Perfecte regie bij zaligverklaring stichter Opus Dei Pastoraat niet berekend op erfelijkheidsvragen Houding Westen tegenover 'Rio' stemt Wereldraad zeer bezorgd over milieu GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR Vaticaanse Wereldraad: VN moet over conflict Oekraïne oordelen Bisschop Ter Schure vraagt loyaliteit voor ongewenste priester CcidaeSowuvnt £«idóeSoma*it MAANDAG 18 MEI 1992 Pepsi staakt omstreden advertentiecampagne in Israël JERUZALEM Pepsi Cola zal een om streden advertentiecampagne in Israël staken, waarin de ontwikkeling van aap tot een Pepsi-drinkend mens is afge beeld. Wegens de advertentie had het Opperrabbinaat geweigerd Pepsi kosjer te verklaren. Sinds het begin van deze maand is Pepsi in Israel verkrijgbaar. De Israëlische Pepsi-directeur Mosje Boronstein, zelf een orthodoxe jood, zei zondag voor de radio dat zijn bedrijf de campagne stopzet. Daarin werd de fris drank voorgesteld als de keuze van „een nieuwe generatie", de laatste in de evolutie van aap naar mens. In een consumptie maatschappij zijn er onvermijdelijk twee soorten slaven: de gevangenen van de verslaafdheid en de gevangenen van de afgunst. AMERSFOORT - De pastorale zorg is niet bere kend op erfelijkheidsvra gen. Tot deze conclusie kwam een studiedag over pastoraat bij erfelijke en aangeboren afwijkingen, die vrijdag in Amersfoort werd gehouden. De snelle ontwikkelingen in de genetica en de medische ethiek stellen steeds meer hulpverleners voor ernstige ethische dilemma's. Veel ou ders. patiënten en andere be trokkenen staan voor proble men waar het pastoraat nog onvoldoende antwoord op kan geven. De Vereniging samenwerken de ouder- en patiëntenorgani saties betrokken bij erfelijke en/of aangeboren afwijkingen, die de studiedag had georgani seerd, wil regionale netwerken opzetten. Samen met de Ne derlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk heeft de vereniging een document opgesteld, waarin de kerken een taak is toebedacht bij de voorlichting over erfelijk heidsvragen. Geestelijke verzorgers en pas tores die in een regionaal net werk zijn verenigd, moeten een steunpunt vormen voor gemeenteleden die met erfe lijkheidsvraagstukken te ma ken hebben. Ook de kennis van de centra voor klinische genetica, doorgaans verbon den aan de academische zie kenhuizen. moet daarbij wor den benut. Steuncomité Een voormalig priester in Ierland heeft de oprich ting voorgesteld van een steuncomité ten be hoeve van vrouwen die voor kortere of langere tijd het liefje van een priester zijn geweest. De RK Kerk heeft de morele plicht deze vrou wen financieel te hel pen, aldus Pat Buckley die als priester uit het ambt gezet werd omdat hij voortdurend dwars lag. Buckley zegt de af gelopen tijd door vijf vrouwen te zijn bena derd die een affaire met een priester hebben ge had. „Met bovennatuurlijke intuï- zo'n uitzonderlijk feit als in het tie predikte de zalige Josema- verleden. De tomeloze paus VATICAANSTAD - Zon der incidenten en met een perfecte regie is gister morgen Josemaria Escri va de Balaguer, de oprich ter van Opus Dei, door paus Johannes Paulus II zalig verklaard. Het Sint Pietersplein blijkt niet groot genoeg om de ruim 200.000 belangstellenden van wie ongeveer de helft Spaanse pelgrims, te bergen, zodat ook de naar het Vaticaan lopende boulevard Via della Concilia- zione bomvol met mensen staat. Veel van hen hebben zich al in de vroege morgen geïnstalleerd met broodjes, klapstoelen en parasols om toch vooral niets van het plech tige gebeuren te missen. Voor de gelegenheid is de fagade van de St. Pieter getooid met een minstens 20 meter hoge en met bloemetjes omgeven beel tenis van mgr. Escriva. Een enorm videoscherm volgt de toespraken van de paus, zijn vicaris kardinaal Ruini en een tiental andere voorgangers. Het hele plein barst uit in een spontane ovatie, wanneer on der de tonen van gewijde mu ziek ook op het scherm het ge laat van de nieuwbakken zali ge verschijnt. In een korte preek gaat de paus in op de re denen van de zaligverklaring van de in 1975 overleden Escri va, wiens organisatie nu circa 75.000 militante gelovigen telt. ria onvermoeibaar de univer sele roeping tot heiligheid en apostblaat." Zijn leven is 'ge kenschetst door christelijk hu manisme en