Cao supermarkten gaat consument geld kosten Transavia gaat meer vanuit regio vliegen ;j|inst IV met vart nhoog ECONOMIE Osram is serieuze concurrent van Philips Posterijen in EG-lidstaten moeten concurrentie dulden Stichting 'Kleinnood' wil bekender worden dóeSoivuwit iitleg 'loofs >r te inte chaiicl iflict dreigt over baggerbedrijf DONDERDAG 14 MEI 1992 JHT - Er dreigt een cao-conflict staan tusssen de werkgevers en de in het baggerbedrijf (3.000 jmers). De bonden eisen invloed herverzekering van loonbetaling eerste ziekteweken. De werkge- georganiseerd in de Vereniging ale Baggerbedrijf (VGB), doppen pontjes op dat gebied liever zelf. kabinetsvoornemens doorgaan, werkgevers vanaf 1 januari 1993 de doorbetaling van het loon ge- de eerste drie of zes weken (af- 3 tei dijk van de grootte van het bedrijf) lelijk |e ziekte van een werknemer. Nu sgela ngen werknemers ook in de eerste een ziektewet-uitkering. Ook e vut zijn problemen. ar w jnden w iei-1 do he Dr inde ide Oudere werknemer krijgt vaak geen aangepast takenpakket DEN HAAG Zeven van de tien bedrijven ziet geen kans oudere werknemers (vanaf 55 jaar) een aangepast takenpakket te geven of heeft daar nooit bij stil ge staan. Dat blijkt uit een onderzoek door de Loontechni- sche dienst van het ministerie van sociale zaken onder 1433 bedijven waarvan er 760 daadwerkelijk 55-plus- sers in dienst had. In bijna acht van de tien bedrijven met ploegendiensten of onregelmatige diensten wor den 55-plussers daarbij niet ontzien. Ook bij andere fa ciliteiten voor oudere werknemers, zoals seniorenda gen en vrijwillige arbeidstijdverkorting, blijkt dat het met name grotere bedrijven zijn en bedrijven die onder een cao vallen die wel iets regelen voor hun oudere per soneelsleden. In de bouw, de industrie en het wegver voer met relatief veel lichamelijk zwaar werk worden in achtereenvolgens 25,12 en 18 procent van de bedrijven oudere werknemers fysiek ontzien. Waarschuwingsstaking in Duitse metaal HAMBURG - De Duitse vak bond IG Metall heeft zijn waar schuwingsstakingen in de me taalsector gisteren in vrijwel het hele land voortgezet. Al leen al in de deelstaten Ham burg, Schleswig-Holstein en Niedersachsen legden 40.000 werknemers kortstondig het werk neer. IG Metall stelde de werkgevers dinsdag een nieu we ultimatum. Indien de werk gevers niet deze week met een nieuw voorstel komen, begint de bond op 25 mei aan een sta king. IG Metall is met vier mil joen leden de grootste vak bond van Europa. Idoor PEET VOGELS MÜNCHEN - Osram gaat de concurrentie met Philips vol vertrouwen aan. De lampenfa brikant, een dochter van het Siemens concern, verwacht de komende jaren een sterke groei. Vooral de nieuwe spaar lampen en halogeenlampen zullen daaraan bijdragen. In Nederland heeft Osram inmid dels een marktaandeel van 20 procent en dat zal de komende jaren blijven groeien. De direc teur van de Nederlandse Os ram vestiging Bruines, voor ziet een harde strijd. „Philips is de grootste en zal dat blij ven, maar ze zullen zeker marktaandeel verliezen". Os ram verwacht vooral goed te scoren met de nieuwe spaar lampen. „Technologisch ge zien liggen we twee jaar voor op Philips. Die voorsprong gaan we zo sterk mogelijk uit buiten", aldus Bruines. Het succes van de spaarlampen heeft Osram zelf verbaasd. „De lampen zijn niet aan te slepen. De acties met de energiebe drijven (waarbij de klant de spaarlampen tegen geredu ceerd tarief kan kopen) zijn een enorm succes. Bij die actie werken we overigens samen met Philips". Het grote succes heeft voor de consument nog financiële consequenties. Door de grote vraag is de produktie- capaciteit volstrekt ontoerei kend. Dat betekent dat de prijs maar mondjesmaat omlaag gaat. „We hebben onderzoek gedaan waaruit blijkt dat de consument massaal op spaar lampen overstapt bij een prijs van 19 gulden. Daar blijven we de komende jaren dus boven zitten, want aan de vraag kun nen we toch niet voldoen". De groei van Osram zal vooral door Philips gevoeld worden. Philips is de sterkste partij op de markt voor traditionele gloeilampen en tl-buizen. In die markt zit echter nauwelijks groei. De