Christelijke identiteit roept verlegenheid op Osservatore Romano lijdt verlies CfiidóG Sotvtmit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Mariënburgvereniging: opvolger bisschop Ernst moet bruggenbouwer zijn „Mensen gekwetst door bisschop Casey" COMMENTAAR !,|J CeidóeScHwo/nt donderdag 14 mei 1992 j „Kerk te onkritisch geweest onder communistisch regime" HAMBURG - De Evangelische Kerk in (West-)Duitsland is te onkritisch geweest tegenover de communistische dicta tuur in de vroegere DDR. „Wij hebben ons te veel met bin nenkerkelijke zakwen bezig gehouden," aldus de huidige voorzitter van het EKD-bestuur, bisschop Klaus Engelhardt, in een vraaggesprek met het Deutsches Allgemeines Sonn- tagsblatt. Verder waren de handen van de EKD gebonden doordat er met de Evangelische Kerk in de DDR de onuitgesproken af spraak bestond zich niet in eikaars zaken te mengen. Kritiek op de schending van de mensenrechten in de vroegere DDR was volgens Engelhardt alleen in een gezamenlijke verkla- ing van de West- en Oostduitse kerken mogelijk geweest. .-.Wij hebben het ons te gemakkelijk gemaakt en het aan hen overgelaten om alles te zeggen." De kerken vreesden echter dat het communistische regime met tegengeweld zou reage ren als zij kritiek zouden hebben. Pas nadat u hebt opgegeven, bent u overwonnen. Prinses Juliana BREDA De opvolger van bisschop Ernst van Breda moet volgens de Mariënby- urgvereniging een brug genbouwer zijn. Hij moet het vertrouwen van leken en pastores hebben, soli dair zijun met de gelovi gen, weten te inspireren en een bindend figuur zijn. Dit staat in de profielschets die de Mariënburgafdelingen in het bisdom met de Bredase Vereni ging van pastoraal werkenden heeft opgesteld. Uit een enquete onder parochies en kloosterin stellingen blijkt dat er voor bo vengenoemde kenmerken van een nieuwe bisschop grote in stemming bestaat. Daaraan werd toegevoegd dat de opvolger van mgr. Ernst er varing in het basispastoraat moet hebben. Verder moet hij wel over voldoende bestuurlijke kracht beschikken, maar geen kille manager zijn. Ook ver wachten de gelovigen in het bis dom Breda dat hun nieuwe her der meer plaats voor vrouwen zal inruimen in de kerk. Ten slotte wordt van hem verwacht dat hij het persoonlijk geweten van de gelovigen respecteert. Beide organisaties hebben deze lijst met wensen voorgelegd aan het kathedraal kapittel, in de hoop dat dit bestuursorgaan dat een niet-bindende voordracht mag opstellen, zich hierdoor zal laten leiden. Ook de pauselijk nuntius in Den Haag en de Vati caanse congregatie voor de bis schoppen zijn van een en ander op de hoogte gesteld. Ritzen in principe akkoord rhet hervormde predikants opleiding ZOETERMEER - Minister Ritzen van onderwijs stemt in principe in met het akkoord tussen de Nederlandse Her vormde Kerk, enkele kleinere kerken en de vier rijksuniver siteiten over aanpassing van de predikantsopleiding. Hij wil alleen nog een definitieve tèkst van het voorstel met de noodzakelijke toelichtingen onder ogen zien, voordat hij zijn definitieve toestemming geeft, zo blijkt uit een brief die hij aan het bestuur van de her- vórmde synode heeft ge stuurd. Ritzen schrijft ervan overtuigd te zijn, dat door het akkoord een samenwerking kan ont staan tussen kerkelijke en staatshoogleraren die borg staat voor de realisering van onderwijs en onderzoek van hoogwaardige kwaliteit. De minister heeft nog één kanttekening. In de toelich ting op het akkoord moet niet worden gesproken van twee opleidingen: de gewone theo- logieopleiding en de ambtsop leiding voor studenten die pre dikant willen worden. Er is maar een opleiding in de god geleerdheid, schrijft Ritzen. Déze kan behalve door de 'ge wone theologiestudenten ook worden gevolgd door studen ten die tegelijkertijd de kerke lijke studie willen