Muziek INTERVIEW/ Thijs van Leer Uit Leidse Courant i donderdag 14 mei 1992 Thijs van Leer: 'Ik denk dat ik zowel pop, klassiek als jazz kan spelen. Al die richtingen boeien me'. doorGeAnsems Thijs van Leer (44) is Ramses Shaffy nog steeds dankbaar dat hij hem heeft geleerd hoe je plankenkoorts kunt overwinnen. ,,De eerste winter dat ik bij Shaf optrad had ik zeven keer achter elkaar angina. Dat was typisch psycho-somatisch. Ik kon geen slok melk meer drinken. Bij Shaffy zongen we voornamelijk close harmony, zonder in strumenten. Ik had niets om me verbergen of te camoufleren. Shaf heeft me geweldig geholpen. Met fluitspelen had ik veel min der last van plankenkoorts omdat die stem dan niet hoefde. Ik had alleen mijn adem nodig. Bij Focus viel het ook mee, want daar was meestal de gitarist de leadvoice. Mijn stem gebruikte ik vaak falset voor gek jodelen en zo". Van Leer was 19 toen hij bij het gezelschap van Ramses kwam. Na Shaffy en een jaar Amsterdams Conservatorium formeerde hij in 1969 de groep Focus, waarmee hij triomfen vierde tot ver buiten onze lands grenzen. Focus slaat een brug tussen rock en klassieke muziek, werd in die dagen ge roepen. Als solist floot Van Leer vier In- trospection-elpees vol, waaraan ook de vo- caliste Letty de Jong meewerkte. Het 'menu' varieerde van Bach tot Rogier van Otterloo, van Handel tot eigen werk van Van Leer. Wéér was succes verzekerd. Na dien werd het wat stiller rond de fluitist, al bleef hij actief als arrangeur, producer, componist en muzikant bij vele uiteenlo pende projecten. Nu trekt hij met de pianis ten Pim Jacobs, Louis van Dijk en Ruud Ja cobs (bas) het land rond met het program ma 'Klavervier'. Van Leer speekt enthousiast over 'Klaver vier'. Hij was speciaal voor deze productie uitgenodigd. „Ik had al ervaring met Lou (Louis van Dijk). Ik werk al met hem sinds Na Introspection werd het wat stil rond Thijs van Leer. Nu staat hij samen met Louis van Dijk en Pim en Ruud Jacobs in het programma 'Klavervier'. Enthousiast vertelt hij: 'Het is pure lol. We maken swingmuziek zonder drums. Maar het swingt, het swingt als een beest'. Shaffy. Maar ik vond het een uitdaging om nu eens samen met hem, Pim en Ruud te werken. Geweldig. Het is pure IqI. En we maken swingmuziek zonder drums. Voor mij is dat nieuw. Maar het swingt, het swingt als een beest. Het loopt fantastisch. Volle zalen, staande ovaties. We doen ook van alles, oude Focus-stukken, jazz, puur klassiek. Ik speel behalve fluit ook piano en mondharmonica. Ik zing ook veel, zonder woorden, ik gil en ik schreeuw. We impro viseren ter plekke heel veel. Er ontstaat telkens weer wat nieuws. Ik denk dat als we driekwart jaar verder zijn, de helft van ons programma is vernieuwd. Soms gaan Pim en Louis zo te keer dat er een ongeloof lijke hoeveelheid muziek per minuut ont staat. Maar als ze mij begeleiden met mijn dunne fluitje, dunt die muziek opeens uit. Overigens is ons publiek heel gemêleerd, jong en oud, alles door elkaar. En er komen ook mensen speciaal voor Louis, Pim of voor mij. Dat merkje bij voorbeeld aan de open doekjes, na een solo van één van ons". Thijs van Leer heeft naar eigen zeggen nooit bewust geprobeerd om rock met