Uit PvdA: Rem op plan samengaan speciaal en basisonderwijs 11 Bestand Bosnië aan flarden CcldócSoutmit Feest Ajax bijna zonder incidenten 2 4 13 Jblaapkamer f n brand tie uwe partij uit onvrede iver affaire Coupépolder Privé geheime dienst wilde Drees vermoorden Andriessen en Alders verdeeld over ecotax Kinderen voeren actie voor jeugdtheater Jongeren !~14 Dagen Gratig 15 DONDERDAG 14 MEI 1992 22 PAGINA'S in drie katernen £cld6C0owant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang po. 25339. Losse nummers 1,50. Vannacht helder en minimum temperatuur omstreeks 14 gra den. Overdag zonnig en warm. Middagtemperatuur van 25 gra den aan zee tot plaatselijk 30 in het binnenland. Wind uit oost tot zuidoost, zwak tot matig, kracht 3 of minder, maar in het Wad dengebied eerst nog vrij krach tig, 5. In de middag aan de kust wind van zee en enige afkoeling. Christelijke identiteit lept verlegenheid op Prijzen ziekenhuizen lopen enorm uiteen nvoeren van ecotax in EG alleen als VS en Japan meedoen Partijen geven groen licht voor Sleutelpas Goud mogelijk eeuwige obsessie van Selinger 6 PAGINA'S GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 IINNENLAND3/4 BUITENLAND 5/6 BEURS6 GONOMIE7 EIDEN/REGIO9/10 MENSTVERLENING 10 IPORT11/13 JUNST/RTV14 RTV-PROGRAMMA'S15 VEER/PUZZEL/MENU15 UITBIJLAGE17T/M22 iVTWIJK - Door nog onbe- inde oorzaak ontstond van- orgen in een slaapkamer van n woning aan de Valken- irgseweg in Katwijk brand, len de brandweer om kwart lor zeven arriveerde kwam rook uit het dak. Binnen i kwartier kon het sein ■and meester gegeven wor- en. Persoonlijke ongelukken Eden zich niet voor. Hoe groot i schade is was vanmorgen niet bekend. Mariniers eisen mijnenvrij gebied in Cambodja Mariniers oefenen in het kamp Doorn in het bouwen van tropen- latrines. Vandaag vertrekt een eerste contingent van 54 mariniers naar Cambodja. FOTO: ANP DEN HAAG De voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Mari ne-officieren Knoppien wil een ga rantie van minister Ter Beek (defen sie) dat het gebied in Cambodja waar binnenkort Nederlandse mari niers worden gestationeerd, vrij is van mijnen. Knoppien is bang dat er anders slachtoffers zullen vallen, zo zei hij vanmorgen voor de AVRO-radio. Knoppien zegt ervan overtuigd te zijn dat de eis om het gebied mijnen vrij te maken een van de belangrijk ste voorwaarden is om de operatie van de Nederlandse mariniers te be ginnen. „Dit is een absolute eis". Volgens hem liggen in het betrok ken gebied vijf miljoen mijnen. „Een gevaarlijk vloerkleedje. De Cambodjanen moeten eerst maar hun eigen rotzooi opruimen, voor dat de Nederlandse militairen aan hun humanitaire taak beginnen". Knoppien zei voor de microfoon hui verig te zijn voor mogelijke slachtof fers onder de Nederlandse militai ren. „Wanneer deze operatie niet goed wordt gecoördineerd vallen er onnodig slachtoffers". Volgens hem wordt „in de wandelgangen" reke ning gehouden met zeker 15 slacht offers onder de Nederlanders per maand. Het zou dan gaan om men sen die malaria oplopen en andere mogelijke meer ernstige aandoenin gen. Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG In de eerste jaren na de oorlog is in ons land een particuliere geheime dienst (SOAN) actief geweest. Deze orga nisatie, waarvan het bestaan bekend was aan een zeer vooraan staand figuur als dr. L. Beel, beraamde onder meer aanslagen tegen politici die zij verantwoordelijk hield voor het verlies van de kolonie Indië. Zo werden er plannen gemaakt voor een moordaanslag op minister-president Willem Drees, zo blijkt uit het vandaag gepubliceerde boek 'Gladio der Vrije Jongens' van de historicus Bob de Graaff en de politicoloog Cees Wiebes. Voor hun onderzoek mochten deze wetenschappers gebruik maken van gegevens uit de archieven van elf ministeries, waar onder Binnenlandse