Harde confrontatie dreigt in Eerste Kamer rond basisvorming Ceütae Souocmt BINNENLAND Zoekactie zeiler mislukt Complete veldslag na omgestoten glas bier Ter Veld wil toch verzachting wao- Twee mensen verdronken in strandbad Milieu-organisaties willen bezinning over luchtvaart Meindert Leerling niet herkiesbaar als lijsttrekker RPF Ambassadeur Veling overleden Voorzitter politieberaad wil geen superburgemeester MAANDAG 18 MEI 1992 ZANDVOORT Vijf reddingsboten, een schip van de rijkspolitie te water en een helikopter van de Koninklijke Marine hebben eergisteren voor de kust van Zandvoort urenlang gezocht naar een vermiste catamaran-zeiler. De vermiste man voer met een colle ga op een catamaran. Beiden kwa men in het water terecht toen het vaartuig rond vieer uur kapseisde. Een van de zeilers werd met onder- koelings verschijnselen opgepikt door een boot van de rijkspolitie te water. De vermiste 40-jarige man is vermoedelijk vrij snel weggedreven en kon niet meer worden opgespoord. ROERMOND Een door een cafébezoeker om gestoten glas bier heeft zaterdagnacht in de Veld- straat te Roermond geleid tot een massale vecht partij. De man kreeg het na drie uur 's nachts aan de stok met de kelner van het café, waarop vrijwel iedereen zich ermee bemoeide. De kastelein werkte de vechtenden naar buiten, waar een ware veldslag ontstond. Tientallen personen, ook uit andere café's, gingen elkaar te lijf met stokken, messen, flessen en glazen. Twee mensen werden ernstig gewond. De EHBO-post van het St. Lau- rentius ziekenhuis kon de vele lichtgewonden niet aan. Een moest uitwijken naar de EHBO-af- deling van het Venlose ziekenhuis. Twintig man politie slaagde er met moeite in de vechtenden te scheiden. In totaal werden negen mannen uit Roermond en Weert aangehouden, variërend in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. DEN HAAG - De Eerste Kamer neemt morgen een besluit over de wet op de basisvorming. Grote vraag daarbij is of staats secretaris Wallage inder daad keihard vasthoudt aan zijn voorstellen, of de wet onder druk van een te genstribbelende Kamer alsnog op een aantal pun ten aanmerkelijk bijstelt. Zowel CDA. WD als D66 heb ben de hakken in het zand ge zet en ook Wallage lijkt voor alsnog niet bereid tot enige concessie. Daarmee ligt een harde confrontatie in het ver schiet. Het feit dat de Eerste Kamer zelf niet het recht heeft de wet te wijzigen maar er al leen ja of nee tegen kan zeg gen, maakt de discussies nog een stuk gecompliceerder. Want als Wallage de voorstel len uit de Kamer niet over neemt is de kans groot dat die zich gedwongen voelt het 'on aanvaardbaar' over de wet uit te spreken. Met alle vergaande politieke gevolgen voor de coa litieverhoudingen vandien. Uiteraard is er ook nog de mo gelijkheid dat Wallage water bij de wijn doet om de teloor gang van de hele wet te voor komen. Afgaande op de gerin ge flexibiliteit die hij tot nu toe heeft getoond lijkt die kans ui terst klein. Wallage heeft een ander middel, wat in dergelij ke gevallen nog wel eens won deren wil doen: dreigen met af treden als de Kamer de wet niet aanvaardt zoals hij hem wil. Ook dat is niet best voor de coalitieverhoudingen. maar minder nadelig dan als de Ka mer de wet afblaast. De basis vorming wordt er vrijwel zeker door gered omdat het CDA het niet zal aandurven de PvdA- staatssecretaris naar huis te sturen. Vraag is of het inder daad zo ver komt. De ervaring leert dat het compromis in het politiek debat een veelge bruikte vluchtweg is. Opheffing Het politiek belangrijkste dis cussiepunt rond de basisvor ming vormt de al veel bespro ken opheffingsnorm. De drie hiervoor genoemde partijen vinden dat een school niet eerder moet worden opgehe ven dan nadat het