klappers worden ge maakt met halogeenlampen en nieuwe kleine tl-buisjes. Op die markt is Osram veel beter vertegenwoordigd dan Philips. „Osram blijft de komende ja ren honderden miljoenen in vesteren in nieuwe technolo gie. Daarmee kunnen we onze voorsprong vasthouden. We gaan uit van een groei van ons marktaandeel in de lampen- markt van 1,5 procent per jaar. Waarschijnlijk zullen we wel harder groeien, maar door de economisch onzekere omstan digheden blijven we voorzich tig in onze schattingen". j 19» op ^fjCHT De concern van SHV Holding is jaar met bijna een gestegen van ,8 miljoen tot 508,4 verten, terwijl de omzet 15,7 miljard naar bij- milJarcl ging- Dat uit het jaarverslag 991 van de handel in grondstoffen, praljngsmiddelen en con- "ijsi tiegoederen. prtreffelijke" resultaten afgelopen jaar maken ee i etie voorzichtig met het •har >ken van verwachtingen rdec 992. maar zij hoopt op de Vr0ed" resultaat. De ex- •t Be itrategie wordt dit jaar h ezet met kapitaalsuitga- i boven het miljard gul- n orig jaar 963 miljoen) Fi liquiditeit - eind 1991 ndai liljard - zal hoog worden 3s n |en. andf iloeibaar-gasactiviteiten e ap HV strekken zich uit h iiropa. Marokko en Tur- 'izof aarbij een flink deel van iltaten, vooral in Euro toen dt behaald uit verwar- l .Eén a twee weken lich- met wind doet wonde- het winstniveau van rijven", wordt in het opgemerkt. ?koi ■er: De consument moet er rekening mee houden dat de boodschappen de komende tijd naar schatting een half procent duurder zullen worden. FOTO:PR tieke gebeurtenissen in Europa hebben een ;bied geopend dat om durf en aanpak". ost-Duitsland, Polen, jslowakije en Hongarije bezig met de verdere van organisaties en in. SHV is bereid daar te n in goederen en Hetzelfde geldt voor en Turkije, erenigde Staten is spra- een recessie. Het SHV- tbedrijf The David J. Jo- Company ondervindt e weerslag van, maar rig jaar toch een kleine boeken. Begin dit jaar )HV overeenstemming over het aangaan van ezamenlijke onderne- met de Duitse kolen- Iheinbraun. lansie van Otto Reichelt 17 keisin Berlijn) heeft ge- het besluit in een aan- n 600 miljoen mark in nkelbedrijf te investe- to Reichelt is net vóór ld van het jaar op de jelntroduceerd met dë van nieuwe aandelen, rengst van 191 miljoen geheel aan Otto Rei- goede gekomen. Het van SHV verwaterde emissie tot 60 procent. jaarwinst CSM iebi procent hoger =g» Jjjj ERDAM - Het voe- UTRECHT - De super markten zullen de loon stijging niet helemaal kunnen opvangen door kostenbesparende maat regelen. De consument zal er dan ook rekening mee moeten houden dat de prijzen van de dagelijkse boodschappen de komen de tijd extra zullen stijgen met naar schatting een half procent. Dit is het gevolg van het cao akkoord dat eerder deze week werd gesloten en dat voorziet in een loonstijging van 10 pro cent in de komende twee jaar. Dat zei directeur Roos van het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) gisteren, toen hij tijdens de ROKA-Vak- beurs in Utrecht de uitkom sten bekend maakte van het jaarlijkse consumenten-onder zoek. De klanten geven de super markten net als vorig jaar het rapportcijfer 7,7. Wel zijn ze in middels verzot geworden op „aantrekkelijke aanbiedin gen". Roos schrijft dat toe aan de lastenverzwaringen van de overheid, waardoor de consu ment minder te besteden heeft. Openingstijden Volgend jaar mogen de win kels door een nieuwe winkels- luitingstijdenwet tot half ze- SCHIPHOL Transavia Airlines gaat in de toe komst meer vakantiegan gers direct vanaf de regio nale vliegvelden Eelde, Twente, Eindhoven en Maastricht naar hun be stemmingen brengen. De luchtvaartmaatschappij vliegt al regelmatig vanaf de regionale velden, maar bespeurt een toenemende interesse. Dat heeft president directeur Peter Legro gisteren op Schip hol gezegd tijdens een toelich ting op het jaarverslag over 1991. De uiteindelijke keuze voor regionale luchthavens zal overigens geheel door de reis organisaties en passagiers moeten worden gemaakt. Transavia doet het zelf liever niet, omdat vliegen vanuit de provincies duurder is dan van af Schiphol. „Natuurlijk'zullen we het