ronk triomfeert n conflict met 7an den Broek BINNENLAND iNDO wil 'trendy' coholcampagne Lubbers en Kok pleiten voor energieheffing EG „Natuurbeleid is race tegen de klok" Fout in de opgaaf Del Ferro was een omstreden therapeut Speciaal 06-nummer voor tv-branden tfieuw Europa geeft Rode Kruis kopzorgen Nederlandse astronaut niet de Duizenden guldens voor kinderfonds 1992 eidóeGomatit MAANDAG 18 MEI 1992 3 [RECHT - De Algemene Nederlandse "bestrijders Organisatie (ANDO) wil DEN HAAG - De Nederlandse regering berust niet in het standpunt een nieuwe alcoholcampagne voor van de Europese Commissie dat energieheffingen in de EG alleen «geren komt. De huidige campagne 'Do kunnen worden in gevoerd als de Verenigde Staten en Japan dat ook ROTTERDAM - Een au ^ei bl u know, do you care', van het ministerie doen. Premier Lubbers en vice-premier Kok vinden dat de Westeuro- tokraker heeft in de nacht pen trekt een groot aantal plant-, dier-, vis- en pad- het gi n welzijn, volksgezondheid en cultuur Pese landen hun afwachtende houding moeten laten varen en zelf het van vrijdag op zaterdag in destoelsoorten definitief aan het kortste eind. Deze «5°+ «i voortouw moeten nemen. Op een bijeenkomst in Amsterdam ter voor- de Jan Ligthartstraat in waarschuwing komt van voorzitter Winsemius van bereiding van de wereldmilieuconferentie in Rio de Janeiro kondigde Rotterdam in de kofferbak de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen- statieleft tot nu toe niet het gewenste effect cenorj i>' zeêX de ANDO. De organisatie consta- e iarerirt dat jongeren over het algemeen goed Lubbers aan dat Nederland binnen de EG een „pittige discussie" wil van een auto een lijk aan- ten. Volgens Winsemius moet het ministerie van Ïj.ilosmaken over deinvoering van milieubelastingen. „We zullen probe- getroffen. Onderzoek landbouw zijn 'Natuurbeleidsplan' versneld uit ren zo ver mogelijk te komen" aldus Lubbers. Vice-premier Kok zei heeft uitgewezen dat het voeren en niet pas over dertig jaar afronden. „Want „r—o -j—ozaterdag tijdens een partijbijeenkomst te vrezen dat het standpunt om een 24-jarige Rotter- elharti !rt ANDO-voorzitter Y. Dijkstra. De van de EG zal leiden tot een „sur place". Volgens hem moet overmatig dammer gaat. De de hoogte zijn van de risico's van overma- alcoholgebruik. „Maar toch stijgt het bui- isporig drinken onder jongeren", consta- dan is het te laat". Winsemius suggereerde gisteren 0voor de AVRO-microfoon het benodigde geld te mathol DO pleit voor een nieuwe, 'trendy' cam- energieverbruik zo snel mogelijk worden belast. Hij riep coalitiepart- door een misdrijf om het putten uit de inkomenssteun voor boeren. Staats- eeni nogi Johai ien tw van en mo icism Autokraker vindt lijk in kofferbak DEN HAAG - Het natuurbeleid in Nederland is een race tegen de klok. Als niet snel wordt ingegre- het ;ne, die er niet alleen op gericht is de alco- ner CDA op om mee te werken aan EG-maatregelen op dit terrein. „Ie- leven gekomen. De auto- ringst [consumptie terug te dringen, maar voor- dereen die het serieus meent met zaken als rentmeesterschap en kraker belde na zijn benadrukt dat alcoholvrije dranken een naastenliefde kan er niet omheen dat in ons deel van de wereld het vondst overstuur de poli- energievèrbruik beperkt zal moeten worden", aldus Kok. tie. en vo( ma alternatief zÜn' secretaris Gabor van natuurbeheer beloofde zater dag in VARA's Vroege Vogels meer steun te verle nen aan boeren die willen overschakelen op biolo gische landbouwmethoden. ratisi iode relig bij di 't Tw! ^STERDAM Minis- Pronk heeft getriom- ird in de strijd-op-le- die in-en-dood met zijn col- oof, f; 5a Van den Broek over besteding van een deel de gelden voor ont- aa kkelingshulp. plaats van ruim een miljard geir Iden, zoals de minister van i itenlandse zaken had geëist, ?ft Pronk volgend jaar Jchts zo'n vijftig miljoen aan begri arenden voor hulp aan het egere Oostblok. PvdA-bewindsman )ft géén geld beschikbaar te _.czw voor de rijkere delen i de vroegere Sovjetunie, actiei gaat vooriopig alleen