LEIDEN OMGEVING Oegstgeest bereid om voor Leiden te bouwen 'Krakers Rex willen te weinig huur betalen' Christelijke scholen onder één bestuur Slimme EHBO-kit CeidócSouoont tGouoa/fit VRIJDAG 15 MEI 1992 Opnieuw eis van tien jaar in moordzaak Burgerraadslieden adviseren bezwaar tegen OGB-aanslag AMSTERDAM - De procu- reur-generaal bij het gerechts- |hof in Amsterdam, mr, P. Kool- :hijn, heeft gisteren tien jaar gevangenisstraf geëist tegen [twee Leidenaars van 21 en 31 I jaar. Ze worden ervan verdacht dat zij in juli vorig jaar de Ha genaar D. Willard doodscho pten. De rechtbank in Utrecht iyeroordeelde de twee in okto- I ber vorig jaar tot acht jaar cel. |;De eis was toen ook tien jaar. r Willard werd op 5 juli vorig jaar [dood aangetroffen in de bos- sen bij Voorthuizen. Het spoor leidde naar zijn de twee Leide naars met wie hij toen een sta caravan op een naburige cam ping bewoonde. De twee be kenden dat zij de moord geza menlijk hadden beraamd om zich te onttrekken aan de macht die Willard over hen uit oefende. Hij werd neergescho ten toen hij met het tweetal het bos in ging om de hond uit te laten. Ze lieten hem achter. De twee* verdachten keerden eni ge tijd later terug uit angst dat Willard niet dood was. Eén van hen zou daarna Willard met een broodmes in het strotte- hoofd en de ogen hebben ge stoken. Met 5.000 gulden en enkele sieraden van het slacht offer verdwenen de mannen vervolgens naar Antwerpen. Volgens het tweetal zou de moord de de enige mogelijk heid zijn zich te bevrijden uit het slavenbestaan dat zij bij hem leidden. Eén van hen zou sinds zijn vijftiende seksueel misbruikt te zijn door de Hage naar. Het tweetal gaf toe de moord samen te hebben voor bereid, maar beschuldigde el kaar van het lossen van de schoten. Uitspraak op 26 mei. LEDDEN - Het Instituut Burgerraadslieden adviseert ie dereen, maar met name kamerbewoners, bezwaar aan te tekenen tegen de aanslag onroerend goedbelasting. Zij maken goede kans op kwijtschelding. Tientallen studen ten krijgen deze weken een aanslag die zij voordien niet kregen. De gemeente handelt hierdoor in strijd met de wens van de burgerraadslieden, om kamerbewoners bui ten schot te laten bij de OGB. Het beleid is altijd geweest om bewoners van kamergewijs verhuurde panden aan te slaan via degene die er het langste woont. Zij moeten het op hun beurt zien te verhalen op hun medebewoners. In het huidige stelsel kan de eigenaar niet worden aangesla gen. Dat gaat naar verwachting per 1 januari 1993 verande ren. Het IBR had de gemeente daarom al in 1990 gevraagd of de gemeente het opleggen van ogb-aanslagen aan ka merbewoners tijdelijk wilde stilleggen. „Maar in plaats daarvan is de gemeente juist wel behoorlijk op pad gegaan. Ze hééft nog meer tijd en geld gestoken in het achterhalen van de langstzittende bewoner", aldus mr J. Mons van de burgerraadslieden. Dat resulteerde onder andere in belas tingaanslagen voor bewoners van studentenflats, die voor dien nooit werden aangeslagen. „Fiats zijn opgedeeld in eenheden, en per eenheid werd belasting geheven. Bij ons hebben tientallen studenten al geklaagd, en dat is teveel. Er zitten aanslagen bij van zevenhonderd gulden". Het ri sico is echter volgens haar groot dat veel moeite die de ge meente zich heeft getroost bij de opsporing, voor niets is geweest. „Uit juris prudentie is gebleken dat de beleidsre gels voor het opleggen van ogb aan kamerbewoners duide lijk moet zijn gepubliceerd. Dat heeft Leiden nagelaten. Leiden zou daarom bij de rechter