doen, maar het kost ons extra geld om met een leeg toe stel vanaf Schiphol naar de re gio te vliegen om passagiers op te halen en weg te brengen. Hetzelfde geldt bij terugkeer", aldus Legro. Hij zegt dat vluchten vanuit de regio daar om enkele guldens per passa gier duurder moeten worden. ven 's avonds open zijn. Van de consumenten zegt bijna een kwart graag tussen zes en ne gen uur 's avonds één of meer keren per week boodschappen te willen doen. Bij de jonge huishoudens is dat zelfs de helft. Vooral jongeren zonder kinderen in de grote steden willen dat. Uit h^t onderzoek komt ook naar voren dat 23 procent geen post wil ontvangen van de su permarkt waar ze klant zijn. Zeker in de Randstad wil men niet graag opgenomen worden in een databank van de super markt. Deze consumenten hechten aan hun privacy. Voor 42 procent van de consumen ten maakt het niet uit, terwijl 35 procent het wel prettig vindt om geïnformeerd te wor- De vliegtickets van Transavia zullen de komende maanden toch al enkele tientjes per stuk duurder worden om enkele kosten te dekken. Ook vorig jaar heeft Transavia de tarie ven verhoogd, wat mede de oorzaak is geweest van de om zetstijging van 309 naar 354 miljoen in 1991. De maatschappij wil voorko men dat de loonkosten dit jaar die van vorig jaar overtreffen. Om de positie tegenover met name buitenlandse concurren ten te behouden, moeten de loonkosten minimaal op het huidige niveau blijven of zelfs dalen. De loonkosten bedroe gen vorig jaar bij Transavia 22 procent van de totale bedrijf slasten. Dat is niet overdreven laag, maar niet zo hoog als die van British Airways (dertig procent) of Swissair (veertig procent). Transavia heeft dit jaar het personeelsbestand met drie honderd uitgebreid tot 1.300. De nieuwe mensen zijn nodig om de capaciteitsuitbreiding op te vangen, die ontstaat door de introductie van Boeing's 757. Voor 1992 rekent Peter Legro ondanks een stijging van de kosten op een winst die mini maal gelijk is aan die over 1991 18,4 miljoen). Het aantal ver voerde passagiers zal volgens de berekeningen stijgen van 1,3 miljoen tot 1,75 miljoen. den over speciale acties of aan biedingen. Van de consumenten met kin deren ziet 42 procent graag kleine speciale winkelwagen tjes. Een bijna even grote groep wil kinderopvang om even rustig te kunnen winke len. De winkeliers zitten ech ter met het probleem dat der gelijke wagentjes als sneeuw voor de zon verdwijnen. Kin deropvang stuit op ruimte nood, aldus het CBL. Op de ergernissen top tien staat nog steeds het lange wachten voor de kassa en het openen van onvoldoende kas sa's bovenaan, maar volgens het CBL zijn de wachttijden te ruggedrongen en de rijen zichtbaar korter geworden. Hogere winst voor Aegon DEN HAAG De nettowinst van de verzekeringsmaat schappij Aegon is in het eerste kwartaal gestegen met 1,5 pro cent van 190,2 miljoen naar 193 miljoen. De nettowinst per aandeel daalde echter door de uitbreiding van het aande lenkapitaal van 4.31 naar 3,91, aldus heeft Aegon giste ren bekendgemaakt. In het eerste kwartaal van 1991 werd de nettowinst nog opge krikt door een boekwinst van 23,1 miljoen. In de eerste drie maanden van het lopende boekjaar is dat resultaat ge daald tot een plus van 5,3 miljoen. De omzet steeg in het eerste kwartaal met 13,2 procent van ƒ3,91 miljard naar ƒ4,42 mil jard. De operationele winst per aandeel steeg „fractioneel" van 3,78 naar 3,80. Het aan tal aandelen is duidelijk geste gen als gevolg van de conver sie van obligatieleningen, keu zedividend en uitgeoefende opties. De beurs was gisteren niet echt tevreden over de ont wikkeling van de nettowinst per aandeel. Volgens een han delaar werd er een hoger resul taat per aandeel verwacht. De koers van Aegon zakte na de publikatie van de kwartaalcij fers sterk terug tot 124,80, een min van 1,10. Aegon handhaaft de tijdens de pre sentatie van het jaarverslag uitgesproken verwachting dat het operationele resultaat over 1992 „duidelijk zal stijgen". Door de eveneens „duidelijke" groei van het aantal uitstaande aandelen denkt Aegon dat de operationele winst per aandeel „ten minste" gelijk zal