Jongeren van nu zijn gewoon braaf '«J* Conflict Ritzen-CDA loopt af met sisser 1 if? A j9? BINNENLAND tonden steunen wet )p basisvorming Pronk: „Ik heb nooit met crisis gedreigd" Onderzoek naar relatie internaten en scholen Harde acties in zorgsector ITRECHT - Voor vandaag hebben de bonden circa 35 acties het ziekenhuiswezen en de bejaardenoorden aangekon- igd. Met harde acties, zoals een volledige opnamestop in het [ofpoort Ziekenhuis in Woerden en een staking van het keu- enpersoneel in het Rotterdamse bejaardentehuis Walestein, roberen de bonden hun eisen voor een nieuwe cao nog meer racht bij te zetten. ferder houden de werknemers op de operatiekamers van het \venteborg Ziekenhuis in Almelo en de ziekenhuizen in Ven- ,en Venray een zondagsdienst. Het personeel van het Talma 's lof ziekenhuis in Emmeloord zal ook volgens het zondags- '100 ooster werken, terwijl in de Daniël den Hoed-kliniek stakin- et vo ien op til zijn bij de technische dienst, de keukenvoorziening leide nde instrumentenmakerij. kf kt populairste actiemiddel blijft ook vandaag weer de werk- nderbreking van een beperkt aantal uren. In totaal worden i de betrokken instellingen voor een totale periode van 39 uren vijftien minuten werkonderbrekingen gehouden, 'atiënten en bejaarden zullen weinig hinder ondervinden van eacties, zo melden de bonden. jöidócSouocmt DONDERDAG 14 MEI 1992 Revalidatieprijs Prinses Juliana heeft gisteren uit han den van voorzitter H. Anbeek van het Nationaal Revalidatie Fonds (NRF) de Nationale Revalidatieprijs 1992 in ont vangst genomen. De jury, onder voor zitterschap van oud-staatssecretaris (WVC) Dick Dees, liet de keuze op de prinses vallen omdat zij zich al van voor de oorlog op een groot aantal terreinen en in verschillende functies inzet voor mensen met een handicap. Aan de prijs is een bedrag van 10.000 gulden verbonden. Prinses Juliana heeft dat bestemd voor De Wielewaal in Utrecht. Deze stichting organiseert jaarlijks in binnen- en buitenland ongeveer 45 va kanties voor lichamelijk gehandicap ten. Honderden vrijwilligers zorgen voorde begeleiding. foto:anp Mini-mini-paardje' geboren in Boskamp BOSKAMP - Met een schof- thoogte van maar amper 38 centi meter bij de geboorte mag het hengstveulentje Gulliver tot de allerkleinste pony's worden gere kend. Het 'mini-mini-paardje' zag deze week het levenslicht in Boskamp. Gulliver is een zoon van Little Linde, een Engelse im- port-Shetlandpony van Harm Hoogenkamp uit Olst. Little Lin de meet slechts 84 centimeter en dat is nog altijd twee centimeter meer dan Gullivers vader, de fok- hengst Verry Goldsmith. Volgens Hoogenkamp is Gulliver wel heel erg klein. „Normaal meten de Shetlands bij de geboorte onge veer vijftig centimeter". Dierenarts doodt kinderen en zichzelf DINTELOORD - In Dinteloord heeft zich gisteren een gezinsdrama afgespeeld. Een 32-jarige dierenarts bracht eerst haar twee dochters van vijf jaar en drie baanden om het leven en sloeg daarna de hand aan zichzelf. Het misdrijf werd Ontdekt door de echtge noot, die later thuiskwam. De vrouw heeft naar alle waarschijnlijkheid de de kinderen en zichzelf door het toedienen van medicijnen om het leven gebracht. De aanleiding van dit drama is nog in onderzoek. Illegale aspergestekers opgepakt ECHT - De rijkspolitie van Echt heeft gisteren sa men met opsporingsambtenaren van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid twintig bedrij ven van aspergetelers gecontroleerd op illegale ar beidskrachten. In zeven bedrijven bleken 27 asperge stekers uit Polen, Joegoslavië en Hongarije zonder vergunning aan het werk te zijn. Twintig hadden eveneens geen visum. Zij dienen Nederland nog woensdag te verlaten. ach sch; IIJSWIJK - Jongeren 'st jen tegenwoordig weinig deli »den om hooglopende ha meningsverschillen met in l un ouders uit te vechten, laadt e zjjn in het algemeen iiist heel tevreden over un ouders. Ze zijn dan vook bereid lang thuis te lijven wonen. Ze willen ard werken en