£cidóe Commit Nog geen besluit over VN-militairen Sarajevo r NS houdt vast aan toeslag in de spits Bekokstoven Cetd&eSou/ta/rit 2 3 7 Ziekenhuis ontslaat vijftig werknemers 13 15 19 30 Voorzitter ambtenarenbond dreigt met de rechter na beschuldiging fouten bij ABP Bouwbonden dreigen met acties [~Ï4 Dagen Gratis f<1 J Bei 071 -313 677 ■■mimmnniBiimin ZATERDAG 16 MEI 1992 36 PAGINA'S in vier katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25341. Losse nummers 1,50 Vandaag vrij zonnig. Middag- temperatuur van 16 graden op de waddeneilanden tot 25 gra den in het zuidoosten. Matige wind. De vooruitzichten voor morgen tot en met woensdag: Aanhoudend zonnig. Tijdelijk minder warm, maar begin vol gende week middagtempera- tuur weer oplopend tot 25 gra den. Geheimzinnigheid jreekt Opus Dei op Jsissfeer rond Pronk is geweken |Kerken helpen bij Honger in Afrika' „Lange Voort Oegstgeest geen Manhattan" Nachtelijke verlichting in Den Haag 30 minder DEN HAAG - B en W van Den Haag willen 's avonds laat en 's nachts het aantal lichtpun ten in de stad met 1/3 verminderen. Het college laat dit weten in een nadere toelichting op zijn eerder gepubliceerde voorstel om op de kosten van kunstlicht een miljoen gulden te bezuini gen. De actie „licht uit" moet voornamelijk worden gerealiseerd op de doorgaande wegen. Maar ook in de woonwijken zal een grote reeks peertjes worden uitgedraaid. Het laatste voor nemen heeft zowel kritiek als hilariteit opge roepen omdat het college ook de misdaad-pre ventie wil opvoeren. In antwoord op vragen van de WD-fraetie benadrukt men thans dat de lichten alleen uit mogen voorzover dat „uit het oogpunt van sociale en verkeersveiligheid aanvaardbaar is". Bomaanslagen op Corsica wegens stadionramp BASTIA - Twee bomexplosies hebben giste ren op het eiland Corsica een vrachtwagen en een benzinestation zwaar beschadigd. De bom aanslagen worden in verband gebracht met de ramp op 5 mei in het voetbalstadion van Bastia waarbij 14 mensen om het leven kwamen toen een noodtribune instortte. De politie meldde geen gewonden en weet niet wie verantwoorde lijk is voor de aanslagen. Een telefoontje waarin de aanslagen namens het Corsicaans Nationaal Bevrijdingsfront wer den opgeëist, werd niet serieus genomen om dat de beller niet de gebruikelijke procedures volgde. Beide aanslagen vonden plaats enkele uren na de bekendmaking dat een Corsicaans radiotechnicus de 14de dode van de stadion ramp was geworden. SPIJKENISSE - Het bestuur van het Ruwaard van Putten-ziekenhuis (RPZ) in Spijkenisse gaat akkoord met vijftig gedwongen ontslagen om de instelling weer fi nancieel gezond te ma ken. Het volgt daarmee het advies van een onaf hankelijk bureau. De bezuinigingsoperatie is nodig om het ziekenhuis, dat zomer 1990 werd geopend, uit de enorme financiële proble men te halen. In december 1991 werd bekend dat het te kort over dat jaar ruim zes miljoen gulden bedroeg. In totaal had het ziekenhuis toen al een tekort van zo'n ne gen miljoen opgebouwd. In totaal worden 36 full-time formatieplaatsen geschrapt. Omdat een aantal betrokke nen part-time in dienst is. be treft de operatie zo'n vijftig mensen. Van een aantal ba nen is al zeker dat ze verdwij nen. elders heerst nog onze kerheid. De ondernemingsraad (OR) van het ziekenhuis heeft nog niet inhoudelijk op de plan nen gereageerd. Dat wil de OR pas doen als er een com pleet reorganisatie-voorstel op tafel ligt, waarschijnlijk over enkele weken. Wel is de OR zeer gegriefd dat de plan nen via de pers naar buiten kwamen, nog voordat OR en personeel op de hoogte waren gebracht. De directie heeft zichzelf tot doel gesteld het RPZ vóór 1 januari 1994 weer financieel gezond te maken. VS handhaven troepen in de Golf PITTSBURG - De Verenigde Sta ten zullen hun troepen in de Golf regio handhaven zolang de situatie in Irak dat vereist. Dit heeft de Amerikaanse president George Bush gisteren in een brief aan het Congres geschreven. Volgens Bush werkt Irak nog steeds niet helemaal met de overwinnaars van de Golf oorlog mee. Baghdad zou niet tege moet komen aan Kuwayt's eis om bezittingen en materieel aan het land terug te geven. Ook weigert Irak het Rode Kruis toegang tot een aantal detentiecentra. Er zijn ongeveer 18.000 militairen in de Golf itra Edison Klassiek or hele oeuvre Joan Sutherland SPORT ihoenmaker noemt oïajrol EK gigantische opsteker Bush en Clinton doodsbang voor niljardair Ross Perot SARAJEVO - In de Bos nische hoofdstad Sarajevo