£eid6e (Sowuvnt Doden bij hevige rellen in Bangkok cheidend voorzitter Lubbi uit 11e kritiek op voedingsbond FNV Weermannen 7 'Minister voor Europese zaken heeft weinig zin' Stottertherapeut Del Ferro overleden Nederlanders lijden minst in hele wereld 13 17 Gevechten in Oost-Kroatië ondanks VN- vredesmacht De Klerk en Mandela redden onderhandelingen li vee vrouwen ndJangerand [Ï4 Dagen Gratig ÊeidaeSou/io/nt ginaI maandag m a 18 mei 1992 18 PAGINA'S in drie katernen Pronk trionfeert in conflict met Van den Broek VS rampzalig voorbeeld wereldmilieu conferentie LEIDEN OMGEVING Groenoord woedend over uitspraken wethouder Van Rij Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25342. Losse nummers 1,50. Heldere nacht en een mini mumtemperatuur van om streeks 8 graden. Overdag zonnig. Middagtemperatuur van 17 graden op de Wadden eilanden tot ongeveer 22 gra den in het zuiden. Matige oos tenwind kracht 3 a 4. HILVERSUM - Een echte mi nister voor Europese zaken in het Nederlandse kabinet heeft volgens staatssecretaris Dan- kert van buitenlandse zaken weinig zin. Hij zei dat vanmor gen voor de NCRV-radio. Hij wijst daarmee een idee van zijn partijgenoot Lonink (PvdA) van de hand die giste ren pleitte voor een minister voor Europese zaken. Volgens Lonink is zo'n minister nodig om de coördinatie te verbete ren van het Nederlandse be leid in de Europese Gemeen schap. Lonink betoogde dat het voorbije voorzitterschap van Nederland heeft plaatsge vonden onder druk van span ning tussen departementen en soms ook de minister-presi dent en de minister van bui tenlandse zaken over compe tenties op het terrein van het Europese beleid. Dat beleid is volgens Dankert vooral een kwestie van coördinatie van verschillende departementen, dat kan worden gedaan door een staatssecretaris of een mi nister. De overleden therapeut Len del Ferro AMSTERDAM - De voormalig operazanger Len del Fer ro, bekend van het geven van stottertherapieën, is gisteren in Amsterdam overleden. Del Ferro werd onder meer bekend van het geven van concen tratietrainingen aan Ajax-spelers in de tijd van Johan Cruyff en van de door hem ontworpen therapieën om stotteren te ver helpen. Sinds hij dertien jaar geleden begon met de thera pieën, waarbij flankademhaling centraal stond, zijn duizen den mensen uit binnen- en buitenland genezen van het stotte ren, aldus zijn dochter Ingrid (26). Zij werkte de laatste zes jaar nauw met haar vader samen en zal in de toekomst de the rapieën voortzetten. Len del Ferro, wiens leeftijd altijd zorg vuldig verborgen is gehouden, wordt woensdag begraven op de Amsterdamse begraafplaats Zorgvlied. I FOTO: MILAN KONVALINKA Pagina 3: Del Ferro was omstreden therapeut WASHINGTON Inwoners van Mocambique en Somalia lijden meer dan mensen elders in de wereld. In Denemarken, Nederland en België staan mensen het minst bloot aan onderdruk king, geweld en armoede, blijkt uit een vijfjaar lijks onderzoek naar het menselijk leed in de wereld. Sinds 1987 zijn er een half miljard mem sen bijgekomen die veel of zelfs extreem lijden. De top-tien van landen landen waarin het minst wordt geleden bestaat achtereenvolgens uit De nemarken, Nederland, België, Zwitserland, Ca nada, Noorwegen, Australië, de Verenigde Sta ten, Duitsland en Oostenrijk. De voormalige Sovjetunie, die in het onderzoek niet werd op gedeeld in de vijftien republieken die nu zelf standig zijn, komt op de 109e plaats, tussen de landen waar het leed matig is. Protest BANGKOK Bij ernstige botsingen in de Thaise hoofdstad Bangkok tus sen ordetroepen en beto gers die het aftreden eisen van de militaire premier Suchinda Krapayoon zijn vannacht zeker acht de monstranten gedood. Honderden Thaise solda ten hebben vanmorgen zesduizend demonstran ten verjaagd met schoten in de lucht Persfotografen die aanwezig waren op het toneel van de on lusten spraken van zeker vijf tien a twintig doden onder de demonstranten. Het aantal ge wonden zal volgens officieuze schattingen rond de duizend belopen. De Thaise regering onder ge neraal Suchinda Krapayoon vaardigde vanochtend vroeg de noodtoestand uit. Behalve de