houden er P rij behoudende ideeën p na over de economie. •erli ils *en jureau 'Jongeren op de drem- deci'l van de jaren negentig', ha aarin is statistisch materiaal ope j elkaar gebracht over de in eeën en gewoonten van de oderne jeugd in Nederland, meeste jongeren zijn tevre- ;n met hun leefomstandighe- in, ze volgen een goede oplei- ba ng, hebben meer kans op er zi erk dan vroeger, vinden werk ,or h1 inkomen ook belangrijk en aasv aken zich niet druk om poli- rej !k°fkerk. s ge dei armonieus öngeren leven in het alge pen een harmonieus met hun ou- rs". aldus drs. C. S. van aag, een van de onderzoe- j rs. „Ze genieten grote zelf- ndigheid en ze doen goed in best op school. Zo ontstaat ven i[ beeld van grote braafheid. isschien komt het, omdat er t voïinig ideologieën meer be- lat aan. Daardoor missen de jon- ,n e ren inspirerende voorbeel- n. Maar het zal er ook wel ee te maken hebben dat er in :t algemeen een redelijke be- ïing bestaat voor wat je doet. it loont dus om je goed op de beidsmarkt te weren", ngeren houden er op econo- isch gebied vaak conserva- ideeën op na. Drs. T. ter ogt, de andere onderzoeker, ijt dat aan de oliecrisis in de ren zeventig. „Mensen zijn ineigd om in een crisissitua tie voor zekerheid te kiezen". Dat jongeren in zaken als abor tus en homofilie vrij liberaal denken, ziet Ter Bogt als een gevolg van de ontwikkelingen in de jaren zestig. „De jaren zestig hebben ons bevrijd van al te enge kluisters in de privé- sfeer. Dat geven jongeren niet meerprijs". Opleiding Over het algemeen ronden de jongeren hoge opleidingen af. De niet-leerplichtige jongeren gaan steeds langer naai school: 75 procent van de 16- tot 23-jarigen volgt een volledi ge dagopleiding. Omdat de op leiding langer duurt blijven de jongeren langer thuis wonen. Ze verlaten gemiddeld om streeks hun 23-ste het ouder lijk huis. De arbeidsperspectieven voor jongeren zijn verbeterd. Je boft in Nederland wel als je man bent, autochtoon en van goede komaf. Want dan heb je de meeste kansen. Jongeren van goede komaf hebben altijd al een streepje voor gehad en je ziet nog steeds dat kinderen van artsen en notarissen op grotere schaal doorleren dan kinderen uit arbeidsgezinnen. Aan de onderkant van de sa menleving ontstaat echter een nieuwe groep van kinderen uit gastarbeidersgezinnen, die met een enorme achterstand te maken krijgen. De problemen worden verder aangescherpt door een gebrekkige kennis van de Nederlandse taal en de cultuur. Voor vrouwen is de si tuatie sinds de tweede feminis tische revolutie behoorlijk ver beterd, al heeft de rolverdeling tussen man en vrouw zich ge handhaafd. Meisjes blijven hoofdverantwoordelijk voor het huishouden en de opvoe ding van de kinderen. Zakgeld Jongeren van 13 jaar krijgen gemiddeld 123 gulden per maand voor zakgeld en kle ding. Dat bedrag stijgt tot on geveer 311 gulden bij zeven tienjarigen. Jongeren beste den het meeste geld aan genot middelen, verder aan kleding en uitgaan. Jongeren onder de twintig hebben weinig vrije tijd. Dat wat er is aan tijd rest besteden ze vooral aan televi sie kijken, uitgaan en sport. Er is weinig belangstelling voor theater, museum of lezen. De jongeren leven ideologisch in een vacuüm. Ze hebben wei nig belangstelling voor de poli tiek en nog minder voor de kerk. Ter Bogt: „De jaren zes tig werden gekenmerkt door hooggestemde idealen, die achteraf moeilijk te verwezen lijken bleken. De jongste gene ratie haalt nu de schouders op en maakt een veel realistischer inschatting. Daarmee wil ik niet zeggen dat de jongeren geen belangstelling meer heb ben voor maatschappelijke on derwerpen. Dat hebben ze wel. Het milieu is echt een topic". Van Praag: „Jongeren hebben natuurlijk ook nog weinig ech te belangen in het leven, niet iets om te verdedigen. Boven dien leven we in een maat schappij waarin consumeren en amuseren belangrijk zijn. En politiek is nu eenmaal saai, niet amusant, dus waarom zou den ze zich er in verdiepen?" Jongeren