is gisteren een nieuw be stand bereikt tussen de strijdende Serviërs, mos lims en Kroaten. Het staakt-het-vuren, dat volg de op hevige gevechten eergis teren, werd onmiddellijk van kracht. Het bestand betekent niet dat de VN-militairen in Sarajevo, onder wie zestig Ne derlanders, direct zullen ver trekken. Het bestand werd gesloten tus sen vertegenwoordigers van het Bosnische presidium, de Bosnische Serviërs en het Joe goslavische Federale leger. Generaal Lewis MacKenzie, plaatsvervangend hoofd van de VN-missie in Sarajevo, be middelde bij de gesprekken. Mocht het staakt-het-vuren stand houden dan zullen de partijen elkaar vandaag ont moeten voor het houden van meer inhoudelijke politieke besprekingen, zo berichtte VN-woordvoerder Fred Eek- hard vanuit het VN-hoofd- kwartier in Sarajevo aan New York. Het lot van de VN-militairen in Sarajevo is nog onduidelijk. „Het wachten is op een besluit van de Veiligheidsraad over het advies van secretaris-gene raal Boutros Boutros Ghali van de VN, die verplaatsing naar Belgrado heeft voorgesteld", aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag. Na de zware gevechten van eergisteren was het gisteren opvallend rustig in de Bosni sche hoofdstad. De Indiase ge neraal Satish Nambiar, com mandant van de VN-vredes- macht in Sarajevo, die eergis teren in de voorstad Stojevac werd tegengehouden door Ser vische troepen, wist gisteren het VN-hoofdkwartier in Sara jevo te bereiken. De Servische milities beletten gisteren ech ter nog vijftig VN-militairen de doorgang vanuit Stojevac. Over de resolutie, die de VN- Veiligheidsraad gisteren voor bereidde en waarmee het te rugtrekken van de Joegoslavi sche en Servische troepen zou worden geëist was gisteren nog geen uitsluitsel. De bur geroorlog in Joegoslavië heeft de verschillende republieken in grote financiële problemen gebracht. In Belgrado maakte de Servische econoom Torna Popovic bekend dat de toe stand in het land rampzalig is. „Zelfs zonder Westerse sanc ties komt er in Servië binnen drie maanden een economi sche crisis". Ook Kroatië zal vanuit economisch oogpunt deze oorlog niet lang meer kunnen volhouden, aldus de Kroatische premier Franjo Greguric. v V «- Idoor PAUL KOOPMAN Baby-tijger Een Sumatraans baby-tijgertje, dat eind maart is geboren, steekt zijn kopje nieuwsgierig uit de couveuse Het beestje wordt verzorgd in de kliniek van de dierentuirj in Atlanta (VS). Het tijgertje werd een week na de geboorte door zijn moeder verstoten. Er leven nog maar 300 Sumatraanse tijgers in het wild en 53 in Noord-Amerikaanse dieren tuinen. HILVERSUM - Het plan van de NS om vanaf 1995 reizigers in drukke treinen een toeslag te laten betalen is niet van ta fel. Het feit dat minister Maij- Weggen van verkeer en water staat het voorstel begin april heeft afgeschoten, weerhoudt de spoorwegen er niet van de studies voort te zetten. „We zullen nog wel wat zen- dingsarbeid moeten verrich ten om aan te tonen dat het niet zo'n gek idee is", zegt scheidend NS-topman Leo Ploeger in een interview met onze krant. Ploeger waarschuwt dat het niet doorgaan van de spitstoe slag de rijksoverheid een flin ke strop zal opleveren, omdat de reizigers onevenwichtig over spits- en daluren gespreid worden. „Wat wil de overheid nou precies? Vindt ze dat ons tariefbeleid ondergeschikt moet zijn aan het verkeersbe leid, of wil ze hoge eisen stel len aan onze financile presta tie? Die twee gaan niet samen, het is of het één. of het ander". De president-directeur, die 1 juni na een 34-jarige loopbaan bij de spoorwegen afscheid neemt, beschuldigt Maij-Weg- gen ervan met twee maten te meten. Hij wijst er op dat de minister zelf ook een spitstoe slag voor het autoverkeer wil invoeren, terwijl zij zo'n hef fing in de trein afwijst. Somber is Ploeger over de mogelijkhe den van de NS om het investe ringsplan 'Rail-21' al voor het jaar 2005 uit te voeren. Door bezuinigingen en vertraagde procudures haalt de overheid zelf dit ambitieuze plan onder uit. „Het moest tien jaar snel ler. Dat was politiek toch zo ge wenst? Van die oorspronkelij ke gedachte blijft nu weinig over". Finale: 'Baas van het spoor' van de rails an wie is de Zwarte Zeevloot? ers werkt hard mee aan van van hét kabinet ÏSTEUJK LEVEN/OPINIE «NENLAND Kenland NOMIE IDEN/REGIO IENSTVERLENING INST/RTV TV PROGRAMMA'S 'EER/PUZZEUMENU ADVOCATEN Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 uur, telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd Afghanen staan