aantal leer lingen is gedaald tot onder de 180, terwijl staatssecretaris Wallage vasthoudt aan een mi nimum van 240 leerlingen. Wallage streeft naar bredA scholengemeenschappen, waarin zowel het voorberei dend beroepsonderwijs als de algemeen vormende scholen en het vwo zijn ondergebracht. Alleen daarin komt het doel van de basisvorming, een zo breed mogelijke leerweg voor alle leerlingen in het middel baar onderwijs, volgens Walla ge het best tot zijn recht. Zo'n gemeenschap heeft minimaal 240 leerlingen nodig. De klei nere scholen, en die zijn er vooral onder het lager beroeps onderwijs en de mavo, kunnen als nevenvestiging van zo'n brede scholengemeenschap verder. Voorwaarde is dus wel dat die kleine scholen fuseren met andere kleine scholen om zo'n scholengemeenschap mo gelijk te maken en eventueel als nevenvestiging verder gaan. Concreet komt het er dus op neer dat scholen met min der dan 240 leerlingen moeten fuseren op straffe van ophef fing. CDA, WD en D66 hebben hier nogal wat problemen mee. Bij deze partijen is het vooral de zorg om het lager beroepson derwijs die dat verzet ver klaart. Onder de lbo-scholen bevinden zich er 141 die onder de norm zitten. De praktijk leert dat het voor deze schoten vaak heel moeilijk is een fusie partner te vinden. Het imago van het lager beroepsonder wijs is zodanig, dat directies van bestaande scholenge meenschappen er weinig voor voelen ook deze vorm binnen hun poorten te halen. Uit on derzoek is gebleken dat twee op de drie fusiepogingen mis lukt. De consequentie daarvan is dat deze scholen domweg op geheven dreigen te worden. Het CDA vreest dat in een groot aantal gebieden scholen voor het lager beroepsonder wijs zullen verdwijnen. Leer lingen die daar tot nu toe voor kozen zouden daar minder mo gelijkheden toe hebben. De fractie wil daarom de norm omlaag hebben naar een mini mum van 180 leerlingen, waar mee het voortbestaan van die scholen in gebieden waar kaal slag dreigt nog even gegaran deerd is. Wallage heeft wel toegezegd dat scholen die in de proble men komen eventueel aan spraak kunnen maken op een uitzonderingspositie, maar erg ruim wil hij met dat onthef- fingsbeleid niet omgaan. Hij houdt gewoon vast aan de 240- norm, als middel te komen tot scholengemeenschappen. Kleinere scholen hebben de leerlingen minder te bieden, zo zegt hij. Grotere scholen bieden meer keus, meer lera ren, meer basisvorming. En bovendien, aldus Wallage, je moet toch ergens de grens trekken. Steun De staatssecretaris kreeg voor zijn opvattingen vorige week steun van de confessionele on derwijs vakbonden PCO en KOV en van het CNV. Verla ging van de opheffingsnorm biedt slechts op de korte ter mijn soelaas, zo stelden ze. Uit onderzoek was gebleken dat slechts dertig van de 141 LBO- scholen die nu bedreigd wor den gered werden. Maar het is een tijdelijke redding, want, zo onderschreven de bonden Wal- lages visie, met dat veel kleine re onderwijsaanbod van die scholen en de veel lagere be kostiging zijn ze toch ten dode opgeschreven. Voor deze scho len zou een voortbestaan als nevenvestiging een oplossing kunnen zijn, aldus de bonden. Onderwijsspecialisten uit Gro ningen, Friesland, Drente en Noord-Overijssel kwamen deze week met soortgelijke ge luiden. Bijna alle scholen in hun gebied hebben nu of bin nenkort, na fusie, meer dan 240 leerlingen en de met op heffing bedreigde scholen hebben er veel minder ,dan de door CDA, WD en D66 voorge stelde 180. De bonden deden nog de sug gestie om bij de vorming van brede scholengemeenschap pen desnoods maar dwang toe te passen. Want het is niet zo zeer die norm van 240 die de lbo-scholen bedreigt, maar de onmogelijkheid om aanslui ting te vinden bij andere scho len. Bestaande