heel goed onderuit kun nen gaan als een aanslag wordt aangevochten". Bovendien voorziet ze dat de uitvoeringskosten misschien wel eens hoger kunnen zijn dan de opbrengst. Ze verwacht een groot aantal bezwaarschriften en kwijtscheldingsaanvra- gen. Fietser gewond LEIDEN - Een 29-jarige fietser uit Leiden heeft gis teravond verwondingen opgelopen, toen hij ten val kwam op de Beesten markt. Hij reed rond half zeven richting station met twee tassen aan zijn stuur. Ter hoogte van het par keerterrein kwam één van de tassen tussen de spa ken van het voorwiel, waardoor de Leidenaar on gelukkig op de grond te recht kwam. Hij is overge bracht naar het AZL. Over de aard van de verwondi- gen is niets bekend. 1SCO- ^rbetering ïGroenoord it door iEN De cascover ering aan de huizen in oenoord en de Mare- kbuurt gaat gewoon Dr, ondanks het voorne- »n om het gebied tussen EWR aan de Lange- icht tot de zuiveringsin- llatie opnieuw in te hten. verzekerde wethouder T. Rij (volkshuisvesting, n tel i j ke ordening) gister- nd tijdens een informatie- raadsvergadering over het comstige Structuurplan Leiden. In de verken- gsnota wordt het gebied sen de EWR aan de Lange- cht en zuiveringsinstallatie geduid als een ontwikke- [sgebied. Het ligt strate- ih, dichtbij de binnenstad, ir er wordt nu te weinig gedaan en dat is zonde, aantal fracties reageerde intrust. PvdA-raadslid iordewijk: „Dat soort wij- zouden we nu niet meer stten. Maar hebben we de ïlruimte in het verleden al beperkt, door de inves- ngen, het vernieuwen van riolering. En wat moet je de mensen die er nu al wo- Waarom is het gebied nu angewezen als ontwikke- ilokatie? Wat gebeurt er het cascoherstel? Wordt opgeschort, met als argu- „het is toch maar voor itjes"?" jens Van Rij hoeven de be ers daarvoor niet te vre- „Het cascoherstel gaat Dat is afgesproken en ïee wordt de wijk in de ende vijftien jaar weer bewoonbaar". Gevraagd nadere toelichting, ^■t de wethouder echter nog ^^ds niet uit dat de buurt er twee decennia heel an- uit gaat zien. „Er wordt ;ns een half huis aan geld istoken om het op te knap en dan kan het weer vijf- of twintig jaar mee. Maar Taag is hoe lang je door met dat behoud, want 'vijftien jaar moet het weer Buren. Dan moetje overwe- of nieuwbouw, op een goe- undering, niet goedkoper LEIDEN Oegstgeest is in principe bereid voor Leiden sociale huurwo ningen te bouwen. Dat zou dan moeten gebeuren in de Morsebelpolder. Hiermee treedt Oegst geest in de voetsporen van Leiderdorp en Warmond, die al eerder met Leiden overeenkwamen sociale huurwoningen voor Lei den te zullen bouwen. Dat maakte wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) gister avond bekend. Het is nog on bekend hoeveel woningen er voor Leiden kunnen en zullen worden gebouwd. Van Rij: „Dat mogen we zelf zeggen". Oneindig is dat aantal echter beslist niet. Oegstgeest wil in de Morsebelpolder zo'n 400 woningen realiseren in ver schillende prijsklassen. Het gedeelte sociale woningbouw zou voor Leiden beschikbaar worden gestekd. Het gaat voor Leiden om het contingent soci ale huurwoningen voor 1993. Wethouder Van Rij noemde het aanbod van Oegstgeest gis teravond tijdens de informa tieve raadsvergadering over de verkenningsnota voor het Structuurplan voor de ge meente Leiden. Daarin staat dat Leiden zich in de toekomst zal moeten richten op woning bouw in de duurdere catego rieën. De schaarse grond die nog voor woningbouw kan worden bestemd, is te duur voor sociale huurwoningen. Voor sociale woningbouw zal de stad moeten