SPORT Emoties aan de basis an volleybalsucces Veer nieuwe voordrachten voor Spelen ommekeer zvh 13 Canadese roeister zwaar gewond door punt van boot Geldloper er vandoor met tennisrecette als bij Oranje Een cadeau van formaat CeidaeSowo/nt leicbcSouoant MAANDAG 18 MEI 1992 Geschorste Bulgaren wellicht bij Spelen SOFIA - De zes Bulgaarse gewichtheffers, die nauwe lijks een maand geleden zijn geschorst wegens gebruik van dope, zullen wellicht toch aan de Olympische Spelen van Barcelona kunnen deel nemen. Het Bulgaarse minis terie van volksgezondheid heeft de schorsing van twee jaar voor de leden van de na tionale gewichthefploeg op geschort. Pas na afsluiting van het onderzoek zal beslist worden of de zes daadwerke lijk mee mogen naar Barcelo- ESSEN Voor de Canadese roeister Silken Laumann kwam zaterdag een abrupt einde aan haar seizoen, mogelijk zelfs aan haar loopbaan. Bij een aanvaring op het Baldeneymeer in Essen met een Duitse twee zonder raakte de wereldkampioene in de skiff ernstig gewond aan haar kuitbeen. Zij werd met een diepe open wond naar het ziekenhuis ge bracht. Daar werd zij gedurende drie uur geopereerd. Haar rechter kuit been bleek gebroken. Voorts waren aanhechtingen van haar spieren af gescheurd. De artsen wilden haar minimaal twee weken in het zieken huis houden. Voor de Olympische Spelen zal zij niet op tijd hersteld zijn. Het was gisteren zelfs de vraag of zij ooit kan terugkeren aan de roeitop. Het ongeluk gebeurde kort voor de start bij de warming up. Laumann en de Duitse twee-zonder van Hölzenbein en Van Ettinghau- sen voeren met sprintsnelheid per ongeluk op elkaar in. Laumann werd geraakt door de punt van de Duitse boot. Hölzenbein sprong direct in het water om de gewonde Laumann bijstand te verlenen. St. James tweede vrouw in 500 Indy INDIANAPOLIS - Lynn St. James is de tweede vrouwelijke coureur in de historie die volgende week zondag van start zal gaan in de 500 mijl van Indianapolis. De 45- jarige coureur bemachtigde zaterdag een van de laatste zes startplaatsen. St. James reed de vier kwalificatieronden op het vier kilometer lange* ovaal van Indianapolis met de gemiddelde snelheid van 354,287 kilometer per uur. Daarmee plaatste ze zich als eerste voor de race op 24 mei. Ze werd na Janet Guthrie, die drie keer mee deed (1977, '78, '79) de tweede vrouw die door de kwalificaties kwam in Indianapo lis. ROME - Een geldloper is er zaterdag met een deel van de recette van de Open Italiaanse ten- nisstrijd vandoor gegaan. De organisatie ver moedt dat het gaat om een bedrag van 1 miljard lires, circa 1,4 miljoen gulden. Men heeft een klacht ingediend bij de politie tegen de firma II Botteghino. Die firma regelde de verkoop van toegangsbewijzen. Het had zaterdag een em ployé opdracht gegeven de gelden onder te brengen bij een bankinstelling in Rome. Daar verscheen de man nooit. II Botteghino heeft zich garant gesteld voor de verdwenen som. Reeën belagen amateurrenner APELDOORN - Johan Bruinsma was zaterdag even met stomheid ge slagen. De wielrenner uit Westerbork was tijdens de Omloop van de Veluwe ontsnapt aan de greep van het pelo ton en begon als eerste aan de tweede beklimming van de Posbank. Op de Zijpenberg moest de coureur van De Peddelaars (Hoogeveen) onverwacht vol in de remmen. Hij zou anders twee overstekende reeën frontaal hebben geramd. Bruinsma, de ac tiefste renner in deze spectaculaire koers voor nieuwelingen, zou uitein delijk tweede worden. ONALD WOUDENBERG )TTERDAM Sport is lotie. Zo begon ruim half jaar geleden de nlijke analyse van het ïec in Berlijn. De natio- volleybalploeg had het EK in Duitsland na- dijk de olympische alificatie gemist na een otieloze en gelaten iding tegen de Russen. had een les moeten i. Pas afgelopen week gde het verlies met 3-0 Ahoy' tegen Polen er- Dr dat de volleyballers Arie Selinger echt kkerschrokken en zich liseerden