Lagere afvaltarieven voor eenpersoons huishoudens «Studente in cassatie over eigen bijdrage Us#3L duinrell Partijen geven groen licht voor Sleutelpas CeidóeSou/io/nt Woutertje Pieterse-school in bijzonder nieuw gebouw Niet voor iedereen ieicbcSoiviant LEIDEN OMGEVING DONDERDAG 14 MEI 1992 ALLERLEIDS Jazz Het Ben van den Dungen/Jar- mo Hoogendijk Quintet treedt vanavond vanaf 21.30 uur op in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg 14. Het gezelschap bestaat behalve uit de twee naamgevers uit pianist Rob van Bavelbassist Harry Em mery en drummer Ene Ineke. D66 Olga Scheltemalid van de Tweede Kamerfractie van D66, houdt vanavond een lezing over sociale vernieuwing, tij dens een afdelingsvergadering van de partij. Plaats: Consisto riekamer Pieterskerk. Tijd: 21.00 uur. Kunstenaars De organisatie van de Laken- feesten, de Stichting Evene mentenfonds Leiden is op zoek naar amateurkunstenaars. Zij worden uitgenodigd om mee te doen aan de traditionele Rem-, brandt-schilderwedstrijd die tijdens de Laken/eesten wordt gehouden. Thema is een eigen 'Kijk op Leiden. Alle soorten materialen mogen worden ge bruikt en het thema mag zowel abstract als figuratief worden ingevuld. Inschrijfformulieren en aanmelding bij de VW Lei den, Stationsplein 210071- 146846. Bustocht Geïnteresseerden kunnen zich tot morgen opgeven voor de bustocht die het dienstencen trum Merenwijk op 16 juni or- (ADVERTENTIE) Attraktiepark 1 |2242JP Wassenaar. Teh 01751-40260 ganiseert. De bustocht gaat naar Hoorn Medembhk en Enkhuizen. OPgeven bij mevr. Kathman tel. 210072 Toonkunstkoor Het Toonkunstkoor geeft mor gen haar jaarlijkse concert in de Pieterskerk. Gespeeld wor den onder andere werken van Gusta v Holst. Kaarten zijn ver krijgbaar voor f20,- bij K&O, Oude Vest 45 en aan de kassa van de Pieterskerk. Aanvang 20.15 uur. ComputerWare De computerbeurs Computer- Ware wordt morgen en zater dag voor de tweede keer in de Leidse Groenoordhallen gehou den. Er is van alles te koop, met name op het gebied van perso nal computers. Veel commer ciële stands met hardware en software, nieuw en tweede hands. maar ook stands voor clubs en ui tvinders. Verder zijn er een Helpdesk en een Test- bank aanwezig. Ook worden twee lezingen door de HCC. De eerste 1000 bezoekers krijgen te gen inlevering van de Compu- terWare-advertentie gratis een diskette met antiviruspro- grammatuur. Bezoekers kun nen vrijdag van 14 tot 22 uur terecht, zaterdag van 10 tot 17 uur. Lezing Psychologie en ons geloof is het onderwerp van een lezing die Lisette van Oordt morgen geeft in het Sint Jacobshofje aan de Doezastraat 15. De le zing begint om 20.15 uur en is georganiseerd door de RK Jon gerengroep Leiden. Zorg 'Grenzen aan de zorg' is het the ma van het pastoraal café dat morgen wordt gehouden in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44. Gast is prof. dr. H. Dupuis, hoogleraar medische ethiek in Leiden. De bijeenkomst begint om 15.30 uur. Vanaf 16.00 uur wordt een korte inleiding ge houden gevolgd door discussie. Herdenking Vierde Regiment Infanterie LEIDEN - De Vereniging van oud-strijders 4de Regiment Infanterie herdenkt op Hemelvaarts dag, 28 mei, de gevallenen in de meidagen van 1940. Programma: 9.00 uur: hijsen van de vlag op de erebegraafplaatsen Rijswijk en Valkenburg; 9.05 uur: kranslegging bij eregraf algemene begraaf plaats Rijswijk; 10.30 uur: herdenkinssamen- komst in Ned. Hervormde Kerk Valkenburg; jadert 11.45 uur: ontvangst en bijeenkomst dorpshuis De Terp Valkenburg; 13.00 uur: stille tocht naar erebegraafplaats Valkenburg; 13.15 uur: toespra ken door burgemeester van Valkenburg en com mandant van 47 pantserinfanteriebataljon, aan sluitend kranslegging en vlag hijsen. Geld gestolen uit restaurant LEIDEN - Bij een inbraak in restaurant La Cloche is in de nacht van dinsdag op woensdag een bedrag van 14.000 