ivoeren van ecotax EG alleen als S en Japan meedoen N: grenzen open voor Joegoslaven uid-Afrika: alles afhankelijk van kkoord over een nieuwe grondwet BUITENLAND underingen en Hen in Nigeria Gaddafi zegt VN toe terrorisme te veroordelen Embargo Turkije kost Duitsers miljarden Bij 2-pak Fujicolor f 13,- korting op 2 toegangskaarten Geen foto zonder Fuji. Tumult bij tellen stemmen Filipijnen Mogelijk nieuw proces mishandelen Rodney King tSowumt DONDERDAG 14 MEI 1992 WS - Bij ernstige ongeregeldheden in de riaanse hoofdstad Lagos zijn op grote [1 plunderingen gepleegd en regeringsge- fen, winkels, benzinestations en auto's in 1 gestoken. Aanleiding waren de met 300 ong 10 procent getsegen transportkosten. Beto on d e|Sten ket aftreden van de militaire heerser aal Ibrahim Babangida. Het geweld brak ider forenzen in busstations in noordelijke 'n 8 [rijken en breidde zich uit over andere de- oetl an de stad. Gevolg was dat de meeste win- l kr gesloten bleven en het economisch leven in oela; is. de dichtst bevolkte metropool ter we- sta; werd lamgelegd- Nigeria, een olieproduce- 'and' kamPt a' maanden met een benzine- t omdat enkele grote raffinaderijen voor elwerkzaamheden zijn stilgelegd. Solh premier van Libanon BAYRUT - De Libanese president Elias Hrawi heeft gisteren de sunni- moslim Rashid Solh opdracht gege ven een nieuw kabinet te formeren dat de economische crisis moet aan pakken. De aankondiging van de be noeming van Solh kwam enkele uren nadat Israëlische vliegtuigen een aanval deden op bases van de pro- Iraanse guerrillabewegig Hezbollah in Zuid-Libanon. Er werd geen mel ding gemaakt van slachtoffers. De ad vocaat Solh is lid van een vooraan staande clan die in de afgelopen 48 jaar drie andere premiers heeft voort gebracht. Solh zelf was bij het uitbre ken van de burgeroorlog in 1975 pre mier. Hij trad toen al na 40 dagen af. NEW YORK De Libische leider Moammar Gaddafi heeft de Verenigde Naties beloofd het terrorisme te zullen verwerpen. Dat betekent echter niet dat de sancties die de Verenigde Naties (VN) tegen Libië hebben getroffen zul len worden ingetrokken. Gaddafi heeft volgens VN-diplo- maten in New York en Washington aangeboden schade vergoeding te betalen aan de families van de 270 slachtof fers van de bomaanslag op een vliegtuig van Pan Am bo ven het Schotse Lockerbie in december 1988, op voor waarde dat de twee Libiërs die van de aanslag worden ver dacht terecht mogen staan in Libië of een ander door Li bië vast te stellen land. De VN hebben de sancties tegen Libië genomen, omdat het land weigert de twee verdach ten uit te leveren aan de VS of Groot-Brittannie. Het was niet direct duidelijk wanneer of op wat voor ma nier Gaddafi het terrorisme zou veroordelen. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken rekent Libië tot de landen die het terrorisme steunen. BONN - Het wapenembargo dat Duitsland te gen Turkije instelde wegens het doodschieten van tientallen Kurdische betogers in maart van dit jaar, kan de Duitse wapenindustrie miljarden kosten. De conservatieve krant Die Welt meldt dat vandaag en baseert zich op een rapport dat het Duitse ministerie van defensie heeft opge steld voor de vakbroeders op buitenlandse za ken. Het embargo werd onder meer ingesteld omdat tegen de afspraken in Duitse wapens bij de acties werden gebruikt. Ongeveer 1,7 miljard zou verloren gaan door het niet-doorgaan van de verkoop van een gemeenschappelijk systeem van Stinger-raketten. Turkije ontving tot aan het embargo gratis „overtollige" wapens, hel men, geweren, munitie en ander militaire pro- dukten uit de voorraden van het voormalige Oostduitse leger. [SCHAMPERS >r &ATSBURG - De Eu- o'se C°mmissie heeft mogren Straatsburg izen voor de voor tel hi delijke invoering van ienlj energie-belasting om itstoot van broeikas- in tegen te gaan. i MHBM bew ns Europees commissa- n di ristiane Scrivener zal de inne 8bij invoering door com- te w rende fiscale maatrege- u