hulp ïgvei lenen aan Toerkmenistan, op jbekistan en Tadzjikistan, verlo ,i iet al r IS-republieken die interna- veel te doen met Westers ont- et ve iriste jke een 'T HOUT vesteren in samenwerking. Naast de vrijdag aangekondig de bijdrage aan het internatio naal milieubeleid gaat Pronk ook meebetalen aan VN-vrede- soperaties. Naar verluidt gaat het hierbij om een bedrag van circa dertig miljoen gulden in 1993. Tenslotte zal de PvdA- minister een deel van de kos ten van opvang van asielzoe kers betalen. Tevreden Pronk toonde zich in Amster dam zeer tevreden met de uit komst van het kabinetsberaad over wie de hulp aan het Oost blok moet betalen. „Deze uit komst betekent in elk geval dat de hulp aan de armste lan den landen de eerste prioriteit blijft van de Nederlandse ont wikkelingshulp. En terecht. Velen betwijfelen het, maar bijvoorbeeld in Afrika, waar ik net ben geweest, is echt heel n gej end tot de armste landen. kv zei Pronk eergisteren in ïsterdam op een congres ex, zjjn partjj over ontwikke- ruim jssamenwerking. eng menwerking minister vindt overigens vervolgens ook de Kauka- che republieken Azerbeidz- Armenië en Georgië en ropese landen als Albanië, e kraPaal al aanvaard zijn als be- wikkelingsbeleid. Daar heb ben we ook als Socialistische Internationale geprobeerd een antwoord op te formuleren. Maar die oplossingen zijn vaak niet uitgevoerd en vaak waren ze ook niet adequaat. De socia listen hebben in het verleden hun doctrine gebaseerd op de noodzaak uitbuiting tegen te gaan. Misschien waren de uit gebuite arbeiders van toen wel in een betere situatie dan mo menteel degenen die vergeten, emenië en delen van Joego- genegeerd en weggeredeneerd vië door hem geholpen worden. Want zij hebben ons eten worden. Deze landen toch niks te bieden. De arbei ders in het westen konden zich verenigen en proberen op ba sis van economische machts vorming het systeem te wijzi gen in hun richting. De Afrika nen, de armste bevolkings groepen in de wereld, die uit gestoten worden en niet uitge buit, hebben die mogelijkheid niet. En daarom vormen zij een nog grotere uitdaging voor de herformulering van de soci- nog niet als straatarm er- i GOS-republieken als sland, Wit-Rusland en de kraïne, die minder armlas- zijn, krijgen ook steun van derland. Die zal vooral gefi- ïcierd worden uit de begro- n Defensie. Minister k van financiën verklaarde het congres dat de Neder- idse regering gaat bezuini- op afschrikking en gaat in- alistische doctrine dan het ont wikkelingsbeleid in het verle den al is geweest". Dat hij moet gaan meebetalen aan vredesoperaties vindt Pronk absoluut niet erg, te meer omdat de militaire mid delen van Nederland meer en meer worden ingezet voor an dere doeleinden. „Het willen bewaren van vrede in de we reld heeft consequenties voor de wijze waarop je legers struc tureert. Je moet ze flexibel in het buitenland kunnen inzet ten met heel andere wapens en veel minder wapens. Orde handhaven, humanitaire inter venties plegen, voedseltrans- porten begeleiden. Dat is onze opdracht voor de jaren negen tig. Niet alleen in Joegoslavië maar ook in Afrika, waar dit soort burgeroorlogen zich bij schering en inslag voordoet". Gele kaart Morgen moeten Pronk, Van den Broek, Kok en premier Lubbers in de Tweede Kamer komen uitleggen waar al het Verbale geweld van de afgelo pen tijd voor nodig was. „Het zal ongetwijfeld minder span nend worden dan de oppositie had gehoopt", voorspelde Pronk. Hoe arm de mensen in Afrika zijn weet minister Van den Broek toch ook wel. Waarom probeerde hij dan toch zoveel geld van Pronks begroting af te halen? De PvdA-bewinds man brengt het conflict met zijn CDA-collega in verband met de 'gele kaart' die de CDA- fractie hem toonde in het de bat over het staken van de ont wikkelingshulp aan Indonesië. Volgens Pronk wilde Van den Broek daarvan profiteren. De PvdA-bewindsman hoopt dan ook dat er in het kamerdebat van morgen voorgoed een ein de komt aan wat is omschre ven als zijn bungelende posi tie. Ritueel Een Argentijnse indiaan