gulden meegenomen. De inbreker kwam binnen door de voordeur open te breken. Kleuter gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 5-jarige jongen uit Leiden is gistermiddag licht gewond geraakt bij een aanrijding op de hoek Saffierstraat- Smaragdlaan. De jongen zat in een auto, bestuurd door een 38-jarige Leidenaar. Die moest op de Smaragdlaan remmen voor een auto die vanaf de Saffierstraat kwam. De automobilist die achter de 38-ja- rige reed, een 22-jarige stadgenoot, merk te de actie te laat op en knalde achterop. Ruim drie mille voor gehandicapten LEIDEN - De col- lecte voor het natio naal Fonds Sport Gehandicapten die van 27 april tot 2 mei werd gehou den, heeft op de kop af 21.557.60 opge leverd. Vijftien pro cent van dit bedrag, circa 3150 gulden, gaat naar Leidse ge handicaptensport- veren i gingen. Inschrijving voor Avondvierdaagse weer geopend LEIDEN - Vanaf vandaag is de in schrijving voor de Avondvierdaagse van Leiden, op 1. 2, 3 en 4 juni. weer geopend. Tot 29 mei kost deelname 3,50, wie zich bij de start inschrijft betaalt 5,-. Afstanden: 5,10 en 15 ki lometer. Inschrijven kan via een for mulier of telefonisch, tel: 01726- 13470. Groepen dienen een Lijst van deelnemers in te leveren. Aan de grootste deelnemende groep wordt de wisselbeker uitgereikt. Startplaats is de kantine van VOL aan de Voorscho- terweg, tegenover het Bastionhotel. Wethouder zou, Parmentierpanden laten verpauperen LEIDEN - Wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening laat de Parmentier panden aan de Lammermarkt verpauperen om een argument te hebben voor een snelle sloop. Dat verwijt komt van de Club van Boze Buurtverenigingen. Voorzitter D. Sloos van de club schrijft dat in reactie op uitlatingen van Van Rij dat een snelle sloop misschien wel noodzakelijk is. Van Rij wees daarbij op de verpaupering van het pand en op overlast van krakers. Zij zouden bij gebrek aan samitair hun behoeften achter het gebouw doen. De Club van Boze Buurtverenigingen verwijt Van Rij dat hij de krakers geen water geeft. ..Zoiets doe je je hond nog niet aan..,", aldus Sloos in zijn reactie. Hij verwijt Van Rij verder beloften om het gebouw goed te beheren niet na te komen. Volgens de Club van Boze Buurtverenigingen moet d.e voormalige tex tielfabriek van Parmentier waarin enige tijd geleden Ico Athibu was gevestigd behouden blijven omdat het gebouw monumentale waarde heeft. De Club is fel tegen plannen om op deze locatie behalve woningen ook discotheek de Koots-o-theek te vestigen De disco moet volgens de club buiten de singels en niet in een woongebied worden gevestigd. tfoor MONIQUE R0S0 JIDEN - De gemeente erweegt de invoering in gedifferentieerde af- iltarieven voor huishou- ins van verschillende sa- enstelling. Eenpersoons lishoudens gaan dan n lager bedrag betalen n huishoudens die uit eer personen bestaan. t zei wethouder De la Mar ilieu) gisteravond tijdens 1 vergadering van de raads- nmissie milieu. De verla- ig van de tarieven voor een deel van de bevolking moet worden bekostigd uit de extra inkomsten die voortkomen uit het versturen van meer aansla gen. De la Mar: „Er is nu een vergeten groep die geen aan slag krijgt of slechts een ge deeltelijke aanslag, omdat ze niet bij de EWR zijn geregis- teerd. Als we die weten op te sporen en alsnog een aanslag sturen, krijgen wij meer bin nen". De wethouder wil de huidige tarieven als bovengrens ge bruiken. Het is niet zijn bedoe ling om de differentiatie te ge bruiken om de tarieven voor huishoudens die uit meer per sonen bestaan, te verhogen. „We willen de eenpersoons huishoudens minder laten betalen dan ze nu doen. Kan dan niet, dan gaat het wat mij betreft niet door". Hoe hoog de tariefsverlaging voor eenper soons huishoudens zou zijn, kon hij nog niet zeggen. Het voorstel wordt volgende Week besproken in het college van burgemeester en