volgen. Aanvankelijk wilde de Her vormde Kerk uit ongenoegen over het functioneren van de duplex ordo (de scheiding tus sen staatsvakken en kerkelij ke vakken) een eigen theologi sche universiteit oprichten. Toen Ritzen daartegen bezwa ren maakte, kwamen de Her vormde Kerk, enkele kleinere kerken en de vier rijksuniver siteiten, aan wier theologische faculteiten de hervormde pre dikanten nu worden opgeleid, tot overeenstemming over een aanpassing van de duplex ordo. De scheiding tussen staatsvakken en kerkelijke vakken zou blijven bestaan, maar de vakken zouden princi pieel gelijkwaardig zijn. De verantwoordelijkheid voor de staatsvakken berust bij de theologische faculteit. De ker ken zijn verantwoordelijk voor de vakken die door de kerkelij ke hoogleraren worden gege- Gratis abonnement op Elisabethbode RUURLO - Jonggehuwden lopen het risico om in de kerk tqssen wal en schip te raken, vindt de Stichting Elisabeth bode, die het gelijknamige re formatorische evangelisatie blad uitgeeft. Kerkeraden kun nen daarom gratis een half jaar-abonnement geven aan jonge gemeenteleden op hun huwelijksdag. De kosten er- v^in, ongeveer 13,50 per abon nement, worden door de stich ting gedragen. ü!e Elisabethode, die aan de 6Óe jaargang bezig is, wil voor komen dat jonge mensen al leen vak-, hobby- en ontspan- ningslektuur in huis halen. „Hoe kunnen we hen helpen óm te zien dat er een horizon is die verder reikt dan eten, drin- kën en geld verdienen?" De Elisabethbode is gevestigd in Ruurlo. Aan het blad werken hervormde, gereformeerde, Christelijke- Nederlands- en vrijgemaakt-gereformeerde aüteurs mee. BEROEPINGEN Ned.Herv.kerk Beroepen tot geestelijk verzorger van Medisch Centrum Berg en Bosch te Bilthoven, mevr. J.T. Vos-Butijn te La ren. die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Hoevelaken A P. Voets te Hoevelaken. Bedankt voor Werkhoven C.N. van Dis te Wassenaar Gereformeerde Kerken Óedankt voor Schiedam A.J.J. Knotters te Zoetermeer. Beroepbaar Mevr.N.K. Atmadja-Hadinoto. Voor Anker 13, 1186 WZ Amstelveen Gereformeerde Keren vrijgemaakt Beroepen te Pernis A Souman. kandi daat te Ens. Aangenomen naar Daarler- veen M.de Meij te Creil en Nagele. Be dankt voor Launceston (Tasmanie, Free ref. Churches of Australia) J.M. Batteau te Zaandam. AMSTERDAM - Mede werkers van christelijke organisaties en instellin gen worstelen met verle genheid, niet zozeer over het belang van christelij ke organisaties, maar wel over de uitwerking van hun identiteit. Op de Vrije Universiteit twijfelt 60 van de geënquêteerden of de doelgroep tevreden is over de wijze waarop de VU haar identiteit weer geeft. Bij de NCRV weet de helft van de responden ten niet of de doelgroep te vreden is, terwijl slechts één van de acht respon denten meent dat de doel groep wel tevreden is. personeelsleden van achttien christelijke organisaties dat uitgevoerd is door het Publici teitsbureau Christelijk Neder land te Hollandsche Rading en Studiecentrum Welzijn en Le vensbeschouwing van de chr. hogeschool Windesheim te Zwolle. De onderzoekers con cluderen: „Terwijl 75% denkt dat de doelgroep behoefte heeft aan een christelijke in stelling, is slechts 59% van me ning dat de doelgroep tevre den is met de uitwerking van de identiteit. Hoe meer de uit werking in het vizier komt, hoe meer men gaat aarzelen over het al dan niet geslaagd zijn van pogingen in deze rich ting". Een flinke groep (39 vindt dat levensbeschouwelijke in zichten in de organisatie onder druk staan van verschillen van inzicht onder het personeel. "Dat 'waardeveranderingen in de samenleving' met 66% het hoogst scoren als 'drukfactor' heeft wellicht heel veel, zo niet alles met de genoemde verle genheid te maken", aldus de onderzoekers. De toenemende werkdruk wordt door 34% van de ondervraagden genoemd als belemmering