voert een ritueel uit in hartje Amsterdam. Zo'n zeventig indianen uit alle delen van de wereld nemen deel aan een symbolische expeditie, waarmee zij hun boosheid kenbaar willen maken over de vroegere koloniale politiek van Europa. FOTO: AP door BERT JANSMA Waar was ik achtereenvolgens een muzieklievende leerling op zoek naar een dirigenteen muziekleraar die wel wileen Franse spoorliefhebber die het blad Les chemins defer inlichtingen vraagt over treinen in de Benelucc en een Nederlandse treingek die hem antwoordt in Onze Spoorwegen? Of een Duitse leraar uit Eschbach die de vakantie wil doorbrengen in de woning van een Rijswijkse collega: een jongen die aan de Unesco Courier schrijf t en een Japanse werkstudent die hem antwoordt? Al die rollen speelde ik ergens rond deze tijd, in I960, aan een tafeltje in de aula!gymnastiekzaal van het Huygenslyceum in Voorburg. Het was 't rollenspel dat het onderdeel brieven in Engels, Frans, Duits en Nederlands voor het eindexamen HBS-A van je vereiste. Examentijd. Ik lees de verslagen dezer dagen en ik denk terug aan hoe dat toen allemaal ook weer zat. Ik ben een bewaarder, bezit een paar grote kartonnen dozen waar in de loop der tijd de bric a brac van mijn privéleven beland is. Van een briefje met de afdruk van een damesmond in lipstick, tot en met het nootje dat ooit aan mijn voor een sousterrain geparkeerde fiets hing: „Meneer wilt u uw fiets niet meer aan dit hek vastmaken. Ik kan mijn woning zo niet uit". Ik wist dat ergens daartussen de kladblaadjes van mijn eindexamen moesten zitten. En jawel. Mèt de Franse vertaling 'Het einde van een eeuw', de Duitse over Max Planck, de Engelse over 'Onderzoek van ruimte en geschiedenis', en het Nederlandse opstel:De historische figuur als my the' naar een citaat van W.F. Hermans. Hoe spannend was 't? Aan de kladblaadjes te zien viel 't mee: aan beide kanten volgedroedeld. Ik herinner me alleen de zenuwen rond het onderdeel handelsrekenen. Ik had nog nooit fatsoenlijk met de bijgeleverde logaritme-tabellen gewerkt. Toen de een na de ander tijdens het examen angstig de vinger opstak en leraren zenuwachtig heen en weer begonnen te rennen, zag ik m'n kans schoon. Hier klopte iets niet. Fout in de opgaven, fout in het boekje. En ik schreef op m'n vel: „Niet op te lossen aangezien er een fout in de opgaven schuilt". En leverde 't in. Pure bluf die naar ik stellig verwachtte meer zou opleveren dan de dikke nul vooreen echte poging. Het werd een viertje dat mijn einddiploma uiteindelijk niet noemenswaardig schaadde. Ik schrijf nog altijd brieven, verslagen zijn m'n dagelijke werk, maar wat zou ik blij zijn met die bluf van toen, om banken en andere financiële instellingen te schrijven dat 't niet mijn schuld is. maar dat hun opgaven niet kloppen. En nog te slagen ook. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM - Del Ferro was een omstreden therapeut. Mensen als emeritus hoogle raar prof. dr. P.M. Damsté uit Utrecht moest niets van de praktijken van Del Ferro heb ben. In 1987 gaf Damsté in Else- viers Magazine weliswaar toe dat Del Ferro succes had, maar dat hij blind was voor misluk kingen bij anderen. „Hij heeft veel kwaad gedaan", meende Damsté. Damsté zag meer in een psychologische aanpak van de stotteraar. Del Ferro, een voormalige Amerikaan die eigenlijk Leo nard Keyser heette en ooit met Maria Callas op het podium zong, had een ongekend ver trouwen in zijn eigen methode. Del Ferro spande in 1985 zelfs een kort geding aan tegen Zie kenfonds Amsterdam en om streken, omdat het fonds geen contract wilde sluiten met zijn instituut. De exclusiviteit die Del Ferro betrachtte en zijn commerciële wijze van aan de weg timmeren waren redenen om niet met hem in zee te gaan. Toch was de Del Ferro- methode zo succesvol, dat tal van ziekenfondsen besloten de gepsychologiseer, bestond uit concentratie door de stotteraar op de middenrifspier en een gulden regel: 'Denken, Con centreren, Spreken'. Del Ferro ontdekte omstreeks 1978 dat stotteren veroorzaakt wordt door onwillekeurige