keffers wil dersclotel waar de Nederlan- »ewain Sarajevo zaten, kreeg en a: intal voltreffers te i met Het moderne glazen ge- igduiz mede gekozen wegens mei lenheid die het naar de Een Servische militair voor een Moslim-kerkhof in de omgeving van Sarajevo. Dit weekend ontvluchtten de Nederlandse VN-militairen de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina. FOTO: AP hun sleutel en kunnen ze een hapje gaan eten. In de rij wor den de tocht en de gebeurte nissen nog even doorgeno men. Soldate Claudia Dijkstra is blij dat ze weg is uit Saraje vo, maar maakt zich ongerust over het lot van de veertien achterblijvers. „Er zitten nog maten. Ze doen wel gewoon hun werk, dus ze komen niet veel buiten, maar het is zo on voorspelbaar, je weet dat het elk moment weer kan escale ren". Wie er op wie schiet, of over de schade in de oude bin nenstad kan ze niet veel vertel len. „We mochten niet bij het hotel vandaan, alleen om naar het iets verderop gelegen hoofdkwartier van de VN te bevolking van Sarajevo uit straalde", bleek door rondvlie gend glas nogal gevaarlijk. Maar de atoomvrije kelder bood uitstekende bescher ming tegen de bombardemen ten. „We hebben twee nachten in de kelder gezeten, maar de sfeer was goed", aldus de sol daat. Tijd om zijn naam te ge ven heeft hij niet, hij moet hel pen. Officier Maarten Beneker heeft meer gelegenheid tot praten. Volgens hem werd er op het moment van vertrek in Sarajevo zwaar gevochten. „Niet direct in de omgeving van ons hotel, maar we hoor den hevige schietpartijen en zware klappen richting oude binnenstad. Ook onderweg was het onrustig, maar het konvooi heeft niet onder vuur gelegen". De Nederlandse soldaten heb ben het wel benauwd gehad, zo laat Beneker weten. „Een gra naat kwamin de eetzaal te recht, een ander heeft mijn ka mer verwoest". Hij houdt het Joegoslavische leger verant woordelijk: „Ze schoten met tanks. Het leger heeft later toe gegeven dat ze zich vergist hadden in de vuurbaan". „Het volgende doel lag vijf- honder meter verderop, zo slecht kunnen ze toch niet mikken", schampert soldaat Gerkens over de bedoelingen van het leger. Volgens hem hebben de Nederlanders geluk gehad, er hadden veel meer ge wonden of zelfs doden kunnen vallen. „Om vijf over vijf in de ochtend werd er geschoten, maar dat was heel gewoon de laatste dagen. Toen kwam de eerste treffer. Ik heb snel mijn wapen, helm en scherfvrije vest gepakt en ben naar de kel der gegaan. „Overal vloog glas in het rond. We mogen in onze handen klappen. De enige ge wonde die ik gezien heb was een officier met glas in zijn ogen. Onvoorspelbaar Na het op straat afgenomen ap pél, krijgen de manschappen Korte nacht Ook het gebrek aan politiek mandaat om op te treden in Bosnië zit hem niet lekker. Wel zegt hij zelf ook verrast te zijn door de hevigheid van het ge weld. Toen hij werd uitge zwaaid in Nederland had hij niet verwacht dat de situatie zo zou verergeren. Toch hebben de Verenigde naties Sarajevo en Bosnië niet opgegeven. „Per se niet, we zijn wegge gaan omdat we zoveel tijd kwijt waren met ons zelf te be veiligen, dat we aan ons werk niet meer toekwamen. Ons hoofdkwartier blijft in Saraje vo, waar ook nog acht Neder landers werken Zo gauw het rustig wordt gaan we terug". Dat dat misschien wel jaren kan duren wil hij niet zeggen. „Geen idee, maar het ziet er niet goed uit". Ondertussen verdwijnen de soldaten tegen half twee 's nachts één voor één naar hun kamer. Het zal een kort nach tje worden. Het werk dat in Sarajevo werd onderbroken gaat vanuit Bel grado verder. „Morgenvroeg wil ik iedereen om half tien be neden zien", roept Vermaas. De vraag van Claudia of de schoenen dan ook gepoetst moeten zijn, wordt min of meer schertsend, maar wel de gelijk bevestigend beant woord. ROME Ondanks vier nieuwe stemmingen in het Italiaanse parlement zit Italië nog steeds zon der president. Arnaldo Forlani, partijsecreta ris van de christen-democra ten (CD), heeft zich