jax in triomf door Europa „Het is net een grote bruiloft wiiaeGomq/ni orino-fans ernielzuchtig SPORT Nederland in de Europa Cup 11 Duizenden valse entree kaartjes ware armblessure oor Pettersson al - li) j y*v( ige zo USSEL - Fans van Torino hebben gisteren op j gnaar Amsterdam, voor de wedstrijd tegen Ajax Rij de UEFA Cup in een trein van de Italiaanse m prwegen vernielingen aangebracht. De 800 tot f twé osupporters werden gedreven door vernielzucht. hoo ,tinterieur ging er als eerste aan. De losgewrikte to illen maar ook onderweg verzamelde stenen Iversi rden daarna, telkens als de trein even vertraag- naar buiten gegooid. Volgens een zegsman van Belgische ministerie van binnenlandse zaken ren de fans kennelijk wat verhit omdat de trein sch 2 [ens een ontsporing moest worden omgeleid via ?nd schot en Hasselt naar Antwerpen. In België zo rd alleen gestopt in Aarschot, waar van lokomo- gewisseld. Dat gebeurde onder het toe- let nd oog van zo'n 100 rijkswachters. Op weg naar de beker AMSTERDAM Op weg naar de UEFA-beker schakelde Ajax de volgen de tegenstanders uit: Eerste ronde: Ajax - Orebrö (Zwe) 3-0 (Bergkamp, Winter, Pettersson), Orebrö - Ajax 0-1 (Winter). Tweede ronde: Rot Weiss Erfurt (Dui) - Ajax 1-2 (Jonk, Bergkamp), Ajax - Rot Weiss Erfurt 3-0 (Pettersson, Blind, Van Loen). Derde ronde: Osasuna (Spa) - Ajax 0-1 (Bergkamp), Ajax - Osasuna 1-0 (Berg kamp). Kwartfinale: AA Gent (Bel) - Ajax 0-0, Ajax - AA Gent 3-0 (Kreek, Bergkamp, Jonk). Halve finale: Genoa (Ita) - Ajax 2-3 (Pet tersson, Roy, Winter), Ajax - Genoa 1-1 (Bergkamp). Finale: Torino (Ita) - Ajax 2-2 (Jonk, Pet- tersson/strafschop), Ajax - Torino 0-0. Rechtstreeks op tv in 22 landen AMSTERDAM - In 22 landen is de UEFA-cupfi- nale Ajax-Torino recht streeks op televisie uitge zonden. Daarnaast zonden nog enkele tientallen lan den een samenvatting uit. De enorme belangstelling voor televisiebeelden le vert Ajax een extra bedrag op van circa een half mil joen gulden. Het bedrag dat de NOS betaalde om de wedstrijd uit te zenden komt daar nog bovenop. DEN HAAG - De Uitslagen van Europese finales met Nederlandse clubs zijn: Europa Cup I 1969 Madrid AC Milan - Ajax 4-1 1970 Milaan Feyenoord - Celtic 2-1 na verlenging 1971 Londen Ajax - Panathinaikos 2-0 1972 Rotterdam Ajax - Inter 2-0 1973 Belgrado Ajax - Juventus 1-0 1988 Stuttgart PSV- Benfica 0-0 n.v. PSVw.n.s. Europa Cup II 1987 Athene Ajax - Lok Leipzig 1-0 1988 Straatsburg KV Mechelen - Ajax 1-0 UEFA CUP 1974 Feyenoord - Tottenham Hotspur 2-2,2-0 1975 Bor. Mönchengladbach - FC Twente 0-0,5-1 1978 PSV-Bastia 0-0.3-0 1981 Ipswich Town - AZ'67 3-0,2-4 1992 Ajax - Torino 0-0, 2-2 DONDERDAG 14 MEI 1992 AMSTERDAM - Het aantal valse kaartjes dat in de omloop was voor het duel Ajax-Torino was veel hoger dan Ajax en de Amsterdamse politie van tevo ren dachten. Volgens politiewoordvoerder Klaas Wilting ging het toch om enkele duizenden. „De kwali teit van de vervalsingen was uitstekend", aldus Wilting. „Desondanks hebben we ze er wel uit kunnen pikken". SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 23.43 uur: Het VSB Internationaal Schaaktoernooi Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport journaal. 