klas sieke muziek te combineren. Ook niet voor Focus. Hij voelt zich dan ook geen bruggen bouwer. „Ik schreef thema's voor rock, die continentale Europese roots bleken te heb ben. Klassiek dus. Ik kon ook niet anders. Ik heb ook nooit voor een richting willen kiezen. Dat zit nu eenmaal in het beestje. Ik denk dat ik zowel pop, klassiek als jazz kan spelen. Al die richtingen boeien me. Het is wel zo dat ik het na een klassiek con cert heerlijk vind om thuis nog even na te 'reggae-en'. Of omgekeerd grijp ik na een popconcert naar Bach „Ik kom uit de klassieke hoek. Op het gym nasium - ik was toen een jaar of dertien, veertien - ben ik van jazz gaan houden. Voornamelijk van Miles Davis en John Col- trane. Pop vond ik toen nog niet interes sant. Totdat ik Traffic en Bob Dylan hoor de. Ook omdat hun muziek mij tekstueel aansprak, zag ik opeens mogelijkheden in popmuziek. Dat was aan het einde van mijn middelbare schooltijd. Wat betreft popmu ziek was ik dus een laatbloeier". Van Leer had talent genoeg om in de klas sieke muziek carrière te maken. Waarom heeft hij dat niet gedaan „Omdat ik mij niet geroepen voelde om een van die vele fluitisten in een orkest te worden. Noch om een van die solisten te worden. Ik vond het ook te beperkt, gelet op het repertoire dat er voor fluit is. Bovendien zag ik juist in die popmuziek een braakliggend terrein. En ik dacht creatief genoeg te zijn om daarvoor ook zelf te kunnen componeren". Stadstheater, Zoetermeer: 'Klavervier', muzikaal programma met Thijs van Leer, Louis van Dijk, Pim Jacobs en Ruud Ja cobs. Op 16 mei (20.15 uur). Met 'Stay' haalde Shakespear's Sister een aantal weken geleden in Engeland de buit I binnen. De single, afkomstig van de tweede I elpee 'Hormonally Yours', deed het publiek vergeten dat Siobhan Fahey ooit deel had uitgemaakt van Bananarama. De donkere. wat lugubere sfeer van de plaat vormt een' schrille tegenstelling met het heldere, lichtgewicht materiaal van het vrolijke- j Britse trio. 'Hormonally Yours' is popmu- ziek, maar dan op een rock-, funk- en soul- J basis. „Ik liep tegen het einde van Bananarama behoorlijk gefrustreerd rond. De reden was dat de schijnwerpers hun volle licht op mij lieten stralen, terwijl ik niet bijster tevre den was met de prestaties die wij leverden. Bananarama verdiende het succes niet echt. Ik heb soms het gevoel dat Shakespe- ar's Sister voor mij een manier is om bij het publiek om vergiffenis te vragen I 'Hormonally Yours' werd door Siobhan Fa- J hey en haar partner Marcella Detroit door drenkt met seks en de gevolgen daarvan, zoals het krijgen van baby's. Zowel Siob han als Marcella zijn net moeder geworden „Mijn man heeft de geboorte op film vast gelegd", laat Marcella weten. „Het was een pijnlijke, maar wonderschone gebeurte- Volgens Marcella wordt het geluid van Shakespear's Sister bepaald door de rijke muzikale erfenis die Siobhan en zij hebben ingebracht. „Ik ben opgegroeid in Detroit, waar ik naast Amerikaanse rhythm and blues luisterde naar klassieke muziek, rock en pop. Siobhan is vooral verantwoordelijk voor de donkere, wat mysterieuze tonen. Dat heeft ze meegekregen van T.Rex en David Bowie". Het grootste verschil met het