in de rij om zich te wassen voordat de gebedsdienst in de Blauwe Moskee in Kabul be gint De vijftien dagen oude interim-regering, waarin de gematigde rebellenleider Masud een belangrijke rol speelt, heeft stappen genomen om de positie van de Islam te verstevigen. FOTO: AP /AN ROY C.S Molenkap verwijderd lapenburo 55, 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Houtzaagmolen 'de Herder' aan het Trekvaartplein staat er sinds gisteren zonder kap en wieken bij. Die moesten worden verwijderd omdat deze molen uit 1848 op instorten staat. Door de drassige grond is de molen namelijk deels verzakt en ook zijn houtdelen verrot. De enkele tonnen wegende kap werd met een kraan weggetakeld De molen, die op de monumentenlijst staat, wordt de komende tijd gerestaureerd. FOTO: WIM VAN NOORT y k ,ieïss VOOR DE ÉCHTE TlETSLIEFHEBBER! UTRECHT De vakbonden in de bouwnijverheid dreigen opnieuw met acties om een be slissing in een cao-conflict te forceren. Zij kunnen het met de werkgevers niet eens wor den over de cao voor het uit voerend. technisch en admini stratief (uta) personeel in de bouw (40.000 werknemers). Op een demonstratieve bijeen komst in Amersfoort zegden de werknemersorganisaties de werkgevers vandaag de wacht aan. „Als deze manifestatie niet leidt tot het door ons ge wenste resultaat, dan zullen we de zweep tevoorschijn ha len", zei actiecoördinator D. van de Kamp van de Hout- en Bouwbond CNV. Hij dreigde mede namens de andere bon den onder meer met prikacties en poortacties. „En als dat niet helpt, zullen we ook hardere acties ,niet schuwen", aldus Van de Kamp. De onderhandelingen over de uta-cao zitten al geruime tijd muurvast met als gevolg dat de werknemers sinds 1 maart zonder cao zitten. Het conflict draait met name om verbete ring van de arbeidsomstandig heden, bevordering van de werkgelegenheid, reglemente ring van het overwerk en ver dere arbeidstijdverkorting. Ook over de lonen zijn de on derhandelingspartijen het nog niet eens. DEN HAAG - Voorzitter C. Vrins van de grootste ambte- narencentrale AbvaKabo is in opspraak geraakt als vice- voorzitter van het bestuur van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Hij zou een onjuis te gang van zaken in directie en bestuur stelselmatig ver zwijgen. Deze beschuldigingen die met name gedaan zijn door het weekblad Elsevier zijn de FNV-bondsvoorzitter in het verkeerde keelgat geschoten. Hij heeft een advocaat in de arm genomen en eist rectifica tie van het weekblad, omdat hij zich in zijn eer en goede naam voelt aangetast. Indien het weekblad niet tot rechtzet ting overgaat stapt hij naar de rechter, aldus Vrins in een schriftelijke verklaring. In een opmerkelijke verkla ring van het ABP-bestuur die vandaag naar de media is ge zonden. ontkent het ABP-be stuur op hoofdlijnen het ver haal van Elseviers weekblad echter niet. Het heeft met name betrekking op de mis taxatie bij de aankoop van der tig procent van de aandelen van het beleggingsfonds Ro- damco. Volgens Vrins is er echter geen sprake geweest van verkeerde beslissingen, inschattingen of onzorgvuldig omspringen met werknemersgelden. Hij wil via zijn woordvoerder niet inhou delijk ingaan op de zaak en wijst naar voornoemde verkla ring. Elsevier-redacteur C. Graafs- ma reageerde verheugd op het voornemen van Vrins hem te dagvaarden. Hij denkt dat de zaken nu pas boven water ko men die hij 'slechts heeft aan gekaart' in zijn weekblad. Pagina 6: ABP ontkent mil- joenenverlies deelname Ro- damco Bijna anderhalfjaar zijn tientallen bouwvakkers al bezig met het renoveren van het Amstel Hotel in Amsterdam. Het ziet er nu naar uit, dat het eind september klaar is. In exclusiviteit moet het dan van alle hotels in Nederland winnen. Tenminste dat vindt chef-kok Rob Kranenborg, voorheen chef-kok van het hotel-restaurant Corona in Den Haag. Hij leidt straks in Amsterdam de dertig man sterke keukenbrigade. In Finale van vandaag zegt hij een hoge pet op te hebben van het nieuwe hotel. Of dat terecht is leest u in september ongetwijfeld wel weer in de Leidse Courant. De krant die u nu misschien nog elke dag 'los' koopt, maar waarvan u net zo gemakkelijk zie de bon dagelijkse bezorging bekokstoofd kunt krijgen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement v<»n 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik dè krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag 711 848 003017 Blauwe Moskee

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1