verwinning Mandela og lang niet zeker elmut Kohl lapt kritiek en oppostie aan zijn laars Val bewind Bagdad geen garantie voor toekomst Kurden BUITENLAND iQowiant VRIJDAG 15 MEI 1992 JOHNSON bedo fORIA Nu de eer- b gmocratische verkie- n in Zuid-Afrika chien al over een jaar 'den zullen worden, en nog veel obstakels >n overwonnen afge- van de schandalen )m de corruptie en de iskaders van de vei- dspolitie die de re- van president De hebben doen wan- m de meest heikele |es is de plaats die de on- dijke thuislanden iskei, Venda, Ciskei en iatswana moeten in het nieuwe Zuid- Alle vier de thuislan- Uen de kwestie per refe- n regelen, maar het ans Nationaal Congres niet te onderhandelen terugkeer van de thuis- en is fel tegen het rcfe- i gekant. ;ei heeft zich gehoor- fcchter het ANC ge il, evenals Venda, dat o-ANC is. Zowel Ciskei Ophuthatswana houdt el vast aan het referen- kwestie vormt een van de vele obsta- ir de eerste echte ver- [en in Zuid-Afrika. leen is er geen zwarte Hst, zelfs de bevol- Het Pan-Afrikaans Congres en Chief Buthelezi pikken waarschijnlijk zwarte kiezers weg van het ANC. foto: ap kingsgrootte is niet bekend. Schattinger variëren tussen de 35 en 40 miljoen: er is nooit een echte volkstelling geweest in de zwarte thuislanden. Bo vendien omvat de zwarte be volking grote aantallen immi- ganten uit alle omringende landen. De regering wil het stemrecht koppelen aan het bezit van identiteitspapieren. Het ANC protesteert daar echter met kracht tegen, omdat daardoor grote aantallen zwarte burgers zouden worden uitgesloten die dergelijke papieren verloren of nooit gehad hebben. Maar hoe kan het land zonder identi teitspapieren vaststellen wel ke zwarten de kiesgerechtigde leeftijd hebben? Deze kwestie is van essentieel belang omdat misschien wel de helft van de zwarte bevol king onder de achttien jaar is. Het zou jaren kosten om een volledig en nauwkeurig kie- zersregister samen te stellen. En het lijkt niet waarschijnlijk dat de vertraagde komst van de democratie daar op zal wachten. Iedereen is het er over eens dat er een evenredige vertegen woordiging moet komen, maar het is duidelijk dat er veel zal afhangen van het vertegen woordigingssysteem waarvoor wordt gekozen. Tot dusver draait het debat grotendeels om de vraag of de grens voor vertegenwoordiging vijf pro cent moet zijn (zoals in Duits land) of nog minder. Belangrijker nog is de vraag of er één nationale lijst moet ko men of afzonderlijke regionale lijsten. Het eerste systeem zou de partijbonzen met controle over het opstellen van de par tijlijsten overweldigende macht geven; met het laatste systeem zouden deze moeilijk heden vermeden kunnen wor den, maar de prijs hiervan is dat er talloze kleine regionale (en waarschijnlijk etnische) partijen zouden onstaan. De onderhandelingen over lijstposities zullen waarschijn lijk uitzonderlijk hard worden. Er wordt al gefluisterd dat on derhandelingen om een hoge lijstpositie met gegarandeerde verkiezing een centrale rol hebben gespeeld bij het over lopen van vijf blanke parle mentsleden van de Democrati sche Partij naar het ANC. Ver woede strijd om verkiesbare plaatsen op de lijst is te ver wachten. De partijen zullen harder dan ooit vechten om de steun van de plaatselijke notabelen, 'chiefs' en 'warlords'. Er zijn veel tekenen dat de verkie- zingspolitiek een uiterst terri toriaal karakter zal krijgen. In veel gebieden willen de plaat selijke leiders alleen de partij van hun voorkeur toelaten. Het zal dan voor