Je consument en het fsleven netto niets kos- crin e invoering van de ener- e Ring - een toeslag op fos- ervc brandstoffen oplopend n h in dollar per vat in het aak 100 - zou volgend jaar in- arop maar is afhankelijk n va JPan en de Verenigde iop dit punt gaan doen. etroin Straatsburg door de issie unaniem is geko zen voor de voorwaardelijke invoering van de 'eco-tax', wordt algemeen als een verras sing gezien. Europees commis saris voor milieuzaken, de Ita liaan Carlo Ripa de Meana, ha merde enkele weken geleden, samen met de Nederlandse mi nister Hans Alders, nog op een helder en 'onvoorwaardelijk' standpunt van de EG in de strijd tegen het broeikaseffect. Maatregelen die de Europese energieconsumptie moeten beteugelen, liggen politiek en economisch erg gevoelig. Dat nu de commissie heeft geko zen voor een voorwaardelijke toeslag, lijkt op de eerste plaats een tegemoetkoming aan het bedrijfsleven in Euro pa, dat zijn concurrentiepositie ten opzichte van de VS en Ja pan al bedreigd zag. Het nieu we ernergie-standpunt was bo vendien zowat de laatste kans voor de EG om op de milieu conferentie in Rio de Janeiro, begin juni, met een eensge zind standpunt naar buiten te komen. Ripa di Meana zei in Straats burg te hopen dat andere pro ducenten van kooldioxide het voorbeeld van de EG zullen volgen. Commissaris Scrive ner, verantwoordelijk voor fis cale en sociale heffingen, wees op de noodzaak tot samenwer king om de uitstoot van broei kasgassen te beperken. „Het enige alternatief is minder energiegebruik", aldus me vrouw Scrivener. Op de vraag wat de energiehef fing concreet voor de consu ment zal betekenen, werd in Straatsburg geen antwoord ge geven. Het voorstel van de EG, dat er op is gericht de uitstoot van C02 in het jaar 2000 te sta biliseren op het niveau van 1990, moet nader worden uit gewerkt en komt nog voor de milieuconferentie aan de orde in de vergadering van de Euro pese ministers die bevoegd zijn voor milieu en energie. ilg van de voorpagina) HOLM/NEW YORK - /ind e Commissaris voor de Hingen van de Verenig- ies, Sadaka Ogata, heeft eren in Zweden bij de ise landen op aange- n hun grenzen en porte- lies open te houden voor elingen uit Joegoslavië, ichtelingenfunctiona- schatten het aantal dat uit Joegoslavië is gevlucht sinds het land vorig jaar uiteen begon te vallen op 1,5 miljoen. De meesten zijn naar Duitsland en Hongarije gegaan. Ogata zei dat de Euro pese leiders zich niet genoeg bewust zijn van de ernst van de vluchtelingencrisis. Vol gens het Zweedse persbureau TT is de komende maanden ruim 270 miljoen gulden nodig voor opvang. Zo'n 10.000 Serviërs verlieten woensdag hun dorpen in het noorden van Bosnië-Hercego- vina en gingen, begeleid door Kroatische en Moslim-veilig heidstroepen, in een twaalf ki lometer lange kolonne op weg naar Servië. Volgens getuigen, werden de Serviërs gedwon gen hun dorpen te verlaten. In Lissabon waren vandaag de twee gezanten van de EG bij een om de situatie in Bosnië- Hercegovina te bespreken. Lord Carrington, voorzitter van de door de EG-gesponsor- de vredesconferentie over Joe goslavië, zal in de Portugese hoofdstad Jose Cutileiro ont moeten. De Portugese diplo maat leidt de gesprekken tus sen de diverse partijen in Bos- nië-Hercegovina. De Russi sche minister van buitenland se zaken, Andrej Kozyrev, is van plan binnenkort een „vre desmissie" te ondernemen naar alle voormalige Joegosla vische republieken, aldus persbureau Interfax. Satelliet in nieuwe baan om de aarde De vierde poging om de lntelsat-6-satelliet te bergen is gelukt. De drie astronauten van het ruimteveer Endeavour wisten vannacht tij dens een ruimtewandeling de satelliet met de hand vast te grijpen en bleven anderhalf uur in die positie, precies de tijd die de Endeavour nodig heeft om een keer rond de aarde te cirkelen. In de ruimtevaartgeschiedenis van de VS en de voormalige Sovjetu nie hadden nog nooit drie astronauten tegelijk een ruimtewandeling