00.20 uur: Olym pisch kwalificatietoernooi volley bal met onder meer beelden van Nederiand-Peru. RTL4,22.55 uur: Match: Barend Van Dorp. Super Channel, 20.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 15.20 uur: Paardenraces vanuit Newbury Duitsland 1, 15.03 uur: Sport ex tra met tennis, Duitse open kampi oenschappen, kwartfinale vrou wen enkelspel Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport Mario Van der Ende uitverkozen ZURICH De Europe se voetbal unie (UEFA) heeft Mario van der Ende aangewezen als scheidsrechter voor de wedstrijd Italië-Zwe- den (spelers tot 21 jaar), die op 28 mei wordt ge speeld. De Schot McGinlay leidt öp 3 juni de return. fflT VAN DIJK ITERDAM De staaf feranderd in een scep- [De verbanning van de ipese velden verge- Omgezet in een [mftocht. Het gelijk- van 0-0 tegen Torino lende gisteravond schoonheidsprijs, 1 het uiteindelijke re- at natuurlijk wel. 's terug aan de top Europa. Met de !FA-cup als beloning, inige nog ontbrekende opese beker in de toch rijkelijk gevulde prij- h kast van de Amster- nmers. idrw hom Gl trainers, bestuur en porters, iedereen inhaleer- net volle teugen het nieuwe aten es van Ajax. Was trots op m.TuiJciub, die met aanvallend Jbal overal zoveel bewonde- 9. oogstte. De tweede wed- ei tegen Torino gaf welis- niet het flitsende Ajax veertien dagen geleden in ijn te zien, maar daar deed nand moeilijk over. Twee in op de paal en een snoei- 1 schot tegen de onderkant de lat, de Amsterdammers n9 9< ien zelfs door het oog van aald. Maar, en daar was ie- AlP en het over eens, dat ge was afgedwongen in de n9& gaande elf duels in de \_CUp ie Alflen had het scenario een dolle avond in Am- am al helemaal in zijn 'cl zitten toen hij de afgela- Ajax-kleedkamer binnen geest vieren, ver- ikkelijk lam worden en u olgens de weg helemaal raken. Dit is fantas- De Utrechter trad in de Ie aan als vervanger van de e Dennis Bergkamp. De corer van Ajax stapte gis borgen met 39,2 graden hcH dags om twaalf uur hakte trai ner Louis van Gaal de knoop door: Alflen moest spelen in plaats van Bergkamp. Beslissing De middenvelder werd niet verrast door die beslissing van Van Gaal. John van Loen dui delijk wel. Robbie Alflen: „Ik lag samen op één kamer met Van Loen en hij was er heilig van overtuigd, dat hij zou spe len toen Dennis steeds zieker werd. Ik heb hem maar een beetje laten kletsen. Ik wist dat de trainer een beroep op mij zou gaan doen. Van Gaal had al laten doorschemeren, dat we tegen Torino niet zo no dig vol op de aanval hoefden te spelen. Hij wilde graag contro lerend gaan spelen en dus was het logisch, dat hij uiteindelijk bij mij terecht kwam. Daar stond ik niet raar van te kij ken". Alflen waq wel dolgelukkig dat hij op de valreep toch mocht opdraven in een heuse Europe se finale. Al waren er troosten de woorden voor Dennis Berg kamp. „Voor hem is dit natuur lijk verschrikkelijk rot. Maar in de voetballerij is de één z'n dood de ander z'n brood. Ge lukkig is Dennis niet dood. Maar hij was wel behoorlijk ziek. Hij doet er verstandig aan om vanavond geen slokkie te nemen, want dat kan wel eens helemaal verkeerd vallen. Ik ga zelf vannacht echt uit mijn dak. Ja, dat moet dan maar op het Leidseplein gebeuren. Ik kan wel naar het stadhuis in Utrecht