voor het vormgeven van de christelijke identiteit. Onderwijs In het onderwijs zegt zelfs 67% van de geënquêteerden dat on derlinge meningsverschillen het handen en voeten geven aan de identiteit belemmerd. Daar scoren intern beleid (33%) en concurrentie (39%) ook nogal hoog. Op de vraag 'Hebt u bewust ge kozen voor werk bij een chris telijke instelling?' antwoordt in het ODderwijs 83% van de ondervraagden 'ja'; 11% zegt 'nee' en 6% weet het niet. Van de totale onderzoeksgroep zegt 74% 'ja', 4% weet het niet, ter wijl 22% niet bewust gekozen heeft. De besturen van de on derzochte instellingen en orga nisatie scoren het hoogst: 92% ('ja') en 8% ('nee'). Zonder meer verrassend noe men de onderzoekers de be langstelling voor een landelijk netwerk dat de christelijke or ganisaties en instellingen zou kunnen ondersteunen: 46% zegt behoefte te hebben aan een oecumenisch netwerk, 27% aan een protestants-chris telijk en 15% aan een confes sioneel netwerk. Aan het onderzoek werd deel genomen door 83 personen. Onder hen 13 bestuursleden, 21 directieleden en 29 'gewone' medewerkers. Tot die laatste groep worden zowel stafleden als medewerkers met een uit voerende taak gerekend. De boodschap van de Daila Lama is dan wel niet vrolijk - de onderdrukking van de Tibetanen door China het gaat er op zijn veelvuldige reizen soms best vrolijk toe. Zoals in Nieuw Zeeland, tijdens een ontmoeting met Maori's (foto), de oorspronkelijke bewoners van' het land. FOTO AP DUBLIN Veel mensen voelen zich gekwetst en verraden door bisschop Eamonn Casey. Zo rea geerde de primaat van de Ierse kerk, kardinaal Ca- hal Daly, op de bekentenis van bisschop Casey vader van een zoon te zijn. Daly sprak er zijn vreugde over uit dat Casey, die vorige week „om persoonlijke rede nen" ontslag nam als bisschop van Galway, openlijk schuld heeft beleden. Maar hij wees suggesties, dat veel meer priesters het niet zo nauw ne men met het celibaat, als „in het geheel niet geloofwaardig" van de hand. De zoon van Casey, de zeven tienjarige Peter Murphy, zei vanuit Connnecticut, waar hij bij zijn moeder Annie Murphy woont, dat de mededeling van de bisschop voor hem een groot moment was. „Dit is on gelooflijk. Ik zou om niets an ders hebben kunnen vragen. Ik sta totaal perplex en ik ben heel erg trots. Het toont aan dat hij (Casey) bereid is zijn fouten toe te geven. Ik ben zeer gelukkig", aldus Murphy. Casey zei in zijn persverkla ring dat hij ongeveer 115.000 dollar uit kerkelijke fondsen heeft misbruikt om Annie Murphy te betalen. Dit geld is inmiddels met rente door vrienden van de bisschop te rugbetaald. Volgens de vrouw, die spreekt van een „magische liefdesaffaire" met de bis schop, is het kind in Dublin ge boren, waar zij een tijdje in een tehuis voor ongehuwde moe ders heeft gewoond. Zij ont ving aanvankelijk 100 dollar per maand van een „tegen stribbelende" Casey voor de opvoeding van haar zoon. La ter verhoogde de bisschop dat bedrag tot 175 dollar, nadat zij had gedreigd het kind naar Rome over te brengen en hem onder curatele van de kerk te stellen. Hoogleraar voor kerkelijk opbouw- en activeringswerk UTRECHT - De Stichting Maatschappelijke Aktivering te Den Bosch heeft dr. A.J. Baart benoemd tot bijzonder hoogleraar 'Opbouw- en acti veringswerk, toepassingsge bied kerk en samenleving' aan de Katholieke Theologische Universiteit te Utrecht. Baart zal zich bezighouden met het onderzoeken van ker kelijk en welzijnswerk waarin wordt bevorderd dat met name vrijwilligers zich vanuit hun levensbeschouwelijk geïnspi reerde normen en waarden in zetten vóór een oplossing van maatschappelijke vraagstuk ken. Het gaat om activiteiten op ter reinen als sociale gerechtig heid, milieu, landbouw, armoe de, arbeid, vrede en de plaats van achtergestelde groepen zo als vrouwen, migranten