ondernomen. De Endeavour was speciaal de ruimte ingestuurd om de lntelsat-6 te voorzien van een stuwmotor waarmee hij op 36.000 kilometer boven de aarde kan worden gebracht. Bij de lancering, twee jaar geleden, bleef de satelliet op 360 kilometer boven de aarde steken, waardoor hij waardeloos was voor het doorgeven van tele foonverbindingen en televisiesignalen. dOND HASSELERHARM Hu ass< PSTAD - Vanmid- vordt in Zuid-Afrika ijaatste poging onder- Jn ;n om een akkoord te ee ken over het maken d en nieuwe grondwet, is v* vereenstemming uit- is het risico groot dat sa 2, de conventie een Democratisch afrika, die vrijdag en 'ag in Johannesburg gehouden, op een ikking uitloopt, s cruciaal dat er overeen- 1( ling komt over de vor- van een grondwetma- parlement", aldus ANC- handelaar Thabo Mbeki. en werd nog koortsach- v3l lerhandeld. 'erheersende conflict be- ,ch( en percentage. Het ANC teen democratisch geko ld, 'ergangsparlement wijzi- t djn in de grondwet kan ma- jje|] Is er een tweederde meer- id bestaat, maar de rege- Nationale Partij en het ia eisen een minimum nek wart. Die 75 procent 'iet voor het ANC, zelfs ak h f,an h' na een ruime verkiezingsover winning, vrijwel onmogelijk om grondwetswijzigingen door te voeren zonder instemming van haar politieke tegenstan ders. Verrassend Eerder deze week werden door de Codesa-werkgroepen al wel een aantal belangrijke afspra ken gemaakt over de over gangsfase van de huidige apartheidsdictatuur naar een democratich bestel. In de eer ste fase wordt een soort over- gangsraad gevormd, met on dermeer ANC en Inkatha, die naast de huidige regering De Klerk opereert. Meningsver schillen die ontstaan tussen de raad en de blanke regering worden voorgelegd aan een on afhankelijke arbitragecom missie. Tijdens de interimfase zal ook worden gewerkt aan de inte gratie van het regeringsleger met ondermeer de militaire tak van het ANC. Deze verras sende progressie kan ertoe lei den dat de toezichthoudende raad al binnen enkele maan den wordt ingesteld en dat de verkiezingen voor een interim- parlement dat de grondwet gaat opstellen, al binnen een jaar kunnen worden gehou den. Mooie vooruitzichten, maar alles is wel afhankelijk van een akkoord over een per centage dat nodig is om grond wetsvoorstellen te bekrachti gen. Spannende dagen in Zuidafri- ka en dat geldt niet in het minst voor president De Klerk. Hij wordt niet alleen gecon fronteerd met een dreigende breuk in de onderhandelingen maar ook met de wandaden uit het verleden van de apart heidsdictatuur. Tijdens de eer ste Codesa-bijeenkomst in de cember werden De Klerks oren stevig gewassen door een woe dende Mandela die hem be schuldigde van het manipule ren van politiek geweld in de zwarte wijken. „Politie en le ger zaaien dood en verderf om zo de positie van het ANC te ondergraven", aldus Mandela. De bewijzen daarvoor zijn in middels volop aanwezig. Geknakt „Er zijn geen ontvoeringen of misdaden beraamd door mij of mijn collega-ministers", zei president De Klerk gisteren in een spoeddebat in het parle ment. Hij krijgt als individu nog steeds het voordeel van de twijfel maar zijn reputatie is geknakt. Zo werden de afgelo pen twee weken politie-agen- ten veroordeeld wegens mas samoorden en de rechter zei dat geprobeerd was om de zaak in de doofpot te stoppen. Uit documenten blijkt verder dat de regering in 1985 opdracht gaf tot het vermoorden van anti-apartheidsaktivisten en dat twee politiemannen die wegens moorden waren ver oordeeld tot levenslange ge vangenisstraffen na ruim een jaar al weer op vrije voeten rondlopen. „Een computer- fout", zegt de verantwoordelij ke minister. Er verscheen de afgelopen week ook een vernietigend rapport over de corruptie bij een departement. Het ministe rie van Ontwikkelingszaken beheerde grote sommen geld bestemd voor de arme zwarte bevolking maar nu blijkt dat het meeste terecht kwam in de zakken van blanke ambtena ren. Het wanbeleid was zo