dat slechts ir het tonen van emo- de slagboom richting •celona kon worden ge- d. En aldus kon giste- na een opwindende leybalshow vol gebrul, >alde vuisten, vreug- creten en -tranen Ron erver weer een hoofd- k toevoegen aan zijn k 'Mijn onbetaalbare om'. gantisch agressief volley en, in een hoog tempo en maar uitgooien", zo ichreef Henk-Jan Held de kwijze tegen Bulgarije (3-2) in de finale gisteren tegen ;n (3-0:15-11 15-12 15-6). was in al die dagen de t constante factor in nje geweest, terwijl zijn ka- genoot Edwin Benne juist rind van voren kreeg na en- dramatische beurten, r hem kwam de ommekeer net op tijd. Benne: „Door emotioneel te spelen dus. van binnenuit. Zoals we ook hele indringende teamge- sprekken op hoog niveau heb ben gevoerd. Echt alles kwam ter sprake". Het volleybalspel kwam dus weer eens uit de bovenkamers. 'Polen bedankt' zong het pu bliek gistermiddag niet voor niets uit volle borst. Zonder het midweekse pak slaag was Nederland wellicht op een fa tale manier ingedommeld. Ie dereen werd gisteren luidruch tig bedankt. Arie Selinger ui teraard en ook grondlegger Harry Brokking. En zeker ook Olof van der Meulen, de meest uitbundige van het stel. De paljas, de sfeermaker en de vrolijke noot in de 'toevallig' samengeraapte basis-zes. Dikke sigaar Met een dikke sigaar in z'n vingers stond Olof twee uur na de zege op Polen breeduit na te genieten. Ook dat moest kun nen, volgens de Fries. „Wat kan 't schelen, als je haar maar goed zit", was een greep uit de heerlijke onzin die hij uit kraamde. En later ietsje se rieuzer: „Die Selinger lacht af en toe wat naar me vanaf de bank. 'Wat een idioot', zal hij dan wel van me denken. Maar intussen laat-ie me wel lekker staan". De aanjager van Oranje, die op het podium de glazen hoofd prijs onder het oranje-shirt wil de meekapen, was tegen Polen wat minder krachtig en over tuigend van de partij, maar hield wel iedereen op scherp. Alleen moetje in het veld best uitkijken watje tegen wie zegt. Tegen Martin van der Horst zegje gewoon: 'Ga maar lekker door, jongen'. Dat werkt het best. Maar een Ron Zwerver mag je in het veld best een beetje aanpakken en motive ren. Dan presteert-ie namelijk nog een stuk beter". Voor Van der Meulen beteken- Boven: Voetbaltonelen in Ahoy', nadat de Nederlandse volleybal mannen zich hebben verzekerd van deelneming aan de Olympi sche Spelen. Start tegen de Cubanen ROTTERDAM De Nederlandse mannen vol- leybalploeg opent het olympisch toernooi in Barcelona zondag 26 juli tegen Cuba. De ande re tegenstanders in groep B zijn het GOS, Bra zilië, Algerije en Zuid-Korea. De andere groepswedstrijden zijn 28 juli tegen Zuid-Ko rea, 30 juli tegen Brazilië, 1 augustus tegen Al gerije en 3 augustus tegen het GOS. Groep A bestaat uit Canada, olympisch kampioen de Verenigde Staten, Frankrijk, wereldkampioen Italië, Japan en organisator Spanje. Voor de aanvang van het toernooi krijgt Nederland uit gebreid gelegenheid zich te meten met Cuba, dat tweede werd op het laatste WK. Beide lan den zitten ook bij elkaar in de groep van de World League. Op 12 en 13 juni zijn de duels in Havana, een week later in Rotterdam. de het olympische kwalifica tietoernooi de doorbraak. Na een mislukking bij het Itali aanse Montichiari en een titel als toetje bij het Apeldoornse Dynamo kwam hij pas een jaar geleden bij Oranje. En logen straft daarmee de Selinger- stelling dat er vele jaren nodig zijn om het wereldniveau te halen. „Hoe meer wedstrijden je speelt hoe beter je wordt", weet Olof nu. „In zulke wed strijden tegen Bulgarije en Po len leer je namelijk honderd keer meer dan op een trai ning". Van der Meulen en Held waren voor het team en coach Selin- Links: Ron Zwerver laat de champagne rijkelijk vloeien. Ge heel links achteraan feest Ruud Lubbers mee met het succes. FOTO'S: ANP ger geen probleem. Dat was wel Edwin Benne. Alle media