debuut vinden beide dames dat ze deze keer compromisloos te werk zijn gegaan. Paradiso, Amsterdam: Shakespear's Sis ter. Op 14 mei (21 uur). VER UIT VAN-AVOND MET GRUPPO De Van-avond is een vinding van Via Records. De platenmaatschappij ziet in het organiseren ervan de beste ma nier om haar talent te tonen. Zaterdag barst vanaf half tien de Van-avond los in het Haagse Paard. Dan laat Gruppo Sportivo horen waarom hun muziek nog altijd voor Young Out is. Dat is tevens de titel van de nieuwe dubbel- elpee. De Out-kant bestaat uit demo materiaal en bijzondere versies van eerdere hits. Ter gelegenheid hiervan heeft oprichter Hans Vandenburg be sloten met alle verschillende bezettin gen van de groep op te treden. De an dere twee groepen zijn Braam Wol- ters en The Belsonic Sound. LISZT-PIAN OCON COURS Wie kan het best met componist Frans Liszt op de piano overweg. Die vraag moet de internationale jury beant woorden op het Liszt Pianoconcours, dat thans in het Utrechtse Vreden- burg wordt gehouden. Kandidaten uit veertien landen strijden om de hoog ste plaatsen. De halve finale is 18 en 19 mei, de finale op 22 en 23 mei. Dhn Denver (Verwacht onder voorbehoud) 14 MEI Shakespear'SSISTER en Candyland- Paradiso, Amsterdam. Keziah jones - Melkweg, Amsterdam. 15 MEI jesus& mary chain - Paradiso, Amsterdam. 17 MEI Blue guitars - Melkweg, Amsterdam. 18 MEI Christy moore - Carré, Amsterdam. Live - Melkweg, Amsterdam. 19 MEI Napalm death - Nighttown, Rotterdam. 20 MEI Michelle shocked - Melkweg, Amsterdam. 21 MEI Napalm death - Paradiso, Amsterdam. 22 MEI TröCKENER kecks - Tivoli, Utrecht. 24 MEI John denver - Ahoy, Rotterdam. D.a.m.n. - Nighttown, Rotterdam. Third world - Paradiso, Amsterdam. 25 MEI Fall - Paradiso, Amsterdam. 26 MEI Garland Jeffries- Nighttown, Rotterdam. 27 MEI Prince-Ahoy, Rotterdam. Dave hole - Melkweg, Amsterdam. 28 MEI Prince - Ahoy, Rotterdam. Dave hole en Hanstheessink - Paard, Den Haag. Kees kingsize and his tropical band - Paap, Den Haag. Steve harley& cockney rebel-Paradiso, Amsterdam. 29 MEI Dire straits en was not was-Kuip, Rotterdam. Seaweed en Bullet la volta - Paard, Den Haag. Strawberry jacks-Pater, Den Haag. Dave hole - Rotown, Rotterdam. Lush - Paradiso, Amsterdam. George clinton - Tivoli, Utrecht. 30 MEI Oud brood - Pater, Den Haag. Lush - Tivoli, Utrecht. Blue guitars - LVC, Leiden. Dire straits en was not was-Kuip, Rotterdam. The scene - Paradiso, Amsterdam. 31 MEI Howard jones - Tivoli, Utrecht. The gladiators - Paard, Den Haag. George clinton - Nighttown, Rotterdam. 1JUNI Dire straits en was not was- Kuip, Rotterdam. 2 JUNI Nick cave en P.j. harvey - Paradiso, Amsterdam. De bretels - Paap, Den Haag. De denis bende - Pater, Den Haag. 3 JUNI Tröckener kecks - Lorre, Delft. Nick cave en P.j. harvey-Paradiso, Amsterdam. 5 JUNI Dan h. band - Boerderij, Zoetermeer. Lekker met kees - Pater, Den Haag. 6 JUNI Family stand-Tivoli, Utrecht. Les charmeurs - Boerderij, Zoetermeer. Cat fish - Pater, Den Haag. 7 JUNI Burning spear - Paard, Den Haag. Cruz and friends - Pater, Den Haag. 8 JUNI PINKPOP: The cult, Lou reed, Pearl jam, David byrne, Soundgarden, Family stand, Rowwen hèze, Pj harvey, Buffalotom en Hallo venray - Draf- en Renbaan, Landgraaf. Burning spear - Nighttown, Rotterdam. 