gaan, maar daar kom ik natuurlijk geen hond tegen. Daarom blijf ik maar in Am sterdam". Degelijk Robbie Alflen leverde gister avond een degelijke wedstrijd af, maar kon Dennis Berg kamp niet doen vergeten. Heel Ajax miste de 22-jarige spits in het veld. John van 't Schip bracht dat als volgt onder woorden: „Door zijn afwezig heid misten we de noodzakelij ke dieoeana in ons SDel. Aro ^an Pettersson krijgt een pil tegen de pijn van arts Piet Bon. De le ed raakte kort voor het einde geblesseerd en moest naar het zie- 'f' iuis worden vervoerd. Daar werd geconstateerd dat zijn elleboog 13 ek°m was. FOTO:ANP STERDAM - Voor Stefan ersson eindigde de succes- e tweestrijd met Torino ui- n 3 (ongelukkig. In de slotfase de wedstrijd kwam de edse international onzacht tva de stok van een hoekvlag anraking, nadat hij van een aan een flinke zet had ge- Hij bleef krimpend van iggen. Pettersson werd na -,.ele minuten op een bran- 'lPrijsragen - De gegevens van de Duitse midlotto zijn: Trekking A. Win- figetallen: 1-6-11-17-41- 43. Reservegetal: 39. Trekking B. Winnende «en: 12-14-20-24-27-45. Reservegetal: 41. Spel 77: 5616445. card afgevoerd en naar het VU- ziekenhuis gebracht. Een eer ste onderzoek wees uit dat de linkerarm van de Zweed uit de kom geschoten was en niet ge broken. De arm werd niettemin in het gips gezet. La ter op de avond bleek Petters son zover hersteld dat hij de feestelijkheden in het centrum van Amsterdam deels mee kon maken. Winter heeft het op zijn positie zeker niet slecht gedaan, maar met Dennis erbij verlopen de vaste patronen in de aanval toch iets soepeler. Hij is ge woon heel erg belangrijk voor- dit Ajax". Uitblinker John van 't Schip I FOTO'S: ANP hard werken. Keihard vechten voor elke bal en zo proberen het spel van de tegenstander af te breken. Daar zijn we rede lijk goed in geslaagd en dat is voor een belangrijk gedeelte toch de verdienste van Louis van Gaal". „Hij heeft dit elftal in de loop van dit seizoen leren vechten. En als wij bereid zijn om net zo hard te werken als de tegen stander, dan komen onze voet ballende kwaliteiten ook van zelf bovendrijven. Dat is er nu niet helemaal uitgekomen, maar dat móeten de mensen kamer alvast een flink voor schot op de festiviteiten op het Leidseplein. De champagne droop letterlijk van het pla fond. Grootste drankorgels wa ren Aron Winter en John van 't Schip. Beide spelers moesten zich na afloop melden voor de üe^""Jven. z,o.eis maax je doDinecontrole on eotpn rtp volgens mU ook maar een keer liepen de koude rillingen hem al over de rug. „Ik ben' zo enorm blij dat ik toch nog een tijdje in het veld heb gestaan. Dat gevoel is met geen pen te beschrijven. Zoiets maak je dopingcontrole en goten de glazen bier in hoog tempo door het keelgat. John van Loen vierde in de kleedkamer zijn eigen feestje. De lange aanval ler hield de UEFA-cup minu tenlang innig aan de borst ge klemd. Sprakeloos van geluk. in je leven mee. Ik vond het al leen jammer, dat onze ereron- de een beetje verpest werd door al die fotografen. Maar goed, die jongens moeten ook hun werk doen. Dit is puur ge nieten". Een half uur piscn oxaaion ai neei snel in ae i i gaten, dat Ajax „iet in staat was om een wervelende show tegen Torino