draagt het onmis kenbare teken van goedheid en nederigheid'. Kortom, „Spanje wordt geëerd door deze zoon. een voorbeeldige priester die nieuwe apostoli- Woytila heeft alle records ge slagen door in 13 jaar tijd 262 nieuwe heiligen en 396 nieuwe zaligen ter verering aan te wij zen, meer dan in een enig an der pontificaat (Paulus VI kwam bijvoorbeeld in totaal niet verder dan 50). De super snelle procedure waarmee Es criva zalig werd, is daarom ook sche horizonten heeft geo- niet alleen een teken van de pend." Applaus. voorliefde van de paus voor Opus Dei, maar vooral ook van Slavin zÜn activisme in het algemeen. Onder Johannes Paulus II De zaligverklaring van de als worden in alle uithoeken van reactionair omschreven Escri va is van tevoren zeer omstre den geweest, maar de ceremo nie zelf is vlekkeloos verlopen, vooral dank zij de organisatori sche kracht van Opus Dei zelf. Toch is zijn tegenstanders de wereld heiligen en zaligen erkend, die daarmee tegelij kertijd een bevestiging moeten vormen van de katho lieke identiteit van die gebie den. In veel gevallen geven daarbij politieke overwegin- meer dan een schrale troost ge- gen de doorslag. Zo staat in Ita- gund. In de eerste plaats is de zaligverklaring niet een exclu sieve Opus Dei-aangelegen heid geworden. Hoewel de or ganisatie het gaarne anders had gezien, is haar oprichter eerste na- lië de zaligverklaring van Alci- de De Gasperi op het program ma. Voor zover bekend heeft De Gasperi geen mirakelen verricht, maar hij was wel de leider van gisteren niet als enige in de za- de Italiaanse christendemo- lig verklaard. Hij moest de eer cratie, die op dit moment een delen met een Derde-Wereld- zalige, de voormalige Sudane se slavin (maar niettemin maagd) Giuseppina Bakhita, die de islam vaarwel zei en haar leven in 1947 eindigde als non in een Italiaans klooster. „Na haar dood hebben velen de gratie ontvangen door haar tussenkomst", legt het libretto van de ceremonie uit. Bovendien is een zaligverkla- doormaakt. En kort geleden is hetzelfde pro ces opgestart voor Woytila's voorganger Paulus VI, die het gebruik van voorbehoedmid delen naar het rijk der zonden verwees, een thema dat ook de huidige paus dierbaar is. Wan neer zalig- en heiligverklarin gen echter op grote schaal als politiek instrument worden gebruikt, dan gaat onvermijde- ring tegenwoordig niet meer lijk ook een deel van hun crale karakter verloren. Als het leger der heiligen al te groot wordt, dan verbleekt de glans van het aureool. Verdediging Enkele dagen voor de plechtig heden had het Vaticaan nog openlijk stelling genomen te gen de kritiek op de zaligver klaring. Kardinaal Angelo Fe- lici en mgr. Edward Novak, prefect en secretaris van de Congregatie voor de zalig- en heiligverklaringen, verdedig den in de Ossservatore Roma no het proces. Pas na rijp be raad heeft een speciaal samen gestelde commissie een posi tief advies over de zaligverkla ring aan de paus uitgebracht. Daarbij was serieuze aandacht besteed aan kritische stem men. Maar bepaalde insinua ties bleken geheel ongegrond te zijn. Onder anderen kardinaal Franz Koenig, de vorige aarts bisschop van Wenen, had in Op het mudvolle Sint Pietersplein was een portret opgehangen van de stichter van Opus Dei, Josemaria Escriva de Balaguer.a FOTO: EPA een vraaggesprek kritiek geuit op de procedure. „Dat had niet zo snel mogen gaan." Hij ge looft niet dat Opus Dei als een kerkelijke maffia moet worden beschouwd, eerder als „het zout der aarde en het licht op de berg". Maar „ik begrijp" de vrees voor grote (kerkpolitie ke macht van de organisatie. Opus Dei heeft veel invloed „omdat de leden vaak hoge po sities bekleden en de doelstel lingen van de organisatie fer vent najagen". commissie voor erkenning van Israël BALTIMORE - De jood se gemeenschap heeft steun van een Vaticaanse commissie voor het aan knopen van diplomatieke betrekkingen met Israël als het begin van een nieuw tijdperk toege juicht. Tijdens een ontmoeting in Bal- timore spraken het Internatio naal joods comité voor de in terreligieuze dialoog en de Va ticaanse commissie voor de re ligieuze betrekkingen met het jodendom in een gemeen schappelijke verklaring de hoop uit dat „op korte termijn belangrijke vooruitgang wordt geboekt" op weg naar