9 JUNI Between hooks - Paap, Den Haag. Burning spear - Paradiso, Amsterdam. Mucky pup - Nighttown, Rotterdam. 10 JUNI Steve forbert - Vredenburg (kleine zaal), Utrecht. Laibach - Tivoli, Utrecht. Shakespear's Sister werkt compromisloos Rossini; regie Dario Fo; m.m.v. Nederlands Kamerork. o.l.v. Alberto Zedda (tv-opname). Circustheater, 20.00: Musical 'LesMisérables'van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; meto.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk (uitverk.). St.jacobuskerk, 20.15: Kon. Tilburgs Mannenkoor St. Caecilia o.l.v. Paul van Gulick en Haags Matrozen koor o.l.v. S. de Jong. Op progr. o.m. 'Requiem' van Franz Liszt. Zondag 17 mei Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude-Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk (uitverk.). Muziektheater, 19.00: Vlaamse popgr. Clouseau. Diligentia, 20.30: Jan Vayne (piano): 'In concert'. Improvisaties op klassieke en populaire thema's. Maandag 18 mei Korzo, 21.00: Jazz in motion: workshopconc. o.l.v. Hans Verdoorn. Dinsdag 19 mei Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk (uitverk.). Grote kerk, 12.30: Orgelconc. leerl. Kon. Conservatorium. Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Conc.; 19.30: Voorspeelavond leerl. Vwo/ Avo-school. Congresgebouw, 20.15: Lisa Stansfield (uitverk.). Woensdag 20 mei Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk (uitverk.). Kon. conservatorium, 19.30: Leerl. Jacques Ogg: voorspeelavond klavecimbel. Donderdag 21 mei Muziektheater, 12.30: Residentie Blazers Ensemble; werken van Gounod, Schubert en d'Indy. kon. conservatorium, 12.45-13.45: Conc. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk (uitverk. Theater a/d haven, 20.30: Bram Vermeulen: 'Toeters en bellen' m.m.v. Edward B. Wahr. Korzo, 21.00: Conc. Termostientet o.l.v. Paul Termos. Vrijdag 22 mei Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk uitverk. Theater a/d haven, 20.30: Bram Vermeulen zie 21 mei Diligentia, 20.15: Muziek- en dansgr. Yuca: 'Agua Corriënte'. Theater pepijn, 20.30: Leon Lutterman: 'Doorhalen wat niet van toepassing is'. Kon. conservatorium, 19.30: Leerl. Wilbert Hazelzet: voorspeelavond traverso; 19.30: Leerl. Rixt van der Kooij: voorspeelavond bijvak piano; 20.15: Afd. Sonologie. Michel Waisviz-progr. Zaterdag 23 mei Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Roemeens Ork. Andrei Serban; 20.15: Residentie Ork. o.l.v. Dieter Rossberg m.m.v. Gegam Grigorian (tenor) en Ab Vos klarinetwerken van o.a. Borodin, Tsjaikovski, Moessorgski en Rimski- Korsakov. Circustheater, 14.00 extra voorsten 20.00 (uitverk.): Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude-Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de.Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk. Congresgebouw, 20.00: Sticht. Jeugd Muziek. Diligentia, 20.15: zie 22 mei. Theater pepijn, 20.30: zie 22 mei. Zondag 24 mei Muziektheater, 14.15. Residentie Ork. (zie 23 mei). Circustheater, 14.00 en 20.00: Musical 'Les Misérables' (uitverk.). foto Ineke Smit Het Leiden English Choir zingt morgenavond in de Gereformeerde Kerk in Voorschoten. Zaterdag 23 mei Stadhuisplein, Leiden, 11.30-12.30: Optreden Heeremusik-korps uit Potsdam. In kader van Taptade. Terrein uvs, Oegstgeesterweg, Leiden, 18.15: Taptade '92. Met groot aantal muziekkorpsen, waaronder K&G uit Leiden, Deltaband Vlissingen, Rythm Stars Sneek, EDG Ermelo en Heeremusik-korps uit Potsdam. Zondag 24 mei Hortus botanicus, Rapenburg 73, Leiden, 15.00: Nico van der Meel (tenor) en pianiste Ineke Drabbe treden op in de Oranjerie. DEN HAAG Donderdag 14 mei Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk (uitverk.). Kon. conservatorium, 19.30: Zangavond leerl. Wout Oosterkamp. Ruswijkse schouwburg, 20.15: Vocaal Herenkwintet Intermezzo: 'Patchwork'. Vrijdag 15 mei Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Marika Lansen, Betty Vermeulen, Henk Poort, Joke de Kruijf, Danny de Munk en Bill van Dijk (uitverk.). Kon. conservatorium, 19.30: Voorspeelavond leerl. Vwo/Avo-school; 20.00: Kon. Militaire Kapel o.l.v. maj. P.J. Kuijpers m.m.v. sol.; werken van o.a. Baars, Dunkier, Rossini en Rota. Zaterdag 16 mei Muziektheater, 11.00: 'Kurhausconcert' van de Avro: Jens Peter Mainz (cello) en Inge-Susan Römhild (piano); werken van Tsjaikovski, Bach en Brahms; 20.00: Nederlandse Opera: 'II Barbiere di Siviglia' van Roelofarendsveen. Tevens open dag. Lvc, Leiden, 22.45: Supertrio, met Dreadful Great en Miniature Horses. 'T huys dever, Heereweg 349 a, Lisse, 20.00: Daniël Strijkkwartet met klarinettist Kurt Delnoye (ƒ20, CJP/65 ƒ18). Kasteel, Concertweg 1, Alphen aan den Rijn, 21.00: Nancy Works on Payday (8,). Zondag i7mei Waalse kerk, Breestr. 64, Leiden, 19.00: Improvisatieconc. door E. van Brugge in barok en galante stijlen. Hortus botanicus, Rapenburg 73, Leiden, 15.00: Leiderdorps Kamerkoor treedt op in de Oranjerie (ƒ7,50). Woensdag 20 mei Kasteel, Concertweg 1, Alphen aan den Rijn, 20.00: Jan Rot (ƒ7,50). Donderdag 21 mei Magnifiosi, Ruishornl., Lisse, 20.30: Jan Rot (ƒ7,50 Magni-leden (ƒ6,). Vrijdag 22 mei Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.15: Meesterserieconc. door Residentie Ork. met werken van Puccini, Mascagni, Rossini, Verdi en Ronchielle. Het Kasteel, Alphen, 21.30: Supertrio, One-X-one, Hand-Jive, Isis. LEIDEN E.O. Donderdag 14 mei Kapelzaal, K&O, Leiden, 12.45: Lunchconc. Maurice Bonnemayers, piano. Vrijdag 15mei Kapelzaal, K&O, Leiden, 12.45: Lunchconc. Willie Krapels, piano. Kapelzaal, K&O, Leiden, 20.15: Muzikale Franse avond. Met Combo Rob van Kreevelt, gitarist Pavel Steidl, koor Gemengd Goed, kwintet Just Singing en een aantal sol. I Lvc, Leiden, 23.30: De Krikkers. Geref. kerk, Schoolstr. 2, Voorschoten, 20.15: Leiden English Choir zingt Requiem van J. Rutter en werk van Brahms en Elgar (ƒ12,50). I Magnifiosi, Ruishornl., Lisse, 21.00: Chords met in voorprogr. Doomsday Reflex (ƒ7, Magni-leden ƒ5,). Zaterdag 16 mei Stadsgehoorzaal, Leiden, 20.15: Kamerork. Madrigalesco. Met sol. Saskia Viersen, viool, en Quirine Viersen, cello. Hartebrugkerk, rlemmerstr. 110, Leiden, Leiden English Choir ingt Requiem van J. Rutter en erk van Brahms en Elgar ƒ12,50). "Hooglandse kerk, 12.00: inc. Pancras Consort en 13.30: Vox Laetauit

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19