wethou- Vuilniszak De la Mar reageerde met zijn uitspraak op vragen van onder anderen Groen Links-raadslid R. van Schreven. Zij wilde we ten of ook Leiden denkt aan het invoeren van 'intelligente afvalcontainers' zoals in Hoofddorp is gedaan. Daar is in elke afvalcontainer een chip ingebouwd zodat per adres de hoeveelheid afval kan worden bijgehouden. De afvalheffing die moet worden betaald, is daarop afgestemd. Volgens De la Mar is een dergelijk experi ment in Leiden onmogelijk. „Die mening is niet eens inge- geven omdat we bang zouden zijn dat mensen hun vuilnis zak meenemen naar hun werk, maar gewoon omdat het onmo gelijk is. In bijvoorbeeld de Zeeheldenbuurt staan wijk- containers. Hoe reken je dan de hoeveelheid afval per huis houden uit?" EN HAAG/LEIDEN - Het )ger beroep dat de Leidse 'idente Paula van Manen in tegen de Christelijke [eschool Rijn-Delfland aan- ide, krijgt een vervolg. Na- op 18 maart het gerechts- Van manen in het ongelijk ïlde over het betalen van een len bijdrage naast het colle- leld, dacht de 23-jarige stu- 'te uitgeprocedeerd te zijn. is echter nog een weg te be- idelen, die van cassatie bij Radd. Van Manen spande in januari 1990 een kort geding aan tegen haar school. „Toen ik op school kwam was de eigen bijdrage 235 gulden. Dat bleek aan hele rare kosten te worden uitgege ven, zoals bestuurskosten en -onderhoudskosten voor de ko pieermachine en de telefoon. Als je niet betaalde werd je uit gesloten van de voorzieningen van de school, waaronder de kantine, het kopieerapparaat, de telefoon, typemachines, en zovoort. Allemaal zaken waar voor je op aangewezen bent voor je studie. Het gerechtshof zegt echter dat een school voorzieningen die geen direct verband hebben met het on derwijs en die niet bekostigd kunnen worden uit de rijksbij drage, niet gratis aan studen ten ter beschikking hoeft te stellen. Maar deze voorzienin gen hebben wel degelijk met het onderwijs te maken. Ik heb zelf ondervonden dat als je uit gesloten wordt van die voorzie ningen, je wordt belemmerd in het onderwijs. Als ik moest te lefoneren voor een bepaald vak, moest ik de stad in op zoek naar een telefooncel en kwam ik te laat voor het vol gend college. Het inleveren van verslagen moest ik uitstel len, die moesten getypt zijn, maar ik mocht de typemachi nes niet gebruiken. Bovendien kom je in een sociaal isole ment, je gaat niet graag in de kantine zitten, alsje niets mag gebruiken". Ze zette uiteinde lijk haar studie voort aan de Leidse Hogeschool. Toch zet ze de zaak door, op verzoek van de Landelijke Studenten vakbond die ook de kosten be taalt. De bond wil duidelijk heid. De directeur van Rijn-Delf land, Kees van Pernis, beaamt het feit dat er een duidelijke uitspraak moet komen over de hele kwestie. „De wet voor de eigen bijdrage is een merk waardige wet die voor meer uitspraken vatbaar is". Van Pernis noemt het proces van Van Manen een eenmans actie. „Ik ben niet ongelukkig met het feit dat Paula hier leer ling was", gaat Van Pernis ver der. „Ze heeft een kritische op stelling ten opzichte van de school en dat vind ik alleen maar een goede zaak. In deze zaak kan ze echter haar onge lijk niet toegeven. Ergens houdt het verhaal op, daar kan ze niet in berusten en dat is jammer". Muizenissen in bibliotheek Muizen heersten gisteren in de bibliotheek Morskwartier aan de Robijnstraat. De muizen liepen over de balie en tussen de boeken. Ze waren van groot formaat en voor muizen van toch ook behoorlijk op leeftijd: vier tot negen jaar oud. Het ging om de jeugdleden van de bibliotheek die een muizenmiddag hadden. Ze werden als muizen geschminkt en er werd voorgelezen. De grote muizen deden zich bovendien ook nog te goed aan kleine muisjes foto: wim van noort LEIDEN - Het voorstel om een Sleutelpas in te voeren, die korting geeft om sociale en culturele activiteiten, wordt