plaatsten hem afgelopen week in de notenkraker. „Best aan grijpend", meende Benne. „Maar ik ken m'n tekortko mingen zelf ook weL Ja, mijn pass moet beter, dat weet ik ook wel. Maar in dit toernooi moest ik wel verder. Ik heb ge probeerd me van de buitenwe reld af te sluiten. Maar we zijn natuurlijk geen zombies, we lezen ook wel eens wat. En ge lukkig zat er ook wel wat goede informatie voor me bij. Ja, dat ging over m'n houding in het veld", bekende Benne. De spijkerharde kritiek op Benne, vooral van tv-commen- tator Jan Stekelenburg op de televisie, werd uiteraard door de hele ploeg veroordeeld. Van der Meulen: „Edwin is echt overal afgekraakt. Oké, hij heeft ook wel eens betere wed strijden gespeeld dan die eer ste tegen Polen. 'Ga maar lek ker volleyballen', is tegen hem gezegd. Hij kreeg het volledige vertrouwen en in de finale stond-ie er toch. Fantastisch". „Ik deed het op mijn manier", probeerde Benne de hectische week op een rijtje te krijgen. „Arie heeft voor de pot tegen Bulgarije perfect duidelijk ge maakt dat ik op die plek hoor en dat het goed is voor het team. Ik wist dat het elke dag beter zou gaan. Alleen wilde ik niet een te grote last op de ploeg leggen. Het ging er niet om mezelf in de basis te hou den, maar om plaatsing voor Barcelona. We hebben wel va ker tijdens toernooien grote te leurstellingen moeten verwer ken. Daarom ben ik er nu ook trots op dat we de uitdaging hebben opgepakt en niet zijn bezweken op het moment dat er geen uitweg meer leek te zijn". Arie Selinger vond de uitweg met een nieuwe libero (Van der Meulen), een logische spelver delerwissel (Blangé in plaats van de kleine Selinger) en het vertrouwde stoppersduo Zwer ver en Benne en de midden mensen Van der Horst en Held. Juist op die middenplek lagen met de grootverdieners Posthuma en Zoodsma muta ties voor de hand. „Maar zij ko men er echt niet zo gemakke lijk in als vooraf in de kranten werd geschreven", meende Held. „Martin en ik hebben de afgelopen jaren namelijk ook niet stilgezeten. Wij zijn ook ontzettend goed geworden". Held bepaalt zo met Van der Meulen het nieuwe smoelwerk van het nationale volleybal team. Brutaal en boordevol emotie. „Alleen heb ik na de winst niet gehuild", meende Held. „Ik huil nooit van blijd schap". N HAAG Ondanks jpwekking vanuit Bar- >na om de omvang van if te vaardigen ploegen r de Olympische Spe- in te perken gaan weer Nederlandse bonden ime) voordrachten Koninklijke Nederlandse ibond draagt vandaag een ïsterequipe voor aan het NOC. Door de uitstekende prestaties tijdens de Essense Hügelregatta slaagden niet al leen de vijf reeds genomineer de ploegen met glans voor hun examen, maar voldeden ook twee van de vier potentiële kandidaten overtuigend aan de eis. Alleen over skiffeur Frans Göbel, tweevoudig we reldkampioen in de lichte skiff, bestaat nog enige onze kerheid. Het WatersportVerbond (KNWV) zal Dorien de Vries, Stephan van den Berg (beiden olympische plank), Ron van Teylingen/Paul Manuel (Tor nado) en Willem en Gerhard Potma (Flying Dutchman) bij het NOC voordragen. Eerder kregen al Martine van Leeu wen (Europe), Henneke Stave- nuiter/Wilma Kramer (470) en Benny en Jan Kouwenhoven (470) een nominatie. De Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond doet het be scheiden. Men heeft gewicht- heffer Ton Leenders bij het NOC (Nederlands Olympisch Comité) voorgedragen voor deelneming aan de Olympi sche Spelen. De Nijmegenaar bevestigde gisteren tijdens een internationaal toernooi in Breda zijn klasse in de catego rie tot 90 kilogram met een to taal van 317,5 kg (145+172,5). Indien het NOC het verzoek honoreert is het voor het eerst sinds bijna een kwart eeuw dat een Nederlandse gewichthef- fer op de Olympische Spelen verschijnt. De laatste was Piet van der Kruk. De huidige voor zitter van de sectie gewichthef fen van de KNKB nam in 1968 deel aan de