het ANC heel moeilijk worden om campagne te voeren in bepaalde delen van Zululand, en de Inkatha zal met vergelijkbare proble men kampen in veel van de woonoorden. De situatie wordt nog verder gecompliceerd door de enorme macht die de partijen vaak over hun achterban hebben en de algemene zwakheid van de partijorganisaties. Internatio nale waarnemers zouden een manier kunnen zijn om een eerlijk verloop van de uitein delijke verkiezingen te garan deren; zij zouden ook excessen van de territoriale politiek kunnen voorkomen. Volgens de laatse opiniepeilin gen zou het ANC 45 procent van de stemmen krijgen, de Nationale Partij en haar bond genoten van de Democratische Partij 32 procent, de Inkatha 12 procent, de extreem-rechtse Conservatieve Partij 5 procent en anderen 6 procent - maar dit is niet meer dan een indica tie. Dat vrije en eerlijke verkiezin gen moeten resulteren in een verpletterende overwinning van het ANC wordt wat al te luchthartig aangenomen door leiders die niet gewend zijn aan electorale wiskunde. Maar een berekeningetje op de ach terkant van een enveloppe laat zien dat het voor het ANC nog heel moeilijk kan worden om een meerderheid te behalen. ook al zijn er ongeveer 27 mil joen Afrikanen en slechts 10 miljoen niet-Afrikanen (blan ken en kleurlingen). Slechts de helft van de Afrika nen heeft de kiesgerechtigde leeftijd, vergeleken met onge veer driekwart van de niet- Afrikanen. De niet-Afrikanen wonen overwegend in de ste den, zijn redelijk of hoog opge leid en hebben ervaring met verkiezingen. Een opkomst van 80 procent ligt in de ver wachtingen, met 5,6 miljoen stemmen. Voor de Afrikaanse kiezers, die voornamelijk op het platteland wonen, nauwelijks enige oplei- De opkomst van de Afrikanen, die niet gewend zijn aan verkiezingen, is essentieel voor de rol die ANC- leider Mandela in het toekomstig Zuid-Afrika kan spelen. FOTO: AP ding hebben genoten en niet gewend zijn aan verkiezingen, zou een opkomst van 60 pro cent, met 8,1 miljoen stem men, al heel hoog zijn. En dan laat de opiniepeiling zien dat de Afrikanen veel minder standvastig zijn in hun steun voor het ANC dan niet-Afrika nen voor anti-ANC partijen; een aanzienlijk aantal zwarte stemmen zou naar De Klerk gaan, terwijl het Pan-Afri kaans Congres en Chief Buthe lezi ook zwarte kiezers van het ANC zouden wegpikken. Met andere woorden: het zou er nog wel eens om kunnen span nen. 0 The Times IS WIJNANDS ext N - Echt populair is an ^kanselier Helmut eigenlijk nooit ge- Lang niet in die als bijvoorbeeld zijn anger Helmut ki dt indertijd, of de jtd nkort terugtredende Dlai|ter van buitenlandse Hans Dietrich Gen- sinds jaren met voorop Duits- meest populaire po- regelmatig terugkeren- ier elsoortige opiniepeilin- ai aat Kohl weliswaar nog de top-tien, maar ook die hij niet meer zeker zijn populariteit de laat- venp dalende is. Veel terrein hij evenwel niet prijs, ilijft een zwaargewicht in nei itse politiek. Ook letter- dei rant de snoeperd Kohl ma onlangs een streng dieet dog s zijn Oostenrijkse paas- tie maar weinig gewicht Bovendien zijn er andere zaken waar hij maar dan meer figuur- ït o lik om kan maken. Over »rpi elijke kritiek op zijn er en laten; dat steekt hem i leer dan dat hij bij de te- reg rs van politieke (spot- Tie en en cartoonisten ver st I roriet is. >ov ei •Jr3fjaar is een indrukwekkend man. De autoriteit uitstralend die veel Duitse kiezers kenne lijk aanspreekt. Een man die daarnaast ook de felste criti- cast van zijn politieke