uitgevoerd. De raadscommis sie sociale zaken gaf gister avond unaniem groen licht voor de algemene kortingspas, die korting geeft bij bijvoor beeld musea, bioscopen, cur sussen, snooker- en bowling centra en detailhandel. De Sleutelpas is uitdrukkelijk niet alleen bedoeld voor de mensen met een minimumin komen. Wethouder De la Mar (sociale zaken): „We willen af van het beeld van Fietsen met een plaatje met een gat erin". De kortingskaart is daarom be doeld voor alle inwoners van Leiden. Mensen met een mini mumuitkering betalen tien gulden, studenten vijftig gul den en anderen 75 gulden. De prijzen kunnen nog worden aangepast. WD-raadslid A. Geertsema drong er bijvoor beeld op aan om de prijs voor studenten te verlagen. „Het gaat niet aan om mensen met een studiefinanciering zo ver te scheiden van mensen op het minimumniveau". De komende drie maanden wordt geïnventariseerd hoe veel bedrijven belangstelling hebben om mee te doen. Vol gende week worden de ge meentelijke directies bena derd. Een minimale korting van tien procent is de inzet. Volgens de coördinator van het Sleutelpasproject, C. Kroon, is dat echt het minimum: „Als je te weinig korting geeft, zien de mensen geen reden om de Sleutelpas te kopen. En dat ho gere kortingen haalbaar zijn, bewijst Amsterdam. Biosco pen geven daar vijftig procent korting op vertoon van de Stadspas". Wethouder De la Mar zei niet op een gulden meer of minder te willen kij ken bij de inkomenstoets. „We gaan echt niet na of iemand een tweede bankrekening heeft". De gemeentelijke zwembaden zullen niet meedoen aan de Sleutelpas. De korting zou een groeiend exploitatietekort ver oorzaken. Inmiddels hebben ook de regiogemeenten te ken nen gegeven dat zij willen meedoen met de Sleutelpas. WVL stelt servicekosten Slaaghwijk ter discussie LEIDEN De Woningbouw vereniging Leiden (WVL) met de bewoners van de flats in de Slaaghwijk praten over een mogelijke herverdeling van de servicekosten. Dit zei direc teur J. Boggia gisteren tijdens een forumdiscussie over las tenverlichting in Leiden. De bewoners van de Slaagh wijk klagen al lange tijd over de hoge wooplasten. Naast de forse huurverhoging van 5,5 procent richt de kritiek zich te gen de servicekosten (bijvoor beeld het aanstellen van een huismeester, de kosten van gas, water, electriciteit). De corporaties brengen die servi cekosten naast de huur in re kening. Uit een rapport van een werkgroep van bewoners, gemeente en de corporaties De Sleutels en WVL bleek onlang? dat de servicekosten nauwe lijks omlaag kunnen. Gisteren deed Boggia echter de toezegging de discussie met de Slaaghwijk aan te willen gaan over deze kosten. „Wat voor de huurders van belang is, is dat ze zelf een keuze kun nen maken. Alles in het ge meentelijke volkshuisves tingsplan moet gericht zijn op de individuele huurder. De huurder moet dus ook zelf kunnen beslissen hoe zijn ser vicekosten eruit zien". Voorts zag hij'veel in de in Amersfoort gegroeide prak tijk, waar de corporatie SCW 'creatief experimenteert met het aanstellen van buurtbe heerders, die onderhouds werkzaamheden verrichten aan hun eigen woningen. Als 'beloning' hiervoor krijgt de bewoner verlaging van de ser vicekosten of de huurprijs. Wethouder Van Rij (volkshuis vesting) ziet in principe veel positiefs in deze constructie, maar meent dat de corporaties eerst zelf hun zaken op een rij moeten zetten. Vervolgens zou er goed naar de invulling geke ken moeten worden. „Als er één bewoner niet meedoet, dan moet de corporatie het uit eindelijk toch weer overne- 'Tijd genoeg' De zelfwerkzaamheid van be woners werd verder bepleit door P. Fortuyn, hoogleraar ar beidsvoorwaarden aan de Erasmusuniversiteit. Hij trok fel van leer tegen de huidige verzorgingsstaat. „We stellen mensen niet meer verantwoor delijk voor hun eigen levens perspectief'. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: H maand (automatische betaling) f 27,00 3 kwartaal (automatische betaling) f 79.80 3 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar. Naam: Postcode/plaats: Ml li l IIUIWI I IlMI HIIIMj 66 vreest "trtraging utoluwe innenstad IIDEN - De werkgroep be- economie en verkeer de Leidse D66-afdeling ïest dat het bewerkstelligen een autoluwe binnenstad traging oploopt. Dat blijkt een inspraakreactie van de kgroep op het voornemen auto's zoveel mogelijk uit innenstad te weren. ;ens de D66'ers heeft het nig zin om de mogelijke tregelen uitgebreid te on- zoeken, omdat ook daarna gevolgen niet goed te over- zijn. Voorts zou de ver- Jrsdruk alleen maar toene- n als nog langer wordt ge- :ht met concrete maatrege- De partij meent dat het sneld realiseren van autolu- en autovrije zones leidt tot snelle verbetering van de 3098 ale leefbaarheid. Dit komt luridl 8ens D66 het draagvlak il/afs ir verdergaande maatrege- om auto's uit de binnen- te weren ten goede, een groot draagvlak te 'opefrten pleit D66 voor 'een cul- iromslag'. Hiertoe heeft de neente al maatregelen ge- om ambtenaren te ont- SEVI^digen met de auto naar het fk te komen. De democra- zouden ook bedrijven en "e neentelijke instellingen er- jrc willen bewegen dergelijke _.,ai ppen te nemen. Bovendien theid iden automobilisten tops leten worden gewezen op de Ini alijke gevolgen van auto rij- door in de stad meters op hangen waarop de concen- 41 ties van uitlaatgassen zijn e lezen. 1 de gevolgen van het terug- ngen van het autoverkeer ug te dringen wil D66 de he ette aan verplaatsingen ver- ECA nderen. Daarom zouden bij- rkoo jrbeeld in woonwijken meer ikelvoorzieningen moeten rden gerealiseerd. Voorts iet in overleg met winkeliers irden onderzocht of het mo- jk is boodschappen thuis te kpf°rgen. werkgroep van D66 be urt het dat er niet meer geld schikbaar is voor verbete van het openbaar vervoer. rfillem Egels IIDEN - In tegenstelling tot wij gisteren berichtten, is nieuwe D66-raadslid Wil li Egels niet benoemd in de idscommissie financiën, au- ;isering en welzijn (faw) in de commissie beroep- bezwaarschriften. Zijn col- ga Hans de Goede wordt lid HUI n de commissie faw. Architect Sabien de Kleijn op de trap in haar pas voltooide schep ping: de Woutertje Pieterse school. foto henk snaterse LEIDEN - Het ruikt er nog naar nieuw linoleum en het is nog leeg. Maar het is wel klaar: het nieuwe gebouw van de Woutertje Pieterse basisschool aan de Houtstraat. Nog dit schooljaar, vanaf 29 juni, worden de eerste lessen in het nieuwe gebouw gege ven. De school telt momenteel 190 leerlingen en zal volgens directeur P. Bosman binnen kort de 200e scholier inschrij ven. Het nieuwe pand bevat acht lokalen en heeft 1,3 mil joen gulden gekost. Het pand is ontworpen door ar chitect Sabien de Kleijn van het bureau 'Van Herck en de Kleijn'. In architectenkringen wordt het een bijzonder ont werp gevonden. Zo is er sprake van 'een raadselachtige wissel werking tussen de twee verdie pingen'. Voorts zorgt dé eivor mige speelzaal ervoor dat er nauwelijks rechte hoeken in het gebouw zijn. „Het is een prachtig gebouw", zegt Bos man. „Ja, ik denk ook dat de leerlingen dat zullen merken, want het pand waar we nu nog in zitten is veel te klein". De school staat aan de rand van de Leidse Hout en heeft dus volop uitzicht op groene gebieden. Omwonenden wa ren niet onverdeeld gelukkig met de komst van de school. Zozeer zelfs, dat ze een proce dure bij de Raad van State aan spanden. „Dat heeft wel voor vertraging gezorg", zegt Bos man. „Anders waren de eerste lessen hier al lang gegeven. Maar ik denk dat de relatie met omwonenden toch wel goed zal zijn". Postcode/plaats: Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Ilebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen, liet wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9