hebben over het al gemeen weinig interesse in kerk en levensbeschouwing. In 1989 zei 57 procent van de jongeren tussen de 17 en 24 jaar zich niet bij een kerk te willen aansluiten tegen 41 pro cent van de groep van 35 jaar en ouder. In 1970 was het aan tal jongeren zonder kerkelijke binding nog 43 procent. Van Praag: „Er zit verschil tussen thuiswonende jongeren die doorgaans nog met hun ouders naar de kerk gaan en jongeren die in de stad gaan studeren. Bij de laatste groep is het per centage afhakers het grootst". Ter Bogt: „De interesse voor de kerk is al tanende sinds de jaren zestig. Dat kabbelt zo voorzichtig door. Jongeren denken over het algemeen li beraal. En de kerk associëren ze nu eenmaal met bemoei zucht, zeker de rooms-katho- lieke kerk. Daar zijn ze niet meer van gediend". Dierenapotheek Dierenarts èn dierapotheker H.J. Aa (midden) is de houder van de eerste apotheek voor kleine huisdieren. De nieuwe wet uitoefening dierge neeskunde schrijft voor dat de apotheek gescheiden dient te zijn van de praktijkruimte van de dierenartsen. Binnen twee jaar moeten alle art sen hieraan voldoen. m foto: anp Kema onderzoekt zelfontbranding tv's DEN HAAG - De KEMA. een organisatie die elektronische materialen keurt, gaat een on derzoek doen naar de zelfont branding van televisietoestel len. Er is onenigheid ontstaan of het laten aanstaan van de stand by-knop van de tv nu wel of niet gevaarlijk is. De Haagse brandweer meent van wel, maar de Consumentenbond vindt ongerustheid hierover overtrokken. De brandweer van Den Haag meldt dat het sinds januari in de stad tien keer is voorgekomen dat mo derne tv's in brand vlogen. In twee gevallen is dat met zeker heid gekomen door het laten aanstaan' van de wachtstand. Volgens de Consumentenbond is deze oorzaak echter in de brandstatistieken amper terug te vinden. Ook tijdens de jaar lijkse tests van tientallen tv- toestellen door de bond is dit euvel niet naar voren geko men. „Het brandgevaar is niet groter dan bij een broodroos ter," merkt een woordvoerder van de bond op. De Haagse brandweer handhaaft deson danks de gedane waarschu: wing. „Wij gaan af op feiten en niet op vaak anderhalf jaar oude statistieken," verklaart woordvoerder F. Lek. Philips adviseert de tv helemaal uit te zetten als deze langdurig niet wordt gebruikt. In het labora torium van de KEMA zullen de tv-toestellen met afstandsbe diening aan diverse proeven worden onderworpen. DEN HAAG - Het dreigende conflict tussen minister Ritzen van onderwijs en de CDA-frac- tie is gisteren met een sisser afgelopen. Tijdens het tweede debat over de arbeidsbemidde ling in het onderwijs, bedoeld om het aantal wachtgelders te rug te dringen, bleek dat ach ter de schermen al een ak koord was bereikt tussen de minister en de regeringsfrac ties CDA en PvdA. Eergisteren leek het er nog op dat het CDA de steun aan de wet zou intrekken, omdat scholen daarin worden ver plicht elke vacature te vervul len met een wachtgelder. Vol gens het CDA gaat dat in tegen de eigen verantwoordelijkhe den van de scholen. CDA- woordvoerder Tuinstra pleitte voor afspraken boven wetge ving. Hij zag wat dit betreft een grote rol weggelegd voor de cao-onderhandelingen, die vol gend jaar voor het eerst in het onderwijs plaatsvinden. Gisteren bleek dat vooraf gaand aan het debat Ritzen, Tuinstra en de PvdA'er Van Gelder de koppen bij elkaar hadden gestoken en een over eenkomst hadden gesloten. Deze houdt in dat scholen kun nen ontkomen aan de werking van de wet door binnen samen werkingsverbanden zelf maat regelen te nemen om wacht gelders aan een baan te hel pen. Die maatregelen dienen dan wel dezelfde effecten te hebben als de wet beoogt. De kamerleden hadden het PvdA/CDA-amendement waar in de overeenkomst was ver woord gisteren nog nauwelijks onder ogen gehad, toen Ritzen er al uitgebreid de loftrompet over stak. Dat kon ook nauwe lijks anders, omdat een derge lijke regeling eigenlijk ook nu al in de wet te vinden was. Met