tegen standers fascineert. Ook al door de wijze waarop hij zijn politieke leven weet te redden. In de herfst van dit jaar is hij alweer tien jaar kanselier. Het is maar goed dat Helmut Kohl een overtuigd democraat is, anders zou hij een voorbeel dig dictator zijn, in de zin van een strenge vader die zijn gro te gezin door tucht, orde en ge hoorzaamheid gelukkig wil maken. Tegenspraak is tijd verlies vindt Kohl, die intus sen is uitgegroeid tot een reus temidden van louter dwergen, zoals de historicus professor Arnölf Baring hem onlangs nog typeerde. Kohl is van nature een baas; geen wonder dat hij dus ook dè baas is in zijn eigen partij, het kabinet, in zijn land. „Hoe lang nog?", vroeg het weekblad Der Spiegel zich een paar weken geleden op de omslag af. Naast die provocerende vraag was een houten .Kohl afgebeeld, vergroeid met zijn kanseliers zetel. Dat soort vragen even wel maken de kanselier strijd baar en precies tot de Kohl van wie Willie Brandt heeft gezegd, dat hij vooral niet onderschat mag worden. Vragen over het aanstaande voortijdige einde van de huidige christendemo- cratisch-liberale coalitie doet Kohl luidruchtig luchthartig af met de opmerking dat de coali tie voor vier jaar gekozen is en die termijn volmaakt. Helmut Kohl, een symbool van eigenzinnigheid, uiterst zelfverzekerd vasthoudend aan de koers die hij zelf sinds de Duitse hereniging heeft uitgezet. m fotO:ANP De bondskanselier begint in eigen land stilaan een feno meen te worden. Fenomeen Een symbool van eigenzinnig heid, uiterst zelfverzekerd vasthoudend aan de koers die hij zelf sinds de Duitse hereni ging heeft uitgezet. Was het vlak na die historische gebeur tenis nog spelevaren op de vij ver van gelukzaligheid, nu stijgt het water veel (oost- )Duitsers tot de lippen, terwijl Kohl geruststellende woorden als reddingsboeien om hem heen slingert: het komt alle maal dik in orde, alleen duurt het wat langer en zullen we het met alle Duitsers samen de ko mende jaren een beetje min der moeten doen. Op het politieke vlak probeert de socialistische SPD munt te slaan uit de economische ma laise en de strijdpunten tussen de coalitiepartners. De sociaal democraten schuwen daarbij grote woorden niet. Het kabi net Kohl is niet meer in staat orde op zaken te houden, de coalitie is kapot en moet dus opstappen. Er gaat bijna geen dag voorbij of er klinkt weer een nieuwe variant op dit the ma. Kohl zou, volgens de soci aal-democraten, de vertrou wenskwestie in de bondsdag moeten stellen; hij zou ver vroegde verkiezingen moeten uitschrijven; hij zou meer om het binnen- dan het buiten land moeten denken, en de so cialisten moeten bij het lands bestuur betrokken worden. Maar als er één vijand van de grote rooms-rode coalitie in Duitsland rondloopt, dan is het Kohl wel. Dezer dagen kreeg hij bijna steun van de socialis tische fractieleider in de bondsdag Klose. die zijn partij opriep op te houden met dat praten over vervroegde verkie zingen. De coalitie mag dan de gebruikelijke slijtagever- schijnselen vertonen, aldus Klose, maar de termijn van vier jaar zit dit kabinet uit. Waarschuwing Kohl laat zich door de socialis ten in zijn land de les niet le zen, ook al is hij eind deze maand bereid om met ze over een aantal nijpende kwesties - van staatsfinanciën tot asiel probleem - te praten. Kohl kijkt optimistisch naar de vol gende algemene verkiezingen in 1994 als hij opnieuw kanse liers-kandidaat is. De opiniepeilingen lijken hem in dat optimisme gelijk te ge ven. Want