scholenge meenschappen die het be roepsonderwijs liever aan zich voorbij laten gaan zouden ge dwongen moeten worden de deuren wijd open te zetten. Daarnaast verdient het hele beroepsonderwijs meer aan dacht, onder meer door in het tweede jaar van de basisvor ming al beroepsgerichte vak ken aan te bieden, in plaats van (pas) in het derde jaar. al dus de bonden. Met dat al komt de hardnek kigheid waarmee de Eerste Kamer zelf yasthoudt aan de norm van 180 leerlingen in een enigszins vreemd daglicht te staan. „We hebben de indruk dat politiek-strategisphe mo tieven momenteel een belang rijker rol spelen in de Eerste Kamer dan de onderwijskun dige", zo luidde vorige week de kritiek van PCO en KOV. Mor gen wordt duidelijk of ook die kritiek in de Kamer gehoord is. Dode bij ongeluk met sportvliegtuig Reddingswerkers staan bij het wrak van het vier-persoons tuig, een Cessna 172, dat zaterdagmiddag vlak voor de vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden neerstortte en op in een sloot belandde. Eén van de drie gewonden, de 23-jarigi j hanna Maljaars uit Arnemuiden, overleed later op de verwondingen. De 54-jarige piloot uit liggen in het ziekenhuis. Hun toesta dooreen plotselinge sterke zijwind in de problemen. Hettoesteli te vermoedelijk door de te geringde snelheid 'overtrokken' (de' gels verliezen hun draagkracht, red en stortte neer. foto •ROTTERDAM - In het strandbad van het Kr^lingse Bos in Rotterdam zijn eergis- termiddag een 8-jarig jongetje en een 32-jarige man verdron ken. Het jongetje was samen met een vriendje en diens moeder naar het strandje ge gaan. De Rotterdammer, die in de nabijheid van het drietal verkeerde, nam het jongetje op zijn schouders en liep spelend met hem het water in. De vrouw zag na verloop van tijd de twee verwikkeld in een spartelpartij maar zag geen aanleiding om in te grijpen. Toen zij even later de man en het jongetje onder water zag verdwijnen ging ze alsnog het strandbad in. Zij kon de man niet meer vinden. Het vriendje van haar zoontje kreeg ze nog wel in het oog, maar ze was te laat om hem nog te kunnen redden. De politie vermoedt dat de 32-jarige Rotterdammer plotseling onwel is geworden. Jongen (9) verongelukt ZIJLDIJK - De negenarige Arnoud Pool is eergisteren in zijn woonplaats Zijldijk op een stuk bouwland verongelukt. Het jongetje werd tijdens aard- appelpootwerkzaamheden overreden door een heftruck, die werd bestuurd door zijn dertienjarige broer. Het slacht offer is vermoedelijk gestrui keld. AMSTERDAM - De milieube weging is niet per definitie te gen de luchtvaart, maar wil be zinning over de vraag of de 500 miljard luchtpassagierskilo- meters in Europa niet anders kunnen worden ingevuld. Dat zei de directeur van de Stich ting Natuur en Milieu, A. van den Biggelaar gisteren tijdens de Nationale Luchtvaartactie 'Vluchten kan njet meer'. In zijn toespraak vroeg Van den Biggelaar zich af of het heen en weer vliegen van ro zen uit Israël en chrysanten uit Tokio wel zo'n zinvolle bezig heid is. De manifestatie, die was geor ganiseerd door de Stichting Natuur en Milieu, de Vereni ging Milieudefensie, het Plat form Leefmilieu Regio Schip hol en vijftig andere regionale luchtvaartactiegroepen vond plaats in natuurgebied De Oeverlanden aan het Nieuwe Meer bij Amsterdam. Die loca tie was gekozen omdat het ge bied volgens de organisatie door de voorgenomen uitbrei ding van Schiphol recht streeks wordt bedreigd. De or ganisaties vinden het een schande dat vliegverkeer niet onder het milieubeleid valt. „Al de NMP-plussen en -min nen ten spijt mag het vliegver keer gewoon doorgroeien", zo stellen ze. Ze bepleiten de slui ting van de regionale vliegvel den Zestienhoven en Beek. Schiphol zal volgens de actie voerders niet mogen uitbrei den.