dit verschil dat de ontheffing van de benoemingsplicht in dat artikel gebonden was aan zes maanden, en in het amen dement van PvdA en CDA is vervangen door een door de minister te bepalen tijdvak. Bovendien staat er, harder dan in het wetsvoorstel van Ritzen, dat dezelfde resultaten dienen te worden geboekt als bij een wettelijke regeling. Zoniet dan wordt de wet weer gewoon van toepassing. Het amendement voorziet daarnaast in het com pleet schrappen van het woord benoemingsplicht, een term waar Tuinstra een dag eerder hevig tegen ageerde. De gang van zaken leidde gis teren tot grote onvrede bij de oppositie. De WD'er Franssen sprak van een voorgekookte si tuatie, Lankhorst (Groen Links) meende dat er van dua lisme in dit huis geen sprake meer is en Nuis (D66) consta teerde dat de wet eigenlijk op losse schroeven is komen te staan. Maar dat kon de pret bij' PvdA en CDA, die de dag er voor nog leken af te stevenen op een nieuw twistpunt in de coalitie, niet te drukken. Enige tegenvaller was dat Franssen voorkwam dat de wet nog gis termiddag werd aangenomen, door om uitstel van verdere be handeling te vragen. De libe raal zei eerst de inhoud van het amendement nog zorgvuldig te willen bestuderen en in zijn fractie te willen bespreken. :eur) EN HAAG - De onderwij s- akbonden PCO en KOV en de akcentrale CNV steunen de et op de basisvorming. De iscussies in de Eerste Kamer, ie vooral draaien om de- op- effingsnormen voor scholen, volgens de bonden een chijndiscussie. Verlaging van opheffingsnorm van scho- van 240 naar 180 leerlin- en, zoals de CD A-Eerste Ka merfractie wil, is geen oplos- ïg. Deze scholen komen toch de problemen, zo voorzien e bonden. opheffingsnorm speelt ooral een belangrijke rol bij positie van het lager be- oepsonderwijs en de mavo. lit een enquête onder lbo-di- ecties blijkt dat verlaging van enorm voor dertig van de 140 ledreigde lbo-scholen op korte ermijn wat lucht geeft. „Maar tees ip termijn biedt het geen echte Het leiden van een ninimum-bestaan is zowel om onderwijskundige als fmancië- - redenen voor geen enkele chool aantrekkelijk. Voor een •tructurele oplossing is het loodzakelijk dat lbo-scholen insluiting vinden bij brede scholengemeenschappen", al dus de bonden in een aantal aanbevelingen naar aanleiding van de enquête. Volgens vice- voorzitter van de KOV J. Roo- vers kunnen kleine lbo-scho len nauwelijks een adequaat onderwijsaanbod garanderen. „In het technisch onderwijs zie je dat er tal van richtingen'zijn. Al die richtingen kosten geld, maar de bekostiging van een kleine school is zodanig dat je dat aanbod nauwelijks kunt doen". De bonden willen dat de wet op de basisvorming wordt aange nomen en dat zo snel mogelijk wordt gekomen tot scholenge meenschappen waarin zowel lbo, mavo, havo en vwo zijn op genomen. De problemen die zich daar nu nog bij voordoen, moeten door de bewindslieden worden weggenomen. Veel scholengemeenschappen voe len niets voor een lbo-afdeling binnen eigen gelederen, uit vrees voor dalende leerlinge naantallen. De wet op de basisvorming komt 19 mei in de Eerste Ka mer. Het CDA dreigt de wet af te blazen als het kabinet de op heffingsnormen niet verlaagt. De bonden praten morgen met de fractie van het CDA. Kleermakers Idoor RIK IN 'T HOUT ■«c, -v t - Vreugde overheerst op de gezichten van de jongeren die gisteren in Rotterdam de opening door wethouder Hallesleben (midden) bijwoonden bij van een kleermakersproject voor jonge Marokkanen. Via werk en scholing kunnen de deelnemers na twee jaar het vakdiploma confectie behalen. foto: anp DEN HAAG - Staatssecreta ris Wallage van onderwijs laat een landelijk onderzoek instel len naar de relaties tussen jus titiële jeugdinternaten en na burige scholen. Hij heeft dit gisteren in de Tweede Kamer toegezegd tijdens een vergade ring van de kamercommissies voor justitie en onderwijs over de affaire rond Huize Alexan dra in Almelo. Het meisjesinternaat Huize Alexandra leefde de afgelopen drie