LEIDEN OMGEVING Sanering grond Uiterstegracht start na zomer kt 11 Acties op komst in de gezondheidszorg Camera's in plaats van nieuwe tribune Junstestafette van art in Lakenhal Goed op tijd fietdóc SotiAO/nt ■iiiniiii*inmuniii» leidinj ZATERDAG 16 MEI 1992 Ouderenwerk presenteert zich aan wijkbewoners LEIDEN - Wijkbewoners in geheel Leiden-Noord kunnen van maandag tot en met don derdag kennis maken met het ouderenwerk in de diensten centra Zijloever en de Ronde dans. Elke dag is er vanaf 10.00 uur van alles te doen in en om de Zijloever (Lage Rijndijk 129) en de Rondedans (Juliana- straat 74). Naast informatieve presentaties zijn er ook feeste lijke activiteiten voor jong en oud. Informatie: 233208 (mevr. Boer). LEIDEN Er zijn nieuwe acties op komst in de gezond heidszorg in de Leidse regio. Zo bereidt de AbvaKabo een de monstratie voor op 27 mei. Die wordt in Leiden gehouden, op een nog te bepalen locatie. Op die dag zouden er zondagdien sten worden gedraaid op de verpleegafdelingen. Ook zitten er werkonderbrekingen aan te komen. Over de preciese in vulling van de acties op 27 mei zal in overleg met de actie-co mité'^ worden gesproken. Volgens de Abva/Kabo wordt de actiebqreidheid almaar groter. Al eerder werd bekend dat bij het Alphense verpleeghuis Oudshoorn en het Noordwijker- houtse psychiatrisch centrum St.Bavo en de instelling Lan- geveld uit Noordwijk op 22 mei een zondagsdienst gaan draaien. Deelnemers aan die actie trekken op die dag naar Rotterdam voor een provinciale manifestatie. Arbeidsvoorziening regio verloopt naar tevredenheid REGIO De samenwerkende arbeidsbu reaus in Alphen aan den Rijn, Gouda, Lis- se, Leiden en Katwijk hebben in de eerste kwartaal van dit jaar 1269 werkzoekenden aan een baan geholpen. Dit resultaat is een verdubbeling met het voorafgestelde doel. Vrouwen en minderheden vielen bij de groei van de werkgelegenheid het meest in het oog. Zo werden in de eerste vier maanden van dit jaar 524 vrouwen en 135 minderheden aan het werk gezet. De ver wachting is dat aan het einde van dit jaar 1425 vrouwen en 325 minderheden aan de slag zijn geholpen. In vergelijking met het eerste kwartaal van 1991, liggen de bemiddelingsresulta ten zestig procent hoger. Deze toename wordt verklaard aan de branchegerichte aanpak van de arbeidsbureaus. Dit heeft met name betrekking op de gezondheids zorg, de detailhandel en de transportsec tor. Ook op het terrein van scholing is vooruit gang geboekt. Veel aandacht is door de ar beidsbureaus besteed aan de Centra Vak opleiding voor technische- en administra tieve beroepen in Leiden en de Vrouwen Vakschool Suze Baart, waar in het eerste kwartaal respectievelijk 104 en 32 werk zoekenden werden geplaatst. In 1992 be gonnen 92 cursisten aan een training bij een van de sollicitatieclubs in de regio. LEIDEN Verbouwing van de publieke tribune in de raadszaal van het stadhuis is te duur. In plaats daarvan zal de toegang naar de bestaande tribune worden verbe terd en worden er camera's in de zaal toegelaten. Op de tribune en in de koffiekamer worden monitoren ge plaatst. Gehandicapten mogen voortaan in de raadszaal of de koffiekamer een plaatsje zoeken, wat tot nu toe niet mogelijk was. Ook wordt het gemakkelijker om vanaf de tribune binnendoor naar de vergaderzaal te lopen. Het voorstel om een nieuwe publieke tribune te bouwen was één van de suggesties uit de nota bestuurlijke vernieu wing, met als doel de buergers meer bij de politiek te be trekken. Een nieuwe tribune op de plaats van de huidige ambtenarentribune blijkt echter meer dan 200.000 gul den te kosten en dat is te veel. )NN0 SCHILSTRA IDEN „Van der >rff, dat was toch die rgemeester die zijn da ot af liet hakken tijdens 7 0 tLeids Beleg?" dichter-performer Jules ilder debiteerde gistermid- een heel eigen visie op de atselijke historie in Stede- Museum De Lakenhal, na hem een enorme ansicht- irt met 'Groeten uit Zuid- Qand' was overhandigd, on- fekend door de 'familie Van iWerffBurgemeester Goe- ip corrigeerde vervolgens Ier stemme de geschied- idige kennis van de Rotter- se Nachtburgemeester: der