blijven. en biochemiebedrijf leeft in de eerste helft iet gebroken boekjaar een winst geboekt van ..Vu. teen winst geuuesi van miljoen. Dat is een stij- an 12,9 procent vergele- sdenj iet dezelfde periode in 1 rige verslagjaar. De on- ning rekent voor de helft eveneens op een tijging. In het eerste r, dat loopt van 1 okto- 191 tot 31 maart 1992, de omzet van ƒ941 tot miljoen. De verkopen toe door overnemingen owe in Duitsland, QA rts in de Verenigde Sta- iryza Beheer en Hak in and. Ook autonome roeg bij tot de omzetstij- BRUSSEL/STRAATS- BURG De Europese Commissie wil in de toe komst de monopolieposi tie van de nationale poste rijen in de lidstaten ver der afbouwen. De liberali sering van de interne markt beoogt vooral een meer efficiënte dienstver lening. Het streven in elke lidstaat moet zijn om een vandaag geposte brief morgen op de plaats van bestemming te hebben. De Nederlandse PTT slaagt daar als geen ander in, zo con stateerde Europees commissa ris voor telecommunicatie Fi- lippo Pandolfi gisteren in Straatsburg. Maar de postbe zorging in Italië, om maar eens een ander uiterste te noemen, is een regelrechte ramp. Zelfs de Duitsers slagen er ondanks het moeizame proces van de eenwording nog in 83 procent van alle vandaag geposte brie ven een etmaal later te bezor gen. Voor een brief, die van het ene EG-land naar het andere wordt gestuurd, staat normaal drie dagen. Slechts 40 procent van alle internationale post- Een sorteerafdeling van de Nederlandse PTT. Slechts in veertig procent van de gevallen komt de post in de EG-landen binnen drie dagen ter plaatse. FOTO: DIJKSTRA stukken komt ook binnen drie dagen ter plaatse. België Net als Italië hebben ook de posterijen in België een voort durende achterstand in de ver werking en bezorging van de post. De Belgische televisie zond onlangs nog een reporta ge uit waaruit bleek dat er met name in Brussel een schreeu wend tekort is aan postbodes. Vanuit alle hoeken van het land komen elke dag hulpbe stellers naar de hoofdstad. Zij kennen Brussel niet of nauwe lijks. Dat leidt vaak tot een cu rieuze zoektocht naar straatna men en huisnummers in het ochtendschemer. Het gedeeltelijk opheffen van het post-monopolie per land is één van de zaken die nog niet geregeld zijn met het oog op de interne markt. Vooralsnog zijn de opvattingen van Pandolfi en zijn collega voor economi sche concurrentie, Sir Leon Brittan, vervat in een discus siestuk. De nationale posterij en zitten niet te wachten op concurrerende bedrijven die op hun markt actief worden. De 1,7 miljoen ambtenaren van de post in de EG nog min der. Toch moeten de Europese posterijen al enige jaren de concurrentie dulden van parti culiere koeriersbedrijven en stadspostdiensten. Telecommunicatie Pandolfi maakte in Straats burg de vergelijking met de te lecommunicatie, waar vrije concurrentie op Europees vlak nauwelijks tot problemen heeft geleid. De geheel of ge deeltelijk geprivatiseerde tele foonmaatschappijen zijn nu ook over de landsgrenzen ac tief. Zo heeft British Telecom al een kantoor even buiten Brussel en zijn de Engelsen klaar om op het vasteland hun diensten op gebied van tele communicatie aan te bieden. Met de posterijen moet het ei genlijk dezelfde kant opgaan, vindt commissaris Pandolfi. Zijn voorstel is het aantal dien sten waarvoor ook particuliere bedrijven in aanmerking ko men voorlopig nog te beper ken tot expresse-post en het verzenden van publiciteit en drukwerk. Ook de internatio nale postverzending zou over gelaten kunnen worden aan particuliere bedrijven. De diensten van de nationale pos terijen binnen de EG en hun manier van werken zouden tot slot beter op elkaar moeten worden afgestemd. Dat laatste geldt ook voor de posttarieven. Een Europese postzegel, in na volging van de Europese munt, zal er voorlopig niet ko- Gebouw NN bepaalt skyline Rotterdam De 'skyline' van Rotterdam-centrum met rechts het nieuwe hoge ge bouw van Nationale Nederlanden gezien vanaf de zuidelijke Maas oever. Morgen zal prinses Margriet het beeld bepalende gebouw offi cieel openen. FOTO:ANP Idoor MONIQUE BLOM itige cijfers over Amerikaanse economie