uitwijken naar de regiogemeenten. Boven dien vindt Van Rij de taken op dit moment nog oneerlijk ver deeld: „In de regio beslaat Lei den de helft van het gebied, en heeft Leiden driekwart van de sociale woningbouw binnen haar grenzen. Dat geeft te den ken". Overleg Van verschillende fracties kwam daarop de vraag of de re giogemeenten wel voor Leiden willen bouwen. Met het voor beeld van Oegstgeest wilde Van Rij aangeven dat die be reidheid er wel degelijk is. „De komende maanden voeren we verdere gesprekken met de re giogemeenten". Eerder al be sloot Leiderdorp dertig wonin gen van Leiden over te nemen. Ook Warmond heeft zich be reid verklaard een deel van de sociale woningbouw te realise- Volgens de Oegstgeestste wet houder T. Kohlbeck van volks huisvesting is de bereidheid er inderdaad om woningen voor Leiden te bouwen. Ook valt te praten over de toewijzing van huizen aan Leidse woningzoe kenden. Maar het gaat volgens hem te ver om te spreken over concrete afspraken. „Leiden heeft te weinig ruimte om de door het rijk toegewezen con tingenten huizen te bouwen. Om die niet verloren te laten gaan zijn afspraken gemaakt binnen de regionale volkshuis vestingscommissie. Leiden heeft geen open ruimte meer, de omliggende gemeenten hebben nog wel wat gaatjes. Maar de feitelijke discussie moet nog beginnen. Voor ons is de Morsebelpolder het laat ste open stukje waar nog kan worden gebouwd, en de moge lijkheden daar zijn beperkt. Hierna resteert alleen de Broek- en Simontjespolder, maar dat is een heel ander ver haal". Staatssecretaris Gabor van natuurbeheer krijgt het eerste exemplaar van het boek over regenwouden uit gereikt uit handen van M. Hoogmoed, medewerker van het NNM en eindredacteur van het boek. FOTO: WIM VAN NOORT Regenwoud schatkamer van planten en dieren WD vindt discussie rond Structuurplan bevooroordeeld It i van het rapport. Met name de verkeersplannen waren hem een doorn in het oog. In de dis cussienota worden drie ver- keersscenario's besproken. Het milieuscenario gaat uit van een forse terugdringing van het autogebruik in de stad om de stad leefbaar te houden. Een ander scenario bepleit maatregelen zoals die al in het kader van de autoluwe binnen stad zijn opgesteld. Van der Nat: „De hele nota is doortrok ken van een anti-houding te gen de auto. Dan kan wethou der Walenkamp wel zeggen dat we maar aan dat idee moeten Van der Nat trok gisteravond wennen. Maar moeten we wel LEIDEN - WD-fractie- voorzitter T. van der Nat denkt dat er niet open over het Structuurplan voor Leiden kan worden gediscussieerd. Hij noem de de discussienota over het Structuurplan gister avond 'vooringenomen' en de randvoorwaarden 'teveel een gegeven'. tijdens de informatieve raads vergadering over de discussie nota fel van leer tegen de toon aan het idee wennen? De drie scenario's zijn ingegeven door keuzes vooraf. Er hadden best meer varianten op het thema 'minder auto's' kunnen wor den opgenomen. In de hele nota is sprake van vooringeno menheid. Het is heel leuk om terug te gaan naar de zestiger jaren. Maar de race-Eend krijg je niet meer terug en de Solex is ook niet meer zo populair". De randvoorwaarden die de discussienota over de toe komst van Leiden als uit gangspunt heeft, worden vol gens Van der Nat „te veel als gegeven en niet als discussie punt" gepresenteerd. Als voor beeld noemde hij het stadsdis- tribütiecentrum: „Het is nuttig om te onderzoeken, maar het staat hier op te veel pagina's om nog vrijblijvend te zijn". Ook de suggestie om meer