-Door slechts de noodzake lijke 'vliegreizen te laten plaatsvinden, kan de uitstoot van C02 - de veroorzaker van het broeikaseffect - met 20 procent dalen. Het aantal men sen dat ernstige geluidshinder ondervindt van het vliegver keer zou rond het jaar 2000 ten minste moeten halveren. Nu hebben bijna twee miljoen mensen in Nederland daar last van. De manifestatie, die de hele dag plaatsvond, trok vol gens de politie rond de zeshon derd bezoekers. De organisa ties zelf spreken van rond de duizend belangstellenden. DEN HAAG Staatsse cretaris Elske ter Veld van Sociale Zaken is toch be reid te bekijken of de nieuwe wao-wet, die 1 ja nuari 1993 moet ingaan, verder verzacht kan wor den voor de bestaande ge vallen. Naarmate de groei van het aantal arbeidson geschikten sneller afremt, komt er meer financiële ruimte voor het gedeelte lijk ontzien van huidige wao'ers, aldus Ter Veld. De staatssecretaris deed deze suggestie zaterdag voor de Tros-radio. Zij nam afstand van haar oude standpunt dat niet aan de wao-plannen van het kabinet getornd mag wor den, een opvatting die haar in conflict bracht met de eigen PvdA-fractie in de mer. De PvdA-fractie wil de uitkeringsrechten huidige wao'ers Ter Veld: „Ik sta open dere maatregelen, het beroep op de wao afneemt, ontstaat er natuu i ook meer ruimte om tot overgangsmaatregelen huidige wao'ers te besluit n Wel zei Ter Veld vast te houden aan een overganj 1 gime voor de huidige onder de 50 jaar. Hun uitki i gen zouden volgens de kabinetsplannen worden tot zij het (lagere)! keringsniveau onder het i we systeem bereikt heb De staatssecretaris wil veertig jaar lang óndersc houden tussen huidige wat r en nieuwe. Er is een wao'ers onder de 25 met uitkering van vijftigduiz gulden bruto en die men kan ze nooit de garantie veertig jaar bescherming ven. PUTTEN - Meindert Leerling stelt zich bij de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer beschikbaar als lijsttrekker van de Refor matorische Politieke Federatie (RPF). Hij heeft dit eergisteren meegedeeld tijdens de Federa tieraadsvergadering van de RPF in Putten. Overigens waarschuwde Leerling voor het ontstaan van een 'doods- cultuur' in Nederland. De 'wet telijke regeling van euthana sie, waarbij de arts die zich keurig aan de regels houdt normaliter geen strafvervol ging hoeft te vrezen, is voor Leerling een dieptepunt uit onze parlementaire geschiede nis. „Onze cultuur dreigt een doodscultuur te worden, waar bij in bepaalde omstandighe den op grond van criteria als kwaliteit en zinvolheid derden beslissen over het laten voort bestaan van iemands leven", vatte hij samen. Omdat de RPF een eenmansfractie vormt in de Tweede Kamer staat er volgens de RPF niet zonder meer een ingewerkte opvolger voor Leerling gereed. Om die reden heeft Leerling zijn vertrek bijtijds willen aan kondigen. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Metaalmoeheid Een oud brugdeel uit 1907 hangt in de takels boven het water van het Saarne bij Haarlem. De brug werd in de nacht van zaterdag op zondag vervangen wegens metaalmoeheid. FOTO:ANP PMV wil nieu sociaal zeker heidsstelsel DEN HAAG - De voi maand opgerichte P; voor Maatschappel Vernieuwing (PMV) hi J gisteren een plan ge{ senteerd voor de mode sering van het sociale kerheidsstelsel. De kern daarvan is het in ren van twee uitkering veau's: een basisniveau en verhoogd niveau. Uitkerii gerechtigden mogen zelf bi len of zij voor de hogere ui ring in aanmerking willen men. Voorwaarde is dat i dan twintig uur per w maatschappelijk dienstve nende arbeid verricht. Hel veau van de uitkering kal dit geval zeker tien procent ger liggen dan het niveau de minimumuitkering in huidige stelsel. Het plan taalt