Groei leasemarkt zet fors door Handel buiten beurzen verder aan banden [NGTON - In de Vere- lijkt erop te duiden dat de eco- Staten zijn gisteren gun- nomie aantrekt zonder dat de ijfers gepubliceerd over inflatie wordt aangewakkerd. ^kkeling van de econo- april. De groei van de andelsomzet was aan- groter dan verwacht de stijging van de con De detailhandelsomzet nam in april toe met 0,9 procent, voor al dank zij een flinke verkoop van auto's en bouwmaterialen. Economen hadden slechts een Venprijzen viel mee. Dat groei van 0,3 procent verwacht. BUNNIK - Steeds meer auto's worden geleased. Dat blijkt uit cijfers van de Bovag. Daaruit komt naar voren dat er in 1991 ruim 10 procent meer personen-, bestel-, en vrachtwagens werden ge leased. De toegenomen groei op de leasemarkt is een voortzet ting van de ontwikkeling in de laatste jaren en wordt veroorzaakt doordat steeds meer bedrijven zakenauto's leasen in plaats van kopen. Van het totale aantal nieuwe auto's wordt momenteel een vijfde geleased. De Bovag verwacht dat de groei van lease-auto's dit jaar tijdelijk zal worden afgeremd als gevolg van de economi sche situatie in ons land. Maar uiteindelijk zal het aantal wagens dat wordt geleased de komende jaren toenemen tot circa 420.000. AMSTERDAM - Het aan de man brengen van effecten bui ten de beurs om door niet-er- kende instellingen wordt per 15 juni aan strenge regels on derworpen. Op die datum treedt de Wet Toezicht Effec tenverkeer in werking ter ver vanging van de antieke Beurs wet van 1914. Het toezicht op het effectenverkeer, zowel bin nen erkende beurzen zoals ef fectenbeurs en optiebeurs, als daarbuiten komt in handen van de Stichting Toezicht Ef fectenverkeer STE, waaraan het ministerie van financiën zijn bevoegdheden overdraagt. DEN HAAG - De Stich ting 'Kleinnood', die tot doel heeft kosteloos hulp te bieden aan kleine on dernemers, wil bekender worden, zo bleek gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag van de or ganisatie. Afgelopen jaar adviseerde de stichting ruim vijftienhonderd ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf. Volgens voor zitter mr. J.J.C. Alberdingk Thijm zouden dat er dit jaar ze ker meer mogen zijn. Neder land telt immers ruim 460.000 ondernemers in het midden- en het kleinbedrijf. Doelgroep van de stichting zijn bedrijven tot honderd werknemers, die geen profes sioneel adviesbureau -kunnen betalen. Zij kunnen dan gratis advies krijgen van een consu lent van de stichting. Hulpver lening geschiedt door middel van consulenten -alle oud-on dernemers zoals directeuren, managers en andere experts- die hun kennis en ervaring be langeloos ter beschikking stel len. Verliessituaties Uit het jaarverslag over 1991 blijkt dat bijna zeventig pro cent van de aanvragers kamp te met onvoldoende winstge vendheid of met een verliessi- tuatie. Evenals in het voor gaande jaar bevond ruim ne gentig procent van de betrok ken bedrijven zich in de cate gorie 1-10 werknemers. De pro blemen hadden vaak betrek king op marketing en financi"ele vraagstukken. Uit onderzoek blijkt dat in veertig procent van de gevallen de problemen na advies geheel waren opgelost en in 33 pro cent van de gevallen gedeelte lijk. De stichting 'Kleinnood' dient vaak in de eerste plaats als klankbord. Een onderne mer die op een gegeven mo ment twijfels heeft over hoe hij verder moet gaan en behoefte heeft met een ervaren collega zijn problemen te bespreken, kan een consulent raadplegen. Daarnaast dient de stichting als wegwijzer, door samen met de ondernemer de problemen te identificeren en de weg aan te geven hoe die kunnen wor den opgelost, en als begeleider door de ondernemer te steu nen bij het uitvoeren van de adviezen. Belangrijk is wel dat de hulpverlening altijd een tij delijk karakter moet hebben. De meeste cliënten vinden de weg naar 'Kleinnood' via de Kamers van Koophandel. Daarnaast is er een stijgende lijn te zien in het aantal bedrij ven dat via de bank bij de stichting terecht komt. Vaak krijgen de ondernemers na één of twee dagen al een con sulent op bezoek.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7