kwaliteitswinkels naar de bin nenstad te halen, en minder fi lialen van winkelketens en 'auto-afhankelijke' winkels viel verkeerd. „Dan ben je vol strekt belachelijk bezig. De aanwezigheid van een aantal filiaalbedrijven is voor bezoe kers van belang, en ze vervul len een aanjaagfunctie voor de overige winkels". Een wat vriendelijker woord kon er vanaf over het voorstel om de Dr. Lelylaan beter in te richten zodat de weg minder op een 'verkeersgoot' en meer op een stedelijke boulevard gaat lijken. „Het klinkt aardig maar het wordt natuurlijk geen Champs Elysées, dat zou te mooi zijn. We moeten onze beperkingen kennen". LEIDEN - „We denken dat er ongeveer anderhalf miljoen planten en dier soorten bestaan. Uit bere keningen blijkt dat het er wel tussen de 30 en 60 mil joen moeten zijn. Die le ven voornamelijk in de tropische regenwouden". Dit zei M. Hoogmoed, eindre dacteur van het boek 'Tropisch regenwoud. Schatkamer van biodiversiteit' gisteren tijdens de overhandiging van het eer ste exemplaar aan staatssecre taris J. Gabor (natuurbeheer). Het boek is een neerslag van het symposium over regen wouden, dat vorig jaar septem ber door het Nationaal Natuur historisch Museum (NNM) werd georganiseerd. In ruim tweehonderd bladzijden ko men onder andere aan bod de Nederlandse onderzoeksin spanningen op het gebied van de tropische regenwouden en de natuurbescherming. Het NNM, één van de oudste on derzoeksinstituten op het ge bied van planten en dieren- soorten, vroeg de staatssecre taris om meer middelen be schikbaar te stellen voor het (onderwijs in) systematisch biologisch onderzoek in ons land. Import van de Internationale Tropi sche Hout Organisatie (ITHO) in Kameroen. Gabor zei giste ren veel te verwachten van het daar voorgestelde Nederland se intiatief om deze handelsbe- perkende organisatie te kop pelen met de CITES-conven- tie, waar de bescherming van dier-en plantensoorten pri mair staat. Op deze wijze zou kennis en expertise gebundeld kunnen worden. De regering stelt zich op het standpunt dat er in '95 alleen nog maar tro pisch hardhout te importeren dat geproduceerd is in duur zaam beheerde bossen. Gabor sprak de hoop uit dat dit stand punt de vrijwel identieke plan nen 'Target 2000' van de ITHO versnelt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 en 19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 uur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd ivijk zou dan terechtkomen j en overgangsfase, waarbij lestaande woningen lang- n worden vervangen door we. Tegelijkertijd wordt est van het gebied onder den genomen. „Maar wbouw wordt wel beïn- d door wat al bestaat. Welk t nieuwbouw moet je daar rzetten? Het heeft wel ef- voor een periode van 50,75 lolier mishandeld )EN - De vader van een rige Leidse jongen heeft ren aangifte gedaan van handeling van zijn zoon. jongen was op schoolkamp adj« r Austerlitz geweest waar een andere Leidse school was. Op de slota- dinsdagavond, had de gen ruzie gekregen met een eur' arige Leidse jongen van de »o. ere school. Hij kreeg enke- dappen. Even later op de kwam de meppende [en terug en schopte de Sen hard tegen het onder- i. Bij onderzoek in het i bleek dat het been gebro- was. De politie onderzoekt aak. Eigenaresse eist ontruiming bioscoop I Burgemeester gooit zijn eerste ruit in Burgemeester Goekoop twijfelde gisteren of hij het zou doen: hij moest een fles champagne tegen een spiegelruit kapot gooien. „Het stuit me ergens tegen de borst", aldus Goekoop. „Ik heb namelijk nog nooit