het merkwaardige is dat de SPD niets wint bij het marginale verlies dat de CDU/CSU op dit moment lijdt. Veel zal dan ook afhangen van de liberalen, bij welke grote partner zij zich zullen aanslui ten. Toch moet dit voor Kohl een belangrijke waarschuwing zijn. Al eerder zijn coalities en kabinetten stukgelopen, niet door de kracht van de opposi tie maar door de eigen interne machteloosheid. Dat risico loopt nu ook de Christen De mocratische Unie, waarin het op dit moment verre van rustig Tussen de grote CDU en de Beierse zusterpartij CSU be staat al sinds tientallen jaren een innige verstandhouding gebaseerd op argwaan en ja loezie: de CDU blijft argwa nend tegenover de ambitieuze en soms eigenwijze CSU. die op haar beurt jaloers blijft op de machtspositie die de CDU binnen de Duitse politiek in neemt en dat ook vaak genoeg tegenover de Beierse geloofs genoten laat merken. CSU-voorzitter, tevens finan- ciën-minister, Theo Waigel mag dan de 'koninklijke' allu re van Franz-Joseph Strauss missen, hij is wèl gevoelig voor erkenning en vindt dat hij die niet altijd en in voldoende mate krijgt van Kohl. Maar de kanselier is nu een maal geen man van uitbundige complimenten. Hij zoekt bere kend zijn naaste medewerkers uit die vervolgens voor het me rendeel ongemerkt gedegra deerd worden tot lippenlezers en slippendragers. Bewust of onbewust creëert Kohl daar door een enorme leegte achter zich, hetgeen niet bevorderlijk is voor de continuïteit binnen de partij, die hoe dan ook aan krachtige verjonging toe is. Verzet Echte opvolgers lijken niet voorhanden, de twee kroon prinsen, de deels verlamde CDU-fractieleider Wolfgang Schauble en de vroegere par tijsecretaris-generaal. thuis minister van defensie, Volker Rühe, wijken in hun stand punten nog nauwelijks af van de grote baas. De gelovige katholieke Rijn lander Kohl roept de laatste tijd in brede kringen verzet op door zijn toenemende autori teit. Kohl zou de NV Duitsland het liefst alleen besturen, zoals hij nu in feite zijn eigen partij al doet. Hij zegt nog liever een kabinetszitting af, als hij die door omstandigheden niet zelf kan voorzitten, dan dat hij het beraad aan zijn plaatsvervan ger overlaat. Kohl wordt graag een grote mate van burgerlijk heid verweten; succesvol dankzij een bovengemiddelde middelmaat, zoals hij door een duo politieke schrijvers enkele jaren geleden werd getypeerd. Een onlangs gepensioneerde chirurg heeft in zijn lange car rière bijzondere aandacht ge schonken aan het menselijk oor en daarover nu een boek geschreven. Kohls oren dui den volgens hem op een „ei genzinnige, heerszuchtige en enigszins gevoels-arme per soonlijkheid". Het is een con clusie die niet per se uit de vorm van zijn oren getrokken kan worden; de dagelijkse praktijk in Bonn biedt min stens zoveel argumenten om tot die karakterschets te ko men. „Voordat u de vraag stelt, wil ik hem wel beantwoorden", is een opmerking van Helmut Kohl enkele jaren geleden. En er is nog niets veranderd: veel vragenstellers krijgen nog steeds van Kohl bij voorbaat al het antwoord. Idoor FROUKJE SANTING i vluchtten een jaar geleden met duizenden richting Turkije, im Husayn zal, met het oog op zijn politieke lot, het Kurdische Pluk in zijn land moeten erkennen. foto: ap ZAKHO - Hayam Shu- ker lacht vriendelijk. „Ie dereen hier in Iraaks Kur distan is geïnteresseerd in de verkiezingen van aan staande zondag", zegt ze. „Elk gesprek mondt hier onwillekeurig uit in een discussie over de verande ringen die de