overduidelijk dat al enkele ja ren gelden werd aangedron gen op een grondig onderzoek. Dat werd tegengehouden door de toenmalige minister en to ponderhandelaar namens de huidige regering, Gerrit Vil- joen. PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARD1 -• Systematisch zoeken nu de mannen het eiland af. Ze verde- met het aanbrengen van de springladingen, die nodig zijn om een ijn J 'n groepen en geen plekje blijft onbezocht. Dan bestijgen zij deel van het gebergte op te ruimen, dat verwijderd moet worden ten be "kaan en naderen de grot, waar Lupardi aan het werk is. Die behoeve van de boring van een nieuwe tunnel. Kalm wacht hij nu het ,en oe mannen al lang zien aankomen en hij begrijpt, dat hij met juiste moment af. Dan drukt hij op een knop en even later davert een en Adelen waarover hij nu beschikt, toch een paar honderd flinke, ontzaglijke ontploffing; de berg wordt opgeblazen en het, eiland er. gereis niet zal kunnen tegenhouden. Maar het geluk is met wordt in tweeën gesplitst. "ant zijn slavenlegertje is juist de vorige dag gereed gekomen 40 Jaar de Efteling is een feest dat Fuji graag samen met u wil vieren. Bij elk actie-2pak Fujicolor Super HG 100, 200 of 400 krijgt u daarom f 13,- korting op de entree van de Efteling. U betaalt nu slechts f 37,- i.p.v. f 50,- voor 2 toegangs kaarten. En dat is... geen fabeltje. Ga met Fuji naar de Efteling met een Fujicolor film in uw camera. Dan bent u zeker van briljante foto's van een dag uit duizenden. FUJICOLOR 1-15, 3011 PD Rotterdam. Tel. 010-42 46 555 Welke adelaar vliegt mee? door FRANS WIJNANDS De Duitse adelaar is een 'vette hen' geworden; een vogel in de rui, in plaats van die trotse, kracht uitstralende heerser van de onderste luchtlagen. Dat geldt althans voor de adelaar - de meer literaire aanduiding voor arend die sinds jaar en dag in de vergaderzaal van de Duitse Bondsdag nestelt. Hij hangt wat lui onderuitgezakt achter het voorzitters- en spreekgestoelte. Een in beige- bruine tinten uitgevoerde vogel. De vleugels wat afhangend gespreid alsof-ie zich uitrekt naar het zoveelste Bondsdag-dutje. De klauwen ontdaan van alle dodelijke scherpte, de kop in vriendelijke rondingen gestileerd. Een beest om even te aaien, hetgeen des te gemakkelijker kan omdat het kroontje dat eeuwenlang koninklijke en keizerlijke adelaren sierde, ontbreekt. Niets i n de poten, niets op de kop, maar desondanks een symbool van materiële welvaart en vreedzame democratie. Dankzij de vele tv-uitzendingen en journaal flitsen is het beest „het meest bekende kunstwerk van de natie" geworden, zoals in kunstenaarskringen wel eens wordt gezegd. Maar met bittere ondertoon, want echte kunstenaars beschouwen de hedendaagse Duitse adelaar meer als een stukje architecten-design dan als een echt bevlogen kunstwerk. Sinds de sluiting van de voormalige, hopeloos verouderde Bondsdagvergaderzaal, komt het Duitse parlement inmiddels een handvol jaren regelmatig bijeen in een onooglijk, maar historisch en fraai gerenoveerd waterleidingsgebouwtje 'das Wasserwerk' pal aan de Rijn in Bonn. Het bijbehorende ketelhuis is als bezoekerscentrum ingericht. In de plenaire vergaderzaal is het krapper dan in een dorpskerk. Daar kun je tenminste in elke bank je kerkboek nog kwijt. De Duitse parlementariërs zitten hutje-mutje op elkaar en al leen de afgevaardigden op de eerste rij hebben een soort van lessenaar ter beschikking. Bij drukke zittingen moeten letterlijk stoelen worden bijgezet en zijn ook alle klapstoeltjes bezet. Wat accommodatie betreft vergadert een van de belangrijkste parlementen van de wereld op dorpsraadniveau. Dus wordt met verlangen uitgekeken naar de nieuwe, bijna voltooide, grotendeels glazen vergaderzaal, een steenworp verderop stroomafwaarts. Zo lang die comfortabele pret duurt, want uiteindelijk moeten de Duitse afgevaardigden naar Berlijn, hoe lang dat ook nog moge duren. Als het zover is vliegt de adelaar met hen mee. Maar