noodtoestand beval de Thaise regering ook de voorlo pige sluiting van de onderwijs instellingen, voerde zij beper kingen van de persvrijheid in en een verbod op bijeenkom sten met meer dan tien perso nen. De betogers hebben al la ten weten de noodtoestand niet te zullen respecteren. Een nieuwe confrontatie lijkt dan ook onvermijdelijk. Al ruim twee weken wordt in Bangkok, vorige week ook door tienduizenden mensen, geprotesteerd tegen het aan de macht komen van generaal Krapayoon. Deze trad begin april af als opperbevelhebber om premier te worden. De Thaise oppositie beschul digde hem er direct van in feite een militaire regime te leiden. De generaal voerde vorig jaar februari als opperbevelhebber een militaire staatsgreep uit. Hij nam de post van regerings leider op zich, terwijl hij in maart niet had deelgenomen aan de algemene verkiezingen die toen in Thailand werden gehouden. Pagina 5: „We moeten strij den tegen de dictatuur" noties aan de basis van succes volleyballers |&CV troeft mat Quick Boys af lEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 1NNENLAND .3/4 (UUENLAND 5 ÜNOMIE 6 IRS 6 EN/REGIO 7/8 iNSTVERLENING 8 JNSTRTV 9 iV-PROGRAMMAS 11 ■PUZZEL/MENU 11 •ORT 13T/M18 Naar schatting 4000 motorrijders hebben eergisteren met een tocht van het Jaarbeursplein naar het Malieveld in Den Haag gedemonstreerd tegen de in hun ogen steeds verder gaande betutteling door de Nederlandse overheid. Zij protesteerden onder andere tegen het verplicht stellen van de integraal-helm. Pagina B1: Motorrijders tegen betutteling' FOTO: ANP ZAGREB/SARAJEVO - In het door Serviërs bezet te Oost-Kroatië is van nacht zwaar gevochten, ondanks de aangekondig de overname van het ge bied door de vredesmacht van de Verenigde Naties. De stad Osijek werd de hele nacht onder vuur genomen, D ,arbij zijn drie mensen ge dood en vijftien verwond. Ook de stad Vinkovci werd nachts zwaar gebombardeerd, maar over mogelijke slachtof fers waren nog geen medede lingen. Vandaag moet het federale le ger zijn twee kazernes in Osij ek ontruimen, maar een woordvoerder van de VN-troe- pen in Zagreb zei dat het leger zijn terugtrekking uit Oost- Slavonië vertraagt. Een leger- woordvoerder zei dat de troer pen zich alleen 's nachts zullen terugtrekken vanwege de hitte overdag. Volgens het VN-plan moeten de VN-troepen daarna het gezag in het gebied overne men en de Servische milities ontwapenen. Ook in Bosnië-Hereegovina duurden de gevechten voort. In de Bosnische hoofdstad Sa rajevo zijn 's nachts bij raket beschietingen enkele huizen vernield, evenals de landing» baan van het vliegveld. Pagina A7: Nederlandse mili tairen veilig in Belgrado JOHANNESBURG - De politieke onderhandelin gen in Zuidafrika zijn dit weekeind voorlopig gered dankzij persoonlijk ingrij pen van president de Klerk en ANC-leider Man dela. Politieagenten arresteren een gewonde demonstrant in de Thaise hoofdstad Bangkok. I FOTO: AFP De tweede Conventie voor e Democratisch Zuidafrika (CO- DESA) leidde weliswaar niet tot een akkoord over een inte rim-regering, maar de bespre kingen zullen de komende we ken versneld worden voortge zet. Er werd geen overeenstem ming bereikt over het gekozen overgangsparlement dat een nieuwe grondwet moet gaan opstellen. Het ANC en De Klerks Nationale Partij sloten wel een compromis door een zeventig procent meerderheid te accepteren voor grondwets wijzigingen, maar er bleef on enigheid over de vereiste meerderheid als het uitslui tend provinciale zaken betreft. Er werd ook geen overeen stemming bereikt over de rol van een door de Nationale Par tij geëiste senaat die vetorecht moet krijgen bij de vorming van een nieuwe grondwet. Zo'n senaat die (blanke) min derheidsgroeperingen verte genwoordigt, is het ANC een doorn in het oog. De grote winst van het afgelo pen weekend ligt in de verbe terde sfeer. „We moeten het de komende tijd eens worden, want er is geen redelijk alter natief. De regering wil snel verder en voortbouwen op de. twee CODESA-bijeenkom- sten". zei president De Klerk. Mandela sloot zich hierbij aan. t fijn itkop "RECHT - De schei- id voorzitter van de Donsl