Zaken. Daardoor hadden De Graaff en. Wiebes ook toegang tot de meest vertrouwelijke documenten van de Binnenlandse Veligheidsdienst (BVD). Pagina 4: Oud-verzetsman Elzinga zag overal gevaar DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil dat PvdA-staatssecretaris Wallage van onderwijs zijn tempo matigt waarin deze de samenwerking tussen het speciaal onder wijs voor kinderen met leer- en opvoedingspro blemen en het gewone ba sisonderwijs vorm wil ge ven. PvdA-woordvoerder De Cloe drong er vandaag bij de behan deling van het voorstel van Wallage op aan dat pas na een grondige evaluatie wordt be sloten of en hoe „op verant woorde wijze" vergaande sa menwerking tussen speciaal- en basisonderwijs kan. De evaluatie moet wat de PvdA betreft in 1997 plaatsvinden, twee jaar later dan Wallage wil. In de periode tot dan mag Wal lage beleid volgens de door hem gekozen richting. De inzet van de PvdA wordt in hoofdlijnen gedeeld door de WD en D66, met de PvdA sa men een kamermeerderheid. De opstelling die coalitiepart ner CDA uiteindelijk zal inne men, was aan de vooravond van het debat nog niet duide lijk. Uit een motie die CDA- woordvoerder Hermes vorig jaar indiende, kan worden af geleid dat het CDA niet bij voorbaat de door Wallage ge wenste richting onderschrijft. Wallage heeft dc uitkomst van die weg neergelegd in een „streefbeeld", dat inhoudt dat zoveel mogelijk 'probleemleer lingen' in de toekomst worden opgevangen op basisscholen in plaats van op aparte (MLK- en LOM-) scholen. Basisonder wijs en speciaal onderwijs zul len op termijn niet meer apart worden gefinancierd. In 1995 moet er één wet op het primai re onderwijs komen. Wallage wil dat streefbeeld het liefst nu wettelijk vastleggen maar heeft zich onder druk van de Tweede Kamer al bereid ver klaard hiervan af te zien. Volgens het voorstel van Wal lage moeten er op elke vijftien basisscholen en één speciale school „een samenwerkings verband" komen. Schoolbe sturen moeten beslissen of in dit samenwerkingsvervand een aparte school voor moei lijk lerende kinderen intact moet blijven. In de Kamer be staat groeiende twijfel of die beslissing wel aan schoolbe sturen kan worden overgela ten. „Waar het omgaat is dat de zorg voor het moeilijk lerende kind wordt gewaarborgd", al dus De Cloe. Hij trekt een ver gelijking met de integratie van het kleuteronderwijs en het la ger onderwijs, wettelijk vorm gegeven in de Wet op basison derwijs uit 1985. Zeven jaar la ter, in 1992, moet nog steeds via allerlei „hulpmiddelen" de positie van de kleuters in het basisonderwijs worden be schermd. Dat „relativeert" de haast van Wallage, aldus De Cloe gisteren. Op het balkon van de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft de c voegd. Enthousiast kust de Zweed de beker. i uitgevallen Stefan Pettersson zich weer bij de Ajacieden c FOTO: ANP DEN HAAG - Minister An driessen van economische za ken en minister Alders van mi lieu hebben verschillend gere ageerd op het standpunt van de Europese Commissie over de ecotax. Nederland moet op 26 mei in de Europese ministerraad zijn visie geven, maar de bewinds lieden zijn het nog niet eens met elkaar. Volgens Andries sen moet de eco-tax inderdaad alleen ingevoerd worden als de Verenigde Staten en Jqpan hetzelfde van plan zijn. Alders daarentegen is van mening dat de heffing wel degelijk alleen in Europees verband inge voerd kan worden. Tot voor kort vond hij het zelfs wense lijk dat Nederland individueel al een begin zou maken met de eco-tax. Volgens Andriessen echter zouden de economische belangen van Europa oneven redig worden geschaad als Ja pan en de Verenigde Staten niet tegelijkertijd de ecotax in voeren. Pagina 6: Invoering ecotax EG alleen als VS en Japan meedoen AMSTERDAM Tientallen mensten zijn de afgelopen nacht op het Leidseplein niet bestand