samen- strekkingen van het midden rif. Volgens del Ferro's theorie schokt het middenrif bij stotte raars onregelmatig, bijna spas tisch. Onder begeleiding zou iedere stotteraar, dank zij een ademhalingstechniek uit de operawereld, kunnen leren om het middenrif weer onder con- ARNHEM De KEMA in Arnhem opent deze week een speciaal 06-nummer (06-8212227) voor eigenaren van televisies die spon taan in brand zijn gevlogen. KEMA is bezig aan een onderzoek naar het verschijnsel. De bellers krijgen van de KEMA een en quêteformulier toegestuurd, waarop zij de technische gegevens van hun televisie moeten invullen en de omstandigheden waar onder het toestel in brand vloog. De KEMA hoopt zo inzicht te krijgen in de aard en omvang van het probleem. Vorige week bleek dat toestellen met een zogenaamde 'stand-by-knop' spon taan kunnen ontbranden. Consumentenbond wil maatregelen tegen verkoop van vitamine-A therapie in hun pakket op te trole te krijgen. Del Ferro cli- nemen. De aanpak van Del amde ook hyperventilatie te Ferro, die een hekel had aan kunnen genezen. HILVERSUM De Consu mentenbond gaat de Tweede Kamer vragen maatregelen te nemen tegen de verkoop in apotheken en drogisterijen boor v.it; IM BUNSCHOTEN !N HAAG - Dat de Sov- unie in elkaar is ge- )rt, heeft mooie kanten, aar het nieuwe Europa et z'n vele nieuwe gren- n brengt voor het Rode nis ook nieuwe proble- en met zich mee. Ruim iftien Rode-Kruisvere- gingen in evenzovele Henn aten wachten op erken- ng, advies en geld. Maar ivenal „dreigt een trage- e, mede door een schrij- :nd gebrek aan medicij- 't Hotf ledselschaarste is het pro- Wel ;em niet. „De Verenigde Sta- i hebben overschotten van Golfoorlog in het GOS ge- '^mpt uit politieke overwegin- n. Het schort vooral aan me- sche hulp. In Bulgarije en >ngarije werden de medicij- n voor zo ongeveer het gehe- Oostblok geproduceerd. Met de omwentelingen is de toe voer gestagneerd. De medicij nen worden bovendien eerder aan westerse landen geleverd die met harde valuta betalen. Rapporten van Unicef en de Wereldgezondheidsorganisa tie spreken van een dreigende menselijke tragedie", zegt ir. J. Timmer, hoofd internationale zaken van het Nederlandse Rode Kruis. De Nederlandse vereniging bestaat dit jaar 125 jaar en or ganiseert de vierde conferen tie van het Europese Rode Kruis. Een niet onbelangrijke conferentie. Europa is in bewe ging, het Rode Kruis kan niet achterblijven. Vanaf vandaag confereren vertegenwoordi gers van de Europese Rode Kruis-verenigingen (of Halve Maan-verenigingen; de bena ming in islamitische landen) vijf dagen lang over de proble men die in het nieuwe Europa de kop op steken. De organisa ties in de 'nieuwe staten' die nog geen erkend lid zijn, staan in het middelpunt en delibere ren driftig mee. De Sovjetunie was wél lid van sen aan de onderkant van de de overkoepelende Internatio- samenleving helpen, gewoon nale Rode Kruis Federatie, niet te verwarren met het In ternationaal Comité van het Rode Kruis, dat uitsluitend in oorlogsgebieden opereert. Maar de Sovjetunie is dood en begraven. „Voorheen werd het blijven functioneren. Die kos ten nemen wij over. Maar het probleem is dat we het weer niet ten koste willen laten gaan van bijvoorbeeld hulp in Afri ka. Het GOS heeft gevraagd om bijstand ter waarde Rode Kruis beïnvloed door miljoen gulden voor één jaar. Moskou, als een van de subsi diegevers. Maar na de scheu- Dat gaat voornamelijk op aan de broodnodige aanvoer van ring was het afgelopen met die medicijnen. Het Nederlandse steun. Armenië, de Oekraïne, Rode Kruis neemt tien miljoen Moldavië, Oezbekistan en al voor zijn rekening. Ter verge- die andere republieken lijking: het afgelopen jaar heb- moeten nu zelf Rode-Kruisver- ben we aan hulpacties wereld- enigingen gaan opbouwen. De wijd 50 miljoen besteed", infrastructuur is verouderd. Er Het Nederlandse Rode Kruis moeten goede besturen ko- behoort töt de dertig vereni gingen van de federatie die in staat zijn zichzelf te bedruipen eens zelf aan fondswerving en ook nog kans ziet