jaar in onmin met de na burige school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen ('De Hollander Graven'), waar de meisjes onderwijs kregen. De belangrijkste oorzaak van het conflict was dat bestuur en leerkrachten van de school weigerden zich als verlengstuk van de inrichting te beschou wen. Inmiddels heeft het be stuur van de 'De Hollander Graven' afstand gedaan van de school en haar overgedragen aan de Stichting Aloysius, die elders in het land ook scholen voor moeilijk opvoedbare kin deren onder haar beheer heeft. Deze stichting is wel bereid met Huize Alexandra samen te werken. CASPER EN HOBBES door b1u.watehson OMI9AT W AR/HÉ WXHT cP- STIJGT.'S MlPPAGS IS PÉ ZóN 'oP ZIJN HÉÉTST C\JS STIJGT IÉ oVIHooG. GISTEREN OP TV, VANDAAG GRATIS VERKRIJGBAAR. De Lekker weg ideeën krant staat boordevol tips en suggesties voor een weekend of vakantie lekker weg in eigen land. Haal nu deze gratis krant bij ANWB, VW-i kantoor of Shell-station. DEN HAAG - Minister Pronk ontkent dat hij heeft gedreigd met een kabinetscrisis. In antwoord op schriftelijke kamervragen van WD en SGP bevestigt de minister van ont wikkelingssamenwerking dat hij harde taal heeft gebruikt te gen zijn CDA-collega Van den Broek van buitenlandse zaken. Het zou echter niet zijn bedoe ling zijn geweest daarmee de coalitie op het spel te zetten. Op een door CDA en PvdA ge organiseerde bijeenkomst in Rotterdam nam Pronk stelling tegen Van den Broeks uitla ting dat hulp aan Oost-Europa voor een belangrijk deel uit het budget voor ontwikke lingssamenwerking moet ko men. Pronk zei dat de wegen zich zouden scheiden wanneer CDA en PvdA hierover groot verschil van opvatting zouden houden. Pronk voegde eraan toe de uitspraken van Van den Broek 'not done' te achten. Maar met een kabinetscrisis is niet gedreigd, beweert Pronk nu, mede namens Van den Broek. Beide bewindslieden kondigen aan dat conclusies en besluiten over de buitenlan duitgaven voor volgend jaar aan de orde komen in de Nota Buitenlanduitgaven 1993. Deze wordt morgen in de mi nisterraad besproken. Premier Lubbers zegt in antwoord op vragen van SGP-kamerlid Van- Dis, dat hij de collega's Vap den Broek en Pronk naar aan-' leiding van hun publieke uit-, spraken heeft verzocht in hé^t vervolg de eenheid van alge meen regeringsbeleid te res-- pecteren. Eventuele herverde ling van de ministeriële ver antwoordelijkheden voor bui tenlandse zaken en ontwikke lingssamenwerking komt vol gens de premier niet eerder aan de orde dan in de discussie die het kabinet zal voeren over de voorstellen van de commis- sie-Deetman voor bestuurlijke vernieuwing. Van den Broek zei onlangs in de Eerste Kame* dat ontwikkelingssamenwer king best zou kunnen worden 'gedaan' door een staatssecre taris onder zijn verantwoorde lijkheid. De antwoorden van de drie be windslieden kunnen niet ver hinderen dat de Tweede Ka mer volgende week dinsdag het kabinet aan de tand voelt over de affaire Pronk-Van den Broek. Mevrouw Sipkes van Groen Links vindt dat de Ka mer langzamerhand toe is aan. duidelijkheid na de recente 'pittige uitspraken' van de bei de ministers en van vice-pre- mier Kok over 'het graaien in de begroting voor ontwikke lingssamenwerking'. Naast deze drie bewindslieden zal op verzoek van de WD ook pre mier Lubbers dinsdag naar de. Kamer komen. Inenting tegen nekkramp bepleit AMSTERDAM - De Ziekenfondsraad vindt dat de overheid moet beginnen met inenting van alle zuigelingen tegen nek kramp. „Een advies met die strekking wordt nu uitgewerkt en zal worden verstuurd aan staatssecretaris Simons", aldus een woordvoerder. Volgens de Ziekenfondsraad wordt inenting mo gelijk. nu het Rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhy giëne een vaccin heeft ontwikkeld tegen de bacterie die nek kramp kan veroorzaken. Elk jaar worden in Nederland 700 kin deren besmet met nekkramp. Gemiddeld overlijden jaarlijks ze ven kinderen aan de ziekte.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3