formele diplomatieke betrekkingen tussen Israel en het Vaticaan. Tot dusver heeft het Vaticaan geweigerd Israël officieel te er kennen, onder meer wegens de status van Jeruzalem. Beide instanties, die samen het internationale katholieke- joodse overlegorgaan vormen, kwamen sinds de oprichting ervan in 1970 voor de veertien de maal bijeen. De Vaticaanse delegatie stond onder leiding van kardinaal Edward Cassidy, voorzitter van de pauselijke raad voor de eenheid der chris tenen. De president van het Joods Wereldcongres, Edgar Bronf man, noemde de verklaring „van buitengewone betekenis, die het begin van een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen tussen rooms-katholieken en joden inluidt". BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Scherpenzeel P. Molenaar te Zalk-Veecaten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Almelo als geestelijk ver zorgerpart-time) van het Twenteborg ziekenhuis te Almelo mevr drs. E. Die- peveen, die reeds als zodanig werk zaam is. GENEVE - Het soms geweld dadige conflict tussen ortho doxen en katholieken in de Oe kraïne moet voor de mensen rechtencommissie van de Ver enigde Naties worden ge bracht. Dit zeggen vertegen woordigers van de Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Europese Kerken na een bezoek aan de Oekraïne, Wit- Rusland en Rusland. Verder bepleiten ze voortzetting van de dialoog met het Vaticaan over deze kwestie. De oecumenische delegatie sprak in Minsk, Lvov en Mos kou met hoogwaardigheidsbe kleders van beide kerken, on der wie patriarch Aleksej van de Russisch-Orthodoxe Kerk en kardinaal Miroslav Loebats- jivsky van de Oekraïns-Katho- lieke Kerk. Beide organisaties houden eind juni in Genève een beraad over de religieuze tegenstellingen in de vroegere Sovjetunie. De onder Stalin verboden Oek- raïns-Katholieke Kerk, die met Rome is verbonden, eiste na de legalisatie onder Gorbatsjov haar vroegere eigendommen op. Dat stuitte op veel verzet van de Orthodoxe Kerk, het geen plaatselijk met geweldda digheden gepaard ging. Ortho doxe priesters en hun gezinsle den waren soms lijfelijk be dreigd, zo hadden vertegen woordigers van deze kerk de delegatie medegedeeld. Van de 2.600 orthodoxe kerkgebou wen in het Westen van de Oe kraïne zijn er nog slechts 400 in handen van deze kerk ge bleven. Patriarch Aleksej riep Wereldraad en KEK op om openlijk tegen de 'expansiepo litiek' van het Vaticaan te pro testeren. Hij verweet Rome zieltjeswinnerij onder aanhan- DEN BOSCH Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft een dringend beroep op het parochiebe stuur van de HH. Petrus en Paulus in Tilburg ge daan loyaal samen te wer ken met pastoor C. Men nen. Het bestuur had de bisschop gevraagd pas toor Mennen te ontslaan of anders het parochiebe stuur naar huis te sturen. De moeilijkheden in de paro chie zijn volgens de bisschop voornamelijk het gevolg van het feit dat pastoor Mennen zich in de liturgie, oecumene en katechese wil houden aan wat de RK Kerk van hem ver wacht. Er zijn geen canonieke (kerkrechtelijke) termen aan wezig om pastoor Mennen te ontslaan, zo schrijft de bis schop aan het parochiebestuur als reactie op een gesprek be gin deze maand. Hij zal hem dan ook niet ontslaan. In het belang van de plaatselij ke geloofsgemeenschap vraagt de bisschop het parochiebe stuur om loyaal en volgens de normen en richtlijnen van de Kerk met pastoor Mennen sa men te werken. Als dit niet het geval is, dan moet het bestuur hieruit zijn conclusies trekken en het ontslag op de gebruike lijke wijze indienen. De bis schop zal dan een parochiebe stuur benoemen dat bereid is pastoor Mennen te aanvaar den. De benoeming van Mennen vorig jaar juni stuitte op hevig verzet van de Vereniging van pastoraal werkenden in het bisdom Den Bosch. De vereni ging sprak toen de vrees uit' dat dergelijke benoemingen, waarbij geen enkele vorm van vooroverleg of inspraak had plaats gevonden, steeds meer gemeengoed in het bisdom wordt. „Dit is geen incident, nmaar een strategie." Volgens de VPW had Mennen, die al pastoor in een andere Tilburgse parochie was, het be leid van de HH. Petrus en Pau- lusparochie publiekelijk ver dacht gemaakt. „Wij kennen Mennen langer dan vandaag. Dit wordt niks," zo zei vorig jaar