welke? Een groep Bonner kunstenaars heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van een nieuw gevederd symbool, ..dat de veranderde politieke situatie in Duitsland kan symboliseren". Dat levert stof tot fantasie. Een vogel met een hameren sikkel in de klauwen, zoals de Oostenrijkse staatsadelaar nog steeds heeft, is uitgesloten. Evenals een gekroonde adelaar, of een tweekoppig beest, want dubbelmonarchieën zijn uitgestorven. De adelaar zelf nog net niet, hoewel er fanatiek jacht op is gemaakt in de voorbije eeuwen. De enig echte adelaar, de rode steenarend, is in bescheiden aantallen alleen nog in de Beierse Alpen te vinden. Zwaar beschermd, onveranderd zinnebeeld van goddelijke onsterfel ijkheid en kracht. De zwartwitte zeearend die in noordelijk Duitsland kind aan huis is blijft in vergelijking met zijn familielid een surrogaatsymbool. De Duitse Bondsdagafgevaardigden zijn kennelijk gehecht aan de vriendelijke vogel die in hun tempel van democratie hangt. Een verkleind model, in wit of mat metaal uitgevoerd, zou mogelijk de nieuwe vergaderzaal gaan sieren. Het is twijfelachtig of in kunstenaarskringen een nieuw levensvatbaar adelaarsei wordt uitgebroed. Cartoonisten hebben het iets gemakkelijker; die kunnen gelet op de schraler wordende economische situatie in de Bondsrepubliek bijvoorbeeld een kale adelaar tekenen, waarvan het, in tegenstelling tot een vette hen moeilijk veren plukken is. MANILA - Verkiezingsfunc tionarissen in de Filipijnen hebben de nieuwsmedia ver boden nog langer gebruik te maken van officieuze tellin gen, aangezien deze sterk ver schillende trends lieten zien. Terwijl bij sommige tellingen kandidaat Miriam Defensor Santiago een duidelijke voor sprong had genomen, lag bij andere tellingen.oud-minister van defensie Fidel Ramos aan de leiding. Santiago eiste de overwinning op op grond van officieuze tellingen die haar een marginale voorsprong ga ven op de andere zes kandida ten. Ramos, die de steun heeft van de aftredende president Corazon Aquino, voorspelde dat hij, wanneer er meer uitsla gen uit afgelegen gebieden binnen zouden zijn, de leiding zou overnemen van Santiago. Bij kiezers ontstaat verwarring door de trage, bureaucratische verwerking van de stemmen, die eerst op het niveau van het kiesdistrict worden geteld, en vervolgens overgeteld op ge meentelijk, provinciaal en na tionaal niveau, alvorens zij in Manila voor publicatie worden vrijgegeven. De officiële eind uitslag wordt niet voor begin volgende week verwacht. De gang van zaken leidde tot fru stratie bij de kiezers. In Manila raakten gisteravond aanhan gers van Ramos en Santiago, die ruzie hadden over de vraag welke kandidaat er voor lag, met elkaar in gevecht. Daarbij vielen een dode en twee ge wonden. LOS ANGELES Openbare aanklagers in Los Angeles pro beren een nieuw proces te krij gen tegen een van de blanke politieagenten die vrijuit gin gen na mishandeling van de zwarte Rodney King. Officier van justitie Ira Reiner zei dit vandaag. Geprobeerd wordt het proces in een stede lijk gebied zoals Los Angeles te houden en niet in een voor namelijk blank stadje als Simi Valley, waar het eerste proces plaatsvond dat tot vrijspraak en vervolgens tot de opstand in LA leidde. Reiner gaf op een persconferentie toe dat het proces „oude wonden weer kon openhalen". „Maar gene zing begint met recht en er was geen recht in de zaak van Rod ney King". Binnenkort moeten drie jonge zwarten van de „Crips"-bende terechtstaan die tijdens de on lusten een vrachtwagenchauf feur mishandelden. Reiner verklaarde dat zij kans lopen op levenslange gevangenis straf. De aanklachten luiden onder meer moord met voorbe dachte rade. marteling en roof overval. Reiner zei dat hij een beroep zou doen op de Wet te gen Straatterrorisme. Als deze wet van toepassing wordt ver klaard door de rechter, bete kent het dat de bendeleden na 15 ï^ar niet vrijkomen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5