op te voeren. „Dat voel je als speler gewoon. Daarom konden we niets an ders doen dan onvoorstelbaar voorgeschoteld. En nu is het echt feest. Prachtig toch?". Champagne De spelers namen in de kleed van de wedstrijd loste Van Loen volgens afspraak de uit gebluste Bryan Roy af. De po pulairste wisselspeler van Eu- het einde Uitgerekend John van Loen had in de slotfase de winnende treffer van Ajax op zijn schoen liggen. Hij werd door Aron Winter helemaal vrij voor doel- ropa werd tijdens het warmlo- man Marchegiani gemamoeu- pen zoals gebruikelijk massaal vreerd, maar vergat het karwei toegezongen. Op dat moment af te maken. „Een klein smetje op deze avond. Ik had' yer- wacht, dat die doelman ergens in de hoek zou liggen en \ialde die bal heel beheerst inhet doel schuiven. Stond die vent nog doodleuk op de lijn. Ik had de bal vol op de slof moeten ne men. Goh. dan was het feest werkelijk compleet geweest". Ajax (Ned)-Torino (Ita) 0-0. Scheids- rechter: Petrovic (Joe). Toesehou- wers: 42.000 (uitverkocht). Gele kaart: Silooy (Ajax). Casagrande. Sor- do (Torino). Eerste wedstrijd 2-2. Ajax wint UEFA-beker. Ajax: Menzo: Blind. Jonk. Silooy en De Boer; Alflen. Winter en Kreek (80. Vink): Van 't Schip. Petterssort en Roy (65. Van Loen). Torino: Marrchegiani. Mussi, Cravero' (57. Sordo), Benedetti en Pöljcano; Martin Vazquez, Scifo (60. Bresciani), Fusi en Venturin; Lentini en Casa grande. Geslaagd voetbalfeest op Leidseplein Idoor KARIN SWIERS AMSTERDAM - Gerrit Betz (60) staat te balance ren op tien vierkante cen timeter. Meer ruimte is er niet op de houten bank waar hij is opgeklommen. En dan nog moet hij 'om een hoekje naar Ajax kijken', want er staan grote kerels voor hem. De voetbalwedstrijd kan hij nauwelijks volgen. Handen, sjawls en vlaggen dansen op en neer voor het reusachtige videoscherm. „Ik had veel lie ver thuis gekeken. Ja, mijn vrouw had het al gezegd. Maar dan willen de jongens je weer mee hebben, hè'J. Gerrit doelt op zijn zoon Guido, die met zijn Utrechtse collega's, Ajax naar de overwinning probeert te schreeuwen. Het is vol, warm en benauwd in café Hoopmans aan het Leidseplein. Toch blijven de voetballiefhebbers toestro men. De ingang is inmiddels gebarricadeerd met fusten en twee biertaps. De gelukkigen die zijn toegelaten staan op ta fels, op biervaten en op ban ken, waar de kussens vanaf zijn gehaald. Eigenaar Sjirk de Romph heeft zoveel mogelijk meubilair uit z'n café veilig op geborgen. Bang dat zijn zaak in de feestvreugde gesloopt wordt, is hij niet. „Als er wat gebeurt, dan is het buiten. En daarover worden we gebeld door de politie. We moeten dan de deuren dicht doen.,Als het echt uit de hand loopt, moeten we het publiek de zaak uit stu ren. Dat is de afspraak die ie dereen op het plein met de po litie heeft gemaakt". Ook het publiek is niet bang voor een kloppartij. René (35) uit Houten zegt wel dat hij voor het feest is gekomen en niet voor rotzooi, maar „als ik een klap op mijn bek krijg, sla ik terug en dan pas ga ik naar huis". Guido voorspelt dat het een puinhoop wordt als Ajax verliest. „En dan is het nog een kleine groep die het verpest. Van de honderd procent men sen is tien procent uit op rot zooi". Drie meisjes uit Amstel veen