terugge trokken als presidentskandi daat nadat hij zaterdag in twee stemrondes niet genoeg steun had gekregen. Forlani werd beschouwd als de belangrijk ste kanshebber op het presi dentschap, dat vacant kwam nadat president Francesco Cossiga eind april zijn ontslag indiende. De DC-leider die al 35 jaar lang politieke topfuncties bekleedt, is een levend symbool van de onbeweeglijkheid van de Itali aanse politiek. Maar door de verkiezingen van 5 april waar bij de regeringscoalitie fiks heeft verloren, heeft het Itali aanse volk duidelijk laten blij ken dat het vernieuwing wenst. Daarom was er binnen de voormalige coalitie-partijen DC en PSI (socialisten) een minderheid die de voorkeur gaf aan een kandidaat die ook op de goedkeuring van de link se oppositie kon rekenen. Nadat frenetieke nachtelijke onderhandelingen met de ver snipperde oppositie niets had- De voormalige Italiaanse presi dent Francesco Cossiga. FOTO: AP den opgeleverd, trok Forlani zijn kandidatuur in zonder dat iemand 'zijn plaats innam. Daarop onthielden DC en PSI zich van stemming, waardoor de vereiste absolute meerder- heid in de praktijk onbereik- - baar werd en de twee stemmin- gen van gisteren een zinlose formaliteit werden. Met ingang van vandaag moet er drie keer per dag worden ge- - stemd, net zolang tot het staatshoofd is gekozen. Door uitputting overmand zullen de Italiaanse volksvertegenwoor digers daarom ten lange leste A wel gedwongen zijn om met een nieuwe president voor de dag te komen. Id J SYDNEY - De Australi sche politie heeft bij inval len in huizen in Sydney en Melbourne meer dan 120 kinderen meegeno men. Gevreesd wordt dat de kinderen het slachtof fer zijn van seksuele en geestelijke, mishandeling door een religieuze sekte. De kinderen, in leeftijd varië rend van twee tot veertien jaar, worden in beschermde bewa king gehouden .tot een ge rechtshof bepaalt of ze aan hun ouders mogen worden terug gegeven. De ouders zijn alle maal lid van een sekte met de naam 'The Children of God'. De politie-invallen werden uit gevoerd na een officiële aan gifte over de levensstijl van de kinderen. The Children of God', de sekte die ook bekend -1 staat als 'The Family of Love', is al jarenlang een bron van controverse vanwege de om- *v streden bizarre seksuele prak- tijken die binnen de culte wor- den uitgevoerd. -v De sekte kwam al eerder dit jaar in opspraak toen een Au- - stralische man, die uit de sekte - was gestapt, het voogdijschap over zijn negen kinderen pro- beerde te krijgen. Hij beweer de dat zijn kinderen emotione- I le, lichamelijke en seksuele L schade zouden oplopen wan neer ze bij hun moeder moch- P ten blijven, die wèl lid bleef den gedwongen seks te heb ben met volwassenen en dat ze moesten toekijken hoe sekte- leden het bed met elkaar deel- yt, den in de gemeenschappelijke 5 slaapkamers. 0 The Sunday Times, Londen c, voi Pt ppei V) h( gei tode :iale ANNESBURG - Net le partij op het punt aan de macht te ko- in Zuid-Afrika, na gevecht dat bijna ig jaar heeft ge- d, wordt het bestaan het Afrikaans Natio- Congres (ANC) be id door interne ru ns tvt a! Hi g kaï HARD ELLIS nen in het ANC verklaar- dat er de afgelopen tijd g hillènde 'coup'-pogingen [edaan met de bedoeling eider Nelson Mandela te zetten. Radica- inen de partij beweren en factie die geleid wordt le 'interne vleugel' (dege- "ie gedurende de jaren ïpartheid in Zuid-Afrika ejfeangebleven) heeft gepro- 1 het gezag van Mandela e tasten. De factie heeft lela ervan beschuldigd talde malen overleg te en gehad met president le Klerk zonder toestem van de partij. Ook zou zich heerszuchtig ge- UI inn. „die ver k •Wanneer de factie haar zin krijgt wordt partijsecretaris Cyril Ramaphosa de werkelij ke leider. De 73-jarige Nelson Mandela zou weliswaar de eer ste president van het nieuwe Zuid-Afrika worden, maar Ra maphosa zou als premier de touwtjes in handen hebben. De positie van Mandela zou dan grotendeels ceremonieel zijn. De radicale