gebleken tegen de im- mense drukte en vielen flauw of werden onwel tijdens de huldiging van Ajax. Volgens de Amsterdamse politie wer den over de hele dag gespreid ongeveer zestig mensen met ambulances weggebracht. De politie vindt niet dat in de toekomst moet worden uitge weken naar andere locaties in de hoofdstad dan het Leidse plein om kampioenschappen van Ajax te vieren. Volgens woordvoerder K. Wilting heeft het plein een traditionele bete kenis en zou ook elders de ver stikkende drukte op de voorste ringen van het publiek niet te vermijden zijn. De hermandad was zeer te spreken over het verloop van de festiviteiten. De tienduizen den uitbundige Ajax-suppor- ters vierden zonder noemens waardige wanklank het win nen van de UEFA Cup. Op het Leidseplein waren rond mid dernacht naar schatting 60.000 mensen aanwezig. De politie, 650 man sterk, verichtte ruim veertig arrestaties, vooral we gens openlijke geweldpleging en vernieling. Ajax werd winnaar van de UEFA Cup door de tweede wedstrijd van de finale tegen Torino met 0-0 gelijk te spelen. Na de 2-2 in Turijn was dat vol doende voor het veroveren van de Europese voetbalbokaal. De Amsterdammers hadden ove rigens het geluk aan hun zijde. De Italianen troffen tweemaal de paal en één keer de lat. Ajax speelde zonder schutter Den nis Bergkamp (griep) en moest kort voor het einde van de wedstrijd toezien hoe Stefan Pettersson zodanig gebles seerd raakte dat hij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd (elleboog uit de kom). Bij de huldiging op het Leidse plein was zowel Bergkamp als Pettersson toch aanwezig. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam feliciteerde Ajax en voelde zich trots. „Dit is pas het begin. Ajax is terug aan de top", sprak de burgervader. Ajax werd de eerste Neder landse club die de drie ver schillende Europese bekers won. Internationaal ging slechts één vereniging de Am sterdammers voor. Dat was Ju- ventus. Barcelona kan volgen de week de derde club worden. DEN HAAG Kinderen en jeugdtheatergroepen hebben gistermiddag op het Binnen hof actie gevoerd voor meer geld voor podiumkunsten voor kinderen. Deze sector wordt structureel achtergesteld door de overheid, vinden de organi satoren. De actie bestond uit optredens en de aanbieding van een peti tie aan een aantal Kamerleden. De Kamerleden, waaronder Dijkstal van de WD en Nies- sen van de PvdA, werden eerst aan het werk gezet: met een soort rammelaars moesten de parlementariërs de begelei ding verzorgen van het lied 'Kunst voor kinderen, wie be taalt daarvoor'. Dijkstal beloof de alle aandacht voor het jeugdtheater, zowel tijdens de hoorzittingen over als tijdens de behandeling door de Twee de Kamer van het Kunsten plan van minister D'Ancona. Vechtpartij na cupwedstrijd Ajax LEIDEN - Het behalen van de Uefacup door Ajax heeft zelfs in Leiden tot vechtpartijtjes geleid. Drie Leidse jongens, twee van 19 en één van 18 jaar, kregen het bij snackbar Hendo op de Steenstraat aan de stok met vijf stadsgenoten. Het drietal stond luidkeels de overwinning te bezingen en dat zinde de andere vijf niet. De 18-jarige moest met enkele hoofdwonden naar het AZL, één 19-jarige liep oogletsel op en de andere 19-jarige had een ge zwollenjukbeen, een hoofdwond en wat kneuzingen. Op dit inci dent en wat openbare dronkenschap na, was het in Leiden rustig. HEN AAN DEN RIJN Initiatiefgroep Demo- "atisch Alphen (IDA) is naam van een nieuwe olitieke partij in Alphen. litiatiefnemers zijn de lphenaren G. Baas en G. an Eisen. De partij reeft een beperkt doel a: sanering, allereerst an de Coupépolder. anleiding voor de oprichting "i de nieuwe partij is de ma- ler waarop de gemeenteraad 6 april het rapport Engwir- heeft behandeld. De initia- efnemers richten zich met ame op de mensen die zich aaraan hebben geërgerd. Ze "nnen zich