en vluchtelingen in de maat schappij. Van de ongeveer 340.000 katholieke vrijwilli gers in parochies zijn er jaar lijks zo'n 60.000 actief op deze terreinen. Hun aantal neemt de laatste tientallen jaren aan zienlijktoe. Ongeveer 300 beroepskrach ten omgerekend naar volle dige banen begeleiden dit werk. De leerstoel is ingesteld om deze mensen een specifie ke opleiding op wetenschappe lijk niveau te kunnen bieden. Baart (1952) studeerde andra gologie aan de Universiteit van Amsterdam, specialiseerde zich in het kerkelijk opbouw werk aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen en promo veerde in de wijsbegeerte aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Sinds 1977 is hij werk zaam in het maatschappelijk activeringswerk Ziekendag - Paus Johannes Paulus II heeft 11 februari, de dag van de Madonna van Lour- des, uitgeroepen tot 'wereld dag voor de zieken'. Deze moet jaarlijks in alle katholieke ker ken ter wereld worden gevierd. De dag moet gelovigen gevoe liger maken voor de proble men van zieken en verder lei den tot een betere verpleging en van de opleiding van zie kenhuispersoneel. VATICAANSTAD - Het gaat niet goed met de Osservatore Romano. Het officiële dagblad van het Vaticaan heeft vorig jaar circa tien miljoen gulden verlies geleden en de oplage is gedaald tot 10.000 exemplaren, een dieptepunt sinds het Tweede Vaticaans Concilie. De Osservatore telt 26 redac teuren onder wie twee paters en geen enkele vrouw en wordt gedrukt in Vaticaanstad. De dageditie verschijnt zes keer per week in het Italiaans, met uitzondering van officiële do cumenten en toespraken van de paus die worden gepubli ceerd in de oorspronkelijke ta len, meestal in het Latijn. Daarna zijn er zes weekedities in het Engels, Spaans, Frans, Duits, Portugees en - uiter aard - Pools. Die (met uitzon dering van de Duitse uitgave die in Duitsland zelf wordt ge drukt) per post worden opge stuurd. De oplage van de bui tenlandse edities, die naast een selectie van documenten en pauselijke redevoeringen ook nieuws bieden over de plaatselijke kerk, wordt door het Vaticaan niet bekendge maakt, maar ligt waarschijn lijk hoger dan die van de dage ditie. Het meest populair is de Poolse versie waarvan voor de val van het communistische regime tegen de 100.000 exem plaren werden verkocht. De financiële moeilijkheden van de Osservatore zijn.niet al leen een gevolg van de kleine oplage, maar ook van het ge ringe aantal adverteerders dat de krant weet aan te trekken. Op wat bankinstellingen en uitgeverijen van katholieke signatuur na voelen weinig on dernemingen zich geroepen om hun waren aan te prijzen in een blad dat door zijn taaie stijl en onderwerpskeuze niet aan trekkelijk is voor het grote pu bliek. De in 1861 opgerichte Osserva tore heeft in het verleden altijd een superieure afstand be waard tot de wereldse aangele genheden die voor andere nieuwsorganen de hoofdmoot vormen. Maar onder de huidi ge hoofdredacteur Mario Ag nes is daar verandering in ge komen. Agnes, die sinds 1984 de Vaticaanse krant leidt, schuwt de vette koppen niet en gaat evenmin de polemiek uit de weg. Onder titels als 'Een steeds on menselijker oorlog' en 'De oor log heeft gewonnen van de vrede' werd de krant begin vo rig jaar een van de voornaam ste spreekbuizen van het ver zet tegen de Golfoorlog. In Rome wordt de Osservatore in de kiosken verkocht (voor 1.200 lire ofwel 1,80) en Ag nes die in de stad raadslid is geweest voor de christen-de mocraten aarzelt ook niet om vanuit zijn krant het wanbe stuur van de stad te attaque ren. Ook de Italiaanse politiek wordt door de Osservatore te genwoordig geregeld op de korrel genomen. Zo werd vori ge week de socialistische partij frontaal aangevallen in een hoofdartikel over het steek penningenschandaal van Mi laan. Desondanks slaagt