vleugel van het ANC is echter fel gekant tegen dit plan. De machtsstrijd binnen de be weging komt voor het ANC op een uiterst delicaat tijdstip. Het afgelopen weekeinde, tij dens de Codesa-conferentie over de politieke hervormin gen in Zuid-Afrika, leken de gesprekken te strandden op de opstelling van een nieuwe grondwet. Maar juist de per soonlijke gesprekken tussen ANC-leider Mandela en presi dent De Klerk bliezen het overleg weer nieuw leven in. Beide leiders benadrukten nog eens dat zij hun uiterste best zouden doen om tot een com promis te komen. Als alles goed gaat zal het ANC binnen enkele maanden deel nemen aan een interimrege ring, en zal de partij volgend jaar meedoen aan de algemene verkiezinigen, die ze bijna ze ker zal gaan winnen. Opiniepeilingen tonen aan dat het ANC kan rekenen op de steun van 45 procent van de kiezers, terwijl de Nationale Partij 25 procent van de stem men zou behalen en de Inkat- habeweging slechts 10 pro cent. Maar een openlijke ruzie in de organisatie zou het ANC behoorlijk kunnen schaden. De protesten tegen Mandela volgen op zijn scheiding van zijn vrouw Winnie, en haar ver trek als hoofd welzijnswerk van het ANC. De partijleiding was verdeeld in radicale Win- nie-aanhangers en degenen, onder wie Cyril Ramaphosa, die haar ontslag eisten. De radicale vleugel van de par tij beweert dat Ramaphosa en de zijnen de 'affaire Winnie' nu gebruiken om Mandela zélf buiten spel te zetten. „Deze mensen zijn niet dom", aldus een hooggeplaatst lid van het ANC. „Ze begrijpen echt wel dat ze Mandela niet volledig kunnen uitschakelen, omdat dat niet alleen een ramp zou betekenen voor de partij maar ook voor hun eigen ambities. Daarom proberen ze alleen maar zijn positie te verzwak ken". Dat de ruzie binnen de partij een ware bedreiging vormt, werd de afgelopen week beves tigd door Dali Mpofu, een naaste medewerker van Win nie Mandela, die onmiddellijk na Winnies aftreden werd ont slagen. Mpofu, die ontken nend heeft gereageerd op be schuldigingen dat hij een ver houding had met Winnie, zegt dat hij zijn ontslag aan Ramap hosa en 'zijn groep' te danken heeft. „Deze dwaze actie komt door de groeiende versplinte ring binnen het ANC. Het eni ge waar de samenzweerders op uit zijri is de vernietiging van de partij", aldus Mpofu. Belachelijk De radicalen hebben hun ei gen plan. Ze blijven Mandela steunen, maar zouden graag zien dat één van hen, wellicht zelfs Winnie, Mandela zou op volgen wanneer hij besluit zich terug te trekken of als hij wordt gedwongen af te treden om gezondheidsredenen. Een goede vriend van Mandela zei dat acties tegen Mandela niet nieuw waren: de eerste po gingen Mandeia's positie te be schadigen begonnen al op de dag van zijn vrijlating twee jaar geleden. De toenmalige partijleiders, Walter Sisulu en Alfred Nzo, wilden de rol van Mandela beperken tot 'die van een public relations medewer ker van het ANC'. „Het was een belachelijke po ging", aldus Mandeia's vriend. „Vanaf het moment dat Man dela de gevangenis uit wandel de was het duidelijk dat hij de geboren leider van onze bewe ging was, en het plan moest al snel worden opgegeven. Ik denk dat het nu net zo zal gaan". Het ANC, een brede bevrij dingsbeweging met een ver scheidenheid aan leden, van communisten tot kapitalisten, is altijd onderlievig geweest aan versplintering. Maar de strijd binnen de partij is de laatste tijd heviger dan ooit ge worden en verwacht wordt dat er na de verkiezingen een af splitsing zal plaatsvinden, waarbij de radicale vleugel zich misschien zal afscheiden. Naar buiten toe probeert het ANC echter één gezicht te be waren. Gill Marcus, woord- voerdster van het ANC, gaf weliswaar toe dat er 'ambitieu ze' mensen zijn binnen de par tij, maar verklaarde dat het 'absurd' was te denken dat ie mand zou proberen Mandela af te zetten. The Supday Times. Londen Rouw in Azerbajdzjan Bittere tranen worden vergoten bij het graf van de 37-jarige Mohammed Kuliev, een van