zichzelf, stelt de Pi omdat een deel van de arl die verricht wordt voor i culieren, stichtingen, ver gingen en mogelijk voor (s< )overheidsinstantie verg wordt. Als voorwaarde aan werk wordt gesteld dat het vol en welzijnsverhogend niet door de overheid l wordt en niet concurrei vervalsend is voor het bedi leven. Migranten hebben kritiek op politie HILVERSUM De migranten in derland verliezen het vertrouwe ii de overheid, omdat die te weinig f om de daders van aanslagen tege i lamitische instellingen op te pak Dat zei woordvoerder Ilhan Akel f het Nederlands Centrum Buiten e ders (NCB) gisteren voor de IKOU dio. Volgens het NCB is er in mig 3 tenkringen vooral kritiek op de 3 van de politie. „Er is ongeloof, on de overheid in staat is om illeg waar dan ook op te pakken, maar in staat is om de daders van de aai gen op te pakken", aldus Akel. gens hem bagatteliseert de over: a de reeks aanslagen op instelling® i bedrijven van migranten. Standaard Drs. J.F.R'M. Veling DEN HAAG - De Neder landse ambassadeur in de Syrische hoofdstad Da mascus, drs. Veling, is in de nacht van donderdag op vrijdag op 54-jarige leeftijd in Damascus over leden. Hij was al enige tijd ernstig ziek. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken zaterdag beves tigd. Veling was ambassadeur I FOTO: ANP in Kuwayt toen dat land in au gustus 1990 door Irak werd binnengevallen. Veling werd op 23 juni 1937 in Amsterdam geboren. Na zijn doctoraal exa men niet-westerse sociologie aan de Rijksuniversiteit Lei den begon hij zijn ambtelijke carrière in het toenmalige Nieuw-Guinea. Van 1968 tot 1970 werkte hij op de Neder landse ambassade in Kinshasa (Zaïre). Van 1979 tot 1973 was hij tweede secretaris op de am bassade in de Roemeense hoofdstad Boekarest. Daarna vertrok hij naar Indonesië, waar hij tot 1977 eerste secreta ris was op de ambassade in Ja karta. Van 1977 tot 1982 werkte Ve ling op het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag, op het bureau Centraal en Zui delijk Afrika, als hoofd bureau Midden-Oosten en als hoofd van het bureau EG-aangele- genheden van de directie Ont wikkelingssamenwerking Azië. Van 1982 tot 1986 was Ve ling ambassaderaad in Bang kok en van 1986 tot 1991 was hij ambassadeur in Kuwayt. Veling was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Uitgeverij/Wavery Productions HILVERSUM De voorzitter van het zogeheten Coördine rend Politieberaad en tevens de hoofdcommissaris van En schede P. IJzerman voelt wei nig voor extra bevoegdheden voor de 25 burgemeesters, die in de toekomst optreden als korpsbeheerder v&n de politie in hun regio. IJzerman neemt daarmee af stand van de opvattingen van de Amsterdamse hoofdcom missaris E. Nordholt. Hij rea geerde gisteren voor de AVRO- radio op de uitlatingen van Nordholt en de Utrechtse bur gemeester Vos in NRC Han delsblad. Die willen meer arm slag voor de burgemeesters die voorzitter zijn van de nieuwe regionale colleges van burge meesters. Een dergelijke su perburgemeester zou volgens IJzerman haaks staan op de bestuurlijke verhoudingen in Nederland. Hij zei te vrezen dat in de discussie over de re organisatie van de politie te veel gekeken wordt naar het vraagstuk van het beheer. „Het is een kwestie van even wicht zoeken", aldus de voor zitter van het Coördinerend Politieberaad, waarin de korp schefs vertegenwoordigd zijn. Hij meent dat de te vormen re gionale colleges van burge meesters een paar keer per jaar bijeen moeten komen om essentiële zaken te bespre en de uitvoering ve moeten overlaten aan korpsbeheerder. Als die e bevoegdheden zou dreigt volgens hem een 8 verzelfstandiging van de fl tie. En die is daar niet op [bi aldus IJzerman.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4