stembusuit slag op 17 mei moet be werkstelligen". Een jaar geleden kleumde ze met haar man en vijf kinderen temidden van honderdduizen den andere Iraakse vluchtelin gen onder een van dekens op getrokken tentje in de Turkse bergen. Nu biedt ze in de gas tenkamer van haar riante huis in Sakho een kopje oploskoffie met veel suiker aan. Ze is be voorrecht ten opzichte van de tienduizenden Noord-irakese families die een jaar na de mis lukte Kurdische opstand nog steeds vluchteling zijn in hun eigen land. Voormalige gevan genissen, politiebureaus en andere overheidsgebouwen fungeren als tijdelijk onderko men, terwijl anderen nog altijd in tenten leven. Ondanks de betere levensom standigheden is Hayam Shu- ker de verschrikkingen van een gedwongen, verblijf in de Turkse bergen nog steeds niet te boven. Ze lijdt aan depres sies en ze voelt zich lichame lijk zwak.Als stadsvrouw, die gewend was in betrekkelijke welvaart te leven, was ik vol strekt niet opgewassen tegen de honger, de kou en de onze kerheid in de Turkse bergen. Nog dagelijks zie ik het beeld voor me van één van onze dochters, die tussen het vuil nis naar oud brood zocht. Het is een vernederende herinne ring, die ik maar niet kan ver werken". Embargo's Volgens Hayam Shuker staat haar situatie model voor die van veel vrouwen in Iraaks Kurdistan. „In de kampen wa ren vrouwen de hele dag bezig om hun kinderen in leven te houden, terwijl mannen tijd maakten om hun emoties af te reageren in gesprekken over de toekomst. Nu we gebukt gaan onder twee economische embargo's één opgelegd door de VN en één door het bewind in Bagdad - zijn het opnieuw de vrouwen die zor gen dat er elke dag wat te eten is en dat de kinderen gekleed gaan". Nadat de geallieerden een vei lige thuishaven hadden ge creëerd in Noord-Irak, keerde de familie Shuker net als de meeste Kurden die naar Iran en Turkije waren gevlucht, eind mei naar Sakho terug. Al leen wat electronische appara tuur bleek uit het huis^ te zijn gestolen. Zelfs de auto werd een paar dagen later in de ber gen teruggevonden. Van wer ken kwam de eerste tijd even wel niets. „De meeste school gebouwen waren verwoest en het lesmateriaal was verdwe nen", vertelt Ahmed Shuker, die evenals zijn vrouw in het onderwijs zit. Zij werkt als le rares op een lagere school, hij geeft Engels op een middelba re meisjesschool. Het duurde nog tot oktober voordat de klaslokalen van zoon Ruzgar (13) en dochters Haliz (11), Ha- vee (9) en Hindiv (7) met hulp van westerse instanties weer enigszins waren te gebruiken en hun ouders aan het werk konden. De drie meisjes vertellen dat ze net als veel kinderen in hun klas - nog vaak dromen over de ervaringen in de Turk se bergen. Ruzgar is blij dat hij weer gezond en sterk is, maar hij maakt zich zorgen over zijn toekomst: „Zo lang de politie ke situatie in Noord-Irak on stabiel blijft, is het niet eens zeker of ik straks wel kan stu deren". Haviz was vorig jaar een baby van enkele maanden. Men vreesde dat hij de hon gersdood zou sterven, maar de jongen is nu een eigenzinnige peuter van anderhalf, die de hele familie bezighoudt. Winter Tot het najaar ontvingen de Shukers twee drie keer sala ris uit Bagdad, maar dat hield op toen Saddam Husayn uit wraak over de afgebroken au- tonomiebesprekingen - een extra boycot tegen Noord-Irak afkondigde. „De voedselsitua tie werd daardoor nog slechter, terwijl de prijzen omhoog vlo gen", zegt Ahmed Shuker. „Bovendien werd de aanvoer van brandstof uit de door Irak gecontroleerde