een ruit kapot gegooid". Het Leidse glas- en schildersbedrijf Van Muiden had de burgemeester gis teren uitgenodigd om de officiële opening te verrichten van het nieuwe pand aan de Flevoweg De ingang was voor deze gelegenheid afgesloten met de spiegelruit. De ruit ging in eerste instantie niet kapot, toen Goekoop de fles er tegen aan keilde. Dat was volgens de burgemeester symbolisch voor de stevigheid van het bedrijf. Van Muiden verricht al negentig jaar het schilderwerk en de beglazing van onder andere Leidse scholen, kerken en hofjes. Het bedrijf heeft al die tijd aan de Hoge Rijndijk gezeten. Die huisves ting werd te krap en sinds kort is het aan de Flevoweg gevestigd. FOTO: WIM VAN NOORT IDEN - Het christelijk irtgezet onderwijs in de ging voor Christelijk Voortge- dse regio komt grotendeels zet Onderwijs te Leiden en Ier één bestuur te vallen. De OMstreken (VCVO), de Vereni- e besturen van in totaal vijf ging voor Protestants Christe- olen van beroepsonderwijs lijk Voortgezet Onderwijs in lyceum hebben de intentie Leiderdorp (VPCVO) en de lesproken per 1 januari sa- stichting voor christelijk be rt te gaan. Dat betekent niet roeps onderwijs De Mondriaan die scholen worden samen- Scholengemeenschap in Lei- 'oegd tot één superinstel- den. Onder deze besturen val- Het is de bedoeling dat de len het lyceum Visser 't Hooft itaande scholen hun eigen in Leiden en Leiderdorp, de icht houden. Door de fusie christelijke mavo Rijnsburg, Istaan wel meer keuzemoge- de Willem Alexander mavo in heden in Leiderdorp en Leiderdorp, christelijke mavo rtsburg. De besturen die de Dwarswetering in Leider aks tot één groot geheel sa- dorp en de Mondriaan Scho- rtsmelten zijn de Vereni- lengemeenschap in Leiden. Aanleiding voor de fusie is het rijksbeleid dat is gericht op schaalvergroting. Bovendien willen de besturen inspelen op de door het ministerie nage streefde verdere verzelfstandi ging van scholen. De scholen zelf houden na de bestuursfu- sie in grote lijnen dezelfde op zet. Het worden daarmee een soort werkmaatschappijen van een concern. Gymnasium-, atheneum- en havo-opleidin gen worden geconcentreerd aan de Kagerstraat in Leiden, l|Hu aan de Anthonie Duycklaan in directeur, gezamenlijk vormen Leiden blijft de mavo geves- zij het directieteam vgn de j tigd. Als gevolg van de fusie is hele nieuwe instelling. het in Leiderdorp en Rijns burg straks niet alleen moge lijk een mavo opleiding te vol gen, maar ook de eerste drieja ren van gymnasium, athe neum, havo en mavo. Na de derde klas verkassen de leer lingen naar Leiden. De gebou wen van de Mondriaan Scho lengemeenschap in Leiden Zuid-West blijven onderdak bieden aan het voorbereidend beroensonderwijs en mavo. Elke vestiging krijgt een eigen DEN HAAG De krakers van de voormalige Rex- bioscoop willen veel te weinig huur betalen aan de eigenaresse mevrouw D. Ortje-Knuit. Dat zei ad vocaat Schram van de ei genares gisteren tijdens het kort geding dat diende bij de Haagse rechtbank. Ortje-Knuit eist dat de krakers het pand onmid- delijk verlaten omdat ze zegt weer films in de bio scoop te gaan draaien. Enkele weken geleden werd het kort geding aangehouden in afwachting van gesprekken tussen de krakers en de eige nares. Die gesprekken hebben nooit plaatsgevonden. Volgens advocaat Schram komt dit om dat de krakers niet een serieus plan hebben opgesteld. „Ze stelden voor 950 gulden huur per maand te betalen aan me vrouw Ortje-Knuit", zegt hij. „Dat is de prijs van een flatje in de binnenstad. 