W. Timmermans van de VPW. Hij beschuldigde bis schop Ter Schure ervan een nieuwe bron van polarisatie te hebben geschapen. Bisschop J. ter Schure GENEVE - De Wereld raad van Kerken is teleur gesteld over de houding van het Westen tegenover de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling (Unced), volgende maand in Rio de Janeiro. De rege ringen hebben zich nog niet verplicht tot meer in spanningen voor het mi lieu en voor de Derde We reld, aldus Wesley Gran- berg-Michaelson, die - bij de Wereldraad de Unced- werkgroep leidt. Hij betreurt vooral dat in Rio niet het geplande handvest met bindende richtlijnen voor milieu- en ontwikkelingsbe leid tot stand zal komen maar slechts een niet-verplichtende verklaring. Verder noemt hij het „hoogst ongelukkig" dat de industrielanden niet bereid zijn de consumptie te vermin deren. Als er geen eind komt aan de onbegrensde economi sche groei is geen effectieve bescherming van het milieu en geen rechtvaardige verdeling van de welvaart mogelijk. De Amerikaan uitte vooral kri tiek op zijn eigen regering. De Verenigde Staten hebben ge weigerd zich te verplichten tot vermindering van de uitstoot van drijfgassen. De directeur van de Wereldraadafdeling voor kerk en samenleving riep de industrielanden op om mi lieuvriendelijke technologie aan de ontwikkelingslanden ter beschikking te stellen. Als het verzoek van de Derde We reld om meer economische hulp en de overdracht van technologie niet wordt ingewil ligd, dan „gaat een kans voor bij om de planeet te redden". Verder deed hij een beroep op de 320 lidkerken van de We reldraad aandacht aan de Un- ced-conferentie te schenken. Zij moeten er bij hun regering op aandringen om voor de be langen van de Derde Wereld op te komen en alsnog met een definitieve afspraak over het klimaat in te stemmen. Afgelo pen weekeinde werd op een VN-conferentie in New York een compromis aanvaard, waarbij geen definitieve af spraken over de vermindering van drijfgassen werden ge maakt. De Wereldraad roep de lidker ken op om op Pinksterzondag (7 juni) in de kerkdienst aan dacht aan de milieuconferen tie te schenken. Christenen moeten dan bidden voor het welslagen van de conferentie Omstreden zaligverklaring JN OOIT eerder in de geschiedenis heeft een zaligverklé a zoveel tegenspraak opgewekt als die van mgr. Escriva d laquer gisteren in Rome. De stichter van het Opus Dei b zoals zijn werk zelf, zowel vurige bewondering als het gi p ste afgrijzen op te wekken. Hoe dan ook, de manifestatie el gisteren bewijst de vitaliteit en kracht van deze lekenor) i satie, die in 1928 werd gesticht en vooral sinds de jarei een wereldwijde expansie kent. De media-strijd is de afgelopen maanden bikkelhard voerd. Het Opus Dei werd afgeschilderd als een kathol H maffia, een geheime organisatie, geassocieerd met het F co-regime, met indoctrinatie, manipulatie en bekeringst c Terwijl de vrijmetselaarsloges in toenemende mate op willendheid van de media kunnen rekenen, kent men voc 'katholieke loge' geen genade. De kritiek moet natuurlijk met een korreltje zou wordei nomen. Alle religieuze vernieuwers hebben nu eeni enorme weerstanden en de wildste verdachtmakii moeten incasseren. Men heeft daar de vorige jaren nogi kunnen mediteren tijdens de herdenkingen van Johai van het Kruis en Ignatius yan Loyola. Het lijdt geen t\v dat de tegenstanders in Escriva meteen het beleid van Johannes Paulus II willen treffen. Diens religieuze en mo opties staan nu eenmaal haaks op onze door scepticism cynisme geïmpregneerde cultuur. MOET Escriva dan werkelijk als een kerkvernieuwer den beschouwd? Niet kan worden ontkend dat hij, histoi gezien, zijn tijd vooruit was wat betreft de 'democratise van de heiligheid', de rol van de leken, in een periode 'heiligheid' en 'spiritualiteit' alleen voor priesters en relij zien was weggelegd en 'de wereld' als een oord van zielbt werd afgeschilderd. Escriva heeft een historische bijdi - geleverd tot het doorbreken van de kloof tussen Kerk en reld, tussen priester en leek; een visie die door het Twi Vaticaans Concilie officieel werd erkend. MGR. Escriva heeft een spirituele weg gewezen die in tienduizenden in de hele wereld een bron is van geloof, fi liale en professionele inzet, zingeving; een vorm van chr