Bdingsbond FNV, G. met bbi, heeft forse kritiek Vriji de vakcentrale FNV en lijk sar voorzitter Stekelen- verweet de FNV vandaag i getij het congres van de Voe- 6-lai|8sbond FNV in Veldhoven aartrreiniS PartÖ te hebben ge- •en in de arbeidsconflicten haar bond dit jaar heeft uit- :hten. De Voedingsbond heeft eerder dit jaar stakingen georganiseerd in de zuivel industrie en de suikerverwer kende industrie. Lubbi vindt dat de vakcentrale daarbij te weinig steun heeft gegeven. „De FNV-vakcentrale zou meer durf moeten hebben om vast te houden aan dat wat werkelijk belangrijk is voor mensen", zei zij. „En zich meer voor de geest moeten ha len welk middel soms de enige manier is om die rechten bin nen te halen: staken". Ook de FNV-voorzitter kreeg een veeg uit de pan. Uitspra ken van Stekelenburg zouden er op gericht moeten zijn be grip te kweken voor de achter gronden van vakbondsacties als stakingen, zo betoogde Lubbi, in plaats van zich in de kranten af te vragen „of we er niet toch nog via een gesprek uit hadden kunnen komen bij de betreffende sectoren. Hij weet van ons als voedingsbond dat, als we ons gedwongen voe len om te gaan staken, alle mo gelijkheden voor een goed ge sprek zijn uitgeput". Het ge beurt meer dat FNV-bonden de vakcentrale onder vuur ne men. Onlangs kwam de Indus triebond FNV nog met forse kritiek op Stekelenburg, die had beweerd dat de loonsver hogingen in 1993 te hoog drei gen te worden om nog iets aan werkgelegenheidsbeleid te doen. Hij doelde daarmee met. name op de loonsverhoging van 4,75 procent die voor 1993 in de cao voor de metaalnijver heid is opgenomen. Levenslang voor Schwammberger STUTTGART - De rechtbank in het Duitse Stuttgart heeft vandaag de voormalige kamp commandant Josef Schwamm berger tot levenslang veroor deeld wegens het vermoorden van 39 joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. De 80-jarige Schwammberger, die na de oorlog naar Argentinië vlucht te, was in eerste instantie aan geklaagd wegens het (helpen) vermoorden van 3377 mensen in de periode dat hij comman dant was van de Poolse kam pen Przemysl, Rozwadow en Mielec. Schwammberger heeft toegegeven als luitenant van de SS tussen 1942 en 1944 com mandant van de kampen te zijn geweest, maar heeft de aanklachten ontkend. onvl HDEN - Bij de politie zijn ij weekeinde twee aangiften j n aanranding binnengeko- ïne in. Vrijdagnacht liep een 20- Pla ige Leidse met een vriendin e luc er de Langegracht, toen een niet Drbijganger, die zijn twee hebt nden uitliet, haar plotseling de borsten greep. Hierna P de man weg in de richting de Vollersgracht. Dezelfde nbru cht fietste een 25-jarige ijnoiiidse over de Vrouwenweg, juni en een man met bivakmuts ar aanviel en in de struiken pii Ide duwen. Na een worste- >g wist de vrouw te ontsnap- n krant ontvangen? Bel tussen 18 9 uur, zaterdags tussen 14 en 15 Jj telefoonnr. 071-122248 en uw ut wordt nabezorgd. Zon De verwachte drukte op de zogenaamde zoetwater- stranden in ons land viel dit weekeinde behoorlijk tegen. Door de harde wind lieten veel mensen, behalve de fanatieke zeilers, het afweten. Dit jongetje had het voetbalrijk alleen. FOTO: ANP De weermannen hebben zich de laatste tijd flink kunnen uitleven. Na een onderkoeld begin van de maand mei rezen de temperaturen de laatste dagen ineens de pan uit. Hoe het verder gaat melden ze ongevraagd zowat elk uur van de dag op radio en tv. Maar als ze uitgesproken zijn zegt iedereen: 'wat zei die (weer)man ook al weer?'. Want hoeveel graden het exact wordt en waar de hoge- en lagedrukgebieden precies liggen kun je immers nergens beter zien en nog eens rustig bekijken dan in je krant. Alles overzichtelijk bij elkaar en dagelijks op een vaste plek, vlak bij de programma's voor radio en tv. Welke andere krant zouden we dan bedoelen dan de Leidse Courant? I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: Voorl: Straat: I Telefoon: (Indien doartoe aanleiding besloot, kon een ver Bei 071 -313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag een proefabonnement )f controle op bezorging) I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1