provincie Mo sul vrijwel stopgezet. Het was maar goed dat we toen nog niet wisten dat de strengste winter in de laatste vijftig jaar voor de deur stond". Bovendien trokken alle Iraak se ambtenaren - als onder deel van de boycotmaatre gel - zich uit Noord-Irak te rug. De Kurden moesten het openbare leven zelf maar draaiende zien te houden. De salarissen van de achtergeble ven Kurdische ambtenaren - dus ook die van Hayam en Ahmed werden zo goed en zo kwaad als het ging doorbe taald door het Iraaks Kurdis tan Front (IKF), een samenbal ling van de belangrijkste Iraaks-Kurdische partijen. Geld dat afkomstig was en nog steeds is van de 'belasting' die de Turkse chauffeurs moeten betalen voor de illegale export van goedkope Iraakse brand stof, dat via Iraaks Kurdistan naar Turkije wordt vervoerd. „Maar tachtig procent van de bevolking in de steden is werk loos", schat Ahmed Shuker, „terwijl de reconstructie van het platteland nog lang niet is voltooid. Al deze mensen ont breekt het aan enige vorm van inkomen. Ze zijn dan ook nog steeds volledig aangewezen op westerse hulporganisaties, die hun lot enigszins proberen te verzachten". Vrijheidsliederen Volgens Hayam Shuker wordt het zo langzamerhand tijd dat zowel Saddam Husayn als de VN de economische embargo's opheffen. „Het Iraakse volk heeft genoeg geleden. De poli tieke druk op Bagdad moet op een andere manier worden voortgezet". Ze knoopt met een gezamenlijk inkomen van 500 dinnars (honderd gulden) maandelijks de eindjes aan el kaar door slechts één a twee keer een klein stukje vlees op tafel te zetten. Ze koopt geen nieuwe kleren voor de kinde ren, terwijl het naastgelegen huis, dat eigendom is van haar moeder, verhuurd wordt aan een buitenlandse hulpverle ner. De bittere levensomstandighe den hebben het afgelopen jaar in ieder geval voor eenheid ge zorgd in Noord-Irak. Het Iraaks nationalisme, met Sad dam Husayn als symbool, kon eindelijk vervangen worden door het Kurdisch nationalis me. Op school wordt het Iraak se volkslied dan ook niet meer gezongen. De kinderen leren Kurdische vrijheidsliederen. En ze delen de politieke voor keur van hun ouders door een band in de kleur van één van de Kurdische partijen om hun hoofd te knopen. Een ontwikkeling die Ahmed Shuker ook met de nodige arg waan vervult: „Ik ben geen uit gesproken nationalist. Ik wil in vrijheid in dit land kunnen leven. De verkiezingen voor een regionaal parlement en een Kurdische leider die aan staande zondag worden gehou den, zie ik dan ook niet als een eerste stap op weg naar een on afhankelijk Iraaks Kurdistan, maar als een middel om het machtsvacuüm in Noord-Irak op te heffen. Dat is nodig om dat we nu met een gebrek aan orde en gezag kampen, omdat niemand wettelijk gemachtigd is om die taak te vervullen". Ahmed Shuker meent dat als volgende fase Saddam Husayn het Kurdische vraagstuk in zijn land moet erkennen. „Dan is er een basis om, op grond van de uitslag van de verkie zingen, met hem verder te on derhandelen over een auto noom Kurdistan. Dat is ook in het belang van zijn eigen poli tieke lot". Onderhandelingen met de gevreesde dictator zijn onvermijdelijk, zo redeneert Ahmed Shuker. „Een eventue le val van het bewind in Bag dad is immers nog geen garan tie voor een betere toekomst voor de Kurden. Wat gebeurt er als de fundamentalistische shiïten dan ook aan de macht komen. Ook deze erkennen de democratische rechten van de Kurden immers niet".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7