voorstellen dat velen nu niet meer weten op welke partij zij over twee jaar, als de volgende gemeente raadsverkiezingen worden ge houden, op moeten stemmen. Als zij niet stemmen, dan is dat alleen maar in het voordeel van de grote partijen. Eisen en Baas willen daarom de Alphe- naren met de oprichting van de nieuwe partij een alterna tief bieden. IDA hoopt haar aanhang vooral te putten uit de 50 procent die tijdens een gehouden enquête hebben ge zegd dat burgemeester Paats op moet stappen. Maar liefst 50 procent heeft dus andere op vattingen dat haar politieke vertegenwoordigers, meent het tweetal. Bij voldoende po sitieve reacties gaan de twee Alphenaren door met IDA. bBÊÊÊÊLêêêêêêêikkiêêêêêêiêêêêêiêêiêêiiêiêêêêiiêêêiêêêêêêêêêêêêêêiêêêêêêêêê Een gemaskerde Kroatische sluipschutter houdt de omgeving in de gaten van het hoofdkwartier van de politieke Partij van het Recht. Een Kroatische rechtbank heeft besloten dat de partij het gebouw, dat maanden geleden zonder wettelijke toestemming werd betrokken, moet verlaten. FOTOEPA SARAJEVO - In de Bos nische hoofdstad Sarajevo zijn de gevechten tussen etnische Serviërs en mos lims en Kroaten vanmor gen opgelaaid. Daarmee wordt een eind gemaakt aan het eenzijdige be stand, dat de Serviërs gis teren voor vijf dagen had den laten ingaan. In de westelijke, vooral door Serviërs bewoonde voorstad Ilidza, had een fel artillerie- duel plaats rond de luchtha ven. Ook in de nabijgelegen is lamitische wijken Burmir, Do- brinja, Sokolovci Kolonija en Mojmilo sloegen granaten in. Radicale facties in de door moslims gedomineerde Bosni sche strijdkrachten dreigden al dagen met een aanval. Zij zijn het niet eens met presi dent Alija Izetbegovic, die vre desonderhandelingen met de Serviërs wil voortzetten. De Serviërs hebben Sarajevo om singeld en belemmeren de toe voer van voedsel en medicij nen. VN-secretaris-generaal Bou tros Boütros-Ghali zei gisteren dat het te gevaarlijk is om een vredesmacht naar Bosnië te sturen. Hij stemde in met de herlocatie van de beperkte VN- missie in Sarajevo. Twee derde van de 300 VN-medewerkers worden de komende dagen uit de stad teruggetrokken. Het merendeel van de Nederland se VN-soldaten die momenteel in Sarajevo zijn gestationeerd wordt vanaf morgen tijdelijk overgeplaatst naar Belgrado. Er blijven elf Nederlandse mi litairen achter om de verbin dingen tussen het hoofdkwar tier in Sarajevo en de rest van de vredesmacht in het voorma lige Joegoslavië te onderhou den. Het vertrek van de Neder landers valt samen met het voornemen van Boutros Ghali alle vredestroepen uit Saraje vo terug te trekken, maar staat officieel los van de risico's die de soldaten in de republiek lo pen. Komend weekeinde moeten de blauwe baretten het gezag in Oost-Kroatië overne men. Pagina 6: VN: grenzen open voor Joegoslaven 'Jongeren op de drempel van de jaren negentig' heet het rapport dat het Sociaal en Cultureel Planbureau heeft uitgebracht en er blijkt iets opmerkelijks uit. De 'jeugd van tegenwoordig' is 'de jeugd van tegenwoordig' van vroeger niet meer. Die had het altijd gedaan en kon niet tippen aan de 'jeugd van vroeger'. Nu blijkt dat ineens helemaal anders te zijn. De jongeren zijn tevreden over hun ouders, blijven lang thuis wonen, willen hard werken en houden er behoudende ideeën over economie op na. Dat belooft dus nogal wat. Als ze nu ook nog net als u besluiten tot een (proefabonnement op de Leidse Courant kunnen ze helemaal geen kwaad meer doen. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor J slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. i De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I LO« Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag 711848 003000 standje Duijn voelt zich 'thuis' bij Normaal

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1