Werff had weliswaar arm aan de hongerige be king aangeboden, maar be id die desondanks de rest zijn leven. „Zo is de ware iticus", zei Goekoop, ,je it alsof je iets gaat geven, en hou je het uiteindelijk h zelf'. Hij richtte zich irbij expliciet tot de Zuid- landse gedeputeerde Geor- Brouwer, die hij even tevo- op het hart had gedrukt om Leidse cultuur niet alleen reel, maar vooral ook mate- il te blijven ondersteunen. Het was een en al goedgeluim de Zuid-Hollands chauvinisti sche grappenmakerij, gister middag in de Lakenhal. En met reden, want het gezellig onderonsje van burgemeesters vormde de opmaat voor twee interessante Zuid-Hollandse projecten op cultureel gebied. Terwijl Jules Deelder het eer ste exemplaar van het nieuwe tijdschrift 'Uit in Zuid-Hol land' mocht ontvangen, kreeg Goekoop een glazen staf uitge reikt. Daarmee opent Leiden de zogenaamde 'Kunstestafet te', een serie manifestaties rond beeldende kunst in zes middelgrote Zuid-Hollandse steden. Het estafettestokje passeert na Leiden achtereen volgens Delft, Vlaardingen, Gouda, Dordrecht en Schie dam. In Leiden nemen aan de estaffette deel: Museum De Lakenhal, Galerie Stelling, De LAK-Galerie, De Waag, Galerie Propitia, kunstnijverheidswin- kel Zóne, Galerie Time is Art, de Hooglandse Kerk en Mece nas Art Consultancy. De mani festatie duurt een half jaar. Faxkunstwerk Het magazine 'Uit in Zuid-Hol land' biedt voor het eerst een overzicht van alle culturele ac tiviteiten in de de provincie. De gids is ingedeeld naar regio en bevat bovendien een daga genda met een overzicht van wat er op een bepaalde dag plaatsvindt. Het blad is een ge zamenlijke uitgave van de Cul turele Raad Zuid-Holland, de Provinciale VW Zuid-Hol land, de federatie van Musea in Zuid-Holland en het Bureau voorlichting van de provincie Zuid-Holland. Ter verlevendiging van de middag waren in de Lakenhal ettelijke festiviteiten: men kon er luisteren naar een jazz-com- bo, of naar het Rotterdamse 'Trio de Janeiro', een verwijfd stel mannen, dat meerstem mig quasi-schuine liedjes ver tolkte. Daarnaast was een ten toonstelling te zien van geno mineerde werken van een kunst- en poëziewedstrijd van de Lakenhal. Galerie Stelling had ter gele genheid van de opening van de Kunstestafette een speciaal ar tistiek evenement georgani seerd, onder de naam 'Fax- KunstWerkproject'. 's Och tends werd door de tekenaar- /graficus Thom Vink een teke ning per fax doorgeseind naar kunstenaars in de andere deel nemende steden. Deze hadden de hele dag de tijd om - in een nieuwe tekening - op deze te kening te reageren. Aan het George Brouwer een enorme ansichtkaart van de familie van der Werff. foto wim van noort eind van de middag verzonden zij die reacties weer per fax te rug naar De Lakenhal, waar ze in de hal aan het publiek ge toond werden. En terwijl de faxen binnenrol den begaven de genodigde po litici, kunstenaars en cultuur beambten zich naar het voor plein van de Lakenhal. Want onder de in het kader van de Floriade tot broeikas bevorder de overkapping was inmiddels het ideale klimaat gecreëerd om onder genot van een hapje en drankje zinvol te lobbyen, tot zaken te komen of om ge woon dronken te worden. LEIDEN In augustus of september wordt begon nen met de sanering van de vervuilde bodem aan de Uiterstegracht. De pro vincie Zuid-Holland heeft een vergunning aange vraagd voor de bouw van een grondwaterzuive ringsinstallatie om ook het grondwater in de hoek Vestestraat-Uiterste- gracht en Groenesteeg- Oude Rijn te schonen. De grond en het grondwater zijn vervuild met per- chloorethyleen en tri- chloor ethy leen Voor de bewoners van de eer ste zes woningen aan de Uiter- WEEKEINDE jdragen: Jankees Faas, Stan n Haasteren, Rudolf Kleijn, onique Roso en Ellen Ver- tesloten et zit de WD hoog hoor, het ndeloze geklungel rond de eidse Breestraat. Dat het obleem moet worden opge- st, daarover is iedereen het ins. Dat de zaak moet wor- ;n opgenomen in een nieuw tructuurplan, daarover be aat evenmin verschil van lening. Maar de discussie 'er het nieuwe structuurplan amper gestart, de discussie- ota is nog warm van de druk- ers, of fractievoorzitter Theo an der Nat van de liberalen erlangt een uitgewerkt plan Dor de bussen en overig ver eer is de Breestraat. Afgelo- en donderdag tijdens een in- irmatieve raadsvergade- ng kreeg ieder raadslid de elegenheid wat extra infor- ïatie te vergaren over de op- elling van de discussienota, an der Nat greep die gele enheid maar al te graag aan oor een flinke tackle. De dis- ussienota was één al voorin- enomenheid, want het enige 'at behandeld werd waren va- iaties op het thema 'minder uto's'. „Heeft het college ook andere verkeersscena- io's gedacht?", snerpte het ir de raadszaal. „Is er ge acht aan een Breestraat zon- er auto's of bussen? Over het ivoeren van éénrichtingsver- eer? Het is weliswaar een lud CDA-plan maar wel het (verwegen waard. En je zou er 'en normale straat van kun- len maken". let was duidelijk voor wie de ackle bedoeld was: voor de luidige CDA-wethouder van 'erkeer Joop Walenkamp. Die Ine jaar geleden goede sier naakte met het huidige Bree- traat-compromis. De WD is :r nog boos om dat nota bene ïen oppositiepartij een voor- itel indiende dat de geur van le Partij van de Arbeid met 'ich meedroeg. tjeerd van Rij, belast met de ïoördinatie over het Struc- uurplan, tikte Van der Nat op ajn vingers: als er nu alleen Dver de Breestraat wordt ge baat, legt dat een veel te gro- e beperking op de discussie )ver een plan dat de ontwik- van de héle stad be- left. Oftewel: de stad is meer lan de Breestraat. Joop Wa lenkamp haalde zijn schou ders op en wist de tackle van de WD te omzeilen met slechts één zin:Als U een dis cussie wilt over de Breestraat, nodig ik U uit voor de volgen de commissievergadering van verkeer". Discussie even ge sloten. Mysterie (1) Ondernemersvereniging Al Worteltjes D66 mocht in Leiden twee jaar geleden niet mee doen aan het college van B en W. De PvdA gaf de voorkeur aan het CDA. Volgens de toenmalige wethouder Henriëtte van Dongen had die partij tenminste wortels in Leiden. En daar konden de democraten met hun vooral uit studenten bestaande aanhang geen aanspraak op maken. Maar er gloort hoop voor D66. Niet alleen omdat de partij ook in plaatselijke opiniepeilingen inmiddels de PvdA voorbij gestreefd is. Deze week trad het nieuwe D66-raadslid Willem Egels aan. Van fractie-assistent Alexander Pechtold kreeg hij een bos worteltjes cadeau. Daarmee moet Egels het kunnen redden om over twee jaar wethouder te zijn, moet Pechtold gedacht hebben. Maar als D66 tegen die tijd nog steeds denkt dat er geen verschil zit tussen peentjes of wortels lijken de kansen daarop toch niet echt groot. foto: wim van noort kemade organiseerde deze week de tweejaarlijkse toe kenning van de Ondernemer sprijs Alkemade tijdens een chique bijeenkomst in het vooraanstaande Restaurant De Woelige Baren in Oude Wetering. De bijeenkomst was echt feestelijk: alle geno digden kwamen op hun paas- best binnen en de zes genomi neerden hadden zich allen op Moederdag in het zweet ge werkt voor een behoorlijk dankwoord voor het geval zij de winnaar zouden worden. Sommigen hadden zelfs een complete bedrijfspresentatie bij zich. Voor in de zaal ston den drie tafeltjes met stoelen voor de jury en verwachtings vol keek iedereen uit naar het moment dat deze stoelen be zet zouden worden. Maar wat bleek? Alleen burgemeester Meerburg als voorzitter van de jury ging tegen half negen bescheiden een halve stoel in gebruik nemen. Voorzitter Ben Vinke van de Onderne mersvereniging stond bij het spreekgestoelte voor een be scheiden welkomstwoord om al snel plaats te maken voor de burgervader. De stoelen vooraan bleven verder onge bruikt. Waar waren die juryle den toch gebleven? Het zou een Veens mysterie blijven. Mysterie (2) De burgemeester hield een vele kantjes lange introductie over de milieukringloop in re latie tot het ondernemerschap om vervolgens te vertellen waarom de zes genomineer den genomineerd waren. Na een, voor de genomineerden haast ondraaglijke spanning, maakte hij bekend dat de Veense boekhandel Veene- rick de uitverkorene onderne ming was. De gebroeders Koek van Veenerick staken vervolgens een niet onver dienstelijke toespraakje af over hun slapeloze nachten, die waren voorafgegaan aan de bekendmaking van de prijs. En toen, het was tien over negen, was het afgelo pen. De burgemeester keek nog even naar de bestuursle den van de Ondernemersvere niging met de vraag in zijn ogen: „Wat gaan we nu doen?" Het antwoord bleef kennelijk uit. Er werd wat geschoven met stoelen en de drankjes en hapjes kwamen eraan. Hoe wel het heel gezellig was, bleef een katerig gevoel kna gen bij de andere genomi neerden. Die zich namelijk vergeefs in het zweet gewerkt voor een dankwoord. Hun be drijfspresentaties, waar ze zo hun best op hadden gedaan, bleven knellen in hun binnen zak. De winnaars waren duidelijk verrast en blij. Toch blijf je je afvragen waarom zo'n prijs uitreiking een verrassing moet zijn voor de winnaar. Als de Veenerick-jongens van te voren hadden geweten dat zij de winnaars waren, hadden ze ongetwijfeld nog meer hun best gedaan op hun speech. Ook hadden ze hun personeel en familie kunnen uitnodigen voor het feestje in De Woelige Baren. De overige genomi neerden hadden zich niet voor niets hoeven uitsloven op een dankwoord. En wat was er te gen om hen ook een bedrijf spresentatie te laten doen. Er was ruim voldoende tijd. Ove rigens, de pers wachtte ver geefs op een afschrift van het juryrapport. Ook dat was op gelost in het Veense mysterie. Krakers zeker uit de kranten van afge lopen week. Denk maar aan de onsmakelijke verhalen over de krakers van het Par- mentier-pand aan de Lam mermarkt. Die zouden nota bene hun behoefte midden op straat doen. Een heel ander beeld bestaat er van de krakers van de Rex. Met een beetje fantasie zijn zij 'frisse jongelui die de wereld willen verbeteren'. „Mijn cliënten timmeren hard aan de weg", zei hun advocaat donderdag bij de behandeling van een kort geding van de bioscoop-eigenaresse tegen haar ongewenste logés. Hij doelde hiermee op het initia tief om een sociaal-cultureel centrum te maken in de Rex. De krakers onderscheiden zich op meer manieren. Ze doen aan public relations. Ze brengen persberichten rond, houden handtekeningenac ties, zetten de muziek zacht als de buurt erom vraagt, hou den activiteiten voor kinderen en beschikken zelfs over schriftelijke steunbetuigin gen van de ondernemers in de buurt. i Goede contacten met het bedrijfsleven, is dat wel iets voor een echte kraker? Opval lend is ook dat het niet gaat om huisvesting, want er woont niemand meer boven de Rex. Nee, het gaat om on dernemerschap, het opzetten van een sociaal-cultureel cen trum. Compleet met een hecht doortimmerd, finan cieel onderbouwd beleids plan. Goed, ze willen een beet je weinig huur betalen, maar al met al maakt het een pro fessionele indruk. Misschien is het Leidse kraakgebeuren wel een beetje aan het 'very uppen'. Taal De politiek heeft in ieder dorp of stad haar eigen vergader cultuur. Bij de een voeren za kelijkheid en hoofdlijnen de boventoon en bij de ander gaan discussies door tot in de tails. Tot de laatste categorie mag de gemeenteraad van Noordwijk zich rekenen. De politici in de badplaats kun nen urenlang redetwisten over de aanschaf van een kol- kenzuiger of over het oprui men van hondepoep. De raadsleden in Noordwijk hebben daarbij ook nog eens een voorkeur om zich in poli tiek bargoens uit te drukken. Het Haagse dieventaaltje waar iedereen in thuis is die regelmatig een kamerdebat bijwoont of die om goed in slaap te komen een ambtelij ke nota tot zich neemt. Bij de behandeling van de Vooijaarsnota, van afgelopen week viel er voor de liefheb ber van dergelijk woordge bruik veel te genieten. Wat te denken van het woord 'sala mitechniek', als het gaat om het sluitend maken van de be groting. Onder de ambtena ren in Noordwijk is het in om over 'contactmanagement' te praten als het gaat om een be tere verstandhouding met het bedrijfsleven. Maar ook ter men als 'reallocatie' (het ver schuiven van gelden), 'ad-hoc beleid' (beleid dat gebaseerd is op toevallige actuele om standigheden) gingen aan houdend over tafel. Ook als het gaat om spreek woorden, beeldspraak en ge zegdes is de Noordwijkse poli tiek al even creatief. Zo opere ren regelmatig personen 'ach ter het gordijn', worden figu ren het bos ingestuurd voor 'het kappen van dor hout' en houden sommige politici er van om 'op de winkel te pas- Het kan niet anders of de ama teur-politici in de gemeente raad willen op z'n minst de in druk wekken net zo goed be slagen ten ijs te komen als de profs in Den Haag. Daar moeten ze vooral mee door gaan. Nog even en de politici in het raadhuis aan de Voor straat staan net zo ver van de gemiddelde Noordwijker af als de vergadertijgers in de nieuwbouw aan het Spui in Den Haag. stegracht zal de sanering over last opleveren. De weg wordt opgebroken om de grond vóór de woningen te kunnen afgra ven en afvoeren. Om het grondwater ook te kunnen sa neren, moeten drainageleidin gen worden aangelegd. Die ko men niet alleen voor de wonin gen, maar ook achter de wo ningen in de tuinen. Volgens A. van den Berg, hoofd bodem van de directie milieu, zal ge probeerd worden de overlast te beperken. „De drainageleidin gen hoeven niet in de tuinen te worden gelegd. De sleuven voor de leidingen kunnen ook in het pad tussen de woningen worden gegraven". Blijkt om spitten van de tuintjes echter noodzakelijk, dan zal de pro vincie met de bewoners afspra ken maken over herinrichting of schadevergoeding. Overi gens zijn de bewoners van de Uiterstegracht, Vestestraat, Groenesteeg en Oude Rijn nog niet op de hoogte gebracht van de saneringsplannen. Dat ge beurt wel zo snel mogelijk. De provincie en de gemeente draaien gezamenlijk op voor de kosten van de sanering. Lei den betaalt 100.000 gulden en tien procent van de kosten die daarna overblijven. Mogelijk heden om de schoonmaakkos ten te verhalen op de vervuiler zijn er volgens Van den Berg niet omdat de herkomst van de stoffen nog steeds onduidelijk is. „We hebben nooit een slui tende verklaring kunnen vin den voor de vervuiling. Er heeft op die plek ooit een tex tielfabriek gestaan, en bij de sloop ervan zouden er mand flessen met chemicaliën ge broken zijn. Maar de vervui ling kan ook afkomstig zijn van een bedrijf dat zich er na vertrek van de textielfabriek vestigde". ALLERLEIDS Concert Kamerorkest Madrigalesco geeft vanavond een concert in de Stadsgehoorzaal. Solis ten zijn de zusters Quinne en Saskia Viersen op respectie velijk cello en viool. Het pro gramma omvat werken van Mozart, Bach en Haydn. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij de mu ziekhandels Servaas aan de Nieuwe Rijn 20 en Barning aan de Stationsweg 11-17 en bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoon 071-141141. Kinderkoor De kinderkoren van de .Streekmuziekschool geven vanavond hun jaarlijkse concert in de Lokhorstkerk. Dirigent is Wim de Ru. Aanvang: 19.30 uur, toegang is gratis. Poppendokter Een poppen- en berenbeurs wordt morgen gehouden in hotel Het Haagsche Schouw, Haagsche Schouwweg 14. Be halve nieuwe tricot-, harem-, karakter- en kunstlerpoppen zijn er ook antieke poppen en oud speelgoed te zien, waar onder teddyberen. De pop pendokter houdt spreekuur voor zieke poppen en beren. De beurs is open van 10.30- 17.00 uur, entree: f4,- lf 3,50/f 1,-. Ritueel In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt morgen een middag rond rituele Ja vaanse hofdansen gehouden. Dr. Clara Brakel verzorgt een lezing met dia's. Daarnaast wordt de historische filnj 'The Bedaya Dances' ver-, toond. Er wordt geen toeslag berekend op de museumen tree. Floraconcert Het Leiderdorps Kamerkoor onder leiding van Wim van Meeuwen treedt morgen op in de Hortus Botanicus. Het concert maakt deel uit van een nieuwe serie Floracon-. certen. Aanvang: 15 00 uur. Plaats: de Oranjerie van de Hortus. Losse kaarten kosten 7,50, passepartouts voor alle vier concerten kosten f 20,-. Ze zijn te koop bij de Hortus, de VW en muziek handel Servaas. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ii Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27.00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: I Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11