de Osser vatore er niet in om zijn oplage te vergroten. Maar misschien is dat ook niet de bedoeling. Het blad blijft tenslotte een soort Staatscourant en die maakt die nu eenmaal geen winst. Het signaal van Milaan Italië kraakt in zijn voegen. Maar dat is niet ongewrXc Italië kraakt altijd in zijn voegen. Italië is geen staat zoalse na andere: de regering, hoog verheven boven de burger al< goden van de Olympus, doet alsof zij regeert en de bui trekt zich van de goden niets aan. Of beter gezegd: trok. Wj het gedruis dat nu vanuit de laars opklinkt, is niet in hoo zaak afkomstig van de politieke tenoren, maar van het vo iei volk dat genoeg krijgt van de bedriegerijen van hun leidt n< En het is lang niet zeker dat de politieke tenoren deze kt k ongeschonden uit de strijd komen. Het ene politieke, financiële of corruptieschandaal volgtJ het andere. Italië van noord tot zuid lijkt er door aangetasi '\e zijn als door een ongeneeslijke ziekte. In Sicilië bijvoorbet wordt de ene publieke figuur na de andere te kijk gesteld; 1 een onverbeterlijke sjoemelaar, hetzij met overheidsge] hetzij met politieke voorspraak of met steekpenningen. Calabrië werden twee maanden geleden acht vooraanstaai politici en 57 mafiosi aangehouden op verdenking van hs del in drugs en wapens en oplichting van de staat. Misda en politiek lijken twee handen op een buik. u Herman Noordegraaf volgt Laeyendecker bij MCKS op DRIEBERGEN - Drs. Her man Noordegraaf volgt prof. dr. L. Laeyendecker op als hoofd van het MCKS (Multi disciplinair centrum voor kerk en samenleving). De 41-jarige socioloog en theoloog Noorde graaf blijft voor drietiende van zijn tijd werken bij de Her vormde raad voor overheid en samenleving, waar hij nu een volledige betrekking heeft. Het MCKS is per 1 mei opge gaan in het Hervormde vor mingscentrum Kerk en Wereld te Driebergen, dat het MCKS- personeel heeft overgenomen. De integratie biedt het MCKS een sterkere verankering bin nen de kerken, aldus een pers bericht van beide instellingen. De zeven protestantse kerken en de Oud-Katholieke Kerk die in het MCKS participeren, hebben voor een periode van driejaar hun financiële bijdra ge met 50 procent verhoogd, of zullen binnenkort daarover een beslissing nemen. Verder is dr. G. Dekker, hoog leraar godsdienstsociologie aan de VU, voorzitter gewor den van de begeleidingscom missie, het vroegere algemeen bestuur van het MCKS. Hij neemt inhoudelijk de taak over van prof. dr. H.M. de Lan ge, die tot de oprichters be hoorde en ruim tien jaar lang voorzitter van het MCKS-be- stuur is geweest. Comenius geëerd als 'homo oecumenicus' NAARDEN - Jan Amos Ko- mensky (Comenius) is woen- dag als een 'homo oecumeni cus' getypeerd door prof. dr. J.M. Lochman tijdens een symposium in Naarden ter ere van de 400ste geboortedag van deze Tsjechische pedagoog, fi losoof en theoloog. Comenius heeft altijd gepleit voor de eenheid van alle chris tenen, hield Lochman, hoogle raar te Basel, zijn gehoor voor. Ook de Boheems-Moravische broederschap, waarvan hij deel uitmaakte, was oecume nisch geörienteerd. Deze 'Broederuniteit', de eerste protestantse kerkgemeen schap in Tsjechië die echt los van Rome stond, weigerde zichzelf als kerk te zien, omdat de grote naam 'Kerk van Chris tus' slechts weggelegd is voor de hele gemeenschap van christenen, de werkelijke oe cumenische kerk. HET noorden van Italië heeft daarom altijd neerbuigt neergekeken op de morsige broertjes uit het zuiden, ws Mafia, Ndrangheta en Camorra feitelijk de lakens uitdelen waar politici en ambtenaren van hoog tot laag en van alle litieke kleuren met graagte onder één laken kruipen. Dat v haal gaat nu niet meer op. Het reusachtige corruptiescha [I, daal dat de industriemetropool Milaan op zijn grondvest jg schokt, berooft het noorden van Italië van zijn m; heid. De