lijk humanisme waarvoor men eerbied moet kunnen opb n gen. Bovendien legt zijn stichting een grote dynamiek aa k dag inzake sociale emancipatie, multiculturele integr vorming en beroepsopleiding, wetenschappelijk onderz P medische dienstverlening enz. Nu de marxistisch geit reerde heilsleren hun geloofwaardigheid hebben verlo (j hebben deze initiatieven in de Derde Wereld een grotere tekenis gekregen. De frustratie van sommigen is begri w lijk. De weg van de zalige mgr. Escriva is natuurlijk niet al#1 zaligmakend; men kan op goede gronden allerlei bezwi aanvoeren tegen de theologie, devotiepraktijken, tact ie) methodes die hij heeft nagelaten. Hopelijk zal de zaligveiijl ring ertoe bijdragen dat het Opus Dei uit zijn besloten op z| ling raakt en lessen zal trekken uit de kritiek. Het zou r zijn als de uitzonderlijke intellectuele en religieuze kra1J die deze lekenorganisatie in zich heeft, kon worden gei greerd in een meer open en minder verkrampte kerky Uiteindelijk ligt de toekomst voor de Kerk niet in een 'ex sieve' maar in een 'inclusieve' ontwikkeling, waarin ruim voor vele vormen van spiritualiteit, gemeenschap en eng ment, op voorwaarde dat ze hun eigen 'charisma' niet ve j. soluteren en de 'waarheid' niet monopoliseren. Christe zijn uiteindelijk pelgrims op een gemeenschappelijke wat ruimte voor verscheidenheid veronderstelt en een voorwaardelijk respectvoor persoonlijke vrijheid. gers van andere kerken te be drijven. Daarentegen bena drukte kardinaal Loebatsjiv- sky dat de katholieken in de Oekraïne „alleen vrede willen. Wij zijn een vredelievend volk." Volgens hem hadden or thodoxen zijn volgelingen met geweld aangevallen. De talrij ke orthodoxe priesters die naar de Oekraïns-Katholieke Kerk zijn overgegaan, hebben dit uit vrije wil gedaan. en voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schep ping. Tijdens de VN-conferentie met regeringsleiders uit 160 landen vindt er in Rio een oecumeni sche conferentie plaats onder het motto 'Op zoek naar een nieuwe hemel en een nieuwe aarde'. Ongeveer 120 represen tanten van de kerken, onder wie enkele rooms-katholieke waarnemers, willen daar een nieuwe oecumenische ethiek over vragen van gerechtigheid en milieu opstellen. Deze oecu menische conferentie is een onderdeel van het alternatieve 'Global Forum', dat onder au spiciën van de niet-gouverne- mentele organisaties plaats vindt. De secretaris-generaal van de Wereldraad, Emilio Ca stro, neemt aan de officiële conferentie deel. Vorig jaar hebben vertegen woordigers van kerkelijke en andere organisaties ervoor ge pleit dat de conferentie in Rio een eind maakt aan de uitbui ting van de aarde en aan het economische onrecht. „De af hankelijkheid van een levens stijl gebaseerd op bezit en con sumptie, moet worden beëin digd." Verder pleitten ze voor het principe van de vervuiler betaalt. Tenslotte spraken ze zich uit voor een Internatio naal hof voor milieuvragen. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefoon 071 -122 244. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): l Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815). A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. R Edens, drs. Chr van der Hoff, A. v Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Pièt. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. jf Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W Diekstra, L. Hennf^ J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten v - freelance-medewerkers en -correspondenten ir - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van'de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swien. M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Houi >e (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van We ee - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Konincl in (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voordo n (Londen), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: M. de Cocq. vooruu n n Wi|l2r n 18.00 tot 19 00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27.00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318.65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 141 905 Voor uitsluitend het do geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2