de leden van het Volksfront die vrijdag omkwam bij de bestorming van het parlementsgebouw in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe. Het Volksfront, dat vrijdag de macht overnam van president Ajaz Moetalibov, stemde gisteren in met de vorming van een coalitieregering met ex-communisten. In de stad bleef het onrustig Minister Ragim Kazijev (defensie) riep gisteren vrijwilligers op vanuit Bakoe met tanks op te rukken naar de plaats Latsjin, in de corridor die Armenië van Nagorno-Karabach scheidt Volgens z;:n ministerie heeft Armenië langs twee kanten een aanval ingezet op het plaatsje FOTO: EPA PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - Weken, maanden, jaren duurt het werk onder de aardkost, visie-ontvanger in en hij ziet een klein zeilschip. "Lok die indringer na- i[d' werkt zeer systematisch en heeft van het gangenstelsel, zo- derbij", zegt hij tegen Yoto "en stuur er een potvis op af, wanneer hij "J dat heeft ontworpen, een grote maquette gemaakt. Ondertus- de kust nadert. Dan kunnen we meteen eens zien of omze onderzee- blijft hij voortwerken aan de beveiligingsinstallaties en zowaar, vloot goed functioneert". Yoto schakelt de radio in en dirigeert de on tere dag begint de sirene te loeien en gloeien overal rode lam- bekende schipper naar de baai, waar een potvis op de loer ligt. aan; een schip nadert het eiland. Lupardi schakelt direct de tele- (Vervolg van de voorpagina) BANGKOK - Hoewel in Thailand de noodtoestand is afgeroepën, stonden vanmorgen in het cen trum van Bangkok nog steeds duizenden demon stranten tegenover hon derden zwaarbewapende soldaten en ordetroepen. Bij de grote maar vreedzame betoging van gisteren waarbij het aftreden van de premier werd geëist, zouden zeker twintig doden zijn gevallen. Dit melden persfotografen die de lijken heben gezien. Een fo tograaf van het Franse persbu reau AFP werd door Thaise soldaten zijn apparatuur ont nomen toen hij stoffelijke overschotten wilde fotografe ren. Een andere fotograaf meldde nadat Thaise troepen het vuur hadden geopend rond vijftien doden te hebben ge zien die in ambulances werden weggevoerd. De botsingen tussen betogers en ordetroepen in de Thaise hoofdstad Bangkok braken uit nadat een deel van de demon stranten zich verzamelde rond de bekendste oppositieleider, de voormalig gouverneur van Bangkok Chamlong Srimuang en plotseling optrok naar de regeringszetel. De politie trachtte met waterkanonnen de betogers te verspreiden, waarna de zaak snel escaleer de. De betogers begonnen au to's in brand te steken. Win kels werden geplunderd en verscheidene gebouwen, waar onder een politiebureau, gin gen in vlammen op. Het Thaise leger, dat op last van de regering naar het cen trum van Bangkok oprukte, schoot met automatische ge weren op de menigte betogers. „Wij maken een verschrikke lijke tragedie door. Die is het gevolg van een situatie die vol ledig door de dictatuur is ge schapen", verklaarde Trapan- sak Kamolpetch. een van de organisatoren die de betoging begeleidde. „We moeten strij den, want anders zal de dicta tuur het land ten minste tien jaar leiden", voegde hij er aan toe. „Wij hebben diegenen die bij ons zijn gezegd in niets de noodtoestand te respecteren". Zwitsers kiezen voor aansluiting IMF BERN - Zwitserse kiezers hebben zondag bij referendum met dé traditie van isolationis me gebroken €n in meerder heid gekozen voor toetreding tot de Wereldbank en het In ternationale Monetaire Fonds. Markus Lasser, president-di recteur van de Nationale Bank, zei verheugd en opgelucht tej zijn over het resultaat van het referendum. Lusser zei te gelo-1 ven dat het Zwitserse volkA thans ook in meerderheid voor toetreding tot de EG is. 55,8J procent van de Zwitsers is voor en 44,2 protent tegen toetre-p ding tot het IMF en de Wereld- - bank Ongeveer 37.7 procent van de 4,5 miljoen stemgerech tigde kiezers nam deel aan het referendum.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5