komen alleen voor het feest. „Voetbal interesseert me eigenlijk weinig", zegt Moni que. Een echtpaar uit Leiden kon geen kaartje meer krijgen en wil toch sfeer proeven. Het is de eerste keer dat ze een kroeg opzoeken in Amster dam. „Er gebeurt niks. Het is gewoon gezellig, heel gezellig zelfs. Het lijkt wel een grote bruiloft". Een cameraman van het NOS- journaal verstoort het gezellig samenzijn. De lamp op de ca mera verblindt de deinende massa en dat wekt woedende reacties op. De verslaggever probeert de menigte tever geefs te kalmeren. Hij duikt met cameraman achter de vei lige bar. Nu de supporters min der last van ze hebben, werken ze braaf mee. Zodra de lamp aangaat, begint de schare te juichen. En gaan de vuisten in de lucht. En dat willen ze ook best nog drie keer herhalen. Bij de vierde repetitie wordt een Ajax-speler onder de gras mat geschoffeld. Daar kan de mogelijkheid om op televisie te komen niet tegenop. De ver ontwaardiging is groot. Hoe durven ze. die Italianen. En waarom grijpt de scheidsrech ter niet in. „Geef nou eens geel man!". Maar bij de vijfde opna me, werkt iedereen weer mee. Uitzinninge fans van Ajax vieren op het Leidseplein het winnen van de UEFA Cup. Het aantal decibellen bereikt duidelijk de gevarenzone als de wedstrijd afgelopen is. Er wordt geschreeuwd, gespron gen, gezoend en gehost. Ieder een probeert zo snel mogelijk de kroeg te verlaten. Op het Leidseplein wordt vuurwerk afgestoken. Tramhuisjes, ver- keerspalen, bomen en gebou wen worden beklommen. „Wilt u een foto van ons maken", vragen twee jongens die bo venop een Abri zetelen. Ze po seren keurig netjes, met de Ajax-sjawl uitgebreid in beeld. Van alle kanten stromen de voetballiefhebbers toe. Zo'n 60.000 mensen volgens schat tingen van de politie. Dan be gint het wachten op het elftal dat op het balkon van de Stads schouwburg moet verschijnen. En dat wachten duurt lang. Te lang. Tramhuisjes bezwijken onder het gewicht van de menigte die erop staat. Supporters worden platgedrukt tegen de drang hekken. De politie is nerveus. „Als er maar geen doden val len", merkt een agente in bur ger op. Gespannen tuurt ze van het balkon naar beneden. De massa onder haar deint op en neer, het lijkt wel wuivend riet. „Niet duwen, dat is le vensgevaarlijk. Ga achteruit, verminder de druk op de voor sten. Het moet een feest blij ven. En wij gaan Rotterdam le- ren hoe ze feest moeten vie ren". Herhaaldelijk klinkt een dergelijke oproep van het bal kon. Spannend Een kwartier na middernacht beantwoordt de menigte de op roepen met een fluitconcert. Even wordt het spannend. Het lijkt erop alsof de vlam in de pan slaat. „Jongens, het duurt nog een paar minuten. Heb even geduld alsjeblieft", smeekt de speaker op het bal- kon. Een kwartier later arrive* ren de spelers. Dan breekt het moment aan waarop iedereen uren heeft gewacht. „We are the champions", galmt de-joe lende massa. Applaus, ge schreeuw, gezang, gezvyaai met vlaggen, sjawls en kle ding. De vreugde is grenze loos. Een kwartier lang kun nen de supporters hun geluk niet op. Pas als de laatste speler van het balkon af is. Als iedereen écht uit zicht is, stroomt het plein langzaam leeg.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11