zusteror- gaan doen. En dat is een tame- ganisaties te steunen, lijk onbekend principe dat ze Niettemin betekenen de ont- onder het communistische re- wikkelingen in Oost-Europa van vitamine-A-preparaten'. Uit een steekproef die de bond vorige week bij 34 verkoop punten heeft gehouden is ge bleken dat in dertien zaken nog steeds vitamine-A in een te hoge dosering wordt ver kocht. Enige weken geleden meldden deskundigen dat vi- tamine-A bij gebruik tijdens de zwangerschap tot een grote re kans op aangeboren afwij kingen bij kinderen kan lel den. Het gaat dan om prepara ten met een dosering van bo ven de 10.000 eenheden vita mine A-zuur per dag. Timmer: „Met name het gebrek aan medicijnen in het GOS is een enorm probleem dat snel aangepakt 1*111 fYl TP 1 Tl moet worden" V/ til FOTO: STEPHEN EVENHUIS gime niet hoefden toe te pas- een fikse aanslag op de beurs, sen. Daarover wordt over enige tijd overigens een aparte con- Ook op andere terreinen is de ferentie belegd. Intussen moet komende dagen genoeg te be- bijvoorbeeld wel het netwerk spreken. De bloedvoorziening ASPER EN HOBBES gediend om de problemen te helpen oplossen. De technie ken zijn veelal te vergelijken met het niveau van Nederland in de jaren vijftig. „Glazen fles- Oosteuropese sen in plaats van hygiënische, eenmalig te gebruiken plastic bloedzakken, verouderde tes tapparatuur, waardoor de pre ventie voor besmetting op een laag niveau staat", zegt Tim mer. Het Nederlandse Rode Kruis wil op de conferentie lobbyen om Oostbloklanden af te houden van het belonen van donors een gruwel in de in Europa brengt ook proble- ogen van het Rode Kruis in men met zich mee als vreem- West-Europa. „Ze hebben te weinig vrijwilligers en probe ren mensen te werven door ze delinghaat, vluchtelingen, drugs- en alcoholverslaving. Het Rode Kruis wil tijdens de te belonen met kerstpakketten conferentie de en vrije dagen. Het gevaar be staat dat je op die manier kwa litatief slecht bloed inzamelt. voor toekomstige Europese sa menwerking op die gebieden. Daarnaast worden discussies Bloed van drugsverslaafden gevoerd over vergrijzing, pro- die in geldnood zitten. Een ri- blemen van de jeugd, armoede sico is ook dat mensen meer en de rol van de vrijwilligers bloed geven dan goed voor ze van het Rode Kruis „in een sa- De veranderende samenleving menleving die steeds onver schilliger wordt". AMSTERDAM Een veiling van honderd tekeningen van kinderen uit Rusland en Wit Rusland, gisteren in het Am sterdamse hotel Krasnapol- sky, heeft gisteren 53.000 gul den opgeleverd. De opbrengst is bedoeld voor heti fonds 'Steun kinderen uit Rusland en Wit Rusland', dat gisteren officieel werd opgericht. De bijeenkomst werd opgeluis terd door een benefietconcert door een aantal leden van het koninklijk Concertgebouwor kest. Ook de opbrengst van de kaartverkoop, 20.000 gulden, komt ten goede aan het fonds. Met de opbrengst zullen medi sche goederen worden gekocht voor kinderen die zijn getrof fen door de kernramp bij Tsjernobyl. Onder de aanwezi gen bevonden zich de echtge notes van de presidenten van Rusland en Wit Rusland, me vrouw Jeltsin en Sjoesjkevitsj. NOORDWIJK De Nederlan der André Kuipers (33) blijft voorlopig nog met beide benen op de aarde staan. De Amster damse arts, die sinds decem ber de enige Nederlandse kan didaat was voor het nieuw té vormen Europese astronau- tenteam, heeft gisteren te ho ren gekregen dat het Europesé ruimte-agentschap ESA hem voorlopig niet nodig heeft. Een Italiaan, Fransman, Duitser, Zweed, Spanjaard en Belgi sche zullen vanaf juni in oplei ding gaan om over enkele ja ren als opvolgers van onder an deren Wubbo Ockels de Euro pese kleuren in de ruimte te verdedigen. Hoewel hij de te leurstelling nog moet verwer ken, is Kuipers toch ook opge-, lucht. De onzekerheid van dé afgelopen maanden, waarin de bekendmaking van de namen steeds maar werd uitgesteld, legde een zware druk op zijn werk. Kuipers hoopt nu op '94^ wanneer een nieuwe selectie wordt gemaakt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3