criminele praktijken die in het zuiden van Ita ne schering en inslag zijn, blijken eveneens te gedijen in noorden, maar dan in een meer perfide vorm. De misdaadi e ganisaties persen hun slachtoffers af, zonder veel omhaal. Milanese politici verbergen hun afpersingspraktijken ach politieke gunsten, opdrachten en vergunningen in ruil vc 0j steekpenningen. Maar het resultaat is hetzelfde. jy Alle partijen zijn in hetzelfde bedje ziek. Geen enkele p tij treedt onbezoedeld uit het strijdperk. De socialisten v Bettino Craxi of de voormalige communisten van Ochet die zich tot nog toe met het aureool van smetteloze eerli heid konden omgorden, hebben even vuile handen als a anderen. Politieke corruptie is natuurlijk van alle tijden ur alle regimes. En in een dictatuur of totalitair regime is de o Ej ruptie inherent aan het regime. Een democratie baseert ha aa superioriteit over alle andere politieke stelsels op de ope j heid van bestuur en de eerlijkheid van de vertegenwoon ec gers van het volk. DOOR de niet aflatende reeks van corruptieschandalen v jj| alle slag ondermijnen de Italiaanse politici de morele ba- nj van hun gezag. Eigenlijk tonen ze aan dat ze niet beter zier dan de mafiosi. De gezagscrisis wordt nog verergerd door h11 feit dat de Italiaanse republiek momenteel in een gezagsva' cuüm zit: zonder staatshoofd en met een demissionaire ref ring. We vrezen overigens dat wat in Italië aan de orde is ge 1 typisch Italiaans fenomeen is. Het doet zich, op bescheiden schaal, voor in meer westerse democratieën. Of beter gezet; foi particratieën. De democratie lijkt wel beperkt tot het pen ee dieke rood maken van een bolletje voor een naam. Na dit d mocratische ritueel komen steeds dezelfde schijnbaar onvi a' vangbare, maar toch inwisselbare politici weer op het tonee Er zijn echter tekenen dat het Italiaanse volk die perven van de democratie niet meer slikt. De opeenvolging vani schandalen is daarom in zekere zin een teken dat het vceir niet langer de particraten onverstoord hun gang wil lataa gaan. De uitslag van de parlementsverkiezingen was een erre ste signaal. De woede van de inwoners van Milaan een twi Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden. 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Telefoon: Telefax Postadres: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933. 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 8' Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. R. Edens, drs Chr van der Hoff, A. Holstein, E. Huisman. H. Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piët Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S Evenhuis Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van P - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; n de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een r&Be dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland "-'-'r De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swiers, n de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K van Wees jn 1 het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh 'i, drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm 3), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Koninck "T. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W Voordoiw p 5 Wi inriarinU /MncUni i\ VA7 VA/orUman lor, i7alam\ f5 ,»an iA/iilonH th De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- er publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: drsPoc M. de Cocq. n 08 30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19.00 uur, op za Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend het dcxx ?even van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 elefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 pi,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2