Zomerspelen in Mexico. De tennisbond en tafeltennis- bond kunnen respectievelijk Nicole Jagerman en Paul Hal- dan voordragen. De eerste haalde de kwalifikatie afgelo pen weekeinde in Portugal en Haldan kreeg een wild-card van de organisatie. Nederland is normaal gesproken met drie spelers vertegenwoordigd bij het olympisch tafeltennistoer nooi. Eerder waren Bettine Vriesekoop, op basis van haar klassering op de wereldrang lijst, en Mirjam Hooman-Klop- penburg, via het kwalificatie toernooi, al zeker van deelne- ichel Zanoli i klappen uit nde gezet HMOND Michel Zanoli t de Tour DuPont gezet. De van 1 meter 98 en 91 kilo g 400 meter voor de finish de negende etappe in hmond, Virginia de Ameri- n Davis Phinney met de st in het gezicht. Door de behaalde zijn Australi- ploeggenoot Phil Ander zijn derde ritzege in de ir. Zanoli (23), sprintspecia- in de Motorola-ploeg van mie Kuiper, kreeg 1300 len boete en moest alle eer- e verdiensten in de Tour in- :ren. Twee dagen eerder hij een waarschuwing ge- jen voor agressief gedrag, lens de zevende etappe de hij slaags met een ca- a-man van een Amerikaan- abelstation. >r de Nederlanders was de dta a Espana, gewonnen Tony Rominger, al na de [ende etappe afgelopen. Al- voor de klassementsren- Erik Breukink, Steven >ks en Gert-Jan Theunisse Dofden het wel na de histo- he tocht over vijf Pyre- êncols van Viela naar Luz liden. Voor het klassement aide Nederland geen enke- °1 van betekenis meer. Ste- Rooks eindigde op de tien- Plaats als beste Nederlande een achterstand van bijna ntig minuten. Dat zegt ech teer dan voldoende. Produktenren In de Merries Produktenren gaat Bella Raaphorst met Adrie de Vries als eerste op de finish af. Gadina's Proud wordt tweede. Magie Mansell staat nu ook op vijf zeges IMOLA - Op 38-jarige leeftijd heeft Nigel Mansell een op merkelijk record gevestigd in de Formule 1. De Britse auto coureur uit de Williams-stal boekte gisteren bij de Grote Prijs van San Marino zijn vijf de opeenvolgende zege. Nooit eerder in de historie van de nieuwe Formule 1 won een piloot vijf wedstrijden op rij in één seizoen. Het oude record stond op naam van wereld kampioen Ayrton Senna, die in de vorige editie vier keer in successie zegevierde. Met de Australiër Jack Brabham (1960) en de Brit Jim Clark (1965) is 'Magie' Mansell nu de derde piloot, die vijf achter eenvolgende races in hetzelfde jaar heeft gewonnen. Het abso lute record in de autosport staat op naam van Alberto As- cari, die in de vijftiger jaren negen keer op rij de snelste was. Gezien de huidige over macht van de Williams-machi ne moet dit jaar die legendari sche score haalbaar zijn voor de Britse topper. In het klassement om de we reldtitel leidt Mansell soeve rein met de topscore van vijftig punten. Stalgenoot Riccardo Patrese staat met een achter stand van 26 punten op de tweede plaats. De Italiaan ein digde in het snikhete Imola op ruim negen seconden als twee- VOORBURG - Onder toeziend oog van onder anderen bonds voorzitter Bert Funk en 1200 andere deels over de twee kampen verdeelde toeschouwers behaalde Rentokil/ZVH voor de derde maal in zijn bestaan de nationale volleybaltitel bij de mannen door zaterdag met 3-1 de beslissingswedstrijd van PZ/Dynamo uit Apeldoorn te winnen. In meerdere opzichten drong zich de vergelijking met de nationale mannenploeg op, die eerder in het olympisch kwalificatietoernooi kansloos met 3-0 van Polen had verloren, maar in de allesbeslissende finale van diezelfde Polen in een zinderende tweestrijd met 3-0 aan het langste einde trok. f Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i~ 1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: AewAM*"»**- Dhr./Mevr.: Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via-acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: I I I I Straat: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13