10.000 gul den per maand is het absolute minimum, want het pand is ze ven ton waard". Advocaat Visser van de kra kers bracht hier tegenin dat de eigenares geen cent huur ont ving voordat de krakers erin trokken. Het pand stond toen al maanden leeg. Bovendien is het volgens de advocaat niet waar dat Ortje-Knuit niet wilde praten omdat de krakers 'geen realistische uitgangspunten' hebben. „Ze wilde vanaf het begin al niet praten", zegt hij. De advocaat overlegde ter il lustratie een artikel uit deze krant waarin Ortje-Knuit zich in deze zin uitlaat. De krakers exploiteren het pand op het ogenblik als een sociaal-cultureel centrum met de naam 'de X'. Het pand wordt druk bezocht en om dit te staven overlegden de kra kers foto's van bijvoorbeeld een koninginnedagviering in het pand. Bovendien hebben middels een handtekeningen actie bijna 300 bezoekers steun betuigd aan 'de X'. Schram brengt hier tegenin dat de plannen van de krakers niet op een marktonderzoek naar de behoeftes aan een sociaal-cul tureel centrum gebaseerd zijn. Volgens hem is het onmogelijk om 'de X' rendabel te exploite ren. De krakers hopen subsidie te ontvangen van instellingen als de gemeente of het Anjer fonds. „Maar zolang dit kort geding als een zwaard van Da mocles boven het hoofd van 'de X' hangt, denken zij er niet over subsidie toe te kennen", aldus Visser. Zeker als het lukt om subsidie te krijgen, valt er wat de krakers betreft te pra ten over verhoging van de huur. Bovendien claimen ze al veel geld te hebben gestoken in het opknappen van het pand. Omdat het om een kort geding gaat, moet de advocaat van Or tje-Knuit aantonen dat zij er belang bij heeft dat de krakers het pand op korte termijn ver laten. Schram zegt dat er wel degelijk sprake is van een spoedeisend belang omdat de eigenares zo snel mogelijk de Rex wil exploiteren als bio scoop. „De films liggen al op de planken", zegt Schram. De krakers twijfelen echter aan het spoedeisend belang van Ortje-Knuit, omdat uit niets blijkt dat ze voorbereidingen heeft getroffen om de Rex te exploiteren. De rechtbank doet op 21 mei uitspraak. Leiden voorloper met banenproject voor allochtonen LEIDEN - Onder de naam 'Werkkring' is Leiden een nieuw pro ject rijker om allochtonen aan werk te helpen. Het is één van de eerste uitvloeisels van de afspraak tussen regering, werknemers en werkgevers om 60.000 allochtonen aan een baan te helpenAls het succesvol is, wil de werkgeversorganisatie VNO Zuid-Hol land soortgelijke projecten in andere regio's opzetten. Als start van het project heeft de Leidse ondernemersvereniging LVI een brief geschreven aan haar leden waarin tot deelname wordt opgeroepen. Hierna zullen gesprekken plaatsvinden over de concrete invulling van dit plan. Zo zal worden onderzocht hoeveel allochtonen in welke functie aan de slag kunnen. Kandidaten zijn er volgens K. Mollema van de VNO genoeg. „Er zijn bijna 200 allochtonen die binnenkort hun scholing hebben afgerond", zegt hij. De LVI heeft zo'n 100 bedrijven in de Leidse regio aangeschreven. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ^Noteer als nieuwe abonnee ingaande: .Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: ■Postcode/plaats: ^Telefoon: (voor controle